PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT Britsche fascisten wagen weer een kans Overvallen op Java duren voort Deining in Yerseksche oesterwereld Uit de provincie. Hoofdredacteur G. BalHntljn (met redactioncele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Scboch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 18 Dec. 1945 !88e Jaargang Nummer 213 ABO.NNtMtNT SPKIJS 25 Cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475- Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Pmv. ZecuwM-h^mira^^ Het wereldgebeuren ZEELAND EN ZIJN OORLOGSSCHADE. Actie gewenscht De mededeeling, door prof. Schermerhorn te Nijmegen ge daan, dat er ten aanzien van het probleem der schadeloos stelling voor oorlogsgetroffe nen nog slechts een voorloo- pige regeling bestaat, zal door de Zeeuwen wel met groote voldoening zyn be groet. We weten nu tenmin ste, dat de definitieve rege ling zal worden voorgelegd aan de Staten-Generaal, na de verkiezingen en er is dus alle gelegenheid om actie te voeren tegen het onhoudbare plan om vergoedingen slechts uit te keeren op basis ^JJJjaan Oswald Mosley, den voor de waarde van 10 Mei 1940^igen leider der Britsche en niet op basis van de ver unie van Fascisten, met den vangingswaarde. (Hitlergroet hun hulde gebracht Deze mededeeling van den.en Mosley zelf hield een rede, minister-president opent nieu- waarin verklaarde dat de we gezichtspunten en Zeeland dient de gelegenheid, die Sentimenteels sympathie voor Duitschland Dultsche spreken nationalistische taal. In Engeland worden de laat ste dagen fascistische demon straties gehouden. Meer dan 1000 geüniformeerde mannen en vrouwen hebben in Londen thans geboden wordt, met beide handen aan te grijpen. De vergoeding op basis van de waarde van 1940 moet van de baan! Immers deze vergoeding is voor ontelbaren niets minder dan een ramp Hoevelen niet hebben op Walcheren en in Zeeuwsch Vlaanderen letterlijk alles verlorenZakenmen- schen, middenstanders, zagen hun bedreven vernietigd. Boe ren zagen hun hoeven in puin storten onder den regen van granaten en bommen. Scharen burgers verloren huis en goed. Er zijn den laatsten tijd vele ministers in Zeeland geweest. Zij moeten toch de nog altijd open wonden hebben aan schouwd, die het oorlogsgeweld in steden als Middelburg en Vlissingen heeft geslagen. Zij mceten toch het overstroomde land hebben gezien en de weg- f espoelde boerderijen. Het wa- er heeft aan de landbouwende bevolking een schade berok kend, die in geen jaren kan worden hersteld. Niet alleen Walcheren heeft geleden, niet alleen Zeeuwsch Vlaanderen, op kleinere schaal heeft ook Zui'1-I3eveland zyn tol aan de vrrheid betaald. Men heeft on langs in ons blad het trieste relaas over de aangerichte schade kunnen lezen. Is het een onbillijke eisch, dat de zakenman, die zyn pand als een rookende puinhoop te rug vond. toen het oorlcgstem- peest had uitgewoed, in staat wordt gesteld zijn bedrijf weer op te bouwen, zonder dat hem een schuldenlast drukt die onmenschelijk zwaar is? Eischt men teveel, als men vraagt, dat een burger, die huis en goed verspeelde, terug ontvangt wat hij verloor Is het overdreven, dat aan de boeren huis en hof en vee en werktuigen vergoed wor den op een dusdanige basis, dat zij hun bedrijf kunnen her vat .en zonder zware hypothe ken? Deze vragen kunnen slechts met een duidedyk neen worder. beantwoord. Als men echter gaat ver goeden op basis van de waarde der goederen en pan den van 1940, schept men willens en wetens een totaal verarmd Zeeland. Het woord is niet te sterk. Zelfs een kind weet, dat een pand, dat 1940 5000 waard was - de prijzen der huizen waren by v. in Middelburg zeer laag slechts tegen betaling van een veelvoud van dit bedrag weer opgebouwd kan worden. Een boerderij, die verloren ging, za] wellicht thans tien maal zoo veel kosten als toen. Wie zal deze prijzen ooit kunnen be talen, als de schadevergoeding gebaseerd wordt op de waarde van 1940 Hier rust op staat en volk een nationale eereplicht. Rampen zonder weerga hebben Zeeland getroffen. En de hou ding der Zeeuwen bewijst, dat zij wellicht onbewust iets be grepen hebben van het verhe vene, dat er besloten lag in dit offeren voor de vrijheid. Nu dreigt een nieuwe ramp Zee land te treffen, maar ditmaal wordt er geen offer gevraagd, maar zal de ramp het karakter dragen van een nekslag. Dit mag niet geschieden Gelukkig opent de verkla ring van prof. Schermerhorn nieuwe perspectieven. Met een nieuwe actie valt wellicht nog veel te bereiken. Ons volk moet doordrongen worden van de ellende, die hier dreigt te ontstaan als zij, die zon. der morren èlles offerden voor de vrijheid, nu schade loos zouden worden gesteld met een fractie van hetgeen zij bezaten. De Noordzee ook vliegbootenkerkhof. Mecrdan 20 Brltsclie Sun- derlandvliegbooten, zijn met volledige uitrusting door de il-A-F. op de Noordzee tot zinken gebracht. Op bevel .an het ministerie voor vlieg tuigproductie is hieraan echter ezn einde gemaakt. Het antal tot zinken gebrachte underlandvliegbooten wordt op minstens 40 geraamd. De ornietigde vliegbootcn waren j.-ouderd en konden door de A-F. niet meer worden ge- ikt, terwijl de kosten van V-;t sloopen te hoog werden communistenstaan' Degenen, die het niet met hem eens waren, noemde hij „verraders jegens de natie." Duidelijk blijkt hier uit, welk een vergiftigenden invloed 12 jaar nazi-propaganda hebben uitgeoefend. Zelfs de Duitsche communisten ontpoppen zich hier als spreekbuis van het Duitsche nationalisme! Het zal zaak zijn, dergelijke stemmen het zwijgen op te leg gen. De grenzen van Duitsch land zullen er vermoedelijk idioot uit zien- Maar laat men een nieuw Duitsch revisionis me geen kans geven. De slecht ste grens is beter dan het beste revisionisme, dat ge paard zal gaan met revanche en een nieuwen oorlog! waarin mj verklaarde, dat de fascisten het hun berokkende leed niet zouden vergeten en dat het ook hun vyanden zou heugen! Voeg daarby, dat men in Engeland talrijke bewonde raars van Hitier aantreft, en het is duidelijk, dat hier het gevaar ontstaat van een her leving van het fascisme, een gevaar, dat zoo snel mogelyk bedwongen moet worden. Er dreigen in Engeland trouwens meer gevaren, onder meer dat van een sentimen- teele sympathie voor Duitsch land. „We moeten Duitschland weer op de been helpen!" is 'n algemeen gehoord gezegde. Er worden tranen vergoten over het arme Duitschand en daar men zef de Duitsche knoet niet gevoeld heeft, is men er toe geneigd om te vergeten, dat Duitschland tal van Europee- sche volken heel wat vreeselij- ker dingen heeft aangedaan, dan de Duitschere nu zelf on dergaan. Daar komt nog by, dat <*e Britsche soldaten, die in Duitschland vertoeven, vaak goede en mooie dingen zien, waarbij zij zich dan niet reali- seeren, dat die vrijwel steeds dateeren van ver voor 1933 en ze toeschreven aan de goede kwaliteiten van het nazi-regi me. De Duitsche nazi's exploitee- ren deze feiten- Zij hebben reeds vóór de capitulatie order gegeven om een groote cam pagne in te zetten om de sym pathie en het medelijden van de wereld op te wekken en zij hebben succes bij vele goedge- loovige, eenvoudige Britsche soldaten. Omgekeerd is ook in Duitsch land het nazisme niet dood. Het blijkt uit alles. De Lon densche Observer meldde de zer dagen, dat men in Duitsch land alleen een huls krijgt als men „Heil Hitier" zegt! En wat te denken van de Duitsche communisten! De Hamburgsche senator Dettman. een van de leiders van de Duitsche communisten, verklaarde dezer dagen: De communistische party zal-geen socialistische e'schen stellen omdat volaens de beslissingen van Teheran, Yalta en Pots dam een democratische pop tiek moet worden doorgevoerd zonder de kanitaPstische staatsorde aan te tasten! Dezelfde spreker verklaar de: Geen duimbreed Dnitschén bodem zullen wfl vrijwillig af- De E.V.C. antwoordt het N.V.V. Het bestuur der E.V.C. heeft aan het N.V.V. mede- gedeeld zich aan gemaakte of nog te maken afspraken te houden. De gebeurtenissen, voortvloeiend uit de vergade ring te Rotterdam, worden betreurd. Verklaard wordt dat niet het gesprokene van den heer Blokzijl, doch het onjuist weergeven in de pers oorzaak van een en ander is. G. A. VAN BOVENE OVERLEDEN. De oud-hoofdredacteur van het persbureau Aneta te Ba tavia, de heer G. A. van Bo- vene, die zich groote bekend heid verwierf door zyn voor de N.I.R.O.M. verzorgde ge sproken mailbrieven, is Zon dagnacht in het Roode Kruis- ziekenhuis te 's-Gravenhage op 48-jarigen leeftijd overle den. Na geopereerd te zijn aan een maagkwaal, kreeg hy longontsteking, aan de gevol gen waarvan hy bezweek. Hernieuwde activiteit in Bandoeng verwacht Soekarno en Sjarir gaan „orde en rust herstellen." Op Java en Sumatra gaan de overvallen en ongeregeldheden voort. Het Kota Pariskamp te Buitenzorg werd door 2 groe pen van Indonesiërs met mes sen gewapend- aangevallen. De Britsch-Indiërs sloegen hen uit een. Te Bataria is een Ambon- nees door 4 Indonesiërs in koe len bloede vermoord. Tevoren hadden eenige schietpartijen plaats- In de Pasar Boelan-wjjk te Batavia werden 10 Indonesiërs en een Chinees gearresteerd wegens moord op twee Neder landers. Een patrouille van de Seafort Highlanders ontdekte op een schip by Loear Batang. ten N. van Bataria een gehei me zendinstallatie. In Bandoeng is de toestand over het algemeen rustig, maar er zijn teekenen die wyzen op hernieuwde activiteit in het N. W. deel van het Lembangge- bied. De aanvoer van voedsel en voorraden voor het leger en voor ten minste 30.000 leden van de Rapwi te Bandoeng zal geheel door de lucht geschie. den. De operaties in de kampongs Deriktoka en Baroe bij Medan (Sumatra) ontmoetten lichten tegenstand. De 3 Britsch-In diërs zijn nog niet gevonden- Een aantal huizen in de nabij heid van de plaats des onheils is verwoest. "°<<ws in een nntedop Nabij de Groote Meeren onder Os- sendrecht is de 23-jarige A. Bolder» uit Hoocerbeide. met zijn met paard bespannen wagen, op een miin ge reden. waarbij hem een been werd afgerukt. Bij is aan de gevolgen over leden. De Kon Ned. Ver. v. Luchtvaart heeft bij fokker 72 zweefvliegtuigen besteld. Zij zullen in huur worden ge geven aan de bij de Vereeniging aan sloten zweefvliegcluhs. De van de Engelsche marine over- "enomen torpedojager ,,B ankert". die destijds na een aanvaring een voor- Ihopigen neus kreeg, heeft thans bij de R.D.M. te Rotterdam een nieuwen neus gekregen. Het schip zal In Jan naar IndiS vertrekken Prol. H. C. Rilmke. hoógleeraar aan de Utrechtsche universiteit, die een berisping ontving, waarmee zijn staking werd opgeheven, heeft protest ontslag aangevraagd. Volgende week zal de spoorweg verbinding ZwolleTwente weer her steld zijn. De Duitschers hadden In deze lijn niet minder dan 8 spoor bruggen vernield. Ook de laatste daarvan Is nu bij Nljverdal hersteld De commissie voor de zuivering van kunstenaars heeft de Weensche actrice Paula Wesseley toestemming verleend om weer op het tooneel op te treden. Met overweldigende meerderheid is Vassil Kolarof. de leider der Bul- gaarsche communisten, tot voorzitter van de Bulgaarsche nationale verga dering gekozen. In Berlijn hebben vier soldaten van het roode leger. In toorn ont stoken, doordat zij door een Brlt- schen wagen werden aangereden, ge schoten op de twee Britsche soldaten, die schuldig waren aan dit euvel. De een werd zeer ernstig, de ander lichter gewond. De vier roode soldaten zijn in arrest gesteld. In het gebied van de rivier Para- naiba. in West-Brazillë Is de groot ste diamantlaag ontdekt, welke ooit in Brazilië werd gevonden, voor een waarde van 500.000 dollar. In verband met de golf van mis daden die Londen teistert en veroor zaakt wordt door duizenden deser teurs. die van rot>f en diefstal leven, is Vrijdag een uitgebreide controle op persoonsbewijzen gehouden. Er werd inderdaad een aantal deserteurs ge grepen. •Jfr De Arabische Liga heeft besloten e:n economischen boycot af te kon digen tegen alle Joden in Palestina. DE ONTVOERINGEN TE SOERABAJA. Over de ontvoeringen van mannen, vrouwen en kinderen uit Soerabaja als gijzelaars, wordt nog gemeld dat de on- gelukkigen eerst uit het kamp Roebeecklaan werden meege nomen in een tropischen regen. Zij zyn eerst naar Taman ten Z. van Soerabaja gezonden, maar hebben deze plaats weer met onbekende bestemming moeten verlaten, waarschijnlijk Modjokerto, 30 km. landin waarts. Men gelooft dat het transport in verscheidene groe pen verdeeld is- Men gelooft dat anderen te Tjewang en Kertosono ten Z.- Westen van Modjokerto zijn. Niemand weet hoe zjj behan deld worden. Zeer vele Nederlanders op Java worden gesloopt door deze nooit eindigende onzeker heid. Het is een van de ern stigste aspecten van den huidL gen toestand, die het officieele communiqué laconiek be schrijft als „tamelijk rustig.' Generaal-majoor N. L. W van Straten is afgetreden als hoofd van het geallieerde mili. taire gezag, afd. burgerlijk be stuur van W.- en Midden-Java, Djokjakarta en Soerakarta. Hij is opgevolgd door air Ch. W. A. Abbenhuis. SOEKARNO EN SJARIR BEZOEKEN MIDDEN- EN OOST-JAVA. Soekarno en Sjarir hebben een aanvang gemaakt met het herstellen van de orde en de rust op een tocht door Midden- en Oost-Java. Dit is de eerste Nederlandsche marine mannen onderschelden. In een bijeenkomst in de Aleoc ander-kazerne te Den Haag werden Zaterdag door den Senior British Navy Offi cier for Holland. Capt. Jef freys, Britsche onderscheidin gen uitgereikt aan Neder landsche marinemannen, die zich in dezen oorlog hadden onderschelden. De D.S.O. viel ten deel aan de len luit. ter zee, H. A. W. Goossens en M J. Vos, de D.S.C. aan le luit. t z. G. Condys, de D.S.M. aan den Opperschipper W. H. de Vries, den sergt. mach. B. v. d. Schild en den matroos le kl. H. Schoot. Na de uitreiking werden de gedecoreerden gecomplimen teerd door den bevelhebber Ned. Zeemacht, rice-adm. Stoeve en don G.G. van de re sidentie, luit, gen. van Voorst tot Voorst. DE MARINIERSKAPEL. Het stafmuziekkorps van de Kon. Marine is herrezen als marinierskapel der Kon. Mari- Behalve een harmonie- korps- omvat de kapel thans ook een symphonie- en een amusementsorkest. Vermoede lijk zal het Woensdag a.s. in de uitzending voor Ned. strijd krachten voor het eerst voor de radio komen. Betere arbeids voorwaarden voor spoormannen. Tijdens zijn openingsrede van 't congres van het spoor- en tramwegpersoneel In het N.V.-huis te Utrecht, deelde de heer G. Joustra mede, dat binnenkort voor het spoorweg- Cersoneel en die in de neven- edrijven een belangrijke ver betering der arbeidsvoorwaar den te wachten is. M.a.s. werd de heer Joustra tot voorzitter van het nieuwe bestuur gekozen. Onder voorbehoud van hoo- gere toestemming zal een kerstultkeering aan het perso neel worden verstrekt van f 50 voor gehuwden en 25 voor ongehuwden. Met Pa- schen Is eveneens een ultkee- rlng te verwachten. De zetel der vereenlgde naties. Dê voorbereidende commis sie der organisatie der Ver eenlgde Volken heeft met 30 tegen 14 stemmen en 6 ont houdingen besloten, de alge- meene vergadering voor te stellen, den zetel der organi satie in de Vereenigde Staten te vestigen. tezamen een tocht ondernamen en in politieke kringen te Ba tavia stelt men bijzonder be lang in de resultaten. De in vloed die ir. Soekarno op de jeugdbeweging heeft, wordt maal dat Soekarno en Sjarir zeer belangrijk geacht Invoer van Fransche zaaioesters of niet? Meeste oesterkweekers tegen. Hoe hel probleem onlslond. Er is ln de Yerseksche oes ter kweekers wereld eenige dei ning ontstaan over de kwes tie of het gewenscht Is een bepaald kwantum Fransche zaaloesters te Importeeren. Naar ons by informatie werd medegedeeld, heeft de over groot© meerderheid van de kweekers zich daartegen ver klaard. Vooral ouder de klei ne kweekers, meer in het by- zonder onder de zoogenaam de „panneboeren", is de te genstand het grootst. De oesterkweekera zyn ln twee vereenigingen georgani seerd: de V.E.B.O. en „De Zeeuwsche Oester". De eerste bestaat vooral uit groot-, de laatste uit klein-kweekers (pannenboeren). Niet te ont kennen valt, dat er tusschen beide groepen op .bepaalde punten wel eens een tegen stelling van belangen bestaat. Daarvoor zyn historische gronden aan te voeren. Hoe het probleem ontstond. De strenge winter van 1929 by velen in Yerseke nog lang niet vergeten veroor zaakte een tekort aan zaai oesters. Een deel vroor dood, een ander, nog grooter, deel, werd ziek. De schade door de slippers toegebracht, werd voortdurend grooter. Het scheen wel, dat men tegen over deze parasieten mach teloos stond. Vooral onder de oesters, die op schelpen wer den gekweekt, was het aantal slipper-slachtoffers enorm. Men begon toen onge veer 15 jaar geleden onder de kleine kweekers weer met de aloude pannen-cultuur. Daarvoor worden afgekeurde dakpannen van oud-Hollandsch moael gebruikt. Het bleek in de practyk, dat de pannen- oesters gezonder waren dan de andere en geen last van slippers hadden. Bovendien verschafte deze pannen-cultuur aan veel meer handen werk dan de andere methode (het uitzaaien van zaaioesters op de oesterperceelen), die voor al door de grootkweekers-ex porteurs wordt toegepast. In 1937 werd begonnen met den invoer van Fransche zaai oesters. Alle pachters van staatsoesterperceelen kregen een klein kwantum van deze zaaioesters. Deze import is telken jare, vooral door de •root-kweekers, voortgezet, ioms werden 10 12 millioen Fransche zaaioesters per jaar ingevoerd. Andere jaren weer wat minder. De uitkomsten waren verschillen^, maar over het algemeen waren ze niet ongunstig. Het is gebleken (en daarvoor is duur leergeld betaald) dat deze oesters bv. niet tegen vorst bestand zyn. De schelp van de Fransche oester daarentegen ziet mooier uit dan die van de Zeeuwsche. Beweerd wordt echter, dat de Zeeuwsche oes ter lekkerder is dan de Fran sche. Kleine kweekers tegen invoer. Over het algemeen zyn de kleine kweekers van meening, dat zij door den invoer van Fransche zaaioesters gedu peerd worden en dat de ver koop van hun pannengoed er onder ïydt. Onlangs is bericht ontvan gen, dat de mogeiykheid be staat om 2 millioen consump. tleoesters naar Franltryk te exporteeren. Dit bericht was hoogst welkom. Immers vorig jaar is door de oorlogsom standigheden weinig verkocht. De binnenlandsche consump tie is niet van voldoende be- teekenis en Engeland stelt zich op het standpunt, dat een oester een luxe-artikel is. Daarby komt nog, dat Franlt ryk voor de oesters een goe den prys betaalt Maarvoorwaarde was, dat voor eenzelfde bedrag Fransche zaaioesters betrok ken zouden worden (ongeveer 6 millioen stuks). En dat maakte de transactie minder aanlokkelyk! Over dit aanbod hebben op 5 Dec. jl. de V.EJ3.0. en „De Zeeuwsche Oester" gezamen lijk vergaderd. De pannenleggers en klei ne kweekers voelden zich ern stig in him bestaan bedreigd. Naar hun meening zouden de exporteurs weinig interesse meer hebben voor het Zeeuw sche zaaigoed. Dit jaar zyn er aanmerkelyk meer oesters dan vorig jaar en het kwan tum zaaioesters tegen het vol gend jaar is by velen het dub bele van andere jaren. Er is dan ook volgens hen gebrek aan zaaioesters en het is dwaasheid, er nog enkele millioen en te gaan invoeren. Het standpunt der exporteurs. Sommige exporteurs betoog, den ter vergadering, dat het van groot belang is, deze kans op vergrooting van af zetgebied aan te grypen. Ook was het volgens nen bovenal van beteekenis met een pri ma product op de markt te komen. En de Zeeuwsche schelp ziet er nu eenmaal minder mooi uit dan de Fran sche. Verreweg de meesten waren echter van oordeel: „geen In voer van Fransche zaaioes ters". De vraag naar Zeeuw sche oesters en Zeeuwsch bakkegoed zou worden ge drukt. De nadeelen zouden grooter zyn dan het voordeel van dezen export. Tenslotte werd gestemd, met het resultaat: 80 tegen SCHELDE-PERSONEEL HELPT INDIÊ- Op Initiatief van de arbeiders van de Kon. My. ,.De Schelde" werd op 14 Dec. een collecte gehouden voor Indonesië. Deze collecte is een groot succes geworden. Zy heeft 1050,99 opgebracht Het bestuur van de afd. Vlis singen van het Ned. Roode Kruis betuigt langs dezen weg allen arbeiders en ambtenaren hiervoor zyn hartelyken dank. dank. ZUIVERING VAN DEN ADVOCATEN STAND Mr. W. K. H. Dieleman te Middelburg is op grond van zyn gedragingen gedurende de bezetting, geschrapt van het tableau der advocaten en procureurs. Deze beschikking is thans door appèl van het Haagsche Hof bekrachtigd, daar door den betrokkene geen cassatie is ingesteld. Met ingang van 1 Febr. is benoemd tot opzichter voor het centraal Bouw- en Wo ningtoezicht op gemeentewer ken te 's Heer A rends kerke, de heer P. van Heusden te Oud-Beyerland. Benoemd tot ambtenaar bij het Landbouw Economisch In stituut te 's-Gravenhage, de heer J. van Schaik, thans lei der van het gemeentelyk evacuatiebureau te *s Heer Arendsberke. In de kerk der Geref. Gem. te Hoedekenskerke bracht de collecte op den dankdag de som van 276,85 op. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente van WemeL dlnge werden gekozen de hee- ren Chr. Glerum (vac. A. Vleugel) en H. Dekker Pz. (vac. A. de Schipper). Zaterdagavond gaf de mu- ziekvereeniging „Oefening en Uitspanning" te Kattendyke, onder leiding van haar direc teur, den heer F. Smit al hier, een uitvoering voor do nateurs. De voorzitter, de heer W. M. Louwerse, dankte de burgery voor haar steun. Na enkele goed gespeelde mu zieknummers werden enkele voordrachten en het klucht spel: „De Sleutel van de se cretaire" opgevoerd. Dezer dagen zyn in de txj dens de bezetting gebouwde Ned Hervormde kerk te Scho rt de daarvoor bestemde ge brandschilderde ramen ge plaatst, die reeds lang gereed waren, maar met het oog op eventueele oorlogshandelingen niet geplaatst zyn geworden. In „De Korenbeurs" te Kroi- nlngen gaf het fanfaregezel schap „Eendracht maakt Macht" Donderdag en Vry- dag een concert voor dona teurs, waaraan het tooneelis- tengezelschap medewerkte. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer J. Nieuwenhuyse, de moeilijk - heden der vereeniging in den bezettingstyd. Het in Duitsch land overleden lid H. Hame link werd met een oogenblik stilte herdacht De muziek nummers, onder leiding van den nieuwen directeur, den heer Adr. B. Holster, werden uitstekend uitgevoerd. Het Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Drietal te s-Gravenhage v vacature M. M. den Hertog): dr. W. H. Beekenkamp te Middelburg, dr. Ch. de Be us te Bloemen- daal en ds. A. J. van Rhfln te Vlaardingen. Geref. Kerken. Bedankt voor Middelburg drs. W D. v. d. Laan te *s-Gravenzande. tooneelistengezelscbap voerde de klucht „De Spaansche Vlieg" op. In de pauze werd een verloting gehouden be stemd voor ae noodlydende en de door den oorlog getroffen muziekgezelschappen. Besloten werd met een gezellig bal. Zaterdagavond werd alleen het tooneelstuk voor de niet- donateura opgevoerd. Ter herdenking van het 10-jarig bestaan der C.J.V, „Opwaarts" te Hoedekemt- kerke, werd Zaterdag in de o.l. school een propagandaverga- dering gehouden. De vergadering werd ge opend door den voorzitter, den heer Th. van Doeselaar, die er op wees, dat ook voor de C-J.V. de oorlog niet onopgemerkt voorby was gegaan. De avond werd opgeluisterd met zang, muziek en voordracht, daarna werd een film vertoond over Hoedekenskerke zooals het was. De muziek werd verzorgd door enkele C.J.V-ers uit Oude. lande. De wnd. burgemeester, de heer J. C. Vogelaar, sprak als vriend' der ieugd een op wekkend woord tot bestuur en leden. De heer J. C. Paauwe, vice-voorzitter, sprak een pro- pagandawoord. De heer M. Al le wijn sloot de byeenkomst. TRIBUNAAL TE GOES. De 52-j. caféhouder Jan Hoondert uit Heinkenszand, was ten laste gelegd, dat hy in 1944 als algemeen voorman gewerkt heeft voor de Duit sche weermacht. Verder zou hij op zeer vriendschappely- ke wijze omgang hebben ge had met den toenmaligen N. S.B.-burgemeester Kole. er- dachte zei dat het allemaal leugens zyn. De zaak werd aangehouden tot 10 Jan. om getuigen décharge te hoo- ren. De 44-j. grondwerker Hu. brecht Cornells Hansen uit Kruiningen bekende zeer ver keerd te hebben gedaan door sympathiseerend lid te wor den van de N.S.B. Hy kwam daartoe doordat hy dikwyls werkloos was. De 67-j. landbouwer Pieter Dekker te Borssele was van li .1 af streekboerenleider en van 1944 dorpsboerenleidcr van den Landstand geweest. Hy vorderde paarden en men. schen voor de weermacht, was lid van den Volksdienst en stond den jeugdstorm toe op zyn weiland te oefenen ca in zyn woning samen te ko men. Hij zei niet begrepen te hebben dat de Landstand by de N.S.B. behoorde en den jeugdstorm voor een sport- clubje te hebben aangezien, o.a. de gemeentesecretaris kwam verklaren, dat verd. zich niet gehaat maakte. Volgens aen verdediger, mr, F. W. Adriaanse, stond D. on- de. uen invloed van twee zij ner dochters. De 30-j. Willem v. d. Slik- ke, huisschilder te Goes, ont kende sympathiseerend lid van de beweging te zyn ge weest. Volgens hem heeft zyn moeder drie maanden contri butie betaald zonder zyn me deweten. Tenslotte werd de 50-j. landarbeider Guiljam Nysse uit Heinkenszand op vrije voe ten gesteld, nadat de beschul diging, dat hy jongelui met aangifte by de Duitsche po litie had bedreigd, toen zij verd. s dochter, die met Duit sche militairen omging, las. tig vielen, niet bewezen vas, waarop ook de verdediger, mr. F. C. Adriaanse, had gewe zen. De beschuldiging werd vervallen verklaard. Uitspraak ln de vier eer ste zaken 27 December. Azerbeidsjan tot autonome republiek verklaard. Volgens radio Moskou heeft zich in Azerbeidsjan een re geering gevormd. De minis ter-president heeft bekend ge maakt, dat de autonome re publiek Azerbeidsjan bestaat. Teneinde deze autonomie te consolideeren, zal in onder handeling getreden worden met bevoegde autoriteiten om zonder de eenheid van Iran te vernietigen een nationale democratische regeering te vormen. De regeering van Azerbeid sjan erkent het gezag van de centrale regeering te Teheran en zal alle maatregelen, door het Iraansche parlement be schikt. uitvoeren, mits deze niet strijdig z(jn met de auto nomie en de belangen van het volk van Azerbeidsjan. Invoer van Fransche zaaioes tere, 4 voor een bescheiden invoer, 9 voor het bovenge noemde Haagsche voorstel Van de exporteure verklaar den er zich 20 voor en 12 te gen bedoeld voorstel. Met belangstelling wordt afgewacht, wat men in Den Haag nu doen zal. Velen zyn van meenlng, dat men in ruil voor de 2 millioen consump- tleoestere wel iets andere kan bedingen, waaraan meer be- jhoefte bestaat dan aan zaal- oesters. Nederland kan genoeg I gebruiken Spijsolie mag afgeleverd worden. Het CJ5.K. deelt mede, dat van heden af op de bonnen 368 en 468 der bonkaarten K 513 de spysolie zal worden afgeleverd, waarvoor men de bonnen 328 en 422 heeft voor- ingeleverd. Zooals bekend is per bon 2 dl. (plm. 180 gr.) spysolie verkrygbaar. Zy, die om eenigerlei redenen de bonnen 328 of 422 niet hebben kun nen inleveren en dit aanne melijk kunnen maken, kunnen zich tot de plaatselyke distri butiediensten wenden. Deze diensten zullen de bonnen 368 en 468 in deze gevallen ruilen tegen rantsoenbonnen voor spysolie. BRIGADE MARINIERS NAAR NED-INDItU De brigade mariniers, die haar opleiding in Amerika kreeg, is nu onderweg naar Indië, voorzien van de mo dernste bewapening en uit rusting, om daar het herstel van de orde en rust te helpen bevorderen. Voor het vertrek werd 4500 dollar geschonken aan de hulpactie voor de oorzie- ning^ van kleeren voor ?Teder« AJ.C.-CONGRES. T Air -ti werd .ater. dag e© Zondag het eerste A. I.C.-cor;" «s na den oorlog ge- ouden. In het hoofdbestuur werd o.m. gekozen Lies de Priester l te Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3