PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Parlement zal over schadeloosstelling beslissen. CONFERENTIE IN MOSKOU BEGONNEN. Keurcollectie oude meesters in Middelburg. DE B0REEL MAALT De onderwijsnooden in W. Z.-Vlaanderen. Uit de provincie. Woofdredacteur G. Baillntljrt (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). L'itgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, A.\"- V,™ c.cl^V™»?M°bu,Bs: WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Maandag 17 Dec. 194. 188e Jaargang Nummer 2'- ABONNEMENTSPRIJS 25 cent p weck, 3 20 per kwartaal, fran per post, 3.45 per kwartai Losse nummers 5 cent. ADVE. TENTIEPRIJS 12 cent per mnj minimum per advertentie f 2-j Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsclie Courant^Mjddelbur. Annexatie niet van de baan. Zuiverings- en verkeersproblemen. Vier ministers te Nijmegen aan het woord. Op een persconferentie te Nijmegen hebben vier minis ters, te weten min. pres. Schermerhorn en de heeren Ringers, Beel en van Schaick, het woord gevoerd. Minister-president Schermer horn verklaarde onder meer: annexatieprobleem is bepaald niet van de baan. Immers het probleem van de Westgrens van Duitschland is nog niet afgedaan en het pro bleem van de Westgrens van Duitschland is het probleem van Nederlands Oostgrens. De oplossing is een interna tionale kwestie en zeker zal Nederland daarin een rol spe len. De Gaulle laat in deze een zeer duidelijk geluid lioo- ren en Nederland is daarmede gemoeid. Wat er met het .nhrgebied gebeurt, kan ons niet onverscliillig blyven en alleen al daarom Js het pro bleem niet van de baan. Ik zie de kwestie als een belang rijk onderdeel van onze gehee- le economische positie in W.- Europa. Maar het is ondenk baar dat dit vraagstuk bui ten beschouwing zou blyven en het zou onverantwoord zijn dit object reeds van tevoren uit te sluiten. Zeker zal het probleem van Duitschlands Westgrens in de naaste toekomst sterker de aandacht eischen dan op het ©ogenblik. Tenslotte, of Ne derland pro of contra annex atie is, daarover zal het volk een uitspraak moeten doen", DE SCHADELOOSSTELLING Op de vraag of het niet wenschelijk is, ook het pro bleem der schadeloosstelling pan oorlogsgetroffenen te on derwerpen aan een beslissing door het volk, zeide profes sor Schermerhorn: „Er be staat nu nog slechts een voor- loopige regeling. Een defini tieve, wettel yke regeling zal na de verkiezingen aan de Staten-Generaal worden voor gelegd. De huidige regeling is slechts een voortzetting van die van 1940. Het is mij ge bleken, dat er ongerustheid bestaat over het feit, dat de uitkeeringen gebaseerd zyn op de waarde van 10 Mei 1940 en niet op de basis van ver vangingswaarde. Het stand punt van de regeering is, dat de scliade aan onroerende goederen slechts een van de vormen van schade is. Er zyn honderd andere vormen. Ér moet onderscheid gemaakt worden tusschen de schade loosstelling aan individueele personen en de collectieve maatregelen, om het geheele Nederlaiidsche volk weer op de been te helpen. Stel, een man heeft zyn bedryf verlo ren en nu kies ik een voorbeeld in zijn meest krach- tigen vorm doch aan een voortzetting van zijn bedryf bestaat geen behoefte. Dan zal de regeering ook niet be reid zyn, dit bedrijf weer aan den gang te helpen. De over heid trekt richtlijnen voor de reconstructie van ons econo mische apparaat en de beoor deeling daarvan kan niet uit sluitend aan het individu wor den overgelaten. Wordt er wel een crediet verstrekt, dan Is dit rentedragend voor zoo ver er waardevermeerdering plaats heeft. Renteloos, voor zoover er sprake is van ver vangingswaarde. Wat er later met het rente- looze crediet zal gebeuren, afhankelijk van de conjunc tuur, die bijv. over drie jaar anders kan zijn dan nu. De onzekerheid van ons geheele economische bestel is zoo groot, dat het noodzakelyk is een gedeelte van het crediet variabel te houden". Minister Ringers ging ver volgens nog in op den bouw prijs van dit oogenblik en be streed, dat deze twee en een half maal zoo hoog is, als in 1940. De regeering streeft er naar een verhouding van 1 tot 1% te bereiken. In 1946 zal het geheele glas probleem zijn opgelost. Tevoren had min.-pres. Schermerhorn nog verklaard, dat er geen „Kerstamnestie" zal worden verleend, maar dat er wel in versneld tempo vrij lating van lichte gevallen zal plaats hebben. Spr. wees er op, dat er menschen zyn, die vastzitten, omdat zij in 1934 lid van de N.S.B. wa ren! Hun huizen zyn intus- schen leeggehaald Over de conferentie te Sin gapore deelde de premier geen bijzonderheden mede. DE ZUIVERING. Minister Beel legde verkla ringen af over de zuivering en zeide te hebben besloten, dat alle gevallen, die met een berisping moeten worden af gedaan, voor 31 Dec. uit de wereld moeten zijn. Dat ge meenteraden en ambtenaren gaan staken als een gestaakte burgemeester terugkomt, zal niet worden toegelaten. Er zijn tot dusver 300 burgers en 600 leden van het personeel van Binnenlandsche zaken ontsla gen. Het grensverkeer met België zal nog niet verge makkelijkt worden. HET VERKEER. Minister van Schaick was nog al tevreden over het spoorwegverkeer, gezien de materiaalpositie en deed me- dedeelingen over de reorgani satie van de verkeersinspec- ties. De inspecteurs zyn nu commissarissen van vervoer geworden en gaan zich op breeder terrein bewegen. Bij de registratie der motorvoer tuigen is gebleken, dat er 200.000 voertuigen waren, doch dat slechts 90.000 daar van een i-ijvergunning hadden. Er is een prioriteitslijst op gesteld, waarop als eerste voorkomt de geneeskundige dienst, verder de noodvoorzie ning, vervolgens overheidsbe drijven en daarna de indus- trieele bedryven. Als nu blijkt, dat er wagens ryden, die wel nuttig werk doen, doch min der urgent zijn dan een van de drie eerstgenoemde cate gorieën, dan kunnen deze wa gens gevorderd worden. De urgentie staat ter beoordee ling van de rijksverkeers inspectie en een plaatselijke commissie. Nieuws in een notedop f De bond van ambtenaren bij de rechterlijke colleges in Nederland en de bond van ambtenaren bij de rech terlijke macht hebben besloten tot fusie BIJ den minister van justitie zal worden aangedrongen op onmiddellijke uitbe taling van achterstallige salarissen, salarisverhoogingen en het zgn. Inva. sle-geld. Voorstellen worden o'ntwor- pen tot herziening van salarissen en herindeeling rangen. f De 3 daagsche staking van de leer lingen van het Chr, Lyceum te Haar lem om den terugkeer van den rector, dr. J. v. d. Eist te verkrijgen, Is geëindigd, f Te Groningen Is In een vergadering van personen uit Hervormden-, Gere formeerden-, Chr. Gereformeerden- en Baptisten-kring een voorioopig werk comité gevormd om een nieuwe chr. partij voor te bereiden. Te Deggendorf (Z, Duitschland) zijn installaties van de door Duit- schers in '44 gedoopte olierafjlnaderij der Kon. Shell-groep door de Ned. commissie teruggevonden. Uit een geparkeerd staanden auto te Amsterdam werd een pak met 30.000 kaasbonnen gestolen. Later werd het pak met pl.m. 26-000 bonnen terugge vonden. f Te Amersfoort zijn 17 fokhengsten uit Duitschland, door de Engelschen aan de Ned. regeering overgedragen, voor het herstel van den Ned. paarden- stapel. Er komt nog een tweede zen ding, waarna nog een aantal merries gevorderd wordt. Bij het opruimen van Dultsclie springstoffen zijn In den Krallnger- hout te Rotterdam bij een exploisie 3 arbeiders gedood en 1 ernstig ge wond- In het Canadeesche Lagerhuis is de wenschefijkheid besproken om de grenzen open te stellen voor emigra tie uit Europa ter verhooging van de welvaart. Binnen 6 maanden zullen wellicht de eerste groepen emigrantep worden toegelaten. f De krijgsraad van Antwerpen heeft Jef van de Wiele. leider van ,.De Vlag", bij verstek ter dood veroor deeld. Te Smolensk is een proces begon nen tegen 10 Duitschers, die verant woordelijk zijn voor den ondergang van 135.000 Sowjetburgers. -55- De vroegere Amerikaansche staf chef, gen. Marshall, ls benoemd tot buitengewoon gezant in China, Het zal zijn taak zijn om de Chine'esche centrale regeering en de communisten tot elkaar te brengen. Het wereldgebeuren Spanning tusschen Rusland en Turkije - Crisis in Iran. Konoje pleegt zelfmoord. Zondagmiddag zyn in Mos kou de besprekingen tusschen de ministers van buitenland- sche zaken der groote Drie, Byrnes, Bevin en Molotof, be gonnen. Zaterdag werden reeds inleidende besprekingen gehouden. Bevin heeft verklaard, dat er in ieder geval van de con ferentie practische resultaten te verwachten zijn. Wij zien ze met spanning tegemoet! Want het wordt tyd, dat er aan alle geharrewar een einde komt. Uit Japan komt een sensa tioneel bericht. De vroegere Japansche pre mier, prins Konoje, neef van den keizer, heeft Zaterdag zelfmoord gepleegd. Hem was medegedeeld, dat hij zich ter beschikking moest houden van de bezettingsautpriteiten in verband met zyn rol in den oorlog in China. Men vermoedt, dat hij zich van het leven heeft beroofd om den keizer te sparen voor compromittee- rende verklaringen inzake zijn houding in de maanden, die vooraf gingen aan den oor log tusschen de V.S. en Ja pan, meer in het byzonder nopens den aanval op Pearl Harbour. Konoje heeft in achtergela ten brieven toegegeven, dat hij de hand heeft gehad in het uitbreken van den oorlog in China. Hij stelt de mili taire leiders verantwoordelijk voor den oorlog met Amerika. Zijn zelfmoord motiveerde hij met de verklaring, dat hij het terechtstaan voor een Ameri kaansche rechtbank vernede rend vond. Intusschen is weer bevel gegeven, dat 19 vooraan staande Japanners gearres teerd moeten worden als oor logsmisdadigers. Zij zouden zich schuldig nebben maakt aan mishandeling van krygsgevangenen. Uit Moskou komen berich ten over nieuwe spanning tusschen Rusland en Turkije. Radio Moskou heeft mede gedeeld, dat er op 4 Decem ber in Istanboel demonstra ties zyn gehouden, die een anti-Russisch karakter droe gen en dat de regeering der Sovjet-Unie tegen deze de monstraties officieel heeft ge protesteerd. Op 11 December heeft de Turksche regeering geant woord en verklaard, dat ei weliswaar demonstraties zijn gehouden, maar dat deze niet tegen Sovjet-Rusland waren gericht, doch van internen aard waren. Thans heeft de Russische regeering verklaard, dat zij door dit - antwoord niet bevre digd is en van meening blijft dat de demonstraties wel de gelijk tegen de Sovjet-Unie waren gericht. De toestand In Iran neemt intusschen steeds ernstiger afmetingen aan. De hoofdstad van Azerbeidsjan, Tabris, is weer in handen der opstande lingen gevallen. Het garnizoen is naar de opstandelingen overgeloopen. De beweging breidt zich uit. Het Iraan- sche parlement is in geheime vergadering bijeengekomen. Naar verluidt, is de premier afgetreden en vervangen door zyn voorganger. Van Mook naar Nederland vertrokken. ONTVOERING IN SOERABAJA. De extremisten te Soera- baja hebben gedurende gevechten aldaar byna 1000 mannen, vrouwen en kinderen ontvoerd, zy worden als gij zelaars vastgehouden, maar niemand, ook de Britsche mi litaire autoriteiten niet, weten precies waar. De luitenant gouverneur- generaal van Ned. Indië, dr. van Mook. is Zaterdag uit Ba tavia naar Nederland vertrok ken. Hij zal vermoedelijk 3 weken in ons land vertoeven. Hij sprak de yerwachting uit, dat gedurende zijn afwezig heid de besprekingen tusschen de Nederlandsche autoriteiten en de Indonesiërs zullen voort duren. In een radiorede verklaarde dr. van Mook voor zyn ver trek, dat hij zich de teleur stelling en verbittering van velen kan begrijpen. Er zyn echter hoopvolle teekenen. In de buitengewesten heerscht rust en gaat men weer aan den slag. In Washington heeft de Britsche ambassadeur, lord Halifax, zich gekeerd tegen de Amerikaansche critiek op de wijze, waarop de Britten de extremisten bestrijden. Hij verklaarde, dat de extremis ten strijden met Japansche wapens en geleid worden door Japansche officieren en dat zich in Indië nog minstens 30.000 gewapende Japansche soldaten bevinden. Hij wees ook op het ernstige gevaar waarin duizenden Europeanen, w.o. vele vrouwen en kinde ren, verkeeren en op de uit spattingen der nationalisten. Nieuwe incidenten van be- teekenis hebben zich in Indië niet voorgedaan. Spit en de Bruyn Kops nemen ontslag. De heer H. J. Spit, vice- voorzitter van den Raad van Indië en de heer G. F. de Bruyn Kops. lid van den Raad van Indië, hebben met ingang van 20 November hun ontslag uit 's lands dienst ingediend. Beide ontslagen zijn by Kon. Besluit aanvaard. Onder dank betuiging aan den heer Spit voor de vele belangrijke diensten, onder de moeilijkste omstandigheden den lande bewezen. Den heer de Bruyn Kops is dank betuigd voor de diensten, die hij het land onder moeilijke omstandighe den bewezen heeft. Ingrijpende wijziging der Kieswet. VERLAGING KIESGERECH TIGDEN LEEFTIJD. Het ontwerp tot wijziging van de Kieswet heeft den Raad van State reeds verlaten. De regeering is voornemens aan het parlement eenige wijzigin gen van ingrijpenden aard voor te stellen, nl. den kiesgerech tigden leéftyd te verlagen tot 23 jaar en den verschonings plicht af te schaffen. Prinses Juliana opent kinderdagverblijf. Zaterdag heeft Prinses Ju liana te Amsterdam een als resultaat van de actie „Zuid helpt Noord" tot stand geko men kinderdagverblijf ge opend. Bij de opening waren ook tegenwoordig de prinses jes Beatrix en Irene. Zij schonken een poppenhuis. G.A.C. EN NED UNIE. Het bureau van de Groote Advies commissie van de Ille galiteit deelt mede dat van een verzoek harerzijds tot het instellen van een vervolging van het driemanschap der Nederlandsche Unie, by het Byzonder gerechtshof te Am sterdam, geen- sprake is. Tentoonstelling „Behouden Schoonheid" officieel geopend. Bloemlezing uii waardevolste nationale bezit. In Middelburg, het hart van het „land der verloren schoon heid", is Zaterdag de tentoon stelling „Behouden Schoon heid" officieel geopend. Gedurende een maand bergt nu het museumgebouw van het ZeeuWsche Genootschap der Wetenschappen een col lectie schilderyen, behoorend tot het schoonste en waar devolste van wat Nederland aan kunstbezit het zyne mag noemen. Terecht merkte de minister van O. K. en W., prof. dr. G. van de Leeuw, in zyn openingswoord op, dat de naam van geen enkelen mees ter uit de gouden eeuw ont breekt, behalve die van Han van Meegeren en het is dan ook een lust om door de zalen te dwalen en langs de met zeer veel smaak ge. arrangeerde gelerij van doe ken en paneelen, die men bij na alle uit kunstgeschiedenis sen en plaatwerken reeds kent. Telkens blyft men geboeid staan kijken by werk van een Asselyn, by de Jan Steens en de werken van Frans Hals, bij de schitterende 'van Dyck. bij scheppingen van van Goyen, Ruisdael- d' Hondecoeter, de Hoogh, van der Neer en niet te vergeten Rembrandt. Voor den Zeeuw vormt het paneel van van de Venne, „de haven van Middelburg" een byzon- dere attractie. Niet alleen de Nederland sche schilderschool is echter schitterend vertegenwoordigd, ook met de Spanjaarden en Italianen is dit het ereval. Ook hier een reeks van wereldbe- roemde kunstwerken en na men, die een kunstgevoelig iemand als muziek in de ooren klinken: Angelico, Borgognone- Murillo, Moroni- Moro. Key, Tintoretto- el Greco, etc. Het is onmogelyk een ook maar eenigszins volledige beschrij ving te geven van hetgeen er te zien is het is echter overweldigend. En toch, alles komt uit stekend tot zyn recht. Er is. geen teveel, zooals in de meeste musea, er is juist zoo veel als er moet zyn om deze tentoonstelling tot een uniek geheel te maken, dat onuit- wischbare indrukken achter laat. Aan de Zeeuwen is het thans om door een druk be zoek te toonen, dat zy de royale geste waarmede dit onvergelijkelijke kunstbezit voor een maand aan onze provincie is afgestaan, weten te waardeeren. DE OFFICIEELE OPENING. Bij de officieele opening voerde als eerste spreker het woord de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die en als voor zitter van het Zeeuwsche Ge nootschap en als Commissaris der Koningin alle autoriteiten en genoodigden een welkom toeriep, de cultureele beteeke- nis der tentoonstelling belicht te en hulde bracht aan de Z. V.U., voor haar organisatori- schen arbeid van deze expo sitie. Nadat de violist Arthur We- gelin muziek van Bach ten gehoore had gebracht, sprak mr. F. W. Adriaanse als voor zitter van de Z.V.U. en het comité van voorbereiding. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat deze tentoonstelling de eerste zou zijn van een reeks tentoonstellingen, die op ge zette tijden ook in Zeeland gehouden zullen worden dankte allen, die door hun werk deze cultureele gebeurte nis mogelyk hebben gemaakt. Jhr. D- C. Röell, hoofd directeur van het Rijksmu seum en dr. JG. van Gelder, directeur van het Maurits- huis, dankte spr. voor hun uitmuntende keuze, den heer Bal voor het afstaan van een fraaie collectie ceramiek, wel- Nog 28 rriillioen M3 water moet verdwijnen OVER EEN MAAND NORMAAL PEIL BEREIKT. 'n Spui-vlag gevraagd! De „Bo reel'' gaat weer draaien! En de blauwe vlag met de witte letters ,-spuien" zal de scheep vaart moeten waarschuwen, dat ook het gemaal De Boreel op volle toeren is ingezet by de droogmaking van Walche ren. Het gemaal, dat tydens de inundatie en de beschieting van Middelburg zwaardere schade heeft opgeloopen dan alleen een aan flarden ge scheurde vlag, is, gezien de omstandigheden, in een ver bluffend korten tyd hersteld. De aanbouw met de electrische De Minister van Onderwijs stelt zich persoonlijk op de hoogte. Vrydag bezocht de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, vergezeld van den Commissaris der Konin gin in de prov. Zeeland en mr. J. K. van der Haagen, Oost burg. De minister had een on derhoud met den burgemees ter dezer gemeente en de hee ren Hoolhorst en Cock uit Oostburg, Vermeulen uit Wa terlandkerkje, burgemeester van Rosevelt en de heer van Dyk uit Schoondijke, resp. als vertegenwoordigers van het Middelbaar, Nijverheids-, La ger- en het Landbouwonder- wys. De minister liet zich nauwkeurig inlichten omtrent de nooden, die er op onder- wysgebied in W. Z.-Vlaande- ren bestaan. De heer Hoolhorst bepleitte het tot stand komen van een- onderwyscentrale, welke een H.B.S., een Lyceum, een Kweekschool en een school voor Uitgebreid Lager onder wijs zou omvatten. De heer Vermeulen besprak de noodzak elykheid van den terugkeer van de Rijks Kweek school. Sinds de opheffing er van in 1936 zijn slechts 2 leer lingen naar de Kweekschool in Middelburg gegaan. Waar het overgroote deel van de leerkrachten aan de la gere scholen in W. Z.-Vlaan deren afkomstig is van de oude Oostburgsche „Nor" of van de daaruit voortgekomen Ryks-kweekschool, ligt het voor de hand, welke funeste gevolgen dit voor de toekomst van het lager onderwijs in de ze streek hebben moet. Te vens zou de afschaffing van de standplaatsaftrek voor be zitters van een onderwysbe- voegdheid het solliciteeren naar W. Z.-Vlaanderen aan. trekkelijker maken. Het stich. ten van een Rykslandbouw- winterschool te Schoondyke stuitte op groote bezwaren door het ontbreken van be voegde leerkrachten. Het ver slag dat de directeur van de Ambachtsschool uitbracht, was zeer somber, omdat dit de eenige onderwysinrichting in deze streek is welke nog steeds niet het onderwys kon her vatten. De minister stond zeer sym pathiek tegenover de naar vo ren gebrachte plannen en met zyn medewerking kan er in W. Z.-Vlaanderen, als voor post van de Nederlandsche cultuur, wat grootsch verricht worden. Van Oostburg ging de mi nister naar Sluis om het byna verwoeste stadhuis en naar Aardenburg om de ernstig be- schadigde St. Bavokerk in oogenschouw te nemen. Voorts werd nog een bezoek gebracht aan Breskens en aan Hulst, in welke laatste ge meente de kerk en het Land huis werden bezocht. ke de tentoonstelling opluis- tret, de Middelburgsche am bachtslieden en den drukker van het programma voor de voortvarendheid en de kunde, waarmede zij hun opdrachten hebben uitgevoerd. De ten toonstelling zelve kort bespre kend merkte mr. Adriaanse op, dat de geëxposeerde doe ken en paneelen een volmaakt geheel vormen, dat zonder twijfel by zal dragen tot den cultureelen opbloei van Zee land. Mevr. Adriaanse declameer, de een zestal 17de eeuwsche gedichten, die zeer goed pas ten in het kader dezer offi cieele opening. Ten slotte voerde prof. dr. G. van de Leeuw, minister van O. K. en W.« het woord wijzend op het contrast tus schen de schoonheid die Zee land verloren heeft en de schoonheid, die hier thans ty- delyk aanwezig is. De burge meester van een van de ge meenten, die spr. op zyn tocht door Zeeland bezocht, zeide: Ik heb nu lang ge noeg naar puin gekeken, ik kijk nu nog maar in één rich ting: vooruit! Moge dit een goede prognose zyn voor deze geheele provincie. Zee land is, hoewel er van ouds her gesproken wordt van „Holland en Zeeland", lang ge ïsoleerd geweest. Wellicht is het nu de goede tyd daaraan een einde te maken. De ten toonstelling Behouden Schoon heid mag gezien worden als een poging om daaraan een einde te maken. Zeeland gaat een nieuwe periode in zijn ontwikkeling; tegemoet. Op Walcheren viel de beslis sing van dezen oorlog en ter nauwernood kon Walcheren behouden blyven. Nimmer be seft men de waarde van iets beter dan nadat men het bijna verloor. Moge de Be houden Schoonheid die hier thans te zien is, vervangen worden door nieuwe schoon heid van Zeeland zelf en door een algemeenen opbloei van deze provincie! De minister verklaarde hier na de tentoonstelling voor ge opend. installatie werd door granatc geheel vernield en één d<] pompen zwaar beschadig; Maar er is aangepakt, en hi resultaat is, dat Zaterdagmi<5 dag de onderdeelen kond^ worden geprobeerd. Om ha; zes kon de eerste pomp wo, den ingeschakeld, om half z- ven de tweede. En de Bore maalde! Maalde op volle to ren! Om de laatste rest ove tollig water van Westely Walcheren te verwyderen. Deze laatste restjes bedr gen evenwel altijd nog een millioen kubieke meter min datie-water. Wanneer më weet, dat geheel Walchere onder 200 millioen kubieke mj ter bedolven heeft geleget lykt dit misschien niet z< erg veel meer, maar de Bore* die een capaciteit heeft va ruim 600.000 kubieke met', per etmaal, zal, tezamen m< de spuisluizen by Veere i Vlissingen, toch zéker nog ec maand noodig hebben, voordfc het normale winterpeil zal zr bereikt. Nog steeds blinken er gTO' te watervlakten tusschen Bui tinge en St- Laurens in den zgi St. Laurenschen weihoek, tu; schen Aagtekérke en Meli: kerke, ten Z.W. van Hoogi lande en ten Z. van Gaping. De hoofdwegen kunnen reec. voorioopig hersteld worde-, van slik worden ontdaan e met zand bestrooid. Maar c binnenwegen zijn nog lang nii alle droog en berydbaar. Dl maalt de Boreel, voorloop? 30 dagen achter elkaar Hoe meer het water zak hoe moealyker het, door c versperde watergangen dichtgeslibde duikers, zyn we vindt. Maar vyf draglines zyi op verschillende plaatsen vq het eiland bezig, de watergal-' gen uit be baggeren. Vele bu< zen en duikers zyn reec schoongemaakt. Het watt gaat langzamerhand weer q normale wegen volgen. En c laatste blinkende vlakte krimpen zienderoogen in, te) wyi by de Boreel zonder oi derbreking de spui-vlag wafc pert Ook te Goes is uit de drie vakcentralen een plaatselyken Raad van Overleg gevormd. Voorzitter is de heer H. Ver- bede- tweede voorzitter de heer G. A. v. d. Knaapen. secretaris, penningmeester de heer A. de Lange. De Raad zal elke maand vergaderen en de sociaal-econo mische en sociaal-hygiënische belangen van de georganiseerde werknemers behartigen, by de autoriteiten, indien noodig, re- questreeren en medewerking verleenen by de uitvoerng van wetten, verordeningen en (of) besluiten van openbare orga nen. In zyn eerste vergadering behandelde de Raad reeds ver schillende onderwerpen. In de Woensdag te houden vergadering van den gemeente raad van Goes komt ook aan de orde een voorstel van B. en W. inzake heffing van beursrech- ten 0.10 per dag per per soon. Voorgesteld wordt aan den heer J. Ruisaard op diens Ver zoek eervol ontslag te verlee nen als hoofd der OX». school B. Voor de benoeming van een gemeente-ontvanger luidt de aanbeveling: A. Kerkhof, ad junct commies gemeentelijke accountantdienst te Rotterdam en A. Th. van Beek, hoofdcom mies ter gemeente-secretarie te 's Gravenzande. De eerste van de zes too- neel voorstellingen van be roepsgezelschappen, die dit seizoen te Goes worden gege ven, is Vrydag een groot suc ces geworden. Voor een geheel gevulde Schuttershofzaal heeft het Ruys-ensemble het blyspel in drie bedrijven van Louis Yer- neuil „Hoe laat gaat de trein?'' ten t°oneele gebracht. Behalve Cor Ruys, die het stuk vertaalde, de regie voer de en de hoofdrol op zich nam, werkten mede Anton Ruys, Matthieu van Eysden en Willy Ruys, terwylde eenige vrouwelijke rol werd vertolkt door Franyoise Flore, die tot nu toe alleen als chan- sonnière op het tooneel is ver schenen. Het geheel werd vlot ge speeld en de geest van den grooten speler, Cor Ruys, deel de zich ook aan de andere spelenden mede. Een welver diend applaus na ieder bedryf was een be wys dat men ge noot van het gebodene. By den aanvang van den nieuwen cursus aan de openba re ULO school, de Burgemees ter van Dusseldorpschool, te Goes, heeft men daar ook een uur handenarbeid ingevoerd- zulks buiten bezwaar van de gemeentekas- Zaterdag had in de school een tentoonstelling plaats van door de leerlingen vervaardigde vooiwerpen Zoo wel op het gebied van teeke nen, als van handenarbeid wa ren vele mooie resultaten be reikt. Vrijdagavond hield de af- deeding van het Groene Kruis te Hoedekenskerke een alge meene ledenvergadering. E kas sloot met een batig said van 560.37. De secretaris, c heer W. Drenth, wees er i zyn jaarverslag op, dat de vei eeniging van alle materiaal beroofd. De afd. Vianen Gorinchem willen van hu! overtollig materiaal afstaai Het ledental bedraagt 162. Een voorstel om de funeti van magazynmeester en bod te combineeren werd verwoi pen. Voor onbepaalden tij werd tot bode benoemd <j heer J. Verdank. De contributie werd vei hoogd tot 1.50. Beslote, werd lid te worden van he fonds voor gedupeerde verec1 nigingen. In de Kouter, aa den Ryksweg en by den m? gazynmeester, zal een EJ3.^ O.-hulppost worden geplaats Getracht zal worden een cut sus te houden in eerste hul by ongelukken. Dondéi-dagavond vergaderd de tydelijke raad van Klot tinge, o.l.v. weth. Straub, wc gens ongesteldheid van de:- burgemeester. Voor aanschaffing van ee( telmachine werd een credie toegestaan. Aan den heer J. Th. E Koenders die benoemd wer tot hoofd der school te Schc re, werd eervol ontslag vei leend als onderwyzer aan d O.L.-school. In zyn plaat- werd m.i.v. 1 Jan. a.s. bq noemd de heer B. Voskuyl t> Dordrecht. Aangeboden werden de re kening over 1944 en de begroq ting voor 19-46 van het B.A De eerste sluit zonder eej batig of nadeelig slot, d, laatste met een bedrag va- 11.738,75 aan inkomsten ej uitgaven. Wyzigingen van de gemeen tebegrootingen 1944 en 1941 werden goedgekeurd. De hee, van 't Veer maakte aanmer king op het bedrag dat voo den O.D. is uitgegeven. Geen medewerking zal wor den verleend om voor de: pachter der gemeente-herber; een vergunning voor den ver koop van sterken drank 1 het klein te verkrijgen. Uitvoerig werd gesproke;- over het ontwerp-contrac voor gaslevering door Goe' aan Kloetinge. Verschillend) aanmerkingen werden ge maakt. Bij de rondvraag werd aan! gedrongen op uitbreiding de' straatverlichting en het aan! brengen van bestrating naas* door M.G. geplaatste barak' leen. De voorzitter verklaard) zich tegen het maken vai veel kosten voor deze noocl woningen, welke de gemeenti a.h.w. zijn opgedrongen. De Chr. melsjesvereenigin/ „Van knop tot hloenri t- Oudeiande, vierde haar 10-ja: rig bestaan. Voor een volk zaal voerden de meisjes dru aardige tooneelstukjes op. Ds Heijmans hield de dagsluiting De wachtmeester M. G. .Slootmaker is overgeplaatst m Weineldinge naar Kapelle .commandant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3