PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUQAKT PLUNDERING, HONGER EN MOORD IN OOSTENRIJK. Bezettingsmethodes, die niet door den beugel kunnen. Indonesiërs bieden weerstand tegen geweld. „Op het oogenblik verder onderhandelen nutteloos HET PROCES IN NEURENBERG Duitschers waren blij, dat Amerika werd aangevallen. UIT DE PROVINCIE ZEEUWSCHE LANDBOUW- KWEST1ES BESPROKEN. Hoofdredacteur O. Ballintljn (met redsuiionccle medewerking van dr. 11. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk llrma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L- van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Woensdag 12 Dec. '45 188e Jaargang Nummer 208 ABUNNKMH.Nï SFKIJ5 25 cent per week, 1 3.20 per kwartaal, franco per post, J 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie t 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg: Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courant. Mni>iyH>urc. DE ZUIVERINGSKOORTS. Steeds talrijker worden de stemmen, die zich verheffen tegen de zuiveringsepidemie, die in ons land Is losgebroken. En inderdaad, er gebeuren de gekste dingen. Er worden vol maakt willekeurige maatsta ven aangelegd, van eenheid in de zuivering is geen sprake. Twee menschen, die precies hetzelfde hebben gedaan, wor den tot totaal verschillende straffen veroordeeld! De tri bunalen vellen vonnissen, waar iemand, die nadenkt soms van schrikt. Dat het besetf baan breekt, dat dit niet langer voort kan gaan, stemt tot voldoening. In het te Eindhoven verschijnen de weekblad „Ons Volk" (soc. dem.) wordt nu geëischfc, dat alles en allen moeten worden gezuiverd, die .1 direct landverraad hebben gepleegd, waartoe onder meer ook gerekend moeten worden de leden van de N.S.B. en ver wante organisaties, 2. zij, die hand- en span diensten aan den vijand heb ben bewezen, met het bewuste opzet hen daardoor te helpen of de bedoeling er maatschap pelijk beter op te worden. Het is een juist richtsnoer. Want wat er op dit oogenblik geschiedt, wordt zeer juist geformuleerd in het hoofdarti kel, waarmede „Je Maintien- drai", het blad van de Neder- landsche Volksbeweging, deze week uitkomt. Daarin wordt gezegd: „De zuivering voert de de mocratie in het moeras. Rechtszekerheid en rechtson gelijkheid vieren hoogtij. Cor ruptie en omkoopery komen dagelijks voor. Enkele groe pen en enkele lieden hebben, omdat anderen he»t niet doen, zichzelf maar het étiquet van het ware vaderlanderschap aangemeten en willen onder het juk van hun zuiverings actie Jan en alleman doen doorgaan, totdat het stand beeld van hun alleenzaligma kende heldhaftigheid zich dui delijk genoeg verheft boven de 99 pet. van het volk, die alleen maar zou bestaan uit slap janussen. collaborateurs e.d. Onder het mom van de zuive ring worden allerlei persoon lijke en politieke tegenstellin gen uitgestreden. Onder het mom van een schijnheilig fa rizeïsme gebeuren dingen, die we vroeger gewoon misdaden zouden hebben genoemd. De eerbied voor iemands goeden naam, de plicht van een leder tot recht, waarheid, barmhar tigheid en menschelijkheid wordt dagelijks met voeten ge treden. De zuiveringswoede leidt ons regelrecht naar de verfoeilijkste van alle nazi- practrjken, die van een vol strekt subjectieve interpreta tie van personen en verhou dingen, van recht en wet". Dit is harde taal, maar wie zich bij tijd en wijle verdiept in de zuiveringsproblemen, zal de juistheid van deze woorden moeten onderschrijven. Tot verheuging stemt het daarom, dat ook minister-pre sident prof. ir. W. Schermer- horn dezer dagen verklaarde, dat het tyd wordt, dat aan de rechtsonzekerheid een einde komt, en dat er aan de zuive ringskoorts paal en perk wordt gesteld. Zeer terecht heeft minister Beel kort geleden dan ook bepaald, dat op 1 Dec. jl. de gestaakte en geschorste amb tenaren, die tot de lichte ge vallen gerekend moeten wor den, in hun functie moesten worden hersteld, in afwach ting van disciplinaire straf fen, die zoo noodig kunnen worden opgelegd. Er is hiertegen geprotes teerd. Als men echter bedenkt, hoe lichtvaardig en bijna zon der onderzoek velen kort na de bevrijding gestaakt of ge schorst werden, zonder dat tot dusver hun zuivering heeft plaats gehad, zonder dat hen recht werd gedaan, zal moeten toegeven, dat het noodig was. dat ingegerepen werd. HET WERELDGEBEUREN De Gaufle vertelde weinig nieuws. Wij In Nederland kunnen ons vaak niet onttrekken aan den indruk, dat speciaal de Ame rikanen en Engelschen in bezet Duitschland al te zachtaardig optreden. Niet, dat wty den Duitschers toewenschen wat zij ons hebben aangedaan. Het humanisme heeft in het ge voelsleven van ons volk daar voor te diep wortel geschoten. Wel echter zouden wij er mee accoord gaan, zou het ons rechtvaardigheidsgevoel bevre digen, als de Duitschers in al le mogelijke opzichten zoo kort mogeljjk zouden worden ge houden. Gedurende den gehee- len oorlog hebben zij het goed gehad, dank zij roof en plunde ring .in de bezette gebieden, die hongerden. Het kan geen kwaad, dat zij nu eens voelen, wat het beteekent als zelfs van de allernoodzakelijkste le vensbehoeften slechts minimale hoeveelheden voorhanden zijn. Omgekeerd evenwel zal de Nederlander weinig waarde ring hebben voor de gedrags lijn die door de Russen in het door hen bezette gebied wordt fevolgd. Als men zich verdiept n de berichtgeving bijv. over Oostenrijk in de Engelsche en ook in de Nederlandsche bla den, dan constateert men ge makkelijk, dat de Sovjets een verbijsterende onverschilligheid aan den dag leggen voor de nooden van de bevolking. Zij volgen daarbij een vol komen Duitsche methode. Zij houden, naar het Alg. HbL bijv. dezer dagen meldde, in het straatarme, kleine Oostenrijk een bezettingsleger van 500.000 man op de been, terwijl Enge land, Amerika en Frankrijk samen nog geen 350.000 man hebben en laten dit voeden door Oostenrijk. Geen koe blyft er op de boer derijen, geen landbouwmachi ne blijft achter. In de steden gaat het precies eender. Com- plete fabrieksinstallaties wor den weggevoerd, en de bevol king der Industriegebieden hongert. Ook in het particuliere le. ven grijpen de Russen zeer diep in. Moorden, zedenmisdrij ven, plunderingen zijn aan de orde van den dag en wie pro beert de schuldigen te doen ver volgen, klopt aan doovemans- deur. Brandstichtend, plunde rend en roovend trekken ben- de- door het land, in de ste den worden ouders, die zich verzetten tegen het onteeren van hun kinderen, zonder vorm van proces neergeknald. Er heerscht onder de Oostenrrjk- sche bevolking een vrees, die volgens het Alg. Hbld. aan de Nieuws in een notedop Van 24 Dec. a.#. t.m. 4 Jan. be staat gelegenheid Kerst- en Nleuw- jaarsgesprekken met Paramaribo (Su riname) te voeren -X- Tegen den voormalIgen H.SJJ—burge' meester van Hilversum en Tuhhergen, ihr. mr. van Bönningliausen werd door de rechtbank te Almeio 2 jaai gev;.:i»ciiis. trat i J ht wegens po1 elng jot oplichting tot 'n bedrag var t 150-000 door valschhc-ld in geschrïl te. ten nadeele van een tante •Jfr De Rof^rd.ir'^rlir k-m-r van Xft Hangsche Rtjz. Oerechtshof heeft den 27-j. G. Gocdknecht veroordeeld tot 3 j. gev. straf met ontzetting uit het kiesrecht gedurende 20 Jaar, wegens als blokoudste in het kamp te Amers foort den vijand hulp verleenen door medegevangenen te slaan Het rijksbureau voor hout te Eind hoven, wordt I Jan. a.s- geliquideerd De werkzaamheden zullen dan weer alle resorteeren onder het rijksbureau voor hout te Amsterdam. 29 Ned. kinderen zijn voor 3 maan den in Gcntsche families opgenomen. Het nieuwe Italiaansche kabinet van de Gasperi is door het comité van nationale bevrijding en door den prins-regent Umbcrto goedgekeurd Maandagavond zijn de nieuwe mi nisters in het Quirinaal door prin Umberto beGedlgd. ■X- In Joego Slavlfi cn Zwitserland is het verkeer door hevigen sneeuwval ontwricht. Het zal nog ongeveer 5% jaar du ren eer alle militaire installaties in Duitschland vernietigd zijn. De intelligentie der Nazileiders. De beschuldigden zijn een dankbaar object voor Ameri- kaansche psychologen, die in de rechtzaal het materiaal be- studeeren. Zij slaan niet al leen de gedragingen tijdens de bewijsvoering gade. doch heb. ben ook in de cellen nazl- leldcrs Intelligentietests afge nomen met buitengewoon be langwekkend resultaat. Tien van de achttien onderzochten waren ver boven het normale, want zij behaalden meer dan 128 punten. Bij de tot dusver gehouden tests werd dit pun- tenaantal slechts door twee percent der onderzochten be haald. Het maximum der uni versiteitsstudenten is 125. Schacht boekte het record, namelijk 143 punten, gevolgd door Seys Inquart 141. Goc- ring en Doenitz 138, von Pa pen 134, Frank, Frftsche en von Schirnch 130, Ribbentrop cn Keitel 129. Speer 128, Jodl en Rosenberg 127, von Neurath, Frick 125, Funk 124. Sauckel 118. Streicher bleef ver in de minderheid met slechts 106. Bevln heeft de samenstelling van de Anglo-Amerikaansche commissie van onderzoek voor Palestina bekend gemaakt. Er wordt van de commissie verwacht, dat zij binnen 120 dagen, van het begin van haar onderzoek af, een verslug zal uitbrengen. Van 10 December af fs alle reis verkeer voor burgers in de Britsche zone in Duitschland verboden, daar al het spoorwegmateriaal noodig is voor het vervoer van gedemobiliseerde Duitsche soldaten. De nieuwe Oostenrijksche regee- ring-Flgl is nog niet door den ge allieerden bestuursraad goedgekeurd, omdat de Russische afgevaardigde nog geen tijd had dc samenstelling nauw keurig te bestudcercn. ■sfr Amerika heeft tot dusver ruim 2 millioen ton kolen minder aan Euro pa geleverd, dan In de bedoeling lag. De vertraging wordt veroorzaakt door dc vele stakingen. ■sf In België is liet rantsoen gebrande koffie voor een maand verhoogd van 300 tot 350 gr,, dat van boter van 250 tot 300 gr., en het vleeschrant socn van 1350 gr. tot 1500 gr ■X- De flaking van 230.000 arbeiders bij de General Motors te Detroit Is haar derde week ingegaan. middeleeuwen doet denken. Toch worden de Oostenrij kers door de Russen niet eens als verslagen vyanden be schouwd. Men kan dus nagaan, hoe het In bezet-Duitscnland moet toegaan onder rood re gime. Een dergelijke gang van za ken is betreurenswaardig. De bezetters dalen in gevallen als deze tot Duitsch peil omlaag en dit kan toch nimmer de be doeling zyn. In Neurenberg staan de nazileiders voor hun rechters en de wereld huivert bij het kennis nemen van de lichtvaardige manier, waarop zij met millioenen menschen- levens hebben omgesprongen. Laat men oppassen, aat latei- de Duitschers en Oostenrijkers niet met recht kunnen verkla ren, dat de geallieerden geen haar beter waren Buitenlandsch nieuws is verder niet veel. De Gaulle heeft Maandagavond een radio rede gehouden, waarin hfl de Fransche politiek nog eens verdedigde, vooral de politiek ten opzichte van Duitschland. Hy herinnerde eraan, dat Frankrijk in 145 jaar tijds 7 maal werd aangevallen en dat de hoofdstad, Parijs, 4 maal bezet werd. Het is onze plicht, zoo verklaarde hij. thans onze onafhankelijkheid veilig te stel len. Frankrijk koestert vriend schap naar het Oosten en naar het Westen, maar zal niet meer dulden, dat zjjn vrijheid in ge vaar wordt gebracht De berichtgeving over Neu renberg vindt men elders uit voerig. Vermelding hier ver dient alleen, dat de geallieerden nu ook de vrouw van generaal Jodl hebben gearresteerd, ken nelijk met de bedoeling ook haar zoo noodig als getuige te laten optreden. SJAR1R SPREEKTi Thans over het algemeen rustig. Sjarlr heeft In een perscon ferentie verklaard, dat, indien de Britten pogen recht en orde te herstellen door geweld, alle Indonesiërs naar beste vermo gen weerstand zullen bieden. „Men heeft ons te verstaan gegeven, aldus Sjarir, dat het verwijderen van al de zgn. extremisten den weg zal ba nen naar vreedzame bespre kingen tusschen de Nederlan ders en de zgn. gematigden. Dit zal waarschijnlijk een il lusie blijken te zijn. Er kunnen geen vreedzame besprekingen gevoerd wqrden als men bloed laat vloeien in Indonesië". Sjarir liet er verder geen twijfel aan bestaan, dat de kloof tusschen de gematigden en de extremisten tot op ze kere hoogte is overbrugd. Voorts verklaarde Sjarir, dat hij geloofde, dat wanneer hem de kans werd gegeven, hy binnen enkele weken het mee- rendeel van het land onder controle zou hebben. Sjarir zei verder, dat hij weerstand zou bieden aan ie dere poging om geweld te ge bruiken. om het den Neder landers gemakkelijker te ma ken hun souvereiniteit te her. stellen, zelfs wanneer er Ame- rikaansche, Russische en Chi- neesche troepen gebruikt zou den worden. .,Op het oogenblik", aldus Sjarir, „zijn verdere bijeen komsten met de Nederlanders nutteloos, hetzy deze plaats •vinden in aanwezigheid van de Engelschen of niet, tenzij er een duidelijke verklaring wordt afgelegd, die ons standpunt benadert". Sjarir ontkende, dat er hon- Jersnood zou uitbreken op ava. Hjj zei voorts, dat er 'een speciale rapwi-trein door Ciano had bange voorgevoelens. In het proces te Neurenberg zijn Maandag de Duitsche aan valsplannen tegen Rusland be handeld. Wat aan het licht kwam, was niet zoo zeer merkwaardig Omdat er duide lijk uit bleek, dat de Duitschers ook in dit geval op geweten- looze wijze hun overval voor bereidden, maar ook omdat zonneklaar kwam vast te staan, dat zij zich in dit geval aan een wel zeer grove onder schatting van de gevechts kracht der Russen hebben schuldig gemaakt. Zy wisten, dat zij numeriek in de minderheid waren en dat zij op sterken tegenstand zouden stuiten, maar meenden, dat alle Russen even dom wa ren en dat alleen maarschalk jL'imosjenko een gevaarlijke te genstander was. Ook met hem meenden zij het echter zonder al te veel moeite klaar te zul len spelen en daarom werd de aanval op Gibraltar doodleuk; uitgesteld tot na den veldtocht in het Oosten. De tegenvaller zal wel groot geweest zijn toen zij bemerk ten, dat Rusland niet te ver slaan was. En de nazi's waren nog wel van plan cm Ruslano leeg te plunderen ten einde het Duitsche volk te kunnen voeden Rusland zou daartoe etterlijk worden uitgebuit. Ook ten opzichte van de Bal- tische staten hadden de Duit schers snoode plannen. Rus- land zou overigens na de Duit sche overwinning verdeeld worden in afzonderlijke staten, die natuurlyk van Duitschland afhankelijk zouden zijn. Zeer belangrijk was verder, wat in Neurenberg aan het licht kwam over het deelne men aan den corlog van Japan. Reeds voor den aanval op Rusland begonnen was, oefen den de Duitschers pressie uit op Japan en deze staat kon daartegen ten slotte geen weerstand meer bieden. Dat Japan Rusland zou aanvallen achtte Hitlen: nee in den zomer van 1942 overbodig. Hy meen de het alleen wel klaar te kun nen spelen. Pas n£ Stalingrad oefende hij druk uit op Japan om de Sovjet-Unie den oorlog te verklaren, maar toen had Japan geen troepen meer be schikbaar Wel een bewys, dat de Duit- DE NOBELPRIJZEN VOOR DEN VREDE. Maandag werden te Oslo de Nobelprijzen voor den vrede uitgereikt en wel aan het Int. Roode Kruis die van 1944 en aan den vroegeren Amerikaan- schen minister van buitenland- sche zaken Cordell Hull die voor 1945. 3chers met blindheid waren geslagen en dat Hitiers be faamde „intuïtie" hem beden kelijk in den steek liet. De Duitschers zelf waren op getogen, toen Japan Engeland en Amerika aanviel. Zij reken den vooral na Pearl Harbour op een snelle capitulatie van beide staten. De Italianen wa ren minder opgetogen en Cianc gaf in zijn dagboek uiting aan sombere voorgevoelens. Voor gevoelens, die later maar al te juist bleken. de Britten aan de republikein- sche regeering zou worden overhandigd, die voedsel naar Bandoeng zal brengen, In een motie van de afd. Djokjakarta van het centrale nat. comité werd aangedron gen op verplaatsing der cen trale regeering en het bestuur van het centr. nat. comité van Batavia naar Midden- Java, om rustiger te kunnen werken. De voorzitter van de Engel sche Labourparty. prof. Las- ki, is ook nog niet tevreden over den gang van zaken in Indië. „Wij hebben in dezen oorlog niet gevochten om nu de Indonesiërs aan het Ned. kapitaal ter exploitatie terug te geven", aldus LaskL VAN MOOK DONDERDAG NAAR NEDERLAND. Officieel is gemeld, dat dr. van Mook Donderdag naar Nederland vertrekt. In Buitenzorg, Bandoeng, Semarang en Ambarawa is het over het algemeen rustig. Te Bandoeng blijven evenwel de Indonesische stellingen in het N.W. deel standhouden. By Soerabaja wordt de patrouilleering voortgezet. Het voedselconvooi wordt nog steeds by Soekaboemi opge houden. In de residentie Bantam moeten alle Indonesische be stuursambtenaren door extre misten zijn gedood. Te Pekalongan, Tegal en Cheribon worden nog enkele duizenden -luropeanen, Ambon- neezen en Menadoneezen door de Indonesiërs gevangen ge houden. Driemaal per week naar Indië. Het Indlë-vliegtuig naar Ba tavia zal op Woensdag 12 en Zaterdag 15 Dec. van Amster dam Schiphol vertrekken. Va.iv 18 Dec. af vertrekken de Indië. vliegtuigen driemaal per week van Schiphol en wel op Dins dag, Donderdag en Zaterdag Van Salvia uit vertrekt het vliegtuig 12, 15. 19 en 22 Dec Van Dinsdag 25 Dec. af, wordt ?ok van Batavia uit een dienst ondernomen, waarbij driemaal Der week een vliegtuig ver trekt. Dinsdag is de Rijnbrug bri Oosterbeek in de spoorlijn ArnhemNijmegen geopend ï-Ilermede is een rechtstreek- sche verbinding Nijmegen— Arnhem en via Arnhem—Die renDoesburgApe'doorn Gevente* met het noorden ver .tregei LAATSTE NIEUWS REGEERINGSNOTA. Over gevoerd beleid. Dinsdagavond is een nota aan de Tweede -iamer over het regeeringsbeleid versche nen, waarin de volgende hoofd stukken worden behandeld: kabinetsformatie; overzicht gebeurtenissen in Ned Indië; het door de Ned. regeering te Londen gevoerde beleed; de organisatie van de overheids diensten (a. M.G.; b. It.VJU. c. „Oog en Oor")rechts kracht wetbesluitenregee ringsbeleid t.a.v. politieke de linquenten; financieele voor zieningen m.b.t. oorlogsscha de; loon- en prijspolitiek (a. loonpolitiek; b. de pryzen i. v.b. met loonen; c. spaar- en voorschotrekening; d. de D. U.W.; e. buitengew. besluit arbeidsverhoudingen '45); wachtgeldregeling; arbeids bemiddeling; soc. verzeRenng; volksgezondheid; landbouw, visschery en voedselvoorzie ning; organisatie aedryisie- ven; buitenL handelspolitiek; nationaal welvaartspiauver- voermonopolle; zuivering van ambtenaren, universiteiten en hoogescholen, de kunstwereld en het bedrijfsleven; richtlijnen bjj benoeming; (kieswet; nood- gemeenteraden; Prov. staten; gen financiën en financ. ver houding tusschen Rijk en ge meenten. Wat verwoest werd. Thans zijn de juiste cijfer: bekend over de oorlogsver woestingen in Zeeland. Op een totaal aan woningen van 7052 in W.-Z.-Vlaanderen, werden er 2753 verwoest. 1245 zwaar beschadigd en 1420 licht be schadigd. Op Walcheren zijn er van totaal 19.180 wonin gen 3711 geheel verwoest. 7669 zwaar beschadigd en 3639 licht beschadigd. VERGADERING HOOFDBESTUUR Z. L. M. Plannen herdenking MINISTERIEEL BEZOEK AAN ZEELAND. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal de min. van onderwijs, kunsten en wetenschappen, in schap van mr. H. J. Reinink en mr. J. K. van der Haagen een bezoek brengen aan de ge teisterde gebieden van Zee land. De eerste dag zal worden besteed aan de bezichtiging van Schoondyke, Sluis, Aarden burg, Eede en Hulst. Zaterdag zal een rondrit over Walcheren worden gemaakt, terwyl om 11 uur v.m. eer tentoonstelling van schilderij en uit het Rijksmuseum te Amsterdam en uit het Mau- ritshuis door prof. van der Leeuw te Middelburg zal wor den geopend. Van deze laatste stad zullen ook de verwoestin gen in oogenschouw worden fenomen. De Commissaris van e Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W Quarles van Ufford, zal bij het bezoek aanwezig zijn. Extra sigaretten I Bij de uitreiking van de nieuwe bonkaarten krygen alle mannelijke personen in de ge teisterde deeden van onze. pro vincie, die houders van een tabakskaart zijn, 10 sigaret ten van het Roode Kruis. HET DOOR BEDERF VERLOREN GAAN VAN VOEDSEL. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ruys de Beeren- bi'ouck heeft de minister van landbouw, visscherij en voed selvoorziening geantwoord, dat enkele partyen levensmid delen door bederf zijn verforen gegaan. Voor zoover den minister bekend, betreft het 10.000 kg. en 12.300 kg. jam, opgeslagen in de regeeringsdepöts te Goes, resp. te Middelburg. Deze partijen werden ter voor koming van bederf naar de fabriek terugggzonden. In totaal moest echter een hoe veelheid van ca. 671 kg., ter waarde van ongeveer 557 worden afgekeurd. De totale omzet in de genoemde depóts bedroeg na het staken der oor logshandelingen hier te lande ca. 480.000 kg. jam, ter waar de van ongeveer 398.000. 100-jarig bestaan. Maandagmiddag had in ho tel Centraal te Gces de hoofd bestuursvergadering van de Z.L.M. plaats. De voorzitter, de heer M. A. Geuze, wees er in zijn openingswoord o.m. op, dat het werken voor collec tieve arbeidsvoorwaarden en de prijzen voor verbruiksarti- kelen voor den boerenstand funest dreigen te werden. Er zijn nog vele klachten en wa> bij de bceren tot dusver onge kend was, doet zich thans voor, nl. een revolutiormaire geest. Uitvoerig behandelde de heer Geuze vorder o.m. het werk van de Stichting voor den landbouw, waarin land bouworganisaties en arbeiders organisaties samenwerken. Er is bereikt, dat de loonen 50 tot 60 cmhoog gingen, doch de voor de producten te bedin gen prijzen zijn nog niet vast- festeld, omdat men er zich op eroept, dat het zoo moeilrjk is, daaraan terugwerkende kracht te geven. De heer Collot d'Escury wees op de ontstemming over de re geling, de boeren de boter te onthouden. Spr. zou een groote protestvergadering willen be leggen, zooals in 1929. De voorzitter waarschuwde ervoor niet een houding als de Rotterdamsche havenarbeiders aan te nemen. T.a.v. de vleeschprijzen verwachtte spr., dat behalve het varkens- ook het rundvleesch in prijs zou stijgen. De resultaten van de suikerbietenteelt zijn niet vol doende, al zou de prijs verdub beld worden. Spoedige vast stelling van minimumprijzen voor de producten is ge- wenscht. Het is goed dat de vlaspr^s vrijkomt, maar het is dan te hopen, dat ook export naar België vry zal zyn. Van de ingevoerde tracto ren, is 16 naar Zeeland ge komen. Het aantal toegewezen paarden is ook meegevallen Zondagavond trad de Steen- doch de verdeeling is, volgens j bergsche TooneeJvereeniging spr., niet juist geweest. Aan- 'T.O.G., in 't Schaftlokaal van .:oop in hei. bui._.iiand zóu nu-'^e Kon. Mij. „de Schelde" te nocdig geweest zijn. Gewezen Vlissingen vcor het voetlicht werd verder op de onbillijk heid, dat de waarde van ge ïnundeerd geweest zijnd land voor de vermogensbelasting onveranderd blijft. Inzake 'n adres van de afd Borssole over het groote ver- schil in dijkgeschot tusschen calam. en vrije polders en de vvenschelijkheia alle kustwer- ken en oeververdedigingen voor rekening van een water, staat te doen komen, wees de heer Van Bommel van Vloten erop, dat de polder Borssole zwaar belast is, mede door het moeten inhalen van vroeger te weinig betaalde aanslagen. Voor land in ondergeloopen polders kan herschatting wor den aangevraagd en na 2 jaar opnieuw. Besloten werd zich te ver. zetten tegen het aannemen van de prijzen voor de gronden gelijk met die van 1940. Inza ke oproep voor militairen dienst zal geageerd worden voor vrijstelling van zelfstan dige bedrijfsuitvoerders. Begin Juli 1946 zal het 100 jarig bestaan der Z.L.M. wor- den herdacht met een groote driedaagsche tentoonstelling te Goes, alsmede een officieele herdenking, openluchtspel of filmvertooning, concours hip- pique, volksdansen enz. Het salaris van het perso neel der Z.L.M. zal met 10 worden verhoogd. Daar de nieuw benoemde secretaris heeft bedankt, is een nieuw drietal opgemaakt. Het dag bestuur zal hieruit een keuze doen en voorloopig aanstellen Goedgekeurd worden de be grooting^ en contributieregeling Vervolgens hield de heer Van Bommel van Vleten een inleiding over „Toekomstige verhoudingen in de Neder landsche suïlmrin'kirtr e" Her- op komen wy nader terug. met het tooneelspel „Storm- eiland". Dit stuk van de zee plaatste ons in het harde leven van den vuurtorenwachter Dekkers, wiens zoon Jan het niet erg kan vinden met Arie, het „aangenomen" kind, dat de zee in het gezin van Dek kers had gebracht, en dat zich niet aangetrokken gevoelde voor het zeemansleven. De hoofd- zoowel als de bijrollen waren in goede handen en het vlette spel maakte „Storm- eiland" tot een genietbaar ge heel. Wjj hopen T.O.G. nog eens eente zien optreden, doch dan in een verwarmde zaal. Uit het verslag over 1944 van de Ziekenhuisverpleging. revestigd te Vlissingen, blijkt dat in 1944 in ziekenhuizen werden opgenomen 247 patiën. ten, waarvan 125 te Vlissingen, 94 in Middelburg. 17 In Goes en 11 in andere gemeenten. Het exploitatie-tekort be droeg 519327. De patiënten hadden teza men 3377 verpleegdagen met totaal 12.147.67 verpleeg- kosten. Het zielental per 1 Jan. 1944, 4226, liep terug tot 4101 per 1 Jan. 1945. Na afschrijving van het verlies over 1944 bedroeg reserve fonds en kapitaal in totaal 13.611,47. Herkozen tot notabelen in de Ned. Herv. kerk te Sou burg de heeren Arendse en Leenhouts. In de vacature J. de Visser Is gekozen de heer G. J. Janse. De tijdelijke Raad van Vee rs besprak Vrijdagavond het bebruwingsplnn, waarvan dr heer Marlijn dL grondlegger is De heer Klokke, stedsbouw- kundige te Veere, gaf aan de hand van teckeningen uit leg over den aard der bebou wing. Het salaris van den gemeen te werkman werd vastgesteld op 1435 p. j. Voor de betrek king van secretaris kwamen 30 sollicitaties binnen. Er is 7500 van het Rijk ontvangen als terugbetaling voor loonen hulp- Het ontwerp bebouwingsplan en uitbreidingsplan wordt aan genomen. De nieuw te bouwen vischmijn zal zooveel mogelijk aangepast worden by den Campveerschen toren. Vervolgens werd afscheid genomen van den heer Martyn, gem. secretaris. De voorzitter, de heer D. Huinïnk, wees op het vele belangrijke werk door den heer Martijn voor Veere verricht. Den scheidende werd een teekening van Veere aan geboden- De heer Kasse wilde stappen bij Polder Walcheren om de af watering van de vest weer in den ouden toestand te krijgen. Aansluiting met de vest moet echter blijven bestaan zoo merkt de heer Kodde op. i.v.b. met de voeding van de brandsloot. Hoewel het jaarcontract voor straatverlichting tot 1956 loopt, zal naar den prijs van electr. verlichting gevraagd worden. In de week van 3 t.m. 8 Dec. werden te Veere 4151 kg. consumptiegarnalen aange voerd. DE WIERINGERMEER DROOG. Rammekens niet voor Nieuwjaar dicht Dinsdagochtend 9 uur is de Wieringermeer droog gekomen. Aan HJVI- de Koningin en aan den minister-president werden telegrammen met het heuge lijke nieuws verzonden. In verband met dit feit heeft de minister van open bare werken, dr. ir. J. A. Rin gers, Dinsdagavond een radio rede uitgesproken. Hierin zei hy over Walcheren nog o.m-: Daar wordt nog met man en macht gewerkt om de afslui ting volledig te maken. WIJ zijn echter zeer geschokt door den tegenslag bij Rammekens. Daardoor blijven van de plm. 13 200 ha. geïnundeerde gron den nog plm. 2000 ha. over stroomd. Én wat nog erger is: de bevolking van het dorp O- Souburg, dat steeds bewoond is gebleven en bij hoog water op de zolders moet buizen ter wyl het water door het b«ne- denhuis klotst, blijft nog in een ellendige situati-. Er vordt met alle aanwezige middelen gewerkt om het ~at spoedig te sluiten, maar voor nieuw jaar wordt de sluiting niet verwacht. De Souburgers, als echte leeuwen, klagen niet. Zij zyn ook geen lieden, die om medelijden vragen, maar 11c weet. dat het hun goed doet, dat heel Nederland met hen medeleeft en dat zij overtuigd zijn. dat alles In het verk wordt gesteld om deze laatste der inundatie-slachtoffers zoo spoedig mogelijk te helpen. ARCHITECT H. VAN HEESWÏ JK f Te Den Haag Is op 73-jari- gen leeftijd overleden de heer H. van Heeswijk, een der meest bekende en bekwame architecten van ons land. Hij restaureerde o.m. de kerk en het raadhuis te Veere, het Gravest een te Zierikzee en Go- thische huizen te Veere en Goes. Den laatsten tijd was hij bezig met de voorbereiding van de uitwendige restauratie van het Middelburgsche stad huis. IWS Ned. Herv. Kerk. Drietal te Almelo (vac. War ners) J. Brandenburg. Bigge- kerke. O. G. Bunjes, Borssele, M. de Mijere te Beekbergen. Gcref. kerken. Aangenomen naar Amsterdam P. N. Kruys- wijk te Hilversum, vroeger te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1