PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT WIE DRAAGT DE SCHULD IN DUITSCHLAND Dr van Mook uit Batavia vertrokken NIEUWE BONNEN UIT DE PROVINCIE Ooh de Zeeuwsche boeren klagen. Hoofdredacteur G. BalIIntljn (met redactioneele medewerking van dr. W- H. Beckenkamp). Uitgever F- B. den Boer. Middelburg- Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen- Commissie van Bijstand W- 't Hooft te Ooes. J. L- van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSGHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 7 Dec. 1945 lR8e Jaargang Nummer 204 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 1 S-20 pei kwartaal. Iranco Eer post. 3 45 per kwartaal, osse nummers 5 cent Af)\F.R« TENllEPRIIS 12 cent per mm.« minimum oei advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen - Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen Mldilelhurg l.ond.-nsche Haai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15, telefoon 2475. Temeuo-n N.euwt:diepslraatJg<_J»oMr«-^^ WERELDCRISIS Het lijdt geon twijfel, dat wjj van een dubbele wereldcrisis moeten spreken. Het staat kundige en maatschappelijke leven geeft een beeld van in het oog locpende ontreddering en de godsdienstige verwar ring, hoewel minder waar neembaar, ia niet minder ern stig. Prof. Reinhold Niebuhr schreef onlangs over dit on derworp in de Christian News letter en schetste de gebleken ontoereikendheid van de libe rale democratie, het marxisme en het fascisme als levensbe schouwing. Gekomen is nu het strate gisch-juiste mement om onder de massa trouwe aanhangers te vinden van het Christelijk geloof als bron van geestelijke gezondheid. Niebuhr zegt: Het is echter niet mogelijk onze generatie het Christelijk geloof aan te bieden als een afdoend antwoord op de beslis sende levensvragen, indien de Christenen niet in alle nede righeid begrijpen, dat de val- sche politieke levensbeschou wingen van heden gedeeltelijk daarem veld konden winnen, omdat het Christendom, zooals het zich in de verschillende kerken voordeed, zoo schrome lijk te kort schoot in zijn taak om de menschen te leiden, een juist antwoord te geven cp de onmiddellijke en voor de hand liggende levensvragen. Het Christendom heeft de laa;s-e tweehonderd jaar slechts wei nig belangrijke bijdragen gele verd voor de oplossing van problemen van sociale gerech tigheid. Het Roomsch-Kathc- licisme zat zoo vast aan de politieke en maatschappelijke vormen van de middeleeuwen, dat het zich zelf niet gemak kelijk kan aanpassen aan de politieke werkelijkheden van een technische maatschappij... Het moet echter toegegeven worden, dat het Katholicisme steeds een sterker besef voor de verhoudingen der gemeen schap heeft gehad dan het Protestantisme, dat de vloek van een overmatig individua lisme met zich meedroeg. De Anglicaansche kerk prijst Niebuhr, omdat zij meer be grip had voor het belang van het gemeenschapsleven en ten tijde van het ontstaan der La- bourparty leverde het Metho- disme leekenpredikers. die een werkzaam aandeel aan de po litiek hadden. Paulus gaf het beslissende antwoord od de diepste levens vragen. Het gelorf in Christus overwint gevoelens van teleur stelling en wanhoop en be kwaamt ons te trachten naar grooter gerechtigheid, een duurzame beschaving en vol doende levenszekerheid W. H. B HET WERELDGEBEUREN Hoe Tsjecho Slowakije geliquideerd werd. Nieuws In een notedop Aan het eind van de eerste week van Jan. ïulten bijna alle Canadee- ache militairen Nederland verlaten hebben. door kolendampvergiftiging de schip per en zijn vrouw omgekomen. Bij een huiszoeking in een per ceel aan de Lavendelstraat te Den Haag werden 11.415 duhbele pukies sigarèttenpapier gevonden, bestemd voor den gifhandel. Op de bondsvergadering van den Alg. Ned. bond v. handels- er .kantoorbedienden, enz.' „Mercurlus' werd het bestuursbeleid in bezettings tijd goedgekeurd. De zittende be stuursleden werden herkozen. Goedgekeurd werd het reglement van samenwerking met de confessi- oneele organisaties en het ontwerp beginselverklaring N.V-V. Tijdens een afscheidsdiner van het Af. heeft de min--president met erkentelijkheid gewaagd van het werk van het M. G. Voor het tijdvak Oct.Dec. Is aan Nederland 81185 ton molorbrand stof en 88200 ton dieselolie toegewe- Aan de lijst bij het besluit on- binding landverraderlijke organisaties is toegevoegd het Zecvaartfront. Tc Utrecht is opgericht ..Centrale Politie Bond" met het doel de geheele Ncderlandsche politie in één organisatie onder te brengen Het ledental bedraagt momenteel "bijna 2500. Prof. Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink heeft zijn colleges aan de Byrnes en Bevin aan het woord. Engeland verafschuwt Franco. De' Woensdag gehouden zit ting in Neurenberg is minder belangwekkend geweest, dan de voorafgaande. Ditmaa. kwam de overweldiging van Tsjecho Slowakije door de Duitschers in Maart 1939 ter sprake, één van de brutaalste stukjes, die de nazi's hebben uitgehaald. President Hacha werd toen met zijn minister van buiten- landsche zaken naar Berlijn ontboden en daar door Hitier, Goering, Ribbentrop en Keitel aangeblaft. Natuurlijk werd Tsjecho Slowakije van anti- Duitsche agitatie beschuldigd en de Duitschers dreigden met zeer krasse maatregelen. Als Hacha Bohemen en Móravië niet onder Duitsche bescher. ming stelde en niet berustte in de toekenning van „onaf hankelijkheid" aan Slowakije, zouden de Duitschers met kracht ingrijpen. Tegenover ieder Tsjechisch bataljon zou een Duitsche divisie worden geplaatst en bovendien dreig- ;de Goering Praag te zullen bombardeerenTsjecho Slo wakije was na den aiscand van het Sudetenland in 1938 mili Lair machteloos en Hacha schikte zich in het onvermyde- lijke en voegde zich naar Hit lers wiL Tsjecho Slowakije hield op te bestaan. Verder kwamen te Neuren berg de ontelbare Duitsche verdragsschendingen aan de orde, maar de dag werd er me, belangwekkender door. Inmiddels houden velen zich buiten Neurenberg bezig me de vraag, of dit proces en he. opsommen van de misdaden der nazileiders geen koren zijn op den molen van die Duit- schers, die beweren, dat he. Duitsche volk dit alles nie gewild heeft en dus onschuldig iS. Alleen de nazileiders zoudei immers de schuldigen zijn Dit gevaar beslaat inder daad. En men zal er voor or moeten passen, want het ziji. niet alleen de naziieiders, die verantwoordelijk zijn. In hun lersoon staat in Neurenberg iet geheele Duitsche volk te recht, dat Hitler en de zijner, toejuicht, zoo "ang alles goec ging, maar dat zwijgt en var. niets weet, nu de zaak is mis. ijeloopen. Het hlijft noodzake- yk Je Duitschers van hun ichuld te overtuigen. Zooals gemeld hebben dc Russen dezer dagen krachtig geprotesteerd tegen het feil. dat in de Britscne bezettings- zöne nog altnd een deel van het Duitsche leger in stanc wordt gehouden. Moskou vreesde blijkbaar ook hie. weer een anti-Sovjetactie.... De Britten hebben nu gean woord, dat in de Britsche zönc tot op heden in totaal twee millkfen leden van de voorma lige Wehrmaciit gedemob.li- seerd zijn en dit mee ongeveei een half millioen man nog moe gebeuren. Deze laatsten wor den nog gebruikt voor arbei van bijzonder belang of wach. ten op overbrenging naar de Sovjet-Russische en Fransche zóne. Deze overbrenging is in de afgeloopen maanden nie mogelijk gebleken, Thans werd. overwogen de Duitschers, die voorheen in de hransche Sovjet-Russische zóne woon den, te demobiliseeren Iets bizonders zit er du3 niet ach- •.cr het in stand houden var. deze onderdeden der Duitsche weermacht. En de Russen zul len dus wel tevreden zijn. stuur van Duitschland ge- wenscht is en desnoods moe worden samengesteld zonderde medewerking van Frankrijk. Hy pleitte voorts voor het bij een roepen van een vredescon ferentie. Bevin, zjjn Britsche collega voelde eveneens veel voor een centrale Duitsche regeering, maar achtte het goedvinden van Frankrijk toch wel zeer wenschelijk. In het Lagerhuis verklaarde Bevin op een desbetreffende vraag, dat Engeland Franco en zijn regime verafschuwt. Daar kan Franco het mee doen Leidsche Universiteit hervat. In Deventer is een adviesbureau voor persoonlijke moeilijkheden opend. Een arts, een zenuwarts eenige predikanten werken mede. De Oecumenische commissie voor de geestelijke verzorging van krijgsgevangenen heeft in den oor leg 469.000 Bijbels of gedeelten daar van verspreid. Voor het Amsterdamsche bij:., gerechtshof werd de doodstraf geëiscln tegen f G. van Eist te Amsierdam wegens verraad, waarvoor eenige illegale drukkers lang gevangen heb ben gezeten en een ondergedoken -jood werd gepakt en doodgeranseld. Het liuuidatlc-bcsluit van de Stichting Blo-Vacanticoord is onge daan gemaakt. Met Kerstmis zal weei de bekende collecte in dc bioscopen worden gehouden. De Franschen protesteeren te gen het feit, dat de Am. bezettings autoriteiten de Duitsche Milropa toe gestaan hebben den dienst Frankfort Berlijn weer te exploiteeren. In eenige districten van Londen is Woensdag een busstaking uitgebro ken. De V, S. overwegen aan de Sow- jetunie een crediet te verkenen van milliard dollar- In de Sowjet-zone van Duitsch land zijn tot 20 Nov. jl 7000 groot- grondbezittingen met een totale op pcrvlakte van 1-648.000 h.a. ondei kleine boeren etc. verdeeld. Generaal Eisenhower, die dagen geleden in een ziekenhuis werd opgenomen in verband met een aan doening van de ademhalingsorganen, Ten slotte moet hier melding yorden gemaakt van twee be angrijke uitspraken. Byrnes de Amerikaansche ministe- van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat een centraal be. Atoombom goedkooper dan slagschip. Prof. Oppenheimer, een van de meest vooraanstaande ge leerden op het gebied van de atoomsplitsing, heeft voor een senaatscommissie in de V. S. verklaard, dat een atoombom zóó weinig kost In vergelijking met een slag schip, dat hfct bouwen van slagschepen wellicht over eenigen tijd niet meer loonend zal zijn. V...„VII., ic ,,111 Lljll utltUl UlllllC heeft zijn werkzaamheden als chef daar hij de denazificatie van net kÜÜ..' Va" Amerikaansche meentebestuur tegenwerkte. Hij word: Donderdag zijn alle buitenland sche bezittingen in de V. S. gede blokkeerd. Alleen die van de neu tralen en Duitschland en Japan wor den nog niet vrijgegeven. Hurley, voormalig Amerikaansch ambassadeur in China, heeft voor de commissie voor buitenlandsche zaker. van den Senaat gezed: „Voor den oorlog waren Duitschland en Japan de lïiperialisti :chc mogendheden, thans zijn het Engeland, Frankrijk, Neder land, België en Portugal." Martin, burgemeeeter van Neu renberg, is van zijn ambt oniheven, ge- Herziening conventie van Montreux. TURKIJE IS BEREID. De 'ïurksche premier Sa- radjo Gloe, heeft medegedeeld, dat Turkije in principe bereid is het Amerikaansche plan tot herziening van de conventie van Montreux te aanvaarden Het Amerikaansche voorstel komt neer op de volgende pun ten Vrije doorvaart door de Dardanellen voor alle koop vaarders van alle landen en te allen tijde; voor de oorlogs schepen van de landen, die aan de Zwarte Zee liggen (de Sov jet-Unie, Roemenië en Bulga rije); doorvaartverbod voor oorlogsschepen van andere lan den met uitzondering van oor logsschepen beneden een be paald tonnage, met bijzondere goedkeuring; Japan dient als mede-ondeirteekenaar van de conventie van Montreux te worden geschrapt. Engeland heeft z(jn instem ming met deze voorstellen be tuigd. Nog geen rust in Bandoeng. ONTVOERINGEN GAAN VOORT. Dr. van Mook en zijn ge zelschap zyn Donderdag om 10.45 uur uit Batavia vertrok ken naar Singapore ter by wo ning van de door lord Mount- batten bijeengeroepen confe rentie. Het is waarschijnlijk, dat daar de bijzonderheden zullen worden vastgesteld van een nieuwe politiek, welke duide lijk zal maken dat niet langer geduld zal worden betracht. Zoowel bij de Nederlanders als bij de Engelschen is het ge duld uitgeput bij het pogen de situatie op Java door onder handelingen op te klaren. Ge weld zal beantwoord moeten worden met geweld, aldus Reu ter. In gezaghebbende kringen te Batavia is men van mee ning, dat de resultaten van de conferentie te Singapore een der beslissende factoren zullen zijn voor het al of niet ver vroegd vertrek van dr. van Mook naar Nederland. In elk geval staat vast, dat daarvoor nog geen datum ls bepaald. Welk karakter de conferen tie van dr. van Mook in Ne derland zal dragen, kan niet tevoren worden gezegd, om dat de politieke toestand op d.t oogenblik nog te verward is. AMERIKANEN KOMEN OP JAVA. De Ver. Staten bereiden zich voor de zaak op Java ter hand te nemen, volgens de Singapore-correspondent van de „Daily Mail" Verder staan C000 man Hollandsche troepen uit Europa nu in Malakka te wachten op orders, om op Java ingezet te worden. De Amerikaansche vlootcomman- dant zou reeds een hoofd kwartier te Batavia en Soe- rabaja gevestigd hebben. De Amerikaansche generaal en zijn staf werden Woensdag verwacht. Te Bandoeng wordt het te kort aan voedsel nu sterk ge-'Het bijz. gerechtshof en de voeld door de Europeanen, pnz. raad van cassatie moe- u:TJ Engeland gaat leenen. Er is thans overeenstemming bereikt tusschen Amerika en Engeland over een leening van 4.4 milliard dollar, bestaande uit 3.750.000.000 dollar „nieuw geld" en 650.000.000 dollar be stemd voor de afwikkeling van de leen- en pachtovereenkom sten. Loonsverhooging in de V. S. Door .den directeur van het bureau voor economische stabi lisatie in de Ver. Staten is toe stemming gegeven voor loons- verhoogingen tot 33 boven het peil van Jan. 1941, en een correspondeerende verheogine van den verkoopsprijs van af gewerkte producten. Deze be slissing zal zeker haar terug, slag hebben op de eischen van de vakvereenigingen bij de hui dige stakingen en met name in het conflict met Genera: Motors. Regeling beschadigde of verwoeste kerken. Ten aanzien van den her bouw van vernielde of bescha digde kerken heeft het college van algemeene commissaris sen voor den wederopbouw thans een regeling getroffen- Regelingen ten behoeve van de kerkelijke gebouwen en de mo numenten, zijn in vergevorder den staat van voorbereiding. Max Blokzijl vraagt gratie. Max Blokzijl heeft een ver zoek om gratie doen indienen. evenals de zakenboycot. De menschen waren gedurende 14 dagen niet in staat versche groenten te koopen noch eieren of melk. 30 vrouwen en kin deren werden gered uit het N.W. deel van de stad. In het Zuidelijk deel gaat het ont voeren van Europeanen en Indo-Europeanen voort. Een brigademajoor van de 71e brigade en een Roode Kruiswerkster werden vermist uit het Padangdistrict van Su matra en r--.n denkt dat zrj jn ontvoerd. Uit Ba.i~-~ag wordt verder gemeld, dat daar nog steeds geen wapenstilstand is geslo ten. De ongeregeldheden duren voort. Te Batavia wordt in toene- mende mate op militairen en burgers geschoten. De eerste films uit Ned. Indië zijn in Nederland aange komen. Zij zulleif in de jour naals worden opgenomen. Iemand van de Indische Im port- en Exportorganisatie verklaarde dat 30.000 ton voe dingsmiddelen, kleeren, medi sche en andere voorraden, waaraan de in Ned. Indië ge- interneerden de grootste be hoefte hebben, in 14 Australi sche havens liggen, maar de havenarbeiders weigeren deze goederen op voor vertrek ge reed liggende schepen te laden. Wel zullen geëvacueerden in Australië worden opgenomen. Sjarir heeft verklaard, dat de Indonesiërs een bestuur der Vereenigde Volkeren of elke regeling zouden aanvaarden, die niet zal werken in de richting van het uiteindelijke herstel der Nederlandsche sou- vereiniteit. ten hierover advies aan H M. de Koningin uitbrengen. De doodstraf. De bijzondere Raad van Cas. satie heeft in zijn motiveering van het doodvonnis tegen Blok zijl een belangrijke principieele beslissing genomen. Vele te- genstanders van de doodstraf waren van oordeel, dat de Ned regeering te Londen niet be'. recht had om, zonder het par lement te raadplegen, de dood straf weer in te voeren. De Raad is echLer van oor deel, dat de regeering daar- mede haar bevoegdheden nie'. e buiten is gegaan. 12 dagen pauze in Neurenberg. Officieel werd Donderdag te Neurenberg medegedeeld, dat het hof van 21 December tot 2 Januari geen zittingen zal ïouden, Eén-Kamer-stelsel in Frankrijk. Do constitueerende com missie van de Fransche na tionale vergadering heeft zich voor één Kamer uitgesproken. De stemming hierover ge schiedde met 22 tegen 18 stem men. Moskou en Iran. Rusland heeft opnieuw ge weigerd om aan iraanscne troepen toe te staan zich naar Azerbeicisjan te begeven. De regeering van Iran heeft be sloten de onderhandelingen voort te zetten. THEE VOOR DE OUDEREN Van 9 tm. 22 December 1945 voor het Zuiden des lands. Bonkaarten KA, KB- KC 513. Brood: 335 t.m. 341. 800 gr., B 31, B 32: 400 gram. Bloem: 342, 343, 200 gram. Gebak: 344, 1 rantsoen. Beschuit: 345, 70 gram. Suiker: 346, 400 gram. fhee: 347, 50 gram. Margarine: 348, 349, 250 gr. Kaas: 350, 200 gram. Vleesch: 351- 150 gram. Aardappelen: 352. 353, 2 kg., Melk?3'A184?'1% liter, B 34, C 34. 3 liter. Bonkaarten KD, KE 513. Brood: 435, 436, 800 gr.- D 31, D 32: 400 gram. Bloem: 437, 438, 200 gram. Kyst: 439. 250 gr. rijst, kinder meel of kinderbiscuits. Gebak: 440, 1 rantsoen. Beschuit: 441- 70 gram, Smker; 442. 500 gram- Boter: 443, 250 gram. Margarine: 444- 125 gram. Kaas: 445, 200 gram. Melk: 446, 5 liter. Vleesch: 447, 150 gram. Aardappelen: 448, 1 kg. Kin der biscuits: E 31, 250 gram Toeslagkaarten M 513. Margarine: m 09, 125 gram. Brood: 800 gr., M 11: 400 g: Vleesch: 100 gram. \ardapp A 13, 2 kg. Tabakskaarten enz. T 03. 2 rants, tabaksartikeleü, (geen import-sigaretten). V 03: 100 gr. choc, of suiker werken. X 03: 2 rants, tabaksartikelen, geen import-si gar etten G 02 groentekaart). periode 23 Dec. 1945 t.m. 19 Jan. '46. Dc bonnen voor vleesch, melk en aardappelen <met uitzondering van die der toe dagkaarten) zijn geldig t Zaterdag 15 December a s De kaas zal voor de helft in bui tenlandsche. volvette of 40-}- kaas en voor de helft In magere ol 20-}- worden geleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Dec. a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst rn.l.v, Maandag 10 Dec- mag worden afgeleverd. Voor de week van 16 t.m. 22 Dec, j. zullen nog bonnen worden aan gewezen voor vleesch, melk, aardap pelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout. jam, peulvruchten, vermicelli, zuidvruchten, waschpoeder, versnape ringen en tabak- Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 352 voor aardappelen wor den ingeleverd. De bon G 02 der groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 15 Dec. bij een handelaar in groente worden inge leverd. Deze bon dient voor het be trekken van groente gedurende het tijdvak 23 Dec. t.m. 19 Jan. a-s- In het vakblad „De Kruide nier" staat achter den v -rsna- peringsbon abusievelijk ver meld: twee rants: enen choco lade of suikerwerk, in plaats van 100 gram. De distributiefraude te Vlissingen. Het arbeidersvraagstuk nog geenszins opgelost leger hervat. meentebestuur tegen 1 opgevolgd door Zlegler. Onderhoud mei ir. J. D. Dorsl. „Geef ons de vryheid terug! verlos ons van knellende las ten, die op ons bedrijf druk- Ken! Bevryit ons van de cri sismaatregelen. Laat den boer .veer vry zyn!" Deze en soortgelijke ontboe zemingen kan moa liooren wan neer men met boeren in con tact komt. Voorts zyn er wën- schen en klachten, die meer op onderdeelen van regeeringsbt- leid of contróie-apparaat be- .rekking hebben. Zoo hoorden we bijv. be weren, dat het verschil tus schen hetgeen de boer ontvang. wat de consument betaa,. onevenredig groot is. Althans voor sommige producten. Er blijft, zoo meent men, heel veel aan den ambtelijken stryk. stok hangen, tot schade van ooer en verbruiker. Wij meenden ons over dit alles niet beter te kunnen wenden dan tot ir. J. D. Dorst, den provincialen voedselcom- missaris in ons gewest en tevens secretaris van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij, iemand dus, die uit stekend op de hoogte is met de regeeringsvcorschriften, maar die tevens weet, wat er onder Ie boeren leeft. Ir. Dorst gaf direct volmon dig toe, dat de stemming, ook onder de Zeeuwsche boeren niet goed is. Laagte-record. Een van de oorzaken is wel licht, dat de opbrengsten van alle gewassen dit jaar over he- algemeen buitensporig laag waren. We hebben een laagte. record bereikt. Daartegenover stijgen de lasten by voort during sterk. Ook wordt de boer geprik keld door het feit, dat hij mei een groot tekort aan arbeid3 krach len had te kampen, ter wijl het aantal ambtenaren voortdurend toeneemt. In dit verband merkte de heer Dors. dat het aantal ambtenarer zijn dienst reeds belangryl; is verminderd, terwijl er nog voortdurend afvloeien. Kan de boer reeds vr^j zyn Zou de boer nu al vrij kun nen zyn vroegen wij. Neen, dat is nog niet moge lijk. Contróle en toezicht zyn nog noodig. De varkensmeste- rij kan bijv. niet on beperk, worden toegestaan. Waar zou het noodige voer vandaan moe ten komen Wat is eigenlijk de grief van de boeren tegen het toeslag stelsel Op elke liter melk wordl bijv. 7% cent toeslag uit de Overheidskas gegeven. In we zen ontvangt niet de boer maar de consument dezen toe slag. Met dit stelsel, dat honder den millioenen per jaar kost. moet het vast loopen. liet- loonvraagstuk. Hoe staat de boer tegenover het loonvraagstuk Zooals bekend, is het loor van de landarbeiders van 50 oj. 60 ct. gebracht. Daarmee gaar. de boeren over het algemeei. accoord. Maar nu moeten ook de prijzen in overeenstemming worden gebracht. Dat heef rouwens de mirt. van land bouw ook stellig beloofd. Maar het ls nog niet gebeurd, hoe wel de loonsverhooging reeds op 13 Nov. j.i. is ingegaan. ^aar komt nug by, dat een groot deel van de productei; van 1945 reeds is afgeleverd, -lier moet iets gebeuren. Ook zijn de boeren oncstemci iat de D.U.W., opbouw en an dere overheids- of semi-over- heidsinsLellingen, loonen beta len, die boven die in den land bouw uitsteken. Ook schijnt men van plan te zijn, de looner m de geteisterde gebieder weer te verhoogen, terwyl an dere groepen werknemers zicb weer aan de verhoogde land arbeidersloon en schynen te wil. len optrekken. Het gevolg zaJ zyn, dat de beer nóg minder .:ans krijgt om personeel te :rijgen. Het ziet er naar uit, dat er volgend jaar veel te weinig landarbeiders zullen zfln. De regeering wil, dat volgend jaat groote oppervlakten met aard appelen en suikerbieten zuller w-orden beteeld. De bcerer willen dat ook. Maar het te kort aan arbeidskrachten za het onmogelijk maken. Als voorbeeld, hoe men der boer soms psychologisch ver keerd aanpakt, noemde dc heer Dorst nog het besluit, dal de veehouders voortaan geer. boter, maar margarine en vel toegewezen krijgen. De mijnwerkers krijgen ko len (en nog wel andere extra .jes ook), de sigarenmaker eei rookertje, de arbeider in dt suikerfabriek een zoetigheidje maar de boeren moeten var. nun eigen product geheel af stand doen en margarine gaar. 3 ten. In theorie zal deze bepa- ing misschien effect soi'teeren maar in de practyk Tegenover deze critiek staa -ok erkentelykheid voor enke ie andere getroffen maairegt en, bijv. ten opzichte van d uiisslachtingen, maar toch olijven er tal van klachten e: .-erlane-ens, -waaraan de re geering, naar wjj ver- rouwen. aandacht za! schen ■en. Daarvoor is do lpf-'bou BURGEMEESTER VAN VEERE. Bij K.B. is bepaald, dat het ambc van burgemeester van Veere, met ingang van 1 Jan. 1946, niet meer, overeenkom stig het behaalde in art. 2, lid 1, van h-. Besluit Tijdelijke Voorziening bestuur Provin ciën en Gemeenten, vervuld wordt door D. Huinink. J. P. Bakker, f In den ouderdom van 70 jaar is Woensdagnacht te Mid delburg overleden de heer J. P. Bakker oud-directeur van de N.V. „Stoomtram Walche ren". De heer Bakker, van Juni 1906 tot Mei 1940 direc- ceur en daarna tot April 1945 wnd. directeur, was een harde werker, die steeds zijn beste krachten aan het trambedryf heeft gegeven. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Benoemd tot hoofd van de inspectie Zeeland van den rijksdienst voor de uitvoering van werken (D.U.W.) ir. H. N. dolman. De benoeming als diaken in de Geref. Gem. te Hoedekens- kerke is door den heer P. Pro voost aangenomen, terwijl de neer Jan Boone inmiddels vooi dit ambt weer heeft bedankt. Te Yerseke is by de evacua- :ie-administratie als ambtena res benoemd mej. M. Padmos. In de concertzaal Nolet te Yerseke gaf de Chr. Mando lineclub „Excelsior" van Krui- ningen een geslaagde uitvoe ring. Te Oudelande bracht St. Nicolaas Woensdag een bezoek aan de o.l. acho'A. De kinde ren werden rykeltfk onthaald, terwyl Sint ook nog voor ca deautjes gezorgd had. Deze week is er één meisje uit Oudelande tot herstel van gezondheid voor drie maanden naar Zwitserland uitgezonden. Dat de Sint dit jaar te kam pen had met de schaarschte van artikelen bleek wel uit het reit. dat hij op verschil, tende plaatsen m Kruiningeu met... kleine aardappelen erwten en boonen strociae. In een vergadering van de Chr. Hist, kiesvereeniging te W'emeldinge, heeft ds- De Bruyn zeer uitvoerig de grond, beginselen der C.H.U. uiteen gezet. Na afloop werden ver schillende vragen gesteld. Ver schillende nieuwe leden wer den ingeschreven. Bij K.B. zjjn benoemd tot dijkgraaf van den Heer-Jansz- polder, C. J. Schippers, te Kamperland (Wissekerke)tot dijkgraaf van den Noord- Kraaijertpolder, J. Dekker Jz. te Lewedorp ('s-Heer Arends- kerke). De collecte „Zeeland helpt Indië" bracht te Kattend ij kt 781 en te Waarde 64b, 15 op; te Yerseke ruim 27.00; te Kapelle 2436.15. BEHANDELING VOOR DEN BIJZ. POLTliEREGHTER. Twaalf Vlissingsche distri butie-ambtenaren hebben zich Donderdagmiddag voor de» bijzonaeren politierechter U Middelburg, mr. P- van Em pel, te verantwoorden gehad omdat bleek, dat zij in da maanden October en Novem ber van dit jaar in het bezit bleken te zijn geweest van in legvellen en diverse Donkaar- ten, die een dee, van hen ten eigen bate had aangewend. De ambtenaar van het OM., mr. Ph. M. Schenkenberg van Meerop, requireerde tegen W. M. uit Middelburg 50 boete subs. 20 dagen hechtenis; te gen mevr. S-J. 3 mnd. gev.; egeo mej. A. P. L., H. C. W., mej. S. de R. en mej. L. M. de V. een week gev-; te gin verd. K. W. J. K. 3 weken gev. en tegen verd. A. V. 1 mnd. gev. fegen verdachte P. D. requi reerde het O. M. 2 mnd- gev. met een proeftijd van 3 jaar alsmede 100 boete subs. 25 .lagen becht. Tegen P. K., J. L. T. S. en mej. Ph. M. S.. die zich suiker- coupures hadaen toegeëigend, eisen te het O.M. resp. 1 week, 2 weken en 1 week gev. De bijzondere politierechter veroordeelde A. M. tot 25 boete subs. 10 dagen; P. D. tot 1 mnd. gev. voorw. met een prteftpd van 3 jaar, on der toezichtstelling van de reu classeering en een boete van 100 s. 20 ,d. Verdachten mej. L., mej. de V., mei. de R. en W. werden veroordeeld tot 1 week gev. voorw. met een proeftyd van een jaar, als mede een boete van J 50 subs. 10 dagen. Verd. K. werd ver oordeeld tot een gev. van 3 weken voorwaardelijk en een feldboete van 75 subs. 2q agan A. V. kreeg 3 weken gev. met bevel tot onmiddel- tjke aanhouding, mevr. S.J. ten slotte werd veroordeeld tot 1 mnd. gev. De laatste 3 verdachten werden tot de volgende straf fen veroordeeld: P. K. 1 w. gev. voorw. en een geldboete van 50 subs. 20 dagen; S. een week gev. en mej. Ph. S. tot een week gev. voorw. met een geldboete van f 250 subs. 2 mnd. hechtenis. LAATSTE NIEUWS KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepe te Dreischtr (cl. Zierikzee) D Kalmijn, cand. en hulppred. t len Haag. Aangenomen naar Barn* veld J. J. Poot te Ameide Ci en hoven, die bedankte vo- "^elst en IJsselmuiden. Geref. Kerken. Aangenom* naar Vlissingen ds. J. Hii !riks te Dussen. 1 Geref. Gem. Bedankt vo- .iddelbu g D. L. Aangeenbru .v. te Leerdam. Radiotoespraak Prinses Juliana. Hedenavond 20 00 n. zal li. K-H. Prinses Juliana over bel* de zenders een ïeue liouuen voor de actie „Nederland helpt Indië". Seyss Inquart wil Nederl. getuigen. Seyss Inquart wil eemge Ne derlandsche getuigen A Déchar ge laten komen, niet-nat. soci alisten, waarvan hy noopt dat zy een verklaring te zynen gunste zuilen afleggen, legen- over zijn verdediger verkJai.r- le hy dat het aan hem te can- ken is, dat de overstroom m- gen in Nederland niet van grooten omvang waren ge weest. iTAKING IN «ItAuKRIJK. In Frankrijk zouden Don- e.dag een millioen arbeiders uit den openbaren dienst in taking gaan, die reeds maan den met de regeering onder handelden over een loonsver hooging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3