OViCIAlE ZEEUWSCHE COURAHT Geen gevaar van Rusland te duchten. Fransche eenheid doorstond eerste vuurproef. POLITIEKE RUST IN INDIE. Landbouw krijgt meer vrijheid. Optimisme nopens terugkeer Mij. „Zeeland". Uit de provincie. Hoofdredacteur O. Balllntijn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B- den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W- 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. VV. Schoch, Vlissingen. B- A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg. Donderdag 20 Dec. '45 188e JaargangNummer 213 Atk'io.x'.MboisFKIIS 25 cent per week. t 3-20 per kwartaal, tranco per post. t 3-45 per kwaruaL WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT per V t 3-45 r„ Loss* nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per «m-. minimum oer advertentie t Bureaux gevestigd te Vlissincen Walstraat 58-60, teleloon 10 (2 li.neni. Middelburg l.ond -nsche Kaai 29. telefoon 2077 i 2924. Goes Turtkade 15 telefoon 2475 Temeuz>-n Nieuwediepstraar 23 Post tekening Pr ov^leeuv^-i^^^ ROTTERDAM HELPT ZEELAND Rotterdam zal op 22 Dec. kunnen toonen hoe de bevol king daar meeleeft met Zee land. Van de in Rotterdam wo nende 30.000 Zeeuwen hebben enkele honderden zich ver- eenigd in „Zeelandia", welke vereeniging zich in verbinding heeft gesteld met de Stichting „Nieuw Walcheren" om het Êetroffen Zeeuwsche gebied ulp te verleenen. Onder den naam HulDactie Scheldemond zal op 22 Dec. een groote col lecte gehouden worden, waarin de brandweer zal medewerken, terwijl voorts de Zilvertram en een nabootsing van de „Nieuw Amsterdam" door de straten zullen rijden en kameelen uit de Rotterdamsche diergaarde voor een Oostersch tintje zul len zorgen bij het geldinzame- len door de 3000 collectanten. Twee honderd Zeeuwsche meisjes in Zeeuwsche kleeder dracht zullen het collectanten- leger versterken. De 10 hoog ste bussen van Rotterdamsche collectanten zullen recht geven op een week vacantie in Zee land, terwijl de 5 succesrijk ste Zeeuwsche collectanten een week naar Rotterdam kunnen. De opbrengst van de collecte wordt op meer dan een ton geschat! Voor de collecte zal In het Luxor- theater te Rotterdam een nachtfeest worden gehou. den, waar Lou Bandy een Ame. rikaansche verkooping zal houden. Spreken zullen o.a. de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Oud en de heer J. L. Verhagen voor „Nieuw Wal cheren". De opbrengst van de collec te en het nachtfeest zal be stemd worden voor een blijven, de schepping, nader in overleg met de Stichting „Nieuw Wal cheren" te bepalen. Op 30 en 31 Jan. volgt er een soortgelijke collecte, geor ganiseerd door de Zeeuwsche vereeniging in Den Haag. Ge tracht wordt de Zeeuwsche vereenigingen in het geheele land in een „overkoepelend" orgaan onder te brengen en collecten over het geheele land voor hetzelfde doel te organi- seeren, NIEUWE MOGELIJKHEID VOOR WALCHEREN Nu Walcheren droog wordt, wordt het probleem actueel, wat er op den vroeger zoo vruchtbaren bodem kan worden gedaan. Rust ia voor de ont- zilting van dezen grond een belangrijke factor. Diep ploe gen zou catastrophale gevol gen kunnen hebben en den grond voor Jaren waardeloos maken. Een gewas, bij welks meerjarige teelt de bodem met rust gelaten kan worden en dal voor de eerste periode na de droogmaking buitengewoon ge. schikt zou zijn, is echter lucer- ne-klaver. Op de zware gronden van geïnundeerd Walcheren zal den eersten tijd. naar alle waar schijnlijkheid dan ook veel lu cerne geteeld worden. Een vraag, die zich hierbij weer voordoet is, hoe deze kla ver verwerkt moet worden, op dat de teelt voor de boeren zoo rendabel mogelijk is. Er bestaan verschillende mogelijk heden. Men kan de Jucerne- klaver na den oogst zonder meer als hooi direct verhan delen. Een tweede mogelijkheid is het hooi te persen en in een hamerslag-molen tot hooimeel te verwerken. Een derde werkwijze zou zijn, het lucerne-hooi eerst te drogen in een drogerij, waar na het eveneens tot meel wordt gehakt. Op het oogenblik wordt door de Stichting voor den Landbouw, afd. Zeeland, in samenwerking met Land- bouwherstel en den Rijksvee teelt-consulent, bestudeerd, welke vorm van verwerking economisch het best verant woord is. Wanneer één der twee laatst, genoemde werkwijzen de meest geschikte zou blijken te zijn. zou dit een nieuwe „industrie" op Walcheren tot gevolg kun nen hebben. Eén of twee ha merslagmolens. of een droge, rij zouden in dit geval noodig zijn. In hoeverre bij den export der producten ook den handel ingeschakeld kan worden, wordt eveneens nader bezien. Het wereldgebeuren Eerste Japansche oorlogs misdadiger staat terecht. De Sovjet-Unie zal in de eerstkomende generatie een van de meest conservatieve mogendheden zijn op het ge bied van de internationale po litiek, aldus verklaarde Joseph Barnes, redacteur buitenland van de New York Herald Tri bune, op een vergadering van de vereeniging voor buiten- landsche politiek te New York. Barnes is onlang3 van een reis naar Moskou teruggekeerd. Hij baseerde zijn voorspelling op de drie voornaamste fac toren, die het huidige leven en de gedachten in do Sovjet- Unie bepalen. In de eerste plaats, zeide Barnes, is de ont zaggelijke verwoesting, tenge volge van den oorlog, oorzaak, dat de Sovjet-Unie zich con centreert op zijn toekomstige veiligheid, volgens Barnes ziet de Sovjet-Unie de veiligheid juist, zo als men die in Ame rika ziet, nl. in een vorm van een serie concentrische verde. digingsgordels. Barnes is van oordeel, dat de Sovjet-Unie het Roode leger gemobiliseerd zal houden en de sterkste mogend heid te land op het Europee- sche continent zal blijven. De tweede belangrijke factor is de mate, waarop het Russische volk den blik op het binnen land richt, op zichzelf en de eigen hulpbronnen. Als bewijs hiervoor wees Barnes op het feit, dat 12.000.000 Russen uit Europeesch Rusland naar de Aziatische deelen van het rijk zijn geëmigreerd tusschen 1941 en 1943. De stroom naar het Oosten heeft in het Russische leven afmetingen aangenomen, die het tot groot nieuws in de wereld van vandaag stempelen De derde factor was, volgens Barnes, de totale liquidatie van de Komintern of derde Internationale. Rusland zou dus geen agres sieve bedoelingen hebben en de vrees van de nazi's zou dus volkomen ongegrond zijn ge weest. Laat ons hopen, dat Barnes gelijk heeft Jammer, dat de gebeurtenissen in Iran twijfel wekken. In Frankrijk heeft de een heid een eerste vuurproef on dergaan, die goed is afgeloo. pen. De Fransche nationale ver. gadering heeft eenstemmig de regeeringsvoorstellen tot tege moetkoming aan de eischen tot loensverhooging voor twee millioen employés in publieken dienst aangenomen. De regeeringsvoorstellen gingen niet volledig in op de door de vertegenwoordigers der employés gestelde eischen voor een algemeene loonsver- horging van duizend francs per maand. Toen van commu nistische zijde werd verklaard, dat de communistische partij geheel achter de eischen der employés stond, herinnerde een rechtsche afgevaardigde er aan, dat de regeeringsvoorstel len eenstemmig door het ka binet incluis de vijf communis tische ministers, waren goed gekeurd. De Gaulle merkte later op, dat dit debat de ge legenheid bood tot een eerste vuurproef, waarbij zcu blijken <xf de Assemblee de regeering haar vertrouwen zou schenken, wanneer deze voor een ernsti- TWEEDE KAMER BIJEEN Enkele distributie-artikelen komen vrij. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag de loon- prijspohtiek besproken. Funda. menteele bezwaren waren er niet, maar wel werd er eeni- ge ongerustheid over de re geeringspolitiek naar voren f ebracht. Des avonds consta. eerde de minister van sociale zaken, de heer Drees, dat de grondgedachte, dat er leiding aan de prijzen en loonen moet worden gegeven, niet is aan getast. Schaarschte «an goe deren beheerscht deze materie Wij moeten onze productie ver- hoogen en onzen export voeren. Ten opzichte van consumptie moet de bevolking zich beperkingen opleggen. Sommige bestellingen in het buitenland zijn teniet gedaan byv. ten aanzien van thee en koffie. Bij de politiek der re geering moet gewaakt worden ;egen inflatie. De regeering wil het welvaartspeil opvoeren en het reëele inkomen rechtvaar dig verdeelen. Het minimum, loon moet worden gebrachi ongeveer op de basis van 't le vensmiddelenpakket. Er wordt gestreefd naar verandering in de salarieering bij de tijdelijke bureaux. Minister Mansholt acht den tijd gekomen lang zamerhand het aantal artike len van de distributie te ver. minderen. Grutterswaren, peulvruchten, bi:--c:i(ts, koek' cacao en ver schillende versnaperingen zul len vrij worden gegeven. Ook 't varkensvleesch zal in de naaste toekomst wel vrij komen. Brood nog niet- doch alleen uit de overweging, dat het brood anders als veevoer zal worden aangewend. Bij de vaststelling van de prij zen worde voigens minister Vos zooveel mogelijk contact ge zocht met het bedrijfsleven Voor een deel tracht de regee ring terug te gaan tot de historische marge. N Spr. hoopt, dat de regeering spoedig kan overgaan tot vrij lating van een aantal prijzen Beter een klein aantal, be hoorlijk gecontroleerd, dan een groot aantal, waarop geen goede contróle kan worden uit. geoefend. De handelsmarges in de textiel zijn verlaagd van 100 tot 50 Deze veria ging is opgelegd. Bij K.B. Is met ingang van 1 Janu ari 1946 aan mr. S. baron van Heem- stra. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris der Konin gin In de provincie Gelderland, niet dankbetuiging voor de vele diensti door hem aan den lande bewezen. moeilijkheid zou staan acques Declos verklaarde daarop namens de communis tische afgevaardigden, dat zijn fractie voor de regeerings voorstellen zou stommen, om dat dit een motie van vertrou wen in de regeering zou betee- kenen. Ander goed nieuws is er niet uit het buitenland. De confe rentie van Moskou verioopt goed. Alleen schijnt de Iraan- sche kwestie eenige moeilijk heden te geven. In Neurenberg is men met Kerstvacantie», zoodat er geen sensationeele onthullingen zijn En in Japan staat de eerste oorlogsmisdadiger terecht voor een Amerikaansche rechtbank. Het is generaal Tsjoechga, die krijgsgevangenen had laten mishandelen en vermoorden. De aanklager deelde mede, dat 'egen hem de doodstraf zal worden geëischt. SLOTACTE VAN DE GELDSANEERING. De minister van fi nanciën, prof. mr. P. L. Lieftinck zal Vrijdag avond 21 Dec. a.s. te 21.00 uur in „Het praatje op de brug" spreken over: „De slotacte van (Je geldsaneering". MEDEZEGGENSCHAP VAN NEDERLAND OVER HET „RIJNDAL"? Omtrent de a.s.onteigening van de mijnen in het Ruhrge- bied meldt Reuter, dat de Brit. ten zullen optreden als „be waarders" van deze mqnen, totdat een gecombineerd Britsch-Amerikaansch-Rus. sisch-Fransch bestuurslichaam voor het „Randal" in werking zal kunnen treden. Het zou voorts als waar schijnlijk worden beschouwd, dat ook Nederland, België en Luxemburg zeggenschap zou den krijgen in de contróle over dit gebied. Minister van Schalk heeft op een persconferentie medegedeeld, dat Rot terdam een vliegveld krijgt. Er is een zekere neiging om het vliegveld bo ven de Nieuwe Maas aan te leggen. Nieuwe gevechten m gebied van Kramat. Met het vertrek van dr. van Mook naar Nederland en de reis van vooraanstaande repu blikeinen door midden-Java, heerscht er uitwendig een po litieke rust in Indië. Men ge looft, dat het hoofddoel van de reis der Indonesiërs zal zijn het gezag van de republikein - sche „regeering" uit te brei den tot over midden-Java, waar tot nu toe de Pemoeda's (de door de Japanners gestich te jeugdorganisaties) en de T.K.R., de wet hebben voorge schreven. In greote gebieden van de buitenbezittingen zijn de her stelwerkzaamheden met volle dige medewerking van de in- heemschen, met succes be gonnen. Tenzjj dit spoedig ook op Java gebeurt, zal het snel duidelijk worden, dat een catastrophe niet voorkomen kan worden. De orde en rust zijn in tus schen nog lang niet bereikt. Tn het gebied van Kramat zijn nieuwe gevechten uitgebroken Bij een man tegen man ge vecht in de omgeving van Buitenzorg werden minstens 100 Indonesiërs gedood. Aan Britsche zijde telt men 3 doo- den en 29 gewonden. In Semarang werden een aantal gemeentehuizen in brand gestoken. Het vlieg veld werd door mortiervuur beschoten, maar de mortieren zijn onmiddellijk tot zwijgen gebracht. De Br. Indiërs die het ge bied ten N. van Bandoeng be zetten, ontmoetten lichten te genstand. De Indonesiërs ver trokken met goedkeuring der Britten naar Mapon en het O. en W. der stad. Strenge maatregelen zijn genomen tegen het binnen dringen vanuit het Zuiden van de stad naar het Noor den. Ambarawa wordt door In donesiërs bezet. Te Colombo is het Britsche vliegtuigmoederschip „Colos sus' met 895 evacuees uit Ba tavia aangekomen. Zij zijn on dergebracht in een kamp te Kandy. Fusie van Fokker, Schelde en Aviolanda? Schelde gaat zweefvlieg- tuigen bouwen. Reeds in September LI. heeft de regeering schriftelijk aan de Fokkerfabrieken bericht, dat zij het behoud van een Neder- landsche vliegtuigindustrie noodzakelijk acht en bereid is bij den wederopbouw daarvan steun te verleenen. Teneinde de regeering van advies te dienen over de wijze waarop bedoelde steun zal worden verleend,, werd een staatscommissie benoemd, on der voorzitterschap van den oud-minister van waterstaat, ir. Th. P. Tromp. Verschillende deskundigen zijn van meening, dat de nog bestaande Nederlandsche vlieg, tulgenfabrieken, te weten: de Fokkerfabriek, de Kon. Mij. De Schelde" en de maatschap PÜ voor vliegtuigbouw .Avio landa" In een gemeenschappe lijk geheel dienen op te gaan, ten behoeve waarvan dan een nieuwe fabriek zal moeten worden gebouwd op een daar voor geschikte plaats. Aangezien de uitrusting zoo wel van de Fokkerfabriek als van „Aviolanda" door Duit- schen roof grootendeela is ver loren gegaan, zal allereerst In de behoefte aan machines en materiaal moeten worden voor zien. Toch is al op bescheiden schaal een begin gemaakt. De Kon. Ned Ver. voor Lucht vaart verstrekte een opdracht tot het bouwen van 72 zweef vliegtuigen aan de Fokkerfa- briek, welke opdracht in sa menwerking met „De Schelde' zal worden uitgevoerd. Volksverzekering in voorbereiding. Industrieel herstel zal geruimen tijd duren. Minister Mansholt heeft te Arnhem gesproken. Hij deelde mede, dat wq mogelijk kaa: zuilen kunnen uitvoeren. Be reiken wqj in 1946 de produc tie van 1939, dan 'zal ruim '■5.000 ton volvette en 40 p! kaas voor export bestemd kunnen worden- Wij moeten exportmogelijkheden zoeken voor groenten of conserveeren, aangezien we het volgend jaar een overschotproductie zullen :cbbc-.;. Dc or samenwerking tusschen overheid en bedrijfs leven zal het bedrijfsleven in een bepaalde richting moeten worden gedreven. Wij hopen, als er weer een half jaar verstreken is, dat er vrijwel geen beperkende bepa lingen uw bedrijf meer aan tasten, aldus A^r. He' graan voor eigen ge bruik als veevoeder zal heel gauw worden vrijgegeven. De varkensteeltbeperking wordl opgeheven. Voor de veehouderij zal het veeboekje worden af geschaft, behalve in een streek langs onze grens om smokkel tegen te gaan. Het handels boekje moet nog eenige maan den gehandhaafd blijven. Ook de aankooovergunningen vervoersbewijzen moeten nog even wachten op liquidatie Wat de paarden betreft, wor den alle bewijzen afgeschaft Voor de varkenscontracten wordt het maximumgevrieht teruggebracht op 40 kg. Zoo gauw mogelijk worden de zui- velbeperkingen weggenomen- Door al deze verlichtende ■'atregele^ zulle*1 b'nnen en. kele maanden 4000 ambtena ren afvloeien uit het landbouw, departement naar andere de partementen of iets dergelijks, De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos en de minister van sociale zaken W. Drees. hebben te Enschede voor de S.D.A.P. het woord gevoerd. Minister Drees deelde mede, dat als elk jaar 70.000 woningen gebouwd worden, dan zijn wij over tien jaar over het netelige huisvestingprobleem ?en. Er is een plan voor een al- DIJKWERKERS VAN RAMMEItENS WERKEN OP DE FEESTDAGEN DOOR! Te Souburg gaat op het oogenblik het gerucht, dat de werkzaamheden aan den dijk bij Ra mm ekens totaal zijn stil gelegd. Men kan echter gerust zijn; er wordt daai* zeer hard aangepakt en na den tegenslag bij het blokkeeren van het gat- waarbij men het risico van mis lukking heeft aanvaard, is er prachtig waterstaatkundig werk verricht In antwoord op de vraag of er gedurende de feestdagen bij Rammekens zal worden ge werkt, kan. worden meegedeeld, dat hierover juist een dezer da gen door den Diénst Droogma king met de dijkwerkers een vergadering is belegd, waarin de arbeiders zich direct bereid hebben verklaard, zoowel de Kerstdagen als Nieuwjaarsdag door te werken. Een prachtig gebaar! HERSTEL WEG VLISSINGEN— KOUDEKERKE. De tankval dichtgespoten. Binnen afzienbaren tijd zal erkeer over den weg vlissin enKoudekerke weer moge- ijk zijn. Dezer dagen is men begonnen met het droogspuiten van het gat in den weg bij de zgn. tankval. Hiermee is men thans reeds zoover gevorderd dat voetgangers kunnen pas-1 .peeren. Het ligt nu in de bedoeling een voorloopig wegdek aan te leggen, in afwachting van het gereedkomen van het nieuwe weggedeelte, waarbij de bocht in den weg nabij de be graafplaats zal verdwijnen. Het ophoogen van het terrein ter plaatse voor den aanleg van dit nieuwe weggedeelte, zal ook geschieden door opspui ten met zand uit de persinstal latie van de Nolle. De schadeloosstelling van oorlogsslachtoffers. Namens de vereeniging .Handelsbelang" te Middel burg werd aan den min.-pres. oen telegram gezonden waarin dankbaar voor de mededeeling dat t.a.v. het probleem van de schadeloosstelling van oorlogs- Tetroffenen nog slechts een voorloopige regeling bestaat, de verwachting wordt geuit dat de plannen voor de uitkee- ring op basis 1940 gewijzigc Raadsvergadering Vlissingen Car.ilon van St5 jacobstoren versmoren VIER WETHOUDERS BENOEMD. Voor het eerst sinds ruim vier jaren vergaderde gister middag in het raadhuis te Vlissingen de gemeenteraad. Of het nu te danken is aan het feit, dat deze raad zonder verkiezingsstrijd tot stand Is gekomen of aan den achterilg- genden bezettingstijd, zeiden zal het voorgekomen zijn, dat er zoo'n eenheid van opvatting heerschte bi) de verschillende fracties. De waarn. burgemeester, de heer L. P. van Oorschot, open de en nam zich zelf, den wet houders en den raadsleden den eed of de belofte af, waarna hh uitvoerig op den bezettingstijd terugblikte. Staande werden de dooden herdacht. Spr. besloot met den wensch, dat het allen gegeveh mocht zijn in samenwerking aan den op bouw van Vlissingen mede te werken. De verschillende fracties ver zekerden hierna, dat zij samen zouden werken, waarbij de heer Marijs (A.R.), de restric tie maakte „zooveel mogelijk". Een vierde wethouder In de achterliggende maan den is gebleken, aldus de wnd burgemeester, dat er voor drie wethouders werk te over is, waarom het college de aanstel ling van een vierden wethouder iO"dzakelijk acht Met algemeene stemmer werden de heeren L. P. v. Oor schot (S.D.A.P.) en H. B. J Knoop (Vrijz.) herbenoemd erwijl in de vac; ture Schou de heer W. Poppe (A.R.) m s. werd benoemd. Als vierde tijdelijke wethouder werd met algemeene stemmen de heer M. A. v. Popering (S.D.A.P.) benoemd. Tot lid van de Comm. van Toez. op het Nijv. ond. werd de heer M. Vader met 13 tegen 3 stemmen herbenoemd. Enkele voorstellen van B. en W. ade betrekking hebbend op de financiën (ojn. een voor stel om 6000 beschikbaar te stellen voor herstel van de Chr Uloschool), werden zJi.s. aan genomen. Bij de rondvraag bleken de raadsleden heel wat op het hart te hebben. Uit het ant woord van B. en W. op een vraag van den heer Post (S.D. A.P.) bleek, dat inderdaad de betaling voor herstellingen te langzaam geschiedde. De uit betaling wordt bespoedigd. Noordcrbeg raaf plaats weer in gebruik? De Noorderbegraafplaats zal weer in gebruik worden ge nomen zoodra het polderpeil normaal'is. Ten aanzien van de moge lijkheid van een Kerstgratifi. catie deelden B. en W. mede, dat er sprake van is, dat het voorschot van September 1944 wordt uitbetaald, althans niet wordt teruggevorderd. Het college staat niet af wij zend tegenover de vraag en zal als deze regeling niet door. gaat de verstrekking van een gratificatie in overweging ne men. Aan armlastigen zal di jaar een gratificatie worder uitgekeerd. Zij krijgen 25 toeslag op den steun, terwij in uitzonderlijke gevallen I >er man en vrouw en 0.50 per iind zal worden gegeven. Op het oogenblik zijn er 23 steun trekkers in Vlissingen. De heeren Andriessen (R*.K.) en König (S.D.A.P.) kregen de verzekering, dat met de plaat sing van 25 gaslantaarns de gevaarlijke punten in de stad verlicht zouden worden, KEERT DE ZEELAND TERUG? Een tamelijk optimistisch ge. luid kon de wnd. burgemeester laten hooren op de vraag van den heer van Poelje (S.DA.P.) of er kansen bestaan de Stoom vaartmaatschappij Zeeland voor Vlissingen en de provincie Zeeland te behouden. De Maat schappij heeft nameljjk ge vraagd of zy haar kantoor weer in Vlissingen kan plaat, sen Is dit niet mogelijk' dan wordt het te Rotterdam geves tigd. Al het mogelijke wordt gedaan om het kantoor hier te krijgen. Het verzoek der maat schappij wettigt de gedachte dat de „Zeeland" weer terug wil komen. Het herstel van de haven en de spoorwegen hou den hier natuurlijk verband me de. Er is op aangedrongen spoedig een tweede spoorlijn te leggen. Van de noodwoningen zijn er tien gereed gekomen. De me. dische-hygiënische commissie zal ingeschakeld worden bij de beoordeeling of geïnundeerde huizen weer voor bewoning ge. schikt zijn. DE VERBINDING MET MIDDELBURG. Wat betreft de verbinding usschen Middelburg en Vlis singen bevestigde de wnd. bur. ;emeester dat op 1 Jan. de Stoomtram Walcheren met zgn. bellenwagens een diensi zal beginnen. Eind Febr. zal zij de beschikking hebben over motorbussendie elk 80 per •onen zuden kunnen vervoeren Aan de Rijksinspectie vou; Kunstbescherming is gvra i gd uf 't klokkenspel van den S* ïacobstoren mogelijk was on dergedoken. Helaas Is hier op het antwoord gekomen, dat de worden en uitkeering op basis vervangingswaarde zal plaats hebben. Zeeland en in het bij zonder Walcheren en Vlaande ren beten de spits af voor red ding van niet alleen Nederland doen van geheel Eurooa. Za- kenmenschen, middens.anders, boeren zagen hun zaken omvattende volksverzekering in voorbereiding, welke in ge val van invaliditeit en ouder dom afdoende is. Minister Vos wees er op. dat het industrieel herstel nog ge- ruimen tijd zal duren. De voed selvoorziening gaat snel naar normale verhoudingen terug Ons beleid zal er op gericht zijn, de loonen meer naar el kaar te brengen, d.w.z.: wij zullen de lage loonen omhoog brengen en de hooge loonen zullen slechts matig stijgen Ook de prijspolitiek heeft onze aandacht. Hij die voor den oorlog arm was en die tijdens den oorlog op ongeoorloofde manier schatter heeft verdiend zal opnieuw rm worden. .'ijvvs in een notedop Houders vin radiotoestellen, verzuimden hun toestel aan te geven kunnen zuks nog tot 1 Jan. doen op de postkantoren. Na I Jan a s. word- met contróle begonnen. De Britsche militaire politie te Dusseldorf heeft een straatgevechi met revolvers en sten-guns moeten le veren bij het achtervolgen van eer bende van jonge Duitschers, die den laatsten tijd het platteland hadden ge terroriseerd door aanvallen op boer derijen. De regeering van Iran heeft eer. verklaring gepubliceerd, waarin zij zegt, dat de Sowjet-unie aansprake lijk moet worden gesteld voor de op standige beweging in het Noorden. Iran, zoo verzekert de verklaring werd reeds democratisch geregeerd en in Azerbeidzjan ware dus geen nieuwe regeering noodig geweest oir de democratische rechten te verzeke ren. (Reuter), De secretaris-generaal van het we- reldverbond van vakvereenigingen. Louis Saillant, heeft aan de drie mi nisters van buitenlandsche zaken te Moskou uit naam van 70.0CO-000 leden een telegram gezonden, waarin hij aandringt op verbreking der betrek kingen met de regeering van Franco- De vader van John Amery. wlem executie bepaald was op 19 Dec. heeft een laatste poging gedaan om zijn zoon te redden. Hij beriep zich daarbij op diens slechten gezondheids toestand. Amery Sr. (Leopold Amery) is Brltscb minister voor v Indiü geweest. klokken naar Duitschland zjjn vervoerd en daar zijn versmol ten. Besloten werd dank te betuigen voor een geschilderd portret van burg. van Woelde- ren. EEN MEDISCH CENTRUM. Tenslotte deelde de wnd burgemeester mede, dat de 40.000, die door de gemeente Leiden aan Vlissingen zijn overhandigd, bestemd zijn om straks een medisch centrum .ot stand te brengen. Op den onlangs in Leiden ge houden sportd* werd 1325,35 mtvangen. Dit bedrag werd Maandag overhandigd. Het za "*ebruikt worden voor den aan 'eg van sportvelden. Namen: 1en raad za' voor deze gif' hartelijk dank betuigd worden, vonnis. have onder een regen van gra naten, bommen en ten slotte door het water verloren gaan. Tallooze burgers verloren zoo doende huis en goed. Uitkeering op basis 1940 be- teekent prolongatie van de ellende; uitkeering op vervan gingswaarde schept hoop op behoorlijke woongelegenheid, voortzetting van zaken en op bloei van bedrijven en land bouw. Wij hopen op den steun van Uwe Excellentie en die van de Staten-Generaal", zoo eindigt het telegram. Te Middelburg is het 4 maan den oud zoontje van de fam. B- in znn ledikantje in het kussen gestikt. VLISSINGSCHE BRANDWEER IS PARAAT. Maandagavond werd te Vlis singen onder leiding van den commandant, den heer Luit- wieler, en in bijzijn van het college van B. en W., een proef- demonstratie der brandweer gehouden, om te kunnen con troleeren in hoeveel tijd het personeel bij een eventueelen jrand aanwezig kan zijn. Om 10.35 werd op een ter rein op de Groote Markt een vat olie in brand gestoken. Precies 5 min. nadat tele fonisch gewaarschuwd was, arriveerde de groote motor- spuit. Slechts 7 min. na de alarmmelding werd reeds wa ter gegeven. Op hetzelfde oogenblik was ook de Magirus- ladder gearriveerd en kwam successievelijk met korte tus- schenpoos het andere materiaal ter plaatse. Het proefalarm kan als uit stekend geslaagd worden be schouwd. Het plaatselijk comité van de Kath. Act!te Vlissingen belegde Maandag- en Dinsdag avond een tweetal bijeenkom sten, welke zich in een ruime belangstelling mochten ver heugen. De eerste avond werd ingeleid door den voorzitter van het comité, den heer Dellaert, die in het kort het doel van de K. A. uiteenzette. De weleerv, heer Kampechoër hield een voordracht over: „Het herstel van het gezin". Op duidelijke wijze besprak spr. de eischen waaraan een op Gods wetten gefundeerd gezin moet vol doen. De muzikale omlijsting van dezen avond werd verzorgd door den heer en mevr. Aerssensde Bilde, op de piano begeleid door den heer A. Theu- nis. Kerknieuws Ned Herv. kerk. Beroepen i Austerliz (toez.) E. H. dlaauwendraad te Baarn. Geref. Kerken.Beroepen te Vlaaraingen da. Th. H. van Andel te Souburg. Chr- Geref. Kerk. Beroepen té Biezelinge ds. A. Grappen i^an Elburg (Gelderland). Geref. kerken naar art. 31* Aangenomen naar Hengelo (O.) J. W. Smitt te Veere- Tot secundf-afgevaardigden naar de Gen. Synode der Geref. kerken werden door de Part. Synode benoemd (dt prlmi vermeldden wij reeds): de ofedikanien Ds. G. W. van Houte te Terneuzen en ds. J. A. Tieinens te Aardenburg en de ouderlingen P. Boon te St. Laurens en A. J. Koppe te Yerseke. Laatste nieu vs Kerstboodschap van H.M. de Koningin. Morgen, Vrydag, ral H. M. de Koningin om 20.00 uur over de radiozenders van Hilversum een Kerstboodschap tot het Ne. derlandsche volk richten» waar bij tevens een woord tot land en ryksgenooten In erzeesche Teb'eden zal worden gesproken. Dr. van Mook naar Londen. Dr. H. J. van Mook zal zeer binnenkort naar Londen ver trekken, teneinde besprekin gen te voeren met vertegen woordigers der Engelsehc re geering. HEVIGE SCHIETPARTIJ IN BATAVIA. In Batavia neemt het aan tal ^chietpaitijen de laatste dagen herhaaldelijk toe, waar bij xik mortieren worden ge bruikt. Er gaat geen dag *rby -zonder dat een moord wordt gepleegd. In, Buiten zorg worden iedere minuut ongeveer 8 geweerschoten af gevuurd. Mussert teekent cassatie aan. Ter griffie van het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage »s gister het verzoek van Mus sert ontvangen, waarin bi) cas satie aanteekent tegen hot oAer hem uitgesproken dood-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1