PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Inflatiegevaar afgewend WEINIG NIEUWS UIT INDIE. KORTE PREDICATIE De V.S. optimistisch over de organisatie der Ver. Volkeren Accoord op herstelbetalingsconferentie. Het internationale damtonrnooi teYerseke. Klachten over de T extieldistributie. Uit de provincie. Hoofdredacteur O- Baltlntljn (met fedactloneele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Ooca. J. L. van Leeuwen, A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Zaterdag 22 Dec. 1945 Nummer 218 We-. Jaargang ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, tranco Eer post. t 3-45 per kwartaak osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per ma-, minimum oer advertentie 1 2—- Bureaux gevestigd te Vlissingen Wolstraat 3 telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475 Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche CouranU^dOelluirg- Giraal geld en tegoed geldkaart In 1946 vrij. Renteverlaging Rijkspostspaarbank. Uitgifte spaarcertificaten. Grootboek 1946 gecreëerd Geldsaneering geslaagd. Prol. Lieltinck spreekt „Op de Brug". De minister van financiën, prof. dr. P. Lieftinck, heeft Vrijdagavond in zijn radiorede over de slotacte van de geld saneering medegedeeld, dat met Ingang van 1946 het gi rale geftd zal worden vrij gegeven, alsmede het geld, dat nog op do geldkaart staat. De splitsing van geld in gi raal en vrij, wordt opgeheven, De hervatting van den ef fectenhandel in de eerste da gen van Januari, moet voor- loopig nog beperkt blijven tot overdracht van binnenland- sche obligaties en pandbrie ven tegen betaling van ge blokkeerde rekening op ge blokkeerde rekening. Vrij geld kan tot den handel in oud effectenbezit nog niet worden toegelaten, daar op het vrije geld een beroep zal moeten worden gedaan voor nieuwe kapitaalvorming ten behoeve van den wederopbouw. Voor belegging van dit geld aal begin Januari begonnen worden met uitgifte van ver handelbare spaarcertificaten van 100 met 2 Va rente en een looptijd van hoogstens S jaar. Nieuw uit te geven lang- loopende staatsleeningen zul len voorloopig 3 rente ge ven. Hieruit behoeft niet de gevolgtrekking te worden ge maakt dat een algemeen ren teconversie van reeds bestaan de obligatieleeningen op kor ten termijn ter hand zal wor den genomen. Voorts deelde de minister mede dat begin 1946 de rente van de Rijkspostspaarbank van 2.64 tot 2.16 pet. wordt verlaagd. De beleggingen in spaar, certificaten zullen kunnen die nen voor betalingen van ko mende bijzondere heffingen en van de successiebelasting. Ook kan op deze spaarcertificaten worden ingeschreven tot ƒ300 uit geblokkeerd tegoed en tot een onbeperkt bedrag uit tegoed op voormalige girale rekening en andere vrije gel den. Met het tegoed op geblok keerde rekening zal kunnen worden ingeschreven op het Grootboek 1946, rentende 8 en ten hoogste 3 jaar niet overdraagbaar. Ook met inschrijvingen ln het Grootboek kunnen bijzon dere heffingen worden voldaan. In zijn rede wekte de mi nister verder op van deze be leggingsmogelijkheden gebruik te maken en deelde mede dat 't economisch herstel van ons land sneller verloopt dan ln eenig ander land. Voor 1946 openen zich hoopvolle pers pectieven, doch alleen wanneer wij de ruggen krommen en ons veel blijven ontzeggen van wat wij na jaren van schagrschte zoo gaarne ter stond weer zouden genieten. Tot slot deelde prof. Lief tinck mede dat de geldsanee ring geslaagd is en niet her haald zal worden. Op verdere deblokkeering van geblokkeer de gelden geeft de minister geen hoop, behoudens in indi- vidueele gevallen. Het gevaar voor inflatie is afgewend. Mocht het onver hoopt opnieuw den kop op steken, dan zullen tijdig an dere middelen worden gebe zigd om op het optreden daar van te voorkomen. Engelsche b'scuits zonder bon. Het C.D.K. deelt mede, dat nog bij de detaillisten en grossiers aanwezige restanten Engelsche biscuits zonder bon verkocht mogen worden. DIT VOORJAAR MEER GAS EN ELECTRICITEIT. Naar het Handelsblad ver neemt ligt het in de bedoeling van den minister van Verkeer en Energie in Maart of April 1946 over te gaan tot verhoo ging van de rantsoenen voor gas en electriciteit. Nieuws in een notedop 45- Bij K.B. is met ingang van I Janu ari 1946 benoemd tot Commissaris djr Koningin in de provincie Gelderland jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford Aan In totaal 455 Canadeesche militairen zijn Koninklijke onderschei, dingen uitgereikt. Tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd: maj. gen. Bertram M- Hoff- meistcr. lt. gen. Charles Foulkes, It. gen. Guy G. Simonds en maj. gen. Albert B. Matthews. De lijdelijke academie, die op 26 Februari van dit jaar te Eindhoven ia opgericht, is Donderdag gesloten- Hr. Ms. torpedobootjager ..Evert- sen" is uif Engeland vertrokken en wordt heden óf Zondagmorgen te Am sterdam verwacht. De ..Evertsen" een van de torpedobootjagers die de Koninklijke Marine van de Royal Navy heeft overgenomen, is bestemd voor Nederlandsch Indië. Het salaris van de leden der Ged, Staten van Noord-Brabant wordt ver. hoogd met 6 en een tijdelijke toe lage van 5 Het zal nu 4600 be dragen, met een toelage van 200- Dezer dagen overleed op 82-jari- fen leeftijd de vice-admiraal tit. C. C. egers Rijser, adjudant i b. d. van H. M. de Koningin en oud secretaris generaal van het ministerie van ma rine. Met herstel van- de Rotterdamschc haven vordert met bekwamen spoed Zoo is de Maashaven weer als van ouds als graanhaven in gebruik ge- Limburg krijgt een regionalen om roep. Het ligt in de bedoeling om op 24 December a-s. te starten. Begon nen wordt met een uur zendtijd per dag en wel des avonds van half ze ven tot haK ach In Hengelo Is een razzia gehouden bij lieden, die er van verdacht wer den de fiscale maatregelen' der re geering te hebben ontdoken. 23 in vallen werden gedaan. Tal van goe deren, waarin zwart kapitaal was be legd o-a, sieraden en schilderijen werden in beslag genomen. Een der overtreders werd gearresteerd. De Ned Spoorwegen deelen mede, dat de Dlescltreinen tusschen Rot terdam cn Gouda, met ingang van gisteren weer in dienst zijn gesteld Een der Hongaarsche oorlogsmis dadlgers, die thans in Boedapest te recht staat, beweert, dat de deportatie van 700.000 Hongaarsche Joden ge schledde op bevel van Horthy. In verband met de vele zelfmoor den zullen Japancche oorlogsmisdadi gers niet meer van te voren van hun arrestatie op de hoogte worden ge bracht. ln nagelaten brieven merkte Ko- noje op, dat hij de overwinnaars te blufferig, de Japanners te kruiperig vond, ln Berlijn neemt het aantal geval len van typhus, dysenterie en diphthe- fie toe. in Engeland is thans een wetsont werp tot nationalisatie van de kolen- industrie gepubliceerd. De Amerlkaansche pers is eer nieuwe campagne tegen Franco begon nen en eischt, dat h'j verdwijnt. Het SOO-OOCste lid van het Ned. Roode Kruis, de wed G. W. Vleeming uit Arnhem is Donderdagmiddag door H.K.H. Prinses Juliana gehuldigd. STRAKS NIET MEER OP DEN BON. Om zoo spoed.'g moge lijk tot normalere ver houding te komen by de Ieviensm:ddelen>-]is:rib.j- tie, wil de regcering niet alleen de mogelijkheid openen van keuze ïus schen goe-dkooperje en - Jere artikelen van gelijke voedingswaarde, bijv suiker i.p.v. jajn, doch een aantal produc ten, nl. vermicelli, ma caroni en spaghetti, pud dingpoeder, gort en ha vermout, peul/ruchten en zont niet meer aan den bon binden- Cacao, biscuit, beschuit, koek jes, koek en gebak niet de versnaperin gen, gedistribueerd op de versnaperingskaart zullen volgen. Thans mo gen al deze artikelen echter nog niet bonloos worden verkocht. Br zijn onbevestigde berich ten over het zich verder neste len van Indonesiërs ten Z. van Bandoeng. Buitenzorg is over het alge meen kalm. In kampongs ten W. van Semarang is activiteit van terroristen gemeld. Pa trouilles ruimden wegbarrica- den op. De evacuatie van de Jap. troepen uit Kota Radja is zon der incidenten beëindigd. Tot 14 Dec. bedroegen de Britsche en Br.-Indische ver liezen bij de landstrijdkrachten 1098 man. 4 Lascaarsche zee lieden, die deel uit zouden ma ken van de bemanning van het Ned. Hospitaalschip „Tasman", zijn des nachts door 200 Indo nesiërs en Lascaren van hun bed gelicht en ontvoerd. De Marva's die op het oogen- blik te Colomb- verblijven, zul len zeer binnenkort naar Ba tavia worden vervoerd. Sir Miles Dempsey, opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Z.Ö.-Azië, is te Batavia aangekomen. Men gelooft dat zeer belangrijke besprekingen worden gevoerd met gen. Christison en zijn staf in verband met de resultaten van de conferentie te Singa pore. Familiebezoek aan België. Teneinde het Belgen, die in Nederland gevestigd zijn en Nederlanders van Belgischen oorsprong, mogelijk te maken een Dezoek te brengen aan fa milie in België, worden speci ale faciliteiten verleend. Er is overeengekomen, de Belgische consulaten in Nederland te machtigen te dien einde bijzondere verklaring af te ven aan belanghebbenden, mits zy in het bezit zyn van een geldig paspoort. Deze facilitei ten gelden uitsluitend voor het tijdvak van 22 Dec. 1945 tot 10 Jan. 1946. Ook aan in België wonende Nederlanders zullen faciliteiten worden verleend. MARIA. Zetland» kunstlievende scha ren spoeden zich met vreugde naar het Middelburg sche Mau- ritshuis in de Wagenaarstraat, waar zalen van Behouden Schoonheid ons oog vermogen te verzadigen. En wie %n deze Kerstweek daar vertoeven, zullen met be wondering stil staan voor de drie Madonna's met hun Kind van F-.i Angelico, MurUlo en Borgognone. De laatste Adventszangdoor Maria's mond gesproken, vraagt echter om iets anders dan om bewondering voor de oeder Gods. Zeker, elke gemeente van Christus noemt van week tot week haar naam in haar be lijden Ik geloof in Jezus Chris tus, geboren uit de maagd Maria. Maar sij zelf vraagt niet haar gestalte en haar roem en haar voorbede tot voorwerp van on. zen zang te maken, slechts haar gezagenden Zoon eer te brengen. Maria is de begenadigde on der de vrouwen, maar zy i-s niet koningin des hemels. Zy gaat ons ook vandaag voor in haar getuigenis aangaande Gods wonderbare mededeeling van genade in Zijn (niet haar Heilig Kind Jezus. ,Hij heeft groofe dingen aan my gedaan Gabriel's boodschap was nog nooit in een menschenhart op geklommen, ook niet in dat van Maria. Gabriel was gezonden door God en daarom zijn de Kerstdagen dagen van Gods goede boodschap. Maria hoorde. Haar groot heid is haar bereidheid tot die nen in gehoorzaamheid. En met Maria verheft de Kerk haar luiden zang, omdat voor geen enkel geslacht een grens is aan het erbarmen van den Heiland, wiens heilig woord vernederden verhoogt B. Aankoop van „De Telegraaf" door Britsche combinatie? De World's Press News zegt te hebben vernomen, dat door een Britsche combinatie een aanbod ls gedaan voor het koo. pen van het Nederlandsche blad „De Telegraaf", welk blad nog steeds niet mag verschU nen. Het Wereldgebeuren Hirohito geen oorlogsmisdadiger? In Amerika, waar men aan vankelijk tamelijk pessimistisch heeft geoordeeld over de toe komst van de wereldorganisa tie der Vereenigde Volken, valt een stijgend optimisme waar te nemen. Het feit, dat het zoo goed als zeker is, dat de zetel der organisatie in de V. S. zal worden gevestigd, heeft de aandacht der Ameri- Sterke spelers uit België en Nederland zullen eikaar ontmoeten. Yerseke zal met Kerstmis de internationale belangstelling trekken en ditmaal niet door de oester- en mosselcultuur, maar door het internationale dair tournooi, dat de Yersek- sche Damclub in de zaal Nolet georganiseerd heeft. Voor de eerste maal na den oorlog ko men buitenlandsche dammers naar Nederland en 't valt dan ook te begrijpen, dat in de Ne derlandsche damwereld groote belangstelling voor dit tournoo: bestaat. België is vertegenwoordigd door vier van zijn sterkste spelers, te weien: den kam pioen van België Leon Vaee- sen; F. Lamoiseau, A. van den Berghe en J. Demes- macker. Zjj zullen het dil tournooi niet gemakkelijk kry gen, want onder hun tegen spelers in de L.ternationale af- ueeling bevinden zich bekende dammers. Hiervan zijn er vijf .Jeeuwen, nl. J. Blom uit Yerse. ke, P. J. van den Bulck uit Terneuzen, G. O. Veenendaal uit Yerseke, M. F. de Jonge uit Middelburg en.J. Sinke uit Goes. Andere vooraanstaande figuren zijn B. Springer te Den Haag, oud-wereldkampioen, P. Roozenburg uit Rotterdam, die kort geleden in een tienkamp den oud-wereldkampioen B. Springer met 119 sloeg, H. Kinnegin te Waddinxveen, H. Blom te Barendrecht, F. Gor dijn te Den l aag, W. Roozen burg te Rotterdam, G. Porst te Dordrecht en Ph. J. Ham te Rotterdam, welke laatste in 1938 te Rotterdam den inter nationalen achtkamp met 13 uit 14 punten won voor den wereldkampioen Raicfcenbach. De officieele opening ge schiedt Dinsdagmiddag 25 Dec. des middags om half twee. Dien middag wordt de eerste ronde gespeeld, terwijl den vol genden dag het tournooi wordt voortgezet met de tweede en derde ronde. De goede bezetting en het initiatief van de Yerseksche Damelub verdienen zeker, dat dit tournooi de belangstelling krijgt die het verdient. kanen eensklaps in versterkte mate op den bond doen vallen en het pessimisme blijkt lang zaam maar zeker te verzwak ken. Hebben de Amerikanen hun fout van na den vorigen oorlog ingezien Toen torpe deerden zij den Volkenbond reeds bij voorbaat door zich afzijdig te houden. Thans wer ken zij positief mede en hebben zij zich zelfs bereid verklaard, een militaire macht beschik, baar te stellen, die gebruikt kan worden tegen een eventu- eelen aanvaller zonder oorlogs verklaring en zonder toestem ming van het Congres. Op 10 Jan. vangt te Londen de eerste algemeene vergade ring der Vereenigde Volkeren aan. Spoedig zullen wij dus we ten of het Amerikaansche op timisme gerechtvaardigd is of niet. Inmiddels heeft president Truman de delegatie der V.S. voor de Londensche conferen tie aangewezen. ZH bestaat uit 4 leden, nl. uit de wed. van president Roosevelt, den vroe ge ren minister van buitenland sche zaken Stettinius en de senatoren van den Berg Conally. Het zyn bekende na men, die ook weer bewijzen, dat dc Amerikanen de toe komstmogelijkheden der orga nisatie hoog tax ee ren. Publiek, handel en dlstributiedienst aan het woord. Onbevredigende situatie. vao den plaatseiflken dis- tributiedienst hebben kunnen De textieldistributie houdt de gemoederen nog altijd be- zig.rEr bereiken ons vele klach ten dienaangaande en sommi ge schijnen niet ongegrond. Op tie puntenkaart is vrijwel niets verkrijgbaar. De meeste tex tielhandelaren hebben voldoen, den voorraad, maar niemand l«Jn iets koopen, omdat er geen vergunningen worden uitge reikt en de vergunningen wor den niet afgegeven, omdat de distributiekantoren niet over "oldoende punten beschikken Speciaal uit Vlissingen ko men deze klachten en daar hebben de huismoeders dan bo vendien nog het bezwaar, dat er onlangs voor deze stad 150.000 punten beschikbaar zijn gekomen en dat het eenige praciische resultaat is ge weest, dat er voor kinderen beneden de drie jaar 50 pun ten werden afgegeven. Het publiek wijt dezen toe stand aan den dis tributiedienst. die te traag machtigingen zou verleenen, wat in andere ste den vlotter geschiedt. Dit laat ste heeft o.m. tot gevolg, dal er bijvoorbeeld van Beveland menschen naar Vlissingen ko men om te kcopen, omdat hier de zaken over voldoenden voor raad beschikken. Terwijl die foederen toch eigenlijk voor 'lissingen bestemd zijn. Ook van de zijde van de tex tielhandelaren bereiken ons klachten. Er zijn firma's die se- K.H. bood rncvr. Vleeming een groot |dert Juli nog geen enkel groo- pakket aan. Iter kleedingstuk op machti- afleveren. Terwijl er toch ook volgens hen voldoende voor raad is. Een betere samenwer king zou volgens hen uitkomst kunnen brengen. Nu komt het voor, dat nieuwe zendingen costumes door hen naar den fabrikant worden terug gezon den, omdat de middenstand er tegen op ziet al te groote voor. raden aan te leggen. Wy hebben ons te dezer zake gewend tot den directeur van het distributiekantoor te Vlissingen, die mededeelde, dat de distributiediensten voor de maanden September, October en November max. jO punten per inwoner mochten uitreiken. Richtlynen omtrent de verdee- iing van deze punten werden door het Centraal Distributie kantoor noch door Distex ge geven, hetgeen tengevolge had, dat iedere distributiedienst maar op eigen houtje moesi werken. Ieder gezinslid 10 pun. ten geven zou geen oplossing hebben beteekend, aangezien van de totaal beschikbare pun ten tevens alle byzondere ge vallen moesten worden gehol pen, zoodat bij een algemeene uitgifte daarvan voor die ge vallen niets meer beschikbaar zou zyn geweest, terwijl te vens kleine gezinnen daarme de slechts de beschikking zou den hebben verkregen over en kele tientallen punten. Omdat de meeste behoefte bestaat aan zgn. groote stukken, die 70 en 80 punten vragen, beteekent de verstrekking van 10 punten of minder aan iedereen, dat practisch niemand aan een groot stuk kan worden gehol pen, terwyi anderzyds de uit gifte van bv. 80 punten voor een heerencostuum 7 andere inwoners uitsluit van eenige verstrekking. Gelijktydig kwam de mededeeling van het Com missariaat Noodvoorziening over de massale textielver- strekking, welke, naast het minder gunstige verloop der bevoorrading, in hoofdzaak door de kleine maten geen suct ces werd. Gezien de door het C.N.V. gegeven voorstelling van zaken en het by deze groote party niet beschikbaar zyn van kleeding voor kinde ren beneden de 3 jaar, besloten de distributiediensten op Wal cheren in overleg met het C. N.V. deze groep van 50 extra punten te voorzien, hetgeen voor Vlissingen alleen reeds circa 80.000 punten eischte. De overige punten werden ge bruikt voor byzondere geval len en incidenleele hulpverlee ning, terwyl ook voor overalls zeer veel punten werden uit gereikt. Tot dusverre is den distribu tiediensten van een nieuwe machtiging tot het uitreiken van 10 punten per inwoner voor de eerstvolgende 3 maan den nog steeds niets bekend, zoodat op grond hiervan nog practisch geen uitgifte van speciale vergunningen met punten kan plaats hebben. Het zal echter duidelyk zyn, dat 150.000 punten voor 3 maan den een zeer gering aantal is, dat zeker niet in verhouding staat tot den by den textiel handel aanwezigen voorraad. Het is dan ook inderdaad uiter mate onbevredigend, dat op geen ruimere wyze textielpun ten mogen worden verstrekt. Het eenvoudigste voor het pu bliek zou zyn de invoering van een textiel kaart voor byv. 100 punten, zooals vroeger ge schiedde, waarmede men naar Op de herstelbetalingsconfe rentie, welke in Parijs reeds zes weken aan den gang is. maar over welker zittingen geen mededeelingen werden ge daan, is nu een accoord be reikt over de percentages, wel ke elk dt. 17 deelnemende landen, naar verhouding van de oorlogsinspanning en de leden schade, uit de Duitsche herstelbetalingen zal ontvan gen. Of deze percentages ge publiceerd zullen worden, is echter aan twyfel onderhevig Eerst zullen vermoedelijk de verschillende regeeringen zich accoord moeten verklaren met de verhoudingen. De herstelbetalingen zuller hoofdzakelyk geput worden uil de Duitsche industrieele uit- rusting en uit de Duitsche bui tenlandsche bezittingen. Ver- nomen wordt, dat de Vereenig de Staten voorkeur hebben getoond voor Duitsche industri. eele bezittingen en dat het Amerikaansche deel verdeeld zal worden onder de vroegere bezette landen. Vermelding verdient voorts nog, dat alle in Duitschlanc. buitgemaakte goudvoorraden in een gemeenschappelijken pot gedaan zullen worden en ver deeld over de verschillende lan den in verhouding tot de scha de, welke zij leden. In Moskou duren de bespre, kingen voort. De int. democra tische vrouwenbond, die 8J millioen leden telt, heeft een beroep gedaan op de drie mi nisters om toch vooral het atoomgevaar te beteugelen. Uit Japan komt de belang wekkende tyding, dat Mac Ar thur besloten heeft, dat keizer Hirohito niet als oorlogsmis dadiger zal woi'den behandeld. De keizer heeft nl. medege deeld, dat niet hy, maar de mi litaire kaste de schuld aan den oorlog draagt. Merkwaardig contrastIn Neurenberg verschuilen alle oorlogsmisdadigers zich achter Hitler. In Tokio verschuilt de keizer zich achter zyn gene raals en zyn ministers Generaal Patton overleden Vrydag is de Amerikaansche generaal Patton aan de gevol gen van zijn onlangs overko men auto-ongeval, te Frank fort overleden. Ook onze verslaggever» ver dienen een Kerstrust en vrij zullen daarom tijden» de Kerstdagen geen verslagen maken van uitvoeringen, con certen. enz. Organisatoren van dergelijke bijeenkomsten ver zoeken wij. zoo zij vermelding op prijs stellen, zeil een kort verslagje aan onze redactie In te zenden. Wederopbouw der spoorwegstations. De vele moeiiykheden, waar voor de Nederlandsche Spoor wegen zich geplaatst zien, zyn nog lang niet opgelost. Dat blijkt wel heel duidelijk uit en kele nuchtere getallen over de verwoeste stations: geheel ver nield 54 (waaronder 20 groote stations), zwaar beschadigd 44, beschadigd 118, licht bescha digd 170, totaal 386. Wanneer men weet, dat Ne derland 625 spoorwegstations heeft, dan beteekent dit, dat 62 procent daarvan moet worden opgebouwd of gerestaureerd. Reeds zeer veel is hersteld. Zoo zal in Gouda het geheel ge restaureerde stationsgebouw heden officieel in gebruik wor den genomen. eigen keuze aankoopen kan verrichten. Dergelyke maatre- jelen moeten echter door de hoofdorganen genomen wor den en d&órop moet krachtig worden aangedrongen. TEGENVALLER VOOR CIGARETTEN- I TF.KH KBRKRS. De tien extra cigaretten, die aan alle tabakskaarthouders in de geteisterde deelen van Zee land door het Roode Kruis worden uitgereikt, hebben een niet geringe deining veroor zaakt. En niet geheel ten on rechte. In Middelburg bleken byvoorbeeld de ruim 70.000 toegezonden cigaretten niet voldoende te zyn. Op dringend verzoek van den distributie- dienst die met uitreiking is be last, kwamen er toen ongeveer 10.000 by. Daar er echter ongeveer 5.000 cigaretten in totaal noo dig zyn, waren er nog altijd een 17.000 tekort. Het gevolg is, dat een deed van de man nelijke bevolking inderdaad 10 cigaretten kreeg. Een deel van de letter M af, moest zich te vreden stellen met 5 en een klein gedeelte heeft tot op he den heelemaal geen cigaretten gezien en zal ze waarschynlyk niet krijgen. Deze laatste ca tegorieën zyn de dupe gewor den van een onverwachten te rugkeer van evacué's en een foutieve opgave, zoo werd offi cieel medegedeeld. Dus geen cigaretten! In het kamp van Duitsche krijgsgevangenen op het Mo lenwater te Middelburg had Donderdagavond een ontplof fing plaats in een der barak ken. Het schynt dat men voor het schilderen van de barak verf vermengd met benzine gebruikt heeft, waarvan de dampen by het monteeren van een electrische leiding tot ont ploffing zijn gekomen. Zes ge wonde Duitschers moesten naar het G- -thuis worden ver voerd. Hiervan zyn er inmid dels vier weer ontslagen. De andere twee, die er minder goed aan toe zyn, werden op genomen. Een zeldzaam staaltje van kwajongensachtigheid werd gedemonstreerd door twee 9- jarige bengels uit Middel burg. In een kantoortje aan het Suikerplein ontdekten zy een kapotte ruit, waarachter een tafeltje met schrijfma chine. Met een lange lat hebben zy de schrijfmachine op den grond doen tuimelen- De eigenaar, de heer van A. heeft een flinke schade. Dat de twee knapen door de politie onder handen zyn genomen be hoeft geen betoog. Het bestuur van het Gem. Militair Tehuis te Middelburg Desloot tot ontbinding en li quidatie, nu voor deze stich ting geen taak meer aanwe zig is. Het batig saldo ad. 409.02 is aangeboden aan het Ned. Roode Kruis voor hulp verleening aan landgenooten in Indië of uit Indië repatri- eerend. Dezer dagen gaf de Mid- delburgsche Reddingsbrigade en Zwemver. „Luctor et Emer- go" met medewerking van de tooneelver. ,,'t Overschotje" en de Babyton-band in 't Schut tershof een goed geslaagden feest- en propaganda-avond. In een korte toespraak zei de burgemeester dat de kans be staat, dat er a.s. zomer weer gezwommen zal kunnen wor den,. De heer Joh. M. Schmidt uit Haarlem (secr.-propaganda- commissie N.Z.R.B.), lichtte met een serie interessante films toe, van hoeveel nut het is, wanneer ieder zwem mer een werkelyk reddend- zwemmer is. De avond werd besloten met een gezellig sa- menzyn, met de Babyton-band. Dinsdagavond werd in de Nolle-cantine te Vlissingen een cabaret-avond gegeven door 't gezelschap Willem van Capel- len, Eva Janssen en Kommer Kleyn. De h-er Andriessec opende namens het comité „Walcheren moet droog", de zen avond. Hierna zette de heer de Kloe in eenige woorden het doel van het Dep. Vlissingen van de My. tot Nut van 't Al gemeen uiteen, dat dezen avond aanbood. Het cabaret-gezelschap heeft vervolgens den dykwerkers een ontspanningsavond geboden als nooit te voren. Woensdagavond trad het gezelschap op in den Schouw burg te Middelburg voor het personeel van den Rijkswater- Onderdyk, sprak een slot woord, terwyl een W eat ka pel- sche den acteurs een aan denken aanbood. Des middags was een kin- dermatinée georganiseerd, met Jimmy Spake, de zin gende negers Jack en Bill en 2 accordeonisten en een pop penkast. In de Groote Kerk te Vlis singen voerde Donderdag avond de Christ. Gemengde Zangvereeniging Hoop op Ze gen", onder lei^.ng van den heer J. Kwist, net Kerstora torium van H. Barth uit. Dit werk, dat door zijn öikwyls zeer eenvoudige compositie een by- zonder reinen indruk maakt, werd door het koor met vol ledige overgave gezongen en meer speciaal in het tweede gedeelte waren er zooveel hoogtepunten, dat het zeker met voldoening op deze uit voering kan terugzien. Jam mer war 't dat 't koor te klein is om de enorme ruimte te vullen. Daardoor vervlakte in den aanvang het gezang. Van de solisten spanden de dames W. Aerssens—de Bilde, xipraan en Al. Louwerse de kroon. De heer C. J. Aers sens, tenor, heeft 'n behoorlijk geluid. De heer M. W. Haay- man, bas, kon ons niet be koren. Als kwartet waren de sO_ listen uitstekend in het koor van net Joodsche volk. De minutieuze begeleiding van de dames An rue Minderhoud, vleugel en Abi Hendrikse, harmonium, verdient alle lof. Over het geheel genomen zullen de talryke aanwezigen, de kerk was geheel gevuld, van deze uitvoering genoten hebben. TRIBUNAAL MIDDELBURG. Het tribunaal deed in zyn zitting van 21 Dec. jl. te Mid delburg uitspraak in de op 10 Dec. te Middelburg behandelde gevallen. Willem van Belzen, visscher te Arnemuiden, die zich in den zomer 1940 als lid N.S.B. had opgegeven, werd veroordeeld tot 1 jaar interneering. Joos Mesu. tuinder te Nw.- St. Joosland, die zich reeds in 1937 by de N.S.B. aange sloten had, werd veroordeeld tot 1 jaar interneering, met verbeurdverklaring van een gedeelte van zijn vermogen. Francois Adriaan de Jonge, jakker te Middelburg, die zich in 1936 by de N.S.B. had aan gesloten, by de N.S.B. blok- leider was geweest en een aan tal stadjenooten had aange geven, werd veroordeeld tot 6 j. interneering. Alle veroordeelden werden ontzet uit het recht openbare ambten te bekleeden en het recht van actief en passief kiesrecht Uitspraak Tribunaal Goes Joh. Meeuwse, 47 j., slager. Middelburg, 9 mnd. internee ring. met ontzegging van rech ten. De toestand in Indië. Minister Logeman heeft in de Tweede Kamer enkele in- lichtngen verstrekt omtrent den stand van zaken in Ned.- Indië, waarby hy o.a. mede deelde, dat een eind zal komen aan de zeer onvolkomen ge bleken bestemming binnen kampen of wijken. Xn het binnenland zyn ver schillende duizenden neg onbe reikbaar, die hulp en uitred ding allerdringenast behoeven. Onze troepen zullen volledig worden ingezet en de motie ven, waarom dat tot dusverre nog niet is geschied, zyn van zuiver zakelijken en militairen aard. Al onze troepen missen nog de samenvatting in hoogcre verbanden met de no'odige ne ven-wapens. De Kon. Land macht behoeft, naast aanvul ling harer uitrusting, nog een periode van acclimatisatic en training onder tropencondities. Onze troepen zyn zoowel ln Batavia als op verscheidene plaatsen in de Buitengewesten reeds in actie. Nederlands taak omvat het herstel van staat en maat- schappy. De regeering wil verklaren, dat zy den weg van Desprc- kingen van den aanvang af heeft gezocht en zal biyven behandelen, zy acht de ver kregen contacten waardevol en staat in den polder Walcheren 1 verwacht, dat de voorwaarden De voorzitter van „Walche-Ivoor vruchtbaar overleg zullen ren moet droog", de heer L. 1 verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1