PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT to De Duitsche aanvalsplannen tegen Nederland. HITLER GAF BEVEL TOT INVASIE IN ENGELAND Triomf der Britsche luchtmacht deed plan mislukken. „De Scheldeleed ruim 7 millioen schade. Na-oorlogsche moeilijkheden werken belemmerend. Doodstraf voor Blokzijl gehandhaafd. UIT DE PROVINCIE TRIBUNAAL TE GOES Hoofdredacteur O. BallintIJn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk iirma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Scltoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C-Zwagerman, M'burg WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Donderdag 6 Dec. 1945 pe» week. 3-20 pei kwartaal, tranco Eer oost, t 3-45 oer kwartaal. oss« nummers 5 cent. ADVER TENT 1EPRIJS t2 cent per bb- minimum ner advertentie 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen»; Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924- Goes Turlkade 15 telefoon 2475 Terneuzen N,eu*ed:e|>straat 23 Postrekening 35W31H. l't MKt.M-il.urg. Stonden reeds in 1938 vast. Slecht weer leidde tot uitstel. Dinsdag zijn in Neurenberg de Duitsche aanvalsplannen op West-Europa ter sprake gebracht door den Britschen procureur-generaal, sir Hart ley Shawcross. Daarby kwam vast te staan, dat dc Duit- schers reeds in 1938 plannen gereed hadden om Nederland en België te gebruiken als basis voor een beslissende actie in het Westen, voor het geval, dat Engeland en Frank- ryk Tsjecho-Slowakye te hulp zouden komen. Deze plannen werden opge steld, hoewel aan Nederland, België en Luxemburg niet minder dan elf maal de plech- tigste verzekering was gege ven van Duitschland's vrede lievende bedoelingen. De rede van Shawcross bracht weinig nieuwe feiten met betrekking tot den inval op Nederland aan het licht. Niettemin was zij indrukwekkend door de te- eenstellingen tusschen de Duitsche verzekeringen en de plannen, die zij tegenover elkaar stelde. Wie herinnert zich niet de plechtigste verze- keringen inzake de eerbiedi ging van de neutraliteit door de Duitsche gezanten in Gravenhage en Brussel. Op hetzelfde moment, waar op zij werden afgelegd, sprak Hitier tot de weermacht: „Als Nederland en België met suc ces worden bezet en gehouden dan is een succesvolle oorlog tegen Engeland verzekerd." Er was in de zaal tijdens de rede van Shawcross een groote kaart opgehangen waarop de aanvallen van Duitschland als de armen van een inktvisch naar alle richtingen grijpen. Zij dienden in de voorstelling van de Duitsche propaganda altijd ter bescherming van Duitschland, maar deze propa ganda is wel in scherpe tegen stelling tot een document van generaal von Blomberg, dat de Britsche aanklager zal over leggen. Von Blomberg, die toen rijksminister van oorlog was, stelde daarin vast, dat de al- gemeene toestand de veron derstelling wettigde, dat Duitschland de mogelijkheid van een aanval eener andere mogendheid niet behoefde te overwegen, omdat geen ander land den oorlog wenschte of voorbereid was. Dat was In 1937, toen de Duitsche leiders tot hun volk andere woorden spraken om het „kanone statt butter" te doen kiezen. Uit alles blijkt, dat het de bedoeling van Hitler is ge weest om reeds in het najaar van 1939 Nederland en België aan te vallen. Meestal als ge volg der slechte weersomstan digheden moesten deze plan nen echter van dag tot dag worden uitgesteld. Dit komt vast te staan door een serie van 17 brieven, gedateerd van 7 Nov. '39 tot 9 Mei 1940, die door de Britten als bewijs materiaal werden overgelegd. Hitier besloot tot de actie m het Westen in October '39 onder het motief, dat anders het vertrouwen in een Duit sche overwinning bij de neu tralen zou verminderen er Italië niet mee zou willen hel pen. Hij gelastte den aanval Duitsche activa worden in beslag genomen De herstelbetalingsconferen tie heeft drie voorstellen aan- genomen betreffende de Duit sche actie in het buitenland. Deze voorstellen zullen worden voorgelegd aan den Controle, raad te Berlijn, die hierover moet beslissen. De conferentie beveelt in de eerste plaats de confiscatie aan van alle Duitsche activa in het buitenland, zoowel bij de vereenigde naties als bij de neutrale landen. De conferen tie beveelt elk der betrokken mogendheden aan onverwijld tot liquidatie dezer activa over te gaan. Zij zuilen op rekening van elk dezer naties geschre ven en in mindering gebracht worden van de herstelbetalin gen waarop zij recht hebben Wat de neutrale landen be. treft, beveelt de conferentie aan, dat de vier mogendheden, die zitting hebben in den con- tröleraad te Berlijn stappen zullen ondernemen bij elk der betrokken regeeringen tenein de te bewerkstelligen, dat de Duitsche activa ter beschik king van die mogendheden zul len worden gesteld. Zij zuller. gestort worden bij het herstel- betahngsbureau teneinde ver volgens tusschen de rechtheb- benden te worden verdeeld. Of alle neutrale staten mee zullen werken, is onzeker. Luchtlijn WashingtonParijs. De eerste- verbinding door d. lucht tusschen Washington er Parijs is tot stand gebracht De „Paris Sky Chief" van dc „Transcontinentale Luchtv. Mij." is Dinsdagmorgen op he vliegveld Orly aangekomen. dwars door Nederland en Bel gië op Frankrijk. De eerste stoot moest leiden tot de be zetting van een linie van de Maas tot de Grebbe. Verdere actie tegen Nederland zou af hangen van het effect van onze waterlinie en de militaire en politieke houding van Ne derland. Er moest zooveel mo gelijk Nederlandsch gebied worden bezet. De rede van Shawcross nam bijna den geheelen dag in beslag. Na afloop kreeg Alderman gelegenheid zijn nog steeds niet voltooide documen teering inzake de overrompe ling van Tsjecho-Slowakije voort te zetten. Vrouw van Hlmmler als getuige. De vrouw van Hlmmler zit in Neurenberg in de gevange nis en zal als getuige worden gehoord als haar verklaringen van beteekenis zjjn voor de procesvoering. Zy verklaart dat zij weinig wist van Him oi lers leven. Wapensmokkel in interneeringskamp. Toen bekend werd dat in het kamp voor politieke gevan genen te Schoorl wapensmok kel werd gepleegd, werd met 200 man gezagstroepen en 200 marechaussee bij verrassing een onderzoek ingesteld. Op valsche papieren kregen vreem den toegang. Een meisje dat ook op deze wiize binnenkwam, wekte verdenking, werd ge pakt en bekende volledig. De leiding van het kamp (com mandant P. A. Spandaw en wnd. commandant Jac. van Dieren) en het geheele perso neel is direct vervangen. Lei ding en bewaking wordt scherp verhoord. Alle 1Ö95 gedetineer. den worden gefouilleerd en uitgezonderd zieken naar ,,de krententuin" by Hoorn ge bracht- In verband met deze wapensmokkelaffaire zyn in Amsterdam reeds 4 man gear resteerd. MINISTERS OP DE BRUG. In de uitzending -op de brug" van radio Herrijzend Ne derland" op Vrijdag 7 Decem ber, zal de minister van onder wijs- kunsten en wetenschap- Den, prof. dr. G. van der Leeuw, spreken over „de toe komst van de Nederlandsche beschaving". HET WERELDGEBEUREN Nieuwe onthullingen in Neurenberg. Het proces te Neurenberg heeft Dinsdag een buitenge woon belangwekkend verloop gekregen, toen de Britsche openbare aanklager de Duit sche aanvalsplannen tegen het Westen besprak. Elders vindt men een uit voerige weergave van dit re laas, dat eens te meer aan toont, hoe door en door valsch alle beloften van Hitier waren en hoe vastbesloten men was tot het voeren van oorlog. Op 23 Nov. 1939 zei Hitier tot zijn militaire leiders: „Men zou mij ervan kunnen beschul digen altyd maar weer op nieuw te willen vechten. Wel nu, in strijd zie ik het lot van alle menschelyke wezens." En Hitier handelde hier naar op de meest sluwe wijze. Hij gaf te kennen, dat de neutralen een voor een buiten gevecht moesten worden ge steld. Ciano wilde uitstel van den oorlog voor twee of drie jaar, maar Hitier zette door en viel Polen aan. De aanval op Polen was bepaald op 26 Augustus. Op dien dag sloot Engeland evenwel een verdrag van wederzijdschen bijstand met Polen en even aarzelde Hitier. Toen lokte hy inci denten uit en viel Polen op 1 September aan. Shawcross schetste ook de voorbereidingen voor den aan val op Scandinavië met be hulp van Quislings aanhan gers. Reeds te voren werden in kolenbooten Duitsche troe pen naar Noorwegen gesmok keld. Dat Scandinavië aange vallen werd vóór het Westen hield verband met de weers omstandigheden. Hitier wendde voor, dat de aanval geschieddè om Scandi navië te beschermen. Tegen over zijn militaire, en partijlei ders gaf hij echter toe, dat het geschiedde om de ertsbasis in Zweden te beschermen en een aanvalsbasis tegen Enge land te scheppen. In den loop van z\jn mili taire beschouwing zeide Shawcross voorts nog, dat Hit- Ier op 16 Juli 1940 aan Keitel en Jodl order gaf tot een in vasie in Engeland. Deze order begon met de woorden: „Sinds Engeland ondanks zijn hope- looze militaire situatie geen teekenen toont van bereidheid tot onderhandelen, heb ik be sloten landingsoperaties in En geland voor te bereiden en zoo noodig uit te voeren". ,Op deze woorden zullen wij, Engelschem altyd trotsch blijven", zeide Shawcross. Hit- Iers invasieplannen werden den triomf luchtmacht. Raeders aanteekeningen zeg gen dat Duitschland in den herfst van 1940 niet langer meester was in de lucht boven het Kanaal en daarom ge noodzaakt was de invasie op te geven en zich naar het Oosten te wenden. Want zon der strijd en zonder veroverin gen kon Hitiers rijk niet voort leven. Wat den aanval op Rus land aangaat valt uit de me- dedeelingen van Shawcross nog op te merken, dat nog op 7 Juni de Duitsche ambassadeur te Moskou Hitier meldde, dat Stalin en Molotov geen oorlog met Duitschland wilden. Toch begon op 22 Juni de strijd wegens de „bedreiging der Duitsche grenzen door de Sov jet-Unie" Het proces-Neurenberg le vert wel belangwekkend his torisch materiaal op. Nieuwe wandaad in Bandoeng. 14 EUROPEANEN LEVEND VERBRAND. Volgens de jongste berich ten uit Batavia zal er inder daad een conferentie te Singa pore worden gehouden over den toestand in Azië. De Ne derlandsche delegatie zal be staan uit dr. van Mook, admi raal Helfrich- mr van Üyen en graaf van Bijlandt. Onder meer zal de vraag worden be antwoord of Nederlandsche soldaten toegelaten zullen worden op Java en Sumatra. Extremisten hebben in Ban doeng 14 Europeanen in een huis opgesloten en dit daarna in brand gestoken. Alle 14 kwamen om het leven. Het Preangerhotel en het Savoy- hotel te Bandoeng werden na Indonesische aanvallen ont ruimd door de Britten, vrouwen en kinderen werden Dinsdag uit Bandoeng naar Batavia geëvacueerd. Tot dus verre sneuvelden in Bandoeng 131 Britsche soldaten. Er vie len 528 gewonden en 186 ver misten. Te Magelang zyn alle amb tenaren van de Indonesische geering door extremisten vermoord. In het Engelsche Lagerhuis is het verleden week gepubli ceerde beroep op de wereld ten gunste van de 200.000 menschen, die op Java nog in gevaar zijn, ter sprake ge bracht. Besluiten werden niet genomen. Deel van Duitsch leger nog intact? De Sovjet-autoMteiten heb ben een memorandum over handigd aan den geallieer den contröleraad te Berlijn, waarin zy him verwondering uitspreken over het feit, dat in de Britsche zóne zich nog groote eenheden van het Duit sche leger, de vloot en de lucht, macht bevinden, by elkaar meer dan 100.000 man. De Sovjet-autoriteiten achten dit in stryd met de besluiten van Potsdam en hun zijn geen bij zondere omstandigheden be kend, die dezé afwijking zou den rechtvaardigen. Oe Blocq van Scheltinga kreeg 20 jaar De Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag heef: Woensdag het eerste defini tieve doodvonnis uitgesproken. Dit vonnis werd uitgespro ken over Max Blokzijl, die be schuldigd is van het voortge zet misdryf van het opzei:e»yk in tijd van oorlog aan den vijand hulp verleenen. Het ver zoek voor cassatie, ingediend door Blokzijl* verdediger, mr. A. V. de Lauwere, werd door den Raad verworpen. Hoewel dit het eerste defi nitieve doodvonnis was wegens een politiek misdrijf in ons land en het, gezien de uit spraak van het bijzonder ge rechtshof en het requisitoir van mr. Langemeijer, advo caat-fiscaal bij den Byzonde- ren Raad van Cassatie, te ver wachten was, was de publieke belangstelling gering te noe men. Een uitzondering makend op den regel las mr. Hage, presi dent van den Bijzonderen Raad van Cassatie, het vonnis zelf voor. Blokzijl hoorde het staande aan en toonde geen ontroering. Bij het vonnis was tevens bepaald dat Max Blokzijl ver vallen wordt verklaard van de hem verle '.de orde van Oranje Nas_au en van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. In de zaak tegen J. Breed- veld uit Delft, die den dood van verscheidene Joden op zijn geweten heeft en in ver band hiermede dpor het Bij zonder Gerechtshof ter dood De kosten. Een Amerikaan ach geleerde, James H. Brady, heeft bere kend. dat de tweede wereld oorlog de wereld aan bewa pening en oorlogsmateriaal ongeveer 2.500.000 millioen gulden gekost heeft. De totale oorlogsschade bedraagt onge veer 600 000 millioen gulden Bij deze cijfers zijn de be dragen, hetrekking hebbende op den tienjarigen oorlog in Ctiina, niet meegerekend. Sinterklaas kan schaatsen. In het Amsterdamsche .,IJs- liockeystadion" verscheen in de rust van een wedstrijd Sin: Nicolaas, vergezeld door drie zwarte Pieten cn omstuwd door een 20-tal jonge da mes en meisjes in fleurige coBtuumpjes op liet gladde vlak. Het was duidelijk te zien dat de Spaansche bisschop reeds eenige honderden win ters een bezoek aan Neder land bracht. Zijn hoogwaar dige excellentie kon ziel» on danks zijn lioogen leeftijd op schaatsen bijna even goed be wegen als op zijn schimmel, in tegenstelling niet zijn veel jongere slaven, die zich meer horizontaal dan verticaal over het ijs bewogen. In 1944 bijna 1% millioen verlies. In de afgeloopen oorlogs- jaren heeft de Kon. MQ. „De Schelde" te Vlissingen naar schatting ruim zeven millioen gulden schade geleden, een bedrag dèt nog stijgen zal ten gevolge van verdere verhoo ging van materiaalprijzen en arbeidsloonen. Tot midden 1945 is aan re paraties ruim twee' millioen gulden besteed. Het jaar 1944 sluit voor de maatschappij met een verlies van 1.725.550.19. Wanneer het bombardement, vooraf gaand aan de bevrijding, ons gespaard had kunnen worden, zou het resultaat* belangrijk gunstiger zijn geweest, zoo vermeldt het jaarverslag over 1944. Tot begin September werd naar omstandigheden geregeld gewerkt. Na de bevryding werd onmiddellijk alles in het werk gesteld om het bedrijf weer op gang te brengen. Grooten steun werd daarbij van de marine-autoriteiten ontvangen, die de maatschap pij direct inschakelden bij den arbeid, verbondenaan de „mutual aid agreement", ter- wyl tevens verschillende repa raties voor de Kon. Ned. Ma rine werden opgedragen. Aan vankelijk konden niet alle werknemers geplaatst worden, mede door verkeersmoeilijkhe den. De bezetting was dien tengevolge op 31 December nog pas 1531 man. Er moest een wachtgeldregeling ge maakt worden, die niettegen staande overheidssubsidie voor de maatschappy zeer kostbaar was. In de oorlogsjaren werd herhaaldelijk schade bekomen, welke geleidelijk ten deele hersteld werd. In de Novem berdagen 1944 werd echter zeer groote schade geleden, zoodat aanvankelijk een groot gedeelte van het werk moest bestaan in het water- en wind- dicht maken van gebouwen, die niet te zeer vermeld waren. Hoe het bedrijf zich in de naaste toekomst zal ontwik kelen kan nog niet worden overzien. De buitensporige hooge belastingen en heffin gen (in 1945 vroeg de fiscus rond 700.000, ongerekend de omzetbelasting) die voor een deel ook worden gevorderd, wanneer verlies is geleden, zul len herstellingen en ook ver vanging van versleten en ver ouderde machines belemmeren. De grondstoffenpositie is slecht en aankoop wordt be moeilijkt door velerlei daaraan verbonden, door verschillende 'nstanties voorgeschreven for maliteiten, die veel vertraging veroorzaken. Tenslotte worden door overheidsinstanties, ten behoeve van bewakings diensten. vakarbeiders aan het bedrijf onttrokken. De indirecte gevolgen van den oorlog en de schade door diefstallen komen in de cijfers over '44 nog maar gedeeltelijk tot uitdrukking. Thans werken de werf en de machinefabriek nog niet met volle capaciteit. De vliegtuigafdeeling is zonder werk. Tengevolge van een en ander zal 1945 dan ook nog een verlies brengen. De Winstrekening over 1944 sluit in debet en credit met een bedrag van 4.3G0-667.11, w-o. een bedrag van 2-626 947.57 aan uitkomst van di verse werken en een saldo verlies vari 1.725-550.19. De balans per 1 Jan. 1945 geeft in activa en passiva een bedrag van 1 68-614.681.77 aan. Dc aandeelhoudersvergadering o 17 Dec. zal moeten voorzien In de va cature van commissaris ontstaan door de periodieke aftreding van den heer dr. J. J. C. van Dijk, die her kiesbaar is. Fusiebesprekingen N.V.V. E.V.C. geschorst. Het N.V.V-bestuur heeft dc 'usiebesprekingen met de E.V. C. voorloopig geschorst. De heer Blokzijl, voorzitter van de E.V.C., heeft, naar het N V.V. mededeelt, volkomen in stryd met de gemaakte afspra ken, en, volgens de persversla gen, bovendien op onjuiste wyze. mededeelingeu gedaan over de fusie-besprekingen in een openbare vergadering te Rotterdam. De a.s. verkiezingen. Zooals gemeld, ligt het in de bedoeling de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten, zoomede de stemming voor die verkie. zingen op denzelfden dag te houden. Als dag ter candidaatstelling voor deze verkiezingen is be stemd de tweede Dinsdag van April 1946, waarna binnen 45 dagen de stemming moet plaats vinden op een, door den minister van binnenlandsche zaken, te bepalen dag. Als dag ter candidaatstel. ling voor de verkiezing van de gemeenteraden is aanvan kelijk bestemd de tweede Dins. ig van Juni 1946. Binnenkort zal hieromtrent bij de Tweede Kamer een wets ontwerp worden ingediend. Oorlogsmonumenten in Nederland. Begin November is een Kon. Besluit afgekondigd, waarbij het oprichten van oorlogs. of vredesgedenkteekenen in ons land werd geregeld. Plannen tot het oprichten van monu menten worden nu voorgelegd aan de bij het K.B. ingestelde commissie. Deze zendt dan de ntwerpen met haar advies door aan den minister van on- derwys, kunsten en weten schappen, die de toestemming geeft Zoolang deze commissie nog niet is geïnstalleerd, zal nog geen toestemming kunnen worden gegeven voor het op richten van oorlogs. of vredes- edenkteekenen. GEEN ISOLATIONISME MEER. De senaat der V.S. heeft ^et 65 tegen 9 stemmen een "amendement van senator Wheeler, dat voorstelde dat slechts het Congres mocht be. slissen, of Amerikaansche .troepen overzee gezonden .mochten worden, verworpen. Wheeler had dit amendement ingediend in verband met de .discussies over den veiligheids raad der Vereenigde Volken en met het oog op een even tueel gebruik door dien raad van Amerikaansche strijd krachten. Credletovereenkomst met Canada. De Canadeesche minister van financiën, Lisley, heeft bij het Canadeesche parlement een wet aanhangig gemaak» tot het verleenen van export- credieten aan Nederland en Ned.-Indië tot een bedrag van L50 000.000 dollar. Nederland heeft van Canada reeds 9 millioen bushel graan, voor 11.468.000 dollar aan trucks, landbouwmachines tol een waarde van 510.000 dol lar, en kunstmest voor een bedrag van 1.964.000 dollar aangekocht. AAN SLAGEN OP ENGELSCHE SOLDATEN IN DUITSCHLAND. De Britsche troepen zijn gewaar schuwd om op hun hoede te zijn te- ~en aanvallen van Duitschers, Deze aarschuwing, die volgde op den moord op twee Britsche soldaten in de Britsche zone, waarbij een derde werd gewond, luidde: „Het is waar schijnlijk, dat de toe-tand voor de Duitscliers gedurende den winter er ger zal worden door het tekort aan oedsel en brandstoffen. Kwartieren in hoofdkwartier zullen wel niet door een groot aantal Duitschcrs worde: aangevallen. Het grootste gevaar be staat in een aanval op militairen, die alleen lonpen of rijden tijdens de uit oefening van hun dienst, vooral in het donker". was veroordeeld, deed de Raaa nog geen definitieve uitspraak. De voormalige burgemees ter van Wassenaar, jhr. D. de Blocq van Scheltinga, die door het Bijzonder Gerechtshof was veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, hoorde zich veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De laatste uitspraak van den Raad van Cassatie gold H. Bogers te 's-Gravenhage, die vrijwillig In Duitschen krijgsdienst was getreden. De uitspraak luidde 10 jaar ge vangenisstraf. Het Byzonder Gerechtshof had hem tot 8 jaar veroor deeld. Herstel geëvacueerde middenstancsbedrijven By K.B. is geregeld dat men voor hervatting van een tij dens de bezetting geëvacueerd middens tandsbedrijf vóór 22 Jan. a.s. vergunning aan de ka mer van koophandel moet vra gen, evenals voor voortzetting van een middenstandsbedrijf» dat thans in een destijds ge- evacueerde onderneming wordt uitgeoefend. De oorspronkely- ke ondernemer heeft, als thans een ander in zyn geëvacueerde bedrijf als ondernemer werk zaam is, voorrang; deze an dere ondernemer kan in dit geval vergunning voor ver plaatsing binnen dezelfde ge meente voor zulk een ver plaatsing is steeds vergunning noodig vragen. Aansluiting bij Rammekens weggespoeld Zooals reeds gevreesd werd, heen het onderloops worden van de Zaterdag in het dykgat by Rammekens tot zinken ge brachte Phoenix-caisson Tot gevolg gehad, dat de aanslui tingen van den dyk op deze caisson in ernstig gevaar zijn gebracht. De felle wind, d»e het water opjoeg, deed er ook geen goed aan en Dinsdag Is dan ook de Westelijke aanslui ting tusschen caisson en <HJk weggespoeld. De waterstand op het nog geïnundeerde gedeelte van Walcheren is daarna sterk ge stegen, wat voor de bewoners van Souburg het onaangena me resultaat had, dat hun woonplaats weer onderliep- Dinsdagavond stond zelfs de Kanaalstraat weer blank. Men vreest in Souburg thans een nieuwen waterwinter MEERDERE FACILITEITEN VOOR GEDUPEERDEN GEVRAAGD. Het hoofdbestuur en de plaatselijke besturen (afd. oor logsgetroffenen) der Ver. ter behartiging der belangen van W- Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben een verzoekschrift gericht aan den Minister van Finan ciën tot het bekomen van meerdere faciliteiten bij het itellen eer .«en^e verplich. zekerheidstelling, ten aanzien van oorlogsgedupeerden. Zy stellen zich daartoe op het standpunt dat behou dens het verleenen van eenig uitstel van betaling er geen onderscheid bij de invordering kan worden gemaakt tusschen gedupeerden en anderen, ter wijl zij den minister verzoeken in overweging te willen nemen de mo -rei ;Khe,d om de vergoa- ding wegens oorlogsschade als onderpand voor de te stellen zekerheid te doen gelden. De vertegenwoordiger van het M. G. voor W- Z. Vlaande ren, ie luit. D. C. Bouwense- ontving van het Comité voor de Bevrijdingsfeesten in het Koninginne kwartier te Am sterdam 700 met het verzoek hieraan een bestemming te wil len geven ten behoeve van het geteisterde West Zeeuwsch Vlaanderen. Aan de o.l. school te Re- ranchement is benoemd tot onderwijzer de heer P. F. Mei- zer te Breda en tot tijdelijk on- Jerwyzeres mej. K. J. Vercou. eren te Nyverdal, vroeger te Retranchement. De gemeenteraad van Re tranchement heeft besloten toe te treden tot de N.V. Wa terleiding Maatschappy „Z. Vlaanderen" te Terneuzen. De Roode Kruis-collecte bracht te Zuidzande op 624,5N Mej. J. C L. van Male, on derwijzeres aan de o.l. school te Zuidzande, is in gelijke be trekking benoemd te Vlissin gen. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN WISSEKERKE Aan den heer J. Geuze, se dert 1932 burgemeester van Wissekerke, is ongevraagd eer vol ontslag verleend. De heer M. Vogelaar, tot nu toe secretaris van 's-Heer Arendskerke, is met de waar neming van het burgemeester schap be las t- NDEUWE BUSDIENSTEN OP WALCHEREN. Langzamerhand kan de N.V. Stoomtram Walcheren, on danks groote moeilijkheden in verband met gebrek aan ma terieel, weer overgaan tot uit breiding van haar busdiensten op Walcheren. Zoo werd deze week de dienst Middelburg Zoutelande reeds met een zg. oellenwagen geopend. Er bestaat voorts een goede kans, dat Maandag as. een Dusverbmding Scad—Station te Vlissingen tot stand komt in aansluiting op de treinen, uit gezonderd de vroegste en laat ste treinen. Nog vóór Nieuw jaar hoopt men ook met een omgebouwden bellenwagen op Veere te kunnen gaan rijden. De dienst MiddelburgVlis singen, in de plaats tredend van de tramverbinding, hoopt men 1 Jan. a.s. tot stand te brengen. Ook een verbinding Middel burgDomburg is, naar men hoopt, binnen afzienbaren tijd aan de orde. Een nieuwe verbinding zou die zyn, tusschen Middelburg en Grijpskerke, waarvoor even eens een plan bestaat. Tenslotte wordt Maandag a.s. de busverbinding Middel burgGoes uitgebreid. De Roode Kruiscollecten voor Indië brachten op: Middelburg I 2583.88. (In de bussen bij :;lagers en kruideniers werd als dank voor het varkensvleesch en jam 2444.66 geofferd); Jouburg 422.77; Nieuw en St. Joosland 248.50; VVolfaartsdyk 1123; 's Heer ilendrikskinderen 256.40. s- Heer Arendskerke (dorp) J 986.50; Nieuwdorp 738.90; i-ewedorp 408.65; 's-Graven- :>older 682.95. Voor het tribunaal te Goes stond Dinsdag o.a. terecht de Jl-jarige Eduardes Kalle, vroe ger burgemeester en ook lid van de Prov. Scaten van Zee land, wonende te Westdorpe, thans winkelier en kranten- colporteur Volgens 'de dagvaarding was hij van 1941 lid der N.S.B., colporteerde hy met „Volk en Vaderland" en kringpropagan disten blokleider voor Winter- nulp; hy maakte lijsten op van ondergedokenen voor de Sie- cherheitspolizei, en vorderde menschen voor de weermacht, onder bedreiging met 't kamp Vught. Verdachte ontkende ooit een lijst van onderduikers te heb- Den opgemaakt. Nadat de voor zitter van de R.K. Arbeiders beweging te Breda was ge hoord, vond het tribunaal het gewenscht nog andere perso. nen .te dagvaarden tegen Vry dag a.s. De 22-jarige dochter Irene van den N.S.B.-burgemeesier van Vogelwaarde, Hijfte, ont kende sympathiseerend lid dei N.S.B. te z(jn geweest, wel is zij leerling geweest van de •oerenschool te Gaasierland. Mr A. H. Kuipers heeft di alles in zyn pleidooi nader uit eengezet. Aan den 43-j. arts Antoniut vV. H. F. Peij uit Stoppeldijk werd ten laste gelegd, dat hij Je hulp van Duitsche instan ces heeft ingeroepen om nie' uit zijn woning te worden ge :et; dat hij niet aan de artsen ;taking heeft deelgenomen ei lid is geweest van den Ned Volksdienst. Zoowel verd. zelf als enkele ;etuigen betoogden, dat Peij illegaal werk deed, een doch ter van j- den in huis opnam en de ouders zelf van levens middelen voorzag. Dit werd bevestigd door de moeder van genoemd meisje, terwijl een oud-illegaai wer ker, die zelf ter doou was ver oordeeld, verzekerde niet te -tunnen begrijpen hoe men te gen dezen arts een klacht ueeft kunnen indienen. Hij is zonder zijn medeweten als lid van den N.V.D. ingeschreven. De verdediger, mr H. B L. de Rechter uit Hulst, betoog de uitvoerig, dat deze verdach te onschuldig is. De 35-j. wagenmaker Wil lem J. M. Uitterhoeve uit Vo gelwaarde, die niet alleen als verdachte, maar ook als eigen verdediger optrad, totdat de voorzitter van het tribunaal een einde aan zyn betoog maakte, ontkende getracht te hebben burgemeester te wor den, de hem voorgelegde soL iicitatiebrieven waren z i. door anderen geschreven.Hij betoog de onderduikers en joden te hebben geholpen. SPORT Siykhuis 3 maanden geschorst. De bekende lange afstandlooper en Nederlandsch recordhouder op diverse afstanden. W. Slijkhuis, van de A,A. C. uit Amsterdam, is voor drie maan den geschorst, wegens het meermalen deelnemen aan wedstrijden in het bui tenland tijdens de bezetting, zonder toestemming van dc K-N.A.U,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5