PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Gunstiger perspectief in Indië Geen georganiseerd verzet in Duitschland DIJKGAT RAMMEKENS IS GEBLOKKEERD TOENEMENDE SPANNING IN BANDOENG. MINDER BENZINE SENSATIES IN NEURENBERG. SOUBURG VLAGDE. WATERSTAND STERK GEDAALD. UIT DE PROVINCIE fltoofd'rednet'ctir G. BalHlitijn fnict redaclionccle medewerking van dr. W. H. Bcckenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg- Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M- L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre, C. Zwagerman, M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 3 Dec, 1945 ISSe Jaargang Nummer 200 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-6 telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensclte Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwedlepstraat 23, Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche_Cot^ DE VOORLICHTING OVER INDIE De voorlichting' van het Ne derlandsehe publiek over de gebeurtenissen in Indië heeft tot dvsver te wenschen gela ten. De dagbladen zijn klein en moeten het nieuws te sterk bekorten, maar... zelifs als er meer papier was zou het uiter mate moeilijk zijn om van goede voorlichting te dienen, omdat de situatie zeer verward is. Het valt daarom met vreug de te begroeten, dat het Eer- ste Kamerlid Weiter by mi nister Logeman heeft aange drongen op betere voorlich ting. Hij vraagt: 1. Voortaan wekelijks een uitsluitend op feitelijke gege vens berustende mededeeling zonder commentaar .te doen, omtrent de gebeurtenis sen in Ned.-Indië, welke het Ned, volk in staat zoude stel len, zich terzake een oordeel te vormen en waarin gegevens voorkomen, waaruit blijkt, wie en wat de zgn. regeering van de „republiek Indonesia" achter zich heeft en wie en wat de zg. extremisten zijn, welke de om vang is der verwoestingen, door hen aangericht, der plun deringen, diefstallen, moorden en andere wandaden, door hen gepleegd, welke de toestand '3 in de interneeringskampen, die der voormalige Nederland- sche krijgsgevangenen en der jnheemsehe bevolking in en buiten de groote bevolkings centra, der Indo-Europeesche bevolkingsgroep de Ambcxn- neezen en Menadoneezen en der lands- en particuliere be- drijven. 2. Over welke machtsmidde len de regeering thans be schikt in of nabij Ned.-Indië of in de naaste toekomst, bijv. op ultimo December a.s. denkc te beschikken, bestaande uit deelen van het Koninklijk Ne- derlandsch-Indische leger, het Koninklijk Nederlandsehe le ger en de Koninklijke marine. 3. Of de regeering zich reeds 'n voorstelling heeft gemaakt van het tijdstip, waarop zij •verwacht in staat te zyn met behulp van die machtsmidde len zelve het herstel van rust, orde en veiligheid in Neder- landsch-Indië ter hand te ne men? Het is te hopen, dat min. Logeman deze wenschen kan inwilligen. Het Nederlandsehe volk zou 'er slechts dankbaar voor zijn. Een woordvoerder van het feallieerde hoofdkwartier op ava heeft Zaterdagavond voer de radio verklaard, dat de Britten niet van plan zijn om oorlog te voeren tegen de In donesiërs en slechts blijven om te voorkomen, dat het land vervalt tot chaos en hongers nood. Onder die omstandigheden is het dubbel wenschelrjk, dat de regeering mededeelt over welke middelen wy zelf be schikken in of nabij Indië. Want de indruk, dat men de gebeurtenissen in Indië te veel ■op hun beloop laat, is nog niet opgeheven. Nog steeds is er reden om aan te dringen op snel en doortastend handelen in Indië. Nieuws Inveen notedop Te Brussel 13 een gemeenschap pelijke Nederlandscli-Belgische spel lingscommissie geïnstalleerd. De Ne- - derlatidschc afvaardiging staat onder leiding van dr. G. Bolkensteln, oud minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. In afwachting van een herziening van de arbeidsvoorwaarden in hef banketbakkersbedrijf zijn de mini- mumloonen verhoogd met 25 in gaande 1 October j.l, Minister Vos vertoeft momenteel ïn Londen om een begin te maken met de geleidelijke liquidatie van het regeeringsinkoopbureau en om met Britsche ministers over den .handel en over financieele vraagstukken te spre- ken. Het meerendeel der banken heeft besloten, In verband met het vele overwerk, dat het personeel in de laatste maanden heelt moeten ver richten, zijn kantoren op Zaterdag 22 en .Maandag 24 December a-s. geheel te sluiten. Met liet Indic-vliegtuig kan van 5 Dec. af ook correspondentie voor, Italië, Egypte, Br. Indië en Ceylon verzonden worden. Voor Italië is geen luchtrecht verschuldigd voor brieven en briefkaarten. In Zuid-Limburg is een groote smokkelhandel gaande in paarden en koelen. De Limburgsche smokkelaars .gaan de Duitsche grens over met koffieboonen om te ruilen voor een trekpaard of een beste melkkoe. De paarden en koeien worden echter weer even snel over de Belgische .grens verder gesmokkeld. De C-C.D. heeft met een verscherpte contröle seeds veel succes geboeüt. De geldsaneerlng heeft tenge volge gehad dat zich vun 3 t.m. 16 Oct. 4023 mannen en .679 vrouwen bij de arheidsbureaux meiden, w.o- slechts 401 mannen voor de bouwvakken. De spanning in Iran is nog al tijd onverminderd. De Russen gaan voort met te ageeren tegen de Iraan- sche regeering. In Oostenrijk zal volgende maand alle geallieerde geld uit het verkeer worden genomen. Er worden sanee- ringsinaatrcgelen genomen, die veel overeenkomst vertoonen met de Ne derlandsehe- In Albanië zijn Zondag verkie zingen gehouden. Alleen de voorstan ders van de regeering mochten stem men. De anderen mochten wel weg blijven, doch niet neen stemmen. Van democratie gesproken 1 lil Joego Slavic heeft het par lement met algemeenc stemmen be sloten om Tito te vragen zijn be wind voort te zetten. Koning Peter heeft geprotesteerd tegen het uitroe pen van de republiek. Uit Oostenrijk wordt weer monarchistische activiteit gemeld. Molotof is wederom benoemd tot voorzitter van den Raad van Volks commissarissen. De toestand op Sumatra De perspectieven in Indië zijn in den loop van het week einde niet ongunstiger gewor den. Zaterdag werd uit Batavia gemeld, dat de luit. gouv.-gen. van Indië, van Mook, de voor uitzichten voor een gunstig verloop van verdere bespre kingen niet slecht beoordeelde. Hét kamp bij Ambarawa is wederom door de Indonesiërs met geschut beschoten. Er vielen 30 dooden en 60 gewon den. In den loop van den Za terdag zijn de Indonesiërs hier door de Britsche luchtmacht aangevallen. DE TOESTAND OP SUMATRA. ■De Engelsche opperbevelheb ber in Nederlandsch-Indië, ge neraal Christison, heeft een bezoek gebracht aan Sumatra, waar hij besprekingen voerde met vertegenwoordigers der Indonesische nationalisten en Nederlandsehe autoriteiten. De Indonesiërs hebben zich daarbij bereid verklaard tot informeele besprekingen met ■de Nederlanders. Van beteekenis is, dat de leiders der Indonesiërs op Su matra geenszins afkeerig wa ren van samenwerking met de Nederlanders in vooroorlog- schen vorm, mits Indië zelf bestuur zou krijgen. Zij achten vooral economischen steun van van Nederland noodzakelijk en spraken de hoop uit, dat er spoedig kan worden overge gaan tot wederingebruikne- ming van de plantages en winkels. In verband met dit alleB wil men van Nederlandsehe en Britsche zijde trachten te voorkomen, dat er onruststo kers van West-Java overste ken naar Sumatra en daar de stemming doen keeren. Vooral de Nederlandsehe marine houdt de laatste weken reeds een wakend oog over het drukke prauwenverkeer tus- schen heide eilanden. EVACUEES WILDEN NIET NAAR BATAVIA. Naar nog nader wordt ge meld, weigerden de geëvacu- eerden uit Semarang, die naar Batavia werden gebracht al vorens naar Singapore te ver trekken, aan wal te gaan. Zij verklaarden genoeg te hebben van liet leven in kampen. BETREKKELIJKE RUST OP JAVA. Op Java heerscht betrekke lijke rust. Alleen in en bij Ban doeng werd Zaterdag vrij he vig gevochten. Men heeft thans de lijken gevonden van alle inzittenden van het Britsche Dakotavlieg- tuig, dat een dag of twaalf geleden boven Java is veron gelukt. Zij zijn allen door do extremisten vermoord. DREIGENDE TOESTAND TE BANDOENG. Zondagavond werd nog ge meld, dat de toestand 'te Ban doeng steeds dreigender wordt. Zaterdag en Zondag hebben de Engelschen de Indonesische concentraties uit de lucht ge bombardeerd. Japansche tanks en artillerie helpen de Neder landers tegen de extremisten beschermen, 't Noordelijk deel van de stad is door de Indo nesiërs ontruimd ingevolge het Britsche ultimatum. De ont ruiming van het Zuidelijk stadsdeel is aan den gang. De evacuatie van Ambawara wordt versneld. Naar gemeld wordt oefenen op het platteland van Java de extremisten een ware terreur uit. Een Indonesische verklaring, dat Ambonneesche troepen In donesische vrouwen en kinde ren hadden vermoord, kou in- tusschen worden ontzenuwd. VERKLARING VAN SJARIR. In een verklaring tegenover de Engelschen zou Sjarir over zijn pogingen om de extremis tische jeugd binnen de perken te houden, te kennen hebben gegeven, dat hij niet is opge schoten. De extremisten zijn bij de bevolking gezien en het vereischt grooten moed en het is gevaarlijk raad te geven, die strijdt met de gevoelens van het volk. De organisatie van den „zwarten buffel", die de moor den van Bekasi op haar gewe ten heeft, is de voortzetting van een vooroorlogsche groep van leden der Japansche vijf de colonne. Desondanks zou Sjarir zich deze week naar Bandoeng begeven, om zelf verdere daden van geweld van de zijde der extremisten zoo mogelijk te verbieden. Onder de huidige omstan digheden, meende Sjarir, zou een nieuwe ontmoeting met Nederlandsehe afgevaardigden waarvoor reeds toebereid selen waren getroffen hoogstwaarschijnlijk geen re sultaat hebben. De juiste methode. De Britsclie marine heeft een begin gemaakt met het vernietigen van 30 Duitsche onderzeebooten Het massa graf op een diepte van dui zend vadem, ligt 150 km. ten Noordwesten van Ierland. Zes duïkbooten zijn daar reeds door kanonvuur of explosies tot zinken gebracht. Kolenvervoer aanzienlijk verbeterd. De nieuwe spoorbrug bij Buggunum bij Roermond is Za. terdag in gebruik genomen. De eerste trein- die er over reed bestond uit 35 wagons kolen en een bagagewagen voor de genoodigden. Deze brug maakt het mogelijk om de ko len uit de Limburgsche mijnen niet meer over België, maar rechtstreeks door Nederland naar de rest van het land te zenden, wat een heele vooruit gang is. Per dag zullen 52 treinen de brug passeeren, de meeste geladen met kolen. De vooruitzichten voor de benzine toewijzingen in de ko mende maanden zijn verre van gunstig. Zoo ooit "dan zal voor December de uiterste zuinig heid geboden zijn. Mocht er nog verbetering in den aanvoer komen» dan zullen de toewij zingen worden verhoogd. Kunstmesttoeslag voor getroffen bedrijven. Door oorlogsgeweld ernstig getroffen bedrijven zullen voor het komende bemesitingsjaar 'n toeslag boven de gewone kunst- mesttoewrjzing krijgen. KON. MILITAIRE KAPEL rRREZEN. Militaire kapel is herrezen. Het muziekkorps is thans 50 man sterk en samen gesteld uit een 30-tal leden van de vroegere militaire kapel, een tiental musici van andere mili taire muziekkorpsen. De overi ge uit politiemuziekkorpsen en andere orkesten. Van 10 ■Dec. a.s. af zal het wekelijks voor de radio spelen. HET WERELDGEBEUREN Zorgen in Engeland en Amerika. De toestand in Duitschland blijft de aandacht trekken. Men krijgt wel sterk den in druk, dat de geallieerden al les deen om te beletten, dat Duitschers zich weer orga- niseeren en dat de eerste sa- botageverschijnselen, die zich bij de kolenleveranties open baarden, grootere afmetingen gaan aannemen. In ieder geval grijpen zij in. In het Roergebied bijv. zijn door de Engelsche bezettings troepen razzia's gehouden, waarbij tusschen de 70 en 80 grootindustrieelen werden ge arresteerd. In hun huizen, die als paleizen waren ingericht, werden groote hoeveelheden levensmiddelen, brandstoffen en wijnen in beslag genomen. Engelsche journalisten mel den echter, dat de stemming der Duitschers den laatstën tijd veranderd is. De oorspron kelijke onderworpenheid en onverschilligheid heeft plaats gemaakt voor een zekere ge prikkeldheid en ontevreden heid. Zij spruit voort uit den gang van zaken, het gebrek aan allerlei dingen en vrees voor honger en koude gedu rende dezen winter. Van 'n ge organiseerd verzet is nog geen sprake. Maar het verleden heeft geleerd, dat opletten de boodschap is! Duidelijk blijkt dit ook in Neurenberg, waar de nazi's een merkwaardige rol spelen en waar Rudolf Hess, de vroe gere plaatsvervanger van Hitler, die in 1941 naar Enge. land vloog, Vrijdagavond voor een sensatie heeft gezorgd door de mededeeling, dat het verlies van zijn geheugen door hem om tactische redenen ge simuleerd was. Goering slaapt en geeuwt, Seyss is brutaal, de rpst lacht en praat en slaat onbewogen de films over de concentratiekampen gado het is wel een tartende en on waardige houding. De Duitsche kopstukken heb ben zich te verantwoorden voor het wereldgeweten. Maar doen, alsof er niets aan de hand is! Sensatie leverde ook het verhoor van den vroegeren Oostenrrjkschen generaal La- hausen, die later bij den Duit- schen inlichtingendienst kwam. Hij onthulde, dat er in den inlichtingendienst een groep was, die Hitier wilde vermoorden... en dat Ribben- trop herhaaldelijk zeide, dat Pelen platgebrand moest wor den en alle Joden moesten worden uitgeroeid... De Britsche minister van buitenlandsche zaken Bevm heeft verklaard, dat de ko mende conferentie der Veree- nigde Volkeren niet moet wor den opgevat als een vredes conferentie. Doel is de grond slagen te leggen voor de nieu we internationale samenwer king. Bevin pleitte opnieuw voor een internationaal, we- reldparlement en verklaarde, dat als het volk het voor het zeggen had, er geen nieuwen oorlog zou uitbreken. Bevin maakt zich zorg voor de toekomst. Truman ook. Er blijken Jtn Amerika al weer 7 millioen werkloozen te zijn... En er sta ken in doorsnee iederen dag een millioen man... Truman heeft geprobeerd werkgevers en werknemers tot elkaar te brengen op een soort arbeidsconferentie. Een paai weken lang hebben bedde par tijen gedelibereerd. Maar re sultaten werden er niet be reikt. De stakingen duren voort, de werkloosheid neemt toe. PREMIE KINDERBIJSLAGWET. Voor het jaar 1946 bedraagt de totale premie ingevolge de Kinderbijslagwet in het alge meen 2.25 en voor de instel lingen van weldadigheid 1 van het loon. ATOOMNIEUWS. Volgens officieele Ameri- kaansche mededeelingen be loopt het aantal slachtoffers van de atoombom te Hirosjima 70 a 120.000- in Nagasaki 40 45.000 dooden. Het aantal ge. wonden loopt in de tienduizen den. Reïs om de wereld in 4 dagen. Een Amerikaansche bom menwerper heeft de reis om de wereld gemaakt in vier da gen en 40 minuten, de gemid delde snelheid bedroeg 400 k.m. per uur. LEIDER DER S.D.A.P. Tot leider van de Soc. Dem. Kamerfractie is benoemd jhr. van der Goes de Naters. Zijn doel is van de S.D.A.P. een volkspartij te maken, op bree- den grondslag. Suiker en Chocolade met Kerstmis. Volgens de Nwe Ned. zal iedere Nederlander met Kerst mis een ons suiker een een ta blet Engelsche chocolade ont vangen. Ontslagen en benoemingen in bezettingstijd. In een besluit tot herziening van tijdens de bezetting ver leende ontslagen en andere maatregelen t.a.v. personen in overheidsdienst, worden vo:r- zieningen getroffen voor het weder indienstnemen van de betrokkenen, of voor het ont- leenen van ontslag, indien dit destijds op een buiten de be zetting gelegen grond is ver leend. Ook worden de rechts positie van de destijds ontsla gen ambtenaren en de toeken ning van een schadeloosstel ling in dit besluit geregeld, len belangrijk artikel in dit besluit is voorts, dat zij, die op den dag van inwerkingtre ding van dit besluit een be trekking of rang bekleeden ingevolge indienstneming of bevordering door of vanwege den bezetter, worden geacht met ingang van den 60sten dag na dien van inwerking treding van dit besluit te zijn ontslagen, onderscheidenlijk teruggezet in den rang, dien zij voor de bezetting hebben bekleed, tenzij de indienstne ming'of bevordering op ver zoek van den betrokkene door het bevoegd gezag is bekrach tigd. Het besluit zal op een nader te bepalen datum in werking treden. MANIFEST OVER NED.-INDIE. Een. aantal vooraanstaande Nederlanders, w.o. luit.-adm. b.d. J. Th. Fürstner en. oud minister Weiter richtten zich met een manifest tot het Ne derlandsehe volk- waarin zf uitdrukking geven van hun on. rust over de gebeurtenissen in Indië. Zij verzoeken iedereen ad- HOOFDINGEN'IEUR PROV. WATERSTAAT. Tot hoofdingenieur van den Prov. waterstaat in Zeeland is met ingang van 1 Dec. j.L be noemd de heer ir. H. D. J. Swaters, ingenieur van den Prov. Waterstaat te Zierikzee. EEN FILM VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De bekende cineast Jo de Haas, die de Walcheren-film heeft vervaardigd, zal, naar wij vernemen,, ok een film maken van den wederopbouw van Z. Vlaanderen. Aangezien de candidatenlijst slechts 11 namen bevatte, zijn alle gestelde candidaten be noemd verklaard tot leden van den tijdelijken gemeenteraad van Breskeus, t.w. de heeren: W. C. Carets, Jac. van Hane- gem, E. K. A. van Hootegem, J. A. .Leenhouts, K. Maas, P. J. Notebaart, P. C. Roest, A. J Vermeulen, T. A. Verschoor, M. I. de Visser, S. M. de Vuijst. Dezer dagen gaf de Hawai- an-band uit Zaamslag een uit voering aan de noodwoningar beiders in de Panagro-zaal te Breskens. Door te late aankomst kon eerst om 22 uur aangevangen worden. Ondanks het ge/vor derde uur liet de stemming niets te wenschen over en keer de het publiek na afloop vol daan huiswaarts. haesie te willen betuigen met een oproep aan de regeering waarin wordt aangedrongen op krachtige handhaving van ons gezag, ter verzekering van de orde en rust en afdoende be veiliging van lfif en goed van onze land- en rijksgenooten. Adhaesiebetuigingen te rich ten aan: B. Boelhouwer, de Sil- lestraat 79, Den Haag. Het driemanschap der voorm. Ned. Unie. Het driemanschap der voor malige Nederlandsehe Unie heeft aan den, minister-presi dent persoonlijk verzocht een commissie in te stellen ter be oordeeling van de gestes van de Nederlandsehe Uiüe. Prof. Schermerhorn heeft zich bereid verklaard aan dit verzoek te voldoen en ech ter niet in zgn ambt van mi nister-president daartoe een commissie van vooraanstaan de Nederlanders samen te stel len. Woensdagmiddag a.s. zal St Nicolaas per extra vaartuig om 13.15 u. in de haven arrx- veeren. Hrj begeeft zich dan naar het Panagro-ontspan- ningslokaal en zal daar alle kinderen van. 314 jaar trac- teeren. Donderdagavond gaf de mu- ziekvereeniging „De Harmo nie" te Biervliet een uitvoering voor donateurs. Zaterdag volgde een avond voor het ove rig publiek. Na een vijftal mu zieknummers werd een blijspel opgevoerd: „Buskruit", waar na rogt een bal werd besloten Verkeersstremming St. PhilipslandDuiveland. In verband met baggerwerk in de tramhaven te Anna Ja- coba, zal het overzetten van vrachtauto's en andere groote Eerstdaags zijn de dijken dicht Zaterdagochtend om 10 uur bij de kentering van het getij, het laatste dijkgat op Walcheren, dat bij fort Ram- mekens, geblokkeerd. Voor de blokkeering werd gebruik ge maakt van een Phoenix-cais- son van 62 meter lengte, 12 meter breedte en 13 meter hoogte. De definitieve dichting zal nog verscheidene dagen in be slag nemen en zal afhangen van de hoogte der komende vloeden en de weersgesteld heid. In ieder geval echter na dert de afsluiting van de dijk- gaten nu haar voltooiing. Ver moedelijk nog een week dan kunnen alom de vlaggen uit! e 4- t- Toen wij Zaterdagochtend in alle vrcegte bij het dijkgat Rammekens aankwamen, heerschte daar reeds een groo te bedrijvigheid. Met behulp van lieren, die op zware bok ken stonden opgesteld, was men aan weerszijden van het dykgat doende om de geweldi ge Phoenix-caisson aan staal kabels naar het dijkgat te trekken. Wat de vroege bezoeker, te zien kreeg, deed fantastisch aan. Het was nog donker. Een nevel hing over de dijken, over de bokken, met hun ronkende en dampende machines, rond om de rechthoekige, logge Phoenix, rondom de vele dijk werkers, die nog doende wa ren de dijken te. versterken en als schimmen voortgleden over de natte klei. Schijnwerpers boorden hun lichtbundels nog door mist en donker... Het was alsof er een enorme fa briek in werking was, een dhjkenfabriek, die onwerkelijk aandeed in het grijze nevel aas. Langzaam -werd het licht, maar de grijze mist bleef overheerschen. Het bleef een prachtgezicht. Met groote nauwkeurigheid werd de Phoenix voortgetrok ken tot op enkele meters voor het nog altijd bijna 10 meter diepe dijkgat, waar doorheen zich het kokende water kol kend een weg baande naar de zee. De staalkabels stonden tot het uiterste gespannen... Toen kwamen uit de mist zes zware sleepbooten aangeva ren. recht op de Phoenix af. Vlak voor het betonnen ge vaarte minderden zij vaart, zachtjes voeren zij met hun koppen tegen de Phoenix aan, om daarna plotseling weer hun schroeven op maximum snelheid te laten wentelen en met volle kracht het logge bakbeest" voorwaarts te drukken. Alles verliep voor-treffelijk. Langzaam maar zeker werd de Phoenix op de juiste plaats gedrukt. Toen kwam het bevel om de kleppen te openen en geleidelijk zakte nu de kolos naar den bodem van het gat. En wie hier getuige van was, werd aangegrepen dcor het overweldigende besef, dat hier de dijltgaten van Walche- rn definitief gesloten werden. Dat dit, al zijn de dyken dan nog niet dicht, de bekroning vormde van maanden van noesten arbeid. Langzaam kwam de vloed opzet'en. En waar by het vo rige tij nog enorme water voertuigen van Anna Jacoba naar Zijpe of omgekeerd Woensdag a.s, tot 5 u. nam. gestremd zijn. LICHT EN DONKER OVER INDONESIË. In het kader van de Roode Kruis-actie voor Indië, hield de heer F. A. Wagner, van de Kon. Ver. Indisch Instituut, onder bovenstaanden titel een lezing over Indië, in het schaftlokaal van de Mij. De Schelde te Vlissingen. Na met een enkel woerd door den afd» voorzitter, den heer K. van Everdingen te zijn ingeleid, nam de heer Wagner het vrij talrijke gehoor mee naar het schoone eilandenrijk, hierbij op boeiende wijze tal van we tenswaardigheden over ge woonten en levenswijzen van de verschillende volkeren ver tellend. Sprekend over de hui dige gebeurtenissen, verklaar de de heer Wagner, die 20 jaar in Indië werkte, dat een uit barsting reeds lang werd ver wacht. De jongeren, die onder wijs genoten, zijn aan getrokken door de Westersche begeerten en willen voordeelen gaan trekken, zonder te wer ken. Dit is het Indische volk niet, zoo verzekerde spr., doch dit zijn terroristen. Zij kunnen Indië niet groot maken. Indië moet vrij zijn en ook moeten de Indonesiërs medezeggen schap krijgen, doch niet met behulp van deze jongens, al dus spr. Er zal ook meer belangstel ling in Nederland voor indië moeten komen. Nederland heeft daar een roeping te ver vullen. Na de pauze werden eenige interessante films, o.m. over Bali vertoond. De kringcommissaris van het Ned. Roode Kruis, dokter G. Sissing, sprak een slot woord. Geslaagd voor leerares huis houdschool mej. Ebr. Scheele te Biezelinge. Federatie Stichtingen Oorlogsgetroffenen. Te Nijmegen is een lande- lyke federatie van stichtingen voor oorlogsgetroffenen opge richt, om door onderlinge sa menwerking meer kracht t€ kunnen zetten achter het doel der stichtingen. In een telegram aan de Ko ningin werd gewezen op den nood der geteisterde gebieden en aangedrongen op een billij ke verdeeling van goederen aan oorlogsgetroffenen. De federatie heeft ook reeds contact met Zeeland. Waarschijnlijk 8 kolenbonnen. In de radioserie „Op de Brug" sprak Vrijdagavond de minister van Verkeer en Ener gie, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik over de kolenvoorzie- ning. Hierbij deelde de minis ter o.m. mede, dat behalve de reeds toegezegde 7 eenheden, dit seizoen waarschijnlijk nog een 8ste ter oeschikking ge steld zal worden. Er zijn nu reeds 4 bonnen aangewezen. De bedoeling is, dat voor het einde van dit jaar nog 2 bonnen zullen wor den aangewezen, waarmee men dan tot einde Februari nyrefc toekomen. Voor Maart en April zullen dan nog 2 bonnen worden aangewezen. BONAANWIJZING PETROLEUM. Van 1 t.m. 31 Deo. 1045 It elk der volgende bonnen gel dig verklaard voor het betrek- ken van 4 liter petroleum voor kookdoeleinden van de kaart UA 510 de bonnen 13 t.m. 16; van de kaart UB 510 de bon nen 13 en 15; UC 510 de bon 64. Voorts voor verlich ting van de kaart UD 510 de bonnen 115 en 116, eveneens voor 4 liter. massa's landinwaarts kolkten, daar boorde nu een smalle stroom zich moeizaam een weg door de kleine resten van hei dijkgat, die nog waren open gebleven. Het nieuws van de blokkee ring verspreidde zich als een loopend vuurtje over Walche ren. In Souburg kwam de vlag op den toren. Ook aan de ge vels verscheen het rood-wit- blauw. Van sommige huizen wapperden drie vlaggen- Het was waard op dit oogenblik te vlaggen! Want het dijkgat was geblokkeerd bij het laagste ty en de wa terstand op het Zuidoostelijk deel van Walcheren bleek sterk gedaald vergeleken by de vorige dagen. Souburg bleef voor een groot deel droog! De vlaggen moesten uit! Nog enkele dagen... Dan zul len op heel Walcheren de vlag gen waaien. Dan zyn de dyken licht. Dan is de zege op het water volledig bevochten! KERKNIEUWS Geref. kerken. Drietal te Rijswijk (Z.-H.) Th. v. Andel te O., en W. Souburg, B. v. Lum mel te Sprang en T. Swen te Wirdum ,(Fr.). JAPANSCH OFFICIER AT MENSCHENVLEESCH. Te Wewak op Nieuw Guinea hebben de Australiërs een Ja- pansch officier ter dood ver oordeeld- die een gesneuvelden Australiër had verminkt en ge deeltelijk opgegeten. Deblokkeering van geld kaarten. Voortaan kan voor levens onderhoud. huwelijk, geboorte of overlijden deblokkeering van tegoed op de geldkaart worden 'verkregen, mits de aanvrager over geen enkele andere de- blokkeeringsmogelijkheid be schikt. Bij voldoen aan de ge. stelde voorwaarden moet het geheele nog op de geldkaart beschikbare bedrag in eenmaal worden uitbetaald. De geld kaart wordt in dat geval inge trokken. Een regeling, waarbij het te goed van de geldkaart zou kun. nen worden gebruikt voor aan vulling van de linnenkast e.d. is in overweging. Vuurgevecht in goudsmidswinkel. Vrijdag omstreeks half zes pleegden drie gewapende man nen een overval op een goud smidswinkel aan de Haarlem merstraat te Amsterdam. Juist toen de vrouw van den eigenaar en de winkelbediende de zaak wilden sluiten, dron gen zij binnen. Een van hen ging direct naar een kamertje achter den winkel, waar hij den vloer- openmaakte om zoo bij de safe te kunnen komen. De vrouw, die inmiddels de telefoon had gegrepen, werd door pistoolschoten ernstig in den buik getroffen. Ook de winkelbediende werd door een k.ap met de pistool buiten ge vecht gesteld. Het tumult was op straat niet onopgemerkt gebleven. Twee juist passee ren de hulpagenten kwamen binnen en sommeerden de mannen „handen omhoog". Zij gehoorzaamden. De derde ech ter opende vanuit de achter kamer het vuur op de agenten. Tijdens het nu volgende vuur gevecht zagen de mannen kans te ontvluchten. Een achtervol ging werd ingezet, waarbij door medewerking van voorbij gangers een van hen gearres teerd kon worden. DE TERUGKEER VAN POLITIEKE GEVANGENEN. Een opinie-peiling naar de vraag „Kunnen politieke ge vangenen na hun straf te heb ben ondergaan weer in de maatschappij worden opgeno men?", verricht door de Ned. Stichting voor Statistiek, wijst uit, dat 68 hiervan voor stander is, 23 tegenstander, terwijl 9 der bevolking geen oordeel uitspreekt. Velen ge voelen wel voor reclasseering, doch staan veelal betrekkelijk sceptisch tegenover de blijven de resultaten daarvan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5