PHOVINCIAIE ZEEUWSCHE COURANT Doodstraf tegen Mussert geëischt Scherpe afkeuring voor buitenl. politiek der Ver.Staten UIT DE PROVINCIE Hulp vereischt voor 200.000 vrouwen Wat zijn redelijke speelgoedprijzen? Hoofdredacteur G. Ballintijn (met rcdactioneele medewerking van dr. \y. H. Beekenkamp). Uitgever F. B- den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Viissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft tt Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L- W. Schoch, Viissingen. B. A. van Welti, C. Zwagerman, M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Donderdag 29 Nov. '45 188e Jaargang Nummer 197 ABONNEMENT SI'KlJï» 25 cent per week. t 3-20 per kwartaal, tranco Eer post, I 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.. minimum oer advertentie 1 2- Bureaux gevestigd te Viissingen Walstraat 58-60. telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15. teletoon 2475. Terneu^n Nieuwediepstraai 23 Postrekening :i593»u Piov. Zeeuw^un irant MniutTburR. HERRIJZEND NEDERLAND pat er in ons land, in Her rijzend Nederland, vele dingen aim, die de ontstemming van duizenden wekken, we weten het allemaal. En we betreuren het, omdat er daardoor zoo hitter weinig overblijft van de Hlusie, die we gekoesterd heb ben toen we nog bezet gebied varen. We wennen al aan die dingen. We praten er niet eens veel over om ons goede hu meur niet te bederven. En we doen alsof er geen misstanden ztfn. In Je Maintiendrai van deze week staat echter een artikel, waarin deze wol wel uitgespon nen wordt. En daarbij gaat het dan voor een groot deel om on_ fcoelaatbaarheden begaan door oud-illegalen. Het zou ons te ver voeren voorbeelden uit het belangwekkende artikel aan te halen. De conclusie willen wij echter vernielden. Het blad stelt vast le. dat er door manschappen, lager en hooger kader van de B.S. en de P.O.D., diefstallen en corruptie zijn gepleegd 2e. dat deze corruptie zulk een omvang heeft aangenomen, dat hooggeplaatste militairen en leden van het M.G. gevaar loopen als deze dingen aan de groote klok komen 3e. dat er goedwillenden zijn, die deze misstanden willen op heffen, en alles doen om de schuldigen gestraft te krijgen, maar dat zij machteloos staan en dat hun protesten in den doofpot verdwijnen Het is te hopen, dat het goed Sedocumenteerde artikel van M., dat gebaseerd is op in lichtingen van oud-illegalen, die tegen de Bierkaai voch ten", er toe zal bijdragen, dat dergelhke misstanden ver. dwijnen. Want B.S. en P.O.D., M.G. en leger moeten een smet teloos blazoen hebben. Hij symboliseerde het verraad der N. S.B. Scherp requisitoir van !^„hS„,,oor"'g WM met EEN RAADSEL. Mussert verschijnt voor zijn rechters. Maar waar is Arnold Meijer, de man van het Natio naal Front Hij werd na de bevrijding ge ïnterneerd, ontvluchtte en is aedert dien onvindbaar. Onder- Sedoken. Dit neemt niet weg, at de man, terwijl de Neder- landsche dagbladen geen be hoorlijk hoofdartikel kunnen afdrukken van wege het pa piergebrek, brochures de we reld in kan zenden en open brieven kan publiceeren, alles met de bedoelingom zich in te kunnen schakelen voor den wederopbouw Dat dit alles mogelijk is, is onbegrijpelijk. Meijer was een fascist. Hij wilde geen navolging van Hit- Ier, maar van Mussolini, Hij was een belager der democra tie. Dat hij thans in vrijheid blijft niet alleen, maar boven dien politieke actie kan voeren, is te mal om van te spreken. Aardbeving geregistreerd. Op verschillende plaatsen is Dinsdagavond omstreeks half elf een aardbeving geregis treerd. Volgens De Bilt lag de haard nabij de Arabische Golf. Te Birmingham trilde ZV2 uur later de aarde nog. Het centrum zou zich volgens de Britsche waarnemingen in het W. van China of N. van Voor-Indië bevinden. Ook te Sydney is een zware aardbe ving op het observatorium Riverside waargenomen. Het is de zwaarste beving, waar. genomen sinds 1909. Nieuws In een notedop. De campagne aan de suikerfa brlek „Dlnteloord"die van korten duur is geweest, zal binnen 14 dagen eindigen. De fabricage had een vlof verloop 'en de bietenaanvoer onder- Vond geen stagnatie. Het komt regelmatig voor. dat de inhoud van briefpakjes beschadigd wordt of verloren gaat, als gevolg van onvoldoende verpakking. Daarom verzoekt P-T.T. vooral bij zendingen levensmiddelen en sigaretten, voor een deugdelijke verpakking te willen zorgen. Roentarn Effendi. die van 1933 lid van de Tweede Kamer voor de C-P.N. is geweest, is als lid van de communistische partij geschorst, we gens zijn houding in den bezettines- tijd. De Nederlandsche productie van maandverband, die ongeveer 150.000 pakken per maand bedraagt, nog ver onder de geschatte behoefte van 3-000.000 pakken, zal worden uitge breid. Machines hiertoe zijn reeds be. steld. Te Bergen op Zoom zijn 5 jon gens van 1520 jaar ingerekend die uit een opslagplaats honderden doo zen met elk 48 blikjes melk stalen, die zij verkochten. 8 helers werden aangehouden. Een groot deel van het gestolene werd achterhaald. Het ligt in de bedoeling de Rho- desia-sigaretten zoo spoedig mogelijk te vervangen door sigaretten in min stens 3 prijsklassen. In Engeland is men begonnen met het demontecren van de benzine pijpleiding naar het vasteland, Vaar langs de oprukkende troepen destijds van brandstof werden voorzien Een Amerikaansch vliegdekschip heelt den Atl. Oceaan in 4 dagen, 8 uur en 51 min. overgestoken, hiermee het record van de Queen Mary'' Rend. mr. J. Zaaijer. Na een requlsitor van twee uur heeft de procureur-fiscaal by het Bijzondere Gerechtshof te Den Haag, mr. J. Zaayer, Woensdag de doodstraf tegen Mussert geëischt. Mr. Zaayer begon met te zeggen, dat de eerste verjaar dag van HM. de Koningin, in vrijheid gevierd, eigenlijk het grootste bevrijdingsfeest is ge. weest, dat ons volk heeft ge vierd. Even onverbrekelijk als de terugkeer van de Koningin aan de bevrijding van ons land verbonden is, even onverbreke lijk is de bestraffing van Mus sert verbonden aan het einde van de vijandelijke bezetting. Het zou wel mogelijk zijn geweest, dat men voor een zeer snelle en summiere berechting na de bevrijding had gezorgd, maar dit is niet gebeurd en daarom aldus mr. Zaayer heb ik gemeend van dit proces meer werk te moeten maken, dan strikt genomen noodzake lijk zou zijn geweest. Het is voor mij geworden niet uitslui. tend het proces tegen den lei der der N.S.B., doch tegen de geheele N.S.B. Mr. Zaayer gaf een overzicht van het leven van Mussert, waarin hij naar voren bracht, dat Mussert als ingenieur blijk heeft gegeven van uitstekende capaciteiten Wat ieder normaal Neder lander, ja, ieder normaal mensch, genoemd heeft en tx>t lengte van jaren zal blijven noemen, een laffe en verrader lijke overval van een groote militaire mogendheid, op een kleinen be vrienden buurstaat, was voor Mussert ,>de bevrij ding". Reeds op den 16en Mei ont ving hij het eerste Duitsche be zoek en den volgenden dag hield hij besprekingen met lui tenant Toepfer. de man, die in die dagen van Duitsche zijde de politieke zaken behandelde. Mussert's naïeve politiek, Mussert's wensch was: een grooj-, Nederlandsch rijk, met Indië, georiënteerd op en ver. bonden met Duitschland. Van annexatie van Nederland door Duitschland was hij een tegen, stander. In zooverre moet men zeggen, dat de politiek' die hij voerde, inderdaad Nederland sche politiek was» maar men moet verstomd staan over de naive manier, waarop hij zich in de armen van Duitschland wierp. Mr. Zaayer besprak verder uitvoerig de aanteekeningen van Mussert inzake de bespre kingen, naar aanleiding van de reis van Seyss Inquart en Schmidt naar Berlijn ter rege ling van de verhouding Neder landDuitschland en van het bestuur in Nederland. De be spreking had de uitwerking op papier van Musserts plan tot vorming van een bond van Ger- maansche staten tot gevolg. Ten aanzien van de Joden vervolging, had Mussert voor gesteld hen naar Britsch- er Fransch Guinea te laten gaan. Mussert bepleitte hier dus een minder onmenschelgke oplos sing, dan de Duitschers kozen. Van belang voor de beoor deeling van Musserts gedra gen aldus vervolgde mr. lyer zijn alleen de beide andere grondslagen van zijn bond van Germaansche volke ren, de gemeenschappelijke we- ueschouwing en de gen In een nota van van Geel kerken d.d. 12 Aug. 1943 schreef deze, dat van de 35.000 mannelijke N.S.B.'ers er 23.700 op de een of andere manier in de oorlogvoering waren ingeschakeld, waarvan 17.000 by zuiver militaire on- derdeelen. Er is niets, dat zoo duidelijk de zrwakheid van den ,;leider" Mussert en zijn ware rol van gedienstige strooman in Duitsche handen, toont, als de wijze, waarop hij zich heeft laten gebruiken om de Duit schers aan soldaten te helpen. Mussert heeft zich als een landverrader tegen ons volk en als een marionet tegen over de Duitschers gedragen. In zijn zucht om een rol te spelen waarvoor hij de capa citeiten miste, is hij door de Duitschers misleid en met mooie praatjes gepaaid. Tenslotte requireerde de procureur-fiscaal dat het zonder gerechtshof Mussert schuldig zal verklaren aan de in de dagvaarding ten laste gelegde feiten en vroeg de doodstraf uit te spreken. Hierna verkreeg de verde diger. mr. C. R. C. Wijcker- hold Bisdom het woord reldbeschouwing en de gemeen, schapp jke weermacht. Sprekend over het tweede punt van de tenlaste leggin;_ nl. het plan om Mussert tot regent te laten uitroepen, noem de mr. Zaayer dit een incident, dat geen verdere gevolgen heeft gehad. In Juli 1942 was het plan tot in de kleinste details klaar en de bespreking daarvan met Hitier aangevraagd. De hoop is bedrogen uitgekomen. Bij zijn ontmoeting met Hitier, op 10 Dec. 1942, verkreeg Mussert als resultaat niet de regeering, maar ,,de leider wordt door den Fiihrer aanvaard, als de leider en voorspreker van de belangen van het Nederland sche volk". Dit was aldus mr. Zaay er niet eens een half ei, maar een leege dop. De ydcl- heid werd ten minste bevre digd. doordat de leider van het Nederlandsche volk op zijn briefpapier het door hem be dachte rijkswapen van het nieuwe Nederland kon laten drukken. Deze onschuldige uiterlijkheid hebben de Duit schers het mislukt staatshoofd gelaten, maar de bezittingen van het Kon. Huls heeft hi niet kunnen loskrijgen, hoewe hrj het in zijn besprekingen met Seyss Inquart eind 1943 en begin 1944 nog wel heeft geprobeerd. Hierna kwam het derde en laatste punt der tenlaste. legging ter sprake: de voort gezette actie tot deelneming aan de Duitsche oorlogvoering. MET KERSTMIS SLAOLIE. De Directeur van het Cen- raal Distributiekantoor te Vught maakt bekend, dat om streeks Kerstmis een rantsoen slaolie (2 dL of circa 180 gr.J beschikbaar wordt gesteld. Hiertoe dienen de bonnen 328 of 422 van de bonkaart K 513 uiterlijk 1 December te zijn ingeleverd by een detaillist, die eertijds gewoon was spijsolie te verkoopen. De detaillist dient hiervoor ont vangstbewijs af te geven. Ver koop mag eerst plaats vinden, nadat zulks is bekend ge maakt. Nader zal worden me degedeeld of hiervoor een nieuwe bon zal worden aan gewezen. RUSSEN TE AMERSFOORT VERMOORD. Het indertijd te Amersfoort ontdekte massagraf van 70 Russische krijgsgevangenen is thans nader door een Russi- sihe missie onderzocht. De voormalige kampcommandant Obercharführer Berg die thans als gevangene in het kamp zit werd aan een streng verhoor onderworpen. In totaal waren er 100 Russen. Hiervan zijn 70 direct bij hun aankomst met machinepistolen afgemaakt. De andere zouden een natuurlijken doed gestorven zijn. Berg wees een ander mas sagraf aan, waar er nog 26 begraven liggen. Berg gaf toe, by de executie aanwezig te zijn geweest, doch verklaarde, dat hij opzettelijk had misgescho ten. Ambassadeur in China treedt af. Hp VPrUIP7Jfltr<;!litslaof k>°s- Hitler had Oostenrijk voor UC VCI KiC^HigbUiiaia^ n00dig en H M. DE KONINGIN BEZOEKT GRONINGEN. H. M. de Koningin bracht gisteren en vandaag een be zoek aan Groningen om eenige zakelijke besprekingen te voe ren over het sociaal-economi sche en cultureele herstel der provincie, terwij H. M. ook eenige voormannen van het verzet in audiëntie zal ontvan gen. BRITSCHE TOKPEDOBOOT- JAGER VOOR NED. MARINE De Nederlandsche marine heeft den Britschen torpedo- bootjager „Quilliam" 1725 t.) overgenomen, die bij de invasie op Sicilië zeer nuttig werk deed. Het schip wordt herdoopt in Hr. Ms. „Banckert" en is be wapend met 4 stukken 11.7 cm. geschut, 4 tweeponders, 2 torpedolanceerbuizen en instal laties voor het werpen van dieptebommen. De max. snel heid is 36.75 my! 15.000.000 zullen dit jaar voor het Roo. de Kruis noodig zijn. (Vóór 1940 bedroeg het jaarlijksch budget 80 A 90.000) Draagt U reeds Uw steentje daartoe bij Zoo niet, wordt dan lid en vergeet de a.s. collecte niet I in Oostenrijk. De Amerikaansche ambassa deur in China, generaal-majoor Hurley, heeft voor een sensatie van den allereersten rang ge zorgd door zijn ontslag aan te vragen als protest tegen de buitenlandsche politiek der V. S. in het Verre Oosten. Hurley, die een medestander is van Tsjang Kai Tsjek en niets met de communisten op heeft, is van oordeel, dat de Amerikaansche buitenlandsche politiek gericht is op 't onder mijnen van de ware democra tie en het steunen van het ko loniale imperialisme en het communisme en acht dit uit den booze. Hij voorspelt een derden wereldoorlog, als men op den ingeslagen weg voort gaat en verklaart, dat Ameri ka moet bouwen aan de orga nisatie der Vereenigde Volken, inplaats van steun te verlee- nen aan de met elkaar in strijd zijnde ideologieën van oorlog- makende groepen van mogend heden. In Washington wordt deze verklaring van Hurley als het meest democratische protest tegen de Amerikaansche poli tiek in Azië beschouwd, dat ooit werd geuit en men ver wacht, dat dit incident tot fel le debatten over de buitenland sche politiek zal leiden. Het aftreden van Hurley is overigens de uitdrukking van een bezorgdheid, die door on- telbaren, verspreid over de ge heele wereld, wordt gedeeld. Wij zien allen, dat het niet goed gaat, dat er overal span ningen ontstaan, die noodlotti ge gevolgen kunnen hebben, die inderdaad tot een nieuwen oorlog kunnen leiden. Hurley weigert onder die omstandig heden het spel verder mede te spelen en zijn aftreden is een waarschuwing, die niet kan worden misverstaan. De volledige uitslag van de Oostenrylcsche verkiezingen is thans bekend geworden. De katholieke democraten behaal den de absolute meerderheid en verwierven 85 zetels. De sociaal-democraten kregen 76 zetels, de communisten 4. Er bestond voor deze ver kiezingen in de geheele wereld een groote belangstelling. Se dert 1934 werd Oostenrijk dic tatoriaal geregeerd. Eerst was het de kleine sympathieke dr. Dollfuss, die trachtte zijn land voor het nationaal-socialisme te behoeden. Toen hij door de Nazi's Planetta en Holzweber was vermoord, nam dr. Schuschnigg zijn taak over, maar alle moeite was vruchte- De Bulgaarsche oppositie heeft'-,i-v"~ r ■de regeerlng ervan beticht den uitslag)Voor dlt misdryf is element en de organisaties van liet be- De personeelsbezetting bij Handel en Nijverheid. Bij het ministerie van handel en nijverheid waren op 1 Oct. j! 11.258 personen in dienst, waarvan 2617 in directen dienst van het ministerie. Hieronder zijn ca. 1500 personen van het directoraat-generaal van de pryzen, welke dienst vroeger buiten departementaal verband stond. Aan vaste diensten, w.o. Centraal Bureau voor de Sta tistiek, waren 1615 personen verbonden, aan de rijksbureaux 5606 en aan het C.D.K. 1420 personen. Het personeel van de plaatselijke distributiediensten in 1938 sloeg hij toe. In meer dan 10 jaar tijds waren er dus in Oostenrijk geen verkiezingen gehouden De uitslag van den stembus strijd van Zondag bewijst nu- dat het communisme zeer wei nig aanhangers heeft. Vier zetels van de 165 is inderdaad een schamele buit by een ver- kiezing. Katholieken, democra ten en sociaal-democraten hou den elkaar bijna in evenwicht en opgemerkt dient te worden, dat de R.K. hun stemmen kre gen op het platteland, terwyl de soc.-democraten in het van oudsher „roode" Weenen en in de andere steden hun aanhang hebben. Met dat al is een stem busuitslag als deze wel in staat om de wereld te overtuigen van de goede democratische gezindheid van het Oostenrijk- sche volk. Overigens zal het moedlijk zyn om een regeering te vor men, die de macht stevig in handen heeft. Het mooiste zou natuurlijk zijn, als katholieke democraten en socialisten het met elkander eens zouden kun nen worden en samen de re- geeringsverantwoordelykheid op zich namen. De communis ten hebben verklaard, dat zij zich als goede democraten by den voor hen teleurstellenden uitslag zullen neerleggen. Oostenrijk gaat met dat al een moeilijke periode tegemoet. Deze staat, met weinig in dustrie, verdeeld in vier bezet, tingszönes, met een hoofdstad, die als millioenenstad als een waterhoofd past op het kleine land, arm en uitgeplunderd door de Duitschers, heeft nau welijks levenskansen. Het zal met zijn nooden nog vaak om aandacht vragen. NEURENBERG, Dinsdag is te Neurenberg de voorbereiding van de Duitsche agressie tegen Oostenrijk en Tsjecho Slowakije behandeld. De Amerikaansche aanklager. Alderman, produceerde het fietenmateriaal om vervolgens de uitbreiding van deze acte tot een algemeene agressie te behandelen. De aanklachten betreffende de aanvallen op Scandinavië, Nederland, Bel gië, Frankrijk en den Balkan zullen worden ingediend door den Britschen aanklager. Er werd onder meer een ver klaring voorgelezen van admi raal Raeder, waaruit blijkt, dat de Duitschers tijdens hun ge heime herbewapeningscampag ne in Nederland werkten aan de moderniseering van him duikbootwapen. In zooverre hielden zij zich aan het verdag van Versailles, dat zij niet in Duitschland zelf duikbooten moderniseerden. Rammekens eind deze week dicht? Woensdagmorgen werden in de Oostgeul by Rammekens een betonnen schip en twee beett- les tot zinken gebracht. Men hoopt dat gat op het eind van deze week te kunnen blokkee- ren. De overlaat ih den dyk tus- schen M urg en Veere heeft zijn dienst thans gedaan. Het water op het eiland is nu zoo laag, dat er via dezen over laat practisch niet meer ge spuid kan worden. Het gat wordt met bulldozers weer dicht geschoven en de verbin ding met het Kanaal is reeds verbroken. Het water kan nu alleen nog geloosd worden door de sluizen by Viissingen en Veere. Met het inschakelen van „De Boreel" zal nog even moeten worden gewacht. Uit het verslag over 1944 van de Ziekenhuisverpleging, ;evestigd te Viissingen. blijkt dat in 1944 in ziekenhuizen werden opgenomen 247 patiën ten, waarvan 125 te Viissingen, 94 in Middelburg. 17 in Goes en 11 in andere gemeenten. Het exploitatie-tekort be droeg 5493.27. Daar „Bethesda" in het watergebied kwam te liggen, moet het St. Josephzieken. huis alle opgenomen gevallen voor Viissingen verwerken. Daar te Viissingen alleen spoedopnamen werden toege staan, moesten weer vele pa tiënten zich voor de verple ging naar Middelburg of Goes begeven. De patiënten hadden teza men 3377 verpleegdagen met totaal 12.147,67 verpleeg- kosten. Het zielental per 1 Jan, 1944, 4226, liep terug tot 4101 per 1 Jan. 1945. Na afschrijving van het verlies over 1944 bedroeg reserve fonds en kapitaal in totaal 13.611,47. Gedurende de oorlogsjaren was in de Openbare Leeszaal en Bib! te Viissingen een jeugd-leeshoek ingericht in de studiezaal. Thans is echter in het ge- Dramatisch beroep op de wereld Eerste commentaar van Moskou. Op een te Batavia gehouden persconferentie van het Roode Kruis hebben de heeren A. Gutliwirth (vertegenwoordiger an de Zwitsersche regeering), en A. H. Dg. alsmede mevr. G. H. J. Fokkema- (vertegenwoor digster van de vrouwen uit de interneerlngskampen), een dra matisch beroep gedaan op de geheele wereld om bijstand te verleenen bij de evacueering van de 200.000 menschen op Java, wier levens constant ge vaar loopen. De heer Guthwirth oefende critiek uit op het Indonesische Roode Kruis, waaraan voorra den en fondsen werden aange boden, welk aanbod echter werd afgeslagen. De Indonesi sche vertegenwoordiger ver klaarde daarna glimlachend, dat het Ind. Roode Kruis steun ontvangt van de Rawpi. Na nieuwe aanbiedingen, zeide de Na 1 Jan. alleen speelgoed vanaf 2.75 tot 5.75, de slaapkamermeubeltjes kosten van de op 18 Nov. gehouden ver kiczlngen vervalscht tc hebben. aldus mr. Zaayer dat drijfsleven ressorteeren niet de verdachte wist, dat Neder-1 onder genoemd ministerie. met codenummer en prijs. Ons artikeltje over de speel goedprijzen heeft de aandacht getrokken en men vraagt ons, wat dan wel redelijke prijzen zyn te noemen. Het antwoord wordt ons ge makkelijk gemaakt door een opgave, verstrekt door de pers- aideeling van het min. van handel en nijverheid, van prij zen, waarvoor thans speelgoed verkrijgbaar is en die door de regeering toelaatbaar worden geacht. Hier geldt dus het devies Betaal niet te veel Houten speelgoed is nog al tijd het duurst. De pryzen van transportauto's, vrachtauto's, brandweerauto's en melkauto's varieeren al naar gelang van de afmetingen tusschen 16.50 en 4.50, houten paardjes mo gen 2.50 3.25 kosten, voor poppenmeubels mag 4 worden betaald, voor een flink school bord 9, voor een houten pistool met schietschijf 2.20, voor kruiwagens van 60 bij 24 cm. 4.50 Textielspeelgoed is goedkoo- per. Maskerpoppen mogen 0.60 3.50 kosten, poppen in kleederdracht 6.25 a 9.25, poppen in battledress 9.50. froote poppen 8, beesten 1.75 A 2.95, ballen 0.50 1. Bij het rieten speelgoed mo gen poppenwiegen en wagen tjes 5a 9.50 kosten, kinder- stoeltjes 7.50. Bij het metalen speelgoed varieeren de jeeps ongeveer een rijksdaalder, tuin- meubeltjes 1.75, spoortreinen zonder uurwerk (driedeelig) kosten 3.25 3.50. Het papieren speelgoed is vanzelfsprekend het goed koopst. Bouwplaten kosten echter toch nog een kwartje 2, prentenboeken 0.30 1.50, kleurboeken mogen niet duurder zijn dan 0.75, even min als puzzles. Kwartetspelen kosten ten hoogste 1.25, ge- zelschapspelen varieeren van 0.50 tot 2.50, kartonnen kubussen kosten gelakt er wel 1.40, kartonnen blokken- doozen maximaal 1.50, Zooals gezegd zijn tegen de ze prijzen thans vrijwel overal speelgoederen te koop en men behoeft dus niet meer te be talen. Het tegendeel is waar wie weigert om meer te be talen, werkt een goede prijs vorming in de hand. Overigens moet toegegeven worden, dat speelgoed nog al tijd duur blijft en dat velen, die 3 of 4 kinderen hebben, dus niet zullen kunnen voldoen aan hun verlangen om de kinderen op de komende feestdagen iets goeds te geven. Eigenlijk treft men immers alleen bij het pa pieren speelgoed goedkoopc artikelen aan. Opgemerkt dient te worden, dat deze prijzen zijn vastge steld door de zg. Speelgoed- commissie en dat na 1 Jan. al leen speelgoed mag worden ver. kocht, dat vai. prijs en code nummer is voorzien. Indonesiër ten slotte, alleen, dat Indonesische Ftoode Kruis- werkers door Britsche soldaten herhaaldelijk waren beschoten. Dr. Van Mook heeft op 16 Nov. aan generaal Christison hulde gebracht voor de presta ties der Britsche soldaten in Soerabaja. Voor het eerst heeft Moskou commentaar gegeven op de ge beurtenissen in Indië en wel door middel van de radio. Tot uiting werd gebracht, dat de Indonesiërs door naar onafhan. kelykheid te streven slechts handelen volgens de principes, die in Teheran, Jalta en San Francisco door de geallieerden geproclameerd werden. Het Indische nationale con gres heeft thans 17 leden van het werkcomité gekozen. Acht moeten er nog worden aange wezen. In Engeland werd in het La gerhuis critiek uitgeoefend op het plat branden van huizen door de Britten by wyze van represaille. In Soerabaja nadert het laat ste stadium van de operaties. Naar Semarang, thans evenals Bandoeng, een brandpunt van spanning- zyn versterkingen gezonden. In Soerabaja verlo ren de Britten aan dooden 16 officieren, 2 manschappen en 91 Britsch Indische soldaten. De verliezen waren dus zeer laag. De bond van oud krijgsge vangenen in Indië heeft een telegram gezonden aan prof. Schermerhorn, waar met klem gepleit wordt voor snelle hulp verleening aan de vrouwen en kinderen van de leden. Nationale Republikelnsche conventie afgeloopen. Na een driedaagsche zitting is de republikeinsche nationale conventie Dinsdag beëindigd, Het belangrijkste resultaat was wel dat Sjarir's motie van vertrouwen in zijn „ka binet" een meerderheid van stemmen gekregen heeft. Een aantal nieuwe ministers zullen echter aan het „kabinet" wor den toegevoegd. Het schijnt dat de kansen op verdere besprekingen onge wijzigd zijn gebleven. Er is ook een motie aange nomen door de conventie, waarin de wenschelrjkheid wordt uitgedrukt van het ver vangen der Nederlandsche, Britsche, en Britsch-Indische troepen door Australische, Amerikaansche, Chlneesche ©n Russische. Bandoeng wil den strijd staken. De Indonesiërs in Bandoeng willen den strijd staken. De Britten hebben hen desge vraagd voorwaarden hiervoor gesteld. bouw Bellamypark 43 een aparte ruime kamer tot jeugd leeszaal herschapen, die op 1 Dec. a.s. geopend zal worden. Op .Woensdag- en Zaterdag middagen zullen alle kinderen vanaf 7 jaar met schoone han den hier welkom zijn om kos teloos een leesuurtje in hun eigen leeszaal door te brengen. NA VIJF JAAR. De partijvoorzitter van de S. D.A.P., de heer Koos Vorrink, sprak Dinsdagavond voor de af deeling Viissingen een gloed volle rede uit, waarin hij de hedendaagsche problemen aan een grondige bespreking onder wierp. Hij besprak als illegaal strij der het werk van zijn partij in de bezettingsjaren. Verschillen de persoonlijke herinneringen bracht hij naar voren over den tijd waarin hij achter het prik. keidraad had gevangen geze ten. Hij hoopte dat de gevalle nen niet voor niets hun leven hebben geofferd. Spr. behandel de het plan van den arbeid, zooals dat inder tijd door de mo. derne en socialistische bewe ging naar voren is gebracht, alsmede de planmatige produc tie die in de toekomst moet worden gevoerd. Men zal moe ten arbeiden om Nederland weer te maken wat het ge- weest is. Spr. wees op het be lang het 5-jaar lang geleerde en gebezigde saboteeren tegen te gaan. Spr. memoreerde ook uitvoe rig het adres van de 50 predi kanten, die lid van de S.D.A.P. wenschen te worden. Het par typrogram van 1937 laat daar omtrent geen twijfel en er ba- staat in partijkring geen be zwaar tegen hun toetreding. Ook het ontstaan van de Ne derlandsche Volksbeweging on. derwierp hij aan een grondige bespreking. Spr. was verheugd dat deze beweging op haar jongste congres heeft besloten, het aantal politieke partijen niet te vergrooten en noemde het een verheugend verschijn sel, dat er thans minder anti pathie tegen het socialisme be staat. De heer M. J. van Poelje, voorzitter van de Vlissingsche afdeeling, dankte den heer Koos Vorrink. Met ingang van 1 Dec. zal te Middelburg het aantal gas- uren worden uitgebreid en zal jas worden geleverd van 7 .3 en 1719 u. De bestaande rantsoenen worden evenwel gehandhaafd. Zaterdagavond heeft het muziekkorps van Veere in den Campveerschen Toren, ter ge legenheid van het dichten van het gat in den dijk, voor een stampvolle zaal eenige num mertjes ten beste gegeven. in Burgemeester van Tholen eere hersteld. Burgemeester van der Hoe ven te Tholen, die na de be vrijding was gestaakt, later zelfs geschorst, is nu na on derzoek van zijn beleid, tydens de bezetting, volkomen in eere hersteld. Hij heeft zyn ambt opnieuw aanvaard. Te Tholen is deze gebeurtenis met enkele f eestelij Wieden gevierd. Girale overschrijvingen bij boerenleenbanken^ Het ministerie van financiën deelt mede Landbouwcrediet- instellingen, aangesloten bij de centrale banken te Eindhoven en Utrecht, zullen voorloopig voor bedragen van 100 en minder geen overschrijvingen uitvoeren, voor zoover deze ge schieden ten laste van girale en vrije rekeningen. Overschrij vingen ten laste van geblok keerde rekeningen, die op grond van deblokkeeringsbeschikkin- gen of deblokkeeringsvergun- ningen zyn toegelaten, zijn niet aan genoemde grens ge bonden. Deblokkeering van 100 per maand in contanten ten behoe ve van studenten moet aller eerst ten laste van de girale rekening van den aanvrager geschieden en pas wanneer de ze rekening ontoereikend is, uit geblokkeerd tegoed. Spoedig weer voldoende brillen. Er is bemoedigend niéuws voor hen die een bril dragen, d.i. voor ongeveer een vijfde deel van de Nederlandsch/: be volking. De meeste brilmontu ren en glazen werden tot dus verre uit Duitschland inge voerd: in de afgeloopen jaren stond deze invoer practisch stil en thans is ze volkomen uitgeschakeld. De normale be hoefte van ons land aan mon turen is ca. 600.000 stuks per jaar en aan brilleglazen onge veer 900.000 paar. De bin- nenlandsche productie van monturen bedroeg aanvanke lijk 3000 stuks per maand doch ze neemt geleidelijk in omvang toe, tevens worden er thans ongeveer 10.000 paar glazen per maand geslepen. Daar de ze productie uiteraard nog te gering is, wordt thans onder handeld over invoer uit Tsje cho Slowakije. Ook Engeland zal tz.t. weer kunnen leveren. Men heeft goede hoop dat binnen een half jaar de Ne derlandsche behoefte aan bril len en glazen weer voor een belangrijk deel kan worden ge dekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5