PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT De Duitsche aanvalsplannen tegen Nederland. HITLER GAF BEVEL TOT INVASIE IN ENGELAND TriGmf der Britsche luchtmacht deed plan mislukken. Dz Scheldeleed ruim 7 millioen schade. Na-oorlogsche moeilijkheden werken belommerend. Doodstraf voor Blokzijl gehandhaafd. UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur G- Bnllintijn (met redactioneele medewerking van dr. W- U. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vllssingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L- W. Schoch, Vlisslngen. B. A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg Donderdag 6 Dec. 1945 188e Jaargang Nummer 203 AKi'rtNt-Mb.o r««ili» 25 tent pet week. t 3-20 pet kwartaal, franco per post. 3 45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT minimum oer advertentie t 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen VValstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen»; Middelburg Londcnsche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15. telefoon 2475. Terneu/en Nieuwediepstraat 23 Postrekening 3593110 Prov- ■M'ildelhurg. Stonden reeds in 1938 vast. Sfenht ureer IpJririp tot dwars door Nederland en Bel- .ecni weer ïuuue iui gië op Frankftjk. De eerste uitstel. Dinsdag1 zijn in Neurenberg de Duitsche aanvalsplannen op West-Europa ter sprake gebracht door den Britschen firocureur-generaal, sir Hart- ey Shawcross. Daarbij kwant vast te staan, dat de Duit-; sellers reeds in 1938 plannen gereed hadden om Nederland en België te gebruiken als basis voor een beslissende actie in het Westen, voor het geval, dat Engeland en Frank rijk Tsjecho-Slowakye te hulp zouden komen. Deze plannen werden opge steld, hoewel aan Nederland, België en Luxemburg niet minder dan elf maal de plech- tigste verzekering was gege ven van Duitschland's vrede lievende bedoelingen. De rede van Shawcross bracht weinig nieuwe feiten met betrekking tot den inval op Nederland aan het licht. Niettemin was zg indrukwekkend door de te genstellingen tusschen de Duitsche verzekeringen en de plannen, die zij tegenover elkaar stelde. Wie herinnert zich niet de plechtigste verze keringen inzake de eerbiedi ging van de neutraliteit door de Duitsche gezanten in Gravenhage en Brussel. Op hetzelfde moment, waar op zij werden afgelegd, sprak Hitier tot de weermacht: „Als Nederland en België met suc ces worden bezet en gehouden dan is een succesvolle oorlog tegen Engeland verzekerd." Er was in de zaal tijdens de rede van Shawcross een groote kaart opgehangen waarop de aanvallen van Duitschland als de armen van een inktvisch naar alle richtingen grijpen. Zij dienden in de voorstelling van de Duitsche propaganda altijd ter bescherming van Duitschland, maar deze propa ganda is wel in scherpe tegen stelling tot een document van generaal von Blomberg, dat de Britsche aanklager zal over leggen. Von Blomberg, d;e toen rijksminister van oorlog was, stelde daarin vast, dat de aL- gemeene toestand de veron derstelling wettigde, dat Duitschland de mogelijkheid van een aanval eener andere mogendheid niet behoefde te overwegen, omdat geen ander land den oorlog wenschte of voorbereid was. Dat was in 1937, toen de Duitsche leiders tot hun volk andere woorden spraken om het „kanone statt butter" te doen kiezen. Uit alles blijkt, dat het de bedoeling van Hitler is ge weest om reeds in het najaar van 1939 Nederland en België aan te vallen. Meestal als ge volg der slechte weersomstan digheden moesten deze plan nen echter van dag tot da§ worden uitgesteld. Dit komt vast te staan door een serie van 17 brieven, gedateerd van 7 Nov. '39 tot 9 Mei 1940, die door de Britten als bewijs materiaal werden overgelegd. Hitier besloot tot de actie in het Westen in October '39 onder het motief, dat anders het vertrouwen in een Duit sche overwinning bij de neu tralen zou verminderen er Italië niet mee zou willen hel pen. Hij gelastte den aanval Duitsche activa worden in beslag genomen De herstelbetalingsconferen tie heeft drie voorstellen aan genomen betreffende de Duit sche actie in het buitenland. Deze voorstellen zullen worden voorgelegd aan den Controle- raad te Berlijn, die hierover moet beslissen. De conferentie beveelt in de eerste plaats de confiscatie aan van alle Duitsche activa in het buitenland, zoowel bij de vereenigde naties als bij de neutrale landen. De conferen tie beveelt elk der betrokken mogendheden aan onverwijld tot liquidatie dezer activa over te gaan. Zij zullen op rekening van elk dezer naties geschre ven en in mindering gebracht worden van de herstelbetalin gen waarop zij recht hebben Wat de neutrale landen be treft, beveelt de conferentie aan, dat de vier mogendheden, die zitting hebben in den con- tröleraad te Berlijn stappen zullen ondernemen bij elk der betrokken regeeringen tenein de te bewerkstelligen, dat de Duitsche activa ter beschik king van die mogendheden zul. len worden gesteld. Zij zullen gestort worden bij het herstel betalingsbureau teneinde ver volgens tusschen de rechtheb benden te worden verdeeld. Of alle neutrale staten mee zullen werken, is onzeker. Luchtlijn WashingtonParijs. De eerste verbinding door de lucht tusschen Washington er- Parijs is tot stand gebracht De „Paris Sky Chief" van dc „Transcontinentale Lucht v. Mij." is Dinsdagmorgen op he' vliegveld Orly aangekomen. stoot moest leiden tot de be zetting van een linie van de Maas tot de Grebbe. Verdere actie tegen Nederland zou af hangen van het effect van onze waterlinie en de militaire en politieke houding van Ne derland. Er moest zooveel mo gelijk Nederlandsch gebied worden bezet. De rede van Shawcross nam bijna den geheelen dag in beslag. Na afloop kreeg Alderman gelegenheid zijn nog steeds niet voltooide documen teering inzake de overrompe ling van Tsjecho-Slowakije voort te zetten. Vrouw van Himmler als getuige. De vrouw van Himmler zit ln Neurenberg in de gevange nis en zal als getuige worden gehoord als haar verklaringen van beteekenis zijn voor de procesvoering. Zij verklaart dat zij weinig wist van Himm- lers leven. Wapensmokkel in Interneer,'ngskamp. Toen bekend werd dat in het kamp voor politieke gevan genen te Schoorl wapensmok kel werd gepleegd, werd met 200 man gezags troepen en 200 marechaussee bij verrassing een onderzoek ingesteld. Op, valsche papieren kregen vreem den toegang. Een meisje dat ook op deze wiize binnenkwam, wekte verdenking, werd ge pakt en bekende volledig. De leiding van het kamp (com mandant P. A. Spandaw wnd. commandant Jac. van Dieren) en het geheele perso neel is direct vervangen. Lei ding en bewaking wordt scherp verhoord. Alle 1095 gedetineer. den worden gefouilleerd en uitgezonderd zieken naar „de krententuin" bij Hoorn ge. bracht- In verband met deze wapensmokkelaf faire zijn ir Amsterdam reeds 4 man gear resteerd. MINISTERS OP DE BRUG. In de uitzending -op de brug" van radio Herrijzend Ne. derland" op Vrijdag 7 Decem ber, zal de minister van onder was. kunsten en wetenschap- oen, prof. dr. G. van der Leeuw, spreken over ,.de toe komst van de Nederlandsche beschaving" HET WERELDGEBEUREN Nieuwe onthullingen in Neurenberg Het proces te Neurenberg heeft Dinsdag een buitenge woon belangwekkend verloop gekregen, toen de Britsche openbare aanklager de Duit sche aanvalsplannen tegen het Westen besprak. Elders vindt men een uit voerige weergave van dit re laas, dat eens te meer aan toont, hoe door en door valsch alle beloften van Hitier waren en hoe vastbesloten men was tot het voeren van oorlog! Op 23 Nov. 1939 zei Hitier tot zijn militaire leiders: „Men zou mij ervan kunnen beschul digen altijd maar weer op nieuw te willen vechten. Wel nu, in strijd zie ik het lot van alle menschelijke wezens." En Hitier handelde hier. naar op de meest sluwe wijze. Hg gaf te kennen, dat de neutralen een voor een buiten gevecht moesten worden ge steld. Ciano wilde uitstel van den oorlog voor twee of drie jaar, maar Hitier zette door en viel Polen aan. De aanval op Polen was bepaald op 26 Augustus. Op dien dag sloot Engeland evenwel een verdrag van wederzijdschen bgstand met Polen en even aarzelde Hitier. Toen lokte hg inci denten uit en viel Polen op 1 September aan. Shawcross schetste ook de voorbereidingen voor den aan val op Scandinavië met be hulp van Quislings aanhan gers. Reeds te voren werden in kolenbooten Duitsche troe. pen naar Noorwegen gesmok keld. Dat Scandinavië aange vallen werd vóór het Westen hield verband met de weers omstandigheden. Hitier wendde voor, dat de aanval geschiedde om Scandi navië te beschermen. Tegen over zijn militaire, en parcijlei ders gaf hij echter toe, dat het geschiedde om de ertsbasis in Zweden te beschermen en een aanvalsbasis tegen Enge land te scheppen. In den loop van zyn mili taire beschouwing zeide Shawcross voorts nog, dat Hit- Ier op 16 Juli 1940 aan Keitel en Jodl order gaf tot een in vasie in Engeland. Deze order begon met de woorden: „Sinds Engeland ondanks zijn hope- looze militaire situatie geen teekenen toont van bereidheid tot onderhandelen, heb ik be sloten landingsoperaties in En geland voor te bereiden en zoo noodig uit te voeren". „Op deze woorden zullen wij, Engelschen, altijd trotsch blijven", zeide Shawcross. Hit- Iers invasieplannen werden Sinterklaas kan schaatsen. In het Amstcrdamsche .,!Js- liockcystadion" verscheen in de rust van een wedstrijd Sint Nicolaas, vergezeld door drie zwarte Pieten en omstuwd door een 20-tal jonge da mes en meisjes in fleurige costuumpjes op het gladde vlak. Het was duidelijk te zien dat de Spaansche bisschop reeds eenige honderden win ters een bezoek aan Neder land bracht. Zijn hoogwaar dige excellentie kon zich on danks zijn hoogen leeftijd op schaatsen bijna even goed be wegen als op zijn schimmel, in tegenstelling met zijn voel jongere slaven, die zich meer horizontaal dan verticaal over het ijs bewogen. doorkruist door den triomf van de Britsche 'luchtmacht. Raeders aanteekeningen zeg gen dat Duitschland in den herfst van 194J n.et lan er meester was in de lucht beven het Kanaal en daarom ge noodzaakt was de invasie op te geven en zich naar het Oosten te wenden. Want zon der strijd en zonder veroverin gen kon Hitiers rijk niet voort leven. Wat den aanval op Rus land aangaat valt uit de me- dedeelingen van Shawcross nog op te merken, dat nog op 1 Juni de Duitsche ambassadeur te Moskou Hitier meldde, dat Stalin en Molotov geen oorlog met Duitschland wilden. Toch begon op 22 Jum r'e strii wegens de „bedreiging der Duitsche grenzen door de Sov- jet-TTnié" Het proces-Neurenberg le vert wel belangwekkend his torisch materiaal op. Nieuwe wandaad in Bandoeng. 14 EUROPEANEN LEVEND VERBRAND. Volgens de jongste berich ten uit Batavia zal er inder daad een conferentie te Singa pore worden gehouden over den toestand in Azië. De Ne- derlandsche delegatie zal be staan uit dr. van Mook, admi raal H elf rich- mr van Oyen en graaf van Bijlandt. Onder meer zal de vraag worden be antwoord of Nederlandsche soldaten toegelaten zullen worden op Java en Sumatra. Extremisten hebben in Ban doeng 14 Europeanen in een huis opgesloten en dit daarna in brand gestoken. Alle 14 kwamen om het leven. Het Preangerhotel en het Savoy- hotel te Bandoeng werden na Indonesische aanvallen ont ruimd door de Britten. 800 vrouwen en kinderen werden Dinsdag uit Bandoeng naar Batavia geëvacueerd. Tot dus verre sneuvelden in Bandoeng 131 Britsche soldaten. Er vie len 528 gewonden en 186 ver misten. Te Magelang zijn alle amb tenaren van de Indonesische regeering door extremisten vermoord. In het Engelsche Lagerhuis is het verleden week gepubli ceerde beroep op de wereld ten gunste van de 200.000 menschen, die op Java nog in gevaar zijn, ter sprake ge bracht. Besluiten werden niet genomen. Deel van Duitsch leger nog Intact? De Sovjet-autoriteiten heb ben een memorandum over handigd aan den geallieer den contróleraad te Berlijn, waarin zg hun verwondering uitspreken over het feit, dat in de Britsche zóne zich nog groote eenheden van het Duit sche leger, de vloot en de lucht, macht bevinden, bij elkaar meer dan 100.000 man. De Sovjet-autoriteiten achten dit 'n strijd met de besluiten van Potsdam en hun zijn geen bij zondere omstandigheden be kend, die deze afwijking zou den rechtvaardigen. De Blocq van Scheltlnga kreeg 20 jaar De Bgzondere Raad i Cassatie te Den Haag heeft Woensdag het eerste defini tieve doodvonnis uitgesproken. Dit vonnis werd uitgespro ken over Max Blokzijl, die be schuldigd is van het voortge zet misdryf van het opzettelijk in tijd van oorlog aan den vgand hulp verleenen. Het ver zoek voor cassatie, ingediend door Blokzijl» verdediger, mr. A. V. de Lauwere, werd door den Raad verworpen. Hoewel dit het eerste defi nitieve doodvonnis was wegens een politiek misdrijf in ons land en het, gezien de uit spraak van het bijzonder ge rechtshof en het requisitoir van mr. Langemeijer, advo caat-fiscaal bg den Bijzonde ren Raad van Cassarie, te ver wachten was, was de publieke belangstelling gering te noe men. Een uitzondering makend op den regel las mr. Hage, presi dent van den Bijzonderen Raad van Cassatie, het vonnis zelf voor. Blokzijl hoorde het staande aan en toonde geen ontroering. Bij het vonnis was tevens bepaald dat Max Blokzijl ver vallen wordt verklaard van de hem verleende orde van Oranje Nassau en van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. In de zaak tegen J. Breed- veld uit Delft, die den dood van verscheidene Joden op zijn geweten heeft en in ver band hiermede door het Bij zonder Gerechtshof ter dood De kosten. Een Amerikaansch geleerde, James H. Brady, heeft bere kend. dat de tweede wereld oorlog de wereld aan bewa pening cn oorlogsmateriaal ongeveer 2.500.000 millioen gulden gekost heeft. De totale oorlogsschade bedraagt onge veer 600-000 millioen gulden Bij deze cijfers zijn de be dragen, betrekking hebbende op den tienjarigen oorlog in China, niet meegerekend V >r In 1944 bijna 1% millioen verlies. In de afgeloopen oorlogs jaren heeft de Kon. My. „De Schelde" le Vlissingen naar schatting ruim zeven millioen gulden schade geleden, een bedrag d#.i nog stijgen zal ten gevolge van verdere verhoo ging van materiaalpryzen en arbeidsloonen. Tot midden 1945 is aan re paraties ruim twee millioen gulden besteed. Het jaar 1944 sluit voor de maatschappij met een verlies van 1.725.550.19. Wanneer het bombardement, vooraf gaand aan de bevrijding, ons gespaard had kunnen worden, zou het resultaat belangrijk gunstiger zijn geweest, zoo vermeldt het jaarverslag over 1944. Tot begin September werd naar omstandigheden geregeld gewerkt. Na de bevrijding werd onmiddellijk alles in het werk gesteld om het bedrijf weer op gang te brengen. Grooten steun werd daarbij van de marine-autoriteiten ontvangen, die de maatschap pij direct inschakelden bij den arbeid, verbonden aan de ..mutual aid agreement", ter wijl tevens versohillende repa raties voor de Kon. Ned. Ma rine werden opgedragen. Aan vankelijk konden niet alle werknemers geplaatst worden, mede door verkeersmoeilijkhe den. De bezetting was dien tengevolge op 31 December nog pas 1531 man. Er moest een wachtgeldregeling ge maakt worden, die niettegen staande overheidssubsidie voor de maatschappij zeer kostbaar was. In de oorlogsjaren werd herhaaldelijk schade bekomen, welke geleidelijk ten deele hersteld werd. In de Novem berdagen 1944 werd echter zeer groote schade geleden, zcodat aanvankelijk een groot gedeelte van het werk moest bestaan in het water- en wind- dicht maken van gebouwen, die niet te zeer vernield waren. Hoe het bedrtff zich in de naaste toekomst zal ontwik kelen kan nog niet worden overzien. De buitensporige hooge belastingen en heffin gen (in 1945 werd den fiscus rond 700.000 btaald- excl. omzetbelasting) die voor een deel ook worden gevorderd, wanneer verlies is geleden,-zul len herstellingen en ook ver vanging van versleten en ver ouderde machines belemmeren. De grondstoffenpositie is slecht en aankoop wordt be moeilijkt door velerlei daaraan verbonden, door verschillende 'ns tan ties voorgeschreven for maliteiten, die veel vertraging veroorzaken. Tenslotte worden door overheidsinstanties, zelfs ten behoeve van bewakings diensten, vakarbeiders aan het bedrijf onttrokken. De indirecte gevolgen van den oorlog en de schade door diefstallen komen in de cijfers over '44 nog maar gedeeltelijk tot uitdrukking. Thans werken de werf en de machinefabriek nog niet met volle capaciteit. De vliegtuigafdeeling is zonder werk. Tengevolge van een en ander zal 1945 dan ook nog een verlies brengen. De Winstrekening over 1944 sluit fn debet en credit met een bedrag van 4.360-667-11, w-o. een, bedrag van 2-626-947-57 aan uitkomst van di verse werken en een saldo verlies van 1 1-725-550.19. De balans per I Jan. 1945 geeft in activa en passiva een bedrag van 6S-6I4.681.77 aan. De aandeelhoudersvergadering op 17 Dcc. zat moeten voorzien in de va cature van commissaris ontslaan door de periodieke aftreding van den heer dr. J. J C. van Dijk, die her kiesbaar is. Fusiebesprekingen N.V.V. E.V.C. geschorst. Het N.V.V.-bestuur heeft dc !usiebesprekingen met de E V. C. voorloopig geschorst. De heer Blokzijl, voorzitter van de E.V.C.heeft, naar het N V.V. mededeelt, volkomen in strgd met de gemaakte afspra ken, en, volgens de persversla gen, bovendien op onjuiste wijze, mededeelingen gedaan over de fusiebesprekingen in sen openbare vergadering te Rotterdam. was veroordeeld, deed de Raad geen definitieve uitspraak. _)e voormalige burgemees ter van Wassenaar, jhr. D. de Blocq van Scheltinga, die door het Bijzonder Gerechtshof was veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, hoorde zich veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De laatste uitspraak van den Raad van Cassatie gold H. Bogers te 's-Gravenhage, die vrijwillig in Duitschen krijgsdienst was getreden. De uitspraak luidde 10 iaar ge vangenisstraf. Het Bijzonder Gerechtshof had hem tot 8 iaar veroor deeld. De a.s. verkiezingen. Zooals gemeld, ligt het in de bedoeling de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten, zoomede de stemming voor die verkie zingen op denzelfden dag te houden. Als dag ter candidaatstelling voor deze verkiezingen is be stemd de tweede Dinsdag van April 1946, waarna binnen 45 dagen de stemming moet plaats vinden op een, door den minister van binnenlandsche zaken, te bepalen dag. Als dag ter candidaatstel ling voor de verkiezing van de gemeenteraden is aanvan kelijk bestemd de tweede Dins, dag van Juni 1946. .innenkort zal hieromtrent bg de Tweede Kamer een wets ontwerp worden ingediend. Oorlogsmonumenten In Nederland. Begin November is een Kon Besluit afgekondigd, waarbij het oprichLen van oorlogs. oi vredesgedenkteekenen in ons land werd geregeld. Plannen ;ot het oprichten van monu menten worden nu voorgelegd aan de bij het K.B. ingestelde commissie. Deze zer.dt dan de ontwerpen met haar advies door aan den minister van on derwijs, kunsten en weten schappen, die de toestemming geeft. Zoolang deze commissie nog niet is geïnstalleerd, zal nog jeen toestemming kunnen worden gegeven voor het op richten van oorlogs. of vredes gedenkteekenen. GEEN ISOLATIONISME MEER. De senaat der V.S. heeft met 65 tegen 9 stemmen een amendement van senator Wheeler, dat voorstelde dat slechts het Congres mocht be slissen, of Amerikaansche -troepen overzee gezonden mochten worden, verworpen. Wheeler had dit amendement ingediend in verband met de discussies over den veiligheids raad der Vereenigde Volken en met het oog op een even tueel gebruik door dien raad van Amerikaansche strijd krachten. Cred .'etove reen komst met Canada. De Canadeesche minister van financiën, Lisley, heeft bij het Canadeesche parlement een wet aanhangig gemaakt tot het .erleenen van export- credieten aan Nederland en Ned.-Indië tot een bedrag van 50-000.000 dollar. Nederland heeft van Canada reeds 9 millioen bushel graan, voor 11.468.000 dollar aan trucks, landbouwmachines tol een waarde van 510.000 dol lar, en kunstmest voor een bedrag van 1.964,000 dollar aangekocht. AANSLAGEN OP ENGELSCHE SOLDATEN IN DUITSCHLAND. De Britsche troepen zijn gewaar schuwd om op hun hoede te zijn te gen aanvallen van Duitschers, Deze waarschuwing, die volgde op den moörd op twee Britsche soldaten In de Britsche zone, waarbij een derde werd gewond, luidde: ..Het is waar ichijnlijk, dat dc toestand voor de Duitschers gedurende den winter er ger zal worden door het tekort aan 'Oedsel en brandstoffen. Kwartieren :n hoofdkwartier zullen wel niet dooi een groot aantal Duitschers worden aangevallen. Het grootste gevaar be staat ln een aanval op militairen, di< i'leen lonpen of rijden tijdens de uil oefening van hun dienst, vooral ir het donker". Herstel geevacueerde middenstanusbeürijven Bri K.B. Is geregeld dat men voor hervatting van een tij dens de bezetting geëvacueerd middenstandsbedrijf vóór 22 Jan a.s vergunning aan de ka mer van koophandel moet vra gen, evenals voor voortzetting van een middenstandsbedrijf, dat thans in een destijds ge- evacueerde onderneming wordt uitgeoefend. De oorspronkelij ke ondernemer heeft, als thans sen ander in zijn geëvacueerde bedrijf als ondernemer werk zaam is, voorrang; deze an dere ondernemer kan in dit geval vergunning voor ver plaatsing binnen dezelfde ge meente voor zulk een ver plaatsing is steeds vergunning noodig vragen. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN WISSEKERKE Aan den heer J. Geuze, se dert 1932 burgemeester van Wlssekerke, is ongevraagd eer vol ontslag verleend. De heer M. Vogelaar, tot nu toe secretaris van 's-Heei Arendskerke, is met de waar neming van het burgemeester schap belast. In den Westkanaaldijk nabij Voere wordt tot even boven waterniveau een coupure ge maakt om 2 zolderbakken, die bg het dichten van het dgkgat Vrouwenpolder werden ge bruikt en het eiland zijn inge dreven, naar buiten te bren gen. 't Werk wordt uitgevoerd door de M.U.Z. met medewer king van de Engelschen. In een vergadering van de Prov. Zeeuwsche Wagenma- kerspatroonsvereeniging, te Goes gehouden, werd de heer C. Davidse van Meliskerke Lot voorzitter gekozen, daar de heer J. J. Franqoijs uit Krui- n_ngen zich niet herkieebaai stelde. Voorts gaf de heer mr. vVoudstra, secretaris der F. O. C. W. A., richtlijnen voor de houding tegenover de vakgroep, terwijl mr. Over- duin de houding der vakgroe pen belichtte. De vergadering meende dat de F. O. C. W. A. (vooroorlogsche vereeniging) ten spoedigste de plaats van de vakgroepen moest innemen. Er zal een bezwaarschrift aan de regeering worden ge richt. De oud-voorzitter werd dank gebracht voor zgn jaren lange leiding. NIEUWE BUSDIENSTEN OP WALCHEREN. Langzamerhand kan de N V Stoom cram Walcheren, on danks groote moeilijkheden ii verband met gebrek aan ma cerieel, weer overgaan tot uit oreiding van haar busdienster op Walcheren. Zoo werd deze week de dienst Middelburg— ■outelande reeds met een zg oellenwagen geopend. Er bescaat voorts een goed» Kans, dat Maandag a.s. een ousverboiding StadStation L Vlissingen tot stand komt in aansluiting op de treinen, uit gezonderd de vroegste en laat sle treinen. Nog vóór Nieuw, jaar hoopt men ook met eei omgebouvvden bellenwagen of Vee re te kunnen gaan rijden De dienst Middelburg—Vlis singen, in de plaats tredenc van de tramverbinding, hoopt men 1 Jan. a.s. tot stand te brengen. Ook een verbinding Middel burgDomburg is, naar men hoopt, binnen afzienbaren tijc aan de orde. Een nieuwe verbinding zou die zijn, tusschen Middelburg _n Gnjpskerke, waarvoor even eens een plan bestaat. Tenslotte wordt Maandag a.s. de busverbinding Middel ourgGoes uitgebreid. De Roode Kruiscollecten vooi Indië brachten op: Middelburg 2583.88. (in de bussen bij -slagers en kruideniers werd als dank voor het varkensvleescb en jam 2444.66 geofferd) .ouburg 422.77; Nieuw- n> St. Joosl&nd 248.50; Dinsdagavond nam pastoor Timp te Vllssingen. wegens zgn vertrek naar Den haag. afscheid van de R.K. vereeni- gingen aldaar. Hoezeer pas toor Timp een plaats in de harten van zijn parochianen heeft veroverd, bleek duidelijk uit de zeer groote belangstel ling bij dit afscheid. Verschil lende sprekers voerden het woord, terwijl den vertrekken de enkele fraaie cadeaux wer den aangeboden. Pastoor Timp dankte voor de hem geboden goede wenschen en zei o.a. dat ny in Vlissingen gezegende ja ren heeft mogen doorbrengen en niet op eigen verzoek Vlis singen gaat verlaten. Mej. J. C L. van Male, on derwijzeres aan de o.l. schooi te Zuidzande, is in gelijke be trekking benoemd te Vlissin gen. In de Openbare Leeszaal te .'lissingen hebben de kinderen thans een eigen kamertje ge kregen, waar zij op Woensdag en Zaterdagmiddagen kunnen komen lezen. Het in frissche kleuren uitgevoerde kamertj; doet echt gezellig aan, terwijl de boekenplanken ruim gevuld zgn met aardige kinderboeken waarvan een deel gesel ion ken werd door Wassenaarsche kin deren. Alle kinderen van 7 jaar af zijn op de kostelooze ieesuurtjes welkom. Maandagavond hielden de J.H. en A.R. kiesvereenigin- gen te Vlissingen een gecom bineerde vei" adering, waarin als sprekers optraden de heer W. F. baron van der Feltz van Middelburg en de heer A, Vin gerling van Goes. Voor een niet talrijk, doch aandachtig gehoor, bepleitten oeide spreKers de noodzakelijk heid en samenwerking tus schen de beide prot-christelij- -ie politieke partijen. Maandagavond werd in „Mercurius" te Middelburg de eerste ontspanningsavond voor Je arbeiders van den weder opbouw, gehuisvest in ,.Kin- ■lerzorg", gegeven. De muziek vereniging „Excelsior" speel de opgewekte muziek. De heer L. Onderdijk, voorzitter van net in oprichting zijnde pro vinciale comité, dat zich met ie ontspanning voor de arbei ders van den wederopbouw zal oezig houden, hield een korte toespraak, waarna een serie korce films, w.o. die over Wal cheren van Mannus Franken, vertoond werd. De gemeenteraad van Dom- ourg besloot net beschadigde gemeen tenuis bg den iieroouw egelnk te vergiooten, met zoo mogelijk ook woonruimte voor een concierge of een politie- .unbtenaar. 1 Jan. a.s. zal de Herstel- dienst worden opgeheven. Het oersoneel zal eervol worden ontslagen. Met eigenaars van verwoes te en van nog bestaande pan den welke op erfpachtsgrond of zonder eenig recht, aan wel met recht van opstal zgn ge bouwd, zal een regeling wor den getroffen voor goedkoopen grcr.d. Er zal geen nieuwe frond meer in erfpacht wor- en gegeven. Dr. B. Vaandra ger werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. Pogingen van B. en W. om klompen in distributie te krijgen, hadden cot dusver geen resultaat. Op de vraag, of een bouw- olichtige ook „kleiner" mag bouwen, luidde het antwoord b^.estigend, mits op de rest van den grond het overige aantal kubieke meters wordt gebouwd. Besprekingen zijn gaande omtrent stichting van een volksbadhuis. Tenslotte werd het gevaar van de mijnenvel den achter den molen bespro ken. De burgemeester van Aagtekerke bereidt reeds maatregelen voor. Wegens zgn hoogen leeftijd en gezondheidstoestand heeft de heer W. Maljaars, bedankt als pres. kerkvoogd der Ned. Herv. kerk te Domburg. In zijn plaats is gekozen de heer H. van Sluys. In de week van 26 Nov. t.m. 30 Nov. werden 5112 kg. con sumptiegarnalen te Veere aan gevoerd. SPORT Slykhuls 3 maanden geschorst. De bekende lange afstandlooper en Nederlandsch recordhouder op diverse aistanden. W. Slijkhuis, van de A.A. C. nit Amsterdam, is voor drie maan den geschorst, wegens het meermalen deelnemen aan wedstrijden in het bui tenland tijdens de bezetting, zonder 'nestemmine van de K-N.A.u, LAATSIt INItUWS Beter bier. Van heden af zal weer bier in den handel worden gebracht met een hooger gehalte, waar door het bier bijna op voor-oor- logsche kwaliteit wordt ge bracht. In verband hiermede moeten de prijzen worden her zien De verhooging van den prijs per glas in het café kan worden opgevangen door d'e per 1 Sept. 1945 plaa's gehad hebbende verhooging. De fles- schen-bierprgzen ondergaan voor den consument echter een verhooging. Loontoeslag in metaalnijverheid. Het college van rgksbemid- ilelaars heeft bepaald, dat de .ijde!\jke toeslag van 1U pet, voor de geteisterde gebieden op de loonen in de metaal- nijverheid slech's Is toegestaan tót 1 Februari 1946.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1