PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE VERRADERSROL VAN SEYSS INQUART Gewetenloos bereidde hij inlijving van Oostenrijk voor. Soerabaja door geallieerden beze t Deze week 1500 vrouwen weg uit Batavia? NIEUWE BONNEN UIT DE PROVINCIE Breskens verliest belangrijkste industrie N.V. yan Melle keert niet terug. Hoofdredacteur G. Balüntijn (met redactioneele medewerking van dr. \V. H. Bcekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk llrma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Da M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 30 Nov. 1943 188e Jaargang Nummer 198 ABUNNhMbN ISPKIIS 25 ecni per week, t 3-20 per kwartaal, franco per oost. t 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER- TBNTIEPRIIS 12 cent per mm.» minimum oer advertentie 1 2-—» Bureau* gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Lnndensclie Kaai 29. telefoon 2077 en 2924- Goes Turtkade 15. teleloon 2475- Terneuzcn Nicuwcdtepstraa» 23 Postrekening tVj3fKi^Pnn HET WERELDGEBEUREN Verdediger weet niets omtrent Nederland. Het proces in Neurenberg blijft het belangrijkste buiten- landsche nieuws opleveren en Woensdag is de politiek, wel ke Hitler ten aanzien van Oos tenrijk voerde, weer de hoofd schotel geweest. Er werd ge bruik gemaakt van een schrif telijke getuigenverklaring, op gesteld door George Messer- schmidt, die Amerikaansch eonsul-generaa.1 was van 1930 tot 1934 te Berlijn en van 1934'37 te Weenen. In dit document wordt onthuld, hoe de Duitschers van den begin ne af aan pressie hebben uit geoefend op de Oostenrijksche regeering en hoe de Oosten rijksche nazi's een verradersrol hebben gespeeld. Geen metho de werd te minderwaardig feacht en de moord op Doll- uss moet dan ook volledig op rekening worden geschreven van de Duitsche natlonaal-so- cialisten. Verraderlijk was de rol, die door Seyss Inquart werd gespeeld. Tegenover Schuschnigg deed hij zich als vriend voor, terwijl hij heime lijk bezoeken aan Hitier bracht en de inlijving van Oostenrijk voorbereidde. Goering was het kennelijk oneens met deze lezing en maakte lachend notities met een air van „Daar deugt niets van". Minder vroolqk was Seyss Inquart, die het relaas gespannen volgde. Hij werd door den Amerikaanschen woordvoerder de „eerste Quis ling van Europa" genoemd. Er xvas ter zitting ook een schrif telijk rapport van Schuschnigg aanwezig, dat echter niet als bewijsstuk werd aanvaard, om dat het mogelijk is om den iaatsten Oostenrijkschen bondskanselier persoonlijk als getuige te hooren. Wel werd er een brief van Seyss Inquart aan Goering voorgelezen, Waarin hij op schaamtelooze Wijze zijn eigen verradersrol beschrijft. Hq vertelt daarin, hoe hij het wettig gezag in Oostenrijk ondermijnde, en de middelen voorbereidde, waar door den Pllhrer „de geniale oplossing van Maart '38" mo gelijk werd. Hij gaat er prat op, dat zonder het werk van hem en de andere nationaal- socialisten deze „oplossing* jüet mogelijk zou zrjn geweest. Seyss Inquart volgde onrus tig, met gespannen kaakspie ren en rood aangeloopen ge laat, deze uiteenzettingen. Inmiddels heeft een A.N.P.- Verslaggever den verdediger van Seyss Inquart geïnter viewd. Laternser liet zich daarbij ontvallen, dat htj vol komen onbekend is met de toe standen in Nederland. Hij meende, dat er in Nederland geen arme menschen waren en wist niet, dat Nederland door Seyss Inquart aan den rand van den afgrond is gebracht. Met groote belangstelling nam hfl evenwel kennis van een be knopt memorandum der Ne- derlandscbe regeering betref fende de aanklacht tegen Seyss Wat de verdedigingsmetho de aangaat, dient opgemerkt te worden, dat Laternser ab soluut niet van plan is om de handelingen van Seyss-Inquart goed te praten. Wel zal de verdediger trachten aan te too- nen, dat Seyss Inquart gepro beerd heeft iets goeds te doen en andere dingen tegen te hou den. Dat hem dat gelukken zal, is niet waarschijnlijk. Ten slotte verdient omtrent het proces vermelding, dat Hess toerekeningsvatbaar is verklaard en zich dus niet verschuilen kan achter een geestesstoornis. De voorlichting. Nieuws In een notedop Op de belde Kerstdagen aal de P.T.T-dienst als op Zondag wor den «itgevoerd. Zondag a-s. zal de eerste D-trein net Pullmanrijtulgen uit Brussel te Amsterdam aankomen. Ook reizigers voor bestemmingen In Nederland kun nen van dezen trein gebruik maken, mits twee dagen tevoren besproken. Te Zuid Beyerland werd tot wet houder gekozen de heer D van der Beek, die 83 jaar oud is, van 1919 af raadslid en van 1927 al met een on derbreking van 4 Jaren steeds wet houder der gemeente is geweest. Hij vertegenwoordigt de Liberale Staats partij. Het rijksbureau voor oude me- terlaleii en afvalstoffen wil gasmas kers gaan verzamelen ten einde de daarin verwerkte rubber ter beschik king te kunnen stellen van de rubber Verwerkende industrie. Van 28 Dec. t.m. Jan. zat het Concertgebouw te Amsterdam een grootsche vredeamanifcstatle worden Ïehouden onder den titel: Van goe- en wille. Er nemen o.m. 900 zangers aan deel. Er heeft een brand gewoed op ten slaapzaal van Rolduc, het beken de onderwijsinstituut te Kerkrade- In W.-Brabant zijn 4 van de 12 steenfabrieken zwaar beschadigd. De jaarproductie is nu 8 a 9 millioen gteenen tegen plm. 40 millioen nor maal. Voorjaar 1946 zal er weer vrij wel normaal gewerkt kunnen worden. In Amsterdam worden gemiddeld per week 200 zwart handelaren ge arresteerd, soms 70 per dag. Het meest wodt nog chocolade cn siga retten in beslag genomen. Nederland exporteert' thans tuin bouw- en bloemzaden naar België, Zweden, Zwitserland en de Ver. Sta ten. Men raamt, dat tot eind April 1946 voor 14 millioen aan zaden uitgevoerd zal kunnen worden. Het Parijsche dagblad „Monde' deelt mede. dat het goud van de nationale Oostenrijksche bank Dultschland is ontdekt. De directie heeft bij de geallieer de autoriteiten de noodige stappen gedaan, om het goud, dat ten tijde van de invasie In 1938 een waarde van 430 millioen shilling had, in haar bezit terug te krijgen. In Noorwegen zijn de lijken gevonden van den vroegeren Duitschen rijkscommissaris voor Noorwegen Tcrboven en zijn naasten medewer ker Rediess. Zij hadden zelfmoord ge pleegd. Ue zoon van den vroegeren Brit- schen minister van koloniën. John Amery, die radiopropaganda maakte in Duitschen dienst, Is ter dood ver oordeeld. VOORLOOPIG NOG WEINIG FIETSEN. Een der belangrijkste rijwiel- fabrikanten in het Oosten des lands, verklaarde na een za kenreis naar Engeland o.m.: „De Nederlandsche missie, die in October naar Engeland is geweest voor het bestellen van rijwielonderdeelen, is vier maanden te laat gekomen, toen de markt daar reeds vol komen was afgegraasd door Belgen, Denen, N.oren, Zweden Zwitsers. Zij waren niet, zooals wq hier, door hun re geeringen belemmerd om in dividueel hun behoeften te dekken en hebben zich dan ook zco snel mogelijk voor zien. De Nederlandsche missie kon slechts voor nog geen derde koopen van hetgeen de cre- dieten naar veroorloofden. Deze beide factoren: het be lemmeren van het particulier initiatief en de veel te late uitzending der regeeringsmis- sie, hebben fatale gevolgen. Wij zullen blij mogen zijn, wanneer wij in 1946 200.000 rijwielen kunnen produceeren. Anders had dit getal zeker driemaal zooveel kunnen zijn. Vierhonderdduizend men schen zullen dus een jaar lan ger op een fiets moeten wach ten". S.S.-moordenaars gearresteerd. Op 2 Juni 1944 werd in haar villa aan de Steynlaan te Hil versum een bejaarde dame op wreede wijze vermoord. Alles leek op roofmoord en de Hil- versumsche recherche wist de twee jeugdige daders te ar resteeren. Z(j waren echter lid van de Nederlandsche S.S., weshalve zij toen door de Duitsche politie werden over genomen. Waar zij werden ïeengezonden bleef onbekend. Na de capitulatie van Duitschland hernieuwde de politie haar onderzoek. Reeds in Juni kwam een der Jeugdige moordenaars, Van der 3., zich bij de politie melden. Thans is ook zijn mededader, de 25-jarige R., in Den Haag gearresteerd. *******************-* De kolenvoorziening. Vanavond zal minister van Schalk in een serie radiotoespraken „Op de brug", een causerie hou- den over de „kolenvoor- ziening". Het geallieerde hoofdkwar tier te Batavia deelt mede, dat Soerabaja, de derde stad van Java, nu volledig door de ge allieerde troepen bezet is. Van uit de lucht heeft men Woens dag een evacuatie op groote schaal van Indonesiërs uit de stad waargenomen. De Indo nesische artillerie heeft het Woensdag zwaar te verduren gehad. Er Is reeds een plaatselijk geallieerd bestuur gevestigd. Ten zuiden van de stad hebben de militaire operaties nog steeds voortgang. De Indone siërs trekken zich terug op Wa- roe cn Sidoardji en nemen vrachtauto's met burgers met zich mede. Het gebied om Dar. mo is onder water gezet. Zooals gemeld, hebben de In donesische nationalisten in Bandoeng verzocht de vijande lijkheden te staken. De „gouverneur" van West- Java is met een witte vlag naar de Britsche linies gegaan en werd van de voorwaarden op de hoogte gesteld; hq kon echter geen toezegging of voorstellen doen. De Britsche voorwaarden waren de volgende: 1. Evacuatie van alle In donesiërs uit een gebied dat begrensd wordt door de spoor lijn Oost-West; dit vóór 29 November 12.00 uur. Indone siërs, die daar na dien tqd nog verblijven, zullen worden neergeschoten. 2. Burgers mogen niet bin nen tweehonderd meter van een Britschen of Japanschen post komen. Mannelqke Indo nesiërs die zich bjj wegver sperringen ophouden, zullen worden neergeschoten. De evacuatie der vrouwen. Men hoopt, dat nog deze week 1500 Nederlandsche vrouwen per Nieuw Amster dam van Java geëvacueerd kunnen worden. Arriveert de Nieuw Amsterdam niet te Ba tavia, dan kunnen slechts 400 vrouwen en kinderen vertrek ken. Radio Soerabaja heeft drin gend om voedsel voor de strijdende extremisten ge vraagd. In het kabinet-Sjarir zqn 4 wijzigingen gebracht. Van Nederlandsche zijde wordt geklaagd, dat, terwql de Indonesiërs over alle mid delen beschikken om de Indi sche bevolking in te lichten en dit eenzijdig doet, de Ne derlandsche autoriteiten prac- tisch over geen enkel voor lichtingsapparaat beschikken. Wat Sjarir verwacht. Sjarir heeft in een interview verklaard, dat hij een staken der vijandelijkheden op geheel Java verwachtte. Binnen en kele weken zal de rust z.i. te- rugkeeren. Hq achtte tusschen Nederland en Indië een zelfde verhouding mogelijk, als tus schen Engeland en Ierland. Hij achtte het begrijpelijk, dat Ne derland zijn economische be langen verdedigt, maar ver wierp politieken invloed. Hirohito oorlogsmisdadiger? De belangrijkste openbare aanklager voor de Ver. Sta ten in het proces, dat bin nenkort zal beginnen tegen de Japansche oorlogsmisdadigers, Joseph Keenan, heeft in een radiorede verklaard, dat nog geen beslissing is genomen over de vraag, of Hirohito als oorlogsmisdadiger moet te recht staan. De piulmveestapel wordt uitgebreid Om tot een zoo vlug moge lijken wederopbouw van onzen pluimveestapel te komen, ligt het in de bedoeling tijdens het a.s. broedseizoen de hiervoor in aanmerking komende pluim veehouders een toewijzing te verstrekken van 200 kippen- kuikens en hun dan in het najaar van 1946 een vergun ning te verleenen tot het aan houden van 125 hoenders. Zoowel voor de kuikens als bij opfok en op lateren leeftijd zal, zoo eenigszins mogelijk, voeder beschikbaar worden ge steld. Pluimveehouders, die mee- nen hiervoor in aanmerking te kunnen komen, dienen zich vóór 15 Dec. a.s. persoonlijk tot den plaatselqken bureau houder te wenden. Pluimveehouders die een be drijf exploiteeren dat grooter is dan 10 ha, komen niet in aanmerking. VROUWENDIENSTPLICHT IN DE V.S. De Amerikaansche vrouwen, organisaties blijken voorstand sters van vrouwendienstplicht, ook in vredestijd. Van 25 Nov. t.m. 8 Dec. 1945 voor het Zuiden des lands. Bonkaarten KA» KB, KC 513. Biscuits: 318, 125 gram. Bloem: 319, 250 gram. Zout: 320, 200 gram. -Jam: 321, 250 gram. Peulvruchten: 322, 250 gram. Snoep: 323, 100 gram choco lade of suikerwerken. Vleesch: 324, 150 gram. Aardappelen: 325, 326, 2 kg., B 25: 1 kg. Zeep: 327, 225 gr. huishoudzeep Lucifers: A 25, 2 doosjes. Melk: A 26, B 26 VA liter. C 26: 31/, liter. Bonkaarten KD» KE 513. Biscuits: 413, 125 gram. Bloem: 414, 250 gram. Zout: 415, 200 gram. Jam: 416, 250 gram. Snoep: 417, 100 gram chocola de of suikerwerken. Vleesch: 418, 150 gram. Aardappelen: 419» 1 kg. Melk: 420, 6 liter. Zeep: 421. 225 gr. huishoudzeep Nog tekort aan gedipl. verpleegsters. Sedert de minister van so ciale zaken op 7 Sept. jl. zqn bekende radiorede over het te kort aan verplegend personeel heeft gehouden, is de situatie in zooverre gewijzigd dat de toe voer van leerlingen naar de ziekenhuizen niet alleen is her. steld, maar de behoefte heeft overschreden. Alleen de sana toria en de inrichtingen voor geesteszieken lijden nog aan een gebrek aan leerlingen. Het tekort aan gediplomeerde krachten is echter bij alle zie- keninrichtingen nog nijpend. Zuidelijke kolenhandelaren protesteeren. BINNENKORT WEER 2 BONNEN? Ongeveer 200 kolenhandela ren uit de Zuidelijke provincies hielden een protestvergadering te Tilburg, daar sinds Aug. feen kolen meer voor de Zui- elijke provincies werden aan gevoerd, en een verzoek om betere kolenvoorziening geen resultaat had. Wederom werd een telegram verzonden aan het Rijkskolen- bureau te 's-Gravenhage, waarin aangedrongen wordt, spoedig kolen te doen afzenden voor net Zuiden, daar anders de twee bonnen, welke binnen kort zullen worden aangewe. zen, niet kunnen worden geho noreerd. Slechte bietencampagne. In de fabriek te Roosendaal zijn de laatste bieten verwerkt en vermoedelijk zal de fa briek te Stampersgat de „Din. teioord" op 5 Dec. uitdraaien. Met een werkelijk totaal van 410 millioen kilo bieten aan de snijmolens tegenover een ge. schatte hoeveelheid van 550 millioen is deze campagne een stuk beneden de toch al pesssi. mistische verwachting geble ven. We halen ditmaal nauwe lijks een kwart van de normale opbrengst Ook het gehalte de-r bieten viel tegen. NIEUWE COMMANDANT LEGER DES HELLS. Donderdagmiddag werd de nieuwe commandant van het Leger des Heils, kol. Ch. Dur- man op het Centraal Station te Amsterdam ontvangen. Congres Stichting van den Arbeid In den Stadsschouwburg te Utrecht werd Woensdag 'n con_ gres van de'Stichting van den Arbeid gehoüden, dat o.m. werd bijgewoond door den mi nister van soc. zaken, W. Drees, vele vertegenwoordigers van werkgevers- en werkne mersorganisaties. Het congres werd geopend met een rede van mr. D. U. Stikker, die wees op het groo te belang van deze representa tieve bijeenkomst, uit eigen ini tiatief belegd door de werk gevers en werknemers. Voorts schetste spr. het ontstaan en het doel van de Stichting van den Arbeid. Over de verhou ding tusschen werkgevers er arbeiders, vroeger en nu, sprak vervolgens mr. M. G. Leven- bach, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. In de namiddagzitting hield prof. mr. K. P. M. Romme, voorzit ter van het college van rqks- bemiddelaars, een voordracht over „Loonvorming". De heer E. Kupers, 2de voorz. van de Stichting van den Arbeid en het N.V.V. sprak het slot woord. Max. gewicht aangeteekende brieven. Het maximum gewicht van aangeteekende brieven, al dan niet met aangegeven waarde, is nu beperkt tot 500 gram. Het thans geldende maximum ge wicht voor aangeteekende ge drukte stukken,- nieuwsbladen (met inbegrip van bqvoegsels), brailledrukwerken en monsters, ondergaat echter geen wijzi- ging- CHOCOLADE VOOR ST. NICOLAAS. Toeslagkaarten M 513. Aardappelen: M06, *A kg. Tabakskaarten enz. T 02, 2 rantsoenen tabaksarti kelen, (geen import-sigaret ten). V 02, 100 gram choe. of sui kerwerken. X 02, 100 gram choc, of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Nov. a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt. met uitzondering van de bonnen voor vleesch. melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van 3 December mag worden afgeleverd. Deze week wordt wederom een ki logram aardappelen per persoon meer verstrekt aan personen van 4 jaar en ouder. Deze extra hoeveelheid is be stemd om een voorraad te vormen. Men beware deze kilogram aardappe len. Bij deelneming aan maaltijden der Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 324 of 418 voor vleesch en 325 voor aardappelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch melk of aardappelen moeten op door den distributiedienst te bepalen da gen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood- vleesch, melk en aard appelen. Fusie van suikerfabrieken? Op de te Roosendaal gehou den algemeene vergadering van de coöp. suikerfabriek en raffinaderij „Dinteloord" neeft de voorzitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten, me- dedeeling gedaan van het in stellen van een fusie-commis sie, die de mogelijkheid van fusioneering der coöperatieve suikerfabriek te Dinteloord, Zevenbergen, Roosendaal en Sas van Gent in studie heeft genomen. De zittende bestuursleden werden herkozen, uitgezon derd de heer de Oude, in wiens plaats de heer C. Boo gaard te Noordwelle (Z.) werd benoemd. De campagnes 1944 en 1945 werden voor gemeenschappe lijke rekening van de geheele suiker-industrie gevoerd. Koos Vorring spreekt. Dinsdag en Woensdag sprak de partijvoorzitter van de S.D. A.P., de heer Koos Vorrink, te Vlissingen en te Middelburg een rede uit, getiteld: „Na vijf jaar". Toen het gewapend verzet van het Nederlandsche volk in Mei '40 ophield, was er een groep van de bevolking die den weg van den minsten weerstand volgde, maar er was ook een deel dat inzag dat het hier een oorlog tusschen twee wereldbeschouwingen gold en den strijd met eigen middelen voortzette. Met dit verzet wonnen wq den oorlog. Broodwinning voor 400 man verloren. Onze redacteur in Zeeuwsch- Vlaandejen schrijft ons: Als gevolg van de tegen werking, die van Melle N.V. tn Breskens, na de bevrijding van alle officieele- instanties heeft ondervonden, is deze be langrijke industrie voor Bres kens verloren. Als men be denkt, dat op deze fabriek pl.m. 400 personen in dienst waren, kan men nagaan, wat dit voor een gemeente als Breskens beteekent. Men kan de N.V. van Melle niet verwqten, dat zq na de bevrijding niet actief is ge weest. De fabriek was zwaar getroffen. Het toffeegebouw zwaar beschadigd, de machi nes van de biseuitsafdeeling verwoest, die van de suiker- werkafdeeling echter nagenoeg gespaard, terwql van den bandoven enkele voorname deelen gespaard bleven. Daar er van de biseuitsafdeeling nog één oven te gebruiken was, heeft de firma getracht de fa bricatie van suikerwerken en biscuits weer te hervatten. Zoo spoedig mogelqk is een gedeelte van het personeel aan het werk gegaan om de puin- hoopen op te ruimen en alles zooveel mogelijk in orde te ma ken. Wie de ruïnes van dit be drijf heeft gezien, zal begrij pen, dat zonder hulp van of ficieele instanties niets bereikt kan worden. Welnu, de N.V. van Melle heeft niet de minste medewer king ontvangen, noch van het bouwbureau, noch van de ge meente, noch van het Rqk, noch van de verkeersinspectie. Het toffeegebouw werd op eigen kosten hersteld, de ma chines werden onder het puin uitgehaald en in een eigen, ge ïmproviseerd werkplaatsje ge repareerd. Glas werd zelf ge kocht, doch het bouwbureau Terneuzen verbood het te plaatsen en wilde het in be slag nemen. Het was echter matglas van zeer klein for maat en dat ken het bouw bureau niet gebruiken. Na 6 maanden was men ein delijk zoover, dat het ketel huis, waarvan de ketel onbe schadigd was, weer kon wor den opgetrokken. Het toffee gebouw was inmiddels zoover ;ereed gekomen, dat met wer- ten zou kunnen worden be gonnen. Alleen ontbrak het nog aan opslagruimte. Van 't M.G. kreeg men de toezegging vari een paar zg. nissen-nuc- ten, die voor dit doel uitste kend geschikt waren. Edoch, er kwamen wel van deze nissen- hutten in Breskens, maar. v. Melle kreeg er geen. Een kapitaal had de firma reeds uitgegeven om iets te bereiken, maar alles zonder eenig resultaat. Intusschen waren weer grondstoffen voor de produc tie beschikbaar gesteld en kon de firma nog steeds geen or ders uitvoeren. Is het wonder, dat zij toen naar een andere gelegenheid gaan zoeken? Naar Holland. De directie trok naar Hol land om daar hulp te zoeken bij de diverse instanties, maar ook daar volgde de eene te leurstelling op de andere. Na 3 maanden heen en weer reizen en ontelbare conferen ties, gelukte het eindelijk de hand te leggen op een kleine bisóuitsfabriek te Vlaardingen en een kleine toffeefabriek te Rotterdam, beiden van uitge sproken N.S.B.-ers. De onderhandelingen verlie pen erg stroef, doch tenslotte kon met de productie worden begonnen, echter veel te laat in verhouding tot andere fa brieken, die onbeschadigd wa ren gebleven. Dank zq de krachtige me dewerking van personeel uit Breskens, neemt de capaciteit in beide fabrieken dagelijks toe. Maar hoe winnen wq den vre de? Wat vraagt de toekomst Hierop is maar één antwoord: arbeid. Want we teren nu op den rijkdom en de welvaart van het verleden, maar we zqn straatarm. We moeten onze negatieve levenshouding en prestaties van den verzettingstqd kwijt en komen tot arbeidsdiscipli ne! Arbeid is noodzakelijk. Doch geen arbeid, waarbij het winstbejag van den onderne mer hoofdmotief is. Maar ar beid, waarbij het algemeen welzijn drijfveer wordt. En de weg die gevolgd moet worden, is die van planmatigheid en ordening in het sociale en eco nomische leven. Deze. gedach te dringt reeds door ook in het program van andere poli tieke partijen. Een nieuw plan van den arbeid, dat vóór den oorlog door politieken- en con currentiestrijd kelderde, duikt op en zal nu misschien verwe zenlijkt kunnen worden. Want in den oorlog is men naar elkaar toegegroeid. Twee we relden, die elkaar moeilijk verstonden, hebben elkaar ge raakt, het orthodox-christen dom en de S.D.A.P. De chris tenen hebben reeds hun eigen plaats in de partij ingenomen. Misschien zal de verbree ding van de basis van de S.D A.P., t waarnaar gestreefd wordt,'een mogelijkheid schep pen tot samenwerking met die groepen, die eveneens een vooruitstrevend programma voor sociale en economische rechtvaardigheid kunnen derschrijven. STAKING TE VLISSINGEN Maandag is een deel der arbeiders van de fa. L. J. Dekker, die herstelwerk aan de buitenhaven te Vlissingen verricht, in staking gegaan, daar aan een in October toe gezegde spoedige verstrekking van werkschoenen, nog niet was voldaan. De niet-stakende arbeiders hebben nu schoenen ontvangen, terwql de stakers geen ontslagbewqs krqgen, zoodat zij geen ander werk kunnen beginnen. De betrok kenen hebben zich tot de E.V. C. gewend. In een huishoudelijke verga dering van den Bond van Iluurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" onder leiding van den heer A. Schout, werd het 7 DECEMBER BON VOOR THEE. Officieel wordt medegedeeld, dat op 7 December een bon voor 50 gram thee voor alle personen ouder dan 4 jaar aangewezen wordt. Vier we ken later volgt een tweede bon, eveneens voor 50 gram thee. Hoe het dan verder gaat met de distributie van thee, zal afhangen van den aanvoer, want de voorraad is niet meer dan voor tweemaal toereikend. De thee' is gemengd uit goed© Engelscho soorten en zal in één kwaliteitsklasse in den handel worden gebracht. J0EG0 SLAV1E REPUBLIEK. Koning Peter II onttroond De Yocgo-Slavische eonstl- tueerende vergadering, welke Donderdag in Belgrado bijeen- Ls gekomen, heeft besloten tot het uitroepen van de republiek, terwql tevens werd besloten, dat aan koning Peter en aan 't vorstelijk huis van i^.ra- georgevitsj alle „geïnvesteer de *'ten" worden ontnomen. Het uitroepen van de repu bliek is te Belgrado met groo te geestdrift ontvangen. In de nationale vergadering werd 'n proclamatie voorgelezen, waar in van Koning Peter gezegd werd, dat hq noch het verlan gen, noch de bekwaamheid gehad had, het verzet tegen de indringers te organiseeren. In een te Londen uitgegeven verklaring van ex-koning Pe ter H zegt deze, dat de beslis sing door Tito is geforceerd. Daar volgens hem de verkie zingen ook niet vrij z|jn ge weest zal hij voortaan ook doen wat zijn geweten beveelt „om Yoego-Slavië te bevrij den van de tirannie, ongeacht van welke zqde deze komt". Betaal niet te veel Met ingang van 1 Decem ber wordt de gemiddelde prijs van groote sigaren verlaagd van 18/2 tot l5Vi cent per stuk (max. prijs 20 ct-van cigarlllos 10 ct-, terwijl spriet, jes hoogstens 5 ct. mogen kosten. De prijs van 40 gram kerftabak komt op 52 ct. Siga. retten blijven voorloopig 60 ct per pakje. De prijzen voor kerstboo- men zijn vastgesteld van 50 ct. (tot 50 cm. hoog) tot 5 (23 m. hoog.) Deze beide fabrieken zijn echter van tijdelijken aard omdat zij voor van Melle veel te klein zijn, waarom naar een grootere fabriek wordt omge zien. Naar men ons van direc- tiezjjde verzekerde, Is terug keer naar Breskens ultge. sloten te achten. Een bedrqf, dat in den Loop van enkele tientallen jaren Ls uitgegroeid van zeer klein (3 man personeel) tot een be drijf, waar circa 400 personen werkten en dat door geheel ons land bekendheid heeft ver kregen, is voor Breskens ver loren gegaan. Terwql de kans groot was, dat als er meer medewerking was verleend, van Melle voor Zeeland behouden had kunnen bl|jven. Nóg z|jn de fabrieken, In Vlaardingen en Rotieruam van tijdelijken aard. Misschien valt er ook nu nog iets te be reiken. Brood voor 400 man en hun gezinnen is toch geen kleinlg beid! LAATSTE NIEUWS hoofdbestuur in zqn geheel herkozen. In de bestaande va catures werden tot hoofdbe stuurslid gekozen de heeren P. A. Gillissen» C. Plasse en B. M Wijtenburg. Aangezien de functie van voorzitter van een buurtver» onvereenigbaar blijft met die van lid het het hoofd bestuur, wat door de vergade ring opnieuw werd bekrach tigd, stelde de heer Jac. de Vis. ser zich niet meer als hoofd bestuurslid verkiesbaar. Het aantal leden der buurtver. blijkt nog steeds te vermeerderen. Bij verhuizing naar een andere wijk blijft men lid in volle rech ten. Aan den voorzitter werd dank betuigd voor het vele werk, dat hij in het afgeloopen jaar voor den bond had ver richt. In een te Vlissingen gehou den vergadering van vertegen woordigers der vakorganisa ties, aangesloten bij den Chr< Besturenbond, is weder opge richt de plaatselijke commis sie van het Tuberculosefonds „Draagt Elkanders Lasten". Tot voorzitter werd gekozen de heer H. B. Woltering en tot overige bestuursleden de heeren W. de Wolf, W. Stroo, J. van Driel en M. Swennen. De voorzitter van den Be sturenbond heeft de commissie geïnstalleerd. JONG BAARN ZENDT SPEELGOED. Op het bureau van het Middelburg sche Hulpcomité staan, In afwachting van de ultdeeling op Zaterdag a.s-, tafels vol kinderspeelgoed door de Baarnsche kinderen aan hun vriend jes en vriendinnetjes in het geadop teerde Middelburg cadeau gedaan. Ve le hooge stapels kinderboeken zien we daar. een berg poppenwagens en -wiegen, poppenhuizen. speelgoed beesten, trommels, serviesjes- Het is ondoenlijk alle soorten te noemen, want de verscheidenheid is verbluffend en er zijn kisten bi] kisten aangeko men. Moet men er nog aan twijfelen dat de bijna 2500 Middelburgsche kinde ren waarvoor aanvragen zijn binnen gekomen, zich met het nog zeer mooie speelgoed zullen amuseeren, wanneer zelfs de heeren van het co mité de verleiding niet kunnen weerstaan eens even iets te probeeren en een pracht bromtol zoemend over de tafel danst? Voor het eerst na vijf jaren, kon men deze week in Veere de straatverlichting weer zien branden. Daar Veere vroeger van gasverlichting was voor- zièn, maar door de overstroo ming van Walcheren, dit nog steeds niet mogelijk is, heeft men nu provisorisch een elec- trischc straatverlichting aan gelegd. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen te Oostburg (tcez.) W. E. Heyboer te Dwingeloo. Aangenome. naar Zaamslag J. A. Talma te Cadzand. Beroepen te Brakel R. E. Damsté te Stavenisse, die be dankte voor Grool-Ammers. Geref. Kerken. Tweetal te '8-Gravenhage-Oost (vac. P. de Vries) B. Timmer te Was senaar-Luid en D. A. Zijlstra te Uithuizen. Chr. Geref. kerk. Bedankt voor Enschedé (2e pred.pl.) M. W. Nieuwenhuqze te i s-Gravenhage-C.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1