PH0VIHCIA1E ZEEUWBCHE COURANT Sovjet aanval op het Vaticaan Varia uit bezet-Duitschland. eid- Nieuwe gevechten op Java. R.A.F. bombardeert stellingen en dorpen bjj Batavia. Middelbaar onderwijs onder een lekkend dak. Schoolproblemen in Oostburg vragen om oplossing. UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur O- Batllntljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van l.eeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKfcNSCHE COURANT Dinsdag 11 Dec. 1945 188e Jaargang Nummer 207 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 1 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924- Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 3593119i HET WERELDGEBEUREN Misdadigheid overal. De Russen zgn eensklaps voor den dag gekomen met een feilen aanval op het Vati caan, een aanval zoo scherp, dat hij eerljjk gezegd niet door den beugel kan. Het moge waar zijn, dat het hier slechts een artikel betreft van het in Moskou verschonende blad „Bolshevik" en dat de Russen dus dadelijk kunnen zeggen, dat deze aanval niet van de regeering uitgaat, maar ge noegzaam is bekend, dat het perswezen in de Sovjet-Unie zoo strak georganiseerd is, dat er geen regel in de bladen komt, die niet tevoren is. foedgekeurd door de over- Er is dus alle aanleiding om aan dezen aanval aan dacht te besteden. Het blad noemt het Vati caan een „centrum van re actie", een „anti-Sowjet" en zegt: „Nu het bandietenblok van de fascistische staten uit elk aar geslagen is, gebruikt het Vaticaan de macht van zgn door de geheele wereld ver breide apparaat om de resten van het fascisme te redden. De Paus is in het bgzonder bezig met Spanje. Hg is bang, dat de democratie zal zegevieren en dat Franco zich dan op de bank bg de be schuldigden zal bevinden. Toen Hitler en Mussolini millioenen menschen martelden, zweeg de Paus. Nu de bevrijde vol keren de fascisten van ant woord dienen, roept de Paus om barmhartigheid. Het Vati caan schenkt veel aandacht aan Latrjnsch Amerika, waar het de fascisten beschermt. De reactionnaire Katholieke pers voert door kwalgke aanvallen op de Sowjet-Unie de politieke lijn door, welke door het Va ticaan is getrokken om door vertegenwoordigers van de Katholieke kerk in verschil lende landen uitgevoerd te worden. Het Vaticaan is niet slechts geestelijk, doch ook economisch verbonden met re actionnaire en imperialistische kringen in verschillende lan den. Daarom verdedigt het Vaticaan het fascisme en de anti-democratische structuur van de na-oorlogsche wereld". Commentaar is bij aantij gingen als deze overbodig. Het lijkt ons zelfs de vraag, of het Vaticaan er op reagee- ren zal. Als symptoom dient echter ook een feit als dit geregistreerd te worden. Er is op het oogenblik, waarop wij dit schrgven, wei nig groot nieuws uit het bui tenland. Wel echter veel be langwekkend klein nieuws, veel daarvan heeft betrekking op Duitschland. Zoo wordt gemeld, dat de Duitschers het in de bezet- tingszöne der Amerikanen dezen winter nog vrij goed zullen hebben. De Amerikanen garandeeren hen 1500 calorieën per dag. Ook in de Engel- sche zóne wordt het een en einder gedaan. Alle Duit-che kinderen krijgen daar ter ge legenheid van het Kerstfeest een half pond versnaperingen. Een verstandige maatregel is, dat in Saksen het verkoopen van speelgoed met een mili tair karakter verboden is en voldoening geeft het, dat in de Britsche bezettingszóne in November 3340 gevaarlijke nazi's werden gearresteerd, tegen 3023 in October Een ander Dultsch bericht houdt In, dat het land door een golf van misdaad wordt geteisterd. Men heeft daarom moeten besluiten de politie te bewapenen met Amerikaan- sche legerkarabijnen. En het helpt. De politie kan krach tiger optreden. De misdadigheid viert ove. rigens alom hoogtij, ondermeer ook in Londen, waar Scotland Yard nu speciale plannen gaat uitwerken om 9000 deserteurs op te pakken, die de stad on veilig maken. Soortgelijke bijzondere maat regelen bleken ook in Amerika noodig. Nieuws In een notedop Q Prinses Juliana en Prins Bernhard liebben Maandagmorgen in het lande lijk bureau van Volksherstel te Den Haag een vergadering bijgewoond van het nationaal instituut, waarvan de Prim voorzitter is. De Commissaris der Koningin in de prow Utrecht, Jhr. mr. dr. L. N. H Bosch Ridder van Rosenthal, die zeer ernstig ziek veweest is, is thans her stellende. Hij zal nog eenlgen tijd rust moeten nemen. Jhr. mr. J. D. H. de Beaufort heeft m.i.v. 1 Jan. a.s. eervol ontslag ge vraagd als secretaris van den Raad van State, welk ambt hij bekleed heeft sinds 1 Aug. 1921. 9 'n Amsterdam ls 'n initlatlef-comlté „Vrij Spanje" opgericht dat de ganisatie van de Ver. Volken wil verzoeken onder controle vrije en directe verkiezingen in Spanje te or- ganireeren. Te Den Haag Is het Ned. Oenoot- echap voor Intern zaken, êcn onaf hankelijke vereenlging, in oprichting, die de studie in ons land van' in ternationale vraagstukken wil lelden en aanmoedigen en het buitenland wil voorlichten wat hier op interna tionaal gebied wordt voorgestaan. De Rijksdienst voor lichamelijke opvoeding en sport wil komen tot op richting van een centrale sportschool voor de vorming van sportleiders. «Binnenkort zal door den procureur- ;caal bij het Bijz. Gerechtshof te Scheveningen een vervolging worden ingesteld tegen Graaf d'Ansembourg, gewezen commissaris der provincie Limburg en gevolmachtigde van Mus- sert, die thans in Maastricht geinter. neert zit. O De K.N-A.C heeft de overheid verzocht de Dultsche verkeersborden zoo spoedig mogelijk te doen ver wijderen. Volgens de Gelderlander zal de Groote Adviescommissie van de Ille galiteit een aanklacht indienen tegen de leiders van'de Ned. Unie. prof. dr J. E. Quay, mr. Linthorst Homan en mr. L. Einthoven. De E.V.C. wordt nfet door de Kon Hoogovens te Velzen erkend. Dit naar aanleiding van een desbetreffend verzoek en voorsteilen betreffende loonen enz. Inzake de looneischcn verklaarde de directie tot het uiter ste te zijn gegaan. O Zondag vierde de heer I Kroon aan den Tugalaweg te Amsterdam zijn Widen verjaardag De bekende Fransche ehansonnlftre. Luctenne Boycr, treedt momenteel in Ain' terdam op. Het comité van de Fransche na tionale vergadering heeft zich uitge sproken voor invoering van stem plicht. Het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden heeft een nieuw ere- diet van 1.350.000.000 dollar vooi de voortzetting der hulpverleetiing aan de verwoeste landen door Unrra in 1946 goedgekeurd. 9 In de Britsche bezettingszone van Duitschland zullen nog 600 oorlogs misdadigers voor d;n rechter worden gebracht. Onder hen bevinden zich ook burgers, die R-A.F.-pRotrn hebben doodgeslagen of gestcenigd. 9 De vrouw van n j-:Vnbeui Stref cher is r.er.rresteerd - ,j :,K.., rende c;:nicr!c.r over hc proces in Ncuk ii»c;g. Studententeekenaars vergaderden. Te Den Haag vergaderde de Amsterdamsche commissie van Studenten, die destgds de loyaliteitsverklaring teekenden. Een motie werd aan de regee ring gezonden, waarin als oor deel der vergadering werd uit gesproken dat de studenten zuivering dient te geschieden volgens de geldende normen voor het bedrijfsleven. De voorzitter, de heer J. van den Broek, wees er o.m. op dat nooit uit Londen een bevel is gekomen om niet te teekenen, wel een advies van min- Bolke- steln. Deze moet na zgn terug keer hebben gezegd: „Ik had nooit dat ongelukkige advies gegeven, als ik geweten had. wat ik nu weet". Dezelfde spr. ker wees er op dat een zoon van min. Drees geteekend heeft, maar volkomen vrijuit gaat. Voorts is er een min.- president, die toen hij in St. Michielsgestel zat» aan zijn zoon schreef,»Ga in Gods naam naar Duitschland, anders pakken ze mij misschien". Spr zei nog dat de teekenaars geenszins moffen vrienden wa ren. Zonder voorkennis van de Duitschers heeft prof. van Dam de verklaring opgesteld om te bereiken dat de studen ten aan het werk konden gaan. Uit de vergadering werd den spreker er op gewezen dat de zoon van Min. Drees voor een zuiveringscommissie te Rotter dam is gezuiverd op grond van het feit dat hij een leidende il legale functie had en dus aan- leiding had niet de aandacht op zich te vestigen. DE DOODSTRAF. De raad van toezicht en discipline der orde van advo caten te Amsterdam heeft aan den raad van ministers een schreven gezonden, waar in zg verklaart, dat de orde van hdvocaten by het ge rechtshof te Amsterdam bg een stemming t.a.v. de dood straf de volgende uitspraken deed. Voorstanders van onbeperkte wederinvoering van de dood straf waren 6 der stern- menden, 82 waren er tegen, terwyi 1 blanco stemde. 32 waren voorstanders van een tijdelijke toepassing van de doodstraf als repressie te- <*en misdrijven gedurende den bezettingstgd begaan. 49 stem den tegen en 7 blanco. Op een vraag of de regeering moet worden verzocht doodvonnis sen niet ten uitvoer te brengen alvorens de Staten Generaal de invoering der doodstraf zullen hebben gesanctionneerd werd door 65 met ja beant woord, 21 met neen en 3 blanco. De schade In Engeland Het Engelsche ministerie van handel en nijverheid heeft 2.776.000 eischen naar aanlei ding van de verzekeringsplan nen voor oorlogsschade ont vangen tot een totaalbedrag van 293 millioen pond, 117 millioen voor schade aan ge bruiksgoederen, 90 millioen voor handelsoutlllage en 86 millioen voor particuliere be zittingen. De Spaansche republlkclnsche te- gcerlng in Mexico heeft haar zetel naar Frankrijk verplaatst. Het zal meer dan 10 jaar duren eer Warschau weer herbouwd zal zijn Er wonen nog maar 400.000 man in de stad, die huizen in kelders, zon der verwarming of licht. J) In Argentinë is het bij antl-nazi- emonstratles tot politieke botsingen gekomen. De taak der Britsche troepen in Indo China wordt ais vrijwel ge ëindigd beschouwd, nu de evacuatie ten einde is en de Japanners zijn ont wapend. Extemlsten hebben bij Sai gon een R.K. weeshuis overvallen en in brand gestoken. Eenige honderden weezen worden sedertdien vermist De Sowlet- Unie heeft nu toege staan dat Tsjang Kat Tsfek troepen zendt naar de groote steden van Mandsjoerije, w-o. Dairen en Char- bin. Volgens radio Belgrado heef: Yoego-Slavië een elsch tot 460 mil liard 900 millioen dinar oorlogs-scha- devergoedlng ingediend. Tijdens den oorlog heeft dit land 1.706-000 men schen verloren, O Te Neurenberg is een Russisch onderofficier doodgeschoten, die als chauffeur fungeerde voor den chef van den Russlschen veiligheidsdienst, De dader is vermoedelijk een Arae rikaan. 9 In Boekarest ls een zware aard beving geregistreerd. Het centrum ligt vermoedelijk 150 km. stad verwijderd. 9 Door Britsche geleerden worden momenteel proeven genomen met de toepassing van een oorlogsiiltvinding, genaamd Asdic" (het onderwater oor van de Britsche vloot) op de visscherij. nl. voor het opsporen van haringscholen. O Proffessor Lawrence heeft t gedeeld, dat er ontwerpen w. gemaakt voor een supercyclotron (toestel voor atoomsplitsing), welk toeslel o-a. van nut zal kunnen zijn bij de bestrijding van kanker en li mogelijk zcl maken op gi'edkonpei - energie te onuvikkel" n'i-t noodzakelijk urani um a ki zal behoeven tc worden, 280e verjaardag van korps mariniers. Op het Rokin te Amster dam defileerden Maandagmor gen 600 mariniers voor den marine-commandant, kolonel J. van Leeuwen, den comman dant van de le mil. afd., lui tenant-kolonel Dudok van Heel, den directeur van het loodswezen, overste Kronen berg, den garnizoenscomman dant majoor J. A. Neuyen en den majoor der mariniers van der Hardt Aberson. Het défilé werd afgenomen ter gelegen heid van den 280sten verjaar dag van het korps mariniers. Ook Zweedsche hulp voor Nederland De speciale correspondent van de „Daily Mail" is van meening. dat het door graaf Bernadotte in het Britsche hoofdkwartier in Duitschland voorgelegde voorstel van Zweden om de hulpverleening aan de Duitsche kinderen op zich te nemen, waarschijnlijk wel zal worden aangenomen en dat de mogelgkheid be staat dat Zweden zijn hulp verleening het komend jaar zal uitbreiden tot Nederland, Denemarken, Noorwegen en Polen. De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn heeft dezer dagen voor de Zwitser- sche radio dank gebracht aan de hulp, die Zwitserland aan Nederland geboden heeft. Hij verklaarde onder meer: „Naast de Zweden hebt u ons het leven gered!" Britten vallen aan bij Bandoeng. Indonesische strgdkrachten die hoe langer hoe agressie ver worden, hebben in Bata via R.A.F.-barakken op Kra- mat aangevallen. In de om geving der stad wordt zoo nu en dan geschoten. De R.A.F. voerde een groote raid uit tegen militaire installaties van de nationalisten. Voorts wer den omliggende dorpen vernie tigd en enkele andere plaat sen op midden-Java. Na een luchtaanval van een uur is Tjibadak met den grond gelijk gemaakt door 13 Britsche bommenwerpers. Te voren hadden jagers waar schuwende pamfletten voor de burgerbevolking uitgeworpen. Nederlandsche marinesche- Een hebben Indonesische stel- agen ten O. van Semarang beschoten, waar een vliegveld door dezen onder vuur is ge nomen. Ook te Buitenzorg wordt tusschen Britsch-In- diërs en Indonesiërs gevoch ten. Op Djetak, ten N. van Ambarawa werden aanzien- lgke concentraties van Indo nesiërs waargenomen. Een mosquito werd bg een verkenningsvlucht neergescho. ten en de bemanning gedood- Maandagochtend vroeg heb ben de Britten met mortier vuur een aanval geopend op af gesneden posities der Indone siërs bij Bandoeng, die de Euro. peesche zone ten N. van den spoorweg bedreigden. Er be weegt zich echter ook 'n onop houdelijke stroom van Indone sische- en Chineesche vluchte lingen naar de Europeesche zone. Een Engelsch convooi met Relief-gosderen voor Ban doeng werd nabij Soekaboemi overvallen. Hierbij zgn 1 Britsch officier, 1 Brit en 14 Br. Indiërs gedood, terwijl 30 Br. Indiërs werden gewond.. Indonesische troepen concern treeren zich nu bij de buiten wijken van Batavia die niet door de Engelschen zijn bezet. In Batavia houden de ontvoe ringen aan. WEE WORDT GOUVERNEUR-GENERAAL In regeeringskringen wor den voor het bekleeden van het ambt van gbuverneur- generaal als opvolger van "Jhr. Tjarda van Starkenborch o.m. de namen genoemd van mr. J. H. van Royep, minister zonder portefeuille en plv. minister van buit. zaken en jhr. dr. A. Loudon, ambas sadeur in de Ver. Staten. Het vertrek van dr. van Mook voor zgn bezoek aan Nederland Is thans bepaald op Woensdag a.s. GEEN VIJANDIGE GEZINDHEID IN DE BUITENGEWESTEN. In een artikel in de Daily Herald wordt uiteengezet, dat in sommige buitengewesten, met name Celebes, Halma- heira, de Molukken en Ambon, de in'heemsche bevolking den Nederlanders niet vijandig ge zind is. De toestand is daar betrekkelijk rustig. Er bestaat op deze eilanden wel haat jegens de Japan ners, echter geen algemeen verlangen naar onafhankelijk heid. De Nederlandei's aldaar betreuren het, dat zij niet mogen deelnemen aan de on derdrukking van den Indone- sischen opstand op Java. Her stel van de copra-bewerking op al deze eilanden acht Brown zeer noodzakelijk. Illegalen deden roofovervallen Op last van den procureur- generaal zijn aldaar 2 bekende figuren uit de illegaliteit, de huizen- en grondmakelaar R. Zwolsman en de luit. der mare. chaussee van Soest gear resteerd daar zij tijdens de be zetting verscheidene invallen bij particulieren deden en zg:: ils bewijsmateriaal waardevol le voorwerpen meenamen. Zij -ivcn dan voor van den S D. te ;gn. Voor 3 millioen vermist. Bjj de Bloemendaalsche po litie is aangifte gedaan van een diefstal van goederen, die een waarde hebben van twee en een half k drie millioen gul den. Deze goederen zijn eigen dom van den heer M. te Aer- denhout, die kort na de bevrij ding door den P.OJJ. gevangen was genomen, verdacht van po litieke onbetrouwbaarheid. M. bewoonde een groote villa, waarin een zeer waardevolle meubileering en veie kunst schatten geweest waren. Daar om is het huis dan ook onmid dellijk onder bewaking gesteld. Na vier maanden werd M. in vrijheid gesteld en kwam weer in zijn villa terug. Hem bleek toen dat zeer veel uit zijn wo ning verdwenen was. Een on derzoek wees uit, dat het M G- order had gegeven een groote verzameling tapijten, schilde rijen, kostbare serviezen, enz. naar elders in veiligheid te brengen. Veel lcleeding en lin nengoed werden naar de ge teisterde gebieden gezonden. Tevens had men een bedrag aan geld van meer dan 100.000 in beslag genomen. Van dit alles is aanteekening gehouden. Daarentegen zou er ook nog een en ander uit het huis zijn weggehaald, waarvan men geen aanteekening heeft gehouden. De heer M. heeft aangifte gedaan, dat voor een waarde van ongeveer 2H i 3 millioen gulden uit zgn woning is ge stolen, w.o. een koffer met 300.000 aan geld en effecten ter waarde van dr 1.000.000. Verder zijn verdwenen schilde rijen, teekeningen, tapijten, ju- weelen enz. De Bloemendaalsche politie, die deze zaak reeds zeven èt acht weken in onderzoek heeft, is er nog niet in geslaagd een der vermiste waardevolle voor werpen op te sporen. GENERAAL PATTON HEEFT AUTO-ONGELUK. De bekende Amerikaansche generaal Patton heeft een auto-ongeluk gehad bg Hei delberg. De generaal heeft verwondingen aan zijn rugge- graat opgeloopen. Zgn toe stand is zeer ernstig. Zrjn vrouw is per vliegtuig uit Ame rika naar Mannheim gekomen. De generaal is van den nek naar beneden geheel verlamd. HOOFDAKTE-EXAMENS. Op 12 Dec. a.s. zal ln Nij megen. Roermond, Eindhoven en Roosendaal het hoofdakte examen worden afgenomen voor wat hef. schriftelnk ge deelte betreft, vanaf 27 Dec voor wat het mondeling ge deelte betreft. Candidaten kunnen zich aanmelden vóór 13 Dec. a.s. bg de voorzitters der commissies B. Stoopman, Nijmegen, G. Wittershoven te Venlo, P. Ccenen te Helmond en J. J. Gielen, Brugstraat 73, Roosendaal. Benoeming Voorzitter Raad van Arbeid. Met ingang van den datum, waarop hij zgn functie zal aanvaarden, vermoedelijk 9 Januari 1946, is tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg benoemd mr. A. C. van Epenhuysen te Heem stede. Hiermee ls in een reeds lang bestaande vacature voorzien. Mr. J. W. Goedbloed werd in Aug 1942 gedwongen de pro vincie te verlaten en overleed kort daarop te Oegstgeest. Met de waarneming werd toen belast mr. H. B. Wildt Meyboom, voorzitter van den R. v. A. te Dordrecht, welke waarneming thans ten einde loopt. De heer van Epenhuysen was van 19281933 in Inaië werkzaam. Daarop was hij in Nederland in een leidende functie verbonden aan een particuliere verzekerings- maatschappg. Steeds heeft de sociale inslag van het verze keringswezen zgn volle belang stelling gehad. Hy is bg geen politieke party aangesloten. N.V. Kon Mij. De Schelde, Vlissingen. Uitreiking van Medailles en Getuigschriften voor 40. en 25-jarigen dienst. Op 5 Dec. Jl. had de Jaarlijksche uitreiking plaats van medailles, ge tuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de Maat schappij, en wel aan 16 ambtenaren, 4 bazen en 75 werklieden. De uitreiking geschiedde door de directie, in tegenwoordigheid van hoofdambtenaren, afdeelingschefs, ba zen der fabrieksafdeelingen. waaruit werklieden voor een medaille in aan merking kwamen, het bestuur der af deeling Middelburg van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, marineautoriteiten, enz. Onder het aanbieden van hartelijke gelukwenschen aan de Jubilarissen werden uitgereikt: Een zwaar verguld Zilveren Medaille Naar school van 7.45 tot 19.38 uur... Langzaam maar zeker komt het Middelbaar onderwijs in West Zeeuwsch Vlaanderen weer op gangmaar slechts ten koste van zeer groote inspanning en van zeer groote offers, zoowel van de zyde van het onderwüzeud personeel, als van de leerlin gen. Wie de moeite neemt om eens in Oostburg te gaan ky- ken, de eenige gemeente in dit deel van het land waar zoowel een HJS.S. als een Ambachtsschool is gevestigd, ziet den vooruitgang. Hy kan echter tevens constateeren, dat hier, te midden van ruïnes, pionierswerk is ver richt, dat respect afdwingt, dat hier mannen hebben ge werkt, die van aanpakken wisten en resultaten bereik ten, waarop zg trotsch mogen zyn. Het fraaie schoolgebouw van de RF.B.S., de grootste van Zeeland en één der groot ste plattelandsscholen van ons land, is in een ruïne ver anderd, zoodat het, na de be vrijding, uitgesloten werd ge acht, dat dit onderwijs zou kunnen worden voortgezet. De directeur, de heer A. Hoolhorst, dacht er echter anders over en wist, zy het met kunst- en vliegwerk, uit deze puinhoo- Sen 2 lokalen zoover in orde i laten maken, dat daarin les kon worden gegeven en dus werden de lessen in Januari 1945 gedeeltelijk hervat. Het ging primitief, op een manier, waarvan de buitenstaander zich nauwe- igks een voorstelling kan vox-men. De wind woei door de lokalen heen, ruiten ont braken, het was vaak moor dend koud. Maar er was onderwgs, de docenten kwa men en de leerlingen kwa men en de zaak mar cheerde. Hier werd iets opgebouwd. En nu zgn we een jaar verder en de toestand is nog allerminst ideaal, nóg zgn de lokalen uiterst primitief ingericht, nóg moet men vluchten bg regenweer, om dat de dakbedekking lekt, nóg is de verwarming mi nimaal, maar er is voor uitgang en den Haag Is van goeden wil. Als er nu maar m leeraren waren Er bestaan 4 vacatures en die kunnen niet worden aan gevuld bg gebrek aan woon. ruimte! Door de regeering werden voor dit doel 3 barakken van 20 x 8 M., geschikt voor 6 woningen, beschikbaar ge steld, doch deze barakken hebben nimmer de plaats van bestemming bereikt, omdat zg door een commissie zgn in beslag genomen, ondanks pro test van den minister. Een leeraar, die geregeld van uit den Haag eenige da gen les in Oostburg kwam geven, heeft dit noodgedwon gen moeten staken, omdat hij in Oostburg geen onderdak meer kon vinden. Wel is er intusschen een nieuwe leeraai bijgekomen, die met zeer wei nig woonruimte genoegen neemt en er zullen er meer volgen, zoodra er meei wo ningen zijn. Is het woningprobleem dus nog niet opgelost, het ruim te-probleem biedt gunstiger perspectieven. Men is n.l. thans begonnen met den bouw van een school barak, groot 43 x 12 M. waarin 10 leslokalen zullen komen. Wanneer deze lokalen ge reed zijn, zu'!en de 220 leer lingen weer dageliiks onder wijs kunnen krijgen. Momenteel krijgen de dub bele klassen 12 en 3 3 da- (gouden medailles kunnen nog niet worden geleverd) van de N-V. Ko ninklijke Maatschappij ..De Schelde" met bijgehoorende gratificatie voor 40-jarigen dienst aan 2 ambtenaren, 1 baas en 16 werk lieden, nl.: J. Blanken, D, W. Blom, Bosschaart, P. C. v. d. Buuse, Davidse, J. Dekker, J E. van D'ierendonck. J. J, Eman6. W. Fleur- baay, A. Groenenberg, P- J Jansen, M. H. Kloosterman. A. O. Leeflang. J. Ova, M. J. Pol, P. Provoost, W. M. de Roóy, M. Sierevogel, P, Verstelle, De Zilveren Medaille van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" met bijbêhoorende gratificatie voor 25- jarigen dienst aan 14 ambtenaren en 3 bazen nl.: M. M. van As, H. Blanken, C. v. d. Broek, A. J. Gunst. M. J. C. Huissoon, mej. J. F. Habig. mej. S. J. Huser, J. Kokkelink. H. L, Maas, H. Mijnsbergen, J. H. Naakt geboren, J. Popoe, W. Pouwer, P. L. Sommeijer, A. Timmerman, P. Vader, P- Vlag, De Zilveren Medaille met vereerend getuigschrift van de Ned. Mij. v. Nij verheid en Handel en gratificatie van de N.V. Kon Mij. ,,De Schelde" voor 25-jarigen dienst aan de volgende 59 werklieden: A. van Belle, J. Been houwer, J. M. Benee, D, P. F. van Beusichem, J. Boogaard. L. F. A. M. van Borren, W. Bos, C. P.van Boven, A. de Buck, J. Castel, J. Daa- ne, L. Daniëlse, S. Davidse, J. Dege- ner, C. Dekker, G. Dellebeke, F. Dui zendstra, J. Gerritzen, A. Goedhart, Ph Groenendijk, J. A. R. Grootjans, P.'W. Gutteling, W. J. Heijliger. M v. d. Hoeven, M. de Hondt, P. Joosse, J. H. Koolwijk, D. Kooman, C, j. Lameijn, J. Loekemeijer, C. Lous, J- Marinïssen, A. Marijs, A. Minderhoud, j. de Nooijer, M. de Nooijer, P. A. Nijssen, R. J. Olivier, J. van Ooster hout, C. van Opbergen, W. Ovaa, G. Peeters, C. Piera, J. o. Schipper, imii, J. C. VentevogeL P J. Verplanke, K. van Wallenburg, A. van der Wilt, W, F Wiltenburg, G. de Wolf. P, G. van Zweeden. In totaal werden tot nog toe uitge reikt aan 425 ambtenaren, bazen en werklieden de Gouden Medaille van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" voor 40-jarigen dienst, waaronder ook de verguld zilveren medailles zijn ge rekend. 212 ambtenaren en bazen de zilve ren medaille van de N.V.Kon. Mij, „De Schelde" voor 25-jarigen dienst 1215 werklieden de zilveren medaille met vereerend getuigschrift van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel voor 25-jarlgen dienst. 59 ambtenaren, bazen en werk- Propsma, H de Ridder, J. de Roo. J. de Rijke, J. van Rijssel, J- Schipper. A. Schout, P Sinke, J J. Smit, J. C. gen school met totaal 24 les uren en de klassen 4 en 5, 4 dagen met totaal 28 les uren. V erkeersproblemen Ook van de leerlingen wor den offers gevraagd. Het is voor velen van hen niet eenvoudig de school te bezoe ken. De tramverbindingen in dit gewest zgn van dien aard, dat daarmede weinig tereikt kan worden. De leerlingen van Aardenburg, Sluis, Re- tranchement en Zuidzande, worden nu per vrachtauto vervoerd, die van Breskens en Sehoondyke zijn zeer De- dreven geworden in het „lif ten". Moeilgker is het voot de leerlingen uit Biervliet, IJzendgke en Hoofdplaat. En kelen hebben nog een fiets, maar dat zgn uitzonderingen. Een enkel voorbeeld. De leer- i'ngen uit Biervliet moeten 's morgens 7.43 per tram ver trekken en zgn dan, via Bres kens, om 9.25 in Oostburg. Zg zgn dan 's avonds om 19.38 fals de tram op tgd is), weer in Biervliet. lTu zg nog om den anderen da? - «ïebbcn, is dat niet zoo,r» heel groot bczwaai. doch wanneer zg straks dagelijk: ïaar school moeten, dient ook hiervoor een betere regeling getroffen te worden. lieden de gratificatie der MIJ voor 50- jarigen dienst. Ten gevolge van de buitengewone omstandigheden konden de medailles niet op tijd geleverd worden. Deze zullen, zoodra zij gereed zijn, als nog worden uitgereikt, VERPLAATSING KANTOOR REGISTRATIE EN SUCCESSIE TE OOSaiSURG. Tengevolge van een door het departement van finan ciën getroffen maatregel op organisatorisch gebied, zal binnenkort het kantoor der Registratie en Successie te Oostburg worden overgebracht naar Middelburg. In W.Z. Vlaanderen wordt deze maat regel geenszins toegejuicht, daar het voor het gewest na- deelig wordt beschouwd dat, althans in dit stadium, rijks instellingen worden wegge haald. Ook brengt het voor de bewoners, ai xs dan de overtocht over de Schelde vrggesteld, nieuwe beslomme ringen met zich mee. Om de moeiljjke huisvesting te helpen verlichten, heeft de gemeente Amersfoort, die, zooals bekend Middelburg adopteerde, aangeboden een paar honderd kinderen gedu rende de wintermaanden te lo geer en te nemen. Blijkens een publicatie elder's in dit nummer worden de ouders, die meenen voor hun kinderen daarvan gebruik te moeten maken, opgeroepen. Bg de uitzending zullen die kinderen voorgaanJ voor wie uit hoofde van him lichaams gesteldheid een verbüjf in boschrgke omgeving aanbeve ling verdient. Dat de kinde ren goed verzorgd zullen wor den, behoeft geen betoog Voorts zal met alle omstan digheden en wenschen, zooals onderwgs, ten volle rekening worden gehouden. SPORTCOMMISEB TE SOUBURG. Op initiatief van burgemees ter A. H. S. Stemerdlng werd in Souburg een byeenkomst gehouden van vertegenwoor digers der diverse sportvere nigingen. waarbij o.m. de aan leg van een complex sportter reinen werd besproken. In afwachting van het tot stand komen hiervan zal de gemeente zoo spoedig moge- lgk een voorloopig sportterrein aanleggen, terwgl getracht zal worden de zwemschool tegen het a:s. seizoen op gang te brengen. De burgemeester stelde ter vergadering een sportcommis- sie in, bestaande uit de hee- ren burgemeester A. H. S. Ste merdlng, voorzitter, J. P. Ba- rentsen, secretaris, als leden de gemeente-architect J. P. D. de Smit, W. F. L. Korff, J* Vermaat, A. Besuyen, J. Henderikx, W. Kerkhove. Met den trein van 12.30 uur arriveerde Zaterdagmiddag te Souburg St Nicolaas met sijn knecht, waar hg door het H.A.RJi-Comité en een schare van kinderen werd verwel komd. Per auto begaven zij zich naar het gymnastieklo kaal aan het Oranjeplein waar hij 1200 kinderen gelukkig heeft gemaakt, daartoe in staat gesteld door de kinde ren uit Poortugal en Haaks bergen, waar alle kinderen iets van him speelgoed hebben afgestaan voor de kinderen uit Souburg. Aan elk kind kon 3 stuks worden uitge reikt. Te Domburg ls de zand- wagenvoerder J. B., die pas hersteld was van een onge val, Vrgdag met zgn wagen op een landmgn gereden. B. is met een gebroken been en kleinere kneuzingen naar het ziekenhuis te Middelburg ge bracht. KERKNIEUWS Ds. C. F. Nolte te Middel burgVlissingen is voorne mens 20 Jan. a.s. zgn intrede te doen bg de Evang. Luth. Gem. van Utrecht. LAATSTE NIEUWS Dr. Wimmer oorlogsmisdadiger. Behalve Gen. vjxuistiansen, zal ook de te Scheveningen detineerde staatssecretaris, dr. Wimmer, die in den be zettingstgd commissaris-gene raal voor bestuur en justitie in Nederland was, hier te lan de als oorlogsmisdadiger te recht staan. b EGONGELUK TE UTRECHT. Maanuagochtend is te Utrecht de Dieseltrein uit Den Haag—Rotterdam bij aankomst op een stilstaanden goederentrein gereden. Er kwamen geen persoonlijke on- Telukken voor. De beide Die- seltreinen zijn zwaar bescha digd en moesten uit den dienst Tenomen worden. GEN.-MAJ. H. F. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST Bg K.B. is ter zake van langdurigen dienst eervol ont slag uit den militairen dienst verleend aan gen.-maj. H. F. M. Baron van Zoorst -.ot Voorst van den generalen staf, met dankbetuiging voer de vee Horige en belangrijke diensten door r.em in moei- Igke omstandigiieden aan den lande bewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1