PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Britschc fascisten wagen weer een kans Overvallen op Java duren voort Hernieuwde activiteit in Bandoeng verwachL Deining in Yerseksche oesterwereld Invoer van Fransche zaaioesters of niet? Uit de provincie. Hoofdredacteur O. BallintIJn (met rcdactionecle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vllssingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Dinsdag 18 Dec. 1945 188e Jaargang Nummer 213 ABONNEMENTSPRIJS 25 tent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum ner advertentie 1 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon tO (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. ZEELAND EN ZIJN OORLOGSSCHADE. Actie gewenscht. De mededeeling, door prof. Schermerhorn te Nijmegen ge daan, dat er ten aanzien van het probleem der schadeloos stelling voor oorlogsgetroffe nen nog slechts een voorloo- pige regeling bestaat, zal door de Zeeuwen wel met groote voldoening zjjn be groet. We weten nu tenmin ste, dat de definitieve rege ling zal worden voorgelegd aan de Staten-Generaal, na de verkiezingen en er ls dus alle gelegenheid om actie te voeren tegen het onhoudbare plan om vergoedingen slechts uit te keeren op basis van de waarde van 10 Mei 1940 en niet op basis van de ver vangingswaarde. Deze mededeeling van den minister-president opent nieu we gezichtspunten en Zeeland dient de gelegenheid, die thans geboden wordt, met beide handen aan te grypen. De vergoeding op basis van de waarde van 1940 moet van de baan! Immers deze vergoeding is voor ontelbaren niets minder dan een ramp Hoevelen niet hebben op Walcheren en in Zeeuwsch Vlaanderen letterlek alles verloren Zakenmen- schen, middenstanders, zagen hun bedrijven vernietigd. Boe ren zagen hun hoeven in puin storten onder den regen van granaten en bommen. Scharen urgers verloren huis en goed. Er zijn den laatsten tfc'd vele ministers in Zeeland geweest. ZQ moeten toch de nog altijd open wonden hebben aan schouwd, die het oorlogsgeweld in stedeai als Middelburg en Vlissingen heeft geslagen. Zij moeten toch het overstroomde land hebben gezien en de weg gespoelde boerderijen. Het wa ter heeft aan de landbouwende bevolking een schade berok kend, die in geen laren kan worden hersteld. Niet alleen Walcheren heeft geleden, niet alleen Zeeuwsch Vlaanderen, ,op kleinere schaal heeft ook Zuid-Beveland zijn tol aan de vrhheid betaald. Men heeft on langs in ons blad het trieste relaas over de aangerichte schade kunnen lezen. Is het een onbillijke eisch, dat de zakenman, die zijn pand als een rookende puinhoop te rug vond. toen het oorlogstem- peest had uitgewoed, in staat wordt gesteld zijn bedrijf weer op te bouwen, zonder dat hem een schuldenlast drukt die onmenschelijk zwaar is? Eischt men teveel, als men vraagt, dat een burger, die huis en goed verspeelde, terug ontvangt wat hij verloor Is het overdreven, dat aan de boeren huis en hof en vee en werktuigen vergoed wor den op een dusdanige basis, dat zij hun bedrijf kunnen her vatten zonder zware hypothe ken? Deze vragen kunnen slechts met een duidelijk neen worden beantwoord. Als men echter gaat ver goeden op basis van de waarde der goederen en pan den van 1940, schept men willens en wetens een totaal verarmd Zeeland. Het woord is niet te sterk. Zelfs een kind weet, dat een pand, dat 1940 5000 waard was en de prijzen der huizen waren bijv. in Middelburg zeer laag slechts tegen betaling van een veelvoud van dit bedrag weer opgebouwd kan worden. Een boerderij, die verloren ging, zal wellicht thans tien maal zoo veel kosten als toen. Wie zal deze prijzen ooit kunnen be talen, als de schadevergoeding gebaseerd wordt op de waarde van 1940 Hier rust op staat en volk een nationale eereplicht. Rampen zonder weerga hebben Zeeland getroffen. En de hou ding der Zeeuwen bewijst, dat zij wellicht onbewust iets be grepen hebben van het verhe vene, dat er besloten lag in dil offeren voor de vrijheid. Nu dreigt een nieuwe ramp Zee land te treffen, maar ditmaal wordt er geen offer gevraagd, maar zal de ramp het karakter dragen van een nekslag. Dit mag niet geschieden Gelukkig opent de verkla ring van prof. Schermerhorn nieuwe perspectieven. Met een nieuwe actie valt wellicht nog veel te bereiken. Ons volk moet doordrongen worden van de ellende, die hier dreigt te ontstaan als zij, die zon der morren èlles offerden voor de vrijheid, nu schade loos zouden worden gesteld met een fractie van hetgeen zij bezaten. Het wereldgebeuren Sentimenteele sympathie voor Duitschland Dultsche communisten h*' "jfï met hem eens waren, noemde spreken nationalistische taal. De Noordzee ook vllegbootenkerkhof. Meerdan 20 Brllsche Sun- derlandvllegbooten. zijn met volledige uitrusting door de ILA.F. op de Noordzee tot zinken gebracht. Op bevel van liet ministerie voor vlieg tuigproductie is hieraan echter e:n einde gemaakt. Het antal tot zinken gebrachte 'underlandvliegbooten wordt op minstens 40 geraamd De ernietlgde vliegbooten waren erouderd en konden door de LA.F. niet meer worden ge- ruikt, terwijl de kosten van het sloopen te hoog werden -■acht. •In Engeland worden de laat ste dagen fascistische demon straties gehouden. Meer aan 1000 geüniformeerde mannen en vrouwen hebben in Bonden aan Oswald Mosley, den voor- maligen leider der Britsche Unie van Fascisten, met den Hitlergroet hun hulde gebracht en Mosley zelf hield een rede, waarin hij verklaarde, dat de fascisten het hun berokkende - leed niet zouden vergeten en J* 5±r 5? hij „verraders jegens de natie.' Duidelijk blijkt hier uit, welk een vergiftigenden invloed 12 jaar nazi-propaganda hebben uitgeoefend. Zelfs de Duitsche communisten ontpoppen- zich hier als spreekbuis van het Duitsche nationalisme! Het zal zaak zijn, dergelijke stemmen het zwijgen op te leg gen. De grenzen van Duitsch land zullen er vermoedelijk idioot ult zien- Maar laat men een nieuw Duitsch revisionis me geen kans geven. De slecht- dat het ook hun vijanden zou heugen! Voeg daarbij, dat men in Engeland talrijke bewonde raars van Hitier aantreft, en het is duidelijk, dat hier het gevaar ontstaat van een her leving van het fascisme, een gevaar, dat zoo snel ipogelyk bedwongen moet worden. Er dreigen in Engeland trouwens meer gevaren, onder meer dat van een sentimen teele sympathie voor Duitsch land. „We moeten Duitschland weer op de been helpen!" is 'n algemeen gehoord gezegde. Er worden tranen vergoten over het arme Duitschand en daar men zef de Duitsche knoet niet gevoeld heeft, is men er toe geneigd om te vergeten, dat Duitschland tal van Europee- sche volken heel wat vreesely- ker dingen heeft aangedaan, dan de Duitschera nu zelf on dergaan. Daar komt nog hij, dat de Britsche soldaten, die in Duitschland vertoeven, vaak goede en mooie dingen zien, waarbij zij zich dan niet reali- seeren, dat die vrijwel steeds dateeren van ver voor 1933 en ze toeschrijven aan de goede kwaliteiten van het nazi-regi me. De Duitsche nazi's exploitee- ren deze feiten- Zij nebben reeds vóór de capitulatie order gegeven om een groote cam pagne in te zetten om de sym pathie en het medelijden van de wereld op te wekken en zij hebben succes bij vele goedge- loovige, eenvoudige Britsche soldaten. Omgekeerd is ook in Duitsch land het nazisme niet dood. Het blijkt uit alles. De Lon densche Observer meldde de zer dagen, dat men in Duitsch land alleen een huis krijgt als men „Heil Hitier" zegt! En wat te denken van de Dirtsche communisten! De Hamburgsche senator Dettman. een van de leiders van de Duitsche communisten, verklaarde dezer dagen: De communistische nartij zal p-een socialistische e'schen stellen omdat volgens de beslissingen van Teheran. Yalta en Pots dam een democratische pol'" tiek moet worden doorgevoerd zonder de kapitalistische stp°tsorde aan te tasten! Dezelfde spreker verklaar de: Geen duimbreed D^'to^en bodem zullen wij vrijwillig af- gaan „orde en rust herstellen." Op Java en Sumatra gaan de overvallen en ongeregeldheden voort. Het Kota Pariskamp te Buitenzorg werd door 2 groe pen van Indonesiërs met mes sen gewapend, aangevallen, Dc Britsch-Indiërs sloegen hen uit- n. Te Batavia is een Ambon- nees door 4 Indonesiërs in koe len bloede vermoord. Tevoren hadden eenige schietpartijen plaats- In de Pasar Boelan-wyk te Batavia werden 10 Indonesiërs en een Chinees gearresteerd wegens moord op twee Neder landers. Een patrouille van de Seafort" Highlanders ontdekte op een schip bh Loear Batang, ten N. van Batavia een gehei me xendlnstallatie. In Bandoeng is de toestand over het algemeen rustig, maar er zijn teekenen die wijzen op hernieuwde activiteit in het N. W. deel vanhet Lembangge- bied. De aanvoer van voedsel en voorraden voor het leger en voor ten minste 30.000 leden van de Rapwi te Bandoeng zal geheel door de lucht geschie den. De operaties in de kampongs Deriktoka en Baroe bij Medan (Sumatra) ontmoetten lichten tegenstand. De 3 Britsch-In diërs zijn nog niet gevonden- Een aantal huizen in de nabij heid van de plaats des onheils is verwoest. Mieuws in een noledon Nabil de Groote Meeren onder Os- sendrecht is de 23-jarij*e A. Boïderp. uit Hoogerhelde, met zijn met paard besoannen wa^en. op een mijn gc- reden. waarbij hem een been werf afgerukt. Hij is aan de gevolgen over leden. De Kon Ned. Ver. v. Luchtvaar' heeft bij Fokker 72 zweefvliegtuig"" besteld Zij zull-n in buur worden ge geven aan de bij de Vereenlging aan gesloten zweefvliegcluhs. De van de Errrelsche marine over enomen torpedojager ..Batikerl". d!e 'estljds na een aanvaring een voor- Diopipen neus kreeg, heeft thans bii de R.D-M. te Rotterdam een nieuwe" neus gekregen. Het schip zal In Jan. naar Indië vertrekken -X- Prof. H. C. Rfimke. hooglccranr aan de Utreclitsche universiteit, die een berisping ontving, waarmee zijn staking werd opgeheven, heeft ui' nrotest ontslag aangevraagd. Volgende week zal de spoorweg verbinding ZwolleTwente weer her steld zijn. De Dultschers hadden in deze fijn niet minder dan H spoor bruggen vernield. Ook de laatste daarvan Is nu bij Nijverdnl hersteld "if. De commissie voor de zuivering an kunstenaars heeft de Weensch" actrice Paula Wesselev toestemming verleend om weer op het tooneel op te treden. Met overweldigende meerderheid is Vassil Kolarof, de leider der Bul- gaarsche communisten, tot voorzitter van dc Bulgaarsche nationale verga dering gekozen. In Bertijn hebben vier soldetc-. an het roode leger, in toorn ont stoken, doordat zij door een Brit- schen wagen werden aangereden, ge schoten op de twee Bmsche soldaten, die schuldig waren aan dit euvel. Dc een werd zeer ernstig, de ander lichter gewond. De vier roode soldaten zijn arrest gestetd. In het gebied van de rivier Parn- naiba. in West-Brazilië Is dc groot ste diamantlaag ontdekt, welke ooit in Brazilië werd gevonden, voor eer waarde van 500.000 dollar. In verband met de golf van mis daden die Londen teistert en verooT- zaakt wordt door duizenden deser teurs. die van ro»°f en diefstal leven, is Vrijdag een uitgebreide contrQle op persoonsbewijzen gehouden. Er werd Inderdaad een aantal deserteurs ge grepen. De Arabische Liga heeft besloten een econoinlschen boycot af te kon beste revisionisme, dat ge. paard zal gaan met revanche en een nieuwen oorlog,1" De E.V.C. antwoordt het N.V.V. Het bestuur der E.V.C, heeft aan het N.V.V. mede gedeeld zich aan gemaakte of nog te maken afspraken te houden. De gebeurtenissen, voortvloeiend uit de vergade ring te Rotterdam, worden betreurd. Verklaard wordt dat niet het gesprokene van den heer Blokzijl, doch het onjuist weergeven in de pers oorzaak van een en ander is. G. A. VAN BOVENE OVERLEDEN. De oud-hoofdredacteur van het persbureau Aneta te Ba tavia, de heer G. A. van Bo- vene, die zich groote bekend heid verwierf door zijn voor de N.IJt.O.M. verzorgde ge sproken mailbrieven, is Zon dagnacht in het Roode Kruis- ziekenhuis te 's-Gravenhage op 48-jarigen leeftijd overle den. Na geopereerd te zijn aan een maagkwaal, kreeg hij longontsteking, aan de gevol gen waarvan hij bezweek. Soekamo en Sjarir DE ONTVOERINGEN TE SOERABAJA. Over de ontvoeringen van mannen, vrouwen en kinderen uit Soerabaja als gijzelaars, wordt nog gemeld dat de on- gelukkigen eerst uit het kamp Roebeecklaan werden meege nomen in een tropischen regen. Zij zjjn eerst naar Taman ten Z. van Soerabaja gezonden, maar hebben deze plaats weer met onbekende bestemming moeten verlaten, waarschijnlijk Modjokerto, 30 km. landin waarts. Men gelooft dat het transport in verscheidene groe pen verdeeld is- Mén gelooft dat anderen te Tjewang en Kertosono ten Z.- Westen van Modjokerto zjjn. Niemand weet hoe zij behan deld worden. Zeer vele Nederlanders op Java worden gesloopt door deze nooit eindigende onzeker heid. Het ls een van de ern stigste aspecten van den huidL gen toestand, die het officieele communiqué laconiek be schrijft als „tamelijk rustig." Generaal-majoor N. L. W. van Straten is afgetreden als hoofd van het geallieerde mili taire gezag, afd. burgerlijk be stuur van W.- en Midden-Java, Djokjakarta en Soerakarta. Hij is opgevolgd door mr- Ch. W. A, Abbenhuis. SOEKARNO EN SJARIR BEZOEKEN MIDDEN. EN OOST-JA VA. Soekarno en Sjarir hebben een aanvang gemaakt met bet herstellen van de orde en de rust op een tocht door Midden-j en Oost-Java. Dit is de eerste' maal dat Soekarno en Sjarir Nederlandsche marine mannen onderscheiden, In een bijeenkomst in do Aleocander-kazerne te Den Haag werden Zaterdag door den Senior British Navy Offi cier for Holland, Capt. Jef freys, Britsche onderscheidin gen uitgereikt aan Neder landsche marinemannen, die zich in dezen oorlog hadden onderscheiden. De D.S.O. viel ten deel aan de len luit. ter zee, H. A. W. Goossens en M J. Vos, de D.S.C. aan le lult. t z. G. Condijs, de D.S.M. aan den Opperschipper W. H. de Vries, den sergt. mach. B. v. d. Schild en den matroos le kl. H. Schoot. Na de uitreiking werden de gedecoreerden gecomplimen teerd door den bevelhebber Ned. Zeemacht, vice-adm. Stoeve en dein G.G. van de re sidentie, luit, gen. van Voorst tot Voorst. DE MARINIERS KAPEL. Het staf muziekkorps van de Kon. Marine i3 herrezen als marinierskapel der Kon. Mari- Behalve een harmonie- ^ps- omvat de kapel thans ook een symphonie- en een amusementsorkest. Vermoede- lyk zal het Woensdag a.s. in de uitzending voor Ned. strijd krachten voor het eerst voor de radio komen. Betere arbeids voorwaarden voor spoormannen. Tijdens zijn openingsrede van 't congres van het spoor- en tramwegpersoneel in het N.V.-huis te Utrecht, deelde de heer G. Joustra mede, dat binnenkort voor het spoorweg personeel en die in de neven- bedrijven een belangrijke ver betering der arbeidsvoorwaar den te wachten is. M.a.s. werd de heer Joustra tot voorzitter van het nieuwe bestuur gekozen. Onder voorbehoud van hoo- jere toestemming zal een ierstuitkeering aan het perso neel worden verstrekt van f 50 voor. gehuwden en f 25 voor ongehuwden. Met Pa- schen is eveneens een uitkee- rlng te verwachten. De zetel der vereenlgde naties. De voorbereidende commis sie der organisatie der Ver eenlgde Volken heeft met 30 tegen 14 stemmen en 6 ont houdingen besloten, de alge- meene vergadering voor te stellen, den zetel der organi satie in de Vereenigde Staten te vestigen. tezamen een tocht ondernamen en in politieke kringen te Ba tavia stelt men bijzonder be lang in de resultaten. De in vloed die ir. Soekarno op de jeugdbeweging heeft, wordt zeer belangrijk geacht- Meeste oesterkweekers tegen. Hoe het probleem ontstond. Er Is in de Yerseksche oes- terkweekerswereld eenige dei ning ontslaan over de kwes tie of het gewenscht is een bepaald kwantum Fransche zaaioesters te importeeren. Naar ons by informatie werd medegedeeld, heeft de over- grooie meerderheid van de kweekers zich daartegen ver klaard. Vooral onder de klei ne kweekers, meer in het by- zonder onder de zoogenaam de „panneboeren", is de te genstand het grootst. De oesterkweekers zijn in twee vereenigingen georgani seerd: de V.E.B.O. en „De Zeeuwsche Oester". De eerste bestaat vooral uit groot-, de laatste uit klein-kweèkers (pannenboeren). Niet te ont kennen valt, dat er tusschen beide groepen op bepaalde punten wel eens een 'tegen stelling van belangen bestaat. Daarvoor zijn historische gronden aan te voeren. Hoe het probleem ontstond. De strenge winter van 1929 bij velen in Yerseke nog lang niet vergeten veroor zaakte een tekort aan zaai oesters. Een deel vroor dood, een ander, nog grootér, deel, werd ziek. De schade door de slippers toegebracht, werd voortdurend grooter. Het scheen wel, dat men tegen over deze parasieten mach teloos stond. Vooral onder de oesters, die op schelpen wer den gekweekt, was het aantal slipper-slachtoffers enorm. Men begon toen onge- digen tezea alle Joden ia Palestina.' veer 15 jaar geleden onder Daarvoor worden afgekeurde dakpannen van oud-Hollandsch model gebruikt. Het bleek in de practyk, dat de pannen- oesters gezonder waren dan de andere en geen last van slippers hadden. Bovendien verschafte deze pannen-cultuur aan veel meer handen werk dan de andere methode (het uitzaaien van zaaioesters op de oesterperceelen), die voor al door de grootkweekers-ex porteurs wordt toegepast. In 1937 werd begonnen met den invoer van Fransche zaai oesters. Alle pachters van staatsoesterperceelen kregen een klein kwantum van deze zaaioesters. Deze import is telken jare, vooral door de groot-kweekers, voortgezet. Soms werden 10 12 millioen Fransche zaaioesters per jaai ingevoerd. Andere jaren weer wat minder. De uitkomsten waren verschillend, maar over het algemeen waren ze niet ongunstig. Het is gebleken (en daarvoor is duur leergeld betaald) dat deze oesters bv. niet tegen vorst bestand zyn. De schelp van de Fransche oester daarentegen ziet er mooier uit dan die van de Zeeuwsche. Beweerd wordt echter, dat de Zeeuwsche oes ter lekkerder is dan de Fran sche. Kleine kweekers tegen invoer. Over het algeirieen zyn de kleine kweekers van meening, dat zij door den invoer van Fransche zaaioesters gedu peerd worden en dat de ver koop van hun pannengoed er onder ljjdt. Onlangs is bericht ontvan gen, dat de mogelijkheid be staat om 2 millioen consump tieoesters naar Frankryk te exporteeren. Dit bericht was hoogst welkom. Immers vorig jaar is door de oorlogsom standigheden weinig verkocht. De binnenlandsche consump tie is niet van voldoende be- teekenis en Engeland stelt zich op het standpunt, dat een oester een luxe-artikel is. Daarbij komt nog, dat Frank ryk voor de oesters een goe den prijs betaalt. Maarvoorwaarde was, dat voor eenzelfde bedrag Fransche zaaioesters betrok ken zonden worden (ongeveer 6 millioen stuks). En dat maakte de transactie minder aanlokkelijk! Over dit aanbod hebben op 5 Dec. jl. de V.E.B.O. en „De Zeeuwsche Oester" gezamen- lyk vergaderd. De pannenleggers en klei ne kweekers voelden zich ern stig in hun bestaan bedreigd. Naar hun meening zouden de exporteurs weinig interesse meer hebben voor het Zeeuw sche zaaigoed. Dit jaar zijn er aanmerkelyk meer oesters dan vorig jaar en het kwan tum zaaioesters tegen het vol- fend jaar is bij velen het dub- ele van andere jaren. Er is dan ook volgens hen geen gebrek aan zaaioesters en het is dwaasheid, er nog enkele millioenen te gaan invoeren. Het standpunt der exporteurs. Sommige exporteurs betoog den ter vergadering, dat het van groot belang is, deze kans op vergrooting van af zetgebied aan te grijpen. Ook was het volgens hen bovenal van beteekenis met een pri ma product op de markt te komen. En dc Zeeuwsche schelp ziet er nu eenmaal minder mooi uit dan de Fran sche. Verreweg de meesten waren echter van oordeel: „geen in voer van Fransche zaaioes ters". De vraag naar Zeeuw sche oesters en Zeeuwsch bakkegoed zou worden ge drukt, De nadeelen zouden grooter zyn dan het voordeel van dezen export. Tenslotte werd gestemd, met het resultaat: 80 tegen SCHELDE-PERSONEEL HELPT INDIK Op initiatief van de arbeiders van de Kon. Mij. ,.De Schelde" werd op 14 Dec. een collecte gehouden voor Indonesië. Deze collecte is een groot succes geworden- Zij heeft 1050,99 opgebracht Het bestuur van de afd. Vlis singen van het Ned, Roode Kruis betuigt langs dezen weg allen arbeiders en ambtenaren hiervoor zijn hartelyken dank dank. TELEGRAM AAN MINISTER PRESIDENT De Plaatselijke Katholieke Gemeenschap Vlissingen heef naar aanleiding van het mede gedeelde in de regeeringsnota, een telegram aan den minis ter-president gezonden, waar. in zij volledige schadeloosstel ling van de oorlogsschade i"> de geteisterde gebieden eischt. „Zonder voli dge s-riv- stelling geen herrezen Walche ren", zoo besluit het telegram. GEREPATREEERDEN UIT NED.-INDIR. Alle Indische gerepatrieer- den, die nog niet in het bezit zyn'van een door het Centraal Bureau voor Oorlogsslachtof fers uitgegeven identiteitsbe wijs dat verschillende facilitei ten geeft, moeten zich ter re gistratie en ter verkrijging van genoemd bewijs wenden tot een der districtsbureaux verzor ging oorlogsslachtoffers. In Zeeland, tot het prov, bureau Zeeland, tevens districtsbu reau. Middelburg: Ph. J. Aecer. lin, Gortstraat 30, fceL 2015— 2085- by kantoor Oostburg: Friezen, raadhuis. Oostburg. De jachtterreinen in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen bieden thans in de donkere dagen voor Nieuwjaar weer een levendig vóór-oorlogsch beeld. Vele ja gers trekken dagelijks de pol ders in op de hazenjacht, ter wijl ook op de kreeken druk gejaagd wordt op wilde eenden die in groote getale voorkomen evenals de meerkoeten. Van de groote klop- of drijfjachten, zooals die in de voor-oorlogsche jaren tegen het einde van het jaar werden gehouden door Belgische jagers, is thans nog niets te bespeuren. Te Axel zal tydens de Kerst dagen door de konijnenfokkers- vereeniging „Ter verbetering" een tentoonstelling worden ge houden van konijnen, pluimvee en watervogels- Door de huishoudelijke Voorlichting en de vereeniging Ceres" werd te Hoofdplaat op het gemeentehuis een pro paganda filmvoorstelling ge geven, met het doel den da mes by te brengen het huis houden zoo goedkoop en doel treffend mogelyk in te rich ten, zoowel in het bereiden der maaltijden als het ver vaardigen en herstellen van kleeding en beddegoed. Voor dezen avond was een groote belangstelling. Inplaats van den heer A. Giriam. is tot ouderling der Ned- Herv. gem. te IJzen- dijke benoemd de heer G. Rie- mens. Herbenoemd tot diaken de heer M. Jansen. TRIBUNAAL TE GOES. De 52-j. caféhouder Jan Hoondert uit Heinkenszand, was ten laste gelegd, dat hij in 1944 als algemeen voorman gewerkt heeft voor de Duit sche weermacht. Verder zou hy op zeer vriendschappelij ke wijze omgang hebben ge had met den toenmaligen N. S.B.-burgemeester Kole. er- dachte zei dat het allemaal leugens zyn. De zaak werd aangehouden tot 10 Jan. om getuigen a décharge te hoo- ren. De 44-j. grondwerker Hu- brecht Cornelis Hansen uit Kruiningen bekende zeer ver keerd te hebben gedaan door sympathiseerend lid te wor den van de N.S.B. Hy kwam daartoe doordat hij dikwyls werkloos was. De 67-j. landbouwer Pieter Dekker te Borssele was van It 1 af streekboerenleider en van 1944 dorpsboerenleider van den Landstand geweest. Hij vorderde paarden en men- schen voor de weermacht, was lid van den Volks—enst en stond den jeugdstorm toe op zjjn weiland te oefenen en in zyn woning samen te ko men. Hij zei niet begrepen te hebben dat de Landstand bij de N.S.B. behoorde en den jeugdstorm voor een spore- clubje te hebben aangezien, o.a. de gemeentesecretaris kwam verklaren, dat verd. zich niet gehaat maakte. Volgens den verdediger, mr. F. W. Adriaanse, stond D. on- dei uen invloed van twee zij ner dochters. De 30-j. Willem v. d. Slik- ke, huisschilder te Goes, ont kende sympathiseerend lid van de beweging te zyn ge weest. Volgens hem heeft zija moeder drie maanden contri butie betaald zonder zyn me deweten. Ook mr. A. H. Kuipers meende als verdediger, dat verd. het niet begrepen heeft. Tenslotte werd de 50-j. landarbeider Guiljam Nijsse uit Heinkenszand op vrye voe ten gesteld, nadat de beschul diging, dat hij jongelui met aangSte by de Duitsche po litie had bedreigd, toen zij verd.'s dochter, die met Duit sche militairen omging, las tig vielen, niet bewezen -vas, waarop ook de verdediger, mr. P. C. Adriaanse, had gewe zen. De beschuldiging werd vervallen verklaard. Uitspraak in de vier eer ste zaken 27 December. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's-Gravenhage l vacature M. M. den Hertog)dr. W. H. Beekenkamp te Middelburg, dr. Ch. de Beus te Bloemen- daal en as. A. J. van Rhijn te Vlaardingen. Geref. Kerken. Bedankt voor Middelburg drs. W D. v. d. Laan te 's-Gravenzande. Azerbeidsjan tot autonome republiek verklaard. Volgens radio Moskou heeft zich in Azerbeidsjan een re geering gevormd. De minis ter-president heeft bekend ge maakt, dat de autonome re publiek Azerbeidsjan bestaat. Teneinde deze autonomie te consolideeren, zal in onder handeling getreden worden met bevoegde autoriteiten om zonder de eenheid van Iran te vernietigen een nationale democratische regeering te vormen. De regeering van Azerbeid sjan erkent het gezag van de centrale regeering te Teheran en zal alle maatregelen, door het Iraansche parlement be schikt uitvoeren, mits deze niet strijdig zijn met de auto nomie en de belangen van het volk van Azerbeidsjan. invoer van Fransche zaaioes ters, 4 voor een bescheiden invoer, 9 voor het bovenge noemde Haagsche voorstel. Van de exporteurs verklaar den er zich 20 voor en 12 te gen bedoeld voorstel. Met belangstelling wordt afgewacht, wat men in Den Haag nu doen zal. Velen zyn van meening, dat men in ruil voor de 2 millioen consump tieoesters wel iets anders kan bedingen, waaraan meer be hoefte bestaat dan aan zaai oesters. Nederland kan genoeg gebruik®* 5 Het gebruik van de Japansche troepen in Indië Op vragen van het Eerste Kamerlid Koejemans heeft de minister van overzeesche ge- biedsdeelen geantwoord, dat inderdaad door het gealli eerd opperbevel op Java nood gedwongen gebruik is gemaakt van Japansche strydkrachten ter beteugeling van tegen de burgerbevolking gerichte orde verstoringen- Hoewel de minis ter de bezwaren erkent hoe. wel een en ander overigens niefc ter beoordeeling van de regee ring staat moet echter wor den bedacht, dat de verzeke-, ring van de veiligheid der be volking, waaronder vele dui zenden geïnterneerde vrouwen en kinderen, in sommige om standigheden een beweegreden van nog hoogere orde vormt. In Ned.-Indië bevinden zich op het oogenblik ruim 200.000 Japanners. Hun afvoer, die af hankelijk is van de beschik bare scheepsruimte. heeft de bijzondere aandacht der regee ring. Deblokkeering van toonen en salarissen Met ingang van Maandag 17 Dec. 1945 zal men voor de betaling van loonen, salaris sen enz. alleen nog uit ge blokkeerd tegoed mogen put ten, nadat de Ned. Bank dit op grond van een individu- eele déblokkeeringsaanvraag uitdrukkelijk heeft toegestaan. Een met redenen omkleede aanvraag moet normaal wor den ingediend bij de instelling, waar men het geblokkeerde tegoed heeft. Alleen wanneer dit tegoed by den postchèque- en girodienst staat, moet de aanvraag rechtstreeks tot de Nederlandsche Bank gericht. Ten aanzien van girale re keningen wordt de tot dus ver geldende regeling besten digd. AJ.C.-CONGRES. Te Amsterdam werd Sater dag en Zondag het eerste A. J.C.-congres na den oorlog ge- louden. In het hoofdbestuur werd a.m. gekozen Lies de Priester te Souburg. HERMANN GOERENO- FABRIEK „WERKT" WEER. De geweldige Hermann Goe- fing-wapenfabriek by Bruns- wijk werkt weer- maar de kra nen werpen nu groote kanon nen als oud roest 'eg. Dui-t- schers. door een kleine groep ^ngelschen bewaakt, zijn ter vernietiging van de zware wa penen van de weermacht te werk gesteld-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5