PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nota over regeeringsbeleid Ernstig streven naar verlaging staatsuitgaven Algeheele schadeloosstelling oorlogsgetroffenen onmogelijk De ontwikkeling van den toestand in Ned. Indië. Van Mook nog niet naar Nederland. Mussert ter dood veroordeeld nootaredacreur O. Balllntljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Donderdag 13 Dec. '43 188e Jaargang Nummer 209 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3-20 pei kwartaal, tranco per I>osl. 1 3.4b p.. '««'«"I- Losse nummers 5 cent. AL>\ EK TENT1EPRIJS 12 cent per mm.. minimum oer advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 fijnen); Middelburg i.ondensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turiktdc 15, telefoon 2475 Terneuren Nieuwcdiepstraat 23 Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsctie Courant. Middelburg. OP DEN BODEM DER WERKELIJKHEID. De nota, welke de regeering over haar beleid aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen, is een lijvig docu ment, dat nadere bestudee ring behoeft, alvorens men er een gefundeerd oordeel over kan vellen. De eerste indruk is evenwel, dat hier reken schap en verantwoording wordt afgelegd door mannen, die, vastbesloten om voor Ne derland te doen wat in hun vermogen is, zich geplaatst zien voor een berg van moei lijkheden en dat zij zich hij het bestrijden ervan met bei de voeten op den bodem der werkelijkheid plaatsen en zich allerminst overgeven tón lichtvaardige illusies. Zonder eenige terughouding hebben zij in deze nota een beeld ge geven van den toestand, waarin Nederland na vgf Ja ren oorlog en uitplundering is komen te verkeeren en men zegt niet te veel. als men dit beeld schokkend noemt. Wellicht zullen vele land- genooten er door onthult worden. Want nog te weinig werd door ontelbaren beseft, hóe straatarm we zijn gewor den, hóe ontzaglijk groot de problemen zijn en hoe onge kend ingewikkeld de situaties, waarin met inspanning van alle beschikbare volke kracht de eerste schreden ge zet zullen moeten worden op den langen, onzegbaar zwaren weg naar de daadwerkelijke herleving en herrijzenis van ons vaderland. Hoe ziet dit beeld eruit T Een chaos in Indië, een hachelijke situatie, met vrij wel geen lichtpunten. In Nederland: een verwar de toestand bij de berechting van politieke delinquenten, een zuiveringsprobleem, dat te traag wordt opgelost, fi- nancieele problemen, waarin men nauwelijks raad kan schaffen. De schadeloosstel ling der oorlogsgedupeerden alleen al stelt aan de schat kist te hooge eischen, by de oplossing van het loon- en prijsprobleem staat men te- genover het feit- dat er in het innenland nog niet geprodu ceerd kan worden, ierwyi aankoopen ln het buitenland sommen verslinden, waarvan een gewoon mensch zich geen voorstelling kan maken. Wy leven in een toestand, waarin we niet eens in staat zouden zijn, ons dageiyksche voedsel te betalen, als de regeering geen honderden millioenen guldens bijpasteEen ont wricht bedryfsleven, dat op nieuw georganiseerd dient te worden, arbeidsverhoudingen, die opnieuw moeten worden eregeld, een volksgezond- eid, die op tragische wtjze geschokt is, vergeleken by den toestand, die ons in 1939 met trotsch vervulde. Handelspro blemen, verkeersproblemen, spaar- en voorschotproblemen, bestuursproblemen, problemen zonder tal. In een ty'd, die re- geeren zoo moeilijk maakt, als nimmer tevoren. Het is geen opwekkend beeld, dat de regeering geeft van den toestand, waarin Ne derland verkeert. Maar het is goed, dat er klaren wijn wordt geschonken, dat er hier en daar voor velen harde noten worden gekraakt, dat hier een document ter tafel is gekomen, dat ons, voor zoover noodig, de schellen van de oogen doet vallen. Het is zoo gemakkeiyk om de leuze „Er zit schot in!" „Nederland herrijst!" aan te heffen. We vermeien ons nog altijd te veel in de gedachte, dat alles wel weer recht zal komen. En het zal ook wel weer recht komen en er komt wel weer schot in en natuurüjk zal Nederland herrijzen. Maar slechts ten koste van zeer zware offers en bijna boven- menschelijke krachtsinspan ning. Die overtuiging wekt, by eerste beschouwing, deze no ta over het regeeringsbeleid. De Duilsche oorlogsslavernij Volgens een te Neurenberg als bewijsstuk voorgelegd offi cieel overzicht hadden de Duit- schers 6.691.000 buitenland- sche arbeiders in dienst in hun Reich, waaronder 4.795.000 burgers. Onder die burgers wa ren 1-900.000 Russen, 764.000 Franschen, 274.000 Nederlan ders en 183.000 Belgen- Film over strijd bij Arnhem Ter eere van den 9-daagschen strijd van de First Airborne Di vision m Nederland is de Brit- sche film ,,l fought at Arn hem" vervaardigd. De film, die ongeveer 100.000 kost, is grootendeels vervaardigd in Arnhem met 200 man van de First Airborne Division. Er werkten geen beroepsacteurs aan mee. De mannen kregen hun gewone soldy, alleen een extra vergoeding voor de scène van de rivieroverschrijding waarbg zij in het ijskoude wa ter moesten springen. Ook Arnhemsche burgers die de ge wonden verpleegden en hen voor de Duitschers verborgen rielden, werkten aan de film mee. Woensdagmiddag is de aangekondigde regeeringsnota over het beleid van het Kabinet gepubliceerd. De Inhoud kan zeer in het kort in de volgende punten wor den samengevat. I. De regeering acht den toestand in Nederlandsch-lndië onbevredigend: Er heerscht op Java anarchie. De deur biyft open voor onderhandelingen en de regeering wil gerechtvaardigde eischen der nationalisten niet in den weg staan- Bepatrieering schynt het eenige middel om de Europeanen in Indië te helpen. De lichting 1945 zal na oefening ten deele beschikbaar komen voor Indië. Tot dusver staan 27 bataljons en een zeemacht ter beschik king voor Indië. t. De regeering zal ernstig streven naar verlaging der staatsuitgaven en bezuiniging op de overheidsdiensten. 3. Ten aanzien van de politieke delinquenten zullen lichte gevallen versneld worden afgedaan. De P.OJ). wordt gedeelte]yk by de politie ingelijfd. Eerstdaags zal deti neering slechts op grond van wettelijke regeling mogelyk zQn. 4. Algeheele schadeloosstelling van oorlogsgedupeerden is onmogelijk. Er komeu huisraadschadeboekjes. Speciale regeling voor den middenstand- Er la een algemeen© ver mogensheffing op til. ft. Schadevergoeding door Dultschland wordt alleen mogeiyk geacht door uitlevering van kapitaalgoederen uit de W. zóne en Dultsche buitenlandsche bezittingen. Geen jaariyksche herstelbetalingen te verwachten. ft. De regeering streeft naar evenwicht tusschen pry zen en loonen. Bijzonderheden over spaar- en voorschotrekenin gen. 7. Er komt een nieuwe wachtgeldregeling. 8. Scholing, her- en omscholing hebben volle aandacht. Enquête naar tekort van vrouweiyk fabriekspersoneeL 9. Peil van den landbouw aal worden opgevoerd, o-m. door stichting van nieuwe lagere landbouwscholen. 10. Ambtenarenzuivering 1 Februari 1946 ten einde. II. Oandidaatstelling voor Provinciale Staten op Tweeden Dinsdag in April. 12. Verkiezing voor Kamer en Prov. Staten zoo mogelijk op één dag. 18, Het Kijk zal voorloopig helpen gemeentelijke tekorten te overbruggen. 14. Ter bestrijding der fcb.c. zullen noodsanatorla worden ge bouwd. 15. Onze handelsvloot gehalveerd; wederopbouwmaatregelen ln voorbereiding. 10. Invoer van goederen uit buitenland binnenkort door par ticulieren. De nota opent met een mede- deeling over de kabinetsforma. tie, waaraan wy onüeenen, dat het kabinet gevormd werd zonder dat de formateurs over leg hadden gepleegd met de besturen der politieke partyen. Wel werden besprekingen ge voerd met personen van ver schillende richtingen. Boven dien wordt opgemerkt, dat ge streefd werd naar het samen voegen van een groep van per sonen, die ook vertrouwen in elkaar stelden, wat in de hui dige moeilijke omstandigheden van het grootste belang kan zyn. De nota vervolgt met een Overzicht van de ont. wikkeling ln Nederlandsch- lndië. De nota merkt allereerst op, dat achter de intellectuee- le leiders der republiek Indo nesia de door de Japanners be werkte en gemüitairiseerde jeugdbeweging in handen is gevallen van de meest extreme groepen en dat deze een toe stand van anarchie hebben ge schapen, die tot dusver tel kens aan de contröle van het regime is ontsnapt De Japansche wapens zijn overal in Oost- en Midden- Java practisch volledig aan de Indonesiërs overgedragen en voor het meerendeel in handen van extremisten geraakt. De gevolgen voor de door de Ja panners geïnterneerde en ver spreid levende Indo-Nederlan ders waren ernstig, soms fa taal. Opgemerkt wordt, dat de na tionalistische vrijheidsdrang practisch alle ontwikkelden en een groot deel van het volle beheerscht. De verovering van Java, het wegvagen van alle Nederlanders uit het openbare leven, het betrekkelijk zelf standig optreden van de Indo nesiërs heeft de geesten blij vend en diep beïnvloed. De onbevredigende gang van ken by de herbezetting heefL bovendien veroorzaakt, dat de by velen bestaande begeerte om weer de leiding der Ned. Ind regeering te aanvaarden niet tot uiting kon komen of ver dween. Er heeft zich een diepgaande sociale omwenteling voltrok ken. Het gezag der vorsten is ondermijnd. De nood heeft de dorpsbevolking op drift doen slaan, het rooverswezen kreeg ongekende afmetingen, de mi litaire jeugdorganisaties schui ven alle gezag opzij en leven op kosten van den boer, die zelfs het planten gaat verzui men. Zeer ernstig is ten slotte- dat de stuurloosheid der jeugd en de wanhoop der armoede niet alleen in nationalistische exces sen zich ontlaadt maar ook in religieuze. In Bantam en Che ribon met name heeft de revo lutie een fel Moslimsch karak ter. Christenvervolgingen ko men over het geheele land voor. Het bestuursapparaat, reeds door de Japanners van zyn bes te elementen beroofd, viel in vele streken byv. Bantam en Java's Noordkust zoo goed als weg. Elders mist het alle gezag over de extremisti sche vrijscharen. DE TOESTAND IN BATAVIA De nota schildert hierna den toestand in Batavia en noemt die uiterst moeilyk. Behalve enkele gebouwen, die door Nederlandsche en Britsche autoriteiten zyn bezet, zijn alle regeeringskantoren nog steeds in handen van de republiek Indonesia. Hetzelfde geldt van de openbare diensten, zooals telefoon. Overneming zou al leen leiden tot desertie van het inheemsche personeel, dat bij aanblijven bloot zou staan aan extremistische terreur. De moeilijkheid manifes teert zich hier in haar scha delijkste gedaante. Haar meest cragische uiting vindt zij in het verdwynen v&n ruim 600 personen, w.o. Indonesiërs, Europeanen en een groot aan tal Japanners. Contact met de Indonesiërs is moeilijk, om dat het door de extremisten al3 compromitleerend wordt beschouwd. De onveiligheid maakte het ook noodig de interneerings- kampen in stand te houden, omdat daar het leven der in- wonenden het best kan wor den beschermd. Het voedsel tekort, verzwaard door der. voedsel-boycot, verhoogt de moeilijkheden. Er zijn geen teekenen dat de republikeinen in staat zijn maatregelen tegen den a'.gemeenen nood te nemen. Het geldwezen biyft in schromelyke verwar ring. Ten opzichte van den toe stand in de buitengewesten wordt medegedeeld, dftt deze. minder ontwricht is. Jan op Jar*. In de „Groote Oost' op Borneo. Billiton, Banka er Riouw werden nog geen moei- lykheden ondervonden, op Su matra heerschen aan de West kust en in de B&taklanden vrij sterke, aan de Oostkust en Palembang minder sterke na tionalistische stroomingen, terwyi de situatie in Atjeh politiek onbevredigend la. Er ïeerscht echter geen anarchie. De nota geeft dan een overzicht van de pogingen, die gedaan zyn om de orde te andhaven en met de nationa listen tot vruchtbaar overleg te geraken. Het beleid van dr. van Mook wordt daarbij volledig door de regeering ge dekt. Voor de regeering ligt het probleem aldus, dat vooreerst zy er van is uitgegaan om met een gezond Indonesisch nationalisme samen te werken en zy daartoe bereid biyft, ver volgens dat nog steeds geen eervolle poging mag worden verzuimd om de blinde mach ten te beteugelen, die Java's lot en dat onzer weerlooze landgenooten ln handen heb ben genomen en voorts dat noodzakeiyk de voorwaarden moeten worden geschapen, die den Brltschen bondgenoot tot doeltreffend handelen tegen extremistische excessen ln staat moet stellen. Nadat hulde is gebracht aan de medewerking der Britten en gewezen ls op de moeiiyke positie, waarin Engeland ver keert, wordt uiting gegeven aan de hoop, dat de op 6 Dec. te Singapore gevoerde besprekingen van groot nut zullen biyken te zyn. Het ls echter niet ln 's lands belang daaromtrent gedetailleerde me- dedeelingen te doen. Wat de politieke gedrags in betreft, ls de regeering -Jet te schokken ln haar stre ven om de deur open te hou den voor constructief overleg met die personen uit de Indi sche samenleving, die met de Indische regeering tezamen een nieuw tydperk willen In gaan van politieke, econo mische en sociale ontwikke ling, waarby gerechtvaardigde Indonesische aspiraties ten volle bevrediging zullen vin den. Omtrent de militaire voor uitzichten meent de regeering zich op dit oogenbllk niet te mogen uitlaten. Wel moge de Kamer zich realiseeren, dat het militaire probleem zwaar is. Wat de troepensterkte, die Nederland beschikbaar heeft voor Indië, betreft, zegt de nota, dat 27 bataljons zyn uitgezonden. De lichting 1945 komt na oefening beschikbaar. Voor de vloot zijn In Ned. Indië thans aanwezig 2 krui sers, 3 torpedojagers, 6 onder, zeebooten, 1 kanonneerboot, 1 mynenlegger, 4 mynenvegers en eenig verder hulpmateriaal en een aantal vliegtuigen van den marine-luchtvaartdienst. Tenslotte merkt de nota op. dat het evacuatie-probleem steeds gunstiger wordt en dat repatrieering naar Nederland, zeker voor vrouwen en kinde ren, de oplossing zal moeten zijn. Gerekend wordt op de thuisbrenging van 50.000 per sonen tot einde Februari 1946. De regeering ziet de repatri eering als een regeeringszaak, waarby echter volgaarne de meest mogelijke medewerking van particuliere zyde wordt aanvaard. Het transport wordt verzorgd door den repatriee- ringsdienst, de verdere verzor ging valt onder de taak van het Centrale Bureau voor de verzorging van Oorlogsslacht offers (C.B.V.O.). De minister ontveinst zich geenszins, dat het beeld, ln deze nota geteekend, over het algemeen nauwelijks voldoende bevrediging kan brengen. vormen by haar pogen om verdere uitzetting van uitga ven voor den publieken dienst tegen te gaan. Een eerste stap werd op den weg der beperking gezet door het besluit van den mi nisterraad, dat geen organi satie-eenheid mag worden ge formeerd of uitgebreid, voor dat zulks door den minister van financiën of den minister raad, is goedgekeurd, ook al zyn de gelden daarvoor op de begrooting aanwezig. Er zal in het algemeen ernstig naar dienen te worden gestreefd, de staatsuitgaven belangrijk te verlagen. Met Ingang van 1 Dec. zyn alle organen van het Militair Gezag in liquidatie en na 1 Jan. '46 zal het M.G. tot het verleden behooren. Het bureau nationale vei ligheid, welks werkzaamheden noodzakeiyk waren in aan sluiting op het werk der ge allieerde fieldsecurity. zal in 1946 worden geliquideerd. De te vervullen taken zullen wor den toevertrouwd aan de nor male organen. By de formatie van den re- geeringsvoorlichtlngsdienst is er eenerzyds naar gestreefd al het voorllchtingswerk met elkander in verband te bren gen en een gemeenschappe- lijken technischen dienst te bezorgen. Anderzijds heeft de regeering behoefte aan een behoorlijk geoutilleerd appa raat, dat zoowel snel de ge- wenschte Informaties kan ver schaffen alsook naar buiten de regeering steunt by haar te voeren beleid. Zie vervolg pagina 2- Weer een Lagerhuis- Het Bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woens dagmorgen ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., ter dood veroordeeld. Het Hof overwoog hierby dat de dagvaarding wettig en overtuigend bewezen was, dos dat bewezen ls, dat Mussert getracht heeft het ryk onder vreemde heerschappy te bren- en, dat hij in tjjd van oorlog ten vyand hulp heeft ver leend en getracht heeft den grondwettigen regeerlngsvorm omver te werpen. Het Hof verleende het recht van cas satie. Evenals voor het proces zelf, was ook voor de uit spraak de publieke belang stelling gering te noemen. Mussert hoorde den presi dent, mr. van Be rekel, toen deze het doodvonnis uitsprak, rustig aan. Hy scheen deze uitspraak verwacht te heb ben en toonde niet de minste verrassing. Het is nog niet bekend of Mussert van het hem ver leende cassatierecht gebruik zal maken. interpellatie. Het lag in de bedoeling, dat van Mook op Donderdag per vliegtuig naar Nederland zou vertrekken en dat hy verge zeld zou worden door mr. K. F. J. Verboeket, wnd. hoofd van den regeeringsvoorlich- tingsdienst Uit gezaghebben de bron wordt echter nader vernomen, dat dr. van Mook zyn reis met het oog op de huidige ontwikkeling eenige dagen heeft uitgesteld. Mr. Verboeket zal echter, zooais in de bedoeling ligt, morgen vertrekken. Zijn fami lie zal hem hierby vergezel len en hy hoopt voor eenigen tijd in Holland te verblyven. Ook zal per vliegtuig morgen naar Nederland vertrekken ir. M. Ph. Broekhuisen, directeur van een aantal spoorweg maatschappijen. In het Lagerhuis heeft het Labourlid Dribey de regeering geïnterpelleerd over de ge beurtenissen ïn Indonesië. Hy verklaarde, dat de Nederland sche regeering nimmer aan Indië den Dominionstatus had aangeboden. Minister Noel Baker ant woordde. Hy wees erop, dat Nederland tydens den oorlog alles gedaan heeft wat het te^en de gemeenschappelyke vijanden doen kon. Hy bracht hulde aan het opbouwende werk van de Nederlandsche regeering. Overigens deelde hy mede, dat de Britsche troepen slechts tot taak heb ben de orde te herstellen en de Japanners te ontwapenen. Hy verklaarde, dat de Indo nesiërs ongetwijfeld vele wreedheden hebben begaan en dat ook Sjarir het toe zou juichen als aan de uitspattin gen een eind werd gemaakt. Wat het gebruik van Japan- sche troepen aangaat deelde Baker mede, dat de Japan ners de Indonesiërs alleen hebben aangevallen, als er on voldoende Britsche troepen Noel Baker loofde de ko loniale politiek der Neder landsche regeering en noemde de voorstellen die thans zyn gedaan, zeer vergaand. Ambarawa in lichter laaie. Volgens piloten schijnt heel Ambarawa in brand te staan. Een aanval op het kamp Kota Paris te Buitenzorg werd af geslagen. Twee Rapwi-kampen werden beschoten. De telefoon, verbindingen tusschen Ban doeng en Batavia zyn verbro ken. Indonesische plunderaars zijn gevangen genomen en an deren neergeschoten. Ten Z. van Soerabaja, by Sidoardjo, werden 1500 Chineezen bevrijd. By Soerabaja is een groote opslagplaats voor ammunitie vernietigd. In Semarang en op Padang is alles rustig. In Me- dan wordt een vrachtauto met 3 Br.-Ind. soldaten vermist. Memorandum van prol. Gerbrandy. Het zittende kabinet acht zich noch gerechtigd, noch in staat rekening en verant woord ng af te leggen omtrent het beleid, door vorige regee ringen in Londen gevoerd. Prof. dr. P. S. Gerbrandy zal hierover een memoran dum samen stellen, dat aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. De organisatie der overheidsdiensten Allerlei oorzaken hebben de stichting van een groot aantal overheidsdiensten en een on matige uitbreiding van be staande diensten ten gevolge gehad. Het naast elkaar be staan van organisaties voor hetzelfde doel in Londen, in het bevryde Zuiden en in het Westen van Nederland, heeft doublures met zich meege bracht, die slechts met moei te blyken te kunnen worden opgeheven. De regeering meent, dat het samenstellen van een begroo ting: een eerste stimulans zal Hoe lij reageerden. De nazi-misdadigers waren absoluut niet onder den in druk van de film, allerminst teleurgesteld. Goering genoot zichtbaar en zelde, dat als de president van het bof, de Amerikaan Jackson, de heele film had gezien, hij ongetwij feld nationaal socialist zou zijn geworden. Goering en Doenitz kregen woorden over de vraag, of de luchtmacht dan wel de marine de beste troep was geweest. Hess ap- Klaudisseerde voor Hitier en ibbentrop. kreeg tranen in zijn oogen en vroeg aan een Amerikaansch psycholoog: ..Voelt u ook niet Hitiers ge weldige persoonlijkheid?" Schacht was zeer getroffen door de wederopbouwscènes en vroeg later: „wat zit daar nu voor slechts in?" Frank merkte na afloop op: „En dat is nu de man, van wlen de Duitschers een afgod maakten!" gehouden Schoonheid" naar Zeeland. Avondlijke aankomst van beroemde schilderijen Madonna van Angelino overnachtte in een vrachtauto. Hoeveel Rembrandts zouden er ooit in Zeeland zijn geweest Zy zullen te tellen zyn op de vingers van één hand. En hoe veel Jan Steens, Frans Hal- sen, Rubensen, Van Dycks en noeveel doeken van onze ande re groote meesters Het zul len er bitter weinig zijn ge weest. Zeer zeker echter heeft nog nimmer een Madonna van Fra AngeLicoop deZeeuwsche eilan den vertoefd en weinig zal de befaamde Italiaan, die als geen ander in zijn kleuren en gelaatsuitdrukkingen het he- melsche benaderde, en daar om „II Beato" werd genoemd, hebben kunnen vermoeden, dat vyf eeuwen na zyn dood een van zijn werken den nacht zou doorbrengen in een vrachtauto, in de open lucht, op het pas aan de golven ontworstelde Wal cheren en onder politiebewa king Het beroemde kunstwerk verkeerde overigens in goed gezelschap. Het maakte deel uit van een collectie van circa 90 beroemde schilderijen, die feëxposeerd zuilen worden op e a.s. Zaterdag te openen ten toonstelling „Benouden Schoon- neid" in Middelburg, doeken, die afkomstig zijn uit het Am- sterdam_che Ryksmuseum en iet Mauritshuis in Den Haag De verwachting was, dat de ze kunstschatten Maandag- middag zouden arriveeren. De weersomstandigheden waren echter oorzaak, dat het een jijna nachtelijke aankoms. werd. Eerst omstreeks 10 uur .n den avond reden twee groo ve gesloten vrachtauto's Mid ielburg binnen en daarin be vonden zich de kunstwerken rgvuldig gewikkeld in de kens, ten einde hen te be schermen tegen inwerking van vocht en koude Weinigen zijn daardoor ge tuige geweest van de aankomst van een cultuurbezit, zooals Zeeland neg nimmer heeft ge herbergd. Het oleek te laat om de doe ken nog onder te brengen in het Museumgebouw van het ^eeuwsche Genootschap der w etenschappen, waar de ten toonstelling wordt gehouden. Daarom werd besloten om de schilderijen in de auto's te la- ten en die gedurende de nach telijke uren onder politiebewa king te stellen. In den loop van den Dinsdag .verden de doeken overgebrach i naar het tentoonstellingsge bouw en wie hier in de middag uren een bezoek bracht, kon, te midden der bedrijvigheid in gangen en zalen, de kostbare doeken zien staan. Vooruitloopend op de opening Ier expositie kan reeds worder. medegedeeld, dat hier inder daad een keurcollectie naai -eeland is gekomen en dat de .entoonstelimg „het" artistie ke gebeuren in dit wintersei zoen is. Twee Rembrandts bevinden rich onder de schilderijen, nl. „De Oosterling" en „Titus als monnik", van Frans Hals vindi men 4 doeken, van Rubens za .nen een portret aantreffen van -lélène Fourment, zijn tweede vrouw, terwijl nog twee andere schilderijen van dezen meestei tanwezig zijn. Alle beroemdi namen uit den bloeityd dei Jederlandsche schilderkunst jn vertegenwoordigd, maai .aarnaast vindt men ook bui nlandsche grootheden, ondei er schilderijen van Fra An gelico, Goya, El Greco, Moro JUo en J inter et to. De liefhebber van beelden de kunst, zal dus ziin hart kun- De toekomstige verhoudingen in de suikerindustrie. In zijn rede over bovenstaand onderwerp in de vergadering van het hoofdbestuur der Z.L.M., heeft de heer J. M. van Bommel van Vloten, een histo risch overzicht gegeven van 't ontstaan van de Eerste Ned. Coop. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. na enkele jaren gevolgd door die te Din- teloord, Puttershoek, Friesch- Grorfingen en later Roosendaal, Zevenbergen en de Zeeland te Bergen op Zoom met als voor naamste reactie de volledige concentratie der particuliere suikerindustrie. Spr. stond uitvoerig stil by de ontwikke ling der afzonderlijke Coöp, fa brieken. Voorts besprak de heer Bommel van Vloten de fusieplannen die een oplossing zouden brengen van de tegen stelling tusschen de coöpera ties t.a.v. het raffinaderij- vraagstuk; een meer efficiente bietenontvangst en bietenbe vrachting; het wegnemen van de tegenstellingen tusschen de ooöperaties t.a.v. bieten- en suikercontingenteeringaan passing van de totale fabrieks- capaciteit aan het beschikbare kwantum bieten, -waardoor be langrijke besparingen aan vas te kosten worden verkregen. By de actie voor het fusie idee hebben de besturen van Puttershoek en Friesch-Gro- ningen gemeend niet te moeten deelnemen en hebben nu Din- teloord, Zevenbergen, Roosen daal en Sas van Gent een com missie gevormd om de zaak in studie te nemen. Spr. betreurde o.a. het gebrek aan belang stelling van de leden in hun coöperatie. Velen voelen en beseffen niet, dat zy niet al leen bietenteler, doch ook sui ker-producent zyn. De Nederlandsche diamant-industrie. In de Amsterdamsche dia mant-industrie waarin voor den oorlog 3000 man werkzaam waren, zyn thans weer reeds 1000 man tewerk gesteld. De oorlog is ook aan deze in dustrie niet onopgemerkt voor bijgegaan. In 1942 moesten al le diamantvoorraden aan de Duitschers worden ingeleverd. Ongeveer een vyfde, 12944 ka raat, kon worden gered. De safes werden geforceerd en de diamantvoorraden gestolen. 90 der ondernemers waren Joden, die werden weggevoerd. Na de bevrijding heeft de Dia mond Comp. een groote hoe veelheid ruwe diamant ter be schikking gesteld. Sedert 1 Nov. is er voor 1.528.150 ge- Nieuwe kapperstarieven. Voor soover op 9 Mei 1940 geen hoogere tarieven werden berekend inogen de kappers thans ten hoogste de volgende prijzen berekenen: In plaatsen met meer dan 10.000 inwotieis: Heerenvak: volkszaak: knippen: 0-45. scheren: 0.15; mid denstandszaak resp.; 0.55 en 0.20; eerste klasse zaak resp.: 1.65 en 0.25; damesvak: volkszaak, was- schen. 0.55, onduleeren: 0-75, wasschen en watergolven I, perma nenten: 1 4-50; middenstandszaak resp: 0.70, 0.90, 1-25 en 6; eerste klasse zaak resp.: f 0-85, f 1.10, 1-50 en 8. In plaatsen met minder dan 10.000 inwoners: Heerenvak; volkszaak, knippen: f 0.35, scheren: 0-15; mid denstandszaak resp.: 0-45 en J 0-15; eerste klasse zaak resp.: 0-55 cn 0.20; damesvak; wasschen: 0-45, ■nduleeren: 0-60. wasschen en wa tergolven: 0-80. permanenten: 3.75; middentandszaak resp.: 0,55. 0-75, 1, 4.50; eerste klasse zaak. resp.: 0-70, 0.90, 1.25, J 6. De prijzen gelden voor de complete behandelingen incl. de daarvoor bc- noodigde materialen. nen ophalen in de zes zalen, die in het Museumgebouw door de tentoonstelling in beslag zullen worden genomen. En Zeeland mag den minister van onderwys, kunsten en weten schappen dankbaar zijn voor zijn besluit, dat de tentoonstel ling „Behouden Schoonheid" ook naar deze provincie komt. Op de Z.V.U. rust de dankbare iaak deze expositie te organi- seeren. Verwacht mag worden, dat er uit de geheele provincie een stroom van bezoekers naar Middelburg zal komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1