PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Duitsche aanvalsplannen tegen Nederland. HITLER GAE BEVEL TOT INVASIE IN ENGELAND Triomf der Britsche luchtmacht deed plan mislukken. De Scheldeleed ruim 7 millioen schade. Na-oorlogsche moeilijkheden werken belemmerend. Doodstraf voor Blokzijl gehandhaafd. UIT DE PROVINCIE TRIBUNAAL TE GOES Hoofdredacteur O. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkanip). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk llruia F. van de Velde Jr., Vlissingcn. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Donderdag 6 Dec. 1945 188e Jaargang Nummer 203 25 tieui pel week. t 3-20 per kwartaal, franco per Dost. 1 3 45 per kwartaal. Losse nummers 3 cent. a1jvek- TENT lEPRIIS 12 cent per mm-, minimum oer advertentie t 2- Bureaux gevestigd te Vlissingcn Walstraat 58-60, teleloon 10 (2 lijnen iMiddelburg Londensche Kaai 29, teleloon 2077 en 2924- Goes Turlkade 15. teleloon 2475. Teriicurcn N.eiiv.edicpsUaat 23 l'ostrrki-ning 35931H' »'rov. Zecuw^i Stonden reeds in 1938 vast. XX7PAI* IpIHrfp trvf dwars door Nederland en Bel- OiCLni weer iciuuc tut gië op Frank^kt pe eerste uitstel. Dinsdag' zyn In Neurenberg de Duitsche aanvalsplannen op West-Europa ter sprake gebracht door den Britschen Ïirocureur-generaal, sir llart- ey Shawcross. Daarby kwam vast te staan, dat de Duit schers reeds in 1938 plannen gereed hadden om Nederland en België te gebruiken als basis voor een beslissende actie in het Westen, voor het geval, dat Engeland en Frank rijk Tsjecho-Slowakye te hulp zouden komen. Deze plannen werden opge steld, hoewel aan Nederland, België en Luxemburg niet minder dan elf maal de plech- tigste verzekering was gege ven van Duitschland's vrede lievende bedoelingen. De rede van Shawcross bracht weinig nieuwe feiten met betrekking tot den inval op Nederland aan het licht. Niettemin was zij indrukwekkend door de te- Éenstellingen tusschen de oiitsche verzekeringen en de -plannen, die zij tegenover 1 elkaar stelde. Wie herinnert zich niet de plechtigste verze- keringen inzake de eerbiedi ging van de neutraliteit door de Duitsche gezanten in 's- Gravenhage en'Brussel. Op hetzelfde moment, waar op zij werden afgelegd, sprak Hitier tot de weermacht: „Als Nederland en België met suc ces worden bezet en gehouden dan is een succesvolle oorlog tegen Engeland vei-zekerd." Er was in -de zaal tijdens de rede van Shawcross een groote kaart opgehangen waarop de aanvallen van Duitschland als de armen van een inktvisch naar alle richtingen grijpen. Zij diénden in de voorstelling van de Duitsche propaganda altijd ter bescherming van Duitschland, maar deze propa ganda is wel in scherpe tegen- •stelling tot een document van generaal von Blomberg, dal de Britsche aanklager zal over leggen. Von Blomberg, die toer. rijksminister van oorlog was, stelde daarin vast, dat de al- gemeene toestand de veron derstelling wettigde, dat Duitschland de mogelijkheid van een aanval eener andere mogendheid niet behoefde te overwegen, omdat geen ander land den oorlog wenschte of voorbereid was. Dat was in 1937, toen de Duitsche leiders tot hun volk andere woorden spraken om het „kanone statt butter" te doen kiezen. Uit alles blijkt, dat het de bedoeling van Hitler is ge weest om reeds in het najaar van 1939 Nederland en België aan te vallen. Meestal als ge volg der slechte weersomstan- digheden moesten deze plan nen echter van dag tot dag worden uitgesteld. Dit komt vast te staan door een serie van 17 brieven, gedateerd van 7 Nov. *39 tot 9 Mei 1940, die door de Britten als bewys- materiaal werden overgelegd. Hitier besloot tot de actie in het Westen in October onder het motief, dat anders het vertrouwen in een Duit sche overwinning by de neu tralen zou verminderen en Italië niet mee zou willen hel pen. Hij gelastte den aanval stoot moest leiden tot de be zetting van een linie van de Maas tot de Grebbe. Verdere actie tegen Nederland zou af hangen van het effect van onze waterlinie en de militaire en politieke houding van Ne derland. Er moest zooveel mo gelijk Nederlandsch gebied worden bezet. De rede van Shawcross nam. bijna den geheelen dag in beslag. Na afloop kreeg Alderman gelegenheid zijn nog steeds niet voltooide documen teering inzake de overrompe ling van Tsjecho-Slowakye voort te zetten. Vrouw van Hlmmler als getuige. De vrouw van Himmler zit in Neurenberg in de gevange nis en zal als getuige worden gehoord als haar verklaringen van beteekenis zyn voor de procesvoering. Zij verklaart dat zij weinig wist van Himm- Iers leven. Duitsche activa worden In beslag genomen De herstelbetalingsconferen- tie heeft drie voorstellen aan genomen betreffende de Duit sche actie in het buitenland. Deze voorstellen zullen worden voorgelegd aan den Contróle- raad te Berlijn, die hierover moet beslissen. De conferentie beveelt in de eerste plaats de confiscatie aan van alle Duitsche activa in het buitenland, zoowel by de vereenigde naties als bij de neutrale landen. De conferen- tie beveelt elk der betrokken mogendheden aan onverwijld tot liquidatie dezer activa over te gaan. Zij zullen op rekening van elk dezer naties geschre ven en in mindering gebracht worden van de herstelbetalin gen waarop zij recht hebben. Wat de neutrale landen be. treft, beveelt de conferentie aan, dat de vier mogendheden, die zitting hebben in den con- tröleraad te Berlijn stappen zullen ondernemen bij elk der betrokken regeeringen tenein de te bewerkstelligen, dat dc Duitsche activa ter beschik king van die mogendheden zul- len worden gesteld. Zy zuUen gestort worden bij het herstel- ecalingsbureau teneinde ver volgens tusschen de rechtheb- benden te worden verdeeld. Of alle neutrale staten mee zullen werken, is onzeker. Luchtlijn Washington—Parijs. De eerste verbinding dcor dc lucht tusschen Washington en Parijs is tot stand gebracht. De „Paris Sky Chief" van de ..Transcontinentale Luclitv. Mij." is Dinsdagmorgen op he'. vliegveld Orly aangekomen. Wapensmokkel in interneeringskamp. Toen bekend werd dat in he*, kamp voor politieke gevan genen te Schoorl wapensmok kel werd gepleegd, werd met 200 man gezagstroepen en 200 marechaussee bij verrassing een onderzoek ingesteld. Op valsche papieren kregen vreem den toegang. Een meisje dat ook op deze wil ze binnenkwam, wekte verdenking, werd ge pakt en bekende volledig. De leiding van het kamp (com mandant P. A. Spanclaw er wnd. commandant Jac. van Dieren) en het geheele perso neel is direct vervangen. Lei ding en bewaking wordt scherp verhoord. Alle 1095 gedetineer. den worden gefouilleerd en uitgezonderd zieken naar „de krententuin" bij Hoorn ge bracht In verband met deze wapensmokkelaf faire zyn in Amsterdam reeds 4 man gear resteerd. MINISTERS OP DE BRUO. In de uitzending -op d: brug" van radio Herrijzend Ne derland" op Vrijdag 7 Decem ber, zal de minister van onder wijs- kunsten en weterischap- oen. nrof. dr. G. van der Leeuw, spreken over ,.de toe komst van de Nederlandsche beschaving". HET WERELDGEBEUREN Nieuwe onthullingen in Neurenberg. Het proces te Neurenberg heeft Dinsdag een buitenge woon belangwekkend verloop gekregen, toen de Britsche openbare aanklager de Duit sche aanvalsplannen tegen het Westen besprak. Elders vindt men een uit voerige weergave van dit re laas, dat eens te meer aan toont, hoe door en door valsch alle beloften van Hitier waren en hoe vastbesloten men was tot het voeren van oorlog. Op 23 Nov. 1939 zei Hitier tot zijn militaire leiders: „Men zou mij ervan kunnen beschul digen altijd maar weer op nieuw te willen vechten. Wel nu, in strijd zie ik het. lot van alle m^schelyke wezens." En Hitier handelde hier naar op de meest sluwe wijze. Hij gaf te kennen, dat de neutralen een voor een buiten gevecht moesten worden ge steld. Ciano wilde uitstel van den oorlog voor twee of drie jaar, maar Hitier zette door en viel Polen aan. De aanval op Polen was bepaald op 26 Augustus. Op dien dag sloot Engeland evenwel een verdrag van wederzijdschen bijstand met Polen en even aarzelde Hitier. Toen lokte hij inci denten uit en viel Polen op 1 September aan. Shawcross schetste ook de voorbereidingen voor den aan val op Scandinavië met be hulp van Quislings aanhan gers. Reeds te voren werden in kolenbooten Duitsche troe pen naar Noorwegen gesmok keld. Dat Scandinavië aange vallen werd vóór het Westen hield verband met de weers omstandigheden. Hitier wendde voor, dat de aanval geschiedde om Scandi navië te beschermen. Tegen over zijn militaire, en partijlei ders gaf hij echter toe, dat het geschiedde om de ertsbasis in Zweden te beschermen en een aanvalsbasis tegen Enge land te scheppen. In den loop van zijn mili taire beschouwing zeide Shawcross voorts nog, dat Hit- Ier op 16 Juli 1940 aan Keitel en Jodl order gaf tot een in vasie in Engeland. Deze order begon met de woorden: „Sinds Engeland ondanks zijn hope- looze militaire situatie geen teekenen toont van bereidheid tot onderhandelen, heb ik be sloten landingsoperaties in En geland voor te bereiden en zoo noodig uit t3 voeren". „Op deze woorden zullen wij, Engelschen, altijd trotsch blijven", zeide Shawcross. Hit- Iers invasicplannen werden doorkruist door den triomf van de Britsche luchtmacht. Raeders aanteekeningen zeg gen dat Duitschland in den .ïerfst van 194 niet -vt meester was in de lucht boven het Kanaal en daarom ge- noodzaakt was de invasie op te geven en zich naar het Oosten te wenden. Want zon der strijd en zonder veroverin- gen kon Hitiers ryk niet voort leven. Wat den aanval op Rus land aangaat valt uit de me- dedeelingen van Shawcross nog op te merken, dat nog on 7 Juni de Duitsche ambassadeur te Moskou Hitier meldde, dat Stalin en Molotov geen oorlog met Duitschland wilden. Toch begon cp 22 -Turn r'e si: wegens de „bedreiging der Duitsche grenzen door de Sov jet-T7niè" Het proces-Neurenberg le vert wel belangwekkend his torisch materiaal op. Nieuwe wandaad in Bandoeng. 14 EUROPEANEN LEVEND VERBRAND. Volgens de jongste berich ten uit Batavia zal er inder daad een conferentie te Singa pore worden gehouden over den toestand in Azië. De Ne derlandsche delegatie zal be staan uit dr. van Mook, admi raal Helfiich- mr van uyen en graaf van Bij landt. Onder meer zal de vraag worden be antwoord of Nederlandsche soldaten toegelaten zullen worden op Java en Sumatra. Extremisten hebben in Ban doeng 14 Europeanen in een huis opgesloten en dit daarna in brand gestoken. Alle 14 kwamen om het leven. Het Preangerhotel en het Savoy- hotel te Bandoeng werden na Indonesische aanvallen ont ruimd door de Britten. 800 vrouwen en kinderen werden Dinsdag uit Bandoeng naar Batavia geëvacueerd. Tot dus verre sneuvelden in Bandoeng 131 Britsche soldaten. Er vie len 528 gewonden en 186 ver misten. Te Magelang zijn alle amb tenaren van de Indonesische regeering door extremisten vermoord. In het Engelsche Lagerhuis is het verleden week gepubli ceerde beroep op de wereld ten gunste van de 200.000 menschent die op Java nog in gevaar zyn. ter sprake ge bracht. Besluiten werden niet genomen. Deel van Duitsch leger nog intact? De Sovjet-autoriteiten heb ben een memorandum over handigd aan den geallieer den contróleraad te Eerlijn, waarin zij hun verwondering uitspreken over het feit, dat in de Britsche zóne zich nog groote eenheden van het Duit sche leger, de vloot en de lucht, macht bevinden, bij elkaar meer dan 100.000 man. De Sovjet-autoriteiten achten dit :n strijd met de besluiten van Potsdam en hun zijn geen bij-, ■rondere omstandigheden be leend, die deze afwijking zou den rechtvaardigen. kreeg 20 jaar De Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag heen Woensdag het eerste defini tieve joodvonnis uitgesproken. Dit vonnis werd uitgespro ken over Max Blokzyl, die be schuldigd Is van het voortge zet misdryf van het opzecteiyk in tyd van oorlog aan den vyand hulp verleenen. Het ver zoek voor cassatie, ingediend door Blokzijls verdediger, mr. A V. de Lauwere, werd door den Raad verworpen. Hoewel dit het eerste defi nitieve doodvonnis was wegens een politiek misdryf in ons land en het, gezien de uit spraak van het byzonder ge rechtshof en het requisitoir van mr. Langemeijer, advo caat-fiscaal bij den Bijzonde ren Raad van Cassatie, te ver wachten was, was de publieke belangstelling gering le noe men. Een uitzondering makend op den regel las mr. Hage, presi dent van den Brjzonderen Raad van Cassatie, het vonnis zelf voor. Blokzijl hoorde het staande aan en toonde geen ontroering. Bij het vonnis was tevens bepaald dat Max Blokzyl ver dien wordt verklaard van de hem verleende orde van Oranje Nassau en van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. In de zaak tegen J. Breed- veld uit Delft, die den dood van verscheidene Joden op zijn geweten heeft en m ver band hiermede door het Bij zonder Gerechtshof ter dood De kosten. Een Amerikaansch geleerde, James H. Brady, heeft bere kend. dat de tweede wereld oorlog de wereld aan bewa pening en oorlogsmateriaal ongeveer 2-500.000 millioen gulden gekost heeft. De totale oorlogsschade bedraagt onge veer 600.000 millioen gulden Bij deze cijfers zijn de be dragen, betrekking hebbende op den tienjarigeii oorlog in China, niet meegerekend yy Sinterklaas kan schaatsen. In het Anisterdamdche >,ljs- liockey3tadion" verscheen in de rust van een wedstrijd Sint Nicolaas, vergezeld door drit zwarte Pieten en omstuwd door een 20-tnl jonge da mes cn meisjes in fleurige costuumpjes op het gladde vlak. Het was duidelijk te zien dal de Spaansche bisschop reeds cenige honderden win ters een bezoek aan Neder land bracht. Zijn hoogwaar dige excellentie kon zich on danks zijn lioogen leeftijd op schaatsen bijna even goed be wegen als op zijn schimmel in tegenstelling met zijn veel jongere slaven, die zich meer horizontaal dan verticaal over liet ij3 bewogen. In 1944 bijna 1% millioen verlies. In de afgeloopen oorlogs jaren heeft de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen naar schatting ruim zeven millioen gulden schade geleden, een bedrag nog stijgen zal ten gevolge van verdere verhoo ging van materiaalprijzen en arbeidsloonen. Tot midden 1945 is aan re paraties ruim twee millioen gulden besteed. Het jaar 1944 sluit voor de maatschappij met een verlies van 1.725,550.19. Wanneer het bombardement, vooraf gaand aan de bevrijding, ons gespaard had kunnen worden, zou het resultaat belangrijk gunstiger zijn geweest, zoo vermeldt het jaarverslag over 1944. Tot begin September werd naar omstandigheden geregeld gewerkt. Na de bevryding werd onmiddellyk alles in het werk gesteld om het bedryf weer op gang te brengen. Grooten steun werd daarby van de marine-autoriteiten ontvangen, die de maatschap pij direct inschakelden bij den arbeid, verbonden aan de „mutual aid agreement", ter wijl tevens verschillende repa raties voor de Kon. Ned. Ma rine werden opgedragen. Aan vankelijk konden niet alle werknemers geplaatst worden, mede door verkeersmoeilijkhe den. De bezetting was dien tengevolge op 31 December nog pa3 1531 man. Er moest een wachtgeldregeling ge. maakt worden, die niettegen staande overheidssubsidie voor de maatschappij zeer kostbaar was. In de oorlogsjaren werd herhaaldelijk schade bekomen, welke geleidelijk ten deele hersteld werd. In de Novem berdagen 1944 werd echter zeer groote schade geleden, zoodat aanvankelyk een groot gedeelte van het werk moest bestaan in het water- en wind- dicht maken van gebouwen, die niet te zeer vernield waren. Hoe het bedryf zich in de 0e ELocq van Scheltinga geen definitieve uitspraak. De voormalige burgemees ter van Wassenaar, jhr. D. de Blocq van Scheltinga, die door het Byzonder Gerechtshof was veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, hoorde zich veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De laatste uitspraak van den Raad van Cassatie gold H. Sogers te 's-Gravenhage, die vrijwillig in Duitschen krijgsdienst was getreden. De uitspraak luidde 10 laar ge vangenisstraf. Het Byzonder Gerechtshof had hem tot 8 jaar veroor deeld. Hers.el geëvacueerde middenstanasbedrijven Bij K.B. is geregeld dat men voor hervatting van een ty- dens de bezetting geëvacueerd middenstandsbedrijf vóór 22 Jan. a.s. vergunning aan de ka mer van koophandel moet vra gen, evenals voor voortzetting van een middenstandsbedrijf, dat thans in een destijds ge- evacueerde onderneming wordt uitgeoefend. De oorspronkelij ke ondernemer heeft, als thans een ander in zijn geëvacueerde bedryf als ondernemer werk zaam is voorrang; deze an dere ondernemer kan in dit geval vergunning voor ver- Dlaatsing binnen dezelfde ge meente voor zulk een ver plaatsing is steeds vergunning noodig vragen. naaste toekomst zal ontwik kelen kan nog niet worden overzien. De buitensporige hooge belastingen en heffin gen (in 1945 werd den fiscus rond 700.000 b:taald- excl. omzetbelasting) die voor een deel ook worden gevorderd, wanneer verlies is geleden, zul len herstellingen en ook ver vanging van versleten en ver ouderde machines belemmeren. De grondstoffenpositie is slecht en aankoop wordt be moeilijkt door velerlei daaraan verbonden, door verschillende instanties voorgeschreven for maliteiten, die veel vertraging veroorzaken. Tenslotte worden door overheidsinstanties, zelfs ten behoeve van bewakings diensten, vakarbeiders aan het bedryf onttrokken. De indirecte gevolgen van den oorlog en de schade door diefstallen komen in de cijfers over '44 nog maar gedeeltelijk tot uitdrukking. Thans werken de werf en de machinefabriek nog niet met volle capaciteit. De vliegtuigafdeeling is zonder werk. Tengevolge van een en ander zal 1945 dan ook nog een verlies brengen. De Winstrekening over 1944 sluit in debet en credit met een bedrag van 4.360.667-11, w.o. een bedrag van 2-626.947.57 aan uitkomst van di- 'erse werken en een saldo verlies an 1.725.550.19. De balans per 1 Jan. 1945 geeft in activa en passiva :n bedrag van 68-614.681-77 aan- De aandeelhoudersvergadering of 17 Dec. zal moeten voorzien in de va cature van commissaris ontstaan door de periodieke aftreding van den heer dr. J. J. C- van Dijk, die her kiesbaar is. Fusiebesprekingen N.V.V. E.V.C. geschorst. Het N.V.V-bestuur heeft dt rusiebesprekingen met de E V. C. voorloopig geschorst. De heer Blokzijl, voorzitter van de E.V.C., heeft, naar het N V.V. mededeelt, volkomen in strjjd met de gemaakte afspra ken, en, volgens de persversla gen, bovendien op onjuiste wijze, mededeelingen gedaan over de fusiebesprekingen in een openbare vergadering te Rotterdam. De a.s. verkiezingen. Zooals gemeld, ligt. het in de bedoeling de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten, zoomede de stemming voor die verkie zingen op denzelfden dag te houden. Als da'g ter candidaatstelling voor deze verkiezingen is be stemd de tweede Dinsdag van April 19£6, waarna binnen 45 dagen de stemming moet olaats vinden op een, door den minister van binnenlandsche zaken, te bepalen dag. Als dag ter candidaatstel ling voor de verkiezing van de gemeenteraden is aanvan kelyk bestemd de tweede Dins dag van Juni 1946. Binnenkort zal hieromtrent bij de Tweede Kamer een wets ontwerp worden ingediend. Oorlogsmonumenten in Nederland. Begin November is-.een Kon. Besluit afgekondigd, waarbij het oprichten van oorlogs. oi vredesgedenkteekenen in ons land werd geregeld. Plannen .ot het oprichten van monu menten werden nu voorgelegd aan de bij het K.B. ingestelde commissie. Deze zendt dan de ontwerpen met haar advies door aan den minister van on derwijs, kunsten en weten schappen, die de toestemming geeft. Zoolang deze commissie nog niet is geïnstalleerd, zal nog geen toestemming kunnen worden gegeven voor het op richten van oorlogs. of vredes gedenkteekenen. GEEN ISOLATIONISME MEER. De senaat der V.S. heeft met 65 tegen 9 stemmen een amendement van senator Wheeler, dat voorstelde dat slechts het Congres mocht be slissen, of Amerikaansche .troepen overzee gezonden mochten worden, verworpen. Wheeler had dit amendement ingediend in verband met de discussies over den veiligheids raad der Vereenigde Volken en met het oog op een even tueel gebruik door dien raad van Amerikaansche strijd krachten. Cred.'etovereenkomst met Canada. De Canadeesche minister van financiën, Lisley, heeft bij het Canadeesche parlement een wet aanhangig gemaakt tot het verleenen van export- credieten aan Nederland er Ne>d.-Indië tot een bedrag van '.50 000.000 dollar. Nederland heeft van Canada reeds 9 millioen bushel graan, voor 11.468.000 dollar aan trucks, landbouwmachines tot een waarde van 510.000 dol lar. en kunstmest voor een bedrag van 1.964.000 dollar aangekocht. AANSLAGEN OP ENGELSCHE SOLDATEN IN DUITSCHLAND. De Britsche troepen zijn gewaar schuwd om op hun hoede te zijn te gen aanvallen van Duitschers, Deze waarschuwing, die volgde op den moord op twee Britsche soldaten in de Britsche zone, waarbij een derde werd gewond, luidde: ..Het is waar schijnlijk. dat de toe tand voor dt Duitschers gedurende den winter er ger zal worden door het tekort aan voedsel cn brandstoffen. Kwartieren en hoofdkwartier zullen wel niet door een groot aantal Duitschers worder aangevallen. Het grootste gevaar be staat in een aanval op militairen, dit ilieén loopen of rijden tijdens de uit oefening van hun dienst, vooral het donker". ONTSLAG BURGEMEESTER VAN WISSEKERKE- Aan den heer J. Geuze, se dert 1932 burgemeester van *Vissekerke, is ongevraagd eer vol ontslag verleend. De heer M. Vogelaar, tot nu toe secretaris van 's-Heei Arendskerke. is met de waar neming van het burgemeester schap belast- In een vergadering van de Prov. Zeeuwsche Wagenma- kerspatroonsvereeniging, te Goes gehouden, werd de heer C. Davidse van Meliskerke tot voorzitter gekozen, daar de heer J. J. Frangoijs uit Krui- n.ngen zich niet herkiesbaar stelde. Voorts gaf de heer mr. vVoudscra, secretaris der F. O. C W. A., richtlijnen voor de houding tegenover de vakgroep, terwijl mr. Over- duin de houding der vakgroe pen belichtte. De vergadering meende dat de F. O. C. W. A. (vooroorlogsche vereeniging) ten spoedigste de plaats van de vakgroepen moest innemen. Er zal een bezwaarschrift aan de regeering worden ge richt. De oud=voorzitter werd dank gebracht voor zijn jaren lange leiding. Woensdagochtend omstreeks kwart vcor twaalf, werd op de Vlakebrug een wielrijder aangereden door een slippen den vrachtauto. Het slacht offer, dat tusschen de brug- deelen werd geslingerd, is met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis te Goes opgenomen Het rijwiel werd geheel ver nield. Dinsdag jl. vertrok een 50- tal jongens van 1317 jaar, afkomstig uit Walcheren en Z.-Beveland, -naar Schotland, waar zij 2 maanden in een kamp in de nabijheid West Linton zullen doorbrengen. Tot hulpkassier bij de Coö peratieve Boerenleenbank te Borssele is benoemd de heer A. van den Ende. In de gehouden vergadering van de ingelanden van den calam. Borsselepolder werd op het verzoek van het bestuur van den van Citterspolóer, om het overtollige water uit dien polder te loozen via den Bors selepolder, afwyzend beschikt. Tot kerkvoogd der Nederl. Herv. kerk te Borssele is be noemd de heer Joh. Veerhoek. Tot gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Rilland werden herko zen tie heeren J. A. Bcot, W. J. Taillie en L. van Weele en gekozen de heeren M. A. Fran- gois en P. Lobbezoo Cz. Tot ouderling werd herbenoemd de heer M. C. Lobbezoo, terwjjl in de vacature C. Prevo, die zich niet herkiesbaar stelde, jexozen werd Ut diaken de heer J. L. Lambrechtse. Als notabelen werden herbenoemd de heeren A. A. Mol, M. C. de Koster en Joh. Slabbekoorn. Zaterdag hield de vereeni- ging tot aankoop van kunst meststoffen en andere land- oouwbenoodigdheden te Wol- ïaarisuijk een algemeene ver gadering. Een bestuursvoorstel ;ot aansluiting bij de plaatse- 4jke afd. van de Z.L.M., werd, na uitvoerige bespreking, ver worpen. Te Woli'aartsdijk bracht de jollecte voor de SLichting 1940- 1945 1510,95 op; voor een grafmonument voor gevalle nen uit deze gemeente 583, en voor de zending werd in de Ned. Herv. kerk j 356 ingeza meld. NIEUWE BUSDIENSTEN OP WALCHEREN. Langzamerhand kan de N.V. Stoonuran. Walcheren, un- aanKS groote moeilijkheden in verband met gebrek aan ma terieel, weer overgaan tot uit breiding van haar busdiensten op Walcheren. Zoo werd deze week de dienst Middelburg .iiOUuelande reeds met een zg. oellenwagen geopend. Er bestaat voorts een goede kans, dat Maandag ajs. een ousverbmding Stad—Station te Vlissingen tot stand komt in aansluiting op de treinen, uit gezonderd de vroegste en "Laat- 'Sto treinen. Nog vóór Niéuw- jaar hoopt men ook met een omgebouwden bellenwagen op Veere te kunnen gaan rijden. De dienst MiddelburgVlis singen, in de plaats tredend van de tramverbinding, hoopt men 1 Jan. a.s. tot stand te brengen. Ook een verbinding Middel burgDomburg is, naar men hoopt, binnen afzienbaren tijd aan de orde. Een nieuwe verbinding zou die zyn, tusschen Middelburg an Grypskerke, waarvoor even eens een plan bestaat. Tenslotte wordt Maandag a.s. de busverbinding Middel- ourgGoes uitgebreid. De Roode Kruiscollecten voor Indië brachten op: Middelburg 2583.88. un de bussen bij slagers en kruideniers werd als dank voor het varkensvleesch en jam 2444.66 geofferd) jouburg 422.77; Nieuw en St. Joosland 248.50; Wolfaartsdijk 1123; 's Heer Hendrikskmderen 256.40. 's- Heer Arendskerke (dorp) j 986.50; Nieuwdorp 738.90; Lewedorp 408.65; 's-Graven- ,iolder 682.95. Voor het tribunaal te Goes' stond Dinsdag o.a. terecht de 51-jarige Eduardes Kalle, vroe ger burgemeester en ook lid van de Prov. Staten van Zëe- land, wonende te Westdorpe. thans winkelier en kranten- colporteur Volgens de dagvaarding was hij van 1941 lid der N.S.B.. colnorteerde hij met „Volk 'en Vaderland" en kringpropagan disten blokleider voor Winter hulp; hy maakte lijsten op van ondergédokenen voor de Sie- cherheitspolizei, en vorderde menschen voor de weermacht, ondèr bedreiging met 't kamp Vught. Verdachte ontkende ooit een lijst van onderduikers te heb ben opgemaakt. Nadat de voor zitter van de R.K. Arbeiders beweging te Breda was ge hoord, vond het tribunaal net geweascht nog andere perso nen te dagvaarden tegen Vry dag a.s. Aan den 43-j. arts Antonlu; W. H. F. Peij uit Stoppeldijk werd ten laste gelegd, dat hij de hulp van Duitsche instan ties heeft ingeroepen om niet uit zijn woning te worden ge zet; dat hij niet aan de artsen staking heeft deelgenomen en lid is g-weest van den Ned /olksdienst. Zoowel verd. zelf als enkele etulgen betoogden, dat Pei illegaal werk deed, een doch er van j'den in huis opnan 2L de ouders zelf van levens ïiddelen voorzag. Dit werd bevestigd door d loeder van. genoemd meisje terwijl een oud illegaal wer ker, die zelf ter dood was ver oordeeld, verzekerde niet te kunnen begrijpen hoe men te en dezen arts een klacht seeft kunnen indienen. Hy is zonder zyn medeweten als lid van den N.V.D. ingeschreven. De verdediger, mr H. B L. de Rechter uit Hulst, betoog de uitvoerig, dat deze verdach te onschuldig is. LAATSTE NIEUWS Beter bier. Van heden af zal weer bier in. den handel worden gebracht met een hooger gehalte, waar door het bier bijna op voor-oor- logsche kwaliteit wordt ge bracht. In verband hiermede moeten de prijzen worden her zien. De verhooging van den prijs per glas in het café kan worden opgevangen door de per 1 Sept. 1945 plaats gehad hebbende verhooging. De fles- schen-bierprijzen ondergaan voor den consument echter een verhooging. Loontoeslag In metaalnijverheid. Het college van rUksbemid- ilelaars beeft bepaald, dat de .ydeljjke toeslag van 10 pet. voor de geteisterde gebieden op de looiien iu de metaal- nlfve ha'd slech's is toegestaan tot 1 Februari 1946.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3