PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De V.S. optimistisch over de organisatie der Ver. Volkeren Accoord op herstelbetalingsconferentie. KORTE PREDICATIE Het internationale damtournooi teYerseke Klachten over de T extieldistribatie Uit de provincie. Hoofdredacteur O. BalHntljn (met redactionecle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk llrma F. van dc Velde Jr.. Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlisslngen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Zaterdag 22 Dec. 1945 188e Jaargang Nummer 218 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 1 8-20 pei kwartaal, franco per post, t 3-45 per kwartaaL Losse nummers 5 cent. ADVtK- TENTIEPRIJS 12 cent per mn».. minimum oer advertentie t 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, teleloon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924- Goes: Turlkade 15. telefoon 24751jrerneuzcnjJ4ieuwedlepstraat^3_J»ostfelcenlf^ Het Wereldgebeuren Hirohito geen oorlogsmisdadiger? Sn Amerika, waar men aan vankelijk tamelijk pessimistisch heeft geoordeeld over de toe komst van de wereldorganisa tie der Vereenigde Volken, valt een stijgend optimisme waar te nemen. Het feit, dat het zoo goed als zeker is, dat de zetel der organisatie in de V. S. zal worden gevestigd, heeft de aandacht der Ameri kanen eensklaps in versterkte mate op den bond doen vallen en het pessimisme blijkt lang zaam maar zeker te verzwak ken. Hebben de Amerikanen hun. fout van na den vorigen oorlog ingezien Toen torpe deerden zij den Volkenbond teeds bij voorbaat door zich afzijdig te houden. Thans wer ken zij positief mede en hebben ïij zich zelfs bereid verklaard, een militaire macht beschik baar te stellen, die gebruikt kan worden tegen een eventu- «elen aanvaller zonder oorlogs verklaring en zonder toestem ming van het Congres. Op 10 Jan. vangt te Londen de eerste algemeene vergade ring der Vereenigde Volkeren aan. Spoedig zullen wij dus we ten of het Amerikaansdie op. timisme gerechtvaardigd is of niet Inmiddels heeft president Truman de delegatie der V.S. voor de Londensche conferen tie aangewezen. Zij bestaat uit 4 leden, nl. uit de wed. van president Roosevelt, den vroe- geren minister van buitenland- eche zaken Stettinius en de senatoren van den Berg Conally. Het zijn beleende na men, die ook weer bewijzen, dat de Amerikanen de toe komstmogelijkheden der orga nisatie hoog taxeeren. Op de herstelbetalingsconfe rentie, welke in Parijs reeds zes weken aan den gang is, maar over welker zittingen geen mededeelingen werden daan, Is nu een accoord reikt over de percentages, wel ke elk der 17 deelnemende landén, naar verhouding van de oorlogsinspanning en de ge leden schade, uit ae Duitsche herstelbetalingen zal ontvan gen. Of deze percentages ge publiceerd zullen worden, is echter aan twijfel onderhevig. Eerst zullen vermoedelijk ae verschillende regeeringen zich accoord moeten verklaren met de verhoudingen. De herstelbetalingen zullen hoofdzakelijk geput worden uit de Duitsche industrieele uit rusting en uit de Duitsche bui- tenlandsche bezittingen. Ver nomen wordt, dat de Vereenig de Staten voorkeur hebben getoond voor Duitsche industri eele bezittingen en dat het Amerikaansche deel verdeeld zal worden onder de vroegere bezette landen. Vermelding verdient voorts nog, dat alle in Duitschland buitgemaakte goudvoorraden in een gemeenschappelgken. pot gedaan zullen worden en ver deeld over de verschillende lan den in verhouding tot de scha de, welke zg leden. In Moskou duren de bespre kingen voort. De int. democra tische vrouwenbond, die 81 millioen leden telt, heeft een beroep gedaan op de drie mi nisters om toch vooral het atoomgevaar te beteugelen. Uit Japan komt de belang wekkende tijding, dat Mac Ar thur besloten heeft, dat keizer Hirohito niet als oorlogsmis dadiger zal worden behandeld. De keizer heeft nl. medege deeld, dat niet hij, maar de mi litaire kaste de 3chuld aan den oorlog draagt. Merkwaardig contrastIn Neurenberg verschuilen alle oorlogsmisdadigers zich achter Hitler. In Tokio verschuilt de keizer zich achter zijn gene raals en zijn ministers.. Nieuws in een notedop Bij K.B. ia met ingang van I Janu ari 1946 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. Aan In totaal 455 Canadeesche militairen zijn Koninklijke onderschei, dingen uitgereikt. Tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd: maj. gen, Bertram M. Hoff- melster. It gen. Charles Foulkes, It gen Guy G Simonds en maj. gen. Albert'B. Matthews, De tijdelijke academiedie op 26 Februari van dit jaar te Eindhoven ia opgericht is Donderdag gesloten. It Hr Ms. torpedobootjager ,.Evert- »en" 'is uit Engeland vertrokken en *ordt heden o! Zondagmorgen te Am sterdam verwacht. De ..Evertsen" •en van de torpedobootjagera die de Koninklijke Marine van de Royal Navy beeft overgenomen, is bestemd voor Nederlandsch Indië. Het salaris van de leden der Ged, Staten van Noord-Brabant wordt ver. hoogd met 6 en een tijdelijke toe lage van 5 Het zal nu 4600 be dragen, met een toelage van 200. Dezer dagen overleed op 82-jari- gen leeftijd "de vlce-admiraal tit. C. C. Zegers Rijser, adjudant i. b. d. van H- M. de Koningin en oud secretaris generaal van het ministerie van ma rine. Het herstel van de Rotterdamsche haven vordert met bekwamen spoed, Zoo is de Maashaven weer als van ouds als graanhaven in gebruik ge nomen. Limburg krijgt een regionalen om roep. Het "8* 'n te bedoeling om op 24 December a.s. te starten. Begon nen wordt met een uur zendtijd per dag en wel des avonds van half ze ven tot half ach In Hengelo is een razzia gehouden bij lieden, die er van verdacht wer den de fiscale maatregelen der re geering te hebben ontdoken. 23 In vallen werden gedaan. Tal van goe deren, waarin zwart kapitaal was be legd o-a. sieraden en schilderijen, werden in beslag genomen. Een der overtreders werd gearresteerd. De Ned. Spoorwegen deelen mede, dat de Dieseltrelnen tusschen Rot terdam en Gouda, met ingang van gisteren weer in dienst zijn gesteld Een der Hongnarsche oorlogsmis dadigers, die thans in Boedapest te recht staat, beweert, dat de deportatie van 700-000 Hongaarsche Joden ge Schledde op bevel van Horthy. Edda Ciano. de dochter van Mus solini, is wegens haar fascistische hou ding door een rechtbank in Messina voor 2 jaar uit Italië verbannen. In verband met de vele zelfmoor den zullen Japansche oorlogsmisdadi gers niet meer van te voren van hun arrestatie op de hoogte worden ge bracht. In nagelaten brieven merkte Ko- noje op. dat hij de overwinnaars te blufferig, de Japanners te kruiperig vond. ■9t Eerstdaags zal dc vliegdienst New- YorkParijs v.v. worden geopend. Dc reis zal 16 uur duren, In Berlijn neemt het aantal geval len van typhus, dysenterie en diphthe- rie toe. M In Engeland is thans een wetsont werp tot nationalisatie van de kolen- industrie gepubliceerd. De Amerikaansche pers nieuwe campagne tegen Franco begon nen en eischt, dat hij verdwijnt. Het 500.00Gste lid van het Ned. Roode Kruis, de wed G. W. Vleeming uit Arnhem is Donderdagmiddag door H.K.H. Prinses Juliana gehuldigd. H- K.H. bood mevr. Vleeming een groot pakket aan. DIT VOORJAAR MEER GAS EN ELECTRICITEIT. Naar het Handelsblad ver neemt ligt het in de bedoeling van den minister van Verkeer en Energie in Maart of April 1946 over te gaan tot verhoo ging van de rantsoenen voor gas en. electriciteit. De „Vrijheit" aan stukken De luldklok uit den toren van de Nieuwe Kerk te Delft dook in 1943 onder in het IJsel- meer. Donderdag was deze klok, die uit het jaar 1607 dateerde, 1723 kilo woog en den naam „Vrijheit" droeg, in Delft teruggekeerd. Door het breken van een as in den liertrommel is de klok van 18 meter hoogte naar beneden gestort. De rand is geheel van de klok afgeslagen. WEINIG NIEUWS UIT 1NDIE. Er ztfn onbevestigde berich ten over het zich verder neste len van Indonesiërs ten Z. van Bandoeng. Buitenzorg is over het alge meen kalm. In kampongs ten W. van Semarang is activiteit van terroristen gemeld. Pa trouilles ruimden wegbarrica- den op. De evacuatie van de Jap. troepen uit Kota Radja is zon der incidenten beëindigd. Tot 14 Dec. bedroegen de Britsche en Br.-Indische ver liezen bij de landstrijdkrachten 1098 man. 4 Lascaarsche zee lieden, die deel uit zouden ma ken van de bemanning van het Ned. Hospitaalschip „Tasman", zijn des nachts door 200 Indo nesiërs en Lascaren van hun bed gelicht en ontvoerd. De Marva's die op het oogen- blik te Colombo verblijven, zul len zeer binnenkort naar Ba tavia worden vervoerd. Sir Miles Dempsey, opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Z.O.-Azië, is te Batavia aangekomen. Men gelooft dat zeer belangrijke besprekingen worden gevoerd met gen, Ohristison en zijn staf in verband met de resultaten van de conferentie te Singa pore. SCHEEPSRUIMTE VOOR NEDERLANDSCHE TROEPEN. Toen in het Lagerhuis door het conservatief lid kolonel Sir Walter Smiles, de vraag werd gesteld of men thans in de positie verkeerde om schepen voor het vervoeren van Neder- landsche troepen vrij te kun nen maken, antwoordde Alfred Barnes, de minister voor oor logstransport, dat voor zooveel scheepsruimte was en werd zorgd ten behoeve van eischen voor verplaatsing van Nederlandsche troepen, als hem gevraagd was ter beschik king te stellen. MARIA. Zeeiands kunstlievende scha ren srooeden zich met vreugde naar liet Middelburgsche Mau- ritshuis in de Wagenaar straat, waar zalen van Behouden Schoonheid ons oog vermogen te verzadigen. En wie in deze Kerstweek daar vertoeven, zullen met be. wondering stil staan voor de drie Madonna's met hun Kind van Fra AngelicaMurillo en Borgognone. De laatste Adventszang, door Maria's mond gesproken, vraagt echter am iets anders dan om bewondering voor de Moeder Gods Zekerélke gemeente van Christus noemt van week tot week haar naam in haar be lijden Ik geloof in Jezus Chris tus, geboren uit de maagd Maria. Maar zij zelf vraagt niet haar gestalte en haar roem en haar voorbede tot voorwerp van on. zen zang te maken, slechts haar gezagenden Zoon eer te brengen. Maria is de begenadigde on der de vrouwen, maar zij is niet koningin des hemels. Zij gaat ons ook vandaag voor in haar getuigenis aangaande Gods wonderbare mededeeling va/n genade in Zijn (niet haar Heilig Kind Jezus. heeft groote dingen aan mij gedaan'' Gabriel's boodschap was nog nooit in een menschenhart op geklommen, ook niet m dat van Maria. Gabriel was gezonden door God en daarom zijn de Kerstdagen dagen van Gods goede boodschap. Maria hoorde. Haar groot heid is haar bereidheid tot die nen in gehoorzaamheid. En met Maria verheft de Kerk haar luiden zangomdat er voor geen enkel geslacht een grens is aan het erbarmen van den Heiland, wiens heilig woord vernederden verhoogt B. Faciliteiten voor familiebezoek in België. Teneinde het Belgen, die in Nederland gevestigd zijn en Nederlanders van Belgischen ong, mogelijk te maken een bezoek te brengen aan fa milie in België, worden speci ale faciliteiten verleend. Ér is overeengekomen, de Belgische consulaten in Nederland te machtigen te dien einde een bijzondere verklaring af te ge ven aan belanghebbenden, mits zij in het bezit zijn van een geldig paspoort. Deze facilitei ten gelden uitsluitend voor het tijdvak van 22 Dec. 1945 tot 10 Jan. 1946. Ook aan in België wonende Nederlanders zullen faciliteiten worden verleend. BELEEDIGENDE UITDRUKKING IN RADIO- OABARKTPROGRAMMA. Op vragen betreffende voor Brabantsche groote gezinnen beleedigende uitdrukkingen, voorkomende in een radio-ca baretprogramma, uitgezonden door Herrijzend Nederland, heeft de minister van O., K. en W. geantwoord, dat Hans Snel, revue- en variété-artist te 's-Gravenhage als invaller was geëngageerd. Bjj de repe titie verklaarde de heer Snel zich bereid om enkele minder gewenschte uitdrukkingen niet te bezigen. Gedurende de uit zending denzelfden avond ge bruikte hij niet alleen dezelfde uitdrukking, maar voegde daar geheel onverwachts dub belzinnigheden aan toe, die zeer schaamteloos waren. Er zijn maatregelen geno men om afwijkingen van den goedgekeurden tekst te voor- Sterke spelers uit Belglël^^ cfVSSSdS en Nederland zullen elkaar ontmoeten. Yerseke zal met Kerstmis de internationale belangstelling trekken en ditmaal niet door de oester- en mosselcultuur, maar door het internationale damtournooi, dat de Yersek- sche Damclub in de zaal Nolet georganiseerd heeft. Voor de eerste maal na den oorlog ko men buitenlandsche dammers naar Nederland en 't valt dan ook te begrijpen, dat in de Ne derlandsche damwereld groote belangstelling voor dit toumooi bestaat. België ls vertegenwoordigd door vier van zijn sterkste spelers, te weten: den kam pioen van België Leon Vaee- sen; F. Lamoiseau, A. van den Berghe en J. Demes. macker. Zij zullen het dit toumooi niet gemakkelijk krij gen, want onder hun tegen, spelers in de internationale af- deeling bevinden zich bekende dammers. Hiervan zijn er vijf Zeeuwen, nl. J. Blom uit Yerse- uit Yerseke, M. F. de Jonge uit Middelburg en J. Sinke uit Goes. Andere vooraanstaande figuren zijn B. Springer te Den Haag, oud-wereldkampioen, P. Roozenburg uit Rotterdam, die kort geleden in een tienkamp den oud-wereldkampioen B. Springer met 119 sloeg, H. Kinnegin te Waddinxveen, H. Blom te Barendrecht, F. Gor dijn te Den I.'aag, W. Roozen burg te Rotterdam, G. Porst te Dordrecht en Ph. J. Ham te Rotterdam, welke laatste in 1938 te Rotterdam den inter nationalen achtkamp met 13 uit 14 punten won voor den wereldkampioen Raichenbach. Gespeeld zal worden in groepen van vier personen, voor de hoofd-, 1ste. 2de en 3de klasse zijn in elke groep spelers ingedeeld uit verschil lende deeLen van ons land. De junioren spelen een afvalwed- stifd met tot besluit een win naars- en verliezersronde uit de demi-finale. De officieele opening ge schiedt Dinsdagmiddag 25 Dec. De Volksgezondheid. VACANTIE- EN KOLONIE HUIZEN ZULLEN SPOEDIG WORDEN OPENGESTELD. Het debat over het beleid der regeering ten aanzien van de politieke delinquenten werd Donderdag in de Tweede Ka mer voortgezet. Misstanden in kampen en onjuistheden bn de berechting werden besproken. Terwjjl de eene spreker de exe cutie van de doodstraf wilde opschorten tot de Staten Gene raal zich daarover zullen heb ben uitgesproken, achtte een ander de doodstraf volkomen wettelijk ingevoerd. De heer Wagenaar (comm. achtte het verkeerd, dat verschillende rechtscolleges verschillende maatstaven aanleggen. De minister van justitie, de heer Kolfschoten, verklaarde, dat er in de moeilijke tijden na de bevrijding onrecht is daan. Om de berechting te spoedigen moet men een klein stukje rechtszekerheid opoffe ren. De regeering juicht de op richting van de Nationale Or ganisatie voor Rechtszekerheid toe. In de avondvergadering kwam de volksgezondheid ter prake. Mevrouw de Vries iruins besprak de moeilijkhe den bij de Lb.c.-bestrijding. Minister Drees zegde toe, dat de vacantie- en koloniehui. zen zoo spoedig mogelijk zul len worden geopend. Dat is ook dringend, omdat de uitzending van kinderen naar Engeland wordt stopgezet. Op den duur zal de arbeidsdag voor ver pleegsters worden bekort. De toewijzing van auto's aan art sen stuit op groote moeilijk heden. Percentsgewijze zjjn zij het best bediend. Het Zieken- fondsenbesluit zal van Duit sche franje worden ontdaan. Publiek, handel en distrlbutiedlenst aan het woord. Onbevredigende situatie. De textieldistributie houdt de gemoederen nog altijd be zig. Er bereiken ons vele klach ten dienaangaande en sommi ge schijnen niet ongegrond. Op de puntenkaart is vrijwel niets verkrijgbaar. De» meeste tex tielhandelaren hebben voldoen den voorraad, maar niemand kan iets koopen, omdat er geen vergunningen worden uitge reikt en de vergunningen wor den niet afgegeven, omdat de distributiekantoren niet over voldoende punten beschikken. Speciaal uit Vlissingen ko men deze klachten en daar hebben de huismoeders dan bo vendien nog het bezwaar, dat er onlangs voor deze stad 150.000 punten beschikbaar zijn gekomen en dat het eenige practische resultaat is ge weest, dat er voor kinderen beneden de drie jaar 50 pun ten werden afgegeven. Het publiek wijt dezen toe stand aan den distributiedienst, die te traag machtigingen zou verleenen, wat in andere ste den vlotter geschiedt. Dit laat ste heeft o.m. tot gevolg, dat er bijvoorbeeld van Beveland menschen naar Vlissingen ko men om te koopen, omdat hier de zaken over voldoenden voor raad beschikken. Terwijl die goederen toch eigenlijk voor Vlissingen bestemd zijn. Ook van de zijde van de tex tielhandelaren bereiken ons klachten. Er zijn firma's die se dert Juli nog geen enkel groo ver kleedingstuk op machti ging van den plaatseiyken dis tributiedienst hebben kunnen afleveren. Terwijl er toch ook volgens hen voldoende voor raad is. Een betere samenwer king zou volgens hen uitkomst kunnen brengen. Nu komt het voor, dat nieuwe zendingen costumes door hen naar den fabrikant worden terug gezon den, omdat de middenstand er tegen op ziet al te groote voor. raden aan te leggen. Wy hebben ons te dezer zake gewend tot den directeur van het distributiekantoor te Vlissingen, die mededeelde, dat de distributiediensten voor de maanden September, October en November max. 10 punten per inwoner mochten uitreiken. Richtlijnen omtrent de verdee ling van deze punten werden door het Centraal Distributie kantoor noch door Distex ge geven, hetgeen tengevolge had, dat iedere distributiedienst maar op eigen houtje moest werken. Ieder gezinslid 10 pun. ten geven zou geen oplossing hebben beteekend, aangezien van de totaal beschikbare pun ten tevens alle bijzondere ge vallen moesten worden gehol pen, zoodat bij een algemeene uitgifte daarvan voor die ge vallen niets meer beschikbaar zou zijn geweest, terwijl te vens kleine gezinnen daarme de slechts de beschikking zou den hebben verkregen over en kele tientallen punten. Omdat de meeste behoefte bestaat aan zgn. groote stukken, die 70 en 80 punten vragen, beteekent de verstrekking van 10 punten of minder aan iedereen, dat practisch niemand aan een groot stuk kan worden gehol pen, terwijl anderzijds de uit gifte van bv. 80 punten voor een heerencostuum 7 andere inwoners uitsluit van eenige verstrekking. Gelijktijdig kwam de mededeeling van het Com missariaat Noodvoorziening over de massale textielver- strekking, welke, naast het minder gunstige verloop der bevoorrading, in hoofdzaak door de kleine maten geen sue. ces werd. Gezien de door het C.N.V. gegeven voorstelling van zaken en het bij deze groote party niet beschikbaar zijn van kleeding voor kinde ren beneden de 3 jaar, besloten de distributiediensten op Wal cheren in overleg met het C. N.V. deze groep van 50 extra punten te voorzien, hetgeen voor Vlissingen alleen reeds circa 80.000 punten eischte. De overige punten werden ge bruikt voor bijzondere geval len en incidenteele hulpverlee ning, terwijl ook voor overalls zeer veel punten werden uit gereikt. Tot dusverre is den distribu tiediensten van een nieuwe machtiging tot het uitreiken van 10 punten per inwoner voor de eerstvolgende 3 maan den nog steeds niets bekend, zoodat op grond hiervan nog practisch geen uitgifte van speciale vergunningen met punten kan plaats hebben. Het zal echter duidelijk zijn, dat 150.000 punten voor 3 maan den een zeer gering aantal is, dat zeker niet in verhouding staat tot den bij den textiel handel aanwezigen voorraad. Het is dan ook inderdaad uiter mate onbevredigend, dat op geen ruimere wjjze textielpun ten mogen worden verstrekt. Het eenvoudigste voor het pu bliek zou zijn de invoering van een textielkaart voor bijv. 100 punten, zooals vroeger ge schiedde, waarmede men naar In het kamp van Duitsche krijgsgevangenen op het Mo lenwater te Middelburg had Donderdagavond een ontplof fing plaats in een der barak ken. Het schijnt dat men voor het schilderen van de barak verf vermengd met benzine gebruikt heeft, waarvan de dampen bij het monteeren van een electrische leiding tot ont- Dloffing zijn gekomen. Zes ge wonde Duitschers moesten naar het -thuis worden ver voerd. Hiervan zijn er inmid dels vier weer ontslagen. De andere twee, die er minder goed aan toe zijn, werden op genomen. Te Aardenburg werd tot notabele herkozen de heer P. A Lourens, terwijl in de va cature P. ae Bruyne Az., die geen herbenoeming wenschte, en J. van Male, die tot kerk voogd benoemd is, voorzien werd door de verkiezing van de heeren Iz. van Daalen en Iz. Maas. des middags om half twee. Dien middag wordt de eerste ronde gespeeld, terwijl den vol genden dag het toumooi wordt voortgezet met de tweede en derde ronde. Des avonds zul len de prijzen uitgereikt wor den. De goede bezetting en het initiatief van de Yerseksche Damclub verdienen zeker, dat dit toumooi de belangstelling krijgt die het verdiend. Wederopbouw der spoorwegstations. De vele moeilijkheden, waar voor de Nederlandsche Spoor wegen zich geplaatst zien, zijn nog lang niet opgelost. Dat blijkt wel heel duidelijk uit en kele nuchtere getallen over de verwoeste stations: geheel ver nield 54 (waaronder 20 groote stations)zwaar beschadigd 44, beschadigd 118, licht bescha digd 170, totaal 386. Wanneer men weet, dat Ne derland 625 spoorwegstations heeft, dan beteekent dit, dat 62 procent daarvan moet worden opgebouwd of gerestaureerd. Reeds zeer veel is hersteld. Zoo zal in Gouda het geheel ge restaureerde stationsgebouw heden officieel in gebruik wor den genomen. Ook onze "verslaggevers ver dienen een Kerstrust en wij zullen daarom tijdens de Kerstdagen geen verslagen maken van uitvoeringen, con certen. enz. Organisatoren van dergelijke bijeenkomsten ver zoeken vrij. zoo zij vermelding op prijs stellen, zelf een kort verslagje aan onze redactie in te zenden. In de vergadering van den |d- gemeenteraad van Bier iet op Woensdag jl., onder voorzitterschap van burge meester Kostense. werd als plaatsverv. burgemeester wet houder I- M. de Blaeg aange wezen. Medegedeeld werd, dat de eerste noodwoningen eerat on geveer Februari zullen kunnen worden betrokken. Waarschgnlgk zal met de werkzaamheden voor de aan te leggen waterleiding half Jan worden begonnen. De eerste zending buizen is gearriveerd. De hondenbelasting werd wijzigd: losloo pende hon< 10, vastliggende honden 4 per jaar- Met algemeene stemmen werd benoemd tot onderwijze res aan school B te Driewegen mej. C. A- Raas te Dongen als eenige sollicitante. De hongerperiode van 1945. De afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw. Vis- scherij en Voedselvoorziening heeft een brochure uitgegeven over „Rantsoeneering en Dis tributie". Het geschriftje bevat vele belangwekkende feiten en geeft aan het slot een statistiek over de calorische waarde in de hongerperiode. Een normale roeding bevat 3000 cal. per dasr voor een volwassene bij normalen arbeid. Dit aantal zakte In 1941, 1942 en 1943 tot een gemid delde van 1703 cal. Gedurende de eerste 9 maanden van 1944 kon met moeite een gemiddel de van 1450 cal. worden ge handhaafd. Toen daalde het snel. Tot 800 op 26 Nov., tot op 10 Dec., tot 500 cal. op 7 Jan., tot 460 cal. op 18 Febr. Dat was het laatste record, maar toen bedroeg de calori sche waarde van het voedsel dan ook slechts ca. 15 pet. van normaal! Na 18 Febr. liep de calori sche waarde weer langzaam op tot gemiddeld 600 cal. Of er ook honger werd ge leden! Engelsche biscuits zonder bon. Het C.D.K. deelt mede, dat de nog bij de detaillisten en grossiers aanwezige restanten Engelsche biscuits zonder bon verkocht mogen worden. Kerknieuws In den loop van den tijd hebben verschillende lidmaten van de Geref. kerk te Goes zich tot den betrelfenden kerkeraad gewend door middel van bezwaarschriften. Deze bezwaarschrit- ten zijn volgens hen niet, of slechts onvoldoende docr dezen kerkeraad be handeld. uiteindelijk zoo dat deze be zwaarden, waarvan enkelen reeds lan- geren tijd zich onttrokken aan he oude verband, thans na indiening van een akte van vrijmaking, besloten hebben hun eeredienst te houden on der eigen verband. Deze diensten vin. den plaats in het kerkgebouw der Doopsgezinde Broederschap aan den Westwal te Goes. eigen keuze aankoopen 1 verrichten. Dergelijke maatre gelen moeten echter door de hoofdorganen genomen wor den en daarop moet krachtig worden aangedrongen. NEDERLAND PRODUCEERT WEER HAARKAMMEN. Nu de productie van haar- kammen hier te lande weer ter hand is genomen, wordt aan alle door oorlogsomstandig heden gedupeerden in Neder, land per gezin een kam be schikbaar gesteld. Voor kap. pers en kappersbedienden is per persoon een kam gereser veerd. Aan repatrieerenden zal een kam worden uitgereikt. Voor ziekenhuizen, kinderte huizen e.d. en het Nederland sche leger is een hoeveelheid kammen gereserveerd, aan te vragen bij het Rijksbureau Chemische Producten. Getracht zal worden de overblijvende haarkammen over de geheele Nederlandsche bevolking te verdeelen. Nederland in Caraibische commissie. De Nederlandsche en Fran- sche regeeringen zullen op uit" noodiging van Engeland en de V. S. deelnemen aan de Anglo- Amerikaansche Caraibische commissie. De naam van de commissie zal in dier voege worden gewijzigd en een ge meenschappelijk communiqué zal door de vier regeeringen worden uitgegeven. Doel der commissie is de economische samenwerking te bevorderen. De heer J. H- de Vogelaar, onderwijzer aan School A te Biervliet, komt voor als no. 1 op de voordracht voor onder wijzer te Sliedrecht» Blijkens de aan den Raad van Cadzand overgelegde begroo tingen over de dienstjaren '45 en '46, kunnen deze slechts sluitend gemaakt worden door voor beide dienstjaren te be schikken over een bedrag van resp. 2000 en 3000 van de algemeene reserve. Hoewel van het departement nog geen enkele toezegging is ontvangen betreffende resfitu. tie van de door de gemeente in 1943 en in 1944 voorgeschoten, en nimmer terug ontvangen be dragen terzake van de aan de burgers uitbetaalde vergoedin gen inkwartiering leden Duit sche Weermacht en vergoedin gen huurwaarde gevorderde ge bouwen resp. tot een bedrag van 2000 en 7500, zijn deze bedragen in voornoemde be grootingen als achterstallige inkomsten geraamd, daar aan genomen is. dat genoemde be dragen uit een oogpunt van bil lijkheid alsnog aan de gemeente zullen vergoed worden. De gevormde reserve ten be. hoeve van den aankoop van 'n nieuwe motorbrandspuit ad 3400 en de reserve voor het herstel der O. L. school ad 1400 is gehandhaafd. Aan de tijdelijke Academie te Eindhoven slaagde voor het candidaatsexamen medi cijnen (le ged.) mej. W. v. d. Klippe te Vlissingen. TRIBUNAAL GOES Voor het tribunaal te Goes stond terecht de 71-j. land bouwer Jan Bom uit Waarde, die in 1943 boerenleider was geworden en in 1944 verschil lende personen aanwees om in Schouwen voor de Duitschers te gaan werken. Verdachte ontkende dit laatste en zei niet geweten te hebben dat de land stand een onderdeel van de N.S.B. was. De voorz. las een stuk voor volgens hetwelk Bom by zgu aanhouding zou hebben gezegd: ..Zet me maar tegen den muur, dan vloeit er bloed en kunnen jelui Oranjefeest vieren. Ik streed voor een rechtvaardige zaak B. kon zich dit niet meer goed herinneren. Verder zei hij iets anders te hebben gezocht, omdat het den boeren stand beter zou gaan. Hg ont kende zgn vermogen, dat 38.000 groot is, tijdens de bezetting te hebben verdiend. De 35-j. kantoorbediende Jo hannes J. Schoon uit MiddeL burg trad in 1943 tot de N.S.B, toe en werkte op een Duitsch bureau. Schoon zei, dat hd dit deed om niet naar Duitschland te moeten. De verdediger, mr, Dirven uit Bergen op Zoom, vroeg een clemente straf en wees er o.a. op dat S. reeds lang in een inrichting vertoef de. De 32-j. Cornells Vermeulen uit Heinkenszand gaf toe brood aan de Duitschers te hebben verkocht tegen veel geld. Hij kon daardoor burgers aan brood helpen en drie onderdui kers in Luis nemen. Hg zelf moest ook 3 maanden onderdui ken, toen hij een verbaal we gens slachten van een varken had opgeloopen. De verbalisee- rende wachtmeester zei nu, dat V. bekend stond als een zwart handelaar. De verdediger, mr. Kuipers, steunde met klem het ontken nen van V. en geraakte in hef- tigen woordenstrgd met den politieman, die volgeaia hemV. zou „gezocht" hebben. PI. ver. zocht V. vrij te spreken, waar aan het tribunaal onmiddellijk voldeed. Nog werden behandeld de zaken tegen den 29-j, Corne lls Westerweele, klein-landbou. wer te 's-Heerenhoek, die bg het N.A.F. is aangesloten ge weest; den 46-j. Adriaan Kos ter uit Heinkenszand, die zich aan ruilhandel met Duitschers schuldig maakte en de 24-j. Maria Tona Piandsoen uit Oud- Vossemeer, die sympathlsee- rend lid der N.S.B. is geweest. Uitspraken Tribunaal Goes. Ma. Ja. de Regt, 39 j., echt- gen. van J. Bruynooge, Wisse- kerke en J. W. v. d. Garde, 65 j., Goes, werden tijdelgke ont- :d van rechten. Ta. Baart, 58 j. echtgen. van C. v. Strien te Wolfaarts- dgk en Jch. Meeuwse, 47 j., slager, Middelburg, 9 mnd. in- terneering, beiden met ontzeg ging van rechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5