PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT STALIN ONTVING BYRNES EN BEVIN. Militairisme in Japan allerminst dood. Besprekingen over Indië te Londen. NIEUWE BONNEN Herstel der woningen vordert goed. Uit de provincie. Hoofdredacteur O- Balllntljn (mat redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever P. B. den Boer. Middelburg. Druk firma P. van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Ooes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlisslngen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. Vrijdag 21 188e Jaargang Dec 1945 Nummer 217 I Jit'KHS 25 tent per week. t 3-20 per kwartaal, tranco per post, I 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER* WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT minimum oer advertentie t 3. Bureaux gevestigd te Vlissingen WatStraat 58-60, teieloon 10 <2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15 telefoon 2475 Terneuzen Nieuwediepsiraai 23 Postrekening 3593HH Pi»' Het Wereldgebeuren Oostenrijk eischt Zuld-Tirol. De conferentie in Moskou maakt goeden voortgang en de berichten, die er uit Mos kou de wereld over worden ingezonden, zyn ondanks de ontelbare problemen bemoedi gend. Een belangrijke tijding is zonder twijfel, dat Stalin persoonlijk Byrnes en Bevin Dij zich heeft ontvangen en verscheidene uren met hen heeft geconfereerd. Er blijkt uit, dat het Sovjet-Staatshoofd weer zelf de leiding der zaken op zich heeft genomen en dit k«n niet andera dan van groo- ten invloed zyn. Bij persoon lijk contact worden nu een maal gemeenlijk betere resul taten bereikt, dan wanneer de figuren, die uiteindelijk te be slissen hebben ontbreken. Met spanning mogen de resultaten dan ook tegemoet worden ge- zien. In Oostenrijk is het nieuwe parlement in eerste zitting bijeen geweest, een feit, dat belangrijk genoeg is om het hier te boekstaven. De vier geallieerde opperbevelhebbers in Oostenxijk waren in deze eerste zitting aanwezig. In zijn openingsrede heeft bondskanselier Renner nu ook officieel de teruggave van Zuid-Tirol aan Oostenrijk ge- eischt en er op gewezen, dat Oostenrijk groote moeilijkhe den ondervindt tengevolge der bezetting en dat speciaal de demarcatielijnen zoo zijn ge trokken, dat het economische leven zich niet normaal kan ontwikkelen. Wat Zuld-Tirol betreft heeft Oostenrijk een goede kans op succes. De bezettingszönes zullen echter wel niet wor den veranderd. Ook uit Duitschland komt belangwekkend nieuws. De geallieerde bestuursraad te Berlijn heeft nl. de ontei- Sening bekend gemaakt van e kolen- en zware industrie van het Ruhrgebied door de Britsche bezettingsautoritei ten. Britsche industrieele des kundigen zullen dan alle Duit- sche ondernemingen overne men, welke dan genationali seerd zullen zijn. Deze onteigening zal een einde maken aan 't denaziflcee- ringsproces van de groote in dustrieele bedrijven van het Ruhrgebied. De Britsche bezettingsauto. riteiten zullen het Ruhrgebied nu als „trustee" beheeren, totdat door de geallieerden over de toekomst van dit ge bied zal zijn beslist. Ten slotte dient hier mel ding te worden gemaakt van opzienbare onthullingen over den toestand in Japan, die ge daan worden door den Ame- rikaanschen journalist Fiel ding Eliot. Er blijkt uit, dat de Jap pen al even hard saboteeren als de Duitschers trachten te doen. Zy stellen wel onderzoe- 'etroleum voor a s. en jonge moeder*. A.ê. moeders zullen tegelijk met de 6e uitreiking van extra rantsoenen voor voedingsmid delen 2 rantsoenbonnen petro leum tezamen voor 4 liter ontvangen voor de bevalling. Voorts reiken de distributie diensten gedurende 24 weken na de bevalling per week een rantsoenbon voor twee liter petroleum uit. De eerste ver strekking heeft plaats bij de uitreiking van de stamkaart van de baby, de tweede en volgende telkens tegelijk met de uitreiking der extra rant soenen voor voedingsmiddelen. RADIOTELEGRAMMEN NAAR INDUS. Van Donderdag jl. af is de radic telegraaf verbinding met Ned.-Indie op beperkte schaal voor het publiek opengesteld. Voorloopig zullen slechts uit Indië ontvangen telegrammen kunnen worden beantwoord. Kosten 0.60 per woord. Voor. locpig zullen ook de kosten ken ln naar de oorzaken van him nederlaag, maar verdie pen zich niet in de schuld vraag en smeden plannen om hun natie zoo goed mogelijk te versterken voor een nieu wen oorlog. Het militairisme is allerminst dood en ontwik kelde Japanners oefenen geen critiek uit op oorlogsmisdadi gers als Tojo, maar verklaren, dat als het volk hem niet in den steek had gelaten, alles anders zou zijn gegaan. Er verandert wel iets in Ja pan, maar alleen door de ge allieerde maatregelen en niet door de Japanners zelf. Daarom blijft Japan een ge vaar voor de toekomst, even zeer als Duitschland. Zou men deze staten vry laten van controle voor zich een nieuw geslacht met nieuwe denk beelden heeft ontwikkeld, dan van Telegrammen uit Indië 'bh' dreigt er binnen afzienbaren de geadresseerden worden ge- tyd een nieuwen oorlog. jind. Van 23 Dec. km. 5 Janui Bonkaarten KA, KB, KC 601. Brood: 500 t.m. 506, 800 gr.; B41, B 42, 400 gr. Bloem: 507, 508, 200 gram. Suiker: 509, 500 gram. Koffie: 510, 100 gram. Cacao: 511, 100 gram. Boter: 512, 125 gram. Margarine: 513, 250 gram. Vet: 514, 100 gram. Kaas* 515, 100 gram. Vleesch: 516, 517, 518, 519, 100 gram. Aardappelen: 520, 2 kg.; 521, 1 kg.; B44, 1 kg. Melk: A43, L; B43, C43, 3 L Bonkaarten KD, KE 60L Brood: 600, 601, 800 gr.; D41, D42, 400 gr. Bloem: 602, 603, 200 gr. RUst of kindermeel: 604, 250 gr.; E41, 250 gr. Suiker: 605, 600 gram. Cacao: 606, 100 gram. Boter: 607, 250 gram. Margarine: 608, 125 gr. Kaas: 609, 100 gr. Melk 610, 5 L Vleesch: 611, 612, 613, 614, 100 gram. Aardappelen 615, 1 kg. Amerikaansche verklaring overhandigd. Het moreel der troepen op Malakka. Op tweeden Kerstdag zullen "of. ir. W. Scherruerhorn, prof. dr. J. H. A. Logemann, dr. H. J. van Mook en vermoe delijk ook mr. J. H. van Boy- en, minister zonder portefeuil le, naar Londen vertrekken voor het voeren van bespreldn- gen met den Britsclien minis ter-president, den heer Attlee en andere leden der Britsche regeering. Dr. H. J. van Mook heeft sinds zyn aankomst ln Nederland reeds geconfereerd met leden van het Nederland sche kabinet. Ook zal hij in contact tre den met verschillende groepen uit het parlementaire en open bare leven. A.s. Zaterdag zal dr. van Mook delegaties cncvan- genvan 't „Verbond van Indo nesische burgers" de „Perhim- poenan Indonesia" en de Chi- neesche vereeniging „Chung aua hui". AMERIKAANSCHE VERKLARING. Uitdrukking gevend aan de „toenemende bezorgdheid" van da Amerikaansche regeering over de recente ontwikkeling in Indonesië, heeft het depar tement van buitenlandsche za ken te Washington o.m. ver klaard, dat net de eenige wensch is een regeling tot stand te zien komen, die zoo goed mogelijk zal bijdragen tot herstel van het evenwicht in de wereld, en de welvaart en het geluk van de menschheid. Zoo'n regeling kan alleen be reikt worden door eeo weder- zijdsche toenadering op bree- dere basis van alle betrokke nen en de wil, geschillen te beslechten met vreedzame middelen. Het ministerie van buiten landsche zaken drukte de hobp uit, dat een vreedzame rege- 'ling van het geschil tusschen de Nederlandsche autoriteiten Nieuws in een notedoo en de Indonesiërs, zoowel een r erkenning zou beteekenen van de natuurlijke aspiraties van Prinses Juliana heeft Woensdap- avond het Kerstspel 1945 bijgewoond, dat door ongeveer duizend medewer kenden in de St. Bavokerk te Haarlem werd opgevoerd. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft den verdachte Gouda, die vrijwillig dienst heeft gedaan bij de ,.Waffen SS" en als zoodanig te gen de bondgenooten van Nederland gestreden heeft, veroordeeld tot de doodstraf zonder recht op cassatie. De procureur-fiscaal bij het Bij- aondere Gerechtshof te Groningen beeft tegen Klaas Kaper, Theodoricus de Haas en Geert v. d. Woude, „allen te Groningen, die ieder een Neder lander bij den S.D, hadden aange- §even. waardoor dezen vermoc en. de doodstraf geëischt In het wachtlokaal van de Van Hornekazeme te Weert Is Maandag avond F. G, de Wit uit Tilburg op slag gedood toen door een noodlottig ongeval een geweer afging. Het slachtoffer -was gehuwd en vader van vier kinderen. De moderne Van Hornekazeme te Weert is thans bestemd als kader- school van de Koninklijke Landmacht. De school, waar onderofficieren hun opleiding krijgen, staat onder com mando van majoor Scholte Tot leden van de Tweede Kamer zijn in de vacatures van de heeren dr. H. Brugmans en J. Bonuuer be noemd de heeren drs. G. M. Neder horst te Gouda (S-D.A.P.) en E. A Vermeer te Naarden (S.D-A.P.) De bekende tooneekspeler Jan Musch wordt 22 Dec. a s. 70 jaar. Hij staat nu 53 jaar op het tooneel. Portugal gaat weer wolfram uit voeren. Het ln 1944 afgekondigde ex portverbod, waarmede Portugal zijn neutraliteit wilde toonen, is opgehe ven. Churchill zal In Januari een bezoek brengen aan New-York. Ondanks het feit dat Engeland en Amerika niet meedoen, bereidt de Franschc regeering een breuk met Franco voor. Engeland heeft een vredesverdrag geilotcn met Siam. ln de V.S. liggen tientallen sche pen, die wegens gebrek aan beman ning'niet kunnen uitvaren. De Belgische ministerraad heef een wetsbesluit goedgekeurd, strek kende tot de afschaffing van de Bel ga. het Indonesische volk, als van de wettelijke rechten en be langen van Nederland. Dezelf de politieke principes der V.S. zyn van toepassing op de pro blemen van Indc-China. Deze verklaring is aan de Britfeche en Nederlandsche autoriteiten overhandigd, voordat zij is uit gegeven. Misdadigersparadij's Berlijn. Geallieerde soldaten mogen zich des avonds niet meer ongewapend ln Berlijn op straat be geven. Berlijn is tot een mlsdadigersparadijs ge worden, waar roof en moord aan de orde van den dag zijn. Bij het Neurenbergsche tribunaal zijn vele brieven binnengekomen met het verzoek de Duitsche oorlogsmis dadigers in koeien door de verwoeste Duitsche steden te voeren. In Duisburg zijn veertig krijgsge vangen SS-lieden uit een trein, die hen naar België zou overbrengen, ontsnapt. Men heeft hen nog niet weer gevangen. De Berlljnsche politie heeft een overval gedaan op nachtclubs, waar groote voorraden vleesch, eieren, Ma- deirawijn en andere spiritualiën als zwarthandelsgoederen ln beslag wer den genomen. Verschillende gelegen heden zijn gesloten. Het Zwitsersche bondsparlement heeft een wet op het uitwijzen van natlonaal-soclallstische en fascisti sche vreemdelingen aangenomen. Vooruitloopende op deze wet zijn reeds 3150 Duitschers en 480 Italianen als ongewenschte vreemdelingen over de grens gezet In België dreigt «e* «taking van mijnwerkers. John Araery, de 33-jarige zoon van Leopold Amery, oud-minister voor Britsch-Indië, is Woensdagmorgen in de Wandsworth-gevangenis te Londen opgehangen. Bij de behandeling van zijn proces had hij zich schuldig be kend san hoogverraad. DE GEVECHTEN. Als voorbereiding tot een groote zuiveringsactie, heeft de Britsche artillerie concen traties in N.W. Bandoeng ge bombardeerd. Het gebied „In disch Bronbeel" in het N. van andoeng werd bezet. 250 ge- interneerden werden geëvacu eerd. 32 uit Bandoeng ontvoer de Indo-Europeanen moeten zijn vermoord. Ook is het ra diostation van Bandoeng thans in geallieerde handen. Britsche troepen hebben ook het „Isola- hotel" "bezet. De resident van Buitenzorg, Earnas, is blijk baar de politieke situatie te Bandoeng niet meer meester. De gevechten in Buitenzorg duren nog steeds voort. In Ba tavia werden auto's van een brigade luchtlandingstroepen vrij hevig beschoten, terwijl in het Kramatgebied gevochten werd tusschen Ambonneesche soldaten en Indonesiërs. De kampong Pasar Minggoe is door het Ned. Ind. leger gezui verd en bezet. In Semara'ng wordt nog steeds door Indonesiërs branc' gesticht. HET MOREEL DER NED. TROEPEN. Een hooge Nederlandsche egerofficier, die in Singapore teruggekeerd is na een be- z:ek aan de militaire kampen op Malakka, heeft verklaard, dat het moreel onder de Ne derlandsche troepen er niet op vooruit gaat, daar de militai ren vernomen hebben, dat de betalingen aan hun familiebe trekkingen in Nederland onre gelmatig of ln het geheel niet geschieden. Ter plaatse is een commis sie gevormd, die alle gevallen zal onderzoeken en een rap port zal uitbrengen. Tot nu toe, zoo verklaarde de zegs man, hebben de scldaten de hun beloofde comfort, zooals boeken en schrijfmateriaal, die ter plaatse niet verkrijgbaar zijn, nog steeds niet ontvan gen. TABAK SKAARTEN. T 05: 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten). V 05: 100 gr. chocolade of suikerwerken. X 05: 2 rants, tabaksartikelen (geen impox-t-sigaretten). De bonnen voor melk en aardappe len zijn geldig t-m. Zaterdag 29 Dec. a.s. De bonnen voor vleesch zullen in den vervolge gedurende 2 weken gel dig zijn De bonnen 516, 517, 518. 519, 611, 612, 613, 614 zijn derhalve geldig t.m. 5 Januari. Op de suikerbonnen 509 en 605 wordt ditmaal 100 gr. suiker meer verstrekt Deze 100 gr. suiker wordt beschikbaar gesteld als 'n extra rant soen ter gelegenheid van Kerstmis er Nieuwjaar. Voor de week van 30 Dec t-m. 5 Jan. a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, bloem, zout, jam. peulvruchten, ta bak. versnaperingen, zeep en lucifers Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Dec. a.», van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 24 Dec- mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moet aldaar de bon 52C' voor aard appelen worden ingeleverd. In de week van 30 Dec. t.m. 5 Jan, moet bij de centrale keukens bon 516 of 611 worden Ingeleverd voor vleesch. PAKJES PER LUCHTPOST NAAR NED.-INDIE- Thans kunnen pakjes (zg petits paquets) voor Ned. In dië met den luchtpostdienst Am8terdam-Batavia verzonden worden. Het tarief bedraagt tot 500 gram 5 en boven 500 gram tot 1 kg. 10. Voortaaxi kan de correspondentie voor militairen, Nederlandsche ex- krygsgevangenen inbegrepen, in Colombo, Siam, Malaya, Straits, Settlements, Philippy- nen, Ned. Indië, Australië enz, eveneens met dezen dienst worden meegezonden. Hieron der valt ook de corresponden tie met de aanduiding S.E.A. C. en het adres. De kwestie der politieke delinquenten. Critiek in de Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft Woensdag het beleid ten aan zien van de politieke delin quenten behandeld. Er werd veel critiek uitgeoefend. O.m. klaagde de lieer Eijls- ma (V.D.) over den tragen gang van zaken bn de Bijzon dere Gerechten. Het Tribunaal- besluit moet zooveel mogelijk entdaan worden van tenden- welke het tribunaal te veel afhankelijk stellen van administratieve organen. De hoer le Poole (s.d.) zou het betreuren, als de executie van de doodstraf zou worden opge schort, doordat op een wette lijke regeling zou worden ge wacht. De heer Kortexrtxorst (r.k.) constateerde, dat het Neder landsche recht cp een verkeerd spoor is geraakt. In Vught zouden er op 700 zieken slechts 5 verpleegsters zyn. By doorlichtin^sproeven lederi er van 1000 personen 97 aar. open t.b.c. De doodstraf dient by de wet geregeld te worden. De heer Burger (s.d.) vond, dat er algemeene normen moe ten worden vastgesteld en openbaar gemaakt, cmdat er van de 90.000 geïnterneerden 45.000 een gemotiveerd ver zoek om vrijlating zouden kun nen doen. Mevr. Wttewaal van Stoet wegen (c.h.) achtte verbeurd verklaring van vermogens in strijd met ark 167 der Grond trek De heer Wendelaar (lib.) vond, dat terstond na de be vrijding de kopstukken van de N.S.B. ter dood hadden moe ten worden gebracht. Velen zijn er onschuldig gedetineerd, zoodat wij wel ver van een rechtsstaat verwijderd zijn. Tc Londen is een handelsdelegatie der Indische staten aangekomen om voor vierhonderd millioen pond ster ling aankoopen bij de Britsche in dustrie te doen. P.O.D. te actief. De P.O.D. te Rotter dam heeft een bezcek gebracht aan de 104- jarige inwoonster dier gemeente om te onder, zoeken o£ zij politiek be trouwbaar was! In de vergadering van de Tweede Kamer merkte mevr. Wttewaal van Stoetwegen zeer terecht op, dat men deze vrouw toch moeilijk als een blyvend gevaar voor on ze samenleving kan be- schouwen. SS-moordcommando in actie. In de vroege lente van dit jaar zijn in de omgeving van v/ageningen verscheidene men- schen spoorloos verdwenen. Thans is de sluier die hier over hing, opgeheven, omdat de in de Harekamp gedeti neerde Nederlandsche SS-man van Maastrigt heeft bekend, dat hy twee landbouwers, H. T. en G. T., Gerards, heeft doen doodschieten. Bij nader onderzoek bleek, dat hier een SS-moordcommando, bestaan de uit de Duitschers, sergt.. maj. Kaszberg, Horch, Riegc en Smima speciaal belast met het uit den weg ruimen van personen, die in het sperge bied rondom Bennekom en Wageningen werden aangetrof fen, aan het werk geweest is. Van Maastrigt en de Neder landsche S.S.-er Kooymans hebben bij de moordpartijen geholpen. Behalve de reeds genoemden hebben zrj nog vier personen gefusilleerd te weten T. W. B. Looys, Th. Verstegen, J. Auperle en W. S. Aalbers. De slachtoffers moesten veelal hun eigen graf graven. V. Maastrigt en Kooymans zijn ter beschik king van den auditeur-militair bij den Krijgsraad te velde ge steld. Raadsvergadering Middelburg Nieuwe wethouders gekozen. Een reeks benoemingen. De Raad van Middelburg kwam Woensdag jl. in verga dering bijeen. De 'burgemees ter deelde mee, dat ir. A. Rok huizen ontslag had aange vraagd. In een hartelijke toe spraak dankte de burgemees ter den aftredenden wethou der voor de wijze waarop hy zijn taak, die speciaal in den eersten tijd na de bezetting niet gemakkelijk is geweest, heeft vervuld. Op initiatief van den heer Rothuizen is o.m. het herstel van de stad, dat vooral na de droogvalling een probleem was, uitstekend ge organiseerd. De heer Rothui zen blijft lid van den Raad. Als wethouder in zijn plaats werd gekozen de heer L. J. van 't Westende. Vervolgens gaf de burge meester een korte uiteenzet ting omtrent den stand van de herstelwerkzaamheden in het droog gekomen gebied, waar in het grootste gedeelte de water voorziening reeds function- neert. Met de gasvoorziening zal begin 1946 Nieuw Mid delburg begonnen kunnen wor den. Ook het herstel van de electrische leidingen vordert De materiaalpositie is hierbij bevredigend. Het deel van den singel tusschen Meidoornlaan en Jacob Catsstraat kon reeds van electriciteit worden voor zien. Aan de „drooggevallen" ge zinnen zal per gezin 3 extra eenheden brandstof kunnen worden verstrekt (2 eenheden cokes en 1 eenheid andere brandstof), terwijl voor Mid delburg in zijn geheel ln de maand December 100.000 liter petroleum beschikbaar werd gesteld; dit komt op 1 liter per persoon extra. Het industrietexrein bij de vroeger; Meelfabriek zal door de My. tot Uitvoering Zui derzeewerken worden opgespo ten. het voorstel tot vaststel ling van twee nieuwe straat namen, werd de naam „Burg gang" voor het verbindings- straatje tusschen Nieuwe Burg en Bachten Steene aangeno men; voor het pleón, begrensd door de woningen, gebouwd langs Lange Delft, Nieuwe Burg, Groenmarkt, Onder den Toren en Nieuwe Kerkgang, werd na eenige discussie de naam „Nieuwe Wal" gekozen, aansluitend by den naam Nieu. we Burg. Tijdens de rondvraag bracht de heer A. J. v. d. Pas de nog onvoldoende straatverlichting ter sprake, die echter binnen zeer afzienbaren tyd uitge breid zal worden. Ir. M. de Vink stelde voor de noodka- den bij de ingangen der stad op te ruimen, daar de steile hellingen een groote belemme ring voor het verkeer gaan be teekenen. In1 A. Rothuizen toonde aan, dat indien de voorlcopige re geling tot vergoeding van oor logsschade op prijsbasis 1940 doorgang mocht vinden, Mid delburg er in dit geval verge leken bij andere deelen van het land zeer onbillijk zou afko men, en stelde een motie voor aan den betrokken minister en de Staten-Generaal, opdat deze eventueel hun invloed zouden kunnen doen gelden bij opstelling van het desbetref fend wetsontwerp. In deze raadszitting had ook een groot aantal benoemingen plaats. Tot Curator aan het Gymnasium werd be noemd Mr. B. D. H. Teilegen. De af tredende leden van het bestuur der Burgerlijke Instelling voor Maatsch. Hulpbetoon dhrn. W. P. Cornelisse. C. Verwaal en M. Kleinepier, werden herkozen. Hetzelfde was het geval met de af tredende leden van het bestuur der Godshuizen; mr. F. B Evers en dhr. S- Caljouw. Tot leden van de Commissie voor Georganiseerd Overleg werden be noemd mr. W F. E. baron van der Feltz, dhr. A. Flipse en dhr. L. P J. Sulkers en tot plaatsvervangende 'le den dhrn J. S. Hoek, I. van Loo en P, Meliefste. In de Commissie van toezicht op het lager onderwijs werden benoemd of opnieuw benoemd dhrn. G. J, Scherphuis. J. Scheltens, Ir. A. Rot huizen, J. C. E. J Peek, mej. C. Sie- benga. dhr. B. H Lavooy, mevr. A. BattenPaarlberg en mevr. S, van Woerdenvan Rosmalen. In de Commissie tot wering van Schoolverzuim, die per 31 Dec. in haar geheel moet aftreden, werd ln de plaats van mevr. J. Brongen Oudschans, dhr. J. A. Tavenier Jr. mej. J. G. Broeken die niet herkies baar waren, benoemd mevr. O. O Luyeridijkvan der Wal, dhr. J. C. F. van Kamer en mej. P. A. Janse. Tot tijdelijk leeraar in de klassieke talen en letteren aan het gymnasium werd benoemd drs. F. Pos. Tot leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werden be noemd, in vasten dienst, dhr. P. Wil schut, leeraar in vakteekenen aan tim merlieden: in tijdelijken dienst over het tijdvak 1 Oct. "45 tot en met 3C Sept. '46: dhr. W. J. Braam, leeraar in het vakteekenen aan machine-bank werkers en boekdrukkers en motoren, leer; B. Kalkman, leeraar in vakthe orie aan letterzetters; K. Boot, leeiaar In vakteekenen en werktuig kunde; J. Wecda. leeraar in natuur kunde; C. Mazure, leeraar in vak teekenen en werktuigkunde; J, van Loenhout. leeraar In handteekenén; C. Wouters, leeraar in vaktheorie aan boekdrukkers; L. M. Harinck, leeraar vaktheorie aan boekbinders; j. van der Linden, leeraar in wiskunde. Aan den heer H. Hoedemaker. werd op diens verzoek per 1 Maart 1946 eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de U.L-O. school voor jon gens en leerkracht aan de Avond- chool voor Nijverheidsonderwijs, en nan drs. ds. C. F. Nolte per 1 Jan- '46 als leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium. Truman wil dienstplicht Behouden President Truman heeft ln een boodschap aan het Congres de invoering van den algemeenen dienstplicht verlangd. Hy deel de mede, dat per maand 1.500.000 Amerikaansche sol daten gedemobiliseerd worden. Proces-Smolensk geëindigd. De Sovjet-radio meldt, dat het proces tegen de negen Duitsche oorlogsmisdadigers te Smolensk vannacht is ge ëindigd. Zes beschuldigden zijn tot den dood door ophanging veroordeeld en de drie anderen resp. tot 20, 15 en 12 Jaar dwangarbeid. VOORLOOPIG WOLF AARTSDIJK— ZIERIKZEE. Nu met ingang van heden het s.s. „Koningin Wilhelmx- na" den provincialen dienst op Zierikzee zal gaan varen, wem schip aanmerkelijk grooter is dan de „Prinses Irene", die tot dusver den dienst onder houdt, is het niet mogelijk met dit groote schip aan den ste: ger te Katsche veer te mee- ren, daar nog steeds ter plaat se het wrak, de „Albatros" ligk Daarom zal de dienst naar Zierikzee voorloopig vanuit vVolf aartsdijk worden uitge voerd. Vermoedelijk zal dit onge rief echter spoedig worden op geheven, wanneer de „Alba tros" zal zyn gelicht. POSTDUIVEN VOOR ZEELAND. Van de cnlangs door de R. A.F. beschikbaar gestelde 1000 koppels kweekpostduiven zijn 37 koppels toegewezen aan de afd, W.-Brabant en Zeeland van den Ned. Bond van Post- duivenhouders. Hiervan zijn 38 koppel3 aan Z.-Bevcland Walcheren toegewezen. De 9 koppels voor Z.-Beve- land zijn ondergebracht bij den heer J. van Langevelde te Kruiningen. De jonge vogels hiervan zullen in 1946 onder de leden van de aangesloten vereenigingen verdeeld wor den. Zaterdagmiddag zijn de duiven te bezichtigen in de Prins van Oranje. RECORDOMZET OP VEILING IIAPELLE. Te KapeD e werd voor het veilingspersoneel een feest' ajvondje gegeven, daar dit jaar een record-omzet was be reikt. Deze was nl. gestegen tot over de 3% millioen. Groeten uit Malakka. Majoor Crasborn, hoofdver bindingsofficier der Kon. landmacht voor Malakka. zoo juist teruggekeerd van de Ne derlandsche bataljons in Ma lakka, wenscht namens batal jonscommandanten, officieren en manschappen familie, vrienden en kennissen een ge lukkig Kerstfeest en Nieuw jaar. Allen maken het uitste kend en 2ijn vol goeden moed. commandant der brandweer te Kruiningen. Daar nog enkele benoemingen hebben plaats gehad, is het geheele brand weerkorps thans compleek In de raadsvergadering van Ovezande sprak de burgemees ter nog enkele woorden n.a.v. het jubileum van den gem.- secretaris de Jonge. Aangebo den werden o.m. de gem. be grooting voor '46 met brand- weerbegrooting en vleeschkeu- ringsbegrooting. De begrooting B.A. '46 werd goedgekeurd met in ontvangst en uitgaaf gew. dienst 8136,13 en kapitaal- dienst 72. Vastgesteld werden nieuwe legesverordening, en verordening op heffing en In voering straatbelasting en de vergoeding '44 voor bijz. scho len. Uitvoerig werd gesproken over vervanging van keurings veearts. Aan G. S zal een nieu we regeling presentiegelden raadsleden in overweging wor den gegeven. Voor de te Heinkenszand ge. evacueerden werd een gezelli ge avond gegeven in het Zon- dagsschooigebouw. De avond werd na opening door ds. El- zenga gevuld met samenspra ken, gedichten en tooneelstuk- jes en samenzang. Met een korte toespraak sloot ds. Ren ting de bijeenkomst. Tot districts-opzichter van het bouw- en woningtoezicht en het toezicht op gemeentewer ken voor de gemeenten Krui ningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath met stand plaats Kruiningen is benoemd de heer A, M. Dekker te Bos koop. Benoemd tot dijkgraaf van den Stadspolder J. D. Ver burg te Kortgene. Donderdag en Zaterdag j.L gaf de Harmonie E.M.M, te Kortgene haar jaarlrjksche uit voering onder leiding van hun directeur, den heer A Welle- man. Donderdag was dé uitvoe ring ten bate van het Ned. Roo. de Kruis. Opgevoerd werden twee aardige kluchten- terwijl met een bal werd besloten Bei de avonden was de zaal geheel gevuld. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur van Goes den te stichten dienst van soc. zaken onder te brengen in het pand Korte Kerkstraat 10. Te Goes vindt de vischver- koop thans plaats in de Agnes. gang op het terrein van de fa. Woittiez en Vos. De verkoo- pers vinden hier beschutting bij slecht weer, terwijl het pu bliek ordelijk geholpen kan worden. Te Kapèlle werd een druk bezochte propagandavergade- ring van de N.V.B. gehouden. Na een openingswoord van den afd. voorzitter, den heer A. J. Th. Hendriksen, spraken de heeren A. van Uxem en mr. Bouman over het streven en de doelstellingen der Ned. Volksbeweging en wat daarmee samenhangt. Na afloop werd druk gedebatteerd. Verschil lende nieuwe leden treden toe. De raad van Kruiningen ver gaderde onder den wnd. bur gemeester, den heer A. van Hootegem. Medegedeeld werd o.m., dat Kruiningen en Hans- weert slechts 3 i.p.v. 6 licht punten voor straatverlichting krygt; de gestaakte onderwy- zer J. J. Kole is weer toege laten; de openb. schcol te Hansweert komt vermoedelyk in Jan. of Febr. weer vrij; de organisatie van de brandweer te Oostdijk is thans geregeld. Vastgesteld werd o.m. wyzL ging gem. begrooting '44 en wyziging ambtenarenregle ment. Hierdoor komt wacht geldregeling, gelijk aan ryks- regeling. Den heer M. J. le Clercq werd wegens opheffing van zijn betrekking, eervol ontslag verleend. De heer Bur- kunk was tegen centralisatie van bouw- en woningtoezicht en toezicht op gem. werken. De begrooting '46 sluit in den few. dienst met een tekort van 54.000, en in den kapitaal- dienst met voordeelig slot van 283. By de rondvraag kwam o.m. ter sprake woningbouw; maand extra-salaris en Kerst gratificatie voor gem. perso neel. In plaats van den heer M. Boone is de heer G. P. Blok benoemd tot plaatsvervangend Kerknieuws Geref. gem. Tweetal te Wer- kendam J. v. d. Berg. Krab* bendyke en D. L. Aangeenbrug te Leerdam. N.S.B.-LEIDERS VOOR HET BIJZONDER GERECHTSHOF Voor het Amsterdamsche bijzondere gerechtshof zullen binnenkort terecht staan mr. Zondervan, de leider van de W.A., J. van Geelkerken, de plaatsvervangend leider van de N.S3. en ir. Huygen, de secr.- generaal van de N.S.B. BUITENGEWOON AANGIFTEBILJET VOOR 15 JANUARI AANVRAGEN. Door of namens ieder, wien geen buitengewoon aangifte biljet is uitgereikt, doch van wien niettemin belasting zou kunnen worden nagevorderd op den voet van de artikelen 1 en 2 van het Buitengewoon Navorderingsbesluit, moet thans vóór 15 Jan. 1946 bij den inspecteur der belastingen om uitreiking van zoodanig biljet worden verzocht. Wordt niet aan deze verplichting voldaan, dan zal bij navordering in den regel de wettelijke verhooging .vorden toegepast. Bovendien vervalt in dat geval de straf feloosheid van voor het in wer king treden van het genoemde besluit begane overti-edingen van bepalingen in zake de in het buitengewone aangifte biljet genoemde belastingen. DR. KARL RENNER PRESIDENT VAN OOSTENRIJK. Dr. Karl Renner, premier van de voorloopige Oostenryksche regeering, is door beide Ka mers van het parlement geko zen tot president van de repu bliek Oostenrijk. CAPITULATIE VAN JRAANSCHE TROEPEN IN AZERBEIDSJAN. Volgens het Sovjet Nieuws agentschap hebben de Ii-aan- sche troepen in Recaieh Khei, Miranda Ahar en andere plaatsen zich nu volkomen aan de regeering van Azer- beisjan onderworpen. De geruchten omtrent een mobilisatie in Azerbeidsjan zyn niet bevestigd; wel vindt het oproepen van vrywilligere plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3