PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT WIE DRAAGT DE SCHULD IN DUITSCHLAND Hoe Tsjecho Slowakije geliquideerd werd. Dr van Mook uit Batavia vertrokken NIEUWE BONNEN Ook de Zeeuwsche hoeren klagen. UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur G- Ballintljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vllssingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 7 Dec. 1945 18Se Jaargang Nummer 204 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent pe? week. 3-20 pei kwartaal, tranco per oost. 1 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENT IKPRIIS 12 cent per mm.. minimum ner advertentie t 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen r Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen t; Middelburg I.ondensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15. telefoon 2475 Terneuzcn Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Pr WERELDCRISIS. Het lijdt ge&n twijfel, dat wij van een dubbele wereldcrisis moeten spreken. Het staat kundige en maatschappelijke loven geeft een beeld van in het oog locpende ontreddering en de godsdienstige verwar ring, hoewel minder waar neembaar,' is niet minder ern stig. Prof. Reinhold Niebuhr schreef onlangs over dit dei-werp in de Christian News letter en schetste de gebleken ontoereikendheid van de libe rale democratie, het marxisme en het fascisme als levensbe schouwing. Gekomen is nu het strate- gisch-juiste mement om onder de massa trouwe aanhangers te vinden van het Christelijk geloof als bron van geestelijke gezondheid. Niebuhr zegt: Het is echter niet mogelijk onze generatie het Christelijk geloof aan te bieden als een afdoend antwoord op de beslis sende levensvragen, indien de Christenen niet in alle nede righeid begrijpen, dat de val- sche politieke levensbeschou wingen van heden gedeeltelijk daarem veld konden winnen, omdat het Christendom, zooals het zich in de verschillende kerken voordeed, zoo schrome lijk te kort schoot in zijn taak om de menschen te leiden, 'een juist antwoord te geven cp de onmiddellijke en voor de hand liggende levensvragen. Het Christendom heeft de laa s e tweehonderd jaar slechts wei nig belangrijke bijdragen gele verd voor de oplossing van f roblemen van sociale gerech- igheid. Het Roomsch-Kath: licisme zat zoo vast aan de politieke en maatschappelijke vormen van de middeleeuwen, dat het zich zelf niet gemak kelijk kan aanpassen aan de politieke werkelijkheden van een technische maatschappij... Het moet echter toegegeven worden, dat het Katholicisme steeds een sterker besef voor de verhoudingen der gemeen schap heeft gehad dan het Protestantisme, dat de vloek van een overmatig individua lisme met zich meedroeg. De Anglicaansche kerk prijst Niebuhr, omdat zij meer be grip had voor het belang van het gemeenschapsleven en ten tijde van het ontstaan der La- bourpartij leverde het Metho- disme leekenpredikers, die een werkzaam aandeel aan de po litiek hadden. Paulus gaf het beslissende antwoord op de diepste levens vragen. Het geloof in Christus overwint gevoelens van teleur stelling en wanhoop en be kwaamt ons te trachten naar grooter gerechtigheid, een duurzame beschaving en vol doende levenszekerheid. W. H. B. HET WERELDGEBEUREN Nieuws fn een notedop Aan het eind van de eerste week van Jan. zullen bijna alle Canadee- sche militairen Nederland verlaten hebben. Te Winschoten zijn op een schip door kolendampvergiftiging de schip per en zijn vrouw omgekomen. Bij een huiszoeking in een per ceel aan de Lavendelstraat te Den Haag werden 11.415 dubbele pakjes sigarettenpapier gevonden, bestemd voor den gilhandel. Op de bondsvergadering van den Alg. Ned. bond v. handels- en kantoorbedienden, enz. ,,Mercurius'~ werd het bestuursbeleid in bezettings tijd goedgekeurd. De zittende be stuursleden werden herkozen. Goedgekeurd werd het reglement van samenwerking met de confessi- onecle organisaties en het ontwerp beginselverklaring N.V-V. Tijdens een afscheidsdiner van het Af. heeft de min-president met erkentelijkheid gewaagd van het werk van het M. G. Voor het tijdvak Oct,Dec. is aan Nederland 81185 ton motorbrand stof en 88200 ton dieselolie toegewe- Aan de lijst bij het besluit ont binding landverraderlijke organisatie: is toegevoegd het Zeevaartfront, Te Utrecht is opgericht di ...Centrale Politie Bond" met het doel de geheele Nederlandschc politie één organisatie onder te brengen, ledental bedraagt momenteel bijna 2500. Prof. Dr. J. N. Bakhuizen Van den Brink heeft zijn colleges Leidsche Universiteit hervat. In Deventer is een adviesbureau voor persoonlijke moeilijkheden ge opend. Een arts, een zenuwarts en ecnige predikanten werken mede. De Oecumenische commissie voor de geestelijke verzorging van krijgsgevangenen heeft in den o log 469.000 Bijbels of gedeelten da, van verspreid, Voor het Amsterdani6che bijz. gerechtshof werd de doodstraf geïischt tegen P, G. van Eist te Amsterdam wegens verraad, waarvoor eenige illegale drukkers lang gevangen heb ben gezeten en een ondergedoken jood werd gepakt en doodgeranseld, Het liquidatie-besluit van de Stichting Bio-Vacantieoord is onge daan gemaakt. Met Kerstmis zal weer de bekende collecte in de bioscopen worden gehouden. De Franschcn protesteeren te gen het feit, dat de Am. bezettings autoriteiten de Duitsche Milropa toe gestaan hebben den dienst Frankfort Berlijn weer te exploiteeren. In ecnige districten van Londen Is Woensdag een busstaking uitgebro- ken. De V. S. overwegen aan dc Sow- jetunie een credlet te verlcenen van milliard dollar- lil de SowjetAcone vr f uitsch- land zijn tot 20 Nov. jl. /<,~v groot- grondbezittingen met een totale op pervlakte van 1.648.000 ha. onder kleine boeren etc. verdeeld- Generaal Eisenhower, die dagen geleden in een ziekenhuis opgenomen in verband met een aan doening van dc ademhalingsorganen. Byrnes en Bevin aan het woord. Engeland verafschuw! Franco. De Woensdag gehouden zit ting in Neurenberg is minder oelangwekkend geweest, dan de voorafgaande. Ditmaal kwam de overweldiging van Tsjecho Slowakije door de Duitschers in Maart 1939 ter sprake, één van de brutaalste stukjes, die de nazi's hebben uitgehaald. President Hacha werd toen met zijn miniscer van buiten- landsche zaken naar Berlijn ontboden en daar door Hitier, Goering, Ribbentrop en Keitel aangeblaft. Natuurlijk werd Tsjecho Slowakije van anti- Duitsche agitatie beschuldigd en de Duitschers dreigden mei zeer krasse maatregelen. Als Hacha Bohemen en Moravië niet onder Duitsche bescher. ming stelde en niet berustte in de toekenning van „onaf hankelijkheid" aan Slowakije, zouden de Duitschers met kracht ingrijpen. Tegenover ieder Tsjechisch bataljon zou een Duitsche divisie worden geplaatst en bovendien dreig- ue Goering Praag te zulle:, bombardeerenTsjecho Slo wakije was na den aiscand van het Sudetenland in 193S mili. cair machteloos en Hacha schikte zich in het onvermijde lijke en voegde zich naar Hit- Iers wil. Tsjecho Slowakije hield op te beslaan. Verder kwamen te Neuren berg de ontelbare Duitsche verdragsschendingen aan de orde, maar de dag werd er nieL belangwekkender door. Inmiddels houden velen zich buiten Neurenberg bezig me de vraag, of dit proces en he. opsommen van de misdaden dpr nazileiders geen koren zijn op den molen van die Duit schers, die beweren, dat hel Duitsche volk dit alles nie. gewild heeft en dus onschuldig .s. Alleen de nazileiders zoude*, immers de schuldigen zijn I Dit gevaar beslaat inder daad. En men zal er vcor op moeten passen, want het zijn niet alleen de nazileiders, die verantwoordelijk zijn. In him persoon staat in Neurenber; het geheele Duitsche volk te recht, dat Hitier en de zijnen toejuicht, zoo lang alles goei. ging, maar dat zwijgt en van nie Is weet, nu de zaak is mis- geloopen. Plet blijft noodzake lijk de Duitschers van hun schuld te overtuigen. Zooals gemeld hebben de Russen dezer dagen krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat in de Britscne bezettings zone nog altijd een deel van het Duitsche leger in stanc wordt gehouden. Moskou vreesde blijkbaar ook hie: weer een anti-Sovjetaccie De Britten hebben nu geant woord, dat in de Britsche zóne tot op heden in totaal twee millioen leden van de voorma lige Wehrmacht gedemobili seerd zijn en dit met ongeveer een half millioen man nog moe. febeuren. Deze laatsten ivor en nog gebruikt voor arbeic van bijzonder belang of wach ten op overbrenging naar de Sovjet-Russische en Fransche zóne. Deze overbrenging is in de afgeloopen maanden nie. mogelyk gebleken. Thans word. overwogen de Duitschers, die voorheen in de Fransche Sovjet-Russische zóne woon den, te demobiiiseeren. Iets bizonders zit er dus niet ach ter het in stand houden van deze onderdeelen der Duitsche weermacht. En de Russen zul len dus wel tevreden zijn. Ten slotte moet hier melding orden gemaakt van twee be- .mgrijke uitspraken. Byrnes de Amerikaansche ministei van buitenlandsche zaken heeft verldaard, dat een centraal be. stuur van Duitschland ge- wenscht is en desnoods moei worden samengesteld zonder de medewerking van Frankrijk. Hij pleitte voorts voor het bij een roepen van een vredescon ferentie. Bevin, zijn Britsche collega, voelde eveneens veel voor een centrale Duitsche regeering, maar achtte het goedvinden van Frankrijk toch wel zeer wenschelijk. In het Lagerhuis verklaarde Bevin op een desbetreffende vraag, dat Engeland Franco en zijn regime verafschuwt. Daar kan Franco het mee doen Herziening conventie van Montreux. TURKIJE IS BEREID. De kurksehe premier Sa- radjo Gloe, heeft medegedeeld, dat Turkye in principe bereid is het Amerikaansche plan tot herziening van de conventie van Montreux te aanvaarden Het Amerikaansche voorstel komt neer op de volgende pun ten Vrije doorvaart door de DardaneÜen voor alle koop vaarders van alle landen en te allen tijde; voor de oorlogs schepen van de landen, die aan de Zwarte Zee- liggen (de Sov jet-Unie. Roemenië en Bulga rije); doorvaartverbod voor oorlogsschepen van andere lan den met uitzondering van oor logsschepen beneden een be paald tonnage, met bijzondere goedkeuring; Japan dient als mede-onderteekenaar van de conventie van Montreux te worden geschrapt. Engeland heeft haar instem ming met deze voorstellen be tuigd. Atoombom goedkooper dan slagschip. Prof. Oppenlieimer, een van de ineest vooraanstaande ge leerden op het gebied van de atoomsplitsing, heeft voor een senaatscommissie in de V- S. verklaard, dat een atoombom zóó weinig kost in vergelijking met een slag schip. dat het bouwen van slagschepen wellicht over eenigen tijd niet meer loonend zal zijn. Donderdag zijn alle buitenland sche bezittingen in de V. S gede blokkeerd. Alleen die van de neu tralen en Duitschland en Japan wor den nog niet vrijgegeven. Hurley, voormalig ArnerikaaiTsch ambassadeur in China, heeft voor de commissie voor buitenlandsche zaken den Senaat gezed: „Voor den oorlog waren Duitschland cn Japan de imperialistische mogendheden, thans zijn het Engeland, Frankrijk, Neder land, België en Portugal." Martin, burgcmeceter van Neu renberg, is van zijn ambt ontheven, heeft zijn werkzaamheden als chef daar hi] vle denazificatie van het ge- yan den staf van het Amerikaanschel meentcbestuur tegenwerkte Hij wordt leger hervat. 1 opgevolgd door Ziegler. Nog geen rust in Bandoeng. ONTVOERINGEN GAAN VOORT. Dr. van Mook en zijn ge zelschap zijn Donderdag om 10.45 uur uit Batavia vertrok ken naar Singapore ter bijwo ning van de door lord Mount- batten bijeengeroepen confe rentie. Het is waarschijnlijk, dat daar de bijzonderheden zullen worden vastgesteld van een nieuwe politiek^ welke duide lijk zal maken dat niet langer eduld zal worden betracht, loowel bij de Nederlanders als Dij de Engelschen is het ge duld uitgeput bij het pogen de situatie op Java door onder handelingen op te klaren. Ge weld zal beantwoord moeten worden met geweld, aldus Reu ter. In gezaghebbende kringen te Batavia is men van mee ning, dat de resultaten, van de conferentie te Singapore een der beslissende factoren zullen zijn voor het al of niet ver vroegd vertrek van dr. van Mook naar Nederland. In elk geval staat vast, dat daarvoor nog geen datum is bepaald. Welk karakter de conferen tie van dr. van Mook in Ne derland zal dragen, kan niet tevoren worden gezegd, om dat de politieke toestand op d.t oogenblik nog te verward is. AMERIKANEN KOMEN OP JAVA. De Ver. Staten bereiden zich voor.de zaak op Java ter hand te nemen, volgens de Singapore-correspondent van de „Daily Mail" Verder staan 6000 man Hollandsche troepen uit Europa nu in Malakka te wachten op orders, om op Java ingezet te worden. De Amerikaansche vlootcomman- dant zou reeds een hoofd kwartier te Batavia en Soe- rabaja gevestigd hebben. De Amerikaansche generaal zijn staf werden Woensdag verwacht. DE ONTVOERINGEN GAAN VOORT. Te Bandoeng wordt het te kort aan voedsel nu sterk ge voeld door de Europeanen, evenals de zakenboycot. De menschen waren gedurende 14 dagen niet in staat versche groenten te koopen noch eieren of melk. 30 vrouwen en kin deren werden gered uit het N.W. deel van de stad. Ir. het Zuidelijk deel gaat het ont voeren van Europeanen en Indo-Europeanen voort. Een brigademajoor van de ?le brigade en een Roode Kruiswerkster werden vermist uit het Padangdistrict van Su matra en men denkt dat zy zijn onvoerd. Uit Bandoeng wordt verder jemeld, dat daar nog steeds geen wapenstilstand is geslo ten. De ongeregeldheden duren voort. Te Batavia wordt in toene mende mate op militairen en burgers geschoten. De eerste films uit Ned. Indië zijn in Nederland aange komen. Zij zullen in de jour naals worden opgenomen. Iemand van de Indische Im port- en Exportorganisatie Verklaarde^dat 30.000 ton voe dingsmiddelen, kleeren, medi sche en andere voorraden, waaraan de in Ned. Indië ge- interneerden de grootste be hoefte hebben, in 14 Australi sche havens liggen, maar de havenarbeiders weigeren deze goederen op voor vertrek ge reed liggende schepen te laden. Wel zullen geëvacueerden in Australië worden opgenomen. Sjarir heeft verklaard, dat de Indonesiërs een bestuur der Vereenigde Volkeren of elke regeling zouden aanvaarden, die niet zal werken in de richting van het uiteindelijke herstel der Nederlandsche sou- vereiniteit. Arrestatie Prins Konoje bevolen. Generaal Mac Arthur heeft Donderdag de arrestatie van prins Konoje en een aantal an dere vooraanstaande Janan- neezen bevolen w.o. markies Kido, de rechterhand van den keizer gedurende den oorlog, vice-admiraal Takuo Godo en Horsji Sjima, den Japanschen ambassadeur te Berlijn. Prins Konoje was driemaal min.-president. Te Manilla is de Japansche generaal Yamashita, die Singa pore in 1942 veroverde en later opperbevelhebber op de Philip- pynen was, ter dood veroor deeld. Het vonnis wordt van daag met den strop strop vol trokken. Engeland gaat leenen. Er is thans overeenstemming bereikt tusschen Amerika Engeland over een leening van 4.4 milliard dollar, bestaande uit 3.750.000.000 dollar „nieuw geld" en 650.000.000 dollar be stemd voor de afwikkeling van de leen- en pachtovereenkom sten. Loonsverhooging in de V. S. Door den directeur van het bureau voor economische stabi lisatie in.de Ver Staten is toe stemming gegeven voor loons- verhoogingen tot 33 boven het peil van Jan. 1941, en een correspondeerende verhooging van den verkoopsprijs van af gewerkte producten. Deze be slissing zal zeker haar terug, slag hebben op de eischen van de vakvereenigingen bij de hui dige stakingen en met name in het conflict met General Motors. SPADEN VOOR ONZE LANDBOUWERS. In een Nederlandsch schip liggende bij de Londen Bridge, werden Woensdagochtend dui zenden spaden geladen, een deel van ca. 100.0U0 spaden, die in Engeland ten behoeve van Nederlandsche landbouwers zijn besteld. De doodstraf. De bijzondere Raad van Cas- satie heeft in zijn motiveering van het doodvonnis tegen Blok zijl een belangrijke principieele oeslissing genomen. Vele te genstanders van de doodstraf waren van oordeel, dat de Ned. regeering te Londen niet het recht had om, zonder het par lement te raadplegen, de dood straf weer in te voeren. De Raad is echter van oor deel, dat de regeering daar. mede haar bevoegdheden niet ;e buiten is gegaan. PARTIJBESTUUR SD.AP. VERGADERT. In de jongste partijbestuurs. vergadermg der S.D.A.P. werd verslag uitgebracht van de besprekingen met de N.V.B. .a.v. het op breeder basis ko men der partij. Verwacht wordt, dat de besprekingen spoedig zullen eindigen. Besloten werd tot het bij- ienroepen der 50 predikanten teneinde met hen een openlyk gesprek te voeren en wel op 17 Dc. a.s. THEE VOOR DE OUDEREN Het arbeidersvraagstuk nog geenszins opgelost Onderhoud met Ir. J. D. Dorst. „Geef ons ds vrijheid terug! Verlos ons van knellende las ten, die op ons bedryf druk ken! Bevrijdt ons van de cri sismaatregelen. Laat den boer weer vry zyn!" Deze en soortgelijke ontboe zemingen kan men hooren wan neer men met boeren in con tact komt. Voorcs zijn er wen- schen en klachten, die meer op onderdeelen van regeeringsbe- leid of controle-apparaat be trekking hebben. Zoo hoorden we bijv, be weren, dat het verschil tus schen hetgeen de boer ontvangt en wat de consument betaalt onevenredig groot is. Althans voor sommige producten. Er blyft, zoo meent mfen, heel veel aan den ambtelijken strijk, stok hangen, tot schade van boer en verbruiker.^ Wij meenden ons* over dit alles niet beter te kunnen wenden dan tot ir. J. D. Dorst, den provincialen voedselcom- missaris in ons gewest en tevens secretaris van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij, iemand dus, die uit stekend op de hoogte is met de regeerings voorschriften, maar die tevens weet, wat er onder de boeren leeft. Ir. Dorst gaf direct volmon dig toe, dat de stemming, ook onder de Zeeuwsche boeren, niet goed is. Laagte-record. Een van de oorzaken is wel licht, dat de opbrengsten van alle gewassen dit jaar over hei algemeen buitensporig laag waren. We hebben eèn laagte- record bereikt. Daartegenover stijgen de lasten bij voort during sterk. Ook wordt de boer geprik keld door het feit, dat hij met een groot tekort aan arbeids krachten had te kampen, ter- wyl het aantal ambtenaren voortdurend toeneemt In dit verband merkte de heer Dors! op, dat het aantal ambtenaren bij zyn dienst reeds belangrijk is verminderd, terwijl er nog voortdurend afvloeien. Kan de boer reeds vr(j zyn Zou de boer nu al vry kun nen zyn vroegen wy. Neen, dat is nog niet moge. lijk. Contröle en toezicht zijn nog noodig. De varkensmeste- rij kan bijv. niet onbeperkt worden toegestaan. Waar zou het noodige voer vandaan moe ten komen Wat is eigenlijk de grief van de boeren tegen het toeslag, stelsel Op elke liter melk wordt bijv. 7Vz cent toeslag uit de Overheidskas gegeven. In we zen ontvangt niet de boer maar de consument dezen toe slag. Met dit stelsel, dat honder den millioenen per jaar kost, moet het vast loopen. Het loonvraagstuk. Hoe staat de boer tegenover het loonvraagstuk Zooals bekend, is het loon van de landarbeiders van 50 op 60 ct. gebracht Daarmee gaan de boeren over het algemeen accoord. Maar nu moeten ook de prijzen in overeenstemming worden gebracht. Dat heefi rcuwens de min van land bouw ook stellig beloofd. Maar het is nog niet gebeurd, hoe wel de loonsverhooging reeds op 12 Nov. jl. Is ingegaan. j_.aar komt riog bij, dat een groot deel van de producten van 1945 reeds is afgeleverd, -lier moet iets gebeuren. Ook zijn de boeren ontstemd dat de D.U.W., opbouw en an dere overheids- of semi-over- heidsinsiellingen, loonen beta len, die boven die in den land bouw uitsteken. Ook schynt men van plan te zyn, de loonen in de geteisterde gebieder weer te verhoogen, terwijl an dere groepen werknemers zich weer aan de verhoogde land- arbeidersloonen schijnen te wil. len optrekken. Het gevolg zal zijn, dat de boer nóg minder kans krijgt om personeel te krijgen. Het ziet er naar uit, dat er volgend jaar veel te weinig landarbeiders zullen zijn. De regeering wil, dat volgend jaar groote oppervlakten met aard appelen en suikerbieten zullen worden beteeïd. De boeren willen dat ook. Maar het te kort aan arbeidskrachten zal het onmogelijk maken. Als voorbeeld, hoe men den boer soms psychologisch ver keerd aanpakt, noemde de heer Dorst nog het besluit, dat de veehouders voortaan geen boter, maar margarine en vet toegewezen krijgen. De mijnwerkers krijgen ko len (en nog wel andere extra- tjes ook), de sigarenmaker eer. rookertje, de arbeider in de suikerfabriek een zoetigheidje. maar de boeren moeten van hun eigen product geheel af stand doen en margarine gaan eten. In theorie zal deze bepa ling misschien effect sorteeren maar in de practyk Tegenover deze critiek staa ?ok erkentelijkheid voor enke le andere getroffen maatrege len, bijv, ten opzichte van di buisslachtingen, maar toch blijven er tal van klachten er verlangens, waaraan de re geering, naar wy ver- .rouwen, aandacht zal schen ":en. Daarvoor is de lar 'Hom van te eminent belang voor onze volkshuishouding. Van 9 t.m. 22 December 1945 voor het Zuiden des lands. Bonkaarten KA, KB' KC 513. Brood: 335 t.m. 341. 800 gr., B 31, B 32: 400 gram. Bloem: 342, 343, 200 gram Gebak: 344, 1 rantsoen. Beschuit: 345. 70 gram. Suiker: 346, 400 gram. Thee: 347, 50 gram. Margarine: 348, 349, 250 gr. Kaass 350, 200 gram. Vleesch: 351- 150 gram. Aardappelen: 352. 353, 2 kg., B 33: 1 kg. Melk: A 34. 1 y2 liter, B 34, C 34, 3 liter. Bonkaarten KD, KE 513. Brood: 435, 436, 800 gr.. D 31, D 32: 400 gram. Bloem: 437, 438, 200 gram. Ryst: 439- 250 gr. ryst, kinder meel of kinderbiscuits. Gebak: 440, 1 rantsoen. Beschuit: 441- 70 gram. 3ulker: 442, 500 gram- Boter: 443, 250 gram. Margarine; 444. 125 gram. Kaas: 445, 200 gram. Melk: 446, 5 liter. Vleesch: 447, 150 gram. .Aardappelen: 448, 1 kg. Kinderbiscuits: E 31, 250 gram. Toeslagkaarten M 513. Margarine: M 09. 125 gram. Brood; M 10, 800 gr., M 11: 400 gram. Vleesch: M 12. 100 gram. Aardappelen: M 13, 2 kg. Tabakskaarten enz. T 03. 2 rants, tabaksartikelen, (geen import-sigaretten), V 03: 100 gr. choc, of suiker werken. X 03: 2 rants, tabaksartikelen, (geen import-sigaretten G 02 (groentekaart). periode 23 Dec. 1945 t.m. 19 Jan. '46. De bonnen voor vleesch, melk en aardappelen (met uitzondering van die der toeslagkaarten) zijn geldig t. m. Zaterdag 15 December a s De kaas zal voor de helft in bui tenlandsche. volvette of 40-f kaas en voor de helft in magere of 2CI-J- worden geleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Dec. a-s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst m.i.v. Maandag 10 Dec. mag worden afgeleverd. Voor de week van 16 t.m, 22 Dec, a-s. zullen nog bonnen worden aan gewezen voor vleesch, melk. aardap pelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli, zuidvruchten, waschpoeder. versnape ringen en tabak. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 352 voor aardappelen wor den ingeleverd. De bon G 02 der groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 15 Dec. bij een handelaar in groente worden Inge leverd. Deze bon dient voor het be trekken van groente gedurende het tijdvak 23 Dec. t.m. 19 Jan. a-s. In het vakblad „De Kruide nier" staat achter den versna- peringsbon abusievelijk ver meld: twee rantsrenen choco lade of suikerwerk, in plaats van 100 gram. BURGEMEESTER VAN VEERE. Bij K.B. is bepaald, dat het ambc van burgemeester van Vee re, met ingang van 1 Jan. 1946, niet meer, overeenkom stig het bepaalde in art. 2, lid 1, van het Besluit Tijdelijke Voorziening Bestuur Provin ciën en Gemeenten, vervuld wordt door D. Huinink. J. P. Bakker, f In den ouderdom van 70 jaar is Woensdagnacht te Mid delburg overleden de heer J. P. Bakker, oud-directeur van de N.V. „Stoomtram Walche ren". De heer Bakker, van Juni 1906 tot Mei 1940 direc teur en daarna tot April 1945 wnd. directeur, was een harde werker, die steeds zijn beste krachten aan het tram bedryf heeft gegeven. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Dinsdag gaf het cabaret-ge zelschap „De zingende zwer vers" uit Tilburg op den laat sten dag van zijn tournee door vVest Zeeuwsch-Vlaanderen 'n uitvoering in de Panagro-zaal te Biresuens. De zaal was ge heel uitverkocht Beter bier. Van heden af zal weer bier in den handel worden gebracht met een hooger gehalte, waar door het bier by na op voor-oor- togsche kwaliteit wordt ge- oracht. In verband hiermede ■noeten de prijzen worden her zien De verhooging van den prys per glas in het café kan worden opgevangen door de per 1 Sept. 1945 plaa's gehad nebbende verhooging. De fles- schen-bierprijzen ondergaan voor den consument echter een verhooging. 12 dagen pauze in Neurenberg. Officieel werd Donderdag te Neurenberg medegedeeld, dat het hof van 31 December tot Januari geen zittingen zal uouden. TRUMAN NAAR LONDEN? Volgens de „Yorkshire Post" is het mogelijk, dat president Truman in Jan. naar Londen komt om de openingszitting van de algemeene vergadering der Vereenigde Naties by te wonen. Men had gehoopt, dat Tru man Londen na de conferentie van Potsdam zou bezoeken, maar het was hem slechts mo gelyk een kort bezoek aan Ply mouth te brengen. Eén-Kamer-stelsel in Frankrijk. De constiueerdende com missie van de Fransche na tionale vergadering heeft zich voor één Kamer uitgesproken. De stemming hierover ge schiedde met 22 tegen 18 stem men. Moskou en Iran. Rusland heeft opnieuw ge weigerd om aan Iraansche troepen toe te staan zich naar Azerbeidsjan te begeven. De regeering van Iran heeft be sloten de onderhandelingen voort te zetten. STAKING IN FRANKRIJK In Frankrijk zouden Don derdag een millioen arbeiders uit den openbaren dienst ln staking gaan, die reeds maan den met de regeering onder handelden over een loonsver hooging. St. Nicolaas heeft ook voor Biervliet druk werk gehad. Eerst heeft hij vele cadeautjes verzameld in Noord-Nederland en Oost-Zeeuw9ch-Vlaanderen. Deze zijn door hem uitgedeeld in de RH. Bewaarschool, de openbare lagere scholen A en B, de R.K. lagere school en naar de Chr. bewaarschool trok hij zelfs te paard met muziek voorop. Heel wat an ders dan een jaar geleden, toen de herinnering aan de granaten nog de overhand had. Dinsdag werd door de be woners van Maarssen en Maarseveen den kinderen uit Sluis een groot St. Nicolaas- feest aangeboden, 's Morgens bezocht de Maarsensche Sin terklaas de scholen, terwijl 's middags in de openbare la gere school de ruim 1000 stuks speelgoederen werden verdeeld. Ieder kind kreeg 3 stukken speelgoed, waarna nog voldoende overbleef voor de geëvacueerde kinderen. Zondagnacht werden by den landbouwer M. D. te IJzen- dyke door een hond 10 scha pen doodgebeten, die in de weide liepen. De eigenaar van den hond zal de schade ver goeden. Uit een kamp te Axel zijn 5 Duitsche krijgsgevangenen ontvlucht. Zij zyn echter te Hasselt (België) aangehouden. NA EEN JAAR VAN HARD WERKEN Vlissingen wordt weer eenigszins toonbaar. Wie een jaar geleden door zijn straten, wandelde en nu weer den zelf den ommegang doet, zal on getwijfeld een groote vooruit- fang bespeuren. Tal van won en, geslagen door het oorlogs geweld, zijn geheeld en overal valt groote bedrijvigheid waar te nemen. Voor vele huizen zyn stellingen opgeslagen en nijvere handen zijn bezig om de schade te herstellen. Aanne mers van buiten de stad heb ben hier hun tenten opgesla gen en helpen met de Vlissing- sche aannemers mede om de huizen bewoonbaar te maken. Allerwege klinkt het lied van den arbeid. Vlissingen is aan den slag en wat door samen werking en volharding bereikt kan worden is wel gebleken bij de gerestaureerde Kasteel straat-school. Vele woorden van lof en waardeering zyn daar geuit aan hoogere en lagere instanties voor de groote me dewerking, maar ook tot hen, die de werken moeten uitvoe ren, de arbeiders, die hebben getoond te kunnen en willen werken. Met ijver en arbeids- lust wordt er' gewerkt en dit stemt tot groote dankbaarheid. Vlissingen zal den oorlogs storm te boven komen en kan hoopvol de toekomst tegemoet zien. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dreischcr (cl Zierikzee) D. Kalmijn, cand. en hulppred. te Den Haag. Aangenomen naar Barne- veld J. J. Poot te Ameide fienhoven, die bedankte voor Zeist en IJsselmuiden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Vlissingen ds. J. Hin- driks te Dussen. Geref. Gem. Bedankt voor Middelburg D. L. Aangeenbrug te Leerdam. V'rlje Evang. Gem. Bedankt voor Nieuwvliet (2e maal) G. ivau Bruggen te Heerde (Gld.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5