PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE KONINGSKWESTIE IN J0EG0-SLAVIË Koning Peter koos de zijde van Engeland, maar beleefde er niet veel plezier van. Betrekkelijke rust op Java Britsche versterkingen aangekomen. Big Three niet meer bijeen Zeeland vergeten land UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur O. Balllntljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. 8. den Boer. Middelburg. Druk ttrma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Zaterdag 1 Dec. 1945 188e faargang Nummer 199 AHUNNhMLM M'KI|b 25 cent pei week. f 3-20 per kwartaal, franco per oost. 1 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum eer advertentie f 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg - l.nndensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924 Goes Turtkade 15. teletoon 2475 Terneuren Nieuwcdiepstraat 21 Postrekening 4*931 h. l'i W.I.K.A. Schaepman was een staats man. Hij leefde in de 2e helft van de vorige eeuw en stierf in 1903 op een reis naar Rome, waar hrj in 1868 de godgeleer de doctorsgraad had verwor ven. Schaepman heeft geschre. ven over Vondel en J. P. Co en, over Napoleon en Leo Xm In 5 deelen „Menschen en boe ken" zijn zijn artikelen van zyn laatste 20 levensjaren ver zameld. Overbekend is zyn vriendelijke vriendschap met minister Abraham Kuyper en hun beider yver voor de coali tiegedachte, het samengaan van C.H., A.R. en R.K. Wie den straatweg ZeistDrieber genDoorn volgt, ziet in Rij- senburg links een groot semi narie en in den tuin daarvoor het gedenkteeken voor dezen bekwamen voorman van het voorgeslacht. Onlangs was het tegen, over Schaepman druk. Aan den anderen kant van den straat weg ligt het landgoed „De Horst". De nieuwe Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk kwam hier bijeen met het directorium van Kerk en wereld". De president der Generale synode leidde in den ochtend een wydings- dienst in de Hervormde kerk te Driebergen en 's middags was de buitenplaats en het internaatsgebouw open voor bezichtiging door belang stellenden. Wat graat de Hervormde Kerk daar tegenover Schaep. man beginnen Allereerst bedoelt „De Horst" te zijn een academie voor de geestelijke, culturee- le en sociale vorming van jonge werkers in kerkelyken arbeid. Dat worden dus de Wika's. Bovendien zullen daar in de foekomst personen uit alle ledingen van de maatschappij met predikanten in conferen- tieverband samenkomen. Verder wordt „De Horst' een sociologisch instituut er voor de West-Europeesche ker. ken is dit iets gloednieuws. In de vierde plaats zullen de leiders van de Wika's al het werk onder menschen, die vreemd staan tegenover de kerk en het Evangelie, steunen en vooruitbrengen, bijv. door het samenstellen van goede, begrijpelijke lectuur en leidra den voor kernvorming in de gemeenten. Als leeraars zullen fungeeren voor de Bijbelsche vakken Dr. H. Berkhof, Ned. Herv. pred. te Zeist en Ds. F. J. Pop, voorz. van de stichting en voor dc sociale vakken Dr. W. Banning en Dr. J. P. Kruyt, Dr. F. Boer, winkel behandelt hedendaag- sche geestelijke stroomingen, Mr. A. W. Kist rechtsvragen. A. C. Schuurman onderwerpen van koor- en kerkzang, terwij! Renske en W. H. Eygenhuysen volkszang, volksdans, natuur studie, kampeerkunst en spel- leiding voor hun rekening ne men. Er is besloten dezen winter met niet meer dan 60 leerlin gen te beginnen. De aanvragen overtreffen dit getal. Er heeft dus een geestelijke en een psy chotechnische schifting plaats. Flink is de opzet van deze Hervormde Academie. Haar bedoeling is allerminst een of ander achtenswaardig beroep in de wereld er bij te scheppen Integendeel. De Kerk is leef gemeenschap en smidse en de geestdriftige Wika heeft maar één hartstocht zich te geven in den dienst van Jezus Chris tus. „De Horst" is 't dienend ap paraat van een dienende Kerk. W. H. B Nieuws in een notedop. Post voor alle marinepersoneel in Indië moet voortaan geadresseerd worden met de aanwijzing: ,,p-a. Ma rinepostkantoor Batavia Centrum" dus niet meer naar Colombo. Post stukken voor mariniersbrigade In In dië moeten voorzien zijn van: één voornaam voluit, verdere voorletters, naam geadresseerde, stamboekn-. mariniersbrigade in Ncd. Indië, p.a. Afarine postkantoor Batavia-C. Met liet oog op de veevoedcrpo sitle voer den a s. winter zullen weer zooveel mogelijk schillen en etens resten moeten worden ingezameld. Door oorlogsgeweld, inundatie, afbraak door de Duitschers enz-, zijn cr van '40'45 87000 woningen ver nteld. 43.000 zwaar beschadigd. Het totaal woningtekort wordt op 150 000 geschat Van oflicieele zijde wordt mede gedeeld dat verwacht mag worden werken"6 tribu"a,en spoedig zullen De Britsh Council heeft 10 stu diebeurzen voor Ncd- studenten be schikbaar gesteld, voor studie In En geland in 1946. Winston Churchill vierde Vrijdag zijn ilen verjaardag. o I 1 t m" 31 ^cc, zijn bon no. .Ya". deno°dkaarten honden- en kattenbrood met de sericletters B. T. W. Dq L. R. C. Z. cn B. K. alsmede bon a met opdruk „Asyl" geldig voor de gebruikelijke hoeveelheden. Het rijksbureau voor oude ma terialen en afvalstoffen doet een be roep op de huisvrouwen om afvalstof fen, als lompen, afval van vooroorlog- sche rubber, oud tin e-d. niet weg te werpen, doch in te leveren. School hoofden wordt verzocht de kinderen gelegenheid te geven oud papier in te leveren. Nu er minder brandspiritus voor binnenlandsch verbruik beschikbaar is, dient de handel de kleine hoeveelheid goed te verdeden. Het ambachtsbe- drijf. o-a. schilders. loodgieters enz mogen niet door de mindere toewij zing worden geschaad. HET WERELDGEBEUREN Tito heeft de macht in handen. Wat men reeds langen tijd zag aankomen is nu geschied: Jcego-Slavië is een republiek geworden, Tito heeft de vol ledige macht in handen en ko ning Peter is van den troon vervallen verklaard. Peter heeft niet veel plezier gehad van zijn koningschap. Zijn vader, Alexander, werd in 1934 in Marseille, tegelyk met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Bar- thou, vermoord, juist nadat hij den Franschen bodem had be treden. Peter was toen nog een kind en zijn oom, prins Paul, werd regent. Dat bleef zoo totdat prins Paul in 1941 een vriendschapsverdrag mei Duitschland sloot. Peter, die intusschen 17 jaar was gewor den, kon zich daarmede niet vereenigen en nam het bewind zelf in handen door middel van een staatsgreep. Het was al dadelijk te voorzien, dat Duitschland daarmede geen genoegen zou nemen en inder daad, zeer kort voor den staatsgreep van Koning Peter begon Duitschland op 7 April 1941 den Balkanveld tocht en kort daarna was Joe- go-Slavië onder den voet ge- loopen. Koning Peter moest uitwijken naar Engeland Daarna voltrok zich dé tra- fadie. Er ontstonden in Jcego- lavië twee verzetsbewegin gen. De eene was koningsge zind en stond onder leiding van generaal Michailowitsj, de an dere onder leiding van Tito en was communistisch georiën teerd. In het onherbergzame Bal kan bergland stonden deze twee groepen tegen de Duit- schers en gedurende den gan- schen oorlog hebben zij zich staande weten te houden. Nooit zyn de Duitschers erin geslaagd om hen te overwin- nen. Op een gegeven oogenblik kregen beide groepen het ech ter onderling aan den stok en Tito bleek toen meer leiders capaciteiten in zijn ransel te hebben, dan Michailowitsj. Bo vendien kreeg Tito den steun van Rusland en dat was van zeer groot belang. De geallieerden zagen, dat Tito de beste was en toen noch koning Peter, noch Michailo witsj zich vereenigden met de Britsche politiek, lieten zij beide laatstgenoemden los. Daarna kwam het ook tot een splitsing in de Joego-Slavische regeering en het eind van het lied was. dat Peter practisch van al zijn invloed werd be roofd. Tito kreeg: intusschen de kans om vasten vcet te krij gen in Joego-Slavië, zijn re geering werd erkend en toen de jongste verkiezingen hem een flinke overwinning brach ten, was het pleit beslecht, Ko. ning Peter is van den troon gestooten. Joego-Slavië is een republiek. Wel teekent Peter nog pro test aan en wordt onder meer het verkiezingsresultaat door hem aangevochten, maar er zal aan de feiten wel niet veel te veranderen vallen. Als voor iemand de situatie na het einde der vijandelijkhe den onbevredigend moet zijn, dan wel voor Peter van Joego- Slavië, die als gevolg van den wereldbrand alles verspeelde, wat hij te verspelen had. NEURENBERG Ook Donderdag werd de geheele zitting van het proces te Neurenberg gewijd aan de inlijving van Oostenrijk. Uit de door Aldeman overgelegde documenten bleek, dat alles vanuit Berlijn geregisseerd werd en dat Seyss-Inquart uit Berlijn zijn orders kreeg. Hij zei op alles ja en voerde ge hoorzaam alle opdrachten uit, opdrachten, die den ondergang van zün vaderland beteeken- den. Zijn befaamde oproep om Duitsche hulp vaardigde hij uit op bevel van Goering. De nazi's hadden er alles op gezet om te bewerken, dat de in druk werd gewekt, dat zij slechts vreedzame bedoelingen hadden. Merkwaardig genoeg draaide de Oostenrrjksche be volking toen om als 'n blad aan den boom. Hitier werd toege juicht. En Goering wreef in zijn handen en sprak van „het grootste gopcheltoertje, dat ooit werd uitgehaald". DE AUTOOMAUTO. In Londen zou Don derdag de eerste demon statie worden gehouden met een auto, voortbe wogen door atoom-ener gie. De proef ging ech ter niet door. daar vol gens den uitvinder en kele onderdeelen door sabotage beschadigd wa ren. NEDERLANDSCHE KINDEREN IN ZWITSERLAND. Vrijdag is een transport van 447 Nederlandsche kinderen to Bazel aangekomen. Dit transport stond onder toezicht van de af deeling „Hulp aan de jeugd" van het Zwitser, sche Roode Kruis. De gemeenteambtenaar B. A. T. te Zaandijk, die de gemeente door fraude voor 80-000 benadeelde. Is tot 2 jaar gcv. straf met aftrek ver oordeeld. Op den Tllburgschen weg tus- schen Dorst en Breda zijn eenige mi litaire auto's tegen elkander gebotst, waarbij een 12-tal Belgen, die ge vechtswagens naar Duitschland brach ten en thans per truck terugkeerden, ernstig werden gewond. Voor een publiek van 2000 ge- noodigden is in New York een film over de explosie van de eerste atoom, bom vertoond. Paul Tibuets, de com mandant van het vliegtuig, dat deze bom afwierp op Hiroshima, gaf tekst en uitleg over de explosie, die een uitwerking had van twintigduizend explosieve stof. Dc Simplon-OrlSnlexprcss gaat 7 Januari weer rijden. Rusland heeft een overeenkomst gesloten met China over het terug trekken van dc Sowjettroepen uil Mandsjoerije. Stalin blijft voorloopig nog met vacantie en keert nog niet naar Mos kou terug. Het Britsche ministerie var luchtvaart zal volgende week 2000 duiven aan Nederland schenken om herstel van dc duivensport in Neder land te bevorderen. In de Middellandsche Zee moe ten nog 80.000 mijnen worden opge ruimd, Er zijn slechts enkele vaar geulen vrij. KORTE PREDIKATIE BIJ HET BEGIN. Het eerste blad van de nieu we kerkkalender ligt naast mij. En het verheugt myj tot in het diepst van mijn ziel, dat ik u vandaag zeggen mag, dat er eigenlyk op de geheele we reld geen enkel lichaam zóó vooruitstrevend en zóó voort varend is als de gemeente van Jezus Christus. Terwijl de dagen korter wor den, terwijl er overal sprake is van de laatste zwaarwegende loodjes van het toch al zoo zware jaar 19^5, terwijl de burgerlijke kalender ever SI dagen afgewerkt is, is het Zon- dagslied voor morgen, den eersten Adventsdag Zingt, zingt een nieuw gezang den Heere Een nieuw lied by een nieuw begin In tegenstelling tot puinhoo- pen oud oorlogsroestin weer wil van vermetele afbraak plannen van vernielzuchtige schepselen kondigt de Advents- profeet Gods heilig voornemen aan Ik zal een nieuwe plant planten en dit nieuwe gewas zal uitspruiten en zal vruchten dragen en deze vruchten zullen een zegen zijn voor een geheel volle, ja voor volkeren. Bij het aanbreken van dit nieuwe tijdperk van volkomen heil zullen naar vernieuwing hunkerende menschenharten het Oud-Test am ent ische ge zang op een Nieuwtestamen tische wijze zingen. Doet mee t Kunt u en wilt u meedoen f Het geloof in den komenden Messias maakt menschen, die rondom in den chaos leven, tof zingenden helden. Juich dan den Heer met blijde galmen JuichB. De voorbereiding der Rijksconferentie. Donderdag zijn 1000 man Britsch-Indische troepen te Tandjong Priok gearriveerd. Er werd in Batavia weer ge vochten. Bandoeng schijnt weer rustig en het ultimatum van de Britten is opgeschort, daar de Indonesische leiders aanbo den de vijandelijkheden te doen beëindigen. Over het geheel genomen is het tamelijk rustig op Java. Het Nederlandsche schip „Ecra" heeft 1850 evacué's uit Semarang gehaald en is te Ba tavia aangekomen. Vrijdag zou de „van Heutz" met 800 eva cué's, eveneens uit Sema rang, arriveeren. Van Britsche zijde wordt met groote stelligheid ontkend, dat er Japansche troepen aan Engelsche zijde tegen de Indo nesiërs hebben gestreden. De Ned. Indische regeering heeft besloten om voor meer dan 20 millioen pond goederen in Australië te koopen in 1946. In de kampen in Indië heerscht groote ontevreden heid over het feit, dat velen, die zich tijdens den oorlog niet voorbeeldig gedroegen, weer in hun oude functies zijn her steld. Men noemt dit democra tisch. De laatste hoop om nog overlevenden te vinden van het verleden week neergestorte Britsche Dakota-vliegtuig is opgegeven. Allen schijnen vermoord te zyn door extre misten. Heden vertrokken uit Neder land weer repatrieeringsdes- kundigen, artsen en verpleeg sters uit Den Haag naar Indië. Het gaat hier om 90 personen. De minister voor overzee- sche gebiedsdeelen heeft een socialogische adviescommissie ingesteld ter voorbereiding van de Rijksconferentie. De bekende cabaret-artisten Wim Kan en Corry Vonk, die in 1939 naar Indië vertrokken, blijken zeer veel te hebben gedaan om het moreel in de kampen hoog te houden. Corry Vonk was o.a. als verpleegster werkzaam. Nederlandsch voorstel In de zitting van de voorbe reidende commissie der Ver Naties te Londen heeft de Ne derlandsche delegatie een voor stel ingediend voor de oprich ting van een permanent comité voor vrede en veiligheid uit dc algemeene vergadering van de organisatie der vereenigde na ties. Truman tegenstander. Op een persconferentie heeft president Truman verklaard, dat hjj geen voorstander van nieuwe conferenties van de „groote drie" is en er de voor keur aan geeft, dat de organi satie van de Vereenigde Na ties de taak op zich zou ne men de internationale moeilijk heden op te lossen. De organi satie der Vereenigde Naties zou, volgens Truman, binnen de volgende negentig dagen in werking kunnen treden. Over de Anglo-Amerikaansche fi- nancieele besprekingen deelde hy mede, dat deze een gunstig resultaat zouden opleveren. Hess heeft zijn geheugen terug. Vrijdagavond heeft Rudoli Hess- van wien tot dusverre werd aangenomen, dat hy aar geheugenverlies leed. voor het hof te Neurenberg verklaard, dat hrj tot nu toe om tactische redenen geheugenverlies had voorgewend, doch dat van he .len af zijn geheugen wederom geheel in orde is. VERLAGING MELKRANTS0EN, In plaats van taptemelk, die in de laatste oorlogsjaren werd gedistribueerd, zal ook in den komenden winter aan alle leef tijdsgroepen der bevolking ge standaardiseerde melk worder verstrekt. Daar de melkpro ductie echter in den winter daalt zal- het niet mogelyk zijn de rantsoenen op het huidige peil te handhaven. Met ingang van 9 Dec. a.s.. wordt het rant soen van personen boven de 20 jaar verlaagd van 2 1. op 1% 1. (welk rantsoen in het zuiden des lands reeds be staat), dat van de groep van 520 jaar 3% 1. op 3 1. en van kleine kinderen van 01 en van 24 jaar van 6 1. op 5 liter, alles per week. Perso nen van 1520 laar in het Zuiden, die tot dusver 1Y& 1. kregen, zullen nu ook 3 1. ont vangen. De minister doet een beroep op de veehouders zooveel mo gelijk melk aan de fabrieken af te leveren en niet melk meer achter te houden dan hun toe komt. Staatsloterij in ouden vorm terug De Staatsloterij komt weer byna geheel in vooroorlog- schen vorm terug. Het oude trekkingsplan is hersteld, zoo dat er weer evenveel prijzen als nieten zijn. De lotenver- koop zal alleen door collec teurs en collectrices der staatsloterij geschieden. De regeling is alleen voor de ko mende lotery, waarvoor begin Dec. loten worden verkocht. Een regeling van meer blij- venden aard is in voorberei ding. Vcor de volgende lote rijen zullen nog nieuwe collec teurs en collectrices worden aangesteld, in de eerste plaats zy. die door den oorlog in moeilijkheden zijn geraakt, terwijl ook (hoofd) agenten van de particuliere beuryven benoemd kunnen worden. De betaling der loten zoowel als de latere uitbetaling der prijzen en premiën zullen in -vrij geld" plaats hebben. Betaal niet te veel Voor letterbanket, maarvan de korst bestaat uit bloem en boter, en de vulling is ver vaardigd van surrogaat ban- ketspijs en suiker, al dan niet met toevoeging van smaken, geldt een maximumprijs van 1.75 per 500 gram. Indien de consument grond stoffen beschikbaar stelt, dient verrekening van den kostprijs daarvan te geschie den. Vleeschbon voor de Centrale Keuken. Voor maaltijden uit de cen trale keuken zal m.i.v. 9 De cember a.s. voortaan één vlteschbon per 2 weken moe ten worden inge.everd. Voor het Detrekken vau maaltijden van 9 t.m. 22 Dec. moet men tusscnon 2 en 8 Dec. den dan geldigen vleeschboa by den keuken inleveren. Bij den kaartverkoop in de week van 16 t.m. 22 Dec. die voor de maaltyden van 23 Dec. tun 5 Jan. Onbekend maakt onbemind. Het in wel zeer merkwaar dig, dat terwijl iedereen weet door welke noodlotsslagen Zeeland in dezen oorlog werd getroffen, slechts weinigen weten, hoe het er nu eigenlyk by staat. Van YValchersche toestanden begrijpt het bovenmoerdyksche Nederland nog altijd niet veel. Het is de menschen niet kwa lijk te nemen, zij hebben hun eigen zorgen. Erger is, dat ook sommige rijksbureaux nog al tijd niet op de hoogte zyn van wat er in Zeeland gaande, is. Hoe anders te verklaren, dat de secretarie van een YValchersche gemeente, waar sinds October van het vorige jaar Neptunus woonde en scharretjes werden gevangen, 't verzoek ontving de voorloo- pige raming van den oogst 1945 bij het ryksbureau zus en zoo te 's-Gravenhage in te dienen! Zeeuwen zijn nog al trouwhar- tig en bovenal bedaard. Ware dit niet het geval, dan zou de dorpssecretaris met een va riant op Multatuli hebben ge antwoord: „Stik in papier en verdwijn". In plaats daarvan heeft hij het schrijven rustig ter zijde gelegd en er 's avonds zijn doorweekte schoenen mee opgestopt. Het geval is niet eenig in zijn soort. Pers en radio en ministerieele bezoeken keer op keer vermochten tot nu toe niet, waarachtige belangstel ling op te wekken voor den uitzonderlijken toestand waar in Zeeland eigenlyk al sedert 14 Mei 1940 verkeert. Ons ge west bleef onbekend. Na de bevrijding van den Schelde- mond verklaarden radio-com mentators over Radio-Oranje, dat nu heel Zeeland aan de Duitschers ontrukt was. En Schouwen en Duiveland dan Het ging tot op den dag van de Duitsche capitulatie in Ne derland gebukt onder de gru welijkste tyrannie. Het zag de geallieerde vlaggen op Noord- Beveland en St. Philipsland wapperen, dag aan dag, een half jaar lang en het snakte naar zyn bevrijding. Als de menschen van dit ongelukkige eiland 's avonds in het ver borgen de radio op Londen af stemden, hoorden zy weer eens een keertje den triomfantely- ken uitroep van een landge noot: „heel Zeeland is nu vry!" Men wist daar aan den overkant van de Noordzee eenvoudig niet, dat Schouwen Zeeuwsch was. Het klinkt on gelooflijk, maar het is waar, dat de persdienst van Herry- zend Nederland enkele maan den terug Zeeuwsch-Vlaande ren nog voor een soort genera liteitsland aanzag. Er werd ons in een nieuwsuitzending tenminste meegedeeld, dat mi nister Ringers een bezoek had gebracht aan Zeeland en aan Zeeuwsch-Vlaanderen. In October 1944 had Radio- Oranje al by herhaling gewag gemaakt van den feilen stryd aan de Broekman. Toen H.M. de Koningin juist op de geblakerde aarde van Westelyk Zeeuwsch-Vlaande- ren voor het eerst sinds Mei 1940 weer den voet op Ne- denandschen bodem zette, van 'iet verdwenen Eede naar he: verbrande Sluis toog en het geteisterde Oostburg en Bres- kens bezocht, mocht men ho pen dat Zeeland meer in de algemeene belangstelling zou komen te staan. inderdaad legt de regeering den laatsten tyd een verheugend interesst aan den dag. De ministers-öe- zoeken moeïen wel resultaat hebben. Maar pers en ra-lio slaan de plank nog wel eens mis! ZEEUW SCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft Woensdag na vyf laar zyn normale werkzaamheden weer heiwat in een druk bezochte vergadering te Middelburg. Nadat in 'n tweetal bestuurs- vacatures voorzien was door tydelyke benoeming van de heeren dr. B. D. H. Teilegen en dr. W. S. Unger, werd by ont stentenis van den voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, diens aangekondigde herdenkingsrede voorgelezen door mr. J. G. Veltman Fruin. Deze rede bevatte een terug blik cp de bezettingsjaren en een getrouw overzicht van het door het bestuur in die jaren gevoerde beleid. Besloten werd aan H. M. de Koningin, Be- schermvrouwe van het Ge nootschap, ter gelegenheid van dit eerste samenzyn uiting te ;even van de innige verknocht- leid der leden aan haar en haar huis. Mr. J. G. Veltman Fruin hield vervolgens een inleiding over het onderwerp: Het wijs- geerig denken en de gebeurte nissen van onzen tyal Gebrek aan plaatsruimte belet ons helaas van deze rede een uit voerig resumé te geven. WIJZIGING SPOORWEG DIENSTREGELING. Ingaande Maandag zal van uit Goes om 7.25 uur een trein in de richting Roosendaal gaan rydem, die ook aansluiting geeft op de verbinding naar overig Nederland. De trein die om 7.58 uur van Goes in de richting Vlissingen vertrekt zal m.i.v. Maandag om 7.54 u. vertrekken. DOODELUK ONGEVAL. Woensdagavond stak mej. D. Joosse—de Koning den rijksweg te Nieuw- en St. Joos- land over, met het noodlottig gevolg, dat zy door een pas- seerende auto werd gegrepen en in deerniswekkenden toe stand werd opgenomen en naar het ziekenhuis te Mid delburg moest worden ver voerd, waar het slachtoffer in middels is overleden. DE DISTRIBUTIE-FRAUDE TE VLISSINGEN. Naar wy' vernemen is het politie-onderzoek in de fraude zaak van distributie-ambtena ren te Vlissingen geëindigd. Een 7-tal verdachten is ir het huis van bewaring te Mid delburg ingesloten. Hoogstwaarschyriiyk zullen zy Woensdag as. voor den Econ. rechter tere ht staan. Een dezer dagen vertrok op nieuw een groep van ongeveer 50 Zeeuwsche kinderen naar Zwitserland. Het waren dit maal vnl. asthma- en bronchitis. patiëntjes, die 3 maanden in Zwitschersche gezinnen zullen 'oorbrengen. GEBAKKEN VISCH VOOR MIDDELBURG. Eerstdaags zal voor de in woners van Middelburg op de gem. vischkaart gebakken zeevisch verkrygbaar zyn, die beschikbaar komt via den rijksdienst Levensmiddelen voorziening. Het extraatje zal via den vischhandel worden gedistri bueerd. De mogeiykheid be staat, dat niet iedereen dade- lyk zyn portie krijgen kan. De bonnen blijven dan echter gel dig voor de volgende beschik baarstelling. Op deze wijze profiteert ook Middelburg van de wonderbare vischvangsten der laatste we- k t. Een ingenieur van de M.U.Z. werkzaam aan het gat bij Rammekens' ir. M. J. W. de Lint kreeg Donderdag j.L by het lossen van een bak steen een ongeluk. Het slachtoffer is met een gebroken arm naar het ziekenhuis te Vlissingen over gebracht. BEËEDIGIXG MARINE-OFFICIEREN. Het voltallig marine-perso neel gelegerd te Vlissingen, officieren, onderofficieren, manschappen en marva's, stonden Vrijdagmorgen jl. op het terrein aan het Arsenaal opgesteld, ter gelegenheid van de beëediging van 5 nieuw be noemde officieren. Zich in het byzonder tot de laatsten richtend, nam overste L. H. Quant, marinecomman dant in Vlissingen het woord, en wees de nieuwbenoemde of ficieren op de beteekenis van den eed, die zy zouden afleg gen. Hierna werden de K.B. 8 voorgelezen, behelzende de be noeming der 5 officieren, die daarop den eed aflegden: E. M. Seegelaar en J. B. van de Velde als adelborst le das K. M.R., spec, diensten in tydel. verband, W. J. Dorleyn en C. P. M. Hermans, als adelborst le kl. M.S.D. en A. P. Vriend? als adelborst le kl. admini stratie. Deze rangen werden thans als laagste aan het offi- cierskorps toegevoegd. De marine-commandant wenschte daarop de 5 officie ren en hun familieleden geluk hun welkom heetend in het korps en eindigde met een driewerf hoera op H. M. de Koningin. Onder de aanwezigen bevon den zich o.m. overste H. Em- broek, hoofd van de technische afdeeüng, lt. ter zee le kL J. K. Jonker, chef staf K.M R. en den wnd. burgemeester van Vlissingen, den heer L. P. van Oorschot. Bevelvoerend offi cier was lt. ter zee le kL J. H. Scheltema de Heere. In de geheel gevulde Oost- kerk te Middelburg sprak, na een korte inleiding van ds. J. van Woerden, voorzitter van den kerkeraad, de secretaris van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, ds. K. H. E. Gravemeyer, over: „De nieuwe koers in de Hervormde Ke-rk". De spr. begon met duidelyk te maken, dat de synodale or ganisatie van de Herv. Kerk, die wel gezien wordt als de bron van alle kwalen der hui dige kerk, een gevolg was van de verkeerde toestanden en een hzeren band, die de zich in partijtjes en richtingen ont bindende kerk nog byeenhield. Deze partijen-kerk. nog slechts byeengehoïiden door een orga nisatie, beteekende de oude koers. Daartegenover staat de nieuwe koers van de kerk, in wie de laatste 5 jaar meer saamhoorigheidsgevoel is ge- Soeid, en die geleerd heeft, t alle richtingen elkaar kun nen vinden in gemeenschappe- ly'k schuldbelyden. Dit heeft de scherpe tegenstelling in de kerk verzwakt. Deze zal ech ter pas geheel weggenomen kunnen worden, wanneer de tegengestelde richtingen elk aar op een ander en hooger niveau weer zullen ontmoeten. Vervolgens sprak ds. Gra vemeyer nog over de roeping van de kerk t.o.v. het geeste- lyk vacuum, dat in het Nederl. volksbestaan is geboren. Ook ten opzichte van deze nihilis tische instelling zal de kerk haar taak dienen te verstaan. Naar aanleiding van een aantal vragen werd ten slotte o.m. de plaats van de kerk t.o.v. het politieke leven en haar meening over den radio- omroep belicht. DE BISMARCK. Terwyi de Duitschers altyd beweerden, dal hun slagschip Bismarck 35.000 ton mat, is thans gebleken, dat het 56.000 ton groot was. Daarme de was de Bismarck het grootste slagschip ter wereld. LAATSTE NIEUWS Waarschijnlijk 8 kolenbonnen. In de radioserie „Op de Brug" sprak Vrydagavond de minister van Verkeer en Ener- ie, ir. Th. S. G. J. M. van chaik over dc kolenvoorzie- ning. Hierbij deelde de minis ter o.m. mede, dat behalve de reeds toegezegde 7 eenheden, dit seizoen waarscbljnlyk nog een 8ste ter beschikking ge steld zal worden. Ër zijn nu reeds 4 bonnen aangewezen. De bedoeling is, dat voor her einde van dit jaar nog 2 bonnen zullen wor den aangewezen, waarmee men dan tot einde Februari moet toekomen. Voor Maart en April zullen dan nog 2 bonnen worden aangewezen. Minder gespannen verhoudingen op Java. Dr. H. van Mook heeft ver klaard, dat er eenige geringe aanwijzingen waren voor iets minder gespannen verhoudin gen, welke wellicht de ver- eischte voorwaarden zouden kunnen scheppen voor een her vatting van de besprekingen met ae' Indonesiërs, doch hij kon niet zeggen, wanneer de besprekingen vermoedelijk her vat zouden worden. Een aantal vooraanstaande inwoners van Bandoeng heb ben opnieuw namens alle be dreigde personen op Java een petitie gericht tot ieder en el ke organisatie, die kan helpen. De Britsche commandant in Pakanbaroe (Sumatra) zou besloten hebben, dat de Nederlandsche vlag niet meer geheschen mag worden. Alle Nederlanders zouden de stad moeten verlaten. Een en ander na een Indon«»;ische aanval op een hotel waar de Ned. vlag werd vervangen door de rood witte vlag. 3400 Nederlanders zyn Vrij dag uit Batavia naar Singa pore vertrokken om per „Nw. Amsterdam" naar Nederland te repatrieeren. BONAANWIJZING PETROLEUM. Van 1 tm. 31 Dec. 1946 is elk der volgende bonnen gel dig verklaard voor het betrek ken van 4 liter petroleum voor kookdoeleinden van de kaart UA 510 de bonnen 13 t.m. 16; van de kaart UB 510 de bon nen 13 en 15; UC 510 de bon 64. Voorts voor verlich ting van de kaart UD 510 de bonnen 115 en 116, eveneens voor 4 liter. Maandag uitgebreider treinenloop. Of 3 December ver-ciiynt een nieuwe dienstregeling van de fed. spoorwegen- waarin de op nieuw uitgebreide treinenloop, die op dien datum aanvangt, •s vervat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1