PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT SJARIR POOGT EXTREMISTISCHE JEUGD TE KALMEEREN DE PROBLEMEN ROND IRAN Moskou heeft geen lust om te vertrekken. Stilte bij de Nolle, Westkapelle en Veere UIT DE PROVINCIE TEGENSLAG BIJ RAMMEKENS. Hoofdredacteur Q. Ballintijn (met rcdactionecle medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. At. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre, C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 4 Dec. 1945 168e Jaargang Nummer 201 ABONNbMËN i M'KIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco Eer post, t 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.. minimum ner advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensclie Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359301^ OESTERS VOOR ENGELAND? Zooals bekend heeft de Ne. derlandsche regeering onlangs aangeboden zes millioen Zeeuwsche oesters naar Enge land te exporteeren. De En- gelsche regeering voelt er niet zoo bijster veel voor, omdat dat natuurlijk deviezen kost en oesters door haar beschouwd worden als een luxe-artikel. Maar dit neemt niet weg, dat de Engelsche pers van dit aan bod nog al onder den indruk is. Zoo constateert de Manches ter Guardian, dat de Zeeuwsche oesters in Engeland een repu tatie hebben en dat zij boven dien goedkooper zijn- dan de producten van de Engelsche oesterbanken, waarvan de prijs sedert den eersten wereldoor log voortdurend is gestegen. Het blad wijst er verder op, dat Fransche champagne wel voor import is toegelaten en stelt de verklaarbare vraag, waarom champagne niet als luxe wordt beschouwd, oes ters daarentegen wel. Een invoerkwantum van zes mil lioen zou bovendien het luxu euze karakter van deze lekker, nh min of meer opheffen. En Engeland weer wat dichter brengen naar den goeden ouden tijd, waarin oesters een alge meen genuttigde delicatesse waren. De Manch. Guardian besluit: >,In ieder geval kan niemand in dit geval de oude klacht van Canning herhalen In matters of commerce the fault of the Dutch Is offering too little and asking too much Niemand kan volhouden, dat zes millioen oesters gelijk staat met te weinig aanbieden. Het herinnert aan de kostelijk, ste hors-d'oeuvres, die er ooit zijn geweest!" Voor de Zeeuwsche oester- cultures is het te hopen, dat de Engelsche regeering de ziens wijze van de pers gaat deelen. Het zou een welkome afzet zijn. WEER EEN NIEUW SPOORBOEKJE. Er is vandaag weer een nieu we spoorwegdienstregeling in gegaan. Met een onzerzijds zeer gewaardeerde accuratesse is Zij ons toegezonden. De vorige >vas slechts veertien dagen oud. Maar wij hunkeren al weer haar do volgende. Omdat iede re nieuwe dienstregeling een verbetering beteekent en om dat ditmaal ook Zeeland er toch weer eenigermate van profiteert. Nog zijn de verbin dingen slecht, maar men moet bewondering hebben voor wat de spoorwegen in betrekkelijk korten tijd weer hebben weten op te bouwen met een mini mum aan materiaal. En nog steeds gaat het vooruit Nieuws in een notedop Tot bijzonder hoogleeraar in het Ned.-Ind. straf- en procesrecht aan de Utrechtsche Universiteit is be noemd de heer Mr. B. VA. Rolling vroeger te Middelburg. De fietsen uit Engeland voor de fetcisterden zijn vrij goed. De uni- orme prijs zal 55 bedragen. Heden vertrekt uit Baltimor voor het eerst een Libertyschip zon der convooi naar Nederland. Een gezelschap van 49 Arneri- kaansche professoren bezoekt thans Nederland. Zij zulien besprekingen voeren met Nederlandsche geleerden. De eerste Pullman-trein Amster damBrussel is Zondag te Amster dam aangekomen. Het comité van revolutlonnalre marxisten heeft in een telegram aan den minister-president geprotesteerd tegen de plannen dc lichting 1046 naar Indonesië te zenden, daar het comité zulks in strijd met de grondwet acht. De bijzondere raad van cassatie heeft dc behandeling van de zaak te gen mr. van Genechten, die door het bijzonder gerechtshof ter dood ver oordeeld Is, bepaald op Maandag 24 December. Een aantal belanghebbenden bij het vervoer van goederen naar en van het buitenland, alsmede transitover voer, hebben besloten tot oprichting eener transeuropeesche wegtransport- onderneming Een aantal leidende persoonlijk heden van den Britschen bloedtransfu- 6idienst Js naar Nederland geko men- om de vorderingen in Engeland gemaakt, toe te lichten. Bij hun be groeting op het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis was o a. aanwezig H. K. H. Prinses Juliana. De Deensche luchtvaart maat schappij opent 5 December a.s- een Vllegdienst KopenhagenAmsterdam. Personeel van de kasvereenlging te Amsterdam heeft de stichting ,.Puttens jeugd" opgericht, die de kin deren wil helpen uit de gezinnen, getroffen door de Duitsche razzia' van Oct. 1944. Het gaat hier naa schatting om 1200 kinderen uit ruim 400 gezinnen, Berlijn telt thans 3-082.700 in woners- Zij die in Nov. niet in staat waren hun radio-ontvunginrichting op de daarvoor vastgestelde dagen aan te geven, kunnen dit alsnog doen op de dagen welke daavoor in Dcc. zijn aangegeven. Te Arnhem is het bijzonder ge rechtshof plechtig geinstalieerd. Prof. F. A. Vening Meinesz ver toelt momenteel in de V S. met het doel het contact tusschen de Neder landsche en Amerikaansche weten schappelijke wereld te stimuleeren. Bij een inbraak In een villa te Laren werden o m. gestolen een bont mantel van 2500. een Lyca-fototoe- stel van f 2000, tafelzilver en 2 rij wielen. Sir Ernest Oppenheimer, de Brtt- sche diamantkoning bezoekt thans Amsterdam om een indruk te krijgen van dc Ainsterdamschc diamanten- industrie- In Zwitserland is liet bankge heim opgeheven in verband met de opsporing van Duitsche saldi. Voorloopig teleurstellend resultaat Onrust te Semarang en Bandoeng. Na een weekend van voort durende besprekingen heeft Sjarir zooals gemeld een ver klaring opgesteld, die hij Maan. dag aan de Britten zou over handigen en waarin melding gemaakt wordt van zijn pogin gen en die van zijn kabinet die ten doel hadden de extre mistische jeugd onder controle te krijgen Over het resultaat van deze pogingen zei Sjarir: „De laatste dagen hebben wij veel besprekingen gevoerd met de jeugdleiders en deze week zullen er meer volgen. Sommige van hen zullen deze aanmaning in den wind slaan maar veel van hen met wie wij gesproken hebben begrijpen de zaken heel goed- maar zij zijn ook in een moeilijke posi tie. Zij hebben de publieke mee ning mee, maar er is grooten moed voor noodig en het is ook gevaarlijk om raad te geven, die tegen het volksgevoel in- druiseht. Jammer genoeg heb ben de Japanners deze jonge ren bedorven en het is buiten gewoon moeilijk voor ons hen weer in de goede banen te krij gen. Velen van hen volgen onze orders niet op en ik betwijfel zelfs of een rondreis, die ik persoonlijk zou maken, eenig resultaat zou hebben." Onder de tegenwoordige omstandig heden, zoo verklaarde Sjarir, zou een verdere ontmoeting met de Nederlanders waar voor naar hij toegaf onlangs nog nieuwe voorbereidingen waren getroffen nauwelijks vruchtdragend kunnen zgn. De benoeming van vier nieuwe le den van zijn „kabinet" be schouwde Sjarir als een kwes tie van tweede orde- Op een vraag of het zgn. Indonesische leger dat zgn hoofdkwartier te Djokjakarta heeft, in de ko mende gebeurtenissen zijn in vloed zou doen gelden, zei Sja rir, dat de houding van het leger op het oogenblik een nog onbekende factor was. Sjarir besloot met de vol gende spijtige opmerking: „We zijn zoo goed begonnen en nu hebben wij al deze moeilijkhe den". Sjarir bekende- dat hg vreesde voor belangrgke repre sailles van de Britten tegen de repubükeinsche regeering" als gevolg van den moord op de Britsch-Indiërs te Bekasi. Hij drukte ook zijn ongerustheid uit over de gebeurtenissen te Bandoeng. „Wij moeten voor komen dat het een t,weede Soe- rabaja wordt." SEMARANG WEER BESCHOTEN. De 11.000 ton metende Brit- sche kruiser Sussex" beschoot Indonesische concentraties ten Oosten en Zuiden van Sema rang, waar de toestand nog gespannen was. Ten Noorden van Tjibadak werd een sterke afdeeling In donesiërs met behulp van vliegtuigen uit elkaar gesla gen. Meer dan 1300 menschen zijn uit Ambarawa naar Sema. rang geëvacueerd. Na den luchtaanval op de artillerie stelling bij Ambarawa is het kamp niet meer beschoten. Nadat alle geïnterneerden uit Bajoebiroe geëvacueerd zgn maken de soldaten voorberei dingen om zich uit deze plaats terug te trekken. Ook Soera- ba ja is op eenige kleine inci denten na rustig evenals Me- dan. RELLETJES TE BANDOENG. e Bandoeng zgn dit week end aan den Wilhelminaboule- vard en de Julianaboulevard extremistische relltetjes ge weest. Europeesche huizen wer. den in brand gestoken en 4 Europeanen werden ontvoerd. Men gelooft dat eenige Euro peanen vermoord zgn. Ook wordt er in de heele stad en speciaal ln het gebied van het Rapwi-hotel door vrijschutters gevuurd. GESCHENKEN VAN OVERZEE. De laatste weken zgn weer verschillende schepen met ge schenken voor het Ned. Roode Kruis in ons land aangekomen. Zoo arriveerde de Gaaster- land" uit Denemarken met 40.000 kg. huishoudelijke arti kelen, 219.850 kg. levensmidde len en 66.000 kg. ongeadres seerde pakketten; de s.s. „Hoogland". -.Helst" en „Gees" brachten resp. 7000 kg. klee ding. 284.000 stuks goederen en 1006 kisten voedsel; de „Scot tish Monard" had kleeding en sinaasappelsap aan hoord van het Netherland Relief Commit tee te Durban, boonen van het Ned. Oorlogssteunfonds te Kaapstad en soeppasta, cara mels en siroop van het Z.-Afr. Roode Kruis. Het s.s. „Patria" is onderweg met 112 kisten div. goederen van het Help Holland Council te Londen. De „Straat Soenda" brengt 30 ton zeep uit Australië en het m.s. „Iris"' 200 kisten voedsel uit Lissa bon. Per trein is een wagon ei. troenen uit Valencia aangeko men, geschenk van een Neder lander aldaar. Bij de tweede Kamer Is wetsontwerp ingediend tot goedkeu ring van een beslissing van den gou verneur van Cura,ao voor de uitgif te van een leening van 2 millioen. De Fransché regeering heeft bij de constïtueerende vergadering een oorstel ingediend om de Banque de France en 4 andere groote banken te nationaliseeren- De regeling van het Duitsche verkeerswezen zal in Jan. 1946 weer aan burgerlijke Duitsche autoriteiten worden over gedragen. Attleè heeft medegedeeld, dat het Britsche imperium in den oorlog anderhalf millioen man verloor, waar- •an 541-740 dooden. Engelsche en Amerikaansche ge leerden zijn er na een onderzoek van 3 jaar in ge3laagd. Iang3 synthetï- scben weg penicilline te maken. Geen electriciteit voor etalages of reclame. Menig winkelier of ander; zakenman wil graag weer als van ouds zgn etalage in hel der licht zetten of de licht reclames aansteken. De kolen- positie laat echter een derge lijk electriciteitsverbruik nog niet toe. Daarom wijst het rijkskolenbureau er nog eens met nadruk op, dat het ver bruik van electriciteit voor etalage- of reclameverlichting verboden is en tevens dat in winkels of andere bedrijven geen lampen mogen branden, terwijl er niemand aanwezig is. Massagraf ontdekt In de Appelbergen, eer boschrijke streek onder de ge meente Haren (Gr.) is dezer dagen een massagraf ontdekt. Men is nog bezig met de iden tificatie der slachtoffers. Het betreft hier waarschijnlijk een rvan ongeveer 20 personen, door de Duitschers op wreedaardige wijze om het leven zgn gebracht HET WERELDGEBEUREN De regeering staat zwak. Toen tijdens den oorlog Iran met zgn rijke oliegebieden van steeds meer belang werd, ook al omdat er in Noord-Afrika stand gehouden moest worden en omdat door Perzië de aan- voerweg naar de Sovjetunie liep, werd Iran door Russische, Britsche en Amerikaansche troepen tijdelijk bezet. Daarbij werd de belofte afgelegd, dat deze legers zoo spoedig mo gelijk weer zouden verdwijnen. Deze belofte was redelijk. Maar omdat de waarde van Iran zoo duidelijk aan het licht was getreden, toonden de be zettende machten weinig lust om snel weer te vertrekken en vooral de Russen lieten al spoedig doorschemeren, dat zij Iran als een wel zeer waarde vol gebied beschouwden. Het was daarom absoluut niet ver wonderlijk, dat toen er in de Iraansche provincie Azerbeid3- jan onrust ontstond, Moskou oogénblikkelijk sympathie voor de opstandigen aan den dag legde en zelfs zoo ver ging, dat het de Iraansche troepen belette om orde en rust te gaan hersellen. Nu kwamen de Britten even wel in het geweer. Zij hebben minstens even groote belangen in Iran als Rusland en maak ten er Moskou in een nota op opmerkzaam, dat de geallieer den destijdg bedoeld hadden de onschendbaarheid van Iran te zullen eerbiedigen en hun troe pen weer terug te trekken. Zij vestigden er bovendien de aan dacht op, dat de Engelsche en Amerikaansche troepen een paar weken geleden reeds ver trokken zijn en dat de Russen het spel eerlijk moeten spelen en ook den aftocht dienen te blazen. Sedert dien piekeren de Rus- sen er over, of zij inderdaad weg zullen gaan, maar een be- ilissing heeft Stalin nog niet genomen. Wel werd door de regeering der Sovjetunie in een nota aan de regeering van Iran medegedeeld, dat zij niet de bedoeling had zich te men gen in de Iraansche binnen- landsche aangelegenheden. De Iraansche regeering heeft op deze nota zeer behoedzaam geantwoord. Zij heeft beleefd verzocht, welke stappen Mos kou denkt te doen om aan de troepen van Iran volledige be- wegingsvrijheid terug te ge ven en zegt er op te rekenen, dat na het terugtrekken van de Iraansche roepen uit Iran geen nieuwe onaangename stappen door de Russen zullen worden ondernomen. Deze nota getuigt niet be paald van groote kracht en OPSPORING VAN NEDERLANDERS. In Duitschland werken nog verschillende Nederl. Roode Kruis teams om gegevens te verzamelen over, nog niet teruggekeerde landgenooten De Fransche zóne is vrgwel ge heel bewerkt. Daarop volgt de Britsche zóne, dan de Ameri kaansche. Uit de Russische zóne zijn de berichten nog lang niet volledig. Wel heeft het Ned. Roode Kruis team in Ber. lijn reeds eenige duizenden na men van Nederlanders kunnen doorgeven, maar uit dit gebied ontbreekt nog veel. Bank van Frankrijk genationaliseerd Na een hevig debat, is Zon dag de wet tot nationalisee ring van de Banque de France door de Fransche nationale vergadering aangenomen.Voor- stellen om inplaats van vier, zes andere groote banken te nationaliseeren, werden ver worpen. Het wetsontwerp kreeg een meerderheid van 521 tegen 35 stemmen. een deel van de bevolking van Iran teekent dan ook protest aan en wil, dat de regeering eenvoudig zal eischen, dat Rusland zich terug trekt. De Sjah van Perzië zou deze op positie steunen en men moet dus niet vreemd opkijken, als dezer dagen de regeering van Iran ten val wordt gebracht! Daarna zal dan moeten blij ken, of Rusland zich een zelf standige houding van Iran zal laten welgevallen. Het is al lerminst uitgesloten, dat het dan tot nieuwe verwikkelingen komt. BABYPAKKETTEN Moeders, van babies geboren op of nè 1 Jan. '45 en vóór 8 Oct. '45 kunnen een aanvraag bjj den distributiedienst indie nen voor een babypakket, wan. neer zg zulk een babypakket nog niet hebben ontvangen. De inhoud bestaat-uit 6 luiers en 500 gr. breigaren van zeer goe de kwaliteit. Betaal niet teveel. Volgens het directoraat voor prijzen mogen de wasscherijen naar keuze hun op 9 Mei 1940 geldende tarieven met 50 °!o verhoogen fcl hun op 18 Sept. 1944 geldende tarieven met 25 Per kg. berekend mag voor natwasch niet meer dan 0-25 0.35 worden gevraagd. Droogtoege- slagen wasch 0.320.40 Mangel- wasclt 0-300-45. Perswasch f 0.400-55 en geheel opgemaakte wasch f 0-45.0,60. Alle prijzen moeten zoo spoedig mogelijk aan de klanten worden - degedeeid. Het Indië-vliegtuig te Batavia. Het Indië-vliegtuig, de NL- 301, is Zondag te 9 uur (G. M.T.) te Batavia geland. Aanvragen voor klompen mogelijk. Met ingang van 1 Dec. kun nen op plaatselijk door de dis tributiediensten nader te be palen dagen aanvragen voor klompen ingediend worden. De uitreiking der bonnen zal van 1 Jan. a.s- af geschieden. Wanneer niet onmiddellijk bij de eerste uitreiking een bon is verstrekt, zal dit bij een der volgende uitreikingen geschie den. Het is derhalve niet noodig telkens een nieuwe aanvraag in te dienen. Een aanvraag kunnen alleen indie nen zij, die bij het verrichten van hun arbeid hoofdzakelijk op het dra gen van klompen zijn aangewezen. Hiertoe behooren o-m. abattoirperso- neel, dekknechten binnenvaart, hout arbeiders (creosoteerbedrijven). land bouwers, landarbeiders, reinigings diensten, scheepstimmerlieden, schip pers (binnenvaart, vervoer van mest en groente), schippersvrouwen, sme den. tuinbouw- en tuiniersbedrijven. veedrijvers, veeteeltbedrijven, vis- schers (uitsluitend zee-), -wass< zuivelbedrijven. Aanvragen voor kinderen moeten vergezeld gaan van een advies van den dienst van soc. zaken der ge meente en van het schoolhoofd. Bedrijven met meer dan 10 ar beiders kunnen tot 10 Dec. a-s. of een formulier een collectieve aanvrage indienen. Geen lijfstraffen. Een opiniepeiling van het centraal bureau voor Statis tiek, omtrent de behandeling van N.S-B.'ers en collabora teurs, wees uit dat 72 te genstander is van toepassing van lijfstraffen. 25 is onder deze omstandigheden voorstan der, terwijl 3 geen oordeel uitspreekt. DE VLUCHT VAN HESS Zaterdag heeft Hess in zijn cel te Neurenberg een verkla ring afgelegd. Hiermede is het raadsel van zijn vlucht naar Engeland in 1941, dat veel stof heeft opgewaaid, opgelost. Hess verklaarde: „Ik vloog naar Engeland om koning George uit te noodigen voor een vredesconferentie met Hit- Ier in Duitschland. Ik wilde de wereld van het bolsjewisme bevrijden. Ik dacht, dat de hertog van Hamilton, dien ik goed ken, mij bjj den koning zou brengen." Goering heeft Zaterdag ver klaard „Toen Hitier den briéf, welke Hess vóór zijn ver trek voor hem achterliet, ge lezen had, bleef hij enkele oogenblikken roerloos zitten. Daarna werd hij woedend en beval de arrestatie van allen, d!- van de vlucht van Hess op de hoogte waren." Hess had echter slechts zijn secretaris en adjudant in ver trouwen genomen. Er wordt een kunstmatig strand gevormd Toch nog bedrijvigheid. Sinds de dijkgaten bg de Nolle, Westkapelle en Veere dicht zijn, is er een diepe stil te gedaald over deze vroegere brandpunten van den strijd te gen het water. Rammekens, ja, dat blééf een brandpunt. Daarop concentreerden zich eensklaps de schgnwerperbun- dels der publieke belangstel ling. Maar de Nolle, Westka pelle en Veere, die lagen plot seling verweesd en vereen zaamd Toch verdienen ook zg nog attentie. Want er gebeuren nog altgd belangwekkende din gen. Wadr werd in Nederland ooit een kunstmatig strand aan de zeekust gelegd? Hier. Bij de Nolle en West kapelle wordt dit vertoond. Rusteloos zijn de zandspuiters in werking. Alleen des nachts staan zg stil en wie er zoo af en toe eens gaat kijken, die ziet het strand groeien! Een merkwaardig gezicht! En ach ter dit strandje groeien de dij ken! Zij worden aan buiten- en binnenzijde met een bescher mende kleilaag bedekt, die, aan de buitenzijde, bij de Nolle en in Westkapelle een dikte krijgt van 1 meter, bij Veere van 65 cm. Hierop wordt een be kleeding van rijsbesiag en steen aangebracht. Voor den Westkappelschen dijk wercVn bovendien, bij den zuidelijken kop van de oude zeewering, 4 Phoenix-cassions tot zinken gebracht, die dienst doen als golfbrekers. Een vijfde zal nog geplaatst worden. Wapening alles voor de komende winter stormen entoch slechts van tijdelijken aard! Van de 3 dijken is waar schijnlijk alleen de dijk Dij Veere een definitieve zee we ring. Bij Westkapelle komt, aansluitend bij de duinen meer zeewaarts, de vroegere dijk te liggen. Of er bij Vlissingen een tweede djjk gemaakt zal wor den, is nog niet geheel zeker. In elk geval zal de Nolledijk, die oorspronkelijk tot een hoogte van 6 meter -f NAP zou verrijzen, verhoogd worden tot IVz meter -f- NAP. In Westkapelle is de hoogte van 6 meer NAP, nu vrijwel over de geheele lengte bereikt; hetzelfde geldt voor den dijk bij Veere. De vorm van de dijken zal niet dezelfde zijn. De kruin van den dgk bij de Nolle wordt bijv. 5 meter breed, terwijl die bij Westkapelle 10 meter en bij Veere 6% meter breedte krijgt. Het spulten van het zand- lichaam van den dijk kwam in Veere Zaterdag jL klaar. Het zand hiervoor werd gezogen uit den mond van het kanaal door Walcheren, waar zich een voor de scheepvaart hinderlij ke, ondiepte had gevormd. Hier kan men dus spreken van die bekende twee vliegen, die in één klap werden gevan gen. Bovendien is men er bezig de eerste van de 5 geulen, die aan den kant by Veere, welke even buiten de kust een diepte heeft van 9 meter NAP, vol te spuiten. In Januari hoopt men de zen dijk, die dus definitief zee wering wordt, klaar te heb ben. Zoo heerscht er ook daar nog bedrijvigheid. Maar ja, wat wil men de groote strijd is daar achter den rug, de spanning gewekenDe schijnwerpers zoeken een an der punt Doodstraf voor N.S.B.-burgemeester. De advocaat-fiscaal te Am sterdam eischte de doodstraf tegen den N.S.B.-burgemeester van Hooglcarspel, M. van der Vuur, die er zijn gewoonte van maakte Nederlanders aan te geven, wat althans voor een hunner den dood ten gevolge had. Aardappelen niet meer op den bon Naar wjj vernemen, zal in den loop van deze maand de handel in aardappelen in Gro ningen, Friesland- Drente en Zeeland vrg worden. Met ingang van een nader te bepa len datum zullen de piepers deze provincies dus niet meer op den bon vekrijgbaar worden gesteld- Behouden schoonheid. MIN. VAN O., K. EN W. KOMT TENTOONSTELLING OPENEN. De groote artistieke gebeur, tenis van dit seizoen wordt on- getwijf eld de tentoonstelling van oude schilderkuns.t welke on der den sprekenden naam „Be houden Schoonheid" in de maanden December en Janu ari te Middelburg gehouden wordt. De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, stelt zich op het stand punt, dat ook de provincie van de schoonheid der oude, gespaard gebleven, schatten onzer musea moet kunnen genieten. Na de exposities te Maastricht, Heerden en 's-Her- togenbosch komt thans Mid delburg aan de beurt. In het volle vertrouwen, dat de Zeeu wen deze geste op de juiste waarde zullen schatten, belast te het bestuur der Zeeuwsche Volksuniversiteit zich met het organiseeren der tentoonstel ling. In de zalen van het mu seum van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, dat zijn behuizing aan de Wa- genaarstraat met groote libe raliteit ter beschikking stel de, is men al druk aan het werk om de oude kunstwerken een waardige ontvangst te be reiden. De hoofddirecteur van het Rijksbureau jhr. D. C. Roëll, komt binnenkort met eenige zijner medewerkers naar Middelburg om de ten toonstelling in te richten. Op 15 December zal de mi nister van O., K. en W., prof. dr. G. van der Leeuw, de ope ningsrede uitspreken. En als dan de poorten voor het pu bliek ontsloten worden, zullen ontelbare Zeeuwen door hun bezoek hun dankbaarheid kun- nen toonen voor dit evene ment: de eerste tentoonstelling van schilderijen uit rijksbezit in Zeeland. VOLKSHOOGESCHOOL EN* ZEELAND? Naar wjj vernemen, is thans een commissie in Zeeland in voorbereiding teneinde te ko men t°t oprichting van een Volkshoogeschool. Voorloopig is er een klein dagelijksch be stuur, dat als volgt Is samen gesteld: A. van Uxem, Goes, voorzitter; mevr. A. Bouwman- Gruttei'ink Goes, secrètaresse en ir. M. de Vink, Middelburg, penningmeester. Zooals bekend mag worden verondersteld, stelt de Volks hoogeschool zich ten doei het geven van een zedelijk-gees- telijke ontwikkeling aan vol wassen personen als grondslag voor vernieuwing der volks cultuur en versterking der volksgemeenschap. Begonnen moet nu worden met het werven van leden voor de Ver. tot stichting van Volkshoogescholen en 't stich ten van een fonds. Voorloopig zal er rond 20.000 noodig zgn. Het gironummer van den penningmeester is 190635. Het is wel zeer wenschelijk, dat allen ook mede-arbeiden aan dezen geestelijken opbouw van ons gewest. Over enkele maan den moet vast staan dat de Zeeuwsche Volkshoogeschool in Walcheren komt. DE 214. Naar wij vernemen, hoopt men de „214", die reeds van voor den oorlog brj de Kon. Mg. De Schelde te Vlissingen op de helling staat, in het ko mende voorjaar te water te kunnen laten. De werkzaam heden vorderen goed en wetti gen de hierboven uitgesproken verwachting. Er doen geruchten de ronde over een nieuw te bouwen scbip van de Rotterd. Lloyd en over reparatiewerkzaamheden aan een van de schepen van de Stoomvaart Mij. Zeeland. Hier omtrent staat echter nog niets vast. GEDENKBOEK Z.LAL Zoo mogelijk, zal in 1946 het 100-jarig bestaan van de Z.L. M. worden herdacht. Ter gele genheid van dit belangrijk feit zal een gedenkboek worden uitgegeven, geschreven door den heer dr. P. J, Bouman. lh dit plm. 600 pagina's tellende boekwerk, zal een historisch overzicht van den land- en tuinbouw in Zeeland van het einde der 18e eeuw af, worden gegeven. Ook wordt aandacht gewijd aan de geschiedenis der Z.L.M. Vrijdagavond presenteerde de kort geleden opgerichte too neelvereeniging „Amor" van den Belastingsdienst te Mid delburg In het Schuttershof de belastingambtenaren en hun familie een vroolijken ontspan- n-'ngsavond. Het vlot afge werkte programma, bestaande uit muziek, zang, declamatie en een- blijspel, getiteld ..Arme Rijken", viel, getuige den lui den bgval, goed in den smaak. INBREKERS GEVAT. Zaterdag werd bij net poli tiebureau te Middelburg aoor S. G. aangifte gedaan dat in den afgeloopen nacht in zgn noodcafé aan de Rot., kade was ingebroken. De daders hadden zich toegang verschaft door het indrukken van een ruit. Hg verm'-te een radiotoestel en een zak met zilvergeld. Door de politie werd een on derzoek ingesteld en nog den zelfden middag werden aange houden H. van D. en J. v. d. M, beiden afkomstig uit Den Haag, tijdelijk te Middelburg. Bij huiszoeking werden het radiotoestel en de,» zak met zilvergeld, alsmede een regen jas en 2 actetaschen, welke de eigenaar nu eerst misten, in be slag genomen. De tijdelijke Raad van Veere vergaderde onder voorzitter schap van den heer Huinink. Voor het noodherstel van wo ningen en boerdergen zal iede re timmerman zgn eigen klan ten houden. Voor het droog stoken der woningen in het watergebied, kan voorloopig 4 hl. cokes en 1 hl. kolen ver strekt worden. De Raad zal een deputatie naar den Comm. der Koningin zenden en er op aandringen, dat de functies van burgemeester en secretaris niet gecombineerd worden. Goedgekeurd worden de re keningen van B. A. en Gods huis over 1943 en de begroo tingen over 1945 en 1946. De gemeenterekening 1943 wordt aangehouden, wegens ontbre ken van bescheiden. Bjj de be grooting 1945 en 1946 drong de heer Kasse er op aan de voorschot-uitgaven voor hulp politie, houtviS8Chen, noodöijk aanleggen enz. totaal 21.000 ten spoedigste terug te vorde ren. Bij de artikelsgewgze be handeling werd medegedeeld, dat alle brandweermateriaal in den laatsten tijd der bezetting geheel geruïneerd is. Voorge steld werd de gasverlichting te vervangen door electrische. Zandrjk is nog geheel van licht verstoken. De Kwestie van de gemeentewerklieden en wel ontslag 2en werkman, omtrent de leiciing en de bezoldiging, werd aangehouden. De begroo ting 1945 en 1946 werden als volgt vastgesteld. 1945 inkom sten en uitgaven 103.315,27 met bgdrage van den K.D. van 4500 van het tekort. 1946 inkomsten en uitgaven 68.959,70 met bijdrage van 19.000 van het tekort. De bedrgfsbegrooting van het Viscbmijnbedrgf 1945— 1946 werd vastgesteld op 81.423 en 130.308. LAATSTE NIEUWS Er heeft zich bg de dich ting van het dijkgat bij Ram- ir ekens tegenslag voorgedaan, die weliswaar niet onverwacht komt, omdat er tevoren reke ning mee werd gehouden, maar die de werkzaamheden min stens met eenige dagen ver traagt. De PhoenLx-caisson, die Za terdag ter blokkeering van het dijkgat tot zinken werd ge bracht, Is als gevolg van den sterken stroom onderloops ge worden en dermate wegge zakt, dat de vloed er over heen loopt. Ook de aansluitin gen van de Phoenix-caisson op den wal, die gedurende den Zondag goed was gevorderd, worden ernstig bedreigd. Het staat nog liet vast, welke maaregelen zullen wor den getroffen om de sluiting toch tot stand ce brengen. Het Is niet uitgesloten, dat de waterstand op den Zuid- Oosthoek van Walcheren weer zal stygen. Do bewoners van Souburg moeten daarom den toestand met voorzichtigheid beoordeelen. VAN M00K NAAR NEDERLAND. De Times-correspondent te Batavia heeft hedennacht me degedeeld, dat dr. v. Mook Woensdag naar Nederland vertrekt. Hg zal besprekingen voeren met de Nederlandsche regeering en vergezeld zijn van mr. Idenburg. STAKING BLJ HAAKLEMSLHE MACHINEFABRIEK. Er is een staking uitgebro ken brj de Haarlemsehe machi nefabriek v.h. Gebr. Figee. De oorzaak is, dat er ontstemming onder het personeel ontstaan is, omdat een vroegere bedrijfs leider opnieuw aangesteld is. Hg zou o.m. medewerking heb ben verleend om arbeiders naar Duitschland te zenden. LUIT.-TER-ZEE A. J. E. BIK OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is. na een kortstondigen doch hevigen aanval van agina, overleden de luit.-ter-zee eerste klasse A. J. E. Bik, commandant van de AJexanderkazerne. Commandant Bik was een uitstekend zeeman, die door zijn goedmoedigheid en mensch- lievendheid bij zijn onderge schikten zeer populair was. Hg heeft steeds veel gedaan voor de familieleden van op zee ver toevend marinepersoneel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1