PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE VERRADERSROL VAN SEYSS INQUART Soerabaja door geallieerden bezet NIEUWE BONNEN UIT DE PROVINCIE Breskens verliest belangrijkste industrie N.V. van Melle keert niet terug. Hoofdredacteur G. Batlintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk ■firma F. van de Velde Jr.. Vllssittgen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B- A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg. Vrijdag 30 Nov. 1945 188e Jaargang Nummer 198 ABUNNEMENI SFKIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco Eer oost. I 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT minimum oer advertentie i 2-—. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-50. telefoon 10 12 lijnen»; Middelburg Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475- Terneuxen Nleuwediepstraat 2:4 Roslrckrnine W3>H' Prm HET WERELDGEBEUREN Gewetenloos bereidde hij inlijving van Oostenrijk voor. Verdediger weet niets omtrent Nederland. Het proces in Neurenberg blijft het belangrijkste buiten- landsche nieuws opleveren en Woensdag is de politiek, wel ke Hitler ten aanzien van Oos tenrijk voerde, weer de hoofd schotel geweest. Er werd ge bruik gemaakt van een schrif telijke getuigenverklaring, op gesteld door George Messer- schmidt, die Amerikaansch consul-generaal was van ïsou tot 1934 te Berlijn en van 1934'37 te Weenen. In dit document wordt onthuld, hoe de Duitschers van den begin ne af aan pressie hebben uit geoefend op de Oostenrijksche regeering en hoe de Oosten rijksche nazi's een verradersrol hebben gespeeld. Geen metho de werd te minderwaardig geacht en de moord opDoll- fuss moet dan ook volledig op rekening worden geschreven van de Duitsche nationaal-so- cialisten. Verraderlijk was de rol die door Seyss Inquart werd gespeeld. Tegenover Schuschnigg deed hij zich als vriend voor, terwijl hij heime lijk bezoeken aan Hitier bracht en de inliiving van Oostenrijk voorbereidde. Goering was het kennelijk oneens met deze lezing en maakte lachend notities met «en air van ,,Daar deugt niets van". Minder vroolijk was Beyss Inquart, die het relaas gespannen volgde. Hij werd door den Amerikaansch en woordvoerder de „eerste Quis ling van Europa" genoemd. Er was ter zitting ook een schrif telijk rapport van Schuschnigg aanwezig, dat echter niet als bewijsstuk werd aanvaard, om dat het mogelijk is om den laatsten Oostenrijkschen bondskanselier persoonlijk als getuite te hooren. Wel werd er een brief van Seyss Inquart aan Goering voorgelezen, waarin hij op schaamtelooze iwijze zhn eigen verradersrol beschrijft. Hq vertelt daarin, hoe hij het wettig gezag in Oostenrijk ondermqnde, en de middelen voorbereidde, waar door den Führer „de geniale oplossing van Maart '38" mo gelijk werd. Hij gaat er prat op, dat zonder het werk van hem en de andere nationaal- aocialisten deze „oplossing" niet mogelijk zou zijn geweest. Seyss Inquart volgde onrus tig, met gespannen kaakspie ren en rood aangeloopen ge laat, deze uiteenzettingen. Inmiddels heeft een A.N.P.- verslaggever den verdediger van Seyss Inquart geïnter viewd. Laternser liet zich daarbij ontvallen, dat hij vol komen onbekend is met de toe standen in Nederland. Hij meende, dat er in Nederland geen arme menschen waren en wist niet, dat Nederland door Seyss Inquart aan den rand van den afgrond is gebracht. Met groote belangstelling nam hij evenwel kennis van een be knopt memorandum der Ne- derlandsche regeering betref fende de aanklacht tegen °6Wat de verdedigingsmetho de aangaat, dient opgemerkt te worden, dat Laternser ab soluut niet van plan is om de handelingen van Seyss-Inquart goed te praten. Wel zal de verdediger trachten aan te too- nen, dat Seyss Inquart gepro beerd heeft iets goeds te doen en andere dingen tegen te hou den. Dat hem dat gelukken zal, is niet waarschijnlijk. Ten slotte verdient omtrent het proces vermelding, dat toerekeningsvatbaar is verklaard en zich dus niet verschuilen kan achter een geestesstoornis. Deze week 1500 vrouwen weg uit Batavia? De voorlichting. Nieuws in een notedop Op de beide Kerstdagen zal de P.T.T-dienst als op Zondag wor den uitgevoerd. Zondag a-s. zal de eerste D-treln met Pullmanrijtulgen uit Brussel te Amsterdam aankomen. Ook reizigers voor bestemmingen in Nederland kun nen van dezen trein gebruik maken, mits twee dagen tevoren besproken. Te Zuid Beyerland werd tot wet houder gekozen de heer D. van der Beek. die 83 jaar oud is, van 1919 al raadslid en van 1927 af met een on derbreking van 4 jaren steeds wet houder der gemeente is geweest. Hij vertegenwoordigt de Liberale Staats partij. Het rijksbureau voor oude me- terialen en afvalstoffen wil gasmas kers gaan verzamelen ten einde de daarin verwerkte rubber ter beschik king te kunnen stellen van de rubber verwerkende industrie. Van 28 Dec. t.m. 1 Jan. zal in bet Concertgebouw te Amsterdam een grootsche vredeemanlfestatle worden Ïehouden onder den titel: Van goe- en wille. Er nemen o.m. 900 zangers aan deel. Er heeft een brand gewoed oj een slaapzaal van Rolduc, het beken de onderwijsinstituut te Kerkrade. In W.-Brabant zijn 4 van de 12 steenfabrieken zwaar beschadigd. Dc jaarproductie is nu 8 A 9 niillloen steenen tegen plm. 40 millioen nor maal. Voorjaar 1946 zal er weer vrij wel normaal gewerkt kunnen worden. In Amsterdam worden gemiddeld per week 200 zwart handelai arresteerd, soms 70 per dag. Het meest wodt nog chocolade en'siga retten in beslag genomen. Nederland exporteert' thans tuin bouw- en bloemzaden naar België. Zweden, Zwitserland en de Ver. Sta ten. Men raamt, dat tot eind April 1946 voor 14 millioen aan zaden uitgevoerd zal kunnen worden. Het Parijsche dagblad „Monde" deelt mede. dat het goud van dc nationale Oostenrijksche bank in Duitschland is ontdekt. De directie heeft bij de geallieer- de autoriteiten de noodigc stappen gedaan, om het goud, dat ten tijde van de invasie in 1938 een waarde van 430 millioen shilling had, in haar bezit terug te krijgen. In Noorwegen zijn de lijken gevonden van den vroegeren Dultschen rijkscommissaris voor Noorwegen Terboven en zijn naasten medewer ker Redicss. Zij hadden zelfmoord ge pleegd, De zoon van den vroegeren Brit- schen minister van koloniën, föhn Amery, die radiopropaganda maakte in Duitschen dienst, is ter dood ver oordecld. VOORLOOPIG NOG WEINIG FIETSEN. Een der belangrijkste rijwiel- fabrikanten in het Oosten des lands, verklaarde na een za kenreis naar Engeland o.m.: „De Nederlandsche missie, die in October naar Engeland is geweest voor het bestellen van rqwielonderdeelen, is vier maanden, te Iaat gekomen, toen de markt daar reeds vol komen was afgegraasd door Belgen, Denen, Noren, Zweden en Zwitsers. Zij waren niet, zooals wq hier, door hun re geeringen belemmerd om in dividueel hun behoeften te dekken en hebben zich dan ook zoo snel mogelijk voor zien. De Nederlandsche missie kon slechts voor nog geen derde koopea van hetgeen de cre- dieten haar veroorloofden. Deze beide factoren: het be lemmeren van het particulier initiatief en de veel te late uitzending der regeeringsmis- sie, hebben fatale gevolgen. Wq zullen blij mogen zijn, wanneer wq in 1946 200.000 rijwielen kunnen produceeren. Anders had dit getal zeker driemaal zooveel kunnen zijn. Vierhonderdduizend men schen zullen dus een jaar lan ger op een fiets moeten wach ten". S.S.-moordenaars gearresteerd. Op 2 Juni 1944 werd in haar villa aan de Steynlaan te Hil versum een bejaarde dame op wreede wijze vermoord. Alles leek op roofmoord en de Hil- versumsche recherche wist de twee jeugdige daders te ar resteeren. Zij waren echter lid van de Nederlandsche S.S., weshalve zij toen door de Duitsche politie werden over genomen. Waar zij werden heengezonden bleef onbekend. Na de capitulatie van Duitschland hernieuwde de politie haar onderzoek. Reeds in Juni kwam een der jeugdige moordenaars, Van der S., zich bij de politie melden. Thans is ook zijn mededader, de 25-jarige R., in Den Haag gearresteerd. Het geallieerde hoofdkwar. tier te Batavia deelt mede, dat Soerabaja, de derde stad van Java, nu volledig door de ge allieerde troepen bezet is. Van uit de lucht heeft men Woens dag een evacuatie op groote schaal van Indonesiërs uit de stad waargenomen. De Indo nesische artillerie heeft het Woensdag zwaar te verduren gehad. Er is reeds een plaatselijk geallieerd bestuur gevestigd. Ten zuiden van de stad hebben de militaire operaties nog steeds voortgang. De Indone siërs trekken zich terug <op Wa- roe en Sidoardji en nemen vrachtauto's met burgers met zich mede. Het gebied om Dar. mo is onder water gezet. Zooala gemeld, hebben de In donesische nationalisten in Bandoeng verzocht de vijande lijkheden te staken. De „gouverneur" van West- Java is met een witte vlag naar de Britsche linies gegaan en werd van de voorwaarden op de hoogte gesteld; hij kon echter geen toezegging of voorstellen doen. De Britsche voorwaarden waren de volgende: 1. Evacuatie van alle In donesiërs uit een gebied dat begrensd wordt door de spoor lijn Oost-West; dit vóór 29 November 12.00 uur. Indone siërs, die daar na dien tqd nog verblijven, zullen worden neergeschoten. 2. Burgers mogen niet bin nen tweehonderd meter van een Britschen of Japanschen post komen. Mannelijke Indo nesiërs die zich bq wegver sperringen ophouden, zullen worden neergeschoten. De evacuatie der vrouwen. Men hoopt, dat nog deze week 1500 Nederlandsche vrouwen per Nieuw Amster dam van Java geëvacueerd kunnen worden. Arriveert de Nieuw Amsterdam niet te Ba tavia, dan kunnen slechts 400 vrouwen en kinderen vertrek ken. Radio Soerabaja heeft drin gend om voedsel voor strijdende extremisten ge vraagd. In het kabinet-Sjarir zijn 4 wijzigingen gebracht. Van. Nederlandsche zijde wordt geklaagd, dat, terwijl de Indonesiërs over alle mid delen beschikken om de Indi sche bevolking in te lichten en dit eenzijdig doet, de Ne derlandsche autoriteiten prac- tisch over geen enkel voor lichtingsapparaat beschikken. Hirohito oorlogsmisdadiger? De belangrijkste openbare aanklager voor de Ver Sta ten in het proces, dat bin nenkort zal beginnen tegen de Japansche oorlogsmisdadigers, Joseph Keenan, heeft in een radiorede verklaard, dat nog geen beslissing is genomen over de vraag, of Hirohito als oorlogsmisdadiger moet te recht staan. De pluhnveestapei wordt uitgebreid Om tot een zoo vlug moge- lijken wederopbouw van onzen pluimveestapel te komen, ligt het in de bedoeling tijdens het a.s. broedseizoen de hiervoor in aanmerking komende pluim veehouders een toewijzing te verstrekken van 200 kippen- kuikens en hun dan in het najaar van 1946 een vergun ning te verleenen tot het aan houden van 125 hoenders. Zoowel voor de kuikens als bij opfok en op lateren leeftqc zal, zoo eenigszins mogelijk, voeder beschikbaar worden ge steld. Pluimveehouders, die mee- nen hiervoor in aanmerking te kunnen komen, dienen zich vóór 15 Dec. a.s. persoonlijk tot den plaatselqken bureau houder te wenden. Pluimveehouders die een be drijf exploiteeren dat grooter is dan 10 ha, komen niet in aanmerking. VROUWENDIENSTPLICHT IN DE V.S. De Amerikaansclie vrouwen organisaties blijken voorstand sters van vrouwendienstplicht, ook in vredestijd. Nog tekort aan gedipl. verpleegsters. VERBETERING ARBEIDS VOORWAARDEN BEPLEIT. Sedert de minister van so ciale zaken op 7 Sept. jl. zijn bekende radiorede over het te kort aan verplegend personeel heeft gehouden, is de situatie in zooverre gewijzigd dat de toe voer van leerlingen naar de ziekenhuizen niet alleen is her. steld, maar de behoefte heeft overschreden. Alleen de sana toria en de inrichtingen voor geesteszieken lijden nog aan een gebrek aan leerlingen. Het tekort aan gediplomeerde krachten is echter bij alle zie- keninrichtingen nog nijpend. Hieromtrent heeft het de partement overleg gepleegd met de organisaties van de hierbij betrokkenen. Algemeen was men van oordeel, dat al leen door een verbetering van de arbeidsvoorwaarden, dever- plegenden aan de ziekenhuizen zqn te binden. De aandacht werd gevraagd voor verkorting van den arbeidstijd en verbe tering van de salarieering en vooral van de pensionneering. Ook op verbetering van de huisvesting en de vooropleiding en op bevordering van een be ter contact met de directies werd aangedrongen. Voorts werd gewezen op het tekort aan kleeding en schoeisel. He laas laat de huidige voorraad van textiel en schoenen nog niet toe de bestaande moeilijkheden terstond en op geheel bevredi gende wijze op te lossen. Volgens de thans geldende regeling komt elke leerling verpleegster in aanmerking voor een eerste aanschaffing van 2 jassen of stof daarvoor, 3 schorten of stof daarvoor, 4 boorden, 4 p. manchetten en 2 paar kousen. Verpleegsters kunnen voor versleten goederen een aan vulling tot bovengenoemde hoeveelheden verkrijgen. Er zal thans een extra hoe veelheid verpleegsterslinnen worden vervaardigd, waardoor binnen afzienbaren tijd in het tekort grootendeels zal kun nen v/orden voorzien. Boven dien bestaat het voornemen een groote hoeveelheid witte werkjassen voor verpleegsters beschikbaar te stellen. Hier aan is een begin van uitvoe ring gegeven. Er bestaat een tekort aan geschikte schoenen. Getracht zal worden nog een hoeveelheid beroepsschoenen naar die plaatsen te dirigeeren waar de behoefte het grootst is. Leerling-verpleegsters wor den op de voorrangslijst ge plaatst. Geen Duitsche en Japansche luchtvaart De geallieerde contrólecom- missie in Duitschland heeft be sloten, dat alle Duitsche vlieg velden compleet vernietigd zullen worden, behalve die, welke bij de geallieerden in gebruik zqn. Ook de Japansche luchtvaart zal geheel en al worden opgeheven. De kolenvoorziening. Vanavond zal minister van Schalk in een serie radiotoespraken „Op de brug", een causerie hou den over de „kolenvoor ziening". Van 25 Nov. Lm. 8 Dec. 1945 voor het Zuiden des lands. Bonkaarten KA- KB, K.C 513. Biscuits: 318, 125 gram. Bloem: 319, 250 gram- Zont: 320, 200 gram. Jam: 321, 250 gram. Peulvruchten: 322, 250 gram. Snoep: 323, 100 gram choco lade of suikerwerken. Vleesch: 324, 150 gram. Aardappelen: 325, 326, 2 kg., B 25: 1 kg. Zeep: 327, 225 gr. huishoudzeep Lucifers: A 25, 2 doosjes. Melk: A 26, B 26 1 Vz liter. C 26: 3i/, liter. Bonkaarten KD< KE 513. Biscuits: 413, 125 gram. Bloem: 414, 250 gram. Zout: 415. 200 gram. Jam: 416, 250 gram. Snoep: 417, 100 gram chocola de of suikerwerken. Vleesch: 418, 150 gram. Aardappelen: 419' 1 kg. Melk: 420, 6 liter. Zeep: 421- 225 gr. huishoudzeep Congres Stichting van den Arbeid In den Stadsschouwburg te Utrecht werd Woensdag 'n con gres van de Stichting van den Arbeid gehouden, dat o.m. werd bijgewoond door den mi nister van soc. zaken, W. Drees, vele vertegenwoordigers van werkgevers- en werkne mersorganisaties. Het congres werd geopend met een rede van mr. D. U. Stikker, die wees op het groo te belang van deze representa tieve bijeenkomst, uit eigen ini tiatief belegd door de werk gevers en werknemers. Voorts schetste spr. het ontstaan en net doel van de Stichting van den Arbeid. Over de verhou ding tusschen werkgevers en arbeiders, vroeger en nu, sprak vervolgens mr. M. G. Leven- ba ch, hoogleeraar aan.de Gem. Universiteit te Amsterdam. In de namiddagzitting hield prof. mr. K. P. M. Romme, voorzit ter van het college van rrjks- bemiddelaars, een voordracht over ..Loonvorming". De heer E. Kupers, 2de voorz. van de Stichting van den Arbeid en het N.V.V. sprak het slot woord. Max. gewicht aangeteekende brieven. Het maximum gewicht van aangeteekende brieven, al dan niet met aangegeven waarde, is nu beperkt tot 500 gram. Het thans geldende maximum ge wicht voor aangeteekende ge drukte stukken, nieuwsbladen (met inbegrip van bijvoegsels), brailledrukwerken en monsters, ondergaat echter geen wijzi ging. CHOCOLADE VOOR ST. NICOLAAS. LAATSTE NIEUWS Toeslagkaarten M 518. Aardappelen: M06, kg. Tabakskaarten enz. T 02, 2 rantsoenen tabaksarti kelen, (geen import-sigaret ten). V 02, 100 gram choc, of sui- Ifp-wprkpn. X 02, 100 gram choc, of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Nov. a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van 3 December mag worden afgeleverd. Deze week wordt wederom een ki logram aardappelen per persoon meer verstrekt aan personen van 4 jaar en ouder. Deze extra hoeveelheid is be stemd om een voorraad te vormen. Men beware deze kilogram aardappe len. Bij deelneming aan maaltijden der Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 324 of 418 voor vleesch en 325 voor aardappelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributiedienst te bepalen da gen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood- vleesch, melk en aard appelen. Fusie van suikerfabrieken? Op de te Roosendaal gehou den algemeene vergadering van de coöp. suikerfabriek en raffinaderij „Dinteloord" neeft de voorzitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten, me- dedeeling gedaan van het in stellen van een fusie-commis sie, die de mogelijkheid van fusioneering der coöperatieve suikerfabriek te Dinteloord, Zevenbergen, Roosendaal Sas van Gent in studie heeft genomen. De zittende bestuursleden werden herkozen, uitgezon derd de heer de Oude, in wiens plaats de heer C. Boo gaard te Noord welle (Z.) werd benoemd. De campagnes 1944 en 1945 werden voor gemeenschappe lijke rekening van de geheele suiker-industrie gevoerd. Teneinde misverstand te voorkomen, deelt het bestuur van de afd. Zuld-Beveland- West van het Ned. Roode Kruis mede, dat in het con sultatiebureau van het zieken huis Oostwal te Goes, alleen formulieren worden afgegeven aan gegadigden voor schurft-, bestrqding. De behandeling vindt elders plaats. Op uitnoodiging van het be stuur van het Ned. Roodc Kruis afd. Zuid-Beveland (Oost) werd te Yerseke een comité gevormd tot het hou den van de Indië-collecte. Als opzichter bij den dienst voor bouw- en woningtoezicht Broodwinning voor 400 man verloren. Onze redacteur in Zeeuwsch- Vlaanderen schrijft ons: Als gevolg van de tegen werking, die van Melle N.V. tn Breskens, na de bevrijding van alle offlcleele instanties heeft ondervonden, is deze be langrijke industrie voor Bres kens verloren. Als men be denkt, dat op deze fabriek pl.m. 400 personen in dienst waren, kan men nagaan, wat dit voor een gemeente als Breskens beteekent. Men kan de N.V. van Melle niet verwijten, dat zq na de bevrqding niet actief is ge weest. De fabriek was zwaar getroffen. Het toffeegebouw zwaar beschadigd, de machi nes van de biscuitsafdeeling verwoest, die van de suiker- werkafdeeling echter nagenoeg gespaard, terwijl van den bandoven enkele voorname deelen gespaard bleven. Daar er van de biscuitsafdeeling nog één oven te gebruiken was, heeft de firma getracht de fa bricatie van suikerwerken en biscuits weer te hervatten. Zoo spoedig mogelqk is een gedeelte van het personeel aan het werk gegaan om de puin- hoopen op te ruimen en alles zooveel mogelijk in orde te ma ken. Wie de ruïnes van dit be drijf heeft gezien, zal begrij pen, dat zonder hulp van of- ficieele instanties niets bereikt kan worden. Welnu, de N.V. van Melle heeft niet de minste medewer king ontvangen, noch van het bouwbureau, noch van de ge meente, noch van het Rijk, noch van de verkeersinspectie. Het toffeegebouw werd op eigen kosten hersteld, de ma chines werden onder het puin uitgehaald en in een eigen, ge ïmproviseerd werkplaatsje ge repareerd. Glas werd zelf ge kocht, doch het bouwbureau Terneuzen verbood het te plaatsen en wilde het in be slag nemen. Het was echter matglas van zeer klein for maat en dat kon het bouw bureau niet gebruiken. Na 6 maanden was men ein delijk zoover, dat het ketel huis, waarvan de ketel onbe schadigd was, weer kon wor den opgetrokken. Het toffee gebouw was inmiddels zoover gereed gekomen, dat met wer ken zou kunnen worden be gonnen. Alleen ontbrak het nog aan opslagruimte. Van 't M.G. kreeg men de toezegging van een paar zg. nissen-nui- ten, die voor dit doel uitste kend geschikt waren. Edoch, er kwamen wel van deze nissen- hutten in Breskens, maar Melle kreeg er geen. Een kapitaal had de firma reeds uitgegeven om iets te bereiken, maar alles zonder eenig resultaat. Intusschen waren weer grondstoffen voor de produc tie beschikbaar gesteld en kon de firma nog steeds geen or. ders uitvoeren. Is het wonder, dat zq toen naar een andere gelegenheid is gaan zoeken? Naar Holland. De directie trok naar Hol land om daar hulp te zoeken bq de diverse instanties, maar ook daar volgde de eene te leurstelling op de andere. Na 3 maanden heen en weel reizen en ontelbare conferen ties, gelukte het eindelijk de hand te leggen op een kleine biscuitsfabriek te Vlaardingen en een kleine toffeefabriek te Rotterdam, beiden van uitge sproken N.SJB.-ers. De onderhandelingen verlie pen erg stroef, doch tenslotte kon met de productie worden begonnen, echter veel te laat in verhouding tot andere fa brieken, die onbeschadigd wa ren gebleven. Dank zq de krachtige me dewerking van personeel uit Breskens, neemt de capaciteit in beide fabrieken dagelij les toe. op N. en Z.-Beveland ter stand plaats Wissekerke is benoemd de heer S. Adema te Urk. Te Oodelande had de feeste lijke herdenking plaats van het 10-jarig bestaan van de C.J.C. „Samuel". Voor een ge heel bezette zaal voerden de jongens allerlei voordrachten, liedjes en samenspraken tilt. Ds. Heymans hield de dagslui ting, na zijn dank uitgesproken te hebben tegenover de heeren L. Evertse en A, Oele, voor hun werk aan de Jongensclub besteed. Het Dialect- en Volkskunde bureau van de Kon. Ned. Aka- demie van Wetenschappen, Kloveniersburgwal 29 te Am sterdam, zoekt voor een aan tal plaatsen in onze omgeving nog steeds medewerkers, die bereid zqn om de vragenlqs- ten in te vullen. Deze plaatsen zijn: St. Andries, Gapinge, Graauw, Grrjpskerke, St. Jan steen, Kapellebrug, Klevers- kerke, St Laurens, Meüsker- ke, Nieuw-Namen, Oudemolen, Pauluspolder, Sas van Gent, Spui, Terhole, Vrouwenpolder, Zuiddorpe. Gaarne wekken wij onze le zers uit deze plaatsen, die zich in staat achten de listen van het bureau in te vullen, op, om op deze wqze dit bij uit- jStek nationale en voor de we tenschap zoo belangrijke werk te steunen. Internationaal damtournooi. Aan Yerseke valt de groote eer te beurt dat daar met Kerstmis het eer ste na-oorlogsche internationale dam tournooi zal gehouden worden. Het aantal deelnemers zal rond 80 bedragen, waaronder de groote sport- favorieten uit Nederand en België, terwijl ook Fransche deelname niet is uitgesloten. Dat het tournoo! op deze wlize op gezet kon worden en kan slagen is voor een belangrijk deel te danken aan de spontane medewerking der burgerij. Er is een eere-comitê gevormd, waarin de volgende heeren zitting hebben genomen: mr. M. Vlaming, voorzitter; P. de Koe'ijer Lzn., wnd. burgemeester; dr. M. C. Polderman; J. Vette; W C. Loggers; J. D. v. d. Endt en J. Glcrutn. GOES. Geboren: Johannes Wilhel mus, z. van M. Francke en J. D. van Eijsden; Maria Liduina, d. van F. Walrave en J- van 't Westende; Geer- truida Cornelia, d. van J. van Harn en A. Gorssc- Getrouwd: R. Litherland, 24 J. en H. F. P. van Hoeve, 20 J. M. de Jon ge. 26 j. en M. P. Janssens. 23 J. Ondertrouwd: C. A. Dean, 29 J. en H. Bruggeman. 21 j. Betaal niet te veel Met ingang %-an 1 Decem ber wordt de gemiddelde prijs van groote sigaren verlaagd van 18ft tot 15& cent per stuk (max prijs 20 ct-); van cigarillos f0 ct-, terwijl spriet, jes hoogstens 5 ct. mogen kosten. De prijs van '40 gram kerftabak komt op 52 ct. Siga. retten blijven voorloópig 60 ct per pakje. De prijzen voor kerstboo- roen zijn vastgesteld van 50 ct. (tot 50 cm. hoog) tot 5 (23 m. hoog.) Deze beide fabrieken zqn echter van tqdelqken aard omdat zij voor van Melle veel te klein zijn, waarom naar een grootere fabriek wordt omge zien. Naar men ons van direc tiezijde verzekerde, is terug keer naar Breskens uitge sloten te achten. Een bedrijf, dat in den loop van enkele tientallen jaren is uitgegroeid van. zeer klein (3 man personeel) tot een be drijf, waar circa 400 personen werkten en dat door geheel ons land bekendheid heeft ver kregen, is voor Breskens ver loren gegaan. Terwql de kans groot was, dat als er meer medewerking was verleend, van Melle voor Zeeland behouden had kunnen blijven. Nog zijn de fabrieken in Vlaardingen en Rotterdam van tqdelqken aard. Misschien valt er ook nu nog iets te be reiken. Brood voor 400 man en hun gezinnen is toch geen kleinte- held' 7 DECEMBER BON VOOR THEE. Officieel wordt medegedeeld, dat op 7 December een bon voor 50 gram thee voor alle personen ouder dan 4 jaar aangewezen wordt. Vier we ken later volgt een tweede bon, eveneens voor 50 gram thee. Hoe het dan verder gaat met de distributie van mee, zal afhangen van den aanvoer, want de voorraad is niet meer dan voor tweemaal toereikend. De thee is gemengd uit goede Engeteche soorten en zal in één kwaliteitsklasse in den handel worden gehracht. J0EG0 SLAVIE REPUBLIEK. Koning Peter onttroond De Yoego-Slavische constl- tueerende vergadering, welke Donderdag in Belgrado bqeen- is gekomen, heeft besloten tot het uitroepen van de republiek, terwijl tevens werd besloten, dat aan koning Peter en aan 't vorstelijk huis van Lcra- georgevitsj alle „geïnvesteer de re-hten" worden ontnomen* Het uitroepen van de repu bliek is te Belgrado met groo te geestdrift ontvangen. In de nationale vergadering werd 'n proclamatie voorgelezen, waar in van Koning Peter gezegd werd, dat hij noch het verlan gen, noch de bekwaamheid gehad had, het verzet tegen de indringers te organise eren. In een te Londen uitgegeven verklaring van ex-koning Pe ter n zegt deze, dat de beslis sing door Tito is geforceerd* Daar volgens hem de verkie zingen ook niet vrij zqn ge weest zal hij voortaan ook doen wat zijn geweten beveelt „om Yoego-Slavië te bevrij den van de tirannie, ongeacht van welke zijde deze komt"a Wat Sjarir verwacht Sjarir heeft in een interview verklaard, dat hij een Btakem der vijandelijkheden op geheel Java verwachtte. Binnen en kele weken zal de rust z.L te- rugkeeren. Hq achtte tusschen Nederland en Indië een zelfde verhouding mogelqk, als tus schen Engeland en Ierland. Hij achtte het begrijpelijk, dat Ne derland zijn economische fee* langen verdedigt, maar ver wierp politieken invloed. Zuidelijke kolenhandelaren protesteeren. BINNENKORT WEES 2 BONNEN? Ongeveer 200 kolenhandela ren uit de Zuidelijke provincies hielden een protestvergadering te Tilburg, daar sinds Aug. geen kolen meer voor de Zui delijke provincies werden aan gevoerd, en een verzoek om betere kolenvoorziening geen resultaat had. Wederom werd een telegram verzonden aan het Rijkskolen- bureau te 's-Gravenhage, waarin aangedrongen wordt, spoedig kolen te doen afzenden voor het Zuiden, daar anders de twee bonnen, welke binnen kort zullen worden aangewe zen, niet kunnen worden geho noreerd. Slechte bietencampagne. In de fabriek te Roosendaal zijn de laatste bieten verwerkt en vermoedelijk zal de fa briek te Stampersgat de .Din teloord" op 5 Dec. uitdraaien. Met een werkelijk totaal van 410 millioen kilo bieten aan de snij molens tegenover een ge. schatte hoeveelheid van 550 millioen is deze campagne een stuk beneden de toch al pesssi. mistische verwachting geble ven. We halen ditmaal nauwe lijks een kwart van de normale opbrengst. Ook het gehalte der bieten viel tegen. NIEUWE COMMANDANT LEGER DES HEILS. Donderdagmiddag werd de nieuwe commandant van het Leger des Heils, kol. Ch. Dur- man op het Centraal Station te Amsterdam ontvangen. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Oostburg (tcez.) W, E. Hevboer te Dwingeloo. Aangenome. naar Zaamslag J. A. Talma te Cadzand. Drietal te Leiden (vacature wijlen dr. W. Th. Boissevain) G. J. Gall ,e Rotterdam Kralingen, J. Swijnenburg te Sloten (N.H.) en J. v. d. Velden te Weesp en (vac, dr. G. J. Streeder) J. F. van Berkel te Apeldoorn, J. A. Pe ters te Beverwijk en P. VV. Spruyt te Arnhem. Beroepen te Brakel R. E. Damsté te Stavenisse, die be dankte voor Grooi-Ammers. Chr. Geref. kerk. Bedankt voor Enschedé (2e pred.pl.) M. W. Nieuwenhuijze te s-Gravenhage-C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3