PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Millioenennota Afschuwelijke onthullingen in Neurenberg. NIEUWE BONNEN Uit de provincie. H00GE ENGELSCHE ONDERSCHEIDING. Hoofdredacteur O. BalUntlJo (niet redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlisslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlisslngen. B- A. van Verre, C. Zwagerman, M'burg, Vrijdag 14 Dec. 1945 !8Se laargang Nummer 210 ABüNNEMENTSFRIJS 25 cent per week. 1 3-20 per kwartaal, franco Eer oost. 3 45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT minimum oer advertentie t 2- Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen): Middelburg: Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turikade 15, teleloon 2475- Terneuzen Nleuwediepstraai-23_ Nieuwe belastingplannen aangekondigd. De tekorten in de oorlogsjaren. Regeering te Londen boekte tekort van bijna 1 milliard. Totale zichtbare staatsschuld 14,8 milliard. VOOR TWEEDE HALFJAAR 1945 TEKORT VAN 1812 MILLIOEN. Personeelsuitgaven van groote beteekenis bij dit tekort. De minister van financiën heeft gisteren de in de Troon rede aangekondigde nota be treffende den toestand van 's Rijks financiën by de Twee de Kamer ingediend. Deze mil lioenennota dient ter inleiding van de ontwerp-begrootmg voor het tweede halfjaar 1945, waarvan de stukken binnen kort zullen worden aangebo den De minister wenscht de ze begrooting te beschouwen als een oefenbegrooting en als een hulpmiddel om de admini stratie weer geleidelijk aan in beproefde comptabele banen te leiden. Zy wordt alleen ter informatie bij de Staten-Gene- raal overgelegd. In de nota worden eenige belangrijke plannen aangekon digd, onder meer ten opzichte van de belastingheffing. Deze laatste zijn van drieërlei aard: a. speciale heffingen, ter dekking van uitgaven wegens geleden oorlogsschade en ter vermindering der staatsschul den- De belangrijkste heffing, de vermogensaan was be lasting ia in ontwerp gereed. De voorbereiding van een heffing in eens is ter hand genomen. b. Afschaffing van de ven nootschapsbelasting en de ver mogensbelasting op lichamen, welke vervangen worden door een minder drukkende over- winstbelasting en de zooge naamde winstgerechtigde be lasting, als voorheffing op de inkomstenbelasting. Doel van deze belastingherziening is de belemmering voor de ont- plooing van een gezonde on dernemersactiviteit weg te ne men en Nederland aantrekke lijker te maken voor de vesti ging van nieuwe ondernemin gen. c- Herziening van de alge meene omzetbelasting, ge paard met vermindering of vrijstelling van deze heffing op noodzakelijke levensbehoeften. Invoering van een weeldebe lasting en verhooging succes sie- en schenkingsrecht-en. De uitgaven op den Gewo nen Dienst moeten worden gedekt uit belastingen, die voor den Buitengewonen Dienst uit binnenlandsche be sparingen en buitenlandsche leeningen. Er zullen meerja rige begrootingen worden op gesteld voor de uitgaven op den Buitengewonen Dienst, ln nauw overleg met den in het leven te roepen Dienst van het Nationale Plan. Om een zoo efficiënt mo gelijke besteding der over heidsgelden te waarborgen, worden thesauriers-inspecteurs opgeleid, die aan de verschil lende ministeries worden ge detacheerd en den minister van financiën van voorlich ting zullen dienen. Voor alle organen, dl© waar schijnlijk binnen vijf jaren kun nen verdwijnen of belangrijk worden ingekrompen, wordt een liquidatiescheraa opge steld. In verband met de sterk gestegen personeelsuitgaven is ook een reorganisatie der per soneelsformaties ter hand ge nomen. Getracht z.al worden met alle krachtsinspanning het be- grootingstekort binnen ver antwoorde grenzen terug te brengen, voordat een einde zal zijn gekomen aan de de- flationistische tegenstrooming, welke momenteel de inflatio- nistische werking van het be- grootingstekort in belangrijke mate opheft. HET BEHEER IN DE OORLOGSJAREN. Over de voorbije jaren geeft de millioenennota dan de volgende nadeelige saldi: 1940 715 millioen, 1941 1750 millioen, 1942 1807 millioen, 1943 1918 millioen, 1944 2187 millioen. Het financieele beheer der Ned. regeering in Londen geeft de volgende nadeelige saldi te zien: 1940 4.6 mil lioen pond, 1941 13 millioen pond, 1942 7.5 millioen pond, 1943 18.8 millioen pond, 1944 53.9 millioen pond. Het nadeelig saldo over deze dienstjaren heelt dus on geveer 11 milliard gulden be dragen. De vlottende schuld bedroeg circa 7 milliard, d. w.z. ongeveer het negenvou dige van 1939 825 millioen). Met cyfers van Londen mede wordt dit 7'/2 milliard De geconsolideerde staatsschuld welke per ultimo 1939 3.1 mil liard bedroeg, nam tot 30 Ju ni 1945 toe tot ongeveer 5.8 mlllard- Tezamen met de f 7,5 milliard vlottende schuld en 1,5 milliard schuld ingeschreven in het Grootboek van den Wederopbouw, vorm de dit per 30 Juni 1945 een totale zichtbare staatsschuld van 14,8 milliard. De eventueel© schuld uit hoofde der Civil-Affairs supplies leert, dat tot en met 80 Juni jl., voor 142 millioen dollar aan Nederland werd ge leverd. Deze leveringen waren noo- dig om ons land voor verhon gering te bewaren en op krach, ten te doen komen. Zij zyn te beschouwen als een direct oorlogsgevolg, mede in ver band met de etappegewyze be vrijding. Voor den post schadevergoe ding wegens oorlogsschade zal naar ruwe schatting circa 8 milliard te betalen zyn. Medegedeeld wordt, dat in verband met de verwarring na de bevrijding over het eerste halfjaar van 1945 geen begroo ting werd vastgesteld. Voor het tweede halfjaar is wel 'n auto- risatlebegrooting opgemaakt, welke een tekort vertoont van 1812 millioen gulden. OORZAKEN STIJGING DÉR UITGAVEN. De stijging der uitgaven is voor een vry aanzienlijk deel te wijten aan de personeels uitgaven, die (wachtgelden en pensioenen Inbegrepen) in het geheele jaar 1939 274 millioen bedroegen en voor het tweede halfjaar 1945 alleen al f 345,5 millioen be droegen. Wel komt een be langrijk deel van deze uitga ven voor rekening van de mi nisteries van oorlog e»n marine, doch anderzijds is de styging ook een gevolg van de sterk toegenomen overheidsbemoei ing en het vaak inefficiënt functionneeren van het be stuursapparaat Medegedeeld wordt voorts, dat de regeering doelbewust zal streven naar een lageren rentestand vcor overheids schuld en aflossing over een lagere periode. Aan net slot wordt medege deeld, dat de regeering een actieve financieele politiek wenscht te voeren om aen we deropbouw binnen de tech nisch daaraan gestelde gren zen zooveel mogelijk te stimu- leeren. Daartoe zal vooreerst de fiscale politiek dienstbaar worden gemaakt Ook zal zij zich de opvoering van het na tionale inkomen voor oogen stellen. Deze opvoering maakt het mogelijk, een belangrijk deel van dat inkomen als besparingen te reserveeren, welke gebezigd zullen moeten worden ter aanvulling van het aanvankelijk nog bestaande budgetaire deficit 20ste kind geboren. Het echtpaar P. de Nijs en W. Jansen' te HóoRerheide werd Woensdag verblijd met de geboorte van hun twintig ste kind- De moeder en ook haar jongste telg maken het naar omstandigheden vrij goed. hoewel het kind amper 2 pond en 50 gram woog. Het echtpaar is nog geen 23 jaar getrouwd. Doodstraf voor Dachaubeulen. D© Amerikaansche pers dienst in Dnitschland meldt, dat alle 40 beschuldigden in het proces van Dachau schul dig z^n bevonden. Sedert 1940 zyn gedurende den oorlog 161.939 gevange nen in het kamp binnenge bracht Volgens de officieele cyfers zyn hiervan 20.000 om gekomen, terwijl duizenden an deren bezweken, zonder dat zy officieel geregistreerd wer- den. In Januari weer een Conferentie van Drie. President Truman heeft medegedeeld, dat in Maart 1946 te Washington een nieu we bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken van de „Big Three" gehouden zal worden. Over de a.s. Zaterdag te Moskou beginnende bijeen komst weigerde de president eenigen commentaar te ge ven. Hij verklaarde slechts, dat beide conferenties, die van Moskou en van Washing ton, belegd waren krachtens de overeenkomst van Jalta. De schade in Brabant. In West-Brabant zijn op een totaal aan woningen van 29.000 er 1513 geheel vernield, 2703 zwaar beschadigd en 10.732 licht beschadigd. In midden Brabant resp. 63.141, 987, 2994 en 24.248. In het land van Heusden en Altena resp. 5975, 449, 354 en 3350. VAN GENECHTEN PLEEGT ZELFMOORD. Prof. dr. R. van Genechten, de gewezen procureur-gene- raai, die op 17 October door het byzonder gerechtshof te 's-Gravenhage ter dood was veroordeeld wegens het opzet telijk in tijd van oorlog hulp verleenen aan den vijand, heeft zich, naar het A.N.P. ver neemt, in de strafgevangenis to Scheveningen door ophan ging van het leven beroofd- De overweging van het Hof bij het uitspreken van het doodvonnis was geweest, dat verdachte opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp had verleend en dat voor hem, die een leidende positie innam, zoowel eenerzijds als ambte naar van het rijk, als ander zijds in een landverraderlyke beweging als de Nationaal-So- cialistische de eenig passende straf de doodstraf was- daar ffeen omstandigheden aan icht waren getreden, die een lichtere straf rechtvaar digen zouden. In cassatie zou de zaak van Genechten 24 December a.s. vcor den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage hebben gediend. Prof. van Genechten was 25 October 1895 te Antwerpen feboren en heeft o.m. gestu- eerd aan de Vlaamsche hoo- geschool te Gent. Als activist is hy indertijd uitgeweken naar Nederland. Minister Vos op de Brug. Vanavond om 21 uur zal de minister van Handel en Nij verheid, ir. H. Vos, over de zenders Hilversum I en II in de radio-uitzending „Op de Brug" spreken over „De orga nisatie van het bedrijfsleven". De Holland-Amerika lijn bouwt schepen De Holland-Amerika-Lijn wil voor het eind van 1946 weer regelmatige toeristen trips organiseeren. Er is een zusterschip van de „Nieuw Amsterdam" in aanbouw, dat de 28.000 ton groote „Staten dam" moet vervangen. Verder zullen 2 schepen van 10.000 ton in Nederland worden ge bouwd, die begin 1947 ge reed zullen komen. De „Nieuw Amsterdam" „Noordam", „Westerdam", „Veendam" en „Volendam" zullen den dienst over den At- lantischen Oceaan onderhou den, terwiil de „Deïftdiik", de „Drechtdijk" en een Dultsch prysvaartuig voor de Pacific kust gebruikt zullen worden. Op de route JavaNew York zullen de „Sommelsdyk". de „Sloterdijk" en waarschijnlijk de in de V.S. gebouwde „Lim burg" dienst doen. Nieuwe besprekingen in Indië op komst. Een stem over Sjarir's verklaring Van der Plas neeml onlslag. De heer C. O. van der Plas, lid van den Raad van Indië, heeft officieel ontslag ge vraagd uit zün functie. Naar Reuters speciale cor respondent uit Batavia meldt, wordt de mogelijkheid, dat de Nederlanders nog een laatste poging zullen doen een groot bloedbad op Java te voorkomen door voorstellen aan de Indonesiërs met be trekking tot den toekomstigen status van Indonesië binnen het koninkrijk, te Batavia druk besproken. Het uitstel van het vertrek van den heer van Mook wordt door welin gelichte kringen, in verband gebracht met een nieuwe po litieke stap bij de Indonesiërs. In een hoofdartikel over Sjahrir's verklaring stelt het Bataviasche „Dagblad" een aantal vragen onder welke ook of Sjahrir's verklaring, dat, wanneer de Britten meer troepen naar Indonesië bren gen, alle Indonesiërs zoo goed als ze kunnen tegenstand zul len bieden, beteekent, dat de republikeinsche regeering ex tremisme met nationalisme heeft vereenzelvigd. Dit blad voegt er aan toe: „Beteekent dit, dat de republikeinen het voornemen hebben zich by de roovers en moordenaars aan te sluiten, indien de geallieer de politiemacht versterkt zou worden? Met het oog op Sjahrir's verklaring: „Wy heb ben de onafhankelijkheid ge wonnen" zegt het hoofdarti kel: „Toen de Japanners za gen, dat him nederlaag onver- Nieuwe Socialistische Volkspartij? Onderhandelingen tusschen de S.D.A.P., de V.D.B., de C. D.U., een deel van de Christo- foorgroep en de N.VJ3. over de mogelijkheid van vorming van een nieuwe partij, hebben geleid tot principieele over eenstemming t.a.v. de politieke grondslagen en de waarborgen voor een samenwerking. Aan de samenwerkende partijen en groepen zal een kort program van beginselen van een te stichten nieuwe socialistische volksparty op breeden grond slag worden voorgelegd, als mede een ontwerp-urgentie- program. De beslissing zal uiteraard voor iedere deelne mende party door haar con gres genomen moeten worden. mijdelyk was, gaven ze den Indonesiërs de onafhankelyk- heid. Hetzij zonder tegenstand, hetzij na een geveinsde tegen stand gaven de Japanners hun wapens aan de Indonesiërs over, geheel in strijd met de voorwaarden van de capitula tie. Denkt men werkelijk, dat de republikeinen aan de Ver- eenigae Volkeren, die Japan hebben verslagen, kunnen vra gen om zulk een onafhanke lijkheid „Made in Japan" te erkennen? Wat Italië terugkrijgt. Tegen 31 Dec. zullen diverse gebieden, die op het oogenblik nog onder militair bestuur van de geallieerden staan, weer onder de competentie van de Italiaansche regeering vallen. Het betreft de eilanden Lam- pedusa, Linosa en Pantellaria en de provincie Udine. Vene- zia Giulia daarentegen valt hierbuiten. Opmerkelyk is, dat Alto.Adl. ge, waarop Oostenryk aan spraak maakte ?n Val Daosta, dat door Frankrijk is opge- eischt, beide weer Italiaansch worden. De aanklacht tegen het driemanschap Naar de secretaris van het district Zuid van de G.O.I.W. (gemeenschap oud illegale werkers) te Nymegen mede deelde hebben de illegale dis tricten Zuid en Cost him be zwaren tegen het besluit van de groote advies-commissie om een aanklacht in te dienen tegen het driemanschap ge- dhaafd. Van 9 t.m. 22 December 1945 voor het Zuiden des lands. Bonkaarten KA, KB, KC 513 Ontl'jtkoek: 354. 210 gram. Grutterswaren: 355, 250 gr. Peulvruchten: 356, 250 gr. Jam, Stroop: 357, 250 gr. Zout: 358, 200 gr. Vermicelli: 359, 100 gr. vermi celli, puddingpoeder, enz. Zuidvruchten: 360, 100 gram. Vieesch: 361, 150 gram. Aardappelen: 362, 2 kg.; 363 1 kg.; B 36, 1 kg. Waschpoeder: 364, 250 gr. Melk: A 35, 1% 1.; B 35, C 35, 3 liter. Bonkaarten KD, AH 513 Ontbytkoek: 449, 210 gram. Grutterswaren: 450, 250 gr. Jam, stroop: 451, 250 gram. Zout: 452, 200 gram. Vermicelli: 453, 100 gram ver micelli, puddingpoeder, enz. Zuidvruchten: 454, 100 gram. Men vreest evenwel, dat het reeds te laat is, daar de aan klacht reeds is gedeponeerd. In elk geval is er nog een actie gaande tegen den onevenredig grooten invloed van de groote advies-commissie, waarin de districten Zuid en Oost onvol doende zijn vertegenwoordigd. De Ramblers gaan weer spelen. Nadat hem nadere gegevens ter kennis zijn gebracht, heeft de eereraad voor de kleinkunst een nieuwe uitspraak gedaan inzake Theo Uden Masman en de „Ramblers". Masman mag nu tot 5 Mei 1946 niet optreden als leider van een ensemble. Wel mag hij nè. 1 Jan. a.s. zrjn beroep als pianist uitoefenen. De „Ram blers" zullen in Jan. weer voor de radio optreden. Het wereldgebeuren Seyss Inquart verantwoordelijk voor de razzia's in Nederland. Beestachtig werd vooral te genover de Russen en Polen opgetreden en de behandeling in Duitschland was mensch- onteerend. Sauckel, de man die de razzia's liet houden, gaf Hitier de schuld van al les. Maar in zyn brieven ging hy prat op het feit, dat hij 7 millioen buitenlandsche ar beiders naar Duitschland sleepte! Speer, de leider van de Duit- sche oorlogsproductie, werd ondervraagd en deelde mede, dat Seyss Inquart verantwoor delijk moet worden gesteld voor de uitvoering in Neder land van de orders van Sauckel. Speer beweerde zich steeds tegen deportatie te hebben verzet, omdat hy de productie In de bezette landen zelf liever wilde opvoeren. Uit alles blijkt zonneklaar, dat de Duitschers op niets ontziende wijze roofbouw pleegden op de volkskracht dei- overwonnenen en vooral de ar- De nieuwe progroms in Polen. Steeds afschuwelijker wor den de onthullingen, die in Neurenberg worden gedaan. Wij hebben gisteren reeds een en ander medegedeeld over de gewetenlooze wijze, waarop Himmler de uitmoor ding der overwonnen volkeren gelastte ten bate van Duitsch land. Hij gelastte de vernieti ging van tienduizenden door de S.S., tienduizenden Russen, Polen, Joden en stelde er een eer in, dat de SS-mannen sterk bleven ook als er dui zend lijken naast elkaar lagen door hun schuld. Hijbetoogde, dat de S.S. een super ras was en de veroverde gebie den moest bevolken. De oor spronkelijke bevolking mocht nimmer terugkeeren, moest vernietigd worden. Woensdag is in Neurenberg de arbeidsslavernij aan de orde geweest. Millioenen ar beiders werden naar Duitsch land gesleept en slechts een onbelangrijk percentage kwam vrywillig. In 1944 bestond 40 van de arbeiders in de be wapeningsindustrie uit vreem delingen. Van de arbeiders in de industrie van massaproduc ten 95 uit buitenlanders. Ribbentrop, toch heusch niet voor een kleintje vervaard, protesteerde tegen de behan deling van de Russische ge vangenen op last van Sauckel. Hij noemde het dwaas, dat Russische burgers moesten worden aangevoerd, omdat de krijgsgevangenen als vliegen waren gestorven Ook de wegvoering van de Nederlandsche mannen naar Duitschland kwam aan de orde. Er werd echter slechts medegedeeld, dat duizenden waren weggevoerd, in twee dagen alleen al 55.000 uit Rotterdam en Schiedam. In 1942 en 1944 werden de groot ste razzia's gehouden. De Ne derlandsche beschuldigingen besloegen slechts 2 van de ruim 400 pagina's van de aanklacht. beiders, w.o. vrouwen en kin deren, uit het Oosten zoo onmenschelijk behandelden, dat ontelbaren omkwamen. Beschamend is eigenlijk, dat er ook thans weer mel ding wordt gemaakt van on- menschelijkheden. Uit Polen stroomen Joodsche vluchtelin. gen naar Duitschland, die in Polen zelf bloot staan aan progroms. Jarenlang hebben zij in Polen en de Baltische sta ten bloot gestaan aan beest achtige mishandeling. Op 28 October 1941 werden in Kow- no 10.800 Joden met machine, geweervuur afgemaakt, op 9 Dec. 1941 te Riga 25.000 vrou wen en kinderen in het ghetto levend verbrand. De Duit schers kochten van Lithauers Joodsche kinderen voor 20 mark per stuk, die ze levend verbrandden. De S.S.-mannen stonden er lachend bij en de Joodsche moeders moesten er getuige van zrjn, als hun kin deren in het vuur werden ge worpen. Nu leeft in Polen zelf de anti-Joodsche actie weer op en wel voornamelijk omdat de teruggekeerde Joden hun bezit weer opeischen Wel verzet de Poolsche re geering zich tegen de pro groms. Tot dusver echter zon der resultaat. En de Joden verlangen nu nog maar één ding: weg te komen uit Euro pa en naar Palestina of Ame rika te kunnen gaan. Nieuws in een notedop De regeering is bezig maatregelen te treffen om in het hopelooze tekort aan kunstledematen te voorzien Zekere Marinus van Eekeren, die uit het kamp te Vught ontvluchtte, is in zijn woonplaats Bergen op Zoom aangehouden. Dezer dagen is de alg. vereeniRing van Ned. res. officieren weer nieuw leven ingeblazen. Res. officieren in liet Zuiden wordt verzocht hun adres aan de vereeniging p a. Hotel Cen traal, Markt, Den Bosch, op te geven. -X- De oorspronkelijke plannen van Buziau om 1 Jan. a.s. met een nieu we revue van een nieuw gezelschap op te treden, zijn voorloopig opge schort. Controleurs van den C.C.D. hebben een slager te Apeldoorn opgespoord, dlq clandestien eigenaar was van 38 koeien, kalveren, varkens en paarden. Alles werd in beslag genomen en ver voerd naar boeren in getroffen gebie den. ■X- Voor de hulpactie „Nederland helpt Indië" zal op 1 Januari a.s door Koos Koen een r3dioluisterwed- strijd worden gelanceerd, ■j? De toestand van generaal Patton. die bij Heidelberg een auto-ongeluk bad, is bemoedigend. Te Parijs hebben de arbeiders dei openbare bedrijven Woensdag een uur lang gestaakt om kracht bij ie zetten aan hun eisch om 1000 fr. extra te mogen ontvangen per m^and wegens de verhoogde kosten van het levens onderhoud. Ook de Metro staakte. De politie staakte niet. ■K- Er is nu overeenstemming bereikt over de deelneming van België aan de bezetting van Duitschland. In het vroege voorjaar zullen 2 Belgische divisies naar Duitschland vertrekken. De geallieerden ontruimen than« een 15 mijl diepe Fransch-Italiaansche grensstrook, die door Parijs wordt op- geöischt,. •5f De Senaatscommissie voor buiten landsche aangelegenheden der V. heeft met 15 tegen 1 stemmen motie goedgekeurd, waarin onbeperk te Joodsche immigratie in Palestina als Joodsch nationaal tehuis wodt be pleit, -X- De voorbereidende commissie var de organisatie van de Vereenigde Vol ken heelt besloten de eerste alge meene vergadering van de Vereenigdi Volken op 10 Januari a.3. in plaat: van op 7 januari a.s. bijeen te roe pen. w Wecnen telt thans 1-400.000 inwo ners tegen 2 millioen voor den oor log- Melk: 455, 5 liter melk. Vieesch: 456, 150 gram. Aardappelen: 457, 1 kg. Waschpoeder: 458, 250 gr. Tabakskaarten enz. T 04: 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen import-siga retten). V 04: 100 gr. chocolade of suikerwerken. X 04: 100 gr. choc, of suiker werken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Dec. a-s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vieesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 17 Dec. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale keukens moeten aldaar de bonnen 361 en 456 voor vieesch en 362 voor aardappelen worden inge leverd. Zellverzorgers voor vieesch, melk en aardappelen moeten op door den distributicdienst te bepalen dagen al daar inleveren resp. de bonnen voor vieesch, melk en aardappelen. Voor Vlissingschen hoofdmachinist Voor de eerste maal in. de( geschiedenis der Nederlandsche koopvaardij heeft' een Neder- landsch officier uit handen van Koning George op Buckingham Palace het Dis tinguished Service Cross ont vangen. Deze eer viel te beurt aan hoofdmachinist W. van der Zwan, van de voorm. „Ko ningin Emma" van de Mij. „Zeeland" te Vlissingen, dat aan vrijwel alle Britsche inva sies deelnam. In 1940 werd de „Koningin Emma" overgedra gen aan de Britsche koopvaar dijvloot waarop de heer Van der Zwan zich onmiddellijk op gaf voor dienstneming bij de Britsche marinereserve, de R. N.V.R., aangezien de motoren van het toen tot „Queen Em ma" verdoopte schip bijzonde re behandeling vereischten van een ingewijde als Van der Zwan. Hij kreeg vergunning naar de R.N.V.R. over te gaan zonder zijn nationaliteit te ver. liezen en ontving den rang van luitenant-ter-zee le kl. Op 1 Sept. 1943 werd Van der Zwan onderscheiden met de Oranje Nassau orde met de zwaarden, terwyl hij later de bovenge noemde D.S.C. ontving, die hem op den eersten Jan. 1943 was toegekend. Hij was nu van zyn eerste verlof in Nederland naar Londen teruggekeerd om het D.S.C. uit handen van Ko ning George te kunnen ont vangen. Het ligt in zijn be doeling binnenkort den zee dienst te verlaten. Sliep tante Pos? Een briefschrijver ia Alk maar postte een brief naar Middelburg en plakte daarop geen Nederlandsche postze gels, maar twee Hongaarsche, die nog dateeren uit den tijd van het Horthyregime. De Alkmaarsche posterijen stem pelden den brief alsof het Ne derlandsche zegels waren en ook dc post in Middelburg ontdekte de „fraude" blijk baar niet, want de bilef be reikte zijn bestemming zonder strafport wegens ongeldige frankeering. De enveloppe is intusschen een aardige phila- tellstische curiositeitl De Vlissingsehe tijdelijke ge meenteraad zal niet Dinsdag avond doch Dinsdagmiddag 2 uur byeenkomen. In de O.L. Vrouwekerk te Vlissingen had vcor het Lof door den Deken de installatie plaats van Pastoor P. Poppen, die in de H. Missen reeds de Parochianen had toegesproken, rjdens het Lof sprak de De ken de parochie nog toe. Gaarne bevelen wij nog maals de collecte van het plaatselijk comité Nederland helpt Indië te Middelburg aan. Zooals bekend, wordt deze heden en morgen gehouden. Worden oorlogs misdadigers vergast? Volgens een bericht van den specialen correspondent van de Daily Mail bestaat de mo- felijkheid dat de oorlogsmis- adigers die thans te Neuren berg terecht staan, wanneer zij ter dood veroordeeld wor den, hun leven zullen eindigen in de gaskamer. Op deze wijze zouden hun lichamen en her senen het meest ongeschonden kunnen blijven ten dienste van autopsie en hersenonderzoek. Het vonnis zou volgens an dere berichten voltrokken wor- den in de vesting Landsberg, waar Hitler in 1923 gevangen zat en „Mein Kampf" schreef. Gratis kleeding van de H.A.R.K. De H.A.R.K. heeft de be schikking gekregen over een zeer groote partij, destijds door de regecring in het bui tenland aangekocht, gedragen kleeding. ter gratis-versprei ding oncL. de noodlijdenden. TRAGISCH ONGEVAL, Woensdagochtend vond op de gasfabriek te Vlissingen een tragisch ongeval plaats. De ö2-jarige heer L. E. Doornbos, die vele jaren als technisch hoofdambtenaar aan het gas bedrijf verbonden was, kwam op de fabriek te vallen en is in den loop van den dag aan de gevolgen overleden. NOG ERNSTIGE WONING NOOD IN MIDDELBURG. Voorloopig nog evacué's in de binnenstad. Het feit, dat door het droog vallen van het geïnundeerde gebied verscheidenen in. Mid delburg weer geleidelijk aan. hun oude woning kunnen gaan betrekken, heeft blijkbaar, het gerucht doen ontstaan, dat in den vervolge geen nieuwe eva cué's in de huizen der binnen stad zullen behoeven te worden opgenomen. Helaas is de toe stand nog niet zoo gunstig. Er moet nog op gerekend worden, dat vooreerst aan een niet onaanzienlijk aantal personen, van elders tijdelijk in de stad gekomen, onderdak moet worden verleend, omdat zij nog niet naar hun vroegere woonplaats kunnen terugkee ren. Niet alle doorkomende huizen komen voor verlichting van deze woningtoestanden be schikbaar; ook de evacué's, die al jaren in vreemde omgeving naar eigen huis terug verlangen, behooren immers thans zooveel mogelijk daartoe de kans te krijgen. Nog een deel van stad en eiland staat onder water, vele behuizingen zyn onvol doende, verscheidene huizen voor langen tijd nog onbruik baar, talrijke nieuwe inwoners van Middelburg vragen een plaats. Zoo bij vertrek van evacué's in de woningen der binnenstad voldoende ruimte vrijkomt, zal deze ook in de komende maanden nog voor evacué's moeten worden opge vorderd. Nog is er ernstige woning nood. Wat betreft den duur van het verdere verblyf in de bin nenstad van hen, die uit de buitenwyken afkomstig, aldaar onderdakvondeai, geldt, dat dit verblijf zich slechts zal mogen uitstrekken tot het tijdstip, dat de droog gekomen woning weder behoorlijk bewoonbaar gemaakt is of had kunnen wor„ den. Zoodra dit tijdstip is aangebroken, zullen de eva cué's verplicht zijn hun vroe* gere woning weer te betrekken. Waar noodig zal het gemeen tebestuur daartoe den noodi- gen dwang uitoefenen. SCJUURFTBESTRUDENG. Zooals bekend mag worden verondersteld is er in Vlissin gen een ploeg van het Ned, Roode Kruis om de patiënten, die aan schurft lijden te be handelen. Tot nu toe zyn er reeds vele honderden die leden aan deze hinderlijke jeukende ziek te genezen. Dagelijks melden zich nieuwe patiënten aan. Het Roode Kruis team kan echter niet steeds blijven. De huisartsen in Vlissingen doen daarom een dringend be roep op allen die veel last van jeuk hebben, zich bij hen op hun spreekuur te vervoegen. Slechts als elke patiënt, lij dende aan schurft, behandeld en genezen is. kunnen we er zeker van zijn dat deze zeer hinderlyke ziekte uit onze stad verdreven is. Kerknieuws Voortgezette vergadering Gen. Syuode Ned. Herv. kerk. Een dezer dagen hield de generale Synode der Ned. Herv. Kerk een vergadering in huize „Blankenburg" te Was senaar. Teneinde ds. Gravemeijer volledig vrij te maken voor het werk van algemeen gedele geerde, werd besloten een nieuwen secretaris te benoe men. Ds. Gravemeijer zal uitge- noodigd worden als adviseur op te treden bij de Gen. Synode, haar moderamen en het secre tariaat. Tot secretaris werd daarop benoemd dr. E. Emmen te Haarlem en voorts tot secre taresse voor den Herv. raad voor kerk en kerken mevr. N. SmitAvis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1