PHOVIMCIALE ZEEUWSCHE COURANT Twee conferenties over Indië verwacht. De „Times" over Van Mook's positie. Rusland offerde 17 millioen menschen. Tsjecho Slowakije in Neurenberg aan de orde. Er zit schot inook bij de Spoorwegen. Materiaa'schaarschte nog groote handicap UIT DE PROVINCIE SJAR1R WIL OVEREENSTEMMING. Hoofdredacteur G. Balllntijn (rnet redactionecle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schocli, Vlissingen. B. A. van Verre, C- Zwagerman, M'burg WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Woensdag 5 Dee. 1945 188e Jaargang Nummer 202 '<Üt cent per week, 1 3-20 per kwartaal, franco ter Dost. t 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENT IBPRIJS 12 cent per out.» minimum oer advertentie 1 2- gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnenMiddeihurg Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes - Turtkade 15, telefoon 2475- Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 35930IM Communistische propagandisten aan het werk. Ondanks „blackout" in de nieuwsvoorziening, zelfs een van zoodanigen omvang en scherpte als het Britsche leger slechte tijdens de hoogtepun ten van zijn oorlogscampagnes heeft toegepast, is er in Ba tavia een geweldige activiteit achter de schermen. Waar schijnlijk zijn twee conferenties te verwachten in het midden van deze week. Volgens onbevestigde berich ten bereidt Lord Louis Mount- batten voor Woensdag een by- eenkomst voor, die te Singa pore tussohen hein en gene raal Christison en vicc-admi- raal Patterson gehouden zou worden, terwijl ook dr. van Mook aanwezig zou zyn. De andere byeenkomst waarvan sprake Ls, zal te Batavia plaats hebben tusschen de Ne derlanders en de Republikei nen. Men is van meening, dat de zinsnede in Sjarirs verklaring waarin hij zegt dat een bij eenkomst tusschen Nederlan ders en Indonesiërs „nauwe lijks vruchtdragend zou kun nen zijn", het duidelijk ge maakt heeft, dat naar Sjarirs meening zijn „kabinet" niet in staat is, gezag uit te oefenen over al diegenen, die den laat- sten tijd onder dekking van de rood-witte vlag oproerig ge weest zijn. VAN MOOK'S POSITIE. In een artikel van de „Ti mes", waarin melding wordt gemaakt van het vermoedelijk vertrek van dr. van Mook naar Nederland, wordt o.m. nog het volgende gezegd: „Dr. van Mook was in de eigen aardige positie van te reac- tionnair te zijn naar den zin der Nederlandsche regeering of tenminste naar den zin van de meerderheid van het Neder- landsche volk, terwijl hij te gelijkertijd te liberaal was voor den gemiddelden Nederl. Ind. resident. Zekere onofficieele gezanten uit Nederland hebben hem doen beseffen, dat hy niet meer in contact is met de meening in het moederland en het is mogelijk, dat hij naar Indië zal terugkeeren met voorstellen, die meer concreet zijn en verder gaan dan die onlangs zijn bekend gemaakt". Deze interpretatie laten wij uit den aard der zaak geheel voor rekening van den Times- correspondent te Batavia. Omtrent het bezoek van dr. van Mook, wordt te Den Haag vernomen dat de mogelijkheid hiertoe inderdaad in overwe ging is. Er is daar echter nog geen enkel bericht omtrent 't tijdstip ontvangen. Vermoede lijk si :elt het vertrek van dr. van Mook naar Singapore in de berichtgeving een belang rijke rol. C OMMUNISTISCHE PROPAGANDA. Oogenschijnlijk is er een re gelmatige stroom van com munistische propaganda van Java naar de andere eilanden, speciaal naar Sumatra, waar tegen de Nederlanders niet by machte zyn veel te doen, maar die veel last veroorzaakt. Een sprekend voorbeeld van de kracht van deze propagan da leverde het eiland Soemba- wa, waar op 15 October de Nederlandsche troepen welkom waren geheeten door de be volking. De Hollanders wer den echter gevolgd door de propagandisten en binnen 14 dagen was er een opmerkens waardige verandering in de houding van de bevolking, die buitengewoon onvriendelijk was geworden tegenover de Hollanders. De concentratie van de Ja- pansche soldaten op Java maakt nog weinig vorderingen. Vooral in Oost- en Midden- Java is de toestand verward De Jananners hebben geen con tact met hun eigen troepen en het geallieerde hoofdkwar tier heeft aan de republi- keinsche regeering verzocht mede te werken aan een ver dere concentratie van het Ja- pansche leger en de marine. Ex-koning Peter Ex-1coning Peter van Joego slavië zal zijn jaarwedde van 10.000 pond sterling behouden als hij zich niet met de poli tiek bemoeit. Doet hij dat niet, dan krijgt hij niets Aldus zou Tito besloten heb ben. Nieuws in een notedop N*1 J?n- begint het K.N.M-I. weer met de dagelïjksche verzending van een ,>weerkaartje" aan abonné's Het zg- „dageltjksch weerbericht" 'geeft een overzicht van de laatste ontwik keling van het weer in ons land. West- en Midden Europa en den AtJ. Oceaan. Het ledental van den bij het N-V. V. aangesloten ambtenaarebond pas seerde dezer dagen de 15.000 ,Pie personen, waarvan de stoffelijke resten in de Appèlbergen op den Haren zijn gevonden, schijnen Ï2 - ult afkomstig te zijn Waarschijnlijk zijn liet slachtoffers uit de stakingsdagen van Mei '43. Voor het bijz. gerechtshof IC Amsterdam werd 15 Jaar gev straf geëlscht tegen W. F. Marsman uit Utrecht, die op 7 Juni '43 een der opwekkers lot de staking in Mei '43 bij de Duitschers aangaf. Van 1 Dec. t.m. 5 Jan. wordt de eerste serie kinderzegels na den oorlog uitgegeven. Maandag hielden 200 politleagen. ten en 150 rechercheurs in Den Haag een groote razzia naar zwarte pieten De gcheelc Heinsterhuisstraat werd afgezet, waarna huis voor huis werd onderzocht. Alles wat maar even vreemd leek. werd voorloopig in be slag genomen. Op 1 Jan. zal bij dc P-T-T. de dienst als op Zondag worden gedaan. Wel zal overal een briefpostbestelling worden uitgevoerd (in de groote ste den zelfs twee), terwijl eveneens bus- llchtingen zullen plaats vinden. Voor het eerst sedert 1934 zijn Zondag in Brazilië verkiezingen ge houden. De dag verliep kalm. In Spanje zijn Zondag door de hjooarchisten demonstraties gehou- B'J Rocliefort stortte een Brltsch vliegtuig neer. 27 personen werden gedood. In alle Arabische landen zullen Joodsclie handelsondernemingen en fa- Orieken worden geboycot. Dc bezettingstroepen zullen voorloopig Met uit ltalRS worden te ruggetrokken. De Roemeensche sociaal-demo eraten zullen bij de komende verkie zingen eigen candidaten stellen en niet samengaan met dc communisten. Een vijfde deel van de Amerl- kaansche oorlogsvloot zal worden op gelegd en wel zoodanig, dat de heden binnen 10 dagen weer ge- vechtsklaar zijn. Hoe de Duitschers Rotterdam wilden verdedigen. STAD JN 9 VESTINGEN VERDEELD. Hoe weinig er van Rotter dam overgebleven zou zijn, in dien de Duitschers, zooals in hun voornemen lag, de stad tot het uiterste verdedigd had den, blijkt uit een achtergela ten plattegrond, waarop het verdedigingsstelsel duidelijk staat afgebeeld. De havens en de daarmede samenhangende bedrijven zou den tot geen enkelen prijs wor_ den overgegeven. Er was een hecht verdedigingsstelsel opge bouwd in negen sectoren, die elk afzonderlijk tot een meer of minder sterke vesting waren gemaakt- De Duitschers hebben slechts die havenwerken vernield, wel. kie zij niet verkozen te verde digen. Zou het tot een strijd gekomen zijn- dan waren èn de tunnel- èn de bruggen de lucht ingegaan. Geen urgentieverklaringen bij rijksbureaux. Vele industrieelen, handela ren en andere personen, die zich voor e~n toewijzing tot een rijksbureau wenden, leg gen daarbij urgentieverklarin- l over. Het ministerie van handel en nijverheid vestigt er de aandacht op, dat het onge vraagd inzenden van dergelij ke urgentieverklaringen geen nut heeft. De urgentie der aanvragen wordt beoordeeld aan de hand van door het algemeen belang bepaalde maatstaven. HET WERELDGEBEUREN Moskou en Iran. In de meeste staten zyn reeds totaalcijfers gepubliceerd over de verliezen aan men- schenlevens. die in dezen oor log werden geleden. Alleen de Sovjetunie zweeg tot dusver. Thans echter komen er cyfers los. Het Franoche instituut voor onderzoek van de Sovjeteco nomie deelt nl. mede, dat al leen al het aantal dooden ge schat moet worden op 17 mil lioen. Hiervan zijn 7 millioen militairen, die sneuvelden of aan hun verwondingen bezwe ken, 10 millioen waren bur gers, die aan het oorlogsge weld ten offer vielen. Vijf mil lioen werden direct gedood, vijf millioen stierven door hon ger, uitputting of deportatie. Het zijn verliescijfers die huiveringwekkend zyn, verlie zen, waarvan men zich geen voorstelling kan maken. Hoe de Franschen tot deze cijfers gekomen zijn, wordt niet ge meld, maar zy worden alge meen als juist beschouwd. Zijn zij dat inderdaad, dan heeft dé Sovjetunie een verlies ge leden, dat eerst na jaren over wonnen zal zijnDe cyfers bewijzen overigens, dat de Sov jet-unie niet teruggedeinsd is voor de zwaarste offers om de Nazi-terreur te breken en dat het inderdaad in de Sovjetunie is geweest, dat de Duitsche kracht gebroken is. Het proces in Neurenberg kruipt langzaam voort. Veel schot zit er niet in. maar het is goed, dat de wereld tot In details verneemt, op welke wijze de Nazi's hun afschuwe lijk spel hebben gespeeld. Maandag kwam na de hervat ting van de zitting de wijze waarop Tsjecho-Slowakije overweldigd werd, ter sprake. Ook hier een gewetenlooze voorbereiding tot oorlog, ter wijl de geheele wereld begeer de den vrede te handhaven Met alle internationale reac ties hadden de Duitschers re kening gehouden. Voor iedere misdaad, die welbewust ge pleegd werd, hadden zij hun verontschuldiging Iclaar. Het is goed, dat dit alles aan het licht komt. Deze week komt trouwens ook de Duitsche aanval op Scandinavië en Nederland en België ter sprake. Dat voor de documenten, die de Amerika nen te dezen opzichte ter tafel zullen brengen, in Nederland froote belangstelling bestaat, gt voor de hand. Uit alles blijkt overigens, dat het proces zeer lang zal duren. Hier en daar wordt ge vreesd, dat dit de belangstel ling voor het proces zal scha den en inderdaad is dit niet uitgesloten. Toch ls het goed, dat het Nazi-systeem grondig uiteen wordt gerafeld. Alleen daardoor kan komen vast te staan, hoe afschuwelijk het is geweest. Voor het overige is er v.»ei- nig nieuws uit het buitenland De Russen hebben de regee ring van Iran van antwoord dat de troepen, die Iran in Azerbeidsjan had, ruim vol doende waren om de orde te handhaven, maar dat deze troepen terreur uitoefenden.... Daarom werden geen nieuwe troepen toegelaten. Overigens zal Moskou de onafhankelijk heid van Iran eerbiedigen en uiterlijk 2 Maart volgens over eenkomst zijn troepen uit Iran terugtrekken. In Engeland constateert men, dat Iran slechts 1000 man naar Azerbeidsjan wilde zen den en dat Rusland niet alleen 30.000 man bij de grenzen van Iran concentreert, maar bo vendien een burgeroorlog in Iran voorbereidt. Dat kan nog aardig wat spanning geven! HERSTEL VAN DEN LANDBOUW Schade 6 800 millioen li; een persconferentie heb ben ir. J. Sevens ter en ir J. W. Hudig, directeuren van der. rijksdienst voor Landbouwher- stel, een en ander medegedeeld omtrent hetgeen reeds ge schied is en hetgeen nog gebeu ren moet. Reeds is 11.000 ha. grasland meer bewerkt en in gezaaid. Voor 't herstel van destruc- tuur van de met zout water geïnundeerde gronden werden in 1945 reeds meer dan 50 mil lioen kilo gips ingevoerd. Ver moedelijk zal deze hoeveelheid in 1946 tot 200 millioen kg. worden op' evoerd. De schadevergoedingen voor land- en tuinbouw worden door den ryksdienst voor landbouwherstel geregeld bin nen het raam van het besluit op de materieele oorlogsscha de 1945. De rijksbijdrage kan bij lange na niet alle schade, aan bedrijven toegebracht, dek ken. Die schade zal wel drie vier maal zoo hoog zijn. Daarom zal daarnaast nog een ruim stelsel van credietverlee- ning noodig zijn. De totale schade, aan onzen landbouw toegebracht, wordt geschat op 6 800 millioen gulden naar de prijsbasis van 1940. Ruim 25.000 arbeiders zijn thans bezig met het herstel van de landbouwgronden. De met zout water geïnun deerde gronden zullen, voor zoover het kleigronden zijn, ongeveer 6 jaar noodig hebben voor een volledig herstel. De eerste resultaten van. den inzaai op zoute gronden, wel op Tholen, zijn vrij gun stig. De gerst heeft gemiddeld op de voor inzaai vrij gegeven geïnundeerde gronden 60 pet. opgebracht van de opbrengst op de omliggende gronden, die niet geïnundeerd waren. Tenslotte wat verloren ging: 18.000 wagens en karren. 40.000 paardentuigen, 50.000 werktuigen en machines, 150 tractoren, 600 motoren, 310.000 stuks gereedschap en 1.900,000 stuks diversen; 5000 paarden, - 75.000 stuks rundvee, 13.000' gediend op haar gisteren door schapen, 76.000 varkens, 55.00C ons vermelde nota. Zy zeggen,!geiten en 500.000 kippen. De arbeidscrisis in de Vereen. Staten Boodschap van Truman. President Truman heeft een boodschap gezonden aan het Amerikaansche Congres, waar hij uitvoerig den huidigen toestand op de Amerikaansche arbeidersmarkt bespreekt en aandringt op de spoedige aan neming van wetsvoorstellen, welke de middelen aan de hand zullen doen voor het regelen van industrieele geschillen en ter voorkoming van industri eele moeilijkheden. De presi dent verzoekt in zyn boodschap voorts aan de arbeiders van de General Motors, die thans sta ken, onmiddellijk weder aan het werk te gaan. Minder bezettingstroepen in Oostenrijk In officieele kringen te Lon den is te kennen gegeven, dat Engeland stappen heeft onder nomen om te komen tot een vermindering van de sterkte der bezettingslegers, daar door de bezetting de economische moeilijkheden van Oostenrijk aanzienlijk worden verzwaard. Indien hierover overeenstem ming kan worden bereikt, zal de geallieerde contröleraad na dere stappen moeten overwe gen. De Britsche regeering heeft tevens voorgesteld, dat de eventueele vermindering van de bezettingslegers gepaard zal moeten gaan van de verkla ring. dat de bezettende mo gendheden de Oostenrijksche grenzen van 1937 erkennen en handhaven. Tegen federatieve samenwerking C.H. en A.R. Een 49-tal leden der C.H.- Unie heeft zich tot het hoofd bestuur der Unie gewend om de federatieve samenwerking van A.R.-partij' en C.H.-Unie, waarvoor een plan was ontwor. pen, te verwerpen. Zij vreezen ó.a. een zgn. antithese-politiek. Voorts herinneren zij met groote instemming aan de ont wikkeling in de Ned. Herv. kerk welke geen separatisme, maar samenwerking, geen isolement, maar zending, geen conserveering, maar ver nieuwing vraagt. Tegen de sa menwerking met de A.R. noe men de onderteekenaars de op vatting van deze partij inzake de radio; voorts het sociaal- economisch beleid en het Ne- derlandsch-Indische vraag stuk. Tot de onderteekenaars be hooren mr- dr. A. A. van Rhijn. oud-minister, minister prof. mr. P. Lieftinck, verschillende Kamerleden en de heer J. J. v. Melle, Wethouder te Goes. NEDERLANDERS EN AUSTRALIËRS KOOPEN AMER. LEGERVOORRADEN. Radio Melbourne heeft me- legedeeld, dat de legervoorra- den van de Amerikaansche sis te Finchhaven op Nieuw Guinea- die op 12.500.000 dol lar geschat worden, zullen wor den aangekocht door Nederl en Australische koopers. Zuinig met electriciteit Eenigen tijd geleden werden verhoogingen bekend gemaakt van de voor algemeen huishou delijk gebruik beschikbare elec. triciteitsrantsoenen. Het i3' verband met de nog steeds nij pende kolenpositie, van het grootste belang, dat deze rant, soenen niet worden overschre den. Behalve individueele af snijding dreigt nl. een algemee- ne vermindering der rant soenen, indien de centrales een te hoog kolenverbruik zouden krijgen. In de komende maanden mag per week worden gebruikt: lste week Dec. 4.5 kwh„ 2de 4.5 kwh, 3e 4,4 kwh, 4de 4,4. week eind Dec. begin Jan. 4-3- lste week Januari 4,2, 2de 4-2, 3de 4,0, week eind Jan. begin Febr- 4,0, lste week Februari 4,0, 2ae 3,9, 3de 3,8, week van eind Febr. begin Maart 3-6. Prins huwt journaliste Prins Karei Johan van Zwe den, een kleinzoon van koning Gustaaf, heeft medegedeeld, dat hij in het huwelijk zal tre den met mevr. Kerstin Wyt- inart, een Zwitsersche journa liste. die gescheiden is van haar' eersten man. Daar koning Gustaaf de toestemming voor dit huwelijk weigerde, heeft de 29-jarige prins afstand ge daan van alle rechten op den troon. Aansluiting bij Rammekens weggespoeld. Zooals reeds gevreesd werd, heeft bet onderloops worden van de Zaterdag in het dykgat by Rammekens tot zinken ge brachte Phoenix-caisson tot gevolg gehad, dat de aanslui tingen van den djjk op deze caisson in ernstig gevaar ztfn gebracht. De felle wind, die het water opjoeg, deed er ook geen goed aan en Dinsdag ls dan ook de Westelijke aanslui ting tusschen caisson en dijk weggespoeld. De waterstand op het nog geïnundeerde gedeelte van Walcheren is daarna sterk ge stegen, wat voor de bewoners van Souburg het onaangena me resultaat had, dat hun woonplaats weer onderliep. Gisteravond stond zelfs de Kanaalstraat weer blank. Men vreest in Souburg thans een nieuwen waterwinter.... PhilipsVan Houten verdwijnt niet. Hoewel de moeilijkheden voor de fabriek van Philips-Van Houten nog niet alle zijn opge lost, met name is er nog ge. brek aan grondstoffen, zal naar wy vernemen, dit bedrijf Arnemuiden niet verlaten. De Britsche aanklacht te Neurenberg. De Britsche openbare aan-! klager, sir Hartley Shawcross. heeft voor het tribunaal te Neurenberg het Britsche ge deelte van de aanklacht tegen de nazi-leiders uitgebracht Ongeveer de helft van het document werd in beslag ge nomen door een opsomming van argumenten ten bewijze, dat aanvalsoorlogen reeds op het tijdstip waarop Hitier den tweeden wereldoorlog ontke tende. als positief misdadig werden beschouwd. Met deze bewijsvoering keerde Shaw cross zich tegen de op werping, dat het tribunaal zou uitgaan van strafbaarstelling van fei ten, nadat ze waren begaan en waarbij de beschuldigden zich dus zouden moeten verant woorden voor feiten, welke ten tijde dat zij werden gesteld, niet misdadig zouden zijn ge weest. Voorts gaf Shawcross een gedetailleerd overzicht van de Duitsche acties en verklarin gen gedurende de zes jaren tusschen Hitiers greep naar de macht en het uitbreken van den oorlog. Hij wilde daarme de aantoonen, dat de Duitsche acties tegen Polen, Nederland, België en Luxemburg, Noor wegen, de Sovjet-unie en an dere landen lang voorbereide aanvalsdaden waren, welke werden gesteld in strijd met het internationale recht. TELEVISIE GAAT VOORUIT. De televisie maakt den laat. sten tijd goeden voortgang- In Amerika is men nu zoo ver, dat de toeschouwers applaudis seerden, toen Zondag een be langrijke voetbalwedstrijd werd uitgezonden. De oude rommel komt uit Duitschland terug. Van de 3000 km. rails dei Ned. spoorwegen is thans weer 2839 km. berijdbaar, waarvan 2336 km. in gebruik is voor rei- zigersvervoer. En ook de eerste internationale verbinding is tot stand gekomen, nu de Pullmantrein weer heen en te rug van Amsterdam naar Brus sel rijdt. Het vertrek van den eersten Pullmantrein uit Am sterdam had een feestelijk ka rakter. Verscheidene autori teiten maakten den tocht me- de. Tijdens deze reis werd o.a medegedeeld, dat men, zoodra de Moerdijkbrug in het voor jaar van 1946 weer berydbaar is. de rechtstreeksche verbin ding Amsterdam-Parijs hoopt te herstellen. De eleetrificatie. Men is thans bezig IJmui- denHaarlem te herelectrifi- ceeren en dan is Amsterdam Amersfoort aan de beurt. Voor verdere eleetrificatie heeft men wel bovenleiding, maar een onderstations. Heel moeilyk is ook de re- ara tie van de locomotieven. >e werkplaatsen in Haarlem bv. bevatten slechts 10 pet van hun machines van vóór den oorlog. België helpt than: met de reparatie. Er zijn een 100-tal Engelsche en 7 van 50 bestelde Zweedsche in bedryf Maar toch hebben de spoorwe gen slechts de helft van hun locomotievenpark van vóór den oorlog. Ze missen 76 pet van hun electrisch materieel 61 pet. van de Dieseltreinen en 67 pet. van de personen rijtuigen. Van de 30.000 goe derenwagens zijn er thans slechts 14.000. Met inbegrip van de bultenlandsche, die toe- Ivallig in Nederland aanwezig waren. Uitwisseling van deze bultenlandsche met Nederland, sche, die in Duitschland rij. den, gaat uiterst moeilijk, om dat men de Nederlandsche in Duitschland niet graag missen wil 250 millioen schade- Totaal 800 bruggen waren vernield, alleen al tusschen Den Bosch en Geertruidenberg Aan gestolen machines krygt men uit Duitschland al leen dat terug, wat men daar missen wil en dat is niet be- het besteDe door de spoorwegen geleden scha den schatte ir. Hupkes op 250 millioen gulden, ongeacht de bedrijfsschade. D» spoorwegen zouden in 1940 zichzelf heb ben kunnen bedruipen, was de oorlog niet uitgebroken. 1943 was zelfs een topjaar door hei geweldige reizigersverkeer. Ook thans stijgen weer de inkomsten en ze zijn al hooger dan in 1939, dank zy vooral de reizigers die met zeer weinig comfort tevreden zyn. Toekomstmuziek. Met wat de spoorwegen over hebben en provisorisch kunnen herstellen, wil men een tijdelijk bedrijf inrichten. Het ideaal is snelle frequante electrischc verbindingen op de lange af standen en busvei'keer voor de korte. Met de K.L.M, is ook over leg gepleegd. Er dienen sta tions by de vliegvelden te ko-| men en voorts is ir. Hupkes een voorstander van een goec wegverkeer. Alle vervoermid delen dienen gecombineerd tc worden. Maar dat alles is toe :omstmuziek voo 56 jaar. De eerste Pullman-trein rijd •/eer met vooroorlogsch com fort. De volgende (naar Zwit serland) is in voorbereiding Mart. Tulten tot 10 jaar veroordeeld. Het Tribunaal te Goes heeft den 64-j. N.S.B.-burgemeester van Westkapelle en Kloetinge Mart- Tuiten veroordeeld tot 10 jaar interneering, verbeurd, verklaring van vermogen en ontzegging van het -echt tot bekleeden van openbare amb ten en ontzetting uit actief en passief kiesrecht. De caféhouder M. J. Smits te Vlissingen kreeg 11 maan den interneering, ontzetting uit kiesrecht en ontzegging eenige leidende functie in het hotel- café. en restaurantbe- bedrijf uit te oefenen. CRITIEK OP DE TEXTIELDISTRIBUTIE Te Goes werd dezer dagen door de Noord- en Zuid-Be- velandsche Textielhandelaren vergaderd met den vertegen woordiger van de vakgroep. De wnd. voorzitter, de heer A. Vermaire, wees in zyn ope ningswoord er op dat de hui dige toestand voor publiek en winkeliers in de hoogste mate ontstemmend is, doordat de ambtenarij nog immer hoogty viert. Ook wees spr. op wan verhoudingen in de huidige re geling. Terwijl het publiek op aanvragen voor textiel dikwyls nul op het request krijgt, kunnen bijv. groepen rijksamb tenaren tot zelfs nachtgoed toe collectief betrekken, bui ten de normale distributie om. De heer Uiterwijk gaf na mens de vakgroep daarop een verslag van den huidigen gang van zaken. Spr. kon geen con creet antwoord op de gestelde vragen geven. Wel deelde hy nog mede dat aan een nieuwe textielregeling wordt gewerkt. De bereidverklaringen e.d. worden hierbij afgeschaft. Uit de vergadering drong men sterk aan op werkelijk doeltreffende maatregelen voor eenvoudiger en betere distri butie ten gerieve van het pu bliek. Rijkskweekschool Middelburg. Tot directeur van de Rijks kweekschool te Middelburg is bencemd als opvolger van den heer K. Dekker, die met pen sioen gaat, de heer A. de Jon ge, thans leeraar aan deze school, VLISSINGSCHE KINDEREN NAAR LEIDEN EN ENGELAND. Dezer dagen vertrokken 77 Vlissingsche kinderen per autobus naar Leiden om daar eenige maanden by ders door te brengen. De deren zijn allerhartelijkst ont vangen. Na een warmen maal tijd, gingen zy naar de Stads gehoorzaal waar weth- Schout de kinderen met een toespraak aan de pleegouders overdroeg Dinsdagochtend zyn 8 jon gens van 1417 jaar uit Vlis singen en 4 uit Souburg via Hoek van Holland naaf Enge land vertrokken om daar eeni gen tijd in een kamp door te brengen. Voor de Z.V.U. te Vlissingen hield Maandag ir. M. Schipper, een lezing over het constru- eeren van vliegtuigen. Aan de hand van talrijke schetsen en voorbeelden werd het hoe en waarom van de vormen en con structies van het vliegtuig en zijn onderdeelen toegelicht- Zoo werden behandeld het autogiro, de moderne straalvoorstuwing, de stratosfeervlucht. de vlie gen'' vleugel, de materiaal soorten die in den vliegtuig bouw worden toegepast en de vleugelconstructie, o.a. zooalf die toegepast wordt bij de bekende Mosquito's. De aanwe. zigen gaven van hun belang stelling blijk door, het steller van vele vragen. Gedurende enkele dagen is het Port Ammunition Detach ment uit Goes bezig de munitie die aan de schietbaan te Mid delburg lag op te ruimen. Het is niet mogelijk de munitie, die onder water heeft gelegen en licht ontplofbaar is geworden naar een andere plaats te ver. voeren om ze daar -tot ontplof fing te brengen. Er zullen ech ter maatregelen genomen wor den om met het oog op het springen van de ruiten in de buurt de ontploffingen zoo Mein mogelijk te doen zyn. Aan den Veerschen weg te Middelburg wordt op het oo~ genblik in de daar loopende watergang en slooten, schol en andere zeevisch gevangen, die daar in groote hoeveelheden bij het vallen van het water is achtergebleven. Geen wonder dat de animo voor het henge len. ondanks het jaargetyde, zeer is toegenomen, nu ver- acheidenen hun moeite met Mlo's visch bekroond zagen. De muziek- en tooneelver- eeniging „Crescendo" te Mid- deburg gaf Zaterdag jl. een uit. voering in het Schuttershof. Het programma vóór de pauze bestond uit een 6-tal lichte muzieknummers, uitgevoerd door de muziekafdeeling. Na de pauze gaf de af deeling too- neel een tweetal kluchten in één bedryf. Mej. Kieboom trad met een aantal populaire cabaretliedjes op- die door de meer dan volle zaal spontaan werden meege zongen. DE SOUBURGSCHE BRUG WORDT HERSTELD. Aan een machinefabriek is opdracht gegeven de brug over het kanaal te Souburg, welke door de Duitschers in Nov. '44 werd opgeblazen, te herstellen. De werkzaamheden zullen naar schatting 7 maanden duren. De brug die zoo goed als geheel in haar ouden vorm zal terug keeren, zal dan zoowel voor voetgangers, als rijverkeer te gebruiken zijn. Tijdens de suikerbietencatn_ pagne zyn te Arnemuiden aan gevoerd 2.094.354 kg. suikerbie ten voor Dinteloord en 1.042.033 kg. voor de C.S.M Alle bieten zijn dit jaar per trein vervoerd. KERKNIEUWS Ned. Herv. gemeente. Aan genomen naar Retranchement als hulpprediker de heer P. J. Barnouw, te Vries (D.), naar Zandvoort C. de Ru te Rozen burg. Geref. kerken. Beroepen te 's-Gravenhage-Loosduinen K, J. Kraan te Grypskerke. LAATSTE NIEUWS Op basis van onafhankelijkheid. Sjarir heeft de eerste van een serie wekelyksche perscon ferenties gegeven. HM ver klaarde dat hy nog steeds een mogelykheid zag om met de Nederlanders tot overeenstem ming te komen, hoewei de min ste eisch, die van Indonesische zijde gesteld zal worden de vol ledige onafhankelijkheid was« .,Veel zon bereikt kunnen wor den"- zoo zei hj} ,-door onder- aandelingen, die op de volledi ge erkenning zouden moeten volgen". Hy deelde mede, dat hy bereid was met Nederland economische verdragen te slui ten, waarby Nederland als de „meest begunstigde" natie zou worden beschouwd. Sjarir ver klaarde verder, dat vooropge steld zon moeten worden, dat de Nederlanders geen politieke oontróle zouden uitoefenen. Zelfs een domlnionstatus zou niet in aanmerking komen. Voorts verklaarde Sjarir, sprekende als „premier" en ook als particulier, te geloo- ven, dat de Indonesische re publiek bereid zou zijn zich te houden aan elk oesluit, dat de Vereenigde Volkeren zou den nemen aangaande den toe- komstigen status van Indone sië of dit besluit gunstig zou zijn of niet. Volgens Sja rir zouden de Nederlanders ook een zoodanig besluit willen aanvaarden. Tot nog toe zijn er nog geen teekenen geweest, die er op zouden wijzen, dat de Vereenigde Volkeren in de tegenwoordige moeilijkheden intervenieeeren, aldus Sjarir. „Wij moeten open oog hebben voor de werkelijkheid. Het is duidelijk, dat, zooals de zaken er nu voor staan, wij in alle zaken de Nederlanders moeten raadplegen". DE CONFERENTIE TE SINGAPORE. Donderdag a.9. zal de confe rentie met adm. Mcuntbatten te Singapore worden gehou den. Van Ned. zijde zullen hieraan deelnemen dr. van Mook, adm. Helfrich en mr. van Oyen Graaf van Bijlandt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1