PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DUELCHURCHILL-ATTLEE IN HET LAGERHUIS Bandoeng gebombardeerd Kinderen van geïnterneerden vinden een tehuis. De Duitsche inval in Nederland UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur G. Balllntljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vliasingcn. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, kz WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE. VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Zaterdag 8 Dec. 1945 188e Jaargang Nummer 205 ABUNNEMhN iSPKIJS 25 cent per week. 1 3-20 pet kwartaal, tranco Eer post. 1 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVF.R- TENUKPRIIS 12 cent per inni., minimum oer advertentie f 3- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. teleloon 10 (2 liinen lMiddelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15 lelelonn 2475. Terneu/cn Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Frov. Zeeuwsche Couranu^Middel^ HET WERELDGEBEUREN Frankrijk blijft bevreesd voor Duitschland. Weinig nieuws uit Neurenberg. Op 5 December is in het Engelsche Lagerhuis een debat begonnen over de binnenland- sche politiek van de Labour- regeering, waarbij het feller is toegegaan, dan sedert zeer Jang het geval is geweest. Oud-minister Oliver Lyttel- ton zette den aanval in en beschuldigde de regeering er van, dat zij de voor de hand liggende vraagstukken als de demobilisatie, de huisvesting en de financiering ten achter stelt bij de plannen tot natio nalisatie van banken en open bare bedrijven, die rustig zou kunnen wachten. Churchill evenwel was het scherpst m zijn aanval. Hij verklaarde slechts in de politiek te blg- ven om een poging te doen te voorkomen, dat de mach tige positie van Engeland, in den oorlog gewonnen, verloren gaat door dwaasheid en erger dan dwaasheid, onmiddellijk na den oorlog. Hg zeide, dat de nationalisatieplannen ver bittering wekken, noemde de leden der regeering „nieuw lichters en rustverstoorders sprak de vrees uit, dat uit de politiek van het kabinet slechts politiek getwist, ellen de en ontwrichting zullen vol gen en noemde den toestand fn Europa, zonder dat hij overigens Bevin aanviel, een nachtmerrie. Attlee diende persoonlijk van antwoord en maakte de sne dige opmerking, dat Churchill, nadat de Labourregeering ge kozen is om een socialistisch Cgram uit te voeren, blijk- r wil, dat zij een conserva tieve politiek gaat voeren. Tel kens vraagt men van conser vatieve zijde om vaderlandslie vend te zijn en de dingen on veranderd te laten. Daarvoor is Labour echter niet geko zen, verklaarde Attlee en hij voegde er aan toe, dat Chur chill zijn land als een groot man heeft gediend, maar nu tot het formaat van een par tijman terugvalt. Ook veroor deelde Attlee het, dat Chur chill de socialisten als een soort aasgieren voorstelt. De premier herinnerde eraan, dat Churchill in zgn jeugd de con- servatieven bestreed en inder tijd premier is geworden met de hulp van dezelfde socialis tische aasgieren, die hij nu zoo fel bestrijdt. Attlee kondigde aan, dat Labour een socialistische poli tiek zal voeren en zgn eigen weg zal gaan. Een door de conservatieven ingediende motie van wantrou wen werd ten slotte verworpen met 381 tegen 197 stemmen. De kwestie van Duitsch- lands toekomst is de laatste dagen weer door verscheidene Fransche staatslieden aan de orde gesteld. Terwijl Engeland en Amerika meenen, dat er een centraal bestuur moet worden fevormd in Duitschland, Is rankrijk van oordeel, dat men wel een bestuur kan vor men, doch dit niet de macht van een regeering moet ver- leenen. Voorts eischt Frank rijk, dat het Roergebied, de Duitsche wapensmidse, onder internationaal bewind komt, opdat Duitschland zich niet opnieuw zal kunnen bewape nen. Ten slotte wil Frankrgk Ma in 7. aan Duitschland ontne men en klaagt het over te geringe kolenleveranties en weigerachtigheid om herstel- leveranties te verrichten. De houding der Franschen begrijpelijk. Het heeft al eenmaal leergeld betaald, toen men Duitschland te spoedig vrijheid liet. Het wil nu voor komen, dat thans een centraal bewind in Duitschland ontstaat nog vóór de Westelijke gren zen van het rijk definitief zijn geregeld. Of de Franschen hun zin krijgen, moet worden afge wacht De Amerikanen en En gelschen voorzien in ieder ge val ernstige moeilijkheden, als men de Duitschers niet eenigs- zins tegemoet komt Voor Oostenrijk legt men internationaal andere maat staven aan. In allen ernst wordt door de groote mogend heden een vermindering over wogen van het aantal bezet tingstroepen. Daar Oostenrijk straatarm is, zou dit een aan zienlijke verlichting van de zorgen beteekenen. Uit Neurenberg komt wei nig nieuws. De Britten hebben nu het onmiddellijke voorspel van den oorlog ter sprake ge bracht. Uit hun mededeeün- gen blijkt, dat Goering bitter; weinig voor een oorlog tegen Polen voelde omdat hij re kende op Britsche hulpverlee ning. Hitier dreef zijn zin ech ter door en bereikte zijn doel. Hij dacht in allen ernst, dat Engeland en Frankrijk wel weer zouden berusten. Het was een fatale vergissing.. Nieuws in een notedop 0 De in Sept. jl. als kwitantie stortingen op de Rijkspostspaarbank afgegeven zg. modellen A moeten voor 1 Jan. door boekjes zijn ver vangen Men dient zich daartoe met het model A te vervoegen aan 't post kantoor waar dit werd afgegeven. Op 2 Dcc. is het 1000ste schip de naven van Rotterdam binnengeloopen J) De ..Orestes", van de K.N.S-M, e srootste veerboot van Europa, is met 624 lersche runderen en 24 paar den van Ierland naar Nederland ver trokken. 0 Nu de melkrantsoenen In het Noorden verlaagd zijn. zijn ae rant soenen voor geheel Nederland dezelf de. O 'n Sept., de maand met de inle- veringsweek, werd bij de Rijkspost spaarbank ruim 422 millioen gulden ingelegd. In Oct slechts iets meer dan 2 millioen. In Sept. werd ruim 53 millioen terugbetaald. 0 Bij een beschikking zijn de onder de bezetting ingevoerde benamingen der rungen van dc brandweer ver vangen door ar>dcre. 0 Tusschcn Hcdel en Den Bosch reed een onverlichte jeep in volle vaart op een militairen truckwagen in. Het onderstuk der truck werd gedeelte lijk afgekneld. Dc jeep werd nage noeg versplinterd. De bestuurder, die beschonken moet zijn geweest, en de beide Canadcczen werden vrijwel op slag gedood. Drie passagiers achter in werden licht tot zwaar- gewond. 0 Bij de Tweede Kamer ls een wets ontwerp ingediend, voor ongevallen verzekering van werknemers die in ernstige mate aan gevaar bloot staan, gevolg van oorlogshandelingen, bijv. bij het mijnenruimen. 0 Tegen den 42-j. landwachter J. de Kuypcr tc {.inschoten, die 10-taïlcn nieuschen bij het arbeidsbureau aan gaf voor uitzending en de wegen af- etroopte naar fietsen en onderduikers, werd voor het bijz gerechtshof te Utrecht dc doodsraf gcëischt. De Indonesische extremis ten geven uiting aan de vrees, dat de conferentie te Singapore zal leiden tot een algemeene actie tegen de In donesiërs. Omgekeerd vreezen Nederlanders en Engelschen, dat de ongewijzigde houding der extremisten dan tot nieu we moeilijkheden zal leiden. In Batavia ontketenen de In donesiërs strenge boycot tegen de Europeanen. De toestand in Bandoeng is nog altijd zeer gespannen. Donderdagochtend werd een luchtaanval op de stad uitge voerd. Bijna 500 vrouwen en kinderen, die verscheidene da gen geen eten hadden, verlie ten het Zuiden van Bandoeng. In Mr. Cornells wordt ook nog steeds gevochten. Een Britsche patrouille, die langs den spoorweg ten W. van Soe- rabaja op verkenning ging, werd onder machinegeweer vuur genomen. Drie man keer den terug. Een officier en 6 man worden nog vermist. Boven Batavia patrouilleert de Britsche luchtmacht. Er worden geen troepenconcentra ties waargenomen. By het in- terneeringskamp van Amba- wara is weer twee uur lang hevig gevochten. Intusschen is in het Bataviasche kamp Tji- deng voor de Nederlandsche kinderen een Sinterklaasfeest gegeven. Batavia is dus wel de stad van contrasten! Op Zuid Celebes hebben de Indische vorsten zich nu be reid verklaard om met de NICKA samen te werken, om dat deze deel uitmaakt van het Australische leger. Een aantal bekende landge. nooten heeft een manifest ge publiceerd, waarin aangedron gen wordt op snelle hulpver leening aan de Europeanen in Indië. Er wordt een beroep gedaan op het geheele volk om daar hulp mogelijk te maken. KORTE PREDIKATIE RECHT De verleiding is groot om in deze overdenking nog een oogenblik terug te komen op enkele veelzeggende, heilige Geestdrift mededeelende uit- spraken, waaraan Ds. K. H. E. Gravemeijer vorige week in 2 Zeeuwsche kerken, op Schou wen en op Walcheren, herin nerde. Laat mij er één, een woord van een ziener «»t de 19de eeuw, uitlichten: God moet ons allen recht zetten Wij z\jn in de Adventsweken. En de grootste ernst is ge boden. Waarom Omdat deze tijd voor het Kerstfeest ons dit zegtom u heen en by u zelf zit de zaak scheef. U lijdt onrecht en u doet onrecht. TJ staat niet in uw recht en wij allen, heelemaal afgezien van de vraag of wij tot een rechterzijde behooren of juist niet behooren, wij cd. len staan niet recht voor God. En vóór de Kerstdagen van dit jaar 1945 moet dat veran deren. Dat kan Elk Adventsivoord, dat God tot ons spreekt, beteekent ver meerdering en vernieuwing van zjjn geduld met ons verkeerde leven. Hij trekt recht. Het beeld fa ontleend aan de troostrijke rede van desa ja. Dank zij goddelijke ingeving projecteert deze profeet in de wijde wildernis der wereld vol hindernissen en oneffenheden een rechte hoofdweg. Jezus Christus zal dien weg betreden. En Hy staat recht voor God en stelt ons in zijn naam en op grond van zijn gerechtigheid recht voor God. Mijn krampachtige poging om het bij mijn voorbereiding voor dc Kerstviering zélf nog in orde te brengen voor God mislukt. En ik wanhoop. Maar hoor Er .is 'n Adventsgeineente ons op 't dorp en in enze stad. En die kring kent het Advents- lied ,jDe bergen zullen vrede dragen, de heuvels heilig recht". Laten wij dien grootem Dag met groot verlangen verwach. ten. B- Sinterklaas bezocht Slot Haamstede. Het slot Haamstede is een oud verweerd huis, gelegen in den kop van Schouwen. Toen het slot 4 maanden geleden door de ..Bijzondere Jeugd zorg" als tehuis voor de ach tergebleven kinderen van ge- interneerden en N.S.B.-ers werd gevorderd, was het on bewoond en in zeer ver waarloosden toestand en in de kale ruimten waren alleen nog de geweldige wapenschilden van de oorspronkelijke eige naren, de Van Lec de Clercqs, aanwezig. Op het oogenblik wordt er in één der zalen dcor ruim 125 kinderen een vroolijk Sint Ni. colaasfeest gevierd, dat in den loop van den dag reeds vooraf werd gegaan door een daverend gezang uit de eetka mer, die onder de gewelven ligt. Dank zij den arbeid van een aantal geïnterneerden uit een kamp in de buurt,, is het slot in een frisch kindertehuis herschapen. Haamstede wordt bewoond, door wat men in de wandeling wel „N.S.B.-kinderen" noemt, hoewel velen van hen daar geen weet van hebben. Er zijn jengens en meisjes. De jongens blijven er tot hun 13e jaar, de meisjes tot hun 18de. Voor de oudere jongens is een tehuis in Hansweert inge richt in ee>n groote villa. Bo vendien worden hier Rromsch- Katholieke jongens van jonge ren leeftijd ondergebracht, in verband met het R.K. onder wijs, dat hier gegeven kan worden. Behalve deze 2 tehuizen be schikt de „Bijzondere Jeugd zorg" in Zeeland ook over 10 plaatsen in het Vlissingsche Kindertehuis in Yerseke, voor de kleinste kinderen t:t 1 jaar, en over 20 plaatsen in het Burgerweeshuis te Zierikzee. die worden ingenomen door broertjes en zusjes uit 2 of 3 families. In het algemeen wordt er ook naar gestreefd kinderen uit één gezin in het zelfde tehuis onder te bren gen. De beste oplossing voor de kinderen, vooral voor hen, wier ouders voor langeren tijd —«.f.bigft echter de opname in een gezin. Reeds een 350 kinderen heb ben in Zeeland op deze wijze een onderkomen gevonden. Om ook hen niet uit het oog te verliezen, heeft de „Bijzon dere Jeugdzorg" in Zeeland, die ocrspj.onke.ijk onder Mili tair Gezag en thans onder het Departement van Justitie res sorteert, streekinspectrices aangesteld, die regelmatig de gezinnen, waar kinderen zijn ondergebracht, nagaan. In de tehuizen zelf is het vaak een komen en gaan. We- kelijks worden er nog men- ichen geïnterneerd en de kin deren, naar wie, tot voor eeni- ge maanden, in een dergelijk geval niet werd omgekeken, worden in één der tehuizen opgenomen. Ook worden wel geïnterneerden vrijgela ten, waarna de kinderen dan weer naar huis kunnen terug- keeren. Tijdens het St. Nicolaasfeest op Haamstede kwam een vrg- gelaten moeder haar kroost weer ophalen. Het weerzien was roerend, maar één van de eerste opmerkingen was: „Oh moeder, we hebben het hier toch zoo fijn". Met een groote speculaaspop in den arm en 't speelgoed, dat voor het tehuis in de omliggende gemeenten was verzameld, keerden moe der en kinderen huiswaarts. Benzfnepositie iets verbeterd. Er is een bescheiden verbe tering in de benzinepositie ge komen, zoodat de rijksver keersinspecties nog een kleine aanvulling zullen kunnen ge ven. Dit geschiedt automa tisch, aanvragen is niet noo- dig. geïnterneerd werden, 0 Het Bijz. Gerechtshof te Utrecht heeft H. W. B. van der Heijden, SS. man uit Utrecht, die o.a. als cipier van de gevangenis Wolvenplein te Utreéht zich als een beul heeft ge dragen. veroordeeld tot gevan genisstraf van 20 jaar zonder recht op cassatie. De eisch was de dood straf. 0 In Oostenrijk zullen 80 oorlogs misdadigers terecht staan. o.w. Seyss Inquart en Fischboeck, Glaicè Ilor- stenau cn Baldur von Schirach, h'al- tenbrunncr en Scpp Dietrich. 0 In Luik ls het trampersoneel In taking gegaan. 0 In Januari zullen in de Amcri- kaansche bezettingszone van Duitsch land gemeenteraadsverkiezingen wor den gehouden. 9 In Frankrijk dreigt ongeveer een millioen arbeiders in staking te gaan omdat de loonen te laag zijn. De spoorwegarbeiders zullen uit sympa thie een symbolische staking van uur houden. St. Nicolaas bi] de Prinsesjes. Na het intieme St. Nico laasfeest op Paleis Soestdijk. bracht de bisschop Donder dagmorgen nog een afscheids bezoek aan de drie prinses jes. Gezeten op zijn schimmel en 'voorafgegaan door een Ca- nadeesch muziekkorps, arri veerde St. Nicolaas aan het paleis waar de prinsesjes, in gezelschap van hun moeder, vóór het paleis trappelend van ongeduld stonden te wachten, terwijl Z.K-H. Prins Bernhard dit tafereeltje filmde. Irene loonde het meeste ont zag. Beatrix stapte dapper naar voren en gaf St. Nicolaas een hand. terwijl de kleine Margriet met kinderlijke on bevangenheid naar Zwarte Piet keek. Alle drie kregen ze een pakje met kinderboe ken en een zakje Canadee- sche lekkernijen. ,,Pak ze eens aan, Trix", zei H.K.H. Prinses Juliana tot haar oudste dochter, die daarop, gevolgd door Mar griet, de pakjes in ontvangst nam. Zonder mankeeren volg de daarop uit drie keeltjes „Dank U wel, St. Nicolaas". De Sint schudde' de prinses jes dc hand, zette zijn schim mel in den draf en verdween nagewuifd door het konink lijke gezin, in gelop. Uit het dagboek van den beklaagde Jodl, den vroegeren Duitschen chef van de leger- operaties, blijkt, dat de Duit schers reeds in Februari 1940 met hun plannen voor een inval in Nederland gereed wa ren. Jodls aanteekeningen van 1 Febr. 1940 bevatten n.l. een notitie over een voorgenomen aanval met parachutisten op Den Haag. Op 8 Mei schreef Jodl in zijn dagboek: „De Duitsche inlichtingendienst heeft gerapporteerd, dat de Engelschen aan de Nederlan ders toestemming gevraagd hebben om binnen te komen, maar dat de Nederlanders dit geweigerd hebben. Hitier heeft den lOden Mei bepaald als den dag voor den inval en verder uitstel geweigerd, omdat zijn intuïtie zich daartegen ver zette". Geen bereidverklarin gen voor kleeding meer Kousen en sokken op punten. Met Ingang vaii 10 Decem ber a.s. zal ooven- en onder- kleeding verkrijgbaar zgn, zonder dat voor het koopen daarvan een bereidverklaring vereischt is. Wanneer een aanvraag om boven- of onderkleeding toe gestaan wordt, zal de distribu- tiedienst de benoodigde pun ten afgeven, waarop de aange vraagde artikelen rechtstreeks by den handel kunnen worden gekocht. Een bereidverklaring ls thans nog slechts noodig bij aanvrage om huishoud, en wo ninginrichtingsartikelen, trui en e.d. bedrijfs- en vakklee. ding. Met ingang van 10 Decem ber is op den letterbon A der textlelkaart VA 510 benevens vier der reeds aangewezen bonnen 1 t.m. 15 dezer kaart een paar kousen of sokken verkrygbaar. (De zgn. stan daard kousen zijn verkrijgbaar op den letterbon A zonder in levering van genummerde bonnen). Nederland koopt Canadeesche uitrusting. Uitrustingsstukken van het Canadeesche leger voor een totale waarde van bijna 11 millioen dollar worden momenteel verkocht aan de regeeringen van verschillende Europeesche staten. Nederland is verreweg de grootste afne mer. De Nederlandsche regee ring rust hiermee thans vier divisies uit. Zg kocht reeds 1500 vrachtwagens en ander legermaterieel, voor bgna twee millioen dollar. Over een ver deren aankoop van tanks en veldartilleriegeschut ter waar de van 5 millioen dollar wordt thans nog in Ottawa onderhan- deld. Deze aankoop zal 44 ,.ram"-tanks, 54 kanonnen voor de veldartillerie, 170 anti- tankkanonnen, zware en lichte gevechtswagens, tank-trans- oorters, pantserwagens, 26.000 stenguns, bijna 3000 brenguns, 42.000 geweren en bajonetten 1200 mortieren omvatten. Het groote „Mammoth base ordnance depot" in Borden (Engeland) en legerwerkplaat- sen Tn Antwerpen werden ook met alle uitrusting aan Ne derland verkocht. Van de tien duizenden vrachtwagens, die nog bij Arnhem geconcentreerd zgn, zal waarschijnlijk het grootste deel aan Nederland tegen zeer lage prïizen ver kocht worden. On 1200 techni sche wagens en bgna 1000 on gebruikte jeeps na worden geen legervoertuigen naar Ca nada teruggevoerd. JUDASLOON. De opperman G. Vis te Alnhen a* d. Rgn, die in Maart 1945 een boerderg waar een door geall. vliegers uitge- women kist met munitie voor de ondergrondsche lag, aan de duitschers verried, waardoor 9 personen werden gearres teerd en 4 gefusilleerd, hoorde voor het b^'z. gerechtshof te Den Haag de doodstraf tegen zich eischen. Z*'n be'ooning had bestaan uit 6 7 pond ka^s. wat shag en een Aus- weis voor arbeidsinzet... DE DISTRIBUTIE-FRAUDE TE VLISSINGEN Wat er gebeurd is. Geen schandalen als in Breda en Roosendaal. Het is ondoenlgk een ook maar eenigszins volledig ver slag te geven van de behan deling der zaken tegen 12 Vlissingsche distributie-ambte naren op Donderdag j.l. voor den bijzonderen politierechter te Middelburg. Het ontstellen de gebrek aan plaatsruimte, waarmede wij te kampen heb ben, dringt ook hier tot uiter ste beperking. Er dient even wel antwoord gegeven te worden op de vraag, wat er nu eigenlijk is geschied. Gebleken is dan, dat de meeste van deze distributie ambtenaren, waaronder zich mannelijke, zoowel als vrou welijke verdachten bevonden en met leeftijden varieerende tusschen de 20 en 61 jaar, bij een contröle in het bezit ble ken, of waren geweest van in legvellen en diverse bonkaar ten, waarop zij geen recht hadden. Eén hunner verklaar de een tekort te hebben ge had, nadat hg „aan de kist" had gezeten, d.w.z. distributie bescheiden had uitgereikt. De op hem gevonden kaarten had hij met behulp van een anderen ambtenaar uit een soort van reserve aan bon kaarten genomen met het doel het tekot aan te vullen. Deze aanvulling, die ook bg tekor ten van anderen noodzakelijk was, geschiedde meestal met medeweten van de leiding van het distributiekantoor. De verdediger van dezen ver- lachte wees erop, dat op alle drukke kantoren tekorten ontstaan en dat overal maat regelen zgn genomen om te voorkomen, dat het personeel schade lijdt door deze onver- mgdelijke fouten. DE „VITRITE" IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN N.V. PHILIPS KOMT TE HULP. Het college van commissa rissen der N.V. Vitrite-fabriek te Middelburg heeft zich met een circulaire tot de aandeel houders gewend, waarin het mededeelt, dat eerst do-'.r oorlogsomstandigheden daarna door gebrek aan brand en grondstoffen en onderbe zetting van het bedrgf, in 1943 28.649 en in 1944 143.651 verlies is geleden, terwgl voor 1945 nog slechtere resultaten vaststaan.:'Deze groote verlie zen, tezamen met het bevro ren zgn van aanzienlgke bij dragen in claims, wegens mo- lestschade en buitenlandsche verdelingen, hebben de liqui diteit der vennootschap in zulk een bedenkelijke mate aangetast, dat het ondanks het opnemen van bankierscre- dieten de grootste moeite kostte aan de financleele ver plichtingen te voldoen. Dit is te meer bedenkelgk aangezien voor het betrekken van be hoorlijke voorraden grondstof fen, binnenkort belangrijke be dragen noodig zullen zijn- De eenige uitweg om uit deze impasse te geraken, was zich tot de N.V. Philips te wenden en haar te vragen by de financiering behulpzaam te zijn. Zg was bereid dit tot een maximum van 500.000 te doen,onder zeer aannemelgke bepalingen. Met Ingang van het boekjaar 1946 moet dan echter haar toezegging verval len om jaarlgks 6 dividend te garandeeren. Deze toezeg ging blijft over de jaren 1943 t.m. 1945 ten volle gehand haafd. Den aandeelhouders wordt gevraagd hiermee ac- ccord te gaan. Woensdagmiddag bezocht St. Nicolaas de Oostborgsche jeugd in de Ambachtsschool. Dank zg de medewerking in Schiedam kon de Sint met gulle hand zgn gaven uitdee- len. Een dankwoord door den heer Mijs gesproken bg het begin van het feest, was ze ker op zijn plaats. Het feest bereikte zijn hoogtepunt, toen de nog niet leerplichtige jeugd de zaal tot in de uiterste hoe ken vulde. Vooral voor hen was het een onvergetelijke dag. De in Schoondyke gehouden collecte vanwege het Roode Kruis voor hulp aan Indië bracht 726.21 op. As. Zondag zullen na meer dan een jaar in de Hervorm de en in de Geref. kerk te St. Laurens weer godsdienst oefeningen worden gehouden. WAT VERLOREN GING. Door inundaties ging 218520 ha. otf 9.2 van onzen cul tuurgrond in 1934 verloren, waarvan ca. 75000 ha. in het Zuiden. De veestapel dunde met 16.000 paarden en 50.000 stuks rundvee. Tot 1 November werd aan de Zeeuwsche boeren plm. 20.000 ton gips verstrekt om den grond weer in goede struc tuur te brengen. Er is echter 250.000 ton noodig. De Duitsche kolenleveranties. Frankrijk ontving in Nov. 134.000 ton steenkool uit Enge. land en 210.000 ton uit Duitsch land, resp. 15.000 ton meer en 190.000 ton minder, dan werd overeengekomen. Andere verdachten hadden diverse bonkaarten in hun be zit en terwijl enkelen ver klaarden, deze slechts te heb ben aangewend „voor admi nistratieve doeleinden", gaven anderen toe, ze ook wel ten eigen bate te hebben gebruikt. Het ging niet om groote aan tallen, maar een feit is nu eenmaal, dat distributieamb tenaren niet meer bonkaarten in hun bezit mogen hebben dan andere menschen. Ver scheidene ambtenaren kregen herhaaldelijk bonnen van win keliers. Ook dit wekt de ge dachte aan ongeregelmatighe- den, omdat de winkeliers deze bonnen wel niet voor niets gegeven zullen hebben. Tensl:tte waren er drie ver dachten, die toen een bakker te veel suikercoupures inlever de, het te veel wel consta teerden, maar den bakker niet waarschuwden. Toen de bak ker zgn vergissing blijkbaar niet bemerkte, verdeelden zg de bonnen onder elkaar. Ieder kreeg 3 coupures. De ambtenaar van het O.M., mr. Ph. M. Schenkenberg, stelde zich terecht op het standpunt, dat deze ambte naren zich aan strafbare han delingen hebben schuldig ge maakt en elschte strenge straffen. Ook de bgzondere politierechter, mr. P. van Empel, had begrgpelijkerwgs slechts afkeuring voor hetgeen is geschied. De verdediging op haar beurt trachtte aan te toonen, dat misdragingen als deze be trekkelijk normaal zijn op een distributiekantoor en wellicht voorkomen hadden kunnen worden als de ambtenaren, die dagelgks aan groote verlei ding bloot staan, eens een extraatje hadden gekregen. Scherpe critiek oefende het O.M. uit op de leiding van het distributiekantoor te Vlis- Verklaring Partijbestuur S.D.A.P. Naar aanleiding van de ver-, klaring van prof. Laski, voor zitter der Britsche Labour party, heeft het partgbestuur der S.D.A.P. een verklaring gepubliceerd, die ook ter ken nis van de Labour party wordt gebracht, waarin het partij bestuur verklaart in de Indonesische kwestie in hoofd- Ignen achter de huidige re geering te staan, omdat deze ten duidelgkste stelling heeft genomen tegen de reactie die in sommige persorganen en universitaire kringen tot uiting komen, waarbij zij niet ge aarzeld heeft het ontslag van den gouverneur-generaal te aanvaarden, omdat hij niet denzelfden vooruitstrevenden koers vertegenwoordigde, die zg voor de toekomst noodza kelijk acht. Ook Nederland bekend met atoomgeheim Reeds in 1934 vonden onderzoekingen plaats. Bg een bezoek aan de Phi lips laboratoria te Eindhoven hebben verschillende Ameii kaansche professoren, die mo menteel in ons land vertoeven, tot hun verbazing ervaren, dat de Nederlandsche wetenschap reeds zeer ver gevorderd is in de bestudeering en de toepas sing van de atoomenergie. Reeds in 1934 vonden daar uitgebreide ato_monderzoekin- gen plaats. Philips bouwde o.a. appnraturen voor het beroem de Rutherfordlaboratorium te Cambridge, dat tijdens den oorlog veel tot de atoom we renschap bijdroeg. In de Phi- lips laboratoria werden ook tal van nieuwe transmutaties ontdekt (er werd bgv. al in 1938 uit kwik g:ud gemaakt). Ook de splitsing van atomen, iie in 1939 gevonden werd, is in Eindhoven onderzocht. Het atoomgeheim is heelemaal geen geheim en als het moest en het geld werd er aan be steed, zouden de Nederland sche geleerden binnen een jaar au toom bommen kunnen fabri- ceeren. Betaal niet te veel. De directeur-generaal voor de prijzen heeft voor de diverse biersoorten de vol gende prijzen per flesch vast gesteld: Lager bier: fiesschen van 30 cl.: 0-20. 45 cl.: f 027; tusschen bier: 30 cl.: f 0.22. 45 cl-: 0-30; zwaar bier: 30 cl.: 0 24, 45 cl.: 0.33; stout: 30 cl-: 0-23, 45 ei-: 0.36. Indien men een vergelijking treft tusschen deze prijzen en de vooroorlogsche. diene men te bedenken, dat de bierac cijns na 1940 aanzienlijk ls gestegen.. singen en op het onvoldoende toezicht dat er wordt gehou den. Bovendien zijn tijdens den oorlog velen ambtenaar gewor- den, die alle scholing en ge schiktheid daartoe missen. De gevolgen bleven niet uit, daar vele ambtenaren tot lóioeie- rijen bereid bleken. Inmiddels kwam vast te staan, dat de fraude in Vlis singen geenszins de afmetin gen heeft, die bg de schanda len in Breda en Roosendaal aan het licht kwamen. Ander zijds blijkt het uitvallen van deze 12 ambtenaren tot ern stige stagnatie in den dienst te heoben geleid en deelde de verdediging mede, dat de lei. linj» bereid is de voorwaar- lelijk veroordeelden weder in mn functies te herstellen. De bgzondere politierechte' egde tenslotte slechts 3 on voorwaardelijke vrg'heidsstraJ ren op. De andere ambtenarer kwamen er met voorwaarde :ijke straffen en geldboeten af. Repatrieering uit Indië De voorbereidende werk zaamheden voor de ontvangst van de repatrleerenden uit Indië zijn in vollen gang. Deze maand worden er 10.000 verwacht, in Januari en Fe- oruari 40.000 totaal. 5 tot 10.000 gaan. naar Australië. In Suez worden de repatrl eerenden van winterkleeding voorzien. Daar de Noordzee nog niet geheel mijnenvrg is, zullen de „Oranje" en de „Nw. Amsterdam" waarschgn_ lijk niet geheel tot Nederland komen, daar er op de geheele wereld misschien nog slechts 20 van deze groote mailsche pen over zgn. De passagiers zullen dan tot Engeland wor den gebracht en vandaar ver der met kleinere schepen. Ook is er een financieele regeling voor de repatrieerdenden ge troffen en wordt zoo noodig voor inkwartiering gezorgd, v'an de distributie zullen zg' een extra bonkaart en extra brandstoffen krggen geduren de een zekere periode. De wee- zen zullen in kindertehuizen worden ondergebracht, waar men zich kan vervoegen om deze kinderen op te nemen. De pim. 11.000 ex-krggsgevan- genen in Bangkok cn Singa pore zullen vermoedelijk wor den ingeschakeld voor de be vrijding van Indië. Seyss Inquart wil Neder!, getuigen. Seyss inquaic wil eenige Ne- Jerianascne geeuigen a déchar ge laten komen, met-nat. soci alisten, waarvan mj noopi dat zy een verklaring te zijnen gunste zuiien atieggen. regen, over zgn verdediger verkiaar- ie hij dat het aan nem te uan- ken is, dat de over3Uoomm- gen in Nederland niet van grooten omvang waren ge weest. De herbouw van kerken In de regeling voor herbouw van beschadigde of verwoeste kerken is o.m. bepaald dat de financiering in beginsel door dc kerkeigke gemeenten en parochies moet geschieden. De yksbijdrage zal echter voor kerken die hersteld kunnen ./orden, gelnk zijn aan die voor woningen e.d. Voor geheel ver woeste of zwaar beschadigde kerkgebouwen, niet herstel baar, geiden afwijkende bepa lingen. Geval voor geval wordt afzonderlijk bezien. Het gedeelte der herbouwsom, waarvoor rgksbgdrage wordt erleend, is o.a. afhankelijk /an de financieele positie van -e gemeente of parochie. Voor loopingswei ken en voorloopl- ge voorzieningen kan eer» voor- ichot van max. 90 van de liervoor uitgegeven bedragen worden verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5