PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Gunstiger perspectief in Indië Geen georganiseerd verzet in Duitschland DIJKGAT RAMMEKENS IS GEBLOKKEERD TOENEMENDE SPANNING IN BANDOENG. MINDER BENZINE SENSATIES IN NEURENBERG. UIT DE PROVINCIE SOUBURG VLAGDE. WATERSTAND STERK GEDAALD. Hoofdredacteur O. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre, C- Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Maandag 3 Dec. 1945 188e Jaargang Nummer 200 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen 1Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. DE VOORLICHTING. OVER INDIE. De voorlichting1 van het Ne derlandsche publiek over de gebeurtenissen in Indië heeft tot dusver te wenschen gela ten, De dagbladen zijn klein en moeten het nieuws te sterk bekorten, maar... zelfs als er meer papier was zou het uiter mate moeilijk zijn om van goede voorlichting te dienen, omdat de situatie zeer verward is. Het valt daarom met vreug de te begroeten, dat het Eer ste Kamerlid Weiter bij mi nister Logeman heeft aange drongen op betere voorlich ting. Hij vraagt: 1. Voortaan wekelijks een uitsluitend op feitelijke gege vens berustende mededeeding zonder commentaar te doen, omtrent de gebeurtenis sen in Ned.-Indië, welke het Ned. volk in staat zoude stel len, zich terzake een oordeel te vormen en waarin gegevens voorkomen, waaruit blijkt, wie en wat de zgn. regeering van de „republiek Indonesia" achter zich heeft en wie en wat de zg. extremisten zijn, welke de om vang is der verwoestingen, door hen aangericht, der plun deringen, diefstallen, moorden en andere wandaden, door hen gepleegd, welke de toestand is in de interneeringskampen, die der voormalige Nederland- sche krijgsgevangenen en der inheemsche bevolking in en buiten de groote bevolkings centra, der Indo-Europeesche bevolkingsgroep de Ambon neezen en Menadoneezen er der lands- en particuliere be drijven. 2. Over welke machtsmidde len de regeering thans be schikt in of nabij NetL-Indië of in de naaste toekomst, bijv. op ultimo December a.s. denkc te beschikken, bestaande uit deelen van het Koninklijk Ne derland sch-Indische leger, het Koninklijk Nederlandsche le ger en de Koninklijke marine. 3. Of 6& regeering zich reeds *n voorstelling heeft gemaakt van het tijdstip, waarop zii verv/acht in staat te zijn met behulp van die machtsmidde len zelve het herstel van rust, orde en veiligheid in Neder- landsch-Indië ter hand te ne men Het is te hopen, dat min. Logeman deze wenschen kan inwilligen. Het Nederlandsche volk zou er slechts dankbaar voor zijn. Een woordvoerder van het geallieerde hoofdkwartier O] Java heeft Zaterdagavom voor. de radio verklaard, dat de Britten niet van plan zijn om oorlog te voeren tegen de In donesiërs en slechts blijven om te voorkomen, dat het land vervalt tot chaos en hongers nood. Onder die omstandigheden is het dubbel wenschelrjk, dat de regeering mededeelt over welke middelen wij zelf be schikken in of nabij Indië. Want de indruk, dat men de gebeurtenissen in Indië te veel op hun beloop laat, is nog niet opgeheven. Nog steeds is er leden om aan te dringen op snel en doortastend handelen in Indië. De toestand op Sumatra De perspectieven in Indië zijn in den loop van het week. einde niet ongunstiger gewor den. Zaterdag werd uit Batavia gemeld, dat de luit. gouv.-gen. van Indië, van Mook, de voor uitzichten voor een gunstig verloop van verdere bespre kingen niet slecht beoordeelde. Het kamp bij Ambarawa is wederom door de Indonesiërs met geschut beschoten. Er vielen 30 dooden en 60 gewon den. In den loop van den Za terdag zjjn de Indonesiërs hier door de Britsche luchtmacht aangevallen, DE TOESTAND OP SUMATRA. De Engelsche opperbevelheb ber in Nederlandsch-Indië, ge neraal Christison, heeft een bezoek gebracht aan Sumatra, waar hij besprekingen voerde met vertegenwoordigers der Indonesische nationalisten Nederlandsche autoriteiten- De Indonesiërs hebben zich daarbij bereid verklaard tot informeele besprekingen met de Nederlanders. Van beteekenis is, dat de leiders der Indonesiërs op Su matra geenszins afkeerig wa ren van samenwerking met de Nederlanders in vooroorlog- schen vorm, mits Indië zelf bestuur zou krijgen. Zij achten vooral economischen steun van van Nederland noodzakelijk en spraken de hoop uit, dat er spoedig kan worden overge- tot wederingebruikne- ming van de plantages winkels. In verband met dit alles wil men van Nederlandsche en Britsche zijde trachten te voorkomen, dat er onruststo kers van West-Java overste ken naar Sumatra en daar de stemming doen keeren. Vooral de Nederlandsche marine houdt de laatste weken reeds een wakend oog over het drukke prauwenverkeer tus- schen beide eilanden. EVACUEES WILDEN NIET NAAR BATAVIA. Naar nog nader wordt ge meld, weigerden de geëvacu- eerden uit Semarang, die naar Batavia werden gebracht al vorens naar Singapore te ver trekken, aan wal te gaan. Zij verklaarden genoeg te hebben van het leven in kampen. BETREKKELIJKE RUST OP JAVA. Op Java heerscht betrekke lijke rust. Alleen in en bij Ban doeng werd Zaterdag vrij he vig gevochten. Men heeft thans de lijken gevonden van alle inzittenden van het Biïtsche Dakotavlieg- tuig, dat een dag of twaalf geleden boven Java is veron gelukt. Zij zijn allen door de extremisten vermoord. Nieuws in een notedop Te Brussel is een gemeenschap pelijke Nederlandsch-Belgische spel lingscommissie geïnstalleerd. De Ne derlandsche afvaardiging staat onder leiding van dr. G. Bolkenstein. oud minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. In afwachting van een herziening van de arbeidsvoorwaarden in het banketbakkersbedrijf zijn de mini- mumloonen verhoogd met 25 gaande 1 October j.l. Minister Vos vertoeft momenteel in Londen om een begin te maken met de geleidelijke liquidatie van het regeeringsinkoopbureau en om met Britsche ministers over den handel en over financieele vraagstukken te spre ken. Het meerendeel der banken heeft besloten, in verband met het vele Overwerk, dat het personeel in de laatste maanden heeft moeten ver richten. zijn kantoren op Zaterdag 22 en Maandag 24 December a.s geheel te sluiten. Met het lndië-vliegtuig kan van 5 Dec. af ook correspondentie voor Italië, Egypte, Br. Indië en Ceylon verzonden worden. Voor Italië is geen luchtrecht verschuldigd voor brieven cn briefkaarten. fn Zuid-Limburg is een groote smokkelhandel gaande in paarden en koeien. De Llmburgsche smokkelaars gaan de Duitsche grens over met koffiebooncn om te ruilen voor een trekpaard of een beste melkkoe. De paarden en koeien worden echter weer even snel over de Belgische grens verder gesmokkeld. De C-C-D. heeft met een verscherpte contróle reeds veel succes geboekt De gcldsaneertng heeft tenge volge gehad dat zich van 3 t.m. It Oct- 4023 mannen en 679 vrouwen bij dc arbeidsburcaux melden, w.o- slechts i voor de bouwvakken. DREIGENDE TOESTAND TE BANDOENG. Zondagavond werd nog ge meld, dat de toestand te Ban doeng steeds dreigender wordt. Zaterdag en Zondag hebben de Engelschen de Indonesische concentraties uit de lucht ge bombardeerd. Japansche tanks en artillerie, helpen de Neder landers tegen de extremisten beschermen, 't Noordelijk deel van de stad is door de Indo nesiërs ontruimd ingevolge het Britsche ultimatum. De ont ruiming van het Zuidelijk stadsdeel is aan den gang. De evacuatie van Ambawara wordt versneld. Naar gemeld wordt oefenen op het platteland van Java de extremisten een ware terreur uit. Een Indonesische verklaring, dat Ambonneesche troepen In donesische vrouwen en kinde ren hadden vermoord, kon in- tusschen worden ontzenuwd. VERKLARING VAN SJAH IR. In een verklaring tegenover de Engelschen zou Sjarir over zijn pogingen om de extremis tische jeugd binnen de perken te houden, te kennen hebben gegeven, dat hij niet is opge schoten. De extremisten zijn bij de bevolking gezien en het vereischt grooten moed en het is gevaarlijk raad te geven, die strijdt met de gevoelens van het volk. De organisatie van den .zwarten buffel", die de moor den van Bekasi op haar gewe ten heeft, is de voortzetting van een vooroorlogsche groep van leden der Japansche vjjf- de colonne. Desondanks zou Sjarir zich deze week naar Bandoeng begeven, om zelf verdere daden van geweld van de zhde der extremisten zoo mogelijk te verbieden. Onder de huidige omstan digheden, meende Sjarir, zou een nieuwe ontmoeting met Nederlandsche afgevaardigden waarvoor reeds toebereid selen waren getroffen hoogstwaarschijnlijk geen re sultaat hebben. De vooruitzichten voor de benzine toewijzingen in de ko mende maanden zijn verre van gunstig. Zoo ooit dan zal voor December de uiterste zuinig heid geboden zijn. Mocht er nog verbetering in den aanvoer komen, dan zullen de toewij zingen worden verhoogd. Kunstfnesttoeslag voor getroffen bedrijven. Door oorlogsgeweld ernstig getroffen bedrijven zullen voor het komende bemestingsjaar 'n toeslag boven de gewone kunst- mesttoewijzing krijgen. KON. 3HLITAIRE KAPEL HERREZEN. De Kon. Militaire kapel i: herrezen. Het muziekkorps is thans 50 man sterk en samen gesteld uit een 30-tal leden van de vroegere militaire kapel, een tiental musici van andere mili taire muziekkorpsen. De overi ge uit politiemuziekkorpsen en andere orkesten. Van 10 Dec. a.s. af zal het wekelijks voor de radio spelen. HET WERELDGEBEUREN Dc spanning in Iran is nog al tijd onverminderd. De Russen gaan voort met te ageeren tegen de Iraan- sche regeering. In Oostenrijk zal volgende maand alle geallieerde geld uit het verkeer worden genomen. Er worden sanee- ringsmaatregelen genomen, die veel overeenkomst vertoonen met de Ne derlandsche. In Albanië zijn Zondag verkie zingen gehouden. Alleen de voorstan ders van de regeering mochten stem men. De anderen mochten wel weg blijven, doch niet neen stemmen Van democratie gesproken I In Joego Slavië heeft het par lement met algemecne stemmen be sloten om Tito te vragen zijn be wind voort te 'zetten. Koning Peter heeft geprotesteerd tegen het uitroe pen van dc republiek. Uit Oostenrijk wordt weer monarchistische activiteit gemeld Molotof is wederom benoemd tot voorzitter van den Raad van Volks commissarissen. De j'uiste methode. De Britsche marine heeft een begin gemaakt met het vernietigen van 30 Duitsche onderzeebooten Het massa graf op een diepte van dui zend vadem. ligt 150 km. ten Noordwesten van Ierland. Zes duikbooten zijn daar reeds door kanonvuur of explosies tot zinken gebracht. Zorgen in Engeland en Amerika. De toestand in Duitschland blijft de aandacht trekken. Men krijgt wel sterk den in: druk, dat de geallieerden al les deen om te beletten, dat de Duitschers zich weer orga- niseeren en dat de eerste sa- botageverschijnselen, die zich bij de kolenleveranties open baarden, grootere afmetingen gaan aannemen. In ieder geval grijpen zjj in. In het Roergebied bijv. zijn door de Engelsche bezettings troepen razzia's gehouden, waarbij tusschen de 70 en 80 grootindustrieelen werden ge arresteerd. In hun huizen, die als paleizen waren ingericht, werden groote hoeveelheden levensmiddelen, brandstoffen en wijnen in beslag genomen. Engelsche journalisten mel den echter, dat de stemming der Duitschers den laatsten tijd veranderd is. De oorspron kelijke onderworpenheid er onverschilligheid heeft plaats gemaakt voor een zekere ge prikkeldheid en ontevreden heid. Zjj spruit voort uit den gang van zaken, het gebrek aan allerlei dingen en vrees voor honger en koude gedu rende dezen winter. Van 'n ge organiseerd verzet i9 nog geen sprake. Maar het verleden heeft geleerd, dat opletten de boodschap is! Duidelijk blijkt dit ook in Neurenberg, waar de nazi's een merkwaardige rol spelen en waar Rudolf Hess, de vroe gere plaatsvervanger van Sitler. die in 1941 naar Enge land vloog, Vrijdagavond voor een sensatie heeft gezorgd door de mededeeling, dat het verlies van zjjn geheugen door hem om tactische redenen ge simuleerd was. Goering slaapt en geeuwt, Seyss is brutaal, de rest lacht en praat en slaat onbewogen de films over de concentratiekampen gade het is wel een tartende en on waardige houding. De Duitsche kopstukken heb ben zich te verantwoorden voor het wereldgeweten. Maa: doen, alsof er niets aan de hand is! Sensatie leverde ook het verhoor van den vroegeren Oostenrijkschen generaal La-, hausen, die later bij den Duit. schen inlichtingendienst kwam. Hij onthulde, dat er in den inlichtingendienst een groep was, die Hitier wilde vermoorden... en dat Ribben- trop herhaaldelijk zeide. dat Pelen platgebrand moest wor den en alle Joden moesten worden uitgeroeid. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Bevm heeft verklaard, dat de ko mende conferentie der Veree- mgde Volkeren niet moet wor den opgevat als een vredes conferentie. Doel is de grond- siagen te leggen voor de nieu- internaticnaie samenwer king. Bevin pleitte opnieuw voor een internationaal we rd dparlement en verklaarde, dat als het volk het voor het zeggen had, er geen nieuwen oorlog zou uitbreken. Bevin maakt zich zorg voor de tcekomst, Truman ook. Er blijken in Amerika al weer 7 millioen werkloozen te zjjn... En er sta ken in doorsnee iederen dag een millioen man... Truman heeft geprobeerd werkgevers en werknemers tot elkaar te brengen op een soort arbeidsconferentie. Een paar weken lang hebben bedde par tijen gedelibereerd. Maar re sultaten werden er niet be reikt. De stakingen duren voort, de werkloosheid neemt toe. Reis om de wereld in 4 dagen. Een Amerlkaansche bom menwerper heeft de reis om de wereld gemaakt in vier da gen en 40 minuten, de gemid delde snelheid bedroeg 400 k,m. per uur. LEIDER DER S.D.A.P. Tot leider van de Soc. Dem. Kamerfractie is benoemd jhr. van der Goes de Naters. Zijn doel is van de S.D.A.P. een volkspartij te maken op bree- den grondslag. Suiker en Chocolade met Kerstmis. Volgens de Nwe Ned. zal iedere Nederlander met Kerst mis een ons suiker een een ta blet Engelsche chocolade ont vangen. Ontslagen en benoemingen in bezettingstijd. In een besluit tot herziening van tijdens de bezetting ver leende ontslagen en andere maatregelen t.a.v. personen in overheidsdienst, worden voor zieningen getroffen voor het weder indienstnemen van de betrokkenen, of voor het ont- leenen van ontslag, indien dit destijds op een buiten de be zetting gelegen grond is ver leend. Ook worden de rechts positie van de destijds ontsla gen ambtenaren en de toeken ning van een schadeloosstel ling in dit besluit geregeld Een belangrijk artikel in dit besluit is voorts, dat zjj, die op den dag van inwerkingtre ding van dit besluit een be trekking of rang bekleedea ingevolge indienstneming of bevordering door of vanwege bezetter, worden geacht met ingang van den 60steu dag na dien van inwerking treding van dit besluit te zijn ontslagen, onderscheidenlijk teruggezet in den rang, dien zij voor de bezetting nebben bekleed, tenzij de indienstne ming of bevordering op ver zoek van den betrokkene door het bevoegd gezag is bekrach tigd. Het besluit zal op een nader te bepalen datum in werking treden. MANIFEST OVER NED.-INDIE. Een aantal vooraanstaande Nederlanders, w.o. luit.-adm. b.d. J. Th. Fürstner en oud minister Weiter richtten zich met een manifest tot het Ne derlandsche volk. waarin zij uitdrukking geven van hun on. rust over de gebeurtenissen in Indië. Zij verzoeken iedereen ad- haesie te willen betuigen met een oproep aan de regeering waarin wordt aangedrongen op krachtige handhaving van ons gezag, ter verzekering van de orde en rust en afdoende be veiliging van ljjf en goed van onze land- en rjjksgenooten. Adhaesiebetuigingen te rich ten aan: B. Boelhouwer, de Sil- lestraat 79, Den Haag. Het driemanschap der voorm. Ned. Unie. Het driemanschap der voor malige Nederlandsche Unie heeft aan den minister-presi dent persoonljjk verzocht een commissie in te stellen ter be oordeeling van de gestes van de Nederlandsche Unie. Prof. Schermerhom heeft zich bereid verklaard aan dit verzoek te voldoen en ech ter niet in zjjn ambt van mi nister-president daartoe een commissie van vooraanstaan de Nederlanders samen te steL len. Kolenvervoer aanzienlijk verbeterd. De nieuwe spoorbrug bjj Buggunum bij Roermond is Za_ terdag in gebruik genomen. De eerste trein- die er over reed bestond uit 35 wagons kolen en een bagagewagen voor de genoodigden. Deze brug maakt het mogelijk om de ko len uit de Limburgsche mijnen niet meer over België, maar rechtstreeks door Nederland naar de rest van het land te zenden, wat een heele vooruit gang is. Per dag zullen 52 treinen de brug passeeren, de meeste geladen met kolen. PREMIE KINDERBIJSLAGWET. Voor het jaar 1946 bedraagt de totale premie ingevolge de Kinderbijslagwet in het alge meen 2.25 en voor de instel lingen van weldadigheid 1 van het loon. ATOOMNIEUWS. Volgens officieele Ameri- kaansche mededeelingen be loopt het aantal slachtoffers van de atoombom te Hirosjima 70 k 120.000- in Nagasaki 40 45.000 dooden. Het aantal ge wonden loopt in de tienduizen den. Eerstdaags zijn de dijken dicht Zaterdagochtend om 10 uur bjj de kentering van het getij, het laatste djjkgat op Walcheren, dat bjj fort Ram- mekens, geblokkeerd. Voor de blckkeering werd gebruik ge maakt van een Phoenix-cais- son van 62 meter lengte, 12 meter breedte en 13 meter hoogte. De definitieve dichting zal nog verscheidene dagen in be slag nemen en zal afhangen van de hoogte der komende vloeden en de weersgesteld heid. In ieder geval echter na dert de afsluiting van de dijk- gaten nu haar voltooiing. Ver moedelijk nog een week dan kunnen alom de vlaggen uit! tf Toen wjj Zaterdagochtend in alle vroegte bij het djjkgat Rammekens aankwamen, heerschte daar reeds een groo te bedrijvigheid. Met behulp van lieren, die op zware bok ken stonden opgesteld, was men aan weerszijden van het dijkgat doende om de geweldi ge Phoenix-caisson aan staal- cabels naar het dijkgat te trekken. Wat de vroege bezoeker te zien kreeg, deed fantastisch aan. Het was nog donker. Een nevel hing over de dijken, over de bokken, met him ronkende en dampende machines, rond om de rechthoekige, logge Phoenix, rondom de vele djjk werkers, die nog doende wa ren de djjken te versterken en als schimmen voortgleden over de natte klei. Schijnwerpers boorden hun lichtbundels nog door mist en donker... Het was alsof er een enorme fa briek in werking was, een dijkenfabriek, die onwerkeljjk aandeed in het grjjze nevel waas. Langzaam werd het licht, maar de grjjze mist bleef overheerschen. Het bleef een prachtgezïcht. Met groote nauwkeurigheid werd de Phoenix voortgetrok- ken tot op enkele meters voor het nog altijd bijna 10 meter diepe dijkgat, waar doorheen zich het kokende water kol kend een weg baande naar de De staalkabels stonden tot het uiterste gespannen... Toen kwamen uit de mist zes zware sleepbooten aangeva ren. recht op de Phoenix af. Vlak voor het betonnen ge vaarte minderden zij vaart, zachtjes voeren zjj met hun koppen tegen de Phoenix aan, om daarna plotseling weer hun schroeven op maximum snelheid te laten wentelen en met volle kracht het logge „bakbeest" voorwaarts te drukken. Alles verliep voortreffeljjk. Langzaam maar zeker werd de Phoenix op de juiste plaats gedrukt. Toen kwam het bevel om de kleppen te openen en jeleidelrjk zakte nu de kolos naar den bodem van het gat. En wie hier getuige van was, werd aangegrepen door het overweldigende besef, dat hier de dijkgaten van Walehe m definitief gesloten werden. Dat dit. al zijn de djjken dan nog niet dicht, de bekroning vormde van maanden van noesten arbeid. Langzaam HOOFDINGENIEUR PROV. WATERSTAAT. Tot hoofdingenieur van den Prov. waterstaat in Zeeland is met ingang van 1 Dec. j.L be noemd de heer ir. H. D. J. Swaters, ingenieur van den Prov. Waterstaat te Zierikzee. EEN FILM VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN De bekende cineast Jo de Haas, die de Walcheren-fjlm heeft vervaardigd, zal, naar wij vernemen, ok een film maken van den wederopbouw van Z. Vlaanderen. Ook Goes stond Zaterdag middag in het teeken van ..Zee. land helpt Indië". Niet alleen de Roode Kruis Colonne, maar het pijperskorps „Excelsior" maakte een tocht door de stad om de Goesenaren op te wek ken te offeren. Het resultaat van deze straatcollecte is zeer bevredi gend. maar het bestuur der af- deeling vertrouwt, dat bjj de nu deze week te houden lijsten, inzameling ook nog flink ge offerd zal worden, terwjjl gif ten aan de Incassobank. Klok- straat, gaarne in ontvangst worden genomen. Geslaagd voor leerares huis houdschool mej. Ebr. Scheele te Biezelinge, De Groene Kruis-collecte bracht te Nisse op 58.77. In een vergadering van af. gevaardigden van de verschil lende plaatselijke vereenigingen te Rilland-Bath, onder leiding van den wnd. burgemeester ir. W. Kakebeeke werd besloten tot oprichting van een monu ment voor de gevallenen. In het werkcomité werden geko zen: ds. H. Aalbers, pater Overste, de heeren J. A. Bont, W. Elshout, J. A. de Goffau, A. A. Mol en mevr. L. N. Huijs- man-Griep. Te Yerseke is een begin ge maakt met de straatverlich ting. Hoewel nog slechts op en. kele punten in het centrum ver lichting is aangebracht, zullen er toch in de naaste toekomst over het geheele dorp lichtpun ten worden aangebracht. Woensdagavond had te Yerseke voor een geheel uit verkochte zaal een uitvoering gemoeten heeft aangegeven, plaats door het Nutstooneel. zün vrouw verklaarde, dat zij Opgevoerd werd „De Vreemde ling" door Anton Coolen. Het was een schitterende opvoe ring. Tot ouderling in de Geref. kerk te Kapelle werden geko zen de heeren W. Bogaards en D. Sandee en tot diaken de heer A. de Regt. Tot kassier der Boerenleen bank te Hoedekenskerke is be noemd de heer M. van der Have. Tot ouderlingen der Geref. Gemeente te Hoedekenskerke zjjn herkozen de heeren J. D. Lukasse en P. Louisse; tot di aken werd in de plaats van den heer I. Nieuwenhujjzen ge. kozen de heer Jan Boone. Be sloten werd het getal der di akenen met één uit te breiden Gekozen werd de heer P. Pro voost, die echter zijn benoe ming nog niet aannam, Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. kerk van Waarde werd herkozen de heer M. Wisse; in de vac.-A Zuidweg, die bedankt had, werd gekozen de heer J. Schrier-Klap. De vriendschappelijke damwedstrijd MiddelburgGoes „G.D.C." had tot uitslag: 12—12. De zangvereeniging „Ons Genoegen" te Kats, heeft ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een zang- en tooneel- uitvoering gegeven. In zjjn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht over de afgeloopen 25 jaren, waar na een 6-tal liederen werd ge zongen. Daarna werd de lan- deljjke klucht „Trouwen of be talen" opgevoerd. Beide avon den werden met een dansje be sloten. Woensdag en Donderdag gaf het muziekgezelschap „Apol lo" te W'issenkerke zjjn jaarlijk- sche uitvoering in de zaal van den heer Verburg. Opgevoerd massa's landinwaarts kolkten, daar boorde nu een smalle stroom zich moeizaam een weg door de kleine resten van hei djjkgat, die nog waren open gebleven. Het nieuws van de blokkee ring verspreidde zich als een loopend vuurtje over Walche ren. In Souburg kwam de vlag op den toren. Ook aan de ge vels verscheen het rood-wit- blauw. Van sommige huizen wapperden drie vlaggen- Het was waard op dit oogenblik te vlaggen! Want het dijkgat was geblokkeerd bjj het laagste tij en de wa terstand op het Zuidoosteljjk deel van Walcheren bleek sterk gedaald vergeleken bij de vorige dagen. Souburg bleef voor een groot deel droog! De vlaggen moesten uit! Nog enkele dagen... Dan zul len op heel Walcheren de vlag kwam de vloed gen waaien. Dan zjjn de dijken opzetten. En waar bij het vo- dicht. Dan is de zege op het rige tij nog enorme water- water volledig bevochten! werd het tooneelstuk „De Avonturier", dat zeer in den smaak vieL Donderdag vergaderde de tij delijke raad van Wissenkerke. Tot opzichter voor het rayon N.-Beveland van het centrale bouw- en woningtoezicht op N.- en Z.-Beveland is benoemd de heer S. Adema te ürk, met standplaats Wissenkerke. Aan J. Jille te Kamperland wordt tegemoetkoming toege staan in de kosten voor be zoeken der Ger. Ulo-school te Middelburg van zjjn zoon. Een dergelijke vergoeding kan ook worden toegekend voor het bezoeken van de Ulo school te Kortgene. De moge lijkheid het vervoer naar de Ulo te Kortgene door de ge meente te doen verzorgen, dan wel subsidie te verleenen, wordt nog onderzocht. Den her A. R. Arentsen werd met ingang van 1 Jan. in ver- Januan a.s. in ver band met benoeming te SL Maartensdijk, eervol ontslag verleend als hoofd der o.l. school te Wissenkerke. De voorzitter deelde mede, dat een gedeelte der beschoei ing op de haven te Kamper land dringend vernieuwing be hoeft. Vvegens materiaalge brek zal deze nog niet direct kunnen geschieden. Na vragen omtrent straat verlichting bjj het postkantoor te Kamperland, over school- heffing, slootdemping te Geerscüjk, de mogeljjkheid t.z. t. een stembureau te Geers- djjk in te richten, teruggave van radiotoestellen, deelde de voorzitter tenslotte mede, dat Kamperland een Engelsche/ motorspuit heeft gekregen. TRIBUNAAL TE GOES. Vrijdag werd te Goes een drietal zaken voor het tribu naal behandeld. De 66-jarige kleermaker Be rend Broyl uit Wolphaartsdijk, sloot zich in Febr. -1943 bjj de N.S.B. aan en luisterde, vol gens de dagvaarding, aan de ramen of er naar de Engelsche radio werd geluisterd en gaf dit dan aan. Verdachte zeide niet gewe ten te hebben, dat de N.S.B. met de Duitschers samenwerk te en ontkende, dat hjj dorps- getracht heeft hem van dë '.S.B. af te houden. Den 72-jarigen Pieter Johan nes van Maaren, scheepmake- laar te Hansweert, werd ten laste gelegd, dat hjj een aan tal barkassen van de Neder!, marine afkomstig en door da Duitschers krijgsbuit gemaakt of gestolen, heeft gekocht en daardoor 1172 winst Jieeft gemaakt. Verd. zeide gedacht te heb ben, dat do sloepen van v. Emde waren, die ze hem ver kocht. Zjjn echtgenoote zei, dat haar man bekend stond als pro-Duitsch. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse vroeg clementie voor zjjn cliënt. Vervolgens werd behandeld de zaak tegen den 42-j. Hen drik van Maaren, expediteur te Hansweert, die van 1940 tot 1942 lid van de N.S.B. was. Hij ontkende echter lid te zijn ge weest van het Econ. front en het Vervoersfront. Verder was hem ten laste gelegd, dat hij hulp aan dn vijand verleende door de vertegenwoordiging op zich te nemen van de Ned. Particuliere Rijnvaart Centrale en ten slotte voor de Wehr- macht varende schepen heeft in- en uitgeklaard. Nadat verd. uitvoerig ondervraagd was en een paar getuigen waren ge hoord. wees mr. F. W Adri aanse er op, dat de Rijnvaart Centrale geen Duitscheof voor de Duitsche gedienstige instel ling was. In- en uitklaring van Wehrmachtschepen was niet noodig. Ook is niet komen vast te staan het lid zijn van de beide genoemde fronten. Rest alleen het lid zijn van de N.S.B. tot 1942. Spr. verzocht hiermee rekening te houden. Vuurgevecht in goudsmidswinkel. Vrijdag omstreeks half zes pleegden drie gewapende man nen een overval op een goud smidswinkel aan ae Haarlem merstraat te Amsterdam. Juist toen de vrouw van den eigenaar en de winkelbediende de zaak wilden sluiten, dron gen zij binnen. Een van hen gin» direct naar een kamertje achter den winkel, waar hij der vloer openmaakte om zoo bij de safe te kunnen komen. De vrouw, die inmiddels de telefoon had gegrepen, werd door pistoolschoten ernstig in den buik getroffen. Ook ie winkelbediende werd door een k.ar met de pistool buiten ge- vecht gesteld. Het tumult was op straat niet onopgemerkt gebleven. Twee juist passee- rei.de hulpagenten kwamen binnen en sommeerden de mannen „handen omhoog". Zij gehoorzaamden. De derde ech- :er opende vanuit de achter kamer het vuur op de agenten. Tjjdens het nu volgende vuur gevecht zagen de mannen kars e ontvluchten. Een achtervol ging werd ingezet, waarbij door medewerking van voorbij gangers een van hen gearres- eerd kon worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3