PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUDAMT Goede resultaten in Singapore bereikt. DRIE MOGENDHEDEN-CONFERENHE IN MOSKOU. Hitiers plannen tegen Nederland opnieuw besproken. UIT DE PROVINCIE HET HERSTEL VAN DEN ZEEUWSCHEN LANDBOUW Hoofdredacteur G. Batlintljn (met rcJactioneele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vllssingen- Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M- L. W. Schoch, Vllssingen. B. A. van Verre, C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Maandag 10 Dee. 1945 188e Jaargang Nummer 205 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per post, 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm, minimum per advertentie J 2. Bureaux gevestigd te Vllssingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. Krachtiger optreden der Britten Bevoegdheden van Christison uitgebreid Hongersnood onvermijdelijk geworden DR. VAN M00K T0CH|^—dfoTUa^ men mogelijk is. Bovendien zal de mogelijkheid tot het voeren van besprekingen met de Indonesiërs worden beke ken. In Londen is men verbaasd over de uitbreiding van de be voegdheden van gen. Christi son. Generaal Christison heeft Zondag Sjarir voor een onder houd ontboden. In Bandoeng is nu een volle, dig accoord bereikt over het Staken der vijandelijkheden. Wat het accoord inhoudt is nog niet bekend. Nederlandsche roepen zijn hier opgetreden tegen Nederlanders, die huizen in brand staken uit wraak voor het arresteeren van Nederlan ders door de Indonesiërs. De reactie der republikeinen. Gelaten wachten de Indone siërs de verdere ontwikkeling van den toestand af. Van veel beteekennis zal zijn welke hou ding de extremisten aannemen. Het Nederl. hospitaalschip .Oranje" zal vermoedelijk op 12 Dec. uit Batavia vertrekken met 1200 geïnterneerden aan boord- Het bericht, dat Amerikaan, sche troepen naar Java zouden worden gezonden, is tegenge sproken. NAAR NEDERLAND. Indonesische reactie nog niet bekend. De conferentie te Singapore blijkï toch tot belangrijke re sultaten te hebben geleid. Uit gezaghebbende bron werd Za terdag te Batavia medege deeld, dat de bevoegdheden van generaal Christison be langrijk zijn uitgebreid en dat spoedig een begin zal worden gemaakt met een krachtig herstel van de orde in groote gebieden van Java. Er zullen daartoe meer troepen naar Java worden overgebracht. Hiertoe zullen ook Nederland sche troepen behooren, die evenwel alleen voor politie diensten zullen worden ge bruikt en niet aan do eigen lijke operaties zullen deelne men. Van Engelsche z\jdo werd nader verklaard, dat Christi son de bevoegdheid heeft ge kregen, om te bewerkstelligen, dat aan de Indonesiërs een ze kere mate van zelfbestuur wordt toegekend binnen het kader van het koninkrijk der Nederlanden. Dr. van Mook heeft ver klaard, dat hij veel meer mo gelijkheden ziet voor een ver gelijk dan een maand geleden. De Engelsche zegsman zei- de verder, dat volledig ac coord is bereikt in Singapore over de erkenning van de Ne derlandsche souvereiniteit. Sjarir is van dit alles op de hoogte gebracht, hoewel de geallieerden zijn regeering on bekwaam en machteloos ach ten. Vooral de economische toe stand is slecht. De rijstoogst zal in 1946 slechts 50 pet. be dragen van de vooroorlogsche en hongersnood is onvermijde lijk. Alleen als Sjarir de In diërs weet te bewegen met aan den arbeid te gaan, kan de noodtoestand worden ver zacht. Soekarno is over deze dingen reeds in October inge licht. Details over hulpverlee ning worden nu besproken door de Britsche en Indonesi sche staven. De Nederlandsche staf neemt aan deze bespre kingen nog niet deel, omdat hun toevoer door de Australi sche havenstakingen wordt be lemmerd. Bijzonder moeilijk is de si tuatie in Soerabaja, waar nog slechts voor 4 weken voedsel aanwezig is voor 400.000 man. Ook het zenden van Neder landsche troepen is in Singa pore besproken. Men verwacht wel, dat er spoedig meer Ne derlandsche troepen zullen ko men, maar het tijdstip is nog niet vastgesteld. Uiteindelijk zullen Nederlandsche troepen evenwel de Engelsche vervan gen. Inmiddels is Christison ge machtigd zooveel troepen op Java te concentreeren als h|j noodig acht voor herstel der orde. Gebrek aan scheepsruimte vertraagt nog steeds de eva cuatie, die echter weldra zal worden bespoedigd. Ten slotte verklaarde de Britsche zegsman, dat de wreedheden, die door de Indo nesiërs worden gepleegd, het vertrouwen der Vereenigde Volkeren in hun capaciteiten en hun rijpheid voor zelfbe stuur doen wankelen. De Amboneesche troepen zullen naar Ambon gaan. Slechts twee afdeelingen zul len in Batavia achterbyven, waarvan er één een Ambo- neesch vrouwenkamp zal oe- waken, het andere buiten de stad wordt gedirigeerd. Dr. van Mook naar Nederland. Uit Den Haag wordt ge meld, dat dr. van Mook spoe dig naar Nederland zal ver trekken om gedurende enkele dagen besprekingen te voeren met de Nederlandsche regee ring, ten einde haar een beter DE MIJNENVEGERS IN COLOMBO. De Nederlandsche mijnenve gers op weg naar Indië, zou den dezer dagen in Colombo arriveeren en daar een paar dagen voor reparatie blijven. De I schepen zullen eerst *n Januari in Indië aankomen. Zij zullen in October 1946 weer terug z|jn. gmmWawm Koning Salomo's mijnen Naar de ..Paris Mondial" fieldt hebben avonturiers op 150 k.m. afstand van dc hei lige stad Medina in het hartje .an Hedsjaa in Arabié, eeni- ge rijke goudmijnen ontdekt. Een daarvan is zeer waar schijnlijk de bron van de fa belachtige rijkdommen van ko ning Salomo geweest. Zij is gelegen in de buurt van hel dorp Maliad el Dallab, hetgeen ..Wieg van goud" beteekent, Men heeft, door liet aantreffen van gereedschap ter plaatse, kunnen concludecren, dat de mijn verscheidene malen geëx ploiteerd en vervolgens ver laten werd. Een Amerlkaansche expeditie zal de exploitatie weer ter hand nemen. Vereenvoudiging textieldistributie. NIEUWE ARTIKELEN OP PUNTENKAART. Met Ingang van 10 Decem ber zullen ook nieuwe artikelen op de 15 aangewezen punten van de textielkaart kunnen worden gekocht. Het betreft de volgende artikelen bedjasjes en bedschoenen. Blouses voor dames en meisjes alsmede voor jongens tot 15 i.; blouse-beschermers; bovenkleeding voo* kinderen van 03 coins de feu, gebreide vesten; pullovtis: slipovers en truien voor dames, heeren. meisjes en jongens; gebreide blazers voor kinderen tot, 15 J.; mantelcostuums; onderblouses; onderkleeding voor babies (01 j.) onderkleeding van kunstzijde voc-r kinderen van 115 j.; overhemden met vasten boord; pantalons voor heeren en jongens (3 jaar en oudeii); peignoirs, kimono's en kamerjassen regencapes, regenjassen en regenman tels van kunstzijde; rokken voor da mes en meisjes (3 jaar en ouder) schorten voor kinderen tot 15 j. Deze artikelen zijn nog geenszins volop in de winkels verkrijgbaar. In dien deze goederen echter in voor raad zijn mogen deze gekocht worden op de punten van de textielkaart. Van verschillende van deze artikelen is ook de puntenwaardeerlng verlaagd. Kunstzijden regenmantels, -capes en -jassen zullen verkrijgbaar zijn tegen 12 p.; kunstzijden kinderondergoed (315 J.) 4 p.; kunstzijden naaiga ren 2 p. per 500 yards; Amerikaan- sche jongenspakjes In de Amer. ma ten 5 t.m. 8 tegen 8 p. per pakje. HET WERELDGEBEUREN DE „FUEHRER" WILDE WALCHEREN HEBBEN. IJdele hoop op Engelands capitulatie. Het bericht, dat er in de komende week een bespreking plaats vinden in Mos kou tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, de V. S. en Rusland, Bevin Byrnes' en Molotof, Is in de geheele we reld met groote voldoening ontvangen. Terecht! Steeds onbehaag lijker werd de internationale atmosfeer, steeds sterker de indruk, dat er internationaal iets niet klopte, en dat er spoedig nieuw contact tot stand moest komen tusschen de groote mogendheden, wil de men voorkomen dat er blijvende scheuren in het eenheidsfront zouden ontstaan. Het bestuur van Duitsch- land, de Iraansche kwestie, de atoomproblemen, het sa- boteeren van de Duitsche ko- lenleveranties aan Frankryk, ziedaar een reeks onderwer pen die dringend moet wor den behandeld. De voorbereiding van de conferentie is reeds in vollen ang. Byrnes zal Maandag of 'insdag per vliegtuig uit Amerika vertrekken en in En geland inleidende besprekingen voeren met Bevin. Vrijdag gaat Bevin naar Moskou en dan kan het spel beginnen. Het heeft in Parijs overigens ernstige ontstemmmg gewekt, dat Frankrijk niet is uitgenoo- digd voor de besprekingen te Moskou. Frankrijk zal hierte gen evenwei niet protesteeren, doch acht zich anderzijds ook niet gebonden aan besluiten die eventueel in Moskou zullen worden genomen. In het bizon der zal dit het geval zijn ten opzichte van besluiten, die ten aanzien van Duitschland ge nomen zouden worden. Overi gens zullen Frankrijk en Chi na wel op de hoogte worden gehouden en zal vermoedelijk weldra overleg op breedere basis plaats vinden. Bemoedi- f end voor de Franschen is in- usschen, dat te Londen is medegedeeld, dat Engeland niet accoord zal gaan met de instelling van een centraal ge zag in Duitschland, indien Frankrijk zich hiertegen zou verzetten. Voorkomen moet worden, zoo verklaart men in Engeland, dat er een scheiding ontstaat tusschen de vier groo te bezettende mogendheden. Een juist standpunt, dat Frankrijk ongetwijfeld over veel gerust zal stellen. In Neurenberg zijn Vrfldag de plannen van Hitier aan de orde gekomen om Spanje in den oorlog te betrekken. Va* kwam te staan, dat Hitier Gi braltar wilde veroveren en dan 1 gyp te krachtiger a an v11 en Het plan van Hitler was ver- 'er, dat. Joego Slavië zoo ver ;slag is in Den Haai nietigend moest worden ver-1 niets bekend. slagen, dat Turkije zich uit angst onderwerpen zou. Uit een onderhoud van von Rib- bentrop met den Japanschen ambassadeur in Berlijn bleek, dat Duitschland er vast van overtuigd was, dat Engeland onmiddellijk zou capituleeren, als de Japanners er in -slaag den, de Amerikaansche vloot te vernietigen De Duitsche aanvalsplannen tegen Nederland en België kwamen Zaterdag wederom op het tapijt, zonder dat ech ter nieuwe gezichtspunten ge opend werden. Dat Duitsch land de verdragen met Ne derland op de brutaalste wyze schond, dat het internationaal oorlogsrecht met voeten werd getreden, dat aUes is genoeg zaam bekend. Nieuw was alleen de me- dedeellng, dat Hitler in Fe bruari 1940 rekening hield met de mogeUjkheid, dat zijn aan val op Scandinavië zou mis lukken, evenals een snelle doorbraak ten N. van Luik. In dat- geval moest volgens hem snel de hand worden ge legd op Walcheren met de ha ven van Vlissingen. Dit eiland werd van groote waarde ge acht voor den zee- en lucht oorlog tegen Engeland. BUtler zelf wilde den aan val op Nederland vroeger dan 10 Mei inzetten. Slechts noode stelde h|j haar tot den tien den uit. Al deze plannen tegen Ne derland werden reeds in No vember 1939 besproken! Eu dat terwijl Hitier zeide, er van overtuigd te zijn, dat Enge land en Frankrijk het Neder- landsch gebied niet zouden schenden! Nederlandsch voorstel verworpen. De te Londen vergaderende voorbereidende commissie der Vereenigde Volkeren heeft met 163 stemmen het Nederland sche voorstel verworpen tot oprichting van een permanent comité voor vrede en veiligheid uit de algemeene vergadering. Nederland en België hebben nu gevraagd, dat de aetel der Vereenigde Naties in Europa zaï worden gevestigd en niet op het gebied van een der vijf groote mogendheden. Truman krijgt opslag. Het salaris van president Truman zal worden verhoogd van 75.000 dollar tot 100.000 dollar per jaar. De veigoeding voor bijzondere uitgaan zal worden opgevoerd van 25 X - tot 60.000 dollar per jaar. Generaal Christison Per radio is het bericht vei spreid, dat er een aanslag zou zijn gepleegd op generaal Christison. Van het ministerie van overzeesché gebledsdeelc; vernemen wij dat dit bericht waarschijnlijk uit Amerikaan sche bron komt. '_an een aan echter Groote verwoestingen In de Wieringermeer. De droogmaking van de Wieringermeer nadert zijn vol' tooiing. Nog voor Kerstmis zal de droogmaking een feit zijn. Met het droogmaken blijkt echter eerst recht duidelijk de enorme omvang van de ramp. Het alleraardigste Slootdorpis niet meer. Van de 150 wonin gen die het dorp telde is te niet één meer bewoonbaar. Hoogstens zullen 15 perceelen voor herstel in aanmerking komen. De kerken zijn geha vend, de scholen vernield, evenals alle zakenpanden. In Middenmeer zullen mis schien 10 van de ruim 200 woningen kunnen worden her steld. De Herv. kerk zal ge restaureerd kunnen worden. De scholen zijn ook hier ver dwenen. Het bekende hotel Smit met de groote beurszaal is ernstig beschadigd. De Industrieweg met zijn groote graanpakhui- zen vertoont noS slechts kap- schuren op wankele pilaren. In Wieringerwerf staat geen enkel huis meer overeind van de meer dan 100 nieuwe wo ningen. Slechts het domein kantoor en de drie kerktorens hebben zich kunnen handha ven. De kerken, zoowel als de drie scholen en het noodziekenhuis, het raadhuis en het postkan toor, alles is één groote puin hoop. Van de boerderijen en boe renwoningen in het N.W. deel is er nief één die niet geha vend is. Met veel moeite zullen nog een kleine honderd bedrij ven kunnen worden hersteld. In het overige deel van de Wieringermeer staat geen en kele boerderij meer. Textlelprijzen worden verlaagd In den loop van deze maand zullen de textielprrjzen met ongeveer 20 worden ver laagd. Treinverbinding Arnhem Nij'megen. Morgen wordt op het baan vak ArnhemNijmegen het treinverkeer voor passagiers hervat met 3 treinen heen en terug. Een zal het traject Arn hemDen Bosch bedienen. De busdiensten tusschen beide xlaatsen worden volledig ge- landhaafd. Met ingang van 23 Dec. zal ook in het Noorden en Oosten des lands een beperkte dienst op Zon- en feestdagen worden uitgevoerd. 14 R.I. hield razzia naar wapens. Daar herhaaldelijk schoten vielen in de omgeving van den Harskamp, waar SS-lieden zijn geïnterneerd, is Donderdag in de omgeving een uitgebreid onderzoek noar wapenen e.d. ingesteld. Hieraan namen o.m. 300 manschappen van het in den Harskamp gelegerde 14 R. I. (Zeeland) deel. Niet minder dan 300 boerderijen werden on derzocht. Er werden militaire en jachtgeweren, groote hoe veelheden munitie, handgrana ten, uniformen, autobanden parachutes, gereedschappen en groote hoeveelheden militaire boven- en onderkleeding in be slag genomen. Talrijke proces sen-verbaal zijn opgemaakt. Lammetjes voor de Prinsesjes. is gekomen, heeft ook 3 lam metjes aan boord, een ge schenk voor de Prinsesjes van de welpen der padvinderij te Dublin. Aanvragen rijwielen met banden. Met ingang van 1 Dec. kun nen wederom aanvragen voor rijwielen met banden bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend op door deze diensten aan te geven dagen. In aanmerking komen praktiseerende artsen, vee artsen, wijkverpleegsters, ver loskundigen, invaliden voor zoover hun werk belangrijk is voor den wederopbouw en de voedselvoorziening en perso nen, die belangrijke werk zaamheden verrichten ten be hoeve van wederopbouw en voedselvoorziening. Aanvragen op welke niet onmiddellijk een bon kan worden verstrekt, vervallen niet, doch worden later in be handeling genomen. DRIE „LIFTERS" BIJ AUTOBOTSING GEDOOD. Op den Boxtelscheweg onder Vught zijn een Nederlandsche militaire wagen, waarop zich lifters bevonden, en een Cana- deesche truck in volle vaart tegen elkaar gebotst- Drie per sonen uit Amsterdam, Hoens- broek en Uithoorn werden vrij wel onmiddellijk gedood. Vijf andere werden zwaar of licht gewond. DE SKYMASTER WEER THUIS. Zondagmiddag om 3 uur is de Skymaster (NL 301) uit Indië op Schiphol terugge- keei BURGEMEESTERS BENOEMINGEN By KB. is met ingang van 16 Dec. tot burgemeester der ge meente Domburg benoemd jhr. ir, H. L. Boogaert en tot bur gemeester van St. Annaland F. M. Boogaard, die tevens het ambt van secretaris zal be- kleeden. De burgemeester van Hon- tenisse mr, dr. Ch. J. M. A- van Rooy is benoemd tot bur gemeester van Etten en Leur. Bij K.B. is aan den heer L. Simonse. op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontsiag verleend als burgemeester van Bigge- kerke, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zoodanig bewe zen. De nieuwe burgemeester van Domburg jhr. ir. H. L. Boo gaert is geboren in" 1903 en stamt uit een Zeeuwsche fami lie. Zyn jeugd bracht hij in Mid. delburg door, waar hij de R.H. B.S- bezocht. Vervolgens stu deerde jhr. Boogaert in Delft waar hy promoveerde tot scheik. ing. Gedurende 8% jaan was de nieuwe burgemeester hierna werkzaam aan een fa briek te Bedum in Groningen, 'vervolgens tot de mobilisatie gedurende eenigen tijd bij den Octrooiraad. Tijdens den oorlog was jhr. Boogaert ondergedo ken in Gelderland. Bij de be vrijding vertoefde hij in Zutfen. Na zyn terugkeer naar Zee land werd jhr. Boogaert be noemd tot wnd. burgemeester van Domburg, welke tijdelijke benoeming thans in een defi nitieve is gewyzgd. JAARWEDDEN VAN SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Bij besluit van 23 Nov. 1945 zijn dcor Ged. Staten van Zee land de jaarwedden van se cretarissen en ontvangers op nieuw vastgesteld en wel óp grondslag van het bevolkings cijfer op 31 Dec. 1943. Voor de groote plaatsen werden de jaarwedden als volgt bepaald: Middelburg secr. 49005900, ontv. 35504350; Vllssingen secr. 49005900, ontv. 3550— 4350. Goes secr. 42005100, ontv. 24003200; Terneuzen secr. 42005100, ontv. 2400 3200; Zierikzee secr. 3800 4700, ontv. 1900—2700. Vcor de kleinere gemeenten geldt de volgende classifica: tie: 1 t.m. 500 inw. secr. 1200 1600, ontv. 350—550; 501 t.m. 1000 inw. resp. 15001900 en 450—650; 1001 t.m. 1500 inw 1800—2200 en 575—825; 1500 t.m. 2000 inw. 2100—2600 en Walchersche boeren naar N.O. Polder? Schade loopt in de millioenen. Nu Walcheren voor een groot deel drooggevallen is en eerst thans met volle kracht aan den opbouw kan worden begonnen, komen ook op landbouwgebied ontelbare vraagstukken naar voren, die op een oplossing wachten. Een verschijnsel dat zich overigens in het geheele land voordoet, in die streken waar door de oorlogsomstandigheden, byv. door inundaties, aanleg vlieg velden en tankgrachten- dijk breuken schade aan den land bouw werd toegebracht. Om ons voornamelijk tot Zeeland, en in het bijzonder tot Walcheren te bepalen, wil len wy enkele vragen beant woorden, die onze gedupeerde andbouwers, gehecht als zij :yn aan hun geboortegrond, i.n.w. dag en nacht bezig hou den. Zullen wy ons eigen bedryf en ons eigen land terug krij gen? In principe: Ja. Als de huisvesting voldoende is, zal de boer naar zijn eigen bedryf kunnen terugkeeren. Dat zich hierby nog vele moeilijkheden zullen voordoen, laat zich be grijpen. Verkavelings- en af- wateringsslooten zijn bijv. in vele gevallen verdwenen, grondverlies heeft zich voor gedaan enz., zoodat het geen sinecure is ieder precies zijn eigen deel terug te geven. Daarom zal, waar mogelijk, herverkaveling plaats vinden, waarbij tevens zoo noodig de afwatering wordt verbeterd. De overheid wil van dezen door den oorlog ontstanen nood ook een deugd maken niet alleen herstellen wat vernield is, doch ook de gele genheid aangrypen om verbe tering te brengen in toestan den op landbouwgebied, waar in het anders vrijwel on doen >jk was verandering te bren jen. nl. door herziening van de grootte der bcdryven. Het is nl. bekend, dat het bijzonder de Waleherscne landbouw is samengesteld uit kleine bedrijven van 38 ha., die veelal weinig loonend zijn. Men zou de bedrijven nu groo- ter willen maken. Dit zou echter met zich meebrengen, dat naar schatting voor 3000 bceren geen plaats meer op hef eiland zou zijn. Deze nu zou men in de gelegenheid willen stellen een nieuw be staan op te bouwen in den N.O.-polder. Op een dezer dagen te Eindhoven gehouden perscon ferentie van den rijksdienst voor Landbouwherstel, waar deze plannen ter sprake kwa men. werd echter medegedeeld, dat men niet voornemens is een gedwongen evacuatie voor te schrijven, dcch dit geheel vrijwillig wil doen geschie den. Voor de jonge landbou wers, die hier in vele geval len vrijwel geen kans kregen zich een behoorlijk bestaan te verwerven, zou ongetwijfeld op deze wyze een goede gele genheid worden geboden. De reconstructie der gronden. Hoe zullen de gronden weer bedrijfsklaar werden ge maakt? Wanneer de gronden genoeg ontzild zullen zijn, krygt elke gemeente de beschikking over eenige tractoren met land bouwmachines, waarmee de grond collectief bewerkt er bezaaid zal worden. Ook zul len eenige honderden paarden hiertoe naar Walcheren wor den overgebracht. Dat de voile medewerking der betrekken landbouwers nierby onontbeerlijk is. beho;ft geen betoog. Daar -iet in hun welbegrepen eigen oelang za c ijken te zijn. mag hieraan r.iel getwijfeld worden. De somtijds geuite vre.is van staatsexploitatie, is daarom ten ecnenmale mis n!aatst. Het rijk wil alleen -it ding geven óm zoo spoedig mogelyk tot goede resulta"3» te komen. In dit xader moe ock gezien worden het onlangs verschenen K.B. Hers.ei Gronden", dat o.m. bepaalt dat zij, die hun gronden niet goed herstellen, in u'terste ge val uit hun bedrijven kunnen worden ontzet- Sprekende cijfers. Verder nog enkele veelzeg gende cijfers van de schade, die de oorlog den Zeeuwschen landbouw toebracht 46.380 ha. grond kwam onder water; 4000 ha. onder mynen te lig- ~gn, waarvan de helft op 'alcheren. Na 4 Oct 1944 werden gedcod of vermist: 2690 paarden, 5250 stuks rund vee. 1750 schapen, 2950 var kens en 100.000 kippen. De Duitschers namen bovendien nog 2730 paarden en 6750 3tuks rundvee mee. De totale schade aan de dij ker Walcheren niet mee gerekend bedroeg 364.000. aan waterleidingen 1.495.527, aan wegen 702.320, aan ge malen en kunstwerken een bedrag van 1.201.800. De waterschappen leden 5 milli- oen schaae. 180.000 ton ak kerbouwproducten bedierven Voorts gingen 2250 boeren wagens, 10.860 werktuigen, 854 machines en 470.000 jutezak ken verloren. Wat reeds werd gedaan. Sinds de bevrijding is al veel gedaan kunnen worden om_de bedrijven weer op gang te brengen. Van de 46.380 ha. ge- inundeerde grond is 43.000 "ha. weer droog- waarvan dit jaar reeds 24.240 ha. in cultuur kwam. In 1946 hoopt men 40.000 ha. te kunnen bebou wen. Op 900 ha., op Walcheren na, zijn alle gronden mijnen- vrn gemaakt. Om den veestapel in W. Z. Vlaanderen en Tholen weer op peil te brengen werden in Friesland 1400 stuks rundvee (ruim 20 pet. van het totaal benoodigde voor geheel Zee land) aangekocht, w. Z. Vlaan deren kreeg 900 legerpaarden (bijna 20 pet van het benoo digde voor de provincie) voor het op gang bren gen van het productieappa raat. Daar hier veel aan paar denfokkerij werd gedaan, zal hier nog veel goed materiaal moeten worden aangevoerd. Bovendien werden 118 tracto ren, alsmede werktuigen, in gevoerd om het paardentekort te helpen overbruggen. Alhoewel er nog veel werk verzet zal moeten worden, voordat onze Zeeuwsche land bouw weer eenigermate zijn welvaart zal hebben herkre gen, kan na het bovenstaande toch met voldoening ook hiei geconstateerd worden: Er zit schot in! En tevens worden wy weer in onze overtuiging m ons vetrouwen gert*rkt da' dat Zeeland zal herrijzen (Wegens plaatsgebrek moest bo venstaand artikel Zaterdag blijven 650—1000; 2001 tmr. 3000 inw. 2300—2900 en 850—1250; 3001 t.m. 4000 inw. 2600—3400 en 1150—1550; 4001 t.m. 5000 inw. 3000—3800 en 1350—1850 meer dan 5000 34004200 en 1800—2300. De secretarissen en ontvan- gers der gemeenten Hulst, 'ostburg en Sas van Gent worden ingedeeld in de klas se, .welke onmiddellijk gelegen is boven die, waartoe de ge meente op grond van haar in wonertal behoort. Bepleit wordt vcorts, dat, als meer dan één functie in dezelfde gemeente door één Eersoon wordt vex-vuld, op het edrag, hetwelk de gezamen lijke wedden meer dan 3000 's jaars bedragen, een kor ting wordt toegepast van 40 pet. Bovendien ontvangen secre tarissen en ontvangers de ge bruikelijke kindertoeslagen, die zijn bepaald op minimum 60, maximum 219 per kind. De regeling wordt ge acht in werking te zijn ge treden op 1 April 1943. LOONTOESLAG AFGESCHAFT. Het College van Rijksbemid delaars heeft bekend gemaakt dat de 10 toeslag geteis terd gebied, voor wat de bouwvakarbeiders betreft, is afgeschaft by de nieuwe loon regeling d.d. 12 Nov. 1945. Voor de arbeiders in de me taalnijverheid zal hij, zooais bekend, eveneens afgeschaft worden, ingevolge de zeer bin nenkort in te voeren nieuwe loonregeling. Wat de bouwvakloonen be treft zijn krachtens de nieu we regeling d.d. 12 November U. Walcheren en West Z. Vlaanderen wegens ernstige oorlogsschade tijdelijk in een hoogere gemeenteklasse, n.l. de 4e klasse, geplaatst By de opbrengst van de Roode Kruis-collecte te Mid delburg was een bedrag van 105.dat door de buurt- vereenigingen Vlasmarkt Kromme Weele speciaal voor dat doel was bijeengebracht. Dat vele buurtvereenigingen bij belangrijke collectes dit mooie voorbeeld mogen vol gen. Onder den titel „De kerk in stormgetij" geeft de Geref. kerk van Vlissingen ten bate van het restauratiefonds van het zwaar gehavende kerkge bouw, waarvan de schade op f .100.000 geraamd woi'dt, een boekwerkje uit, waarin het Geref. kerkelyk leven in de oorlogsjaren wordt beschre ven. Het frisch uitgevoerde boekje, dat rijkelijk verlucht is met foto's en teekeningen, zal ongetwijfeld zijn weg wel vinden. De comp. commandant 5-2-14 RJ.» Ie luit L- Schmelzer, heeft in een schrijven aan den burge meester van Vlissingen bericht dat alle Vlissingsche militairen, welke bij zijn onderdeel dienen en mede op reis zijn naar N.-O.- Indië met het m.s. „Alcantara", het uitstekend maken. „Wij be. vinden ons thans, 31 Oct. '45, aldus het schrijven,in de haven van Tricomalee,. gelegen aan de Oostkust van het eiland Ceylon. De reis beeft een zeer vlot en goed ver loop". Het schrijven eindigt met de beste groeten aan ouders en overige familie van alle Vlissingsche militairen. Eenzelfde schrijven richtte luit. Schmelzer aan den burge meester van Souburg voor zijn Souburgsche manschappen. TRIBUNAAL GOES. Voor het Tribunaal te Goes werd Vrijdag voortgezet de be handeling van de zaak tegen den 51-j. Eduardus Kalle, uit Westdorpe. Gehoord werden de secreta ris van Westdorpe en een ambtenaar ter secretarie, een wachtmeester der maréchaus- sée en een tweetal inwoners van genoemde gemeente. Uit de langdurige verhooren van deze getuigen en den ver dachte kwam naar voren, dat Kalle wel N.S.B.-er was, maar dat hij toch niet beslist als zoodanig is opgetreden Wel heeft hij tegen de beide laatst bedoelde getuigen eens ge zegd. dat ZÖ °P moesten pas sen. daar zij anders wei eens Vught konden terechtko men. De verdediger, mr. A. A. J. Dirven uit Bergen op Zoom, heeft in een uitvoerig pleidooi, er op gewezen, dat verdachte meer theoretisch, dan prac- tisch N.S.B.-cr was. Spreker drong op clementie aan. KERKNIEUWS Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen theologie ds. K. J. Kraan te Grijpskerke. Geref. Kerken. Aangenomen naar Goes ds. C. Stam te Per- Beroepen te Blokzijl da. W. H. Wamsteeker te Moxxt- foort, vroeger hulpprediker te Vllssingen. De classis Middelburg der Geref. kei'ken benoemde als afgevaardigden naar de Prov. Synode van Zeeland als primi: ds. A. O. Heij, dr. N. J. Hommes en als ouderlingen P. Boon en E. Tange, en als secundi:, ds. A. Koning, ds. M. Vreugdenhil, oud. J. Bos- selaar en T. Winter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1