PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COUCAHT Sov.et-aanva! op het Vaticaan. eid- Wie wordl Gouverneur-Generaal Middelbaar onderwijs onder een lekkend dak. Schoolproblemen in Oostburg vragen om oplossing. UIT DE PKUVHNUE Hoofdredacteur O. Ballintijn (met redactionecle medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, D3. M- L. W. Sclioch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 11 Dec. 1945 183e Jaargang Nummer 207 ABONNIiMhN iSFKIJS 25 cent per week, f 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.» minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, teleioon 2475- Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 35931 lü l'rov. Zeeuj.vsclie_Lü^ HET WERELDGEBEUREN Varia uit bezet-Duitschland. Misdadigheid overal. De Russen zijn eensklaps voor den dag gekomen met een feilen aanval op het Vati caan, een aanval zoo scherp, dat hij eerlijk gezegd niet door den beugel kan. Het moge waar zijn, dat het hier slechts een artikel betreft van het in Moskou verschijnende blad „Bolshevik" en dat de Russen dus dadeljjk kunnen zeggen, dat deze aanval niet van de regeering uitgaat, maar ge noegzaam is bekend, dat het perswezen in de Sovjet-Unie zoo strak georganiseerd is, dat er geen regel in de bladen komt. die niet tevoren Is goedgekeurd door de over- Er is dus alle aanleiding om aan dezen aanval aan dacht te besteden. Het blad noemt het Vati caan een „centrum van re actie", een „anti-Sowjet" en zegt: „Nu het bandietenblok van de" fascistische staten uit elk aar geslagen is, gebruikt het Vaticaan de macht van zijn door de geheele wereld ver breide apparaat om de resten van het fascisme te redden. De Paus is in het bijzonder bezig met Spanje. Hij is bang, dat de democratie zal zegevieren en dat Franco zich dan op de bank bg de be schuldigden zal bevinden. Toen Hitler en Mussolini millioenen menschen martelden, zweeg de Paus. Nu de bevrijde vol keren de fascisten van ant woord dienen, roept de Paus om barmhartigheid* Het Vati caan schenkt veel aandacht aan Latrjnsch Amerika, waar het de fascisten beschermt. De reactionnaire Katholieke pers voert door kwalijke aanyallen op de Sowjet-Unie de politieke lgn door, welke door het Va ticaan is getrokken om door vertegenwoordigers van de Katholieke kerk in verschil lende landen uitgevoerd te worden. Het Vaticaan is niet slechts geestelijk, doch ook economisch verbonden met re actionnaire en imperialistische kringen in verschillende lan dden. Daarom verdedigt het Vaticaan het fascisme en de anti-democratische structuur van de na-oorlogsche wereld". Commentaar is bij aantij gingen als deze overbodig. Het lijkt ons zelfs de vraag, of het Vaticaan er op reagee- ren zal. Als symptoom dient echter ook een feit als dit geregistreerd te worden. Er is op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, wei nig groot nieuws uit het bui tenland. Wel echter veel be langwekkend klein nieuws, veel daarvan heeft betrekking op Duitschland. Zoo wordt gemeld, dat de Duitschers het in de bezet- tingszöne der Amerikanen dezen winter nog vrij goed zullen hebben. De Amerikanen garandeeren ten 1500 calorieën per dag. Ook in de Engel- sche zc#ie wordt het een en ander gedaan. Alle Duitsche kinderen krijgen daar ter ge legenheid van het Kerstfeest een half pond versnaperingen. Een verstandige maatregel is, dat in Saksen het verkoopen van speelgoed met een mili tair karakter verboden is en voldoening geeft het, dat in de Britsche bezettingszóne In November 3340 gevaarlijke nazi's werden gearresteerd, tegen 3023 in October Een ander Duitsch bericht houdt in, dat het land door een golf van misdaad wordt geteisterd. Men heeft daarom moeten besluiten de politie te bewapenen met Amerikaan- sche legerkarabgnen. En het helpt. De politie kan krach tiger optreden. De misdadigheid viert ove rigens alom hoogtij, ondermeer ook in Londen, waar Scotland Yard nu speciale plannen gaat uitwerken om 9000 deserteurs op te pakken, die de stad on veilig maken. Soortgelijke bijzondere maat regelen bleken ook in Amerika noodig. Nieuws In een notedop Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Maandagmorgen in het lande lijk bureau van Volksherstel te Den Haag een vergadering bijgewoond van het nationaal instituut, waarvan de Prins voorzitter is. De Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht, Jhr. mr. dr. L. N. H Bosch Ridder van Rosenthal, die zeer ernstig ziek veweest is, is thans her stellende. Hij zal nog eenigen tijd rust moeten nemen. Jhr. mr. J. D. H. de Reaufort heeft m.l-v. I Jan. a,s, eervol ontslag ge vraagd als secretaris van den Raad van State, welk ambt hij bekleed heeft sinds 1 Aug. 1921. in Amsterdam is 'n initiatief-comité „Vrij Spanje" opgericht dat de or ganisatie van de Ver. Volken wil verzoeken onder controle vrije en directe verkiezingen in Spanje te or- ganireeren. Te Den Haag is het Nedm Genoot schap voor Intern zaken, ëen onaf hankelijke verecniging, in oprichting, die de studie In ons land van In ternationale vraagstukken wil leiden en aanmoedigen en het buitenland wil voorlichten wat hier op interna tionaal gebied wordt voorgestaan. De Rijksdienst voor lichamelijke opvoeding en sport wil komen tot op richting van een centrale sportschool voor de vorming van sportleiders. 0 Binnenkort zal door den procureur- fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Scheveningen een vervolging worden ingesteld tegen Graaf d'Ansembourg, gewezen commissaris der provincie Limburg en gevolmachtigde van Mus- sert, die thans in Maastricht geinter. neert zit. De K.N.A.C heeft de overheid verzocht de Duitsche verkeersborden zoo spoedig mogelijk te doen ver wijderen. Volgens de Gelderlander zal de Grnotc Adviescommissie van de Ille galiteit een aanklacht' indienen tegen de leiders van de Ned. Unie. prof. dr J. E. Quay, mr. Linthorst Homan en mr. L. Einthoven. De E.V.C. wordt niet door de Kon_ Hoogovens te Velzen erkend. Dit naar aanleiding van een desbetreffend verzoek en voorstellen betreffende loonen enz. Inzake de looneiachen verklaarde de directie tot het uiter ste te zijn gegaan, Zondag vierde de heer I Kroon aan den Tugalaweg te Amsterdam zijn Widen verjaardag ?l De bekende Fransche chansonnière. ucienne Boyer, treedt momenteel In Amsterdam op. Het comité van de Fransche na tionale vergadering heeft zich uitge sproken voor invoering van stem plicht. Het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden heeft een nieuw cre- iliet van t.350.000.000 dollar voor dc voortzetting der hulpverleening aan de verwoeste landen door de Uurra In 1946 goedgekeurd. S in de Britsche bezettingszone van uitschland zullen nog 500 oorlogs misdadigers voor den rechter worden gebracht. Onder hen bevinden zich ook burgers, die R.A.F.-plloten hebben doodgeslagen of gesteenigd. De vrouw van den jodenbeul Strei- cber is gearresteerd omdat zij kieinee- rende opmerkingen maakte over het oroces in Neurenberg. Studententeekenaars vergaderden. Een minister-president spoorde z\jn zoon aan naar Duitschland te gaan. Te Den Haag vergaderde de Amsterdamsche commissie van Studenten, die destijds de loyaliteitsverklaring teekenden. Een motie werd aan de regee ring gezonden, waarin als oor deel der vergadering werd uit gesproken dat de studenten zuivering dient te geschieden volgens de geldende normen voor het bedrijfsleven. De voorzitter, de heer J. van den Broek, wees er o.m. op dat nooit uit Londen een bevel is gekomen om niet te teekenen, wel een advies van min. Bolke- stein. Deze moet na zijn terug keer hebben gezegd: „Ik had nooit dat ongelukkige advies gegeven, als ik geweten had, wat ik nu weet Dezelfde spr. ker wees er op dat een zoon van min. Drees geteekend heeft, maar volkomen vrijuit gaat. Voorts is er een min- president, die toen hij in St. Michielsgestel zat aan zijn zoon schreef,.Ga In Gods naam naar Duitschland, anders pakken ze mij misschien,". Spr. zei nog dat de teekenaars geenszins moffenvrienden wa ren. Zonder voorkennis van de Duitschers heeft prof. van Dam de verklaring opgesteld om te bereiken dat de studen ten aan het werk konden gaan. Uit de vergadering werd den spreker er op gewezen dat de zoon van Min. Drees voor een zuiveringscommissie te Rotter dam is gezuiverd op grond van het feit dat hij een leidende il legale functie had en dus aan leiding had niet de aandacht op zich te vestigen. DE DOODSTRAF. De raad van toezicht en discipline der orde van advo caten te Amsterdam heeft aan den raad van ministers een schrijven gezonden, waar in zij verklaart, dat de orde van advocaten bij het ge rechtshof te Amsterdam bij een stemming t.a.v. de dood straf de volgende uitspraken deed. Voorstanders van onbeperkte wederinvoering van de dood straf waren 6 der stern- menden, 82 waren er tegen, terw\jl 1 blanco stemde. 32 waren voorstanders van een tijdelijke toepassing van de doodstraf als repressie te- fen misdrijven gedurende den ezettingstijd begaan. 49 stem den tegen en 7 blanco. Op een vraag of de regeering moet worden verzocht doodvonnis sen niet ten uitvoer te brengen alvorens de Staten Generaal de invoering der doodstraf zullen hebben gesanctionneerd werd door 65 met ja beant woord, 21 met neen en 3 blanco. DE STRIJD TEGEN DEN GIFHANDEL. De C.C.D. heeft in Novem ber meer dan 1000 processen verbaal opgemaakt- In beslag genomen werden 52.000 kg. aardappelen, 5000 kg. groen ten, 42,000 kg- fvu't, 2000 kg. vleesch en vet, 5500 eieren 800 kg. boter en kaas, 1000 stuk ken textiel en 300 kg, tabak. De Spaansche repnblikeinsehe geering in Mexico heeft haar zetel naar Frankrijk verplaatst. 0 Het zal meer dan 10 jaar duren eer Warschau weer herbouwd zal zijn Er wonen nog maar 400.000 man Iri de stad. die huizen In kelders, zon- verwarming of licht. In ArgentlnS is het bij antl-nazi- demonstratles tot politieke botsingen gekomen, 1 De taak der Britsche troepen Indo China wordt als vrijwel ge ëindigd beschouwd, nu de evacuatie ten einde is en de Japanners zijn ont wapend. Extemisten hebben bij Sai gon een R.K. weeshuis overvallen en, in brand gestoken. Eenlge honderden Tzen worden sedertdien vermist De Sowjet Unie heeft nu toege staan dat Tsjang Kal Tsjek troepen zendt naar de groote steden van Mandsjoerije, w-o. Dairen en Char- bln. ?i Volgens radio Belgrado heeft od&o-SlaviS een eisch tot 460 mil liard 900 millioen dinar ooriogs-scha- devergoeding ingediend. Tijdens den oorlog heeft dit land 1.706.000 men schen verloren. J Het proces tegen de Finsche mi nisters Risto Ryti en Vaino Tanner, alsmede tegen zes andere politici, die van oorlogsmisdaden worden beschul digd, wordt op 10 Dec. voortgezet. Te Neurenberg is een Russisch onderofficier doodgeschoten, die als chauffeur fungeerde voor den chef van den Russischen veiligheidsdienst. De dader is vermoedelijk een Ame rikaan. In Boekarest Is een zware aard beving geregistreerd. Het centrum ligt vermoedelijk 150 km. van de stad verwijderd. Door Britsche geleerden worden momentcel proeven genomen met de toepassing van een oorlogsuitvindliig, genaamd Asdic" (het onderwater- oor van de Britsche vloot) op dc visscherlj, nl. voor het opsporen van haringscholen. 0 Processor Lawrence heeft mede gedeeld, dat er ontwerpen worden gemaakt voor een supcrcyclotron (toestel voor atoomsplitsing), welk toestel o.a. van nut zal kunnen zijn bij de bestrijding van kanker en het mogelijk zal maken op goedkoopere wijze atoomenergie te ontwikkelen, daar hierbij niet noodzakelijk urani um gebruikt zal behoeven te worden. 280e verjaardag van korps mariniers. Op het Rokin te Amster dam defileerden Maandagmor gen 600 mariniers voor den marine-commandant, kolonel J. van Leeuwen, den comman dant van de le mil. afd., lui tenant-kolonel Dudok van Heel, den directeur van het loodswezen, overste Kronen berg, den garnizoenscomman dant majoor J. A. Neuyen en den majoor der mariniers van der Hardt Aberson. Het défilé werd afgenomen ter gelegen heid van den 280sten verjaar dag van het korps mariniers. De defileerende manschap pen zijn in opleiding in de marinekazerne te Amsterdam. Ook Zweedsche huïp voor Nederland De speciale correspondent van de „Daily Mail" is van meening, dat het door graaf Bernadotte in het Britsche hoofdkwartier in Duitschland voorgelegde voorstel van Zweden om de hulpverleening aan de Duitsche kinderen op zich te nemen, waarschgnlijk wel zal worden aangenomen en dat de mogelijkheid be staat dat Zweden zijn hulp verleening het komend jaar zal uitbreiden tot Nederland, Denemarken, Noorwegen en Polen. De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, heeft dezer dagen voor de Zwitser- sche radio dank gebracht aan de hulp, die Zwitserland aan Nederland geboden heeft. Hij verklaarde onder meer: „Naast de Zweden hebt u ons het leven gered!" In regeeringskringen wor den voor het bekleeden van het ambt van gouverneur- generaal als opvolger van Jhr. Tjarda van Starxenborch o.m. de namen genoemd van mr. J. H. van Royen, minister zonder portefeuille en plv. minister van buit. zaken en jhr. dr; A. Loudon, ambas sadeur in de Ver. Staten. Het vertrek van dr. van Mook voor zijn bezoek aan Nederland is thans bepaald op Woensdag a.s. GEEN VIJANDIGE GEZINDHEID IN DE BUITENGEWESTEN. In een artikel in de Daily Herald wordt uiteengezet, dat in sommige buitengewesten, met name Celebes, Halma- heira, de Molukken en Ambon, de inheemsche bevolking den Nederlanders niet vgandig ge zind is. De toestand is daar betrekkelijk rustig. De Duitsche aanval op de Sovjet-urne. De piaats v ervaugenue Ame- riicaanscüe opeuoare aan Kla ger, öiüney -fUüerinan, neeit, uij het uegm van ue vxeiue weeK van nee proces tegen ae jjuitsciie ooi iogsmisuuuigers Le Neurenberg, uuoumenteu ter taiei georacne, weiKe ae uua- scne ^jannen bevatten voor aen aaaivai op en ue nezetimg van bovjec-xtUoiana. up een 2 jjeor. rail aoor Hitler met zyn opperoc»enieDbers genou- uen co^. ei en tie ontnuiQe rvei- tei ae sterKte van ae legers welke voor aen aanvai op itUoianu geretu weiuen gehou- uen. Vo.gcns iveitei waren ue uovjets superieur in aanlai, uocn ue rjUitscners in kwan ten. TimosjeuKO zou volgens rveitei ae tunge leiaeuue per- sooniyKiie.a v ni oeiang zyu. v eruer aeeiue Keitei meue, uac net aauva.sp.an togen uj- oraitar met langer uitvoer- oaar was, daar nee grootste 6eaeeite van ue art meue naar net Oosten was gezonaen. in een Duuscu mintair do cument, ruim vier maanuen voor aen aanval op Kusianu, wordt gtzegu, aai de mooin- saue tegen bovjet-Kusianu zoo lang mogenjit gecamou- ixeerü moest woruen, en, wan neer dit niet langer mogelijk zou zijn, zou moeten wurden voorgesteld ais een misleiuen- de arieiding van de voorberei dingen voor een invasie in En geland. Voorts is men in het bezit van een door xveitel gete'ekena document, ^geaateera 6 Juni 1941, hetwelk een compleet schema voor den aanval op de Sovjet-Unie bevat en waarin als dag van aanvang daarvan 22 Juni wordt genoemd. Volgens de thans onthulde Duitscne plannen zou de Sov- et-Unie, na de verovering, in aparte staten worden ver deeld. Vermogens opsporing. Om te komen tot een volle dige coördinatie van alle in stanties, werkzaam op het ge bied van vermogensopsporing, is een centrale vermogensop sporingsdienst in het leven ge roepen, die voortaan het eeni- ge en uitsluitende orgaan zal zgn, dat op het gebied der ver mogens-opsporing. noowel in het binnen- als in het buiten land, werkzaam zal zgn. Er bestaat op deze eilanden wel haat jegens de Japan ners, echter geen algemeen verlangen naar onafhankelijk heid. De Nederlanders aldaar betreuren het, dat zij niet mogen deelnemen aan de on derdrukking van den Indone- sischen opstand op Java. Her stel van de copra-bewerking op al deze eilanden acht Brown zeer noodzakelijk, Suriname. De Staten van Suriname be sloten den gouverneur te ver zoeken de Nederlandsche re geering mee te deelen, dat vol gens de meening van de Sta ten de devaluatie van den Su- rinaamschen gulden niet in het belang van Suriname zou zijn. Op de wenschelijkheid van snel, le politieke hervormingen werd de nadruk gelegd, maar de economische basis **an het wel vaartsplan. dat door Nederland gefinancierd moet worden werd van het meeste belang geacht. Voor 3 millioen vermist, Bij de Bloemendaalsche po litie is aangifte gedaan van een diefstal van goederen, die een waarde hebben van twee en een half drie millioen gul den. Deze goederen zijn eigen dom van den heer M. te Aer- denhout, die kort na de bevrij ding door den P.O.D. gevangen was genomen, verdacht van po litieke onbetrouwbaarheid. M. bewoonde een groote villa, waarin een zeer waardevolle meubileering en vele kunst schatten geweest waren. Daar om is het huis dan ook onmid dellijk onder bewaking gesteld. Na vier maanden werd M. in vrijheid gesteld en kwam weer in zijn villa terug. Hem bleek toen dat zeer veel uit zijn wo ning verdwenen was. Een on derzoek wees uit, dat het M.G. order had gegeven een groote verzameling tapijten, schilde rijen, kostbare serviezen, enz. naar elders in veiligheid te brengen. Veel kleeding en lin nengoed werden naar de ge teisterde gebieden gezonden. Tevens had men een bedrag aan geld van meer dan 100.000 in beslag genomen. Van dit alles is aanteekening gehouden. Daarentegen zou er ook nog een en ander uit het huis zijn weggehaald, waarvan men geen aanteekening heeft gehouden. De heer M. heeft aangifte gedaan, dat voor een waarde van ongeveer 2% 3 millioen gulden uit zijn woning is ge stolen, w.o. een koffer met 300.000 aan geld en effecten ter waarde van f 1.000.000. Verder zijn verdwenen schilde rijen, teekeningen, tapijten, ju- weelen enz. De Bloemendaalsche politie, die deze zaak reeds zeven acht weken in onderzoek heeft, is er nog niet in geslaagd een der vermiste waardevolle voor werpen op te sporen. BELASTING BETALEN UIT GEBLOKKEERD GELD. In verband met het bereik te circulatievolume moet thans de deblokkeering rigcreus worden beperkt. Voor de be lastingen, welke niet volgens kohieren worden geheven, mag voortaan betaling alleen uit geblokkeerd tegoed worden ge put, vcorzoover de belasting materieel vóór 5 December verschuldigd was. De vermakelijkheidsbelasting van bijv. voorstellingen enz. welke op 5 Dec. of later heb ben plaats gehad, mogen niet meer uit een geblokkeerd te goed worden voldaan. GENERAAL PATTON HEEFT AUTO-ONGELUK. De bekende Amerikaansche generaal Patton heeft een auto-ongeluk gehad bij Hei delberg. De generaal heeft verwondingen aan zijn rugge- graat opgeloopen. Zijn toe stand schijnt ernstig. Naar school van 7.45 tot 19.38 uur... Langzaam maar zeker komt het Middelbaar onderwijs in West Zeeuwsch Vlaanderen weer op gangmaar slechts ten koste van zeer groote inspanning en van zeer groote offers, zoowel van de zgde van het onderwijzend personeel, als van de leerlin gen. Wie de moeite neemt om eens in Oostburg te gaan kij ken, de eenige gemeente in dit deel van het land waar zoowel een H.B.S. als een Ambachtsschool is gevestigd, ziet den vooruitgang. Hij kan echter tevens constateeren, dat hier, te midden van ruïnes, pionierswerk is ver richt, dat respect afdwingt, dat hier mannen hebben ge werkt, die van aanpakken wisten en resultaten bereik ten, waarop zy trotsch mogen zgn. Het fraaie schoolgebouw- van de R.H.B.S., de grootste van Zeeland en één der gx-oot-, ste plattelandsscholen van ons land, is in een ruïne ver anderd, zoodat het, na de be vrijding, uitgesloten werd ge acht, dat dit onderwijs zou kunnen worden voortgezet. De directeur, de heer A. Hoolhorst, dacht er echter anders over en wist, zg het met kunst- en vliegwerk, uit deze puinhoo- pen 2 lokalen zoover in orde te laten maken, dat daarin les kon worden gegeven en dus werden de lessen in Januari 1945 gedeeltelijk hervat. Het ging primitief, op een manier, waarvan de buitenstaander zich nauwe- v lrjks een voorstelling kan vormen. De wind woei door de lokalen heen, ruiten ont braken, het was vaak moor dend koud. Maar er was onderwijs, de docenten kwa men en de leerlingen kwa men en de zaak mar cheerde. Hier werd iets opgebouwd. En nu zijn we een jaar verder en de toestand is nog allerminst ideaal, nóg zijn de lokalen uiterst primitief ingericht, nóg moet men vluchten bij regenweer, om dat de dakbedekking lekt, nóg is de verwarming mi nimaal, maar er is voor uitgang en den Haag is van goeden wil. Als er nu maar meer leeraren waren Er bestaan 4 vacatures en die kunnen niet worden aan gevuld bij gebrek aan woon ruimte! Door de regeering werden voor dit doel 3 barakken van 20 x 8 M., geschikt voor 6 woningen, beschikbaar ge steld, doch deze barakken hebben nimmer de plaats van bestemming bereikt, omdat zij door een commissie zijn in beslag genomen, ondanks pro test van den minister. Een leeraar, die geregeld van uit den Haag eenige da gen les in Oostbux-g kwam geven, heeft dit noodgedwon gen moeten staken, omdat hg in Oostburg geen onderdak meer kon vinden. Wel is er intusschen een nieuwe leeraar bijgekomen, die met zeer wei nig woonruimte genoegen neemt en er zullen er meer volgen, zoodra er meer wo ningen zijn. Is het woningprobleem dus nog niet opgelost, het ruim te-probleem biedt gunstiger perspectieven. Men is n.l. thans begonnen met den bouw van een school barak, groot 43 x 12 M., waarin 10 leslokalen zullen komen. Wanneer deze lokalen ge reed zijn, zu"en de 220 leer tingen weer dagelijks onder wijs kunnen krijgen. Momenteel krggen de dub ,bele klassen 1—2 en 3 3 da- De noodwoningen moeten gereed 1 Hoewel het eentonig dreigt te worden, willen wij toch opnieuw de aandacht vragen voor de werkzaamheden in W. Zeeuwsch Vlaanderen. Nu de winter zijn intrede heeft gedaan met koude re gen- en hagelbuien, nu zoo ve len met angst en vreeze zich afvragen hoelang de sneeuw nog zal wegblijven, willen wg opnieuw er, namens de hon derden gezinnen die onvol doende gehuisvest zijn, op aandringen toch vooral spoed te betrachten met het gereed komen van de noodwoningen. Reeds maandenlang leven deze menschen in de bigde verwachting voor den winter een beter onderdak te hebben en hoewel als uitersten datum 15 December is gesteld, ziet het er niet naar uit dat de 400 noodwoningen dan inder daad gereed zullen zijn om te betrekken. Er wordt hard gewerkt, maar toch duurt het te lang. Men ziet geheele complexen van noodwoningen staan, men ziet daaromheen bedrijvigheid van arbeiders, aanleg van rio- leering, licht en waterleiding, maar deze woningen moeten ook worden afgewerkt. En hierbft ontstaat stagna tie, omdat er niet voldoende vakmenschen zgn. Er zijn te weinig timmerlie den. Wg hebben de vraag ge steld, welken weg er bewan deld moet worden om deze vaklieden naar W. Zeeuwsch- Vlaanderen te krijgen en vol gens insiders is dit alleen mo gelijk door allen in de hoog ste loonklasse te plaatsen. Er zou dus geen onder scheid gemaakt moeten wor den tusschen arbeiders, bijv. uit Amsterdam en Middel burg. Ook geve men de ar beiders uit Zeeuwsch Vlaande ren hetzelfde loon. Immers zij leveren toch denzelfden arbeid. Eerst als men hiertoe over gaat is- er kans meer vakar beiders te krijgen, wy willen in dit verband tevens de aan dacht vestigen op de verstrek king van werkkleeding en schoeisel voor de arbeiders. Ook hierin wordt teveel on derscheid gemaakt en is ge lijkschakeling gewenscht. De moeilijkheden zijn im mers voor allen, die in de ge teisterde gebieden werken, ge lijk. Het komt nu voor dat ar beiders het werk moeten sta ken, omdat zij geen goed schoeisel hebben om door de modder te baggeren. Eerst wanneer deze problemen zijn opgelost, zullen wellicht gunstiger resultaten bereikt kunnen worden. VERPLAATSING KANTOOR REGISTRATIE EN SUCCESSIE TE OOSTBURG. Tengevolge van een door het departement van finan ciën getroffen maatregel op organisatorisch gebied, zal binnenkort het kantoor der Registratie en Successie te Oostburg worden overgebracht naar Middelburg. In W.Z. Vlaanderen wordt deze maat regel geenszins toegejuicht, daar het voor het gewest na- deelig wordt beschouwd dat, althans in dit stadium, rijks instellingen worden wegge haald. Ook brengt het voor de bewoners, al is dan de overtocht over de Schelde vrijgesteld, nieuwe beslomme ringen met zich mee. MIJ. VOOR OOFT- EN TUINBOUW. Zaterdag hield de Mg. voor Ooft- en Tuinbouw een alge- meene vergadering te Oost burg, onder voorzitterschap van den heer L. van Dgk. De voorzitter herdacht de gevallen leden en de groote verwoestingen in West Z. Vlaanderen, 6^ ha. boomgaard totaal verwoest, 5000 vruchtboomen zgn onherstel baar beschadigd, 4200 boomen zijn herstelbaar; een opper vlakte van 46% ha. boomgaard is zwaar bescnadigd. Dat be- teekent 600.00U kg. fruit minder met een totale schade van 450.000 a 500.000. Het fruit dat er was, was van minder kwaliteit en met de bespuitingen is het nog critiek. Nieuw plantgoed is niet te krijgen. In de voxgende alg. verga dering zal het bestuur cn oloc aftreden; op de medewer king van den nuidigen pen ningmeester wordt door het bestuur geefi prijs meer ge steld. De heer Wattel, secr. van de afd. tuinbouw der Z.L.M., besprak de organisatie. Als het publiekrechtelijk lichaam voor den tuinbouw komt, is er in de Mg. voor Ooft- en Tuinbouw geen plaats meer voor de beroepskweekers. Voor het amateurisme blijft er genoeg te doen over. Alhoewel voor 1946 een overproductie van groenten gevreesd wordt door export- moeilgkheden zullen toch dooi de transportmoeilijkheden de overtollige groenten niet ook naar Zeeuwsch Vlaanderen kunnen vervoerd worden. Eigen teelt blijft hier de eenige voorzieningsmogelijk heid. Voor fruitteelt is hier een goede mogelijkheid en was er glas, dan ook voor vroege groente. Bg de nabespreking bleek de wenschelijkheid, dat er in eike gemeente van voldoende grootte een groentebedrijf be hoort te zgn. Daaraan zal aandacht besteed worden. Te Axel is een zgn. Indische avond gehouden voor hulpver leening aan Indië. De op brengst was ruim 850—. De „huis aan huis-collecte" voor hulpverleening aan Indië bracht in deze gemeente 2800,— op. De Roode Kruis-collecte, ge houden bij de gratis verstrek king van varkensvleesch en jam. bracht in Retranchenmeiit 48,13 op. Aan den heer A-1. Leenhouts werd eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Retranchement. SPORTCOMMISIB TE SOUBURG. Op initiatief van burgemees ter A. H. S. Stemerding werd in Souburg een bgeenkomst gehouden van vertegenwoor digers der diverse sportvere nigingen, waarbij o.m, de aan leg van een complex sportter reinen werd besproken. In afwachting van het tot stand komen hiervan zal de gemeente zoo spoedig moge lijk een voorloopig sportterrein aanleggen, terwijl getracht zal worden de zwemschool tegen het a.s. seizoen op gang te brengen. De burgemeester stelde ter vergadering een sportcommis- sie in, bestaande uit de hee- ren burgemeester A. H. S. Ste merding, voorzitter, J. P. Ba- hentsen, secretaris, als leden: de gemeente-architect J. P. D. de Smit, W. F. L. Korff, J. Vermaat, A. Besuyen, J. Henderikx, W. Kerkhove. Tot opsporingsambtenaar bg de Prgsbeh-.ersching zijn benoemd de heeren C. G. Haeck, A. Nom ekens, G. M. M. Willems, D P. van Zwee- den, allen te Goes; P. G. Hou tekamer, Nisse: J. J. van Loo, 's Gravenpolder; G. C. Eek- hardt, Vlissingen; M. de Lan- ;e, Hulst; P. Zijlstra, Mid- lelburg; R. Boogaard. Zierik- zee; A. Emmerzael, Kapelle; W. P. Marijs, Tholen: J. Plan soen, Renesse; J. P. S. Prince, Yerseke; J. M. Bakker, Nieuwvliet; C. M. v. Damme, Sas van Gent; W. W. Odink, Terneuzen en W. H. Wallegie, Aardenburg. gen school met totaal 24 les uren en de klassen 4 en 5, 4 dagen met totaal 28 les uren. Verkeersproblemen. Ook van de leerlingen wor den offers gevraagd. Het is voor velen van hen niet eenvoudig de school te bezoe ken. De tramverbindingen in dit gewest zijn van dien aard. dat daarmede weinig bereikt kan worden. De leerlingen van Aardenburg, Sluis, Re- tranchement en Zuidzande, worden nu per vrachtauto vervoerd, die van Breskens en Schoondgke zijn zeer be dreven geworden in het „lif ten". Moeilgker is het voor de leerlingen uit Biervliet, IJzendijke en Hoofdplaat. En kelen hebben nog een fiets, maar dat zijn uitzonderingen. Een enkel voorbeeld. De leer- I'ngen uit Biervliet moeten 's morgens' 7.43 per tram ver trekken en zgn dan, via Bres kens, om 9.25 in Oostburg. Zij zijn dan 's avonds om 19.38 (als de tram op tgd is), weer in Biervliet. ITu zg nog om den anderer lag sm.'i nebben, is dat niet zoo'n heel groot bezwaar, doch v/anneer zij straks dagelgkf ïaar school moeten, dient ooi hiervoor een betere regeling getroffen te worden. HOOFD ACTE-EXAMENS. Op 12 Dec. a.s. zal in Nij megen, Roermond, Eindhoven en Roosendaal het hoofdakte examen worden afgenomen voor wat het schriftelijk ge deelte betreft, vanaf 27 Dec. voor wat het mondeling ge deelte betreft. Candidaten kunnen zich aanmelden vóór 13 Dec. a.s. bg de voorzitters der commissies B. Stoopman, Njjmegen, G. Wittershoven te Venlo, P. Ccenen te Helmond en J. J. Gielen, Brugstraat 73, loosen daal. Geen gratie voor beulen van Belsen. Montgomery heeft de ver zoeken om gratie van de beu len van Bergen-Belsen, w.o. Josef Kramer en Irma Grese. afgewezen. EÉN COMMUNIST MINISTER IN OOSTENRIJK. In Oostenrijk is de vorming van een coalitieregeering zoo goed als gereed gekomen. De Katholiek Fige zou bondskan selier worden, terwijl de Ka tholieke democraten 8 van de 16 kabiiutszetels zouden be- heeren. De socialisten krijgen 5 zetels, de communisten één. \an de ccmmuniste-n is de nor. tefeuille voor electriciteits- voorzier.ing toegedacht, of een ministerschap zonder porte feuille.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5