PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT PLUNDERING, HONGER EN MOORD IN OOSTENRIJK. Bezettingsmethodes, die niet door den bengel kunnen. HET PROCES IN NEURENBERG Duitsehers waren blij, dat Amerika werd aangevallen. Indonesiërs bieden weerstand tegen geweld. „Op het oogenblik verder onderhandelen nutteloos". UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCHE LANDBOUW- KWESTIES BESPROKEN. Hoofdredacteur G. Ballintljn (met redacticneele medewerking van dr. W. II. Beckenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk Hrma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre, C. Zwagerman, M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANl Woensdag 12 Dec. '45 188e Jaargang 25 vent per week, t 3-2D per kwartaal, franco per post. I 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent pet mm., minimum oer advertentie 1 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijneni; Middelburg Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924- Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzcn Nieuwediepsiraat 23 Postrek.ning 359300 Pmv. /«'•■vd-f DE ZmVERlIjGSKOORTS. Steed3 talrijker worden de stemmen, die zich verheffen tegen de zuiveringsepideimie, die in ons land is losgebroken. En inderdaad, er gebeuren de gekste dingen. Er worden vol maakt willekeurige maatsta ven aangelegd, van eenheid in de zuivering is geen sprake. Twee menschen, die precies hetzelfde hebben gedaan, wor den tot totaal verschillende straffen veroordeeld! De tri bunalen vellen vonnissen, waar iemand, die nadenkt soms van schrikt. Dat het beseif baan breekt, dat dit niet langer voort kan 6aan, stamt tot voldoening. In et te Eindhoven verschijnen de weekblad „Ons Volk" (soc. dom.) wordt nu geëischt, dat alles en allen moeten worden gezuiverd, die .1 direct landverraad hebben gepleegd, waartoe onder meer ook gerekend moeten worden de leden van de N.S.B. en ver wante organisaties, 2. zij, die hand- en span diensten aan den vijand heb ben bewezen, met het bewuste opzet hen daardoor te helpen or de bedoeling er maatschap pelijk beter op te worden. Het is een juist richtsnoer. Want wat er op dit oogenblik geschiedt, wordt zeer juist geformuleerd in het hoofdarti kel, waarmede „Je Maintien- drai", het blad van de Neder- landsche Volksbeweging, deze week uitkomt. Daarin wordt gezegd: „De zuivering voert de de mocratie in het moeras. Rechtszekerheid en rechtson. gelijkheid vieren hoogtij. Cor ruptie en omkoopenj komen dagelijks voor. Enkele groe pen en enkele lieden hebben, omdat anderen het niet doen, zichzelf maar het étiquet van het ware vaderlanderschap aangemeten en willen onder het Juk van hün zuiverings actie Jan en alleman doen doorgaan, totdat het stand beeld van hun alleenzaligma kende heldhaftigheid zich dui delijk genoeg verheft boven de 99 pet. van het volk, die alleen maar zou bestaan uit slap janussen, collaborateurs e.d. Onder het mom van de zuive ring worden allerlei persoon, lijke en politieke tegenstellin gen uitgestreden. Onder het mom van een schijnheilig fa rizeïsme gebeuren dingen, die we vroeger gewoon misdaden zouden hebben genoemd. De eerbied voor iemands goeden naam, de plicht van een ieder tot recht, waarheid, barmhar tigheid en menschel ijkheid wordt dagelijks met voeten ge treden. De zuiveringswoede leidt ons regelrecht naar de verfoeilijkste van alle nazl- practijken, die van een vol strekt subjectieve interpreta tie van personen en verhou dingen, van recht en wet". Dit is harde taal, maar wie zich bij tijd en wijle verdiept in de zuiveringsproblemen, zal de juistheid van deze woorden moeten onderschrijven. Tot verheuging stemt het daarom, dat ook minister-pre sident prof. ir. W. Schermer- horn dezer dagen verklaarde, dat het tijd wordt, dat aan de rechtsonzekerheid een einde komt, en dat er aan de zuive ringskoorts paal en perk wordt gesteld. Zeer terecht heeft minister Beel kort geleden dan ook bepaald, dat op 1 Dec. jl. de gestaakte en geschorste amb tenaren, die tot de lichte ge vallen gerekend moeten wor den, in hun functie moesten worden hersteld, in afwach ting van disciplinaire straf fen, die zoo noodig kunnen worden opgelegd. Er is hiertegen geprotes teerd. Als men echter bedenkt, hoe lichtvaardig en bijna zon der onderzoek velen kort na de bevrijding gestaakt of ge schorst werden, zonder dat tot dusver hun zuivei-ing heeft plaats gehad, zonder dat hen recht werd gedaan, zal moeten toegeven, dat het noodig was. dat ingegerepen werd. Nieuws In een notedop ■5$ Van 24 Dec. a-s. t.m. 4 Jan. be staat gelegenheid Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken met Paramaribo (Su- Ter»n rf-n vnnrmJ>T'"®n N.SJi—burge meester van Hilversum en Tuhhergen. jhr. mr. van Bönningliausen werd door de rechtbank te Almelo 2 mar gev. - „is>trai geT'iht wegens po ging tot oplichting tot 'n bedrag van i 150.000 door valschheld in geschrif te, ten nadeele van een tante De Rotterdamsche kamer van het 2,-,. v,. .ero./i'uet-ia tot 3 j. gev. straf met ontzetting uit het kiesrecht gedurende 20 jaar, wegens als blokoudste in het kamp te Amers foort den vijand hulp verleenen door medegevangenen te slaan Het rijksbureau voor hout te Eind hoven, wordt 1 Jan. a.s. geliquideerd. De werkzaamheden zullen dan weer alle resorteeren onder het rijksbureau voor hout te Amsterdam. 29 Ned. kinderen zijn voor 3 maan den in G.ntsche families opgenomen. Het nieuwe Italiaansche kabinet van de Gasperi is door het comité van nationale bevrijding en door den prins-regent Umberto goedgekeurd Alnandagavond zijn de nieuwe mi nisters in het Quirinaal door prin Umberto beëedigd. ln Joego Slavië en Zwitserland is het verkeer door hevlgen sneeuwval ontwricht. Het zal nog ongeveer 5'/, jaar du ren eer alle militaire installaties in Dultschland vernietigd zijn. HET WERELDGEBEUREN De Gaulle vertelde weinig nieuws. Wij in Nederland kunnen ons vaak niet onttrekken aan den indruk, dat speciaal de Ame rikanen en Engelschen in bezet Duitschland al te zachtaardig optreden. Niet, dat wij den Duitsehers toewenschen wat zij ons hebben aangedaan. Hei humanisme heeft in het ge voelsleven van ons volk daar voor te diep wortel geschoten. Wel echter zouden wij er mee accoord gaan, zou het ons rechtvaardigheidsgevoel bevre digen, als de Duitsehers in al le mogelijke opzichten zoo kort mogelijk zouden worden ge houden. Gedurende den gehee- len oorlog hebben zij het goed gehad, dank zij roof en plunde ring in de bezette gebieden, die hongerden. Het kan geen kwa^d, dat zy nu eens voelen, wat het beteekent als zelfs van de allernoodzakelijkste le vensbehoeften slechts minimale hoeveelheden voorhanden zijn. Omgekeerd evenwel zal de Nederlander weinig waarde ring hebben voor de gedrags lijn die door de Russen in het door hen bezette gebied wordt gevolgd. Als men zich verdiept n de berichtgeving bijv. over Oostenrijk in de Engelsche en ook in de Nederlandsche bla den, dan constateert men ge makkelijk, dat de Sovjets een verbijsterende onverschilligheid aan den dag leggen voor de nooden van de bevolking. Zij volgen daarbij een vol komen Duitsche methode. Zij houden, naar het Alg. Hbl. bijv. dezer dagen meldde, in het straatarme, kleine Oostenrijk een bezettingsleger van 500.000 man op de been, terwijl Enge land, Amerika en Frankrijk samen nog geen 350.000 man hebben en laten dit voeden door Oostenrijk. Geen koe blyft er op de boer derijen, geen landbouwmachi ne blijft achter. In de steden gaat het precies eender. Com plete fabrieksinstallaties wor den weggevoerd, en da bevol king der Industriegebieden hongert. Ook ln het particuliere le ven grypen de Russen zeer diep in. Moorden, zedenmisdrij ven, plunderingen zijn aan de orde van den dag en wie pro beert de schuldigen te doen ver volgen, klopt aan doovemans- deur. Brandstichtend, plunde rend en roovend trekken ben de- door het land, in de ste den worden ouders, die zich verzetten tegen het onteeren van hun kinderen, zonder vorm van proces neergeknald. Er heerscht onder de Oostenrijk- sche bevolking een vrees, die volgens het Alg. Hbld. aan de De intelligentie der Nazileiders. De beschuldigden zijn een dankbaar object voor Ameri- kaansche psychologen, die in de rechtzaal het materiaal be- studeeren. Zij slaan niet al leen de gedragingen tijdens de bewijsvoering gade. doch heb. ben ook In de cellen nazi leiders intelligentietests afge nomen met buitengewoon be langwekkend resultaat. Tien van de achttien onderzochten waren ver boven het normale, want zij behaalden meer dan 128 punten. Bij de tot dusver gehouden tests werd dit pun- tenaantal slechts door twee percent der onderzochten be haald. Het maximum der uni versiteitsstudenten Is 125. Schacht boekte het record, namelijk 143 punten, gevolgd door Seys Inquart 141. Goe- ring en Doenitz 138, von Pa pen 134. Frank, Fritsche en von Schirach 130, Ribbentrop en Keitel 129, Speer 128. Jodl en Rosenberg 127, von Neurath, Frick 125, Funk 124. Sauckel 118 Streicher bleel ver in dc minderheid met slechts 106. Bevin heeft de samenstelling van Anglo-Amerikaansche commissie onderzoek voor Palestina bekend naakt. Er wordt van de commissie wacht, dat zij binnen 120 dagen, n het begin van haar onderzoek af, oen verslag zal uitbrengen. Van 10 December af is alle reis verkeer voor burgers in de Britsche zone in Duitschland verboden, daar al het spoorwegmateriaal noodig Is voor het vervoer van gedemobiliseerde Duitsche soldaten. De nieuwe Oostenrijksche regee- ring-Figl is nog niet door den ge allieerden bestuursraad goedgekeurd, omdat de Russische afgevaardigde nog geen tijd had de samenstelling nauw keurig te bestudecren. Amerika heeft tot dusver ruim 2 millioen ton kolen minder aan Euro- Ba geleverd, dan in de bedoeling lag. e vertraging wordt veroorzaakt door de vele stakingen. In België is het rantsoen gebrande koffie voor een maand verhoogd van 300 tot 350 gr., dat van boter van 250 tot 300 gr., en hef vieeschrant soen van 135Ö gr. tot 1500 gr De r taking van 230.000 arbziders bij de General Motors te Detroit is haar derde week Ingegaan. middeleeuwen doet denken. Toch worden de Oostearij- kers door de Russen niet eens als verslagen vijanden be schouwd. Hen kan dus nagaan, hoe het in bezet-Duitschlanó moet toegaan onder rood re gime. Een dergelijke gang van za ken is betreurenswaardig. De bezetters dalen in gevallen als deze tot Duitsch peü omlaag en dit kan toch nimmer de be doeling zijn. In Neurenberg staan de nazileiders voor hun rechters en de wereld huivert bij het kennis nemen van de lichtvaardige manier, waarop zy met millioenen menschen- levens hebben omgesprongen. Laat men oppassen, dat later de Duitsehers en Oostenrijkers niet met recht kunnen verkla ren, dat de geallieerden geen haar beter waren Buitenlandsch nieuws ia verder niet veel. De Gaulle heeft Maandagavond een radio rede gehouden, waarin hij de Fransche politiek nog eens verdedigde, vooral de politiek ten opzichte van Duitschland. Hij herinnerde eraan, dat Frankrijk in 145 jaar tijds 7 maal werd aangevallen en dat de hoofdstad, Parys, 4 maal bezet werd. Het is onze plicht, zoo verklaarde hij. thans onze onafhankelijkheid veilig te stel len. Frankrijk koestert vriend schap naar het Oosten en naar het Westen, maar zal niet meer dulden, dat zijn vrijheid in ge vaar wordt gebracht. De berichtgeving over Neu renberg vindt men elders uit voerig. Vermelding hier ver dient alleen, dat de geallieerden nu ook de vrouw van generaal Jodl hebben gearresteerd, ken nelijk met de bedoeling ook haar zoo noodig als getuige te laten optreden. WEER JODENPROGROMS IN POLEN. ONHOUDBARE TOESTANDEN. Een speciale correspondent van het A.N.P. seint uit Mlin- ci#n: Op het oogenblik stroomen dagelijks honderden Joodsche vluchtelingen uit Polen de Amerikaansche zóne van Duitschland binnen. De oor zaak is de algemeene onrust, welke in Polen door bepaalde elementen, die zich tegen de vooruitstrevende regeering kanten, wordt teweeg gebracht Hun activiteit richt zich als vanouds het felst tegen de Joden. Het aantal Joodsche overlevenden na vyf jaar Duitsche uitroeiïngspolitiek bedraagt 70.000. Het oor spronkelijk in Polen gewoond hebbende aantal Joden was 3.500.000. Van deze 70.000 be. vindt zich sedert de bevrijding reeds de helft in Duitschlana. Terroristisch optreden van kleine, tegen de regeering ge kante groepen, richt zich ook tegen de regeeringsaanhan gers zelf, maar de Joden zijn wederom het eerste het kind van de rekening. Een van de redenen is, dat de uit de concentratiekampen teruggekeerde Joden hun vroe gere eigendommen weer cp- eischen. De Joden hebben thans nog slechts één verlan gen, namelyk naar Palestina te gaan. De gebeurtenissen in Polen, waartegen de regeering weliswaar krachtig optreedt, deden hen het besluit om in Palestina eindelijk rust te vin den voor hun gemarteld be staan, in de daad omzetten. Met alle mogelijke middelen zijn zij den tocht naar het be loofde land begonnen, met treinen, auto's en Icopende. Zoo arriveeren zij in München. waar zij de Amerikanen voor een ongekend probleem stel len: hen te huisvesten en te verzorgen. Op het oogenblik bevinden zich daar reeds 3000 vluchtelingen. Men verwacht, dat dit aantal vóór 1 Januari 10.000 zal zijn. Van München worden zij doorgezonden naar Joodsche centra, die reeds overvuld waren met ir Duitschland zelf bevrijde Pcol. sche Joden. Ciano had bange voorgevoelens. In het proces te Neurenberg zyn. Maandag de Duitsche aan valsplannen tegen Rusland be handeld. Wat aan het licht kwam, was niet zoo zeer merkwaardig omdat er duide lijk uit bleek, dat de Duitsehers ook in dit geval op geweten- looze wijze hun overval voor. bereidden. maar ook omdat zonneklaar kwam vast te staan, dat zij zich in dit geval aan een wel zeer grove onder schatting van de gevechts kracht der Russen hebben schuldig gemaakt. Zij wisten, dat zij numeriek in de minderheid waren en dat zij op sterken tegenstand zouden stuiten, maar meenden, dat alle Russen even dom wa ren en dat alléén maarschalk x'imosjenko een gevaarlijke te genstander was. Ook met hem meenden zij het echter zonder al te veel moeite klaar te zul len spelen en daarom werd de aanval op Gibraltar doodleuk uitgesteld tct na den veldtocht in het Oosten. De tegenvaller zal wel groot eweesL zijn toen zij bemerk en, dat Rusland niet te ver slaan was. En de nazi's waren nog wel van plan om Rusland leeg te plunderen ten einde het Duitsche volk te kunnen voeden Rusland zou daartoe letterlijk worden uitgebuit. Ook ten opzichte van de Bal- tische staten hadden de Duit sehers snoode plannen. Rus land zou overigens na de Duit sche overwinning verdeeld worden in afzonderlijke staten die natuurlijk van Duitschland afhankelijk zouden zijn. Zeer belangrijk was verder, wat in Neurenberg aan het iicht kwam over bet deelne men aan dsn oorlog van Japan. Reeds vcor den aanval op Rusland begonnen was, oefen den de Duitsehers pressie uit op Japan en deze staat kon daartegen ten slotte geen weerstand meer bieden. Dat Japan Rusland zou aanvallen achtte T ;i e? nog in don zomer van 1942 overbodig. Hij meen de het alleen wel kiaar te kun nen spelen. Pas na Stalingrad oeferde hij druk uit op Japan om dc Sovjet-Unie den oorlog Le verklaren, maar toen had Jaoan geen troepen meer be- thikbaar Wel een bewijs, dat de Duit DE NOBELPRIJZEN VOOR DEN VREDE. Maandag weiden e o.:1j dc Nobelprijzen voor don vrede uitgereikt en wel aan het Int. Roods Kruis die van 1944 en aan den vroeger; n Ameriknan- schen roln'-trr van bui'c -land- echo zei. n Cordell Huil di' vcor 1945, schers met blindheid waren geslagen en dat Hitiers be faamde „intuïtie" hem beden kelijk in den steek liet. De Duitsehers zelf waren op getogen, toen Japan Engeland en Amerika aanviel. Zij reken den vooral na Pearl Harbour op een snelle capitulatie van beide staten. De Italianen wa ren minder opgetogen en Cianc gaf in zijn dagboek uiting aan sombere voorgevoelens. Voor gevoelens, die later maar al te juist bleken. SJARIR SPREEKT: Thans over het algemeen rustig. Sjarir heeft in een perscon. ferentie verklaard, dat, indien de Britten pogen recht en orde te herstellen door geweld, alle Indonesiërs naar beste vermo- weerstand zullen bieden. "Men heeft ons te verstaan gegeven, aldus Sjarir, dat het verwijderen van al de zgn. extremisten den weg zal ba nen naar vreedzame bespre kingen tusschen de Nederlan ders en de zgn. gematigden. Dit zal waarschijnlijk een il lusie blijken te zijn. Er kunnen geen vreedzame besprekingen gevoerd worden als men bloed laat vloeien in Indonesië". Sjarir liet er verder geen twijfel aan bestaan, dat de kloof tusschen de gematigden en de extremisten tot op ze kere hoogte is overbrugd. Voorts verklaarde Sjarir, dat hij geloofde, dat wanneer hem de kans werd gegeven, hij binnen enkele weken het mee. rendeel van het land onder ccntröle zou hebben. Sjarir zei verder, dat hjj weerstand zou bieden aan ie dere poging om geweld te ge bruiken, om het den Neder landers gemakkelijker te ma ken hun souvei'einiteit te her stellen, zelfs wanneer er Ame rikaansche, Russische en Chi- neesche troepen gebruikt zou den worden. .,Op het oogenblik", aldus Sjarir, „zijn verdere bijeen komsten met de Nederlanders nutteloos, hetzij deze plaats vinden in aanwezigheid van de Engelschen of niet, tenzy er een duidelijke verklaring wordt afgelegd, die ons standpunt benadert". Sjarir ontkende, dat er hon gersnood zou uitbreken op Java. Hij zei voorts, dat een speciale rapwi-trein door de Britten aan de republikein- sche regeering zou worden overhandigd, die voedsel naar Bandoeng zal brengen. In een motie van de afd. Djokjakarta van het centrale nat. comité werd aangedron gen op verplaatsing der cen trale regeering en het bestuur van het centr. nat. comité van Batavia naar Midden- Java, om rustiger te kunnen werken. De voorzitter van de Engel sche Labourparty, prof, Las- ki, is ook nog niet tevreden over den gang van zaken in Indië. „Wij hebben in dezen oorlog niet gevochten om nu de Indonesiërs aan het Ned. kapitaal ter exploitatie terug te geven", aldus Laski. VAN MOOK DONDERDAG NAAR NEDERLAND. Officieel is gemeld, dat dr. van Mook Donderdag naar Nederland vertrekt. In Buitenzorg, Bandoeng, Semarang en Ambarawa is het over het algemeen x-ustig. Te Bandoeng blyven evenwel de Indonesische stellingen in het N.W. deel standhouden. Bij Soerabaja wordt de patrouilleering voortgezet. Het voedselconvooi wordt nog steeds by Soekaboemi opge houden. In de residentie Bantam moeten alle Indonesische be stuursambtenaren door extre. misten zijn gedood. Te Pekalongan, Tegal en Cheribon worden nog enkele duizenden Nuropeanen, Ambon- neezen en Menadoneezen door de Indonesiërs gevangen ge houden. MINISTERIEEL BEZOEK AAN ZEELAND. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal de min. van onderwijs, kunsten en wetenschappen, in gezel schap van mr. H. J. Reinink en mr. J. K. van der Haagen een bezoek brengen aan de ge teisterde gebieden van Zee land. De eerste dag zal worden besteed aan de bezichtiging van Schoondijke, Sluis, Aarden burg. Eede en Hulst. Zaterdag zal een rondrit over Walcheren worden gemaakt, terwijl om 11 uur v.m. een tentoonstelling van schilderij en uit het Rijksmuseum te Amsterdam en uit het Mau- ritshuis door prof. van dei- Leeuw te Middelburg zal wor- VERGADERING HOOFDBESTUUR Z. L. M Plannen herdenking 100-jarig bestaan. Maandagmiddag had in ho tel Centraal te Gces de hoofd bestuursvergadering van de Z.L.M. plaats. De voorzitter, de heer M. A. Geuze wees er in zijn openingswoord o.m. op, dat het werken voor collec tieve arbeidsvoorwaarden en de prijzen voor verbruiksarti- kelen voor den boerenstand funest dreigen te werden. Er' zijn nog vele klachten en war bij de boeren tot dusver onge kend was, doet zich thans voor, nl. een revolutionnaire geest. Uitvoerig behandelde de heer Geuze verder o.m. het werk van de Stichting voor den landbouw, waarin land bouworganisaties en arbeiders organisaties samenwerken. Er is bereikt, dat de loonen 50 tot 60 cmhoog gingen, doch de voor de producten te bedin gen prijzen zijn nog niet vast- gesteld, omdat men er zich op beroept, dat het zoo moeilijk is, daaraan terugwerkende kracht te geven. De heer Collot d'Escury wees op de ontstemming over de re geling, de boeren de boter te onthouden. Spr. zou een groote orotestvergadering willen be leggen, zooals in 1929. De voorzitter waarschuwde ervoor niet een houding als de Rotterdamsche havenarbeiders aan te nemen. T.a.v. de vleesehprijzen verwachtte spr., dat behalve het varkens- ook hot rundvleesch in prijs zou stijgen. De resultaten van de suikerbietenteelt zijn niet vol doende, al zou de prijs verdub beid worden. Spoedige vast stelling van minimumprijzen voer de producten is ge wenscht. Het is goed dat de vlasprijs vrijkomt, maar het is dan 'te, hopen, dat ook export naar België vrij zal zyn. Van de ingevoerde tract'» ren, is 16 naar Zee'and ge komen. Het aantal toegewezen naarden is ook meegevallen doch de verdeeling is, volgens spr., niet juist geweest. Aan hoor) m lie,. bui.-.:'and zóu niet nocdig geweest zrjn. Gewezen werd verder op de onbillyk. held, dat de waarde van ge ïnundeerd geweest zijnd land voor de vermogensbelasting enveranderd blyft. Inzake 'n adres van de afd Borssele over het groote ver. schil in drjkgeschot tusschen calam. en vrije polders en de wenschelijltheid alle kustwer- ken en oeververdedigingen voor rekening van den water, staat te doen kernen, wees de heer Van Bommel van Vloten erop, dat de polder Borssele zwaar belast is, mede door het moeten inhalen van vroeger te weinig betaalde aanslagen. Voor land in ondergeloopen polders kan herschatting wor. den aangevraagd en na 2 jaar opnieuw. Besloten werd zich te vel zetten tegen het aannemen van de prijzen voor de gronden gelijk met die van 1940. Inza ke oproep voor militairen dienst zal geageerd worden voor' vrijstelling van zelfstan. dige bearyfsuitvoerders. Begin Juli 1946 zal het 100 iarig bestaan der Z.L.M. wor. den herdacht met een groote driedaagsche tentoonstelling te Goes, alsmede een officiee'.e herdenking, openluchtspel of filmvertooning. concours hip pique, volksdansen enz. Het salaris van het perso neel der Z.L.M. zal met 10 worden verhoogd. Daar de nieuw benemde secretaris heeft bedankt, is een nieuw drietal oogermak: - dag bestuur zal hieruit een keuze doen en voorloopig aanstellen Goedgekeurd werden de be grooting en contributieregeüng or 1946. Vervolgens hield de heer Van Bommel van VI. ten eet inleiding over „Toekomstige verhoudingen in de Nedei op komen wy nader terug. den geopend. Van deze laatste stad zullen ook de verwoestin gen ln oogenschouw worden genomen. De Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W Quarles van Ufford, zal bij het bezoek aanwezig zijn. De afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van de Kon. Ver. Oost en West gaf Maan dagavond een filmvoorstelling in het Schuttershof te Goes. Na een openingswoord door den voorzitter, den heer J. Nieuwenhuijze werd per film een reis gemaakt naar Indië. De bezoekers kregen een mooi beeld van de eilanden Java, Borneo en Sumatra en van het leven der inwoners, de natuur enz. De voorzitter en het bestuurslid, de heer I. Ph. F. van de Plassche, beiden oud-Indische gasten, hebben de films toegelicht. Enkele leerlingen van den heer van Sprang hebben met Indische muziek en zang de pauzes aangevuld. Maandag en Dinsdag hebben telkens een 400 tal leerlingen van verschillende scholen kun nen genieten van de films. Tot diakender Ned. Herv kerk te Baarland is herkozen de heer J. de Hollander. De collecte en de Iijsteninza- meling en op andere wijze ont vangen giften voor het Roede Kruis brachten te Goes 5000 op. herdenking SLACHTOFFERS DUITSCHE TERREUR. Maandag heeft Schouwen en Duiveland 't feit herdacht daf op 10 December 1944 te Renes- se 10 inwoners van het eiland door de Duitsehers werden ge fusilleerd. Op hun gemeen schappelijk graf in de laan van het slot „Moermond" werd' na. mens de gemeenschap oud-ille" gale werkers, een krans ge legd. In den gevel van het po litiebureau te Zierikzee werd voor een wachtmeester der ge meente-politie, M. K van de Beelc, die zich onder de tien slachtoffers bevond, een ge denksteen aangebracht. In de Ned. Herv. kerk te Heinkeuszand zyn tot nota belen herkezen de heeren M Dieleman en Jac. Hannewijk en voor gemachtigden voor het kiescollege de aftreedende heeren J. P. v. Liere, J. Lo kerse, M. Mallekoote, W. Nijs se Cz. en Adr. Paauwe Mz. In de Ned. Herv. kerk van Aoedckcnskerke zijn als ouder hng herkozen de heer L. v. 'oeseiaar en als diaken de heei A. Paauwe. Voorts werd dr aerkeraad uitgebreid met den ouderling J. Boogaard en der. diaken A, Traas. Tot leden van het kiescollege zijn herkozen •e heeren W- Drenth en J. var 1 'alen en in de plaats van ziji: vader, die z:ch niet her'.desbaa; helde, de heer C. la Grand Jaczn. LAAI Sic NIEUWS REGEERINGSNOIA. Over gevoerd beleid. Dinsdagavond is een nota aan de Tweede -iamer over het regeeringsbeleid versche nen, waarin de volgende hoofd stukken worden behandeld: kabinetsformatie; overzicht gebeurtenissen in Ned Indië; het door de Ned. regeering te Londen gevoerde beleid; de organisatie van de overheids diensten (a. M.G.; b. K.VJD.; c. „Oog en Oor")rechts kracht wetbesluitenregee ringsbeleid t.a.v. politieke de linquenten; financieeie voor zieningen' m.b.t. oorlogsscha de; loou- en pryspolitiek (a. loonpolitiek; b. de prijzen i. v.b. met loonen; c. spaar- en voorschotrekening; d. de D. U.W.; e. buitengew. besluit arbeidsverhoudingen '45) wachtgeldregeling; arbeids bemiddeling; soc. verzekering; volksgezondheidlandbouw, visschery en voedselvoorzie ning; organisatie aedrijisle- ven; buitenL handelspolitiek; nationaal welvaartsplan; ver- voermonopolie; zuivering van ambtenaren, universiteiten en hoogescholen, de kunstwereld en het bedrijfsleven; richtlenen by benoeming; kieswet; nood- gemeenteraden; Prov. staten; getr financiën en financ. ver houding tusschen Rijk en ge meenten. Wal yerwoesl werd. §J Thans zijn de juiste cijfers H bekend over de oorlogsver- fg woestingen in Zeeland. Op een totaal aan woningen van 7052 in W—Z.-Vlaanderen, werden er 2753 verwoest, 1245 zwaar H beschadigd en 1420 licht be- s schadigd. Op Walcheren zijn g er van totaal 19.180 wonin- s gen 3711 geheel verwoest, 7669 zwaar beschadigd en 3639 g- licht beschadigd. DE WIER1NGERMEER DROOG. Rammekens niet voor Nieuwjaar dicht Dinsdagochtend 9 uur Is de Wieringermeer droog gekomen. Aan HJVI- de Koningin en aan den minister-president werden telegrammen met het heuge lijke nieuws verzonden. In verband met dit feit heeft de minister van open bare werken, dr. ir. J. A. Rin gers, Dinsdagavond een radio rede uitgesproken. Hierin zei hy over Walcheren nog ojn-: Daar wordt nog met man en macht gewerkt om de afslui ting volledig te maken. Wij zijn echter zeer geschokt door den tegenslag bij Rammekens. Daardoor blijven van de plm. 13 200 ha. geïnundeerde gron den nog plm. 2000 ha. over stroomd. En wat nog erger is: de bevolking van het dorp O- Souburg, dat steeds bewoond is gebleven en bij hoog water op de zolders moet huizen, ter wijl het water door het bene denhuis klotst, blijft nog in een ellendige situatij. Er v.ordt met alle aanwezige middelen gewerkt om het spoedig te sluiten, maar voor nieuw jaar wordt de sluiting niet verwacht. De Souburgers, als echte Zeeuwen, klagen niet. Zij zijn ook geen lieden, die om medelyden vragen, maar ik weet. dat het hun goed doet, dat beel Nederland met hen medeleeft en dat zij overtuigd 2djn. dat alles in het werk wordt gesteld om deze laatste der inundatie-slachtoffers zoo spoedig mogelijk te helpen. ARCHITECT H. VAN HEES WIJK f Te Den Haag is op 73-jari- gen leeftijd overleden de neer H. van Heeswijk, een der meest bekende en bekwame architecten van ons land. Hij restaureerde o.m. de kerk en het raadhuis te Veere, het Gravesteen te Zierikzee en Go- thische huizen te Veere en Goes. Den laatsten tijd was hij bezig met de voorbereiding van de uitwendige restauratie van het Middelburgsche stad huis. Driemaal oer week naar Indië. Het Indië-vliegtuig naar Ba tavia zal op Woensdag 12 en Zaterdag 15 Dec. van Amster dam Schiphol vertrekken. Van 18 Dec. af vertrekken de Indië. vliegtuigen driemaal per week van Schiphol en wel op Dins dag. Donderdag en Zaterdag. Van Batavia uit vertrekt het vliegtuig 12, 15, 19 en 22 Dec. Van Dinsdag 25 Dec. af, wordt •rok van Batavia uit een dienst ondernomen, waarbij driemaal oer week een vliegtuig ver trekt. Spoorbrug bij Oosterbeek gereed. Dinsdag is de Rijnbrug bij Oosterbeek in de spoorlijn Arnhem—Nijmegen geopend '■ermede is een rechtstreek- ~che verb:nding Nijmegen \rr>hem en via Arnhem—Die renDoesburg— Aoe'dnorn— Deverte. me1 het noorden ver- Ned. Herv. kerk. Op een drietal le Almelo komt voor is. O. G. Bunjes, Borssele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3