PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Inflatiegevaar afgewend KORTE PREDICATIE De V.S. optimistisch over de organisatie der Ver. Volkeren Het internationale damtournooi teYerseke. Klachten over de Textieldistribatie. Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Batlintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Bcekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vllssingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Zaterdag 22 Dec. 1945 188e Jaargang Nummer 218 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 1 3-20 pet kwartaal, tranco per post, t 3 45 pet kwatjaaL Losso nummers 5 cent ADV ER- TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum oer advertentie 1 Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15. telefoon 2475. Terneuzcn Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsclie Courant. Middelburg. Giraal geld en tegoed geldkaart in 1946 vrij. Renteverlaging Rijkspostspaarbank. Uitgifte spaarcertificaten. Grootboek 1946 gecreëerd Geldsaneering geslaagd. Prof. Lieftinck spreekt „Op de Brug". Do minister van financiën, prof. dr. P. Lieftinck, heeft. Vrydagavond in zijn radiorede over de slotacte van de geld saneering medegedeeld, dat met ingang van 1946 het gi rale geld zal worden vrij gegeven, alsmede het geld, dat nog op de geldkaart. staat. De splitsing van geld in gi raal en vry, wordt opgeheven. De hervatting van den ef fectenhandel in de eerste da gen van Januari, moet voor- Joopig nog beperkt blijven tot overdracht van binnenland- sche obligaties en pandbrie ven tegen betaling van ge blokkeerde rekening op ge blokkeerde rekening. Vrij geld kan tot den handel in oud effectenbezit nog niet worden toegelaten, daar op het vrije geld een beroep zal moeten worden gedaan voor nieuwe kapitaalvorming ten behoeve van den wederopbouw. Voor belegging van dit geld aal begin Januari begonnen worden met uitgifte van ver handelbare spaarcertificaten van 100 met 2 Va rente en een looptijd van hoogstens 8 jaar. Nieuw uit te geven lang- loopende staatsleeningen zul len voorloopig 3 rente ge ven. Hieruit behoeft niet de gevolgtrekking te worden ge- maakt dat een algemeen ren teconversie van reeds bestaan de obligatieleningen op kor ten termgn ter hand zal wor den genomen. Voorts deelde de minister mede dat begin 1946 de rente van de Rijkspostspaarbank van 2.64 tot 2.16 pet. wordt Terlaagd. De beleggingen in spaar certificaten zullen kunnen die nen voor betalingen van ko mende bijzondere neff in gen en van de successiebelasting. Ook kan op deze spaarcertificaten worden ingeschreven tot ƒ300 wit geblokkeerd tegoed en tot een onbeperkt bedrag uit tegoed op voormalige girale Tekening en andere vrije gel den. Met het tegoed op geblok keerde rekening zal kunnen worden ingeschreven op het Grootboek 1946, rentende 3 en ten hoogste 3 jaar niet overdraagbaar. Ook met inschrijvingen in het Grootboek kunnen bijzon dere heffingen worden voldaan. In zijn rede wekte de mi nister verder op van deze be leggingsmogelijkheden gebruik te maken en deelde mede dat 't economisch herstel van ons land sneller verloopt dan in eenig ander land. Voor 1946 openen zich hoopvolle pers- pectiéven, doch alleen wanneer wij de ruggen krommen en ons veel blijven ontzeggen van wat wp na jaren van 3chaarschte zoo gaarne ter. stond weer zouden genieten. Tot slot deelde prof. Lief tinck mede dat de geldsanee ring geslaagd is en niet her haald zal worden. Op verdere deblokkeering van geblokkeer de gelden geeft de minister geen hoop, behoudens in indi- vidueele gevallen. Het gevaar voor inflatie is afgewend. Mocht het onver hoopt opnieuw den kop op steken, dan zullen tijdig an dere middelen worden gebe zigd om op het optreden daar. van te voorkomen. Engelsche biscuits zonder bon. Het C.D.K. deelt mede, dat de nog bij de detaillisten en grossiers aanwezige restanten Engelsche biscuits zonder bon verkocht mogen worden. DIT VOORJAAR MEER GAS EN ELECTR1CITEIT. Naar het Handelsblad ver neemt ligt het in de bedoeling van den minister van Verkeer en Energie in Maart of April 1946 over te gaan tot verhoo ging van de rantsoenen voor gas en electriciteit. STRAKS NIET MEER OP DEN BON. Om zoo spoedig moge lijk tot normalere ver» houding te komen bij de le\iensmiddelendistribu- tie, wil de regeering niet alleen de mogelijkheid openen van keuze tus- schen goedkoopere en duurdere artikelen van gelijke voedingswaarde, bijv suiker i.p.v. jam, doch een aantal produc ten, nl. vermicelli, ma caroni en spaghetti, pud dingpoeder, gort en ha vermout, peulvruchten en zont niet meer aan den bon binden- Cacao, biscuit, beschuit, koek jes, koek en gebak niet de versnaperin gen, gedistribueerd op de versnaperingskaart zullen volgen. Thans mo gen al deze artikelen echter nog niet bonloos worden verkocht. Nieuws in een notedop Bij K.B. Is met ingang van 1 Janu ari 1946 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland Jhr. dr. C. G. C, Quarles van Uflord. Aan in totaal 455 Canadeeschc militairen zijn Koninklijke onderschei, dingen uitgereikt. Tot groot-officlei fn de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd: maj. gen. Bertram M. Hoff- meister. It gen- Charles Foulkes, It- gen. Guy G. Simonda en maj. gen. Albert B. Matthews. De tijdelijke academie, die op 26 Februari van dit jaar te Eindhoven 1« opgericht Is Donderdag gesloten Hr. Ms- torpedobootjager ..Evert- sen" is uit Engeland vertrokken en wordt heden of Zondagmorgen te Am sterdam verwacht. De ..Evertsen" •en van de torpedobootjagers die de Koninklijke Marine van de Royat Navy heeft overgenomen, is bestemd voor Nederland8ch Indifc. Het salaris van de leden der Ged. Staten van Noord-Brabant wordt ver. hoogd met 6 en een tijdelijke toe lage van 5 Het zal nu 4600 be dragen, met een toelage van t 200- ft Dezer dagen overleed op 82-jari- gen leeftijd de vlce-admiraal tit. C. C Zegers Rijser, adjudant I. b. d. var H. M. de Koningin en oud secretaris, generaal van bet ministerie van raa- rinc- Het herstel van de Rotterdamsche haven vordert met bekwamen spoed Zoo is de Maashaven weer als van ouds als graanbaven In gebruik nomen. Limburg krijgt een regionalen roef> Het ligt in de bedoeling on 24 December a.s. te starten. Begon ■en wordt met een uur zendtijd per dag en wel des avonds van baif ze ven tot half ach In Hengelo is een razzia gehouden bij lieden, die er van verdacht wer den de fiscale maatregelen der- re geering te hebben ontdoken. 23 in vallen werden gedaan. Tal van goe deren, waarin zwart kapitaal was be legd oa. sieraden en schilderijen werden in beslag genomen. Een der overtreders werd gearresteerd. De Ned Spoorwegen deelen mede, dat de Dieseltreinen tusschen Rot terdam en Gouda, met ingang van gisteren weer in dienst zijn gesteld Een der Hongaarsche oorlogsmis dadigers, die thans in Boedapest te recht staat, beweert, dat de deportatie van 700 000 Hongaarsche Joden ge schiedde op bevel van Horthy. ft In verband met de vele zelfmoor den zuilen Japansche oorlogsmisdadi gers niet meer van te voren van hun arrestatie op de hoogte worden ge bracht. In nagelaten brieven merkte Ko- noje op. dat hij de overwinnaars te blutfeng. de Japanners te kruiperig vond. In Berlijn neemt het aantal geval len van typhus, dysenterie en diphthe ric toe, In Engeland is thans een wetsont werp tot nationalisatie van de kolen- industrie gepubliceerd. •ft De Atnerikaansche pers Is een nieuwe campagne tegen Franco begon nen en eischt. dat hij verdwijnt. Het 500 OOGste lid van het Ned. Koodc Kruis, de wed G- W- Vlcemlng uit Arnhem is Donderdagmiddag door ~zr H.K.H. Prinses Juliana gehuldigd- H- klachten. Er zijn firma s die se K.H- bood mevr. Vleeming een grootldert Juli nog geen enkel groo- pakket aan. Iter kleedingstuk op machti- WEINIG NIEUWS UIT INDIE. Er zq'n onbevestigde berich ten over het zich verder neste len van Indonesiërs ten Z. van Bandoeng. Buitenzorg is over het alge meen kalm. In kampongs ten W. van Semarang is activiteit van terroristen gemeld. Pa trouilles ruimden wegbarri ca de n op. De evacuatie van de Jap. troepen uit Kota Radja is zon der incidenten beëindigd. Tot 14 Dec. bedroegen de Britsche en Br.*Indische ver liezen by de landstrijdkrachten 1098 man. 4 Lascaarsche zee lieden, die deel uit zouden ma ken van de bemanning van het Ned. Hospitaalschip „Tasman", zijn des nachts door 200 Indo nesiërs en Lascaren van hun bed gelicht en ontvoerd. De Marva's die op het oogen- blik te Colombo verblijven, zul len zeer binnenkort naar Ba tavia worden vervoerd. Sir Miles Dempsey, opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Z.Ö.-Azië, is te Batavia aangekomen. Men gelooft dat zeer belangrijke besprekingen worden gevoerd met gen. Christison en zijn staf in verband met de resultaten van de conferentie te Singa pore. Familiebezoek aan België. Teneinde het Belgen, die in Nederland gevestigd zijn en Nederlanders van Belgischen oorsprong, mogelijk te maken een bezoek te brengen aan fa milie in België, worden speci ale faciliteiten verleend. Er is overeengekomen, de Belgische consulaten in Nederland te machtigen te dien einde eer bijzondere verklaring af te ge ven aan belanghebbenden, mits zij in het bezit zyn van een geldig paspoort. Deze facilitei ten gelden uitsluitend voor het tijdvak van 22 Dec. 1945 tot 10 Jan. 1946. Ook aan in België wonende Nederlanders zullen faciliteiten worden verleend. MARIA. Zeeland* kunstlievende scha ren spoeden zich met vreugde naar het Middelburgsche Mau- ritshuis in de Wagenaarstraat, waar zalen van Behouden Schoonheid ons oog vermogen te verzadigen. En wie in deze Kerstweek daar vertoeven, zullen met be wondering stil staan voor de drie Madonna's met hun Kind van F: x Angelico, MurïUo en Borgognone. De laatste Adventssang, door Maria's mond gesproken, vraagt echter om iets anders dan om bewondering voor de Moeder Gods. Zeker, elke gemeente van Christus noemt van week tot week haar naam in haar be lijden Ik geloof in Jezus Chris tus, geboren uit de maagd Maria. Maar zij zélf vraagt niet haar gestalte en haar roem en haar voorbede tot voorwerp van on zen zang te maken, slechts haar gezegenden Zoon eer te brengen Maria is de begenadigde on der de vrouwen, maar zij is niet koningin des hemels. Zij gaat ons ook vandaag voor in haar getuigenis aangaande Gods wonderbare mededeeling van genade in Zijn niet haar) Heilig Kind Jezus. ,JJij heeft grooie dingen aan mij gedaan". Gabriel's boodschap was nog nooit in een menschenhart op- geklommen, ook niet t» dat van Maria. Gabriel was gezonden door God en daarom z\jn de Kerstdagen dagen van Gods goede boodschap. Maria hoorde. Haar groot heid is haar bereidheid tot die- nen in gehoorzaamheid. En met Maria verheft de Kerk haar luiden zangomdat voor geen enkel geslacht een grens is aan het erbarmen van den Heiland, wiens heilig woord vernederden verhoogt B. Het Wereldgebeuren Accoord op herstelbetalingsconferentie. Hirohito geen oorlogsmisdadiger? In Amerika, waar men aan vankelyk tamelijk pessimistisch heeft geoordeeld over de toe komst van de wereldorganisa tie der Vereenigde Volken, valt een stijgend optimisme waar te nemen. Het feit, dat het zoo goed als zeker is, dat de zetel der organisatie in de V. S. zal worden gevestigd, heeft de aandacht der Ameri- Sterke spelers uit Belglë^^ 0de\—S en Nederland zullen elkaar ontmoeten. Yerseke zal met Kerstmis de internationale belangstelling trekken en ditmaal niet door de oester- en mosselcultuur, maar door het internationale damtournooi, dat de Yersek- sche Damclub in de zaal Nolet georganiseerd heeft. Voor de eerste maal na den oorlog ko men buitenlandsche dammers naar Nederland en 't valt dan ook te begrijpen, dat in de Ne- derlandsche damwereld groote belangstelling voor dit toumooi bestaat België Is vertegenwoordigd door vier van zyn sterkste spelers, te weten: den kam pioen van België Leon Vae6- sen; F. Lamoiseau, A. van den Berghe en J. Demes- macker. Zij zullen het dit toumooi niet gemakkelijk krij gen, want onder hun tegen spelers in de Litemationale af- deeling bevinden zich bekende dammers. Hiervan zijn er vijf Zeeuwen, nl. J. Blom uit Yerse- uit Yerseke, M. F. de Jonge ui Middelburg en J. Sinke ui Goes. Andere vooraanstaande figuren zjjn B. Springer te Den Haag. oud-wereldkampioen, P. Roozenburg uit Rotterdam, die kort geleden in een tienkamp den oud-wereldkampioen B. Springer met 119 sloeg, H. Kinnegin te Waddinxveen, H. Blom te Barendrecht, F, Gor dijn te Den laag, W. Roozen burg te Rotterdam, G. Porst te- Dordrecht en Ph, J, Ham te Rotterdam, welke laatste in 1938 te Rotterdam den inter nationalen achtkamp met 13 uit 14 punten won voor den wereldkampioen Raichenbach. De officieele opening ge schiedt Dinsdagmiddag 25 Dec. des middags om half twee. Dien middag wordt de eerste ronde gespeeld, terwyi den vol genden dag het toumooi wordt voortgezet met de tweede en derde ronde. De goede bezetting en het initiatief van de Yerseksche Damclub verdienen zeker, dat dit toumooi de belangstelling krijgt die het verdient. Publiek, handel en distributiedienst aan het woord. Onbevredigende situatie. De textieldistributie houdt ie gemoederen nog altiid be- 4 .g. Er bereiken ons vele klach- ..en dienaangaande en sommi ge schijnen niet ongegrond. Op de puntenkaart is vrijwel niets verkrygbaar. De meeste tex tielhandelaren hebben voldoen den voorraad, maar niemand k<In iets koopen, omdat er geen vergunningen worden uitge reikt en de vergunningen wor den niet afgegeven, omdat de distributiekantoren niet over "jldoende punten beschikken. Speciaal uit Vlissingen ko men deze klachten en daar hebben de huismoeders dan bo vendien nog het bezwaar, dat er onlangs voor deze stad 150.000 punten beschikbaar zijn gekomen en dat het eenige praccische resultaat is ge weest, dat er voor kinderen beneden de drie jaar 50 pun ten werden afgegeven. Het publiek wijt dezen toe stand aan den distributiedienst, die te traag machtigingen zou verleenen, wat in andere ste den vlotter geschiedt. Dit laat ste heeft o.m. tot gevolg, dat er bijvoorbeeld van Beveland menschen naar Vlissingen ko men om te koopen, omdat hier de zaken over voldoenden voor raad beschikken. Terwijl die goederen toch eigenlijk voor Vlissingen bestemd zijn. Ook van de zijde van de tex tielhandelaren bereiken ons ging van den plaatseiyken dis tributiedienst hebben kunnen afleveren. Terwijl er toch ook volgens hen voldoende voor raad is. Een betere samenwer king zou volgens hen uitkomst kunnen brengen. Nu komt het voor, dat nieuwe zendingen costumes door hen naar den fabrikant worden terug gezon den, omdat de middenstand er tegen op ziet al te groote voor. raden aan te leggen. Wy hebben ons te dezer zake gewend tot den directeur van het distributiekantoor te Vlissingen, die mededeelde, dat de distributiediensten voor de maanden September, October en November max. 10 punten per inwoner mochten uitreiken. Richtiynen omtrent de verdee ling van deze punten werden door het Centraal Distributie kantoor noch door Distex ge geven, hetgeen tengevolge had, dat iedere distributiedienst maar op eigen houtje moest werken. Ieder gezinslid 10 pun_ ten geven zou geen oplossing hebben beteekend, aangezien van de totaal beschikbare pun ten tevens alle byzondere ge vallen moesten worden gehol pen, zoodat by een algemeene uitgifte daarvan voor die ge vallen niets meer beschikbaar zou zyn geweest, terwyl te vens kleine gezinnen daarme de slechts de beschikking zou den hebben verkregen over en kele tientallen punten. Omdat de meeste behoefte bestaat aan zgn. groote stukken, die 70 en 80 punten vragen, beteekent de verstrekking van 10 punten of minder aan iedereen, dat practisch niemand aan een groot stuk kan worden gehol pen, terwijl anderzyds de uit gifte van bv. 80 punten voor een heerencostuum 7 andere inwoners uitsluit van eenige verstrekking. Gelyktydig kwam de mededeeling van het Com missariaat Noodvoorziening over de massale textielver- strekking, welke, naast het minder gunstige verloop der bevoorrading, in hoofdzaak door de kleine maten geen sue. ces werd. Gezien de door het C.N.V. gegeven voorstelling van zaken en het by deze groote party niet beschikbaar zijn van kleeding voor kinde ren beneden de 3 jaar, besloten de distributiediensten op Wal cheren in overleg met het C. N.V. deze groep van 50 extra punten te voorzien, hetgeen voor Vlissingen alleen reeds circa 80.000 punten eischte. De overige punten werden ge bruikt voor byzondere geval len en incidenteele hulpverlee ning, terwyl ook voor overalls zeer veel punten werden uit gereikt. Tot dusverre is den distribu tiediensten van een nieuwe machtiging tot het uitreiken van 10 punten per inwoner voor de eerstvolgende 3 maan den nog steeds niets bekend, zoodat op grond hiervan nog practisch geen uitgifte van speciale vergunningen met punten kan plaats hebben. Het zal echter duidelijk zyn, dat 150.000 punten voor 3 maan den een zeer gering aantal is, dat zeker niet in verhouding staat tot den by den textiel handel aanwezigen voorraad. Het is dan ook inderdaad uiter mate onbevredigend, dat op geen ruimere wyze textielpun ten mogen worden verstrekt. Het eenvoudigste voor het pu bliek zou zyn de invoering van een textielkaart voor byv. 100 punten, zooals vroeger ge schiedde, waarmede men naar kanen eensklaps in versterkte mate op den bond doen vallen en het pessimisme blykt lang zaam maar zeker te verzwak ken. Hebben de Amerikanen him fout van na den vorigen oorlog ingezien Toen torpe deerden zy den Volkenbond reeds by voorbaat door zich afzydig te houden. Thans wer ken zij positief mede en hebben zij zich zelfs bereid verklaard, een militaire macht beschik, baar te stellen, die gebruikt kan worden tegen een eventu- eelen aanvaller zonder oorlogs verklaring en zonder toestem ming van het Congres. Op 10 Jan. vangt te Londen de eerste algemeene vergade ring der Vereenigde Volkeren aan. Spoedig zullen wij dus we ten of het Amerikaansche op timisme gerechtvaardigd is of niet. Inmiddels heeft president Truman de delegatie der V.S. voor de Londensche conferen tie aangewezen. Zy bestaat uit 4 leden, nl. uit ae wed. van president Roosevelt, den vroe. geren minister van buitenland sche zaken Stettinius en de senatoren van den Berg Conally. Het zyn bekende na men, die ook weer bewijzen, dat de Amerikanen de toe komstmogelijkheden der orga nisatie hoog taxeeren. Op de herstelbetalingsconfe renüe, welke in Parys reeds zes weken aan den gang is, maar over welker zittingen geen mededeelingen werden daan, is nu een accoord reikt over de percentages, wel ke elk dtv 17 deelnemende landen, naar verhouding van de oorlogsinspanning en de ge leden schade, uit de Duitsche herstelbetalingen zal ontvan gen. Of deze percentages ge publiceerd zullen worden, is echter aan twijfel onderhevig Eerst zullen vermoedelyk de verschillende regeeringen zich accoord moeten verklaren met de verhoudingen. De herstelbetalingen zullen hoofdzakeiyk geput worden uit de Duitsche industrieele uit rusting en uit de Duitsche bui tenlandsche bezittingen. Ver nomen wordt, dat de Vereenig de Staten voorkeur hebben getoond voor Duitsche industri eele bezittingen en dat het Amerikaansche deel verdeeld zal worden onder de vroegere bezette landen. Vermelding verdient voorts nog, dat alle in Duitschland buitgemaakte goudvoorraden in een gemeenschappelyken pot ?adaan zullen worden en ver deeld over de verschillende lan den in verhouding tot de scha de, welke zij leden. In Moskou duren de bespre kingen voort. De int. democra tische vrouwenbond, die 81 millioen leden telt, heeft een beroep gedaan op de drie mi nisters om toch vooral het atoomgevaar te beteugelen. Uit Japan komt de belang wekkende tijding, dat Mac Ar thur besloten heeft, dat keizer Hirohito niet als oorlogsmis dadiger zal worden behandeld. De keizer heeft nl. medege deeld, dat niet hij, maar de mi litaire kaste de schuld aan den oorlog draagt. Merkwaardig contrast In Neurenberg verschuilen alle oorlogsmisdadigers zich achter Hitler. In Tokio verschuilt de keizer zich achter zyn gene raals en zyn ministers... Aankoop van „De Telegraaf" door Britsche combinatie? De World's Press News zegt te hebben vernomen, dat door een Britsche combinatie een aanbod is gedaan voor het koo. Een van het Nederlandsche lad „De Telegraaf", welk blad nog steeds niet mag verschij nen. Ook onze verslaggevers ver dienen een Kerstrust en wij zullen daarom tijdens de Kerstdagen geen verslagen maken van uitvoeringen, con certen, enz. Organisatoren van dergelijke 'bijeenkomsten ver zoeken wij, zoo zij vermelding op prijs stellen, zelf een kort verslagje aan onze redactie in te zenden. Wederopbouw der spoorwegstations. De vele moeilijkheden, waar voor de Nederlandsche Spoor wegen zich geplaatst zien, zyn nog lang niet opgelost. Dat blijkt wel heel duidelyk uit en kele nuchtere getallen over de verwoeste stations: geheel ver nield 54 (waaronder 20 groote stations), zwaar beschadigd 44, beschadigd 118, licht bescha digd 170, totaal 386. Wanneer men weet, dat Ne derland 625 spoorwegstations heeft, dan beteekent dit, dat 62 procent daarvan moet worden opgebouwd of gerestaureerd. Reeds zeer veel is hersteld. Zoo zal in Gouda het geheel ge restaureerde stationsgebouw heden officieel in gebruik wor den genomen. Generaal Patton overleden Vrydag is de Amerikaansche generaal Patton aan de gevol gen van zyn onlangs overko men auto-ongeval, te Frank fort overleden. eigen keuze aankoopen kan verrichten. Dergelyke maatre gelen moeten echter door de hoofdorganen genomen wor den en dd&rop moet krachtig worden aangedrongen. In het Schuttershof te Goes traden Donderdag voor de Z.V.U. ds toonkunstenaars Ar thur Wegelin en L. Ponsa op. Jammer er slechts een ge- ring aantal bezoekers opge komen was. Woensdag vierde het echtpaar M. Neels-de Smit te Goes znn 60-jarig huwelyksfeest. In ae woning van het krasse echt paar, waarvan de man 82 en de vrouw 83 jaar oud is, was het den geheelen dag feest. Des avonds bracht „Euphonia" den' oudjes een serenade. Benoemd tot dykgraaf van den Noord-Kraavertpolder -te 's Heer Arendsfeerke de heer J. Dekker Jzn. Geslaagd voor het diploma gemeente-financiën le gedeel te, de heer A. Meulbroek, a.t.s. te 's Heer Arendskcrke. Dinsdagmiddag, len Kerst dag, geeft het muziekgezel schap „Excelsior" te Kloetin- ge een concert van gewijde muziek op de tent. Dinsdagavond werd in de zaal Nolet te Yerseke een ouderavond gehouden van de Openb. schooL Na opening door den voorzitter, den heer C. Bruijnzeel, voerden de leer lingen het tooneelstuk „De kleermaker en de kabouters" op. De heer L. G. Joosse te Oudeiande, kommies der be lastingen, die in Oct. '44 door den miliairen commissaris werd aangesteld als waarn, burge meester, is thans als zoodanig vervangen door wethouder A. J. Bruggeman, zulks op last van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland. By den arbeider M. van de Kreeke te Wolfaartsdyk zyn uit zÜn schuurtje 3 hammen van 'n pas geslacht varken gestolen. By onderzoek kwam aan het licht dat een of meerdere honden de daders waren. Woensdag- en Donderdag avond gaf de tooneelvereeni- ng O.NJDA.. te Wolfaarts- jk een geslaagde uitvoering in de zaal van den heer J. Osse waarde. Voor het Nutsdepartemen: N.-Beveland trad te Wlsse- kerke op de heer J. G. Witt-' pen uit Amsterdam met een voordracht met film over het werk der N- en Z.-Hollandsche Redding Maatschappy. Aan het eind der byeenkomst werd de voorz., de heer A. R. Arentsen, in verband met zyn vertrek naar elders, toegesproken door den secretaris, die hem ais biyk van waardeering voor zijn ar beid voor het departement een boekwerk overhandigde. De afd. Oudeiande van de Ver. Ziekenhuisverpleging op Noord- en Zuid-Beveland be sloot in haar algemeene verga dering de contributie met 1 ct ner lid en per week te verhoo- gen, waardoor men ook by op name in een sanatorium verze kerd is. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Joh. van 't Veer Mzn., terwyl de heer Joh. Meeuwse als zoodanig herko zen werd. TRIBUNAAL GOES Voor het tribunaal te Goes stond terecht de 71-j. land bouwer Jan Bom uit Waarde, die in 1943 boerenleider was geworden en in 1944 verschil lende personen aanwees om in Schouwen voor de Duitschers te gaan werken. Verdachte ontkende dit laatste en zei niet geweten te hebben dat de land stand een onderdeel van de N.S.B. was. De voorz. las een stuk voor volgens hetwelk Bom by zijn aanhouding zou hebben gezegd „Zet -ne maar tegen den muur, dan vloeit er bloed en kunnen jelui Oranjefeest vieren. Ik streed voor een rechtvaardige zaak". B. kon zich dit niet meer goed herinneren. Verder zei hij iets anders te hebben gezocht, omdat het den boeren stand beter zou gaan. Hy ont kende zijn vermogen, dat 38.000 groot is, tydens de bezetting te hebben verdiend. De 35-j. kantoorbediende Jo hannes J. Schoon uit Middel burg trad in 1943 tot de N.S.B. toe en werkte op een Duitsch. bureau. Schoon zei, dat hy dit deed om niet naar Duitschland te moeten. De verdediger, mr, Dirven uit Bergen op Zoom. vroeg een clemente straf en wees er u.a. op dat S. reeds lang in een inrichting vertoef de. De 32-j. Cornells Vermeulen uit Heinkenszand gaf toe brood aan de Duitschers te hebben verkocht tegen veel geld. Hij kon daardoor burgers aa:i brood helpen en drie onderdui kers in Luis nemen. HU zelf moest ook 3 maanden onderdui ken, toen n.j een verbaal we gens slachten van een varken had opgeloopen. De verbalis ee- rende wachtmeester zei nu, dat V. bekend stond als een zwart handelaar. De verdediger, mr. Kuipers, steunde met Klem het ontken nen van V. en geraakte In hef- tigen woordenstrijd met den politieman, die volgens hem V. zou „gezoent" hebben. PL ver. zocht V. vry te spreken, waar aan het tribunaal onmiddellijk voldeed. Nog werden behandeld de zaken tegen den 29-j. Corne lia Westerweele, klein-landbou. wer te 's-Heerenhoek, die bij het N.A.F. is aangesloten ge weest; den 46-j. Adriaan Kos ter uit Heinkenszand, die zich aan ruilhanL.l met Duitschers schuldig maakte en de 24-j. Maria Tona P ndsoen uit Oud- Vossemeer, die sympathiser rend lid der N.S.B. is geweest. Uitspraken Tribunaal Goes. Ma. Ja. de Regt, 39 j., echt- gen. van J. Bruynooge, Wisse- kerke en J. W. v. d. Garde, 65 j.. Goes, werden tydelyke ont- --:gd van rechten. Ja. Baart, 58 j. echtgen. van C. v. Strien te Wolfaarts dyk en Jch. Meeuwse, 47 j slager, Middelburg, 9 mnd. in- ferneering, beiden met ontzeg ging van rechten. Kerknieuws In den loop van den tijd hebber, verschillende lidmaten van de Geref. kerk te Goes zich tot den betreffenden kerkeraad gewend door middel van bezwaarschriften. Deze bezwaarschrif ten zijn volgens hen niet, of slechts mvoluocndc door dezen kerkeraad be handeld. uiteindelijk zoo dat deze be zwaarden. waarvan enkelen reeds lan- geren tijd zich onttrokken aan he. oude verband, thans na indiening van een akte van vrijmaking, besloten hebben hun ceredienst te houden on- .er eigen verband. Deze diensten vin. den plaats in het kerkgebouw der Doopsgezinde Broederschap aan den Westwal te Goes. De kerkeraad der Geref. kerk te Goes besloot in prin cipe tot het stichten van een rusthuis. Een commissie ter zake werd benoemd. Als gezinshulp voor de leden der Geref. kerk te Goes is be noemd mevr. K. J. Berrevoets- de Jonge te Goes. Geref. kerken. Bedankt voor Zlerikzee J. J. C. Westra te Vrijhoeve-Capelle. Geref. gem. Tweetal te Goes J. Fraanje te Bameveld (voor heen te Goes) en L. Ryksen te .eiden. De toestand in Indië. Minister Logeman heeft in de Tweede Kamer enkele in- lichtngen verstrekt omtrent den stand van zaken In Ned.- Indië, waarby hy o.a. mede deelde, dat een eind zal komen aan de zeer onvolkomen ge bleken bestemming binnen kampen of wijken. In het binnenland zyn ver schillende duizenden neg onbe reikbaar, die hulp en uitred ding allerdringendst behoeven. Onze troepen zullen volledig worden ingezet en de motie ven, waarom dat tot dusverre nog niet Is geschied, zyn van zuiver zakelyken en militairen aard. Al onze troepen missen nog de samenvatting in hoogere verbanden met de noodige ne venwapens. De Kon. Land macht behoeft, naast aanvul ling harer uitrusting, nog een periode van accümatisatie en training onder tropencondities. Onze troepen zyn zoowel in Batavia ais op verscheidene plaatsen in de Buitengewesten reeds in actie. Nederlands taak omvat het herstel van staat en maat schappy. De regeering wil verklaren, dat zy den weg van bespre kingen van den aanvang af heeft gezocht en zal blyven bewandelen, zij acht de ver kregen contacten waardevol en verwacht, dat de voorwaarden voor vruchtbaar overleg zullen verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3