PROVINCIALE ZEEUWSGHE COURANT Doodstraf tegen Mussert geëischt Hulp vereischt JERRUZEND Scherpe afkeuring voor buitenl. politiek der Ver.Staten Ambassadeur in China treedt af. MUSSERT'S VERDEDIGING UIT DE PROVINCIE voor 200.000 vrouwen Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactloncclf medewerking van dr. \V. H. Bcckenkamp). Uitgever F. B. den Boer» Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand -«W. 't Hooft tc Goes. L. van Leeuwen, Ds. M- L. W. Schoch, Vlisslngen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Donderdag 29 Nov. '45 ISSe Jaargang - Nummer 197 ABONNEMENT SPKlJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. t 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum oer advertentie 1 2 Bureaux gevestigd të Vlissingen Walstraat 5S-00, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turtkade 15. telefoon 2475- Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 359300 Pro^jZeeuwsche^Coi^ Miüüelhurg. NEDERLAND" Dat er in ons land, in Her rijzend Nederland, vele dingen zgn die de ontstemming van duizenden wekken, we weten het allemaal. En we betreuren het, omdat er daardoor zoo hitter weinig overblrjft van de illusie, die we gekoesterd heb ben toen we nog bezet gebied waren. We wennen al aan die dingen. We praten er niet eens veel over om ons goede hu meur niet te bederven. En we doen alsof er geen misstanden zijn. In Je Maintiendrai van deze week staat echter een artikel, waarin deze wol wel uitgespon nen wordt. En daarbij gaat het dan voor een groot deel om on toelaatbaarheden begaan door oud-illegalen. Het zou ons te ver voeren voorbeelden uit het belangwekkende artikel aan te halen. De conclusie willen wij echter vermelden. Het blad stelt vast le. dat er door manschappen, lager en hooger kader van de B.S. en de P.O.D., diefstallen en corruptie zijn gepleegd 2e. dat deze corruptie zulk een omvang heeft aangenomen, dat hooggeplaatste militairen en leden van het M.G. gevaar loopen als deze dingen aan de groote klok komen 3e. dat er goedwillenden zijn, die deze misstanden willen op heffen, en alles doen om de schuldigen gestraft te krijgen, maar dat zij machteloos staan on dat him protesten in den doofpot verdwenen Het is te hopen, dat het goed f documenteerde artikel van M., dat gebaseerd is op in lichtingen van oud-illegalen, die „tegen de bierkaai voch ten", er toe zal bijdragen, dat dergelijke misstanden ver. dwijnen. Want B.S. en P.O.D., M.G. en leger moeten een smet teloos blazoen hebben. Hij symboliseerde het verraad der N.S.B. Scherp requisitoir van f^tsch£nd0<>rl0E was mel EEN RAADSEL. Mussert verschijnt voor zijn rechters. Maar waar is Arnold Meijer, de man van het Natio naal Front Hij werd na de bevrijding ge ïnterneerd, ontvluchtte en is sedert dien onvindbaar. Qnder- tedoken. Dit neemt niet weg, at de man, terwijl de Neder- landsche dagbladen geen be hoorlijk hoofdartikel kunnen afdrukken van wege het pa niergebrek, brochures de we reld in kan zenden en open brieven kan publiceeren, alles met de bedoelingom zich in te kunnen schakelen voor den wederopbouw Dat dit alles mogelijk is, is onbegrijpelijk. Meijgr was een fascist. Hg wilde geen navolging van Hit- Ier, maar van Mussolini. Hfl was een belager der democra tie. Dat hg thans in vrijheid blijft niet alleen, maar boven dien politieke actie kan voeren, is te mal om van te spreken. Aardbeving geregistreerd. Op verschillende plaatsen Is Dinsdagavond omstreeks half elf een aardbeving geregis treerd. Volgens De Bilt lag de haard nabij de Arabische Golf. Te Birmingham trilde 3*6 uur later de aarde nog. Het centrum zou zich volgens de Britsche waarnemingen in het W. «an China of N. van Voor-Incnë bevinden. Ook te Sydney is een zware aardbe ving op het observatorium Riverside waargenomen. Het is de zwaarste beving, waar genomen sinds 1909. Nieuws In een notedop. a Tl D<U,ca.m,pag"« de sulkerfa brlek „Dlnteloord die van korten duur Is geweest, zal binnen 14 dagen eindigen. De fabricage had een vlo verloop en de bietenaanvoer onder vond geen stagnatie. Het komt regelmatig voor, da de Inhoud van briefpakjes beschadigd wordt of verloren gaat, a|s gevolg van onvoldoende verpakking. Daarom verzoekt P-T.T. vooral bij zendingen levensmiddelen en sigaretten. voor een deugdelijke verpakking te willen zorgen. Roestam Effendl, die van 1933 lid van de Tweede Kamer voor de C-P.N. is geweest, is als lid van de communistische partij geschorst, we gens zijn houding in den bezettings tijd. De Nederlandschd productie van maandverband, die ongeveer 150-000 pakken per maand bedraagt, nog ver onder de geschatte behoefte van 3.000 000 pakken, zal worden uitge breid. Machines hiertoe zijn reeds be steld. Te Bergen op Zoom zijn 5 jon gens van 1520 jaar ingerekend die vit een opslagplaats honderden doo zen met elk 48 blikjes melk stalen zij verkochten. 8 helers werde a üeuwe aangehouden. Een 'groot deel van hel gestolene werd achterhaald. Hét ligt in de bedoeling de Rho- aCBla-sigaretten zoo spoedig mogelijk te vervangen door sigaretten in min stens 3 prijsklassen. In Engeland is men begonnen ,!.t- dem°ntecren van de benzine- pijpleiding naar het vasteland, waar langs de oprukkende troepen destijds van brandstof werden voorzien, Een Amcrikaansch vliegdekschlp heeft den Atl. Oceaan in 4 dagen. 8 uur en 51 min. overgestoken, hiermee het record van de Queen Mary" bre. bend. De Bulgaarsche oppositie heeft de regcering ervan beticht den uitslag van de op 18 Nov. gehouden kiezingen vervalscht tc hebben. mr. J. Zaaijer. Na een requlslfcor van twee uur heeft de procureur-fiscaal b|j het Bijzondere Gerechtshof te Den Haag, mr. J. Zaajjer, Woensdag de doodstraf tegen Mussert geëischt. Mr. Zaayer begon met te zeggen, dat de eerste verjaar dag van H-M. de Koningin, in vrijheid gevierd, eigenlijk net grootste bevrijdingsfeest is ge weest, dat ons volk heeft ge vierd. Even onverbrekelijk als de terugkeer van de Koningin aan de bevrijding van ons land verbonden is, even onverbreke lijk is de bestraffing van Mus sert verbonden aan het einde van de vijandelijke bezetting. Het zou wel mogelijk zijn geweest, dat men voor een zeer snelle en summiere berechting na de bevrijding had gezorgd, maar dit is niet gebeurd en daarom aldus mr. Zaayer heb ik gemeend van dit proces meer werk te moeten maken, dan strikt genomen noodzake lijk zou zijn geweest. Het is voor mij geworden niet uitslui. tend het proces tegen den lei der der N.S.B., doch tegen de geheele N.S.B. Mr. Zaayer gaf een overzicht van het leven van Mussert, waarin hij naar voren bracht, dat Mussert als ingenieur blijk heeft gegeven van uitstekende capaciteiten Wat ieder normaal Neder lander, ja, leder normaal mensch, genoemd heeft en tot lengte van jaren zal blijven noemen, een laffe en verrader lijke overval van een groote militaire mogendheid, op een kleinen bevrienden buurstaat, was voor Mussert ,»de bevrij ding". Reeds op den 16en Mei ont ving hij het eerste Duitsche be zoek en den volgenden dag hield hij besprekingen met lui tenant Toepfer- de man, die in die dagen van Duitsche zijde de politieke zaken behandelde. Mussert's naïeve politiek. Mussert's wensch was: een groot Nederlandsch rijk, met Indië, georiënteerd op en ver bonden met Duitschland. Van annexatie van Nederland door Duitschland was hij een tegen, stander. In zooverre moet men zeggen, dat de politiek» die hij voerde, inderdaad Nederland- sche politiek was, maar men moet verstomd staan over de naïeve manier, waarop hij zich in de armen van Duitschland wierp. Mr-. Zaayer besprak verder uitvoerig de aanteekeningen van Mussert inzake de bespre kingen, naar aanleiding van de reis van Seyss Inquart en Schmidt naar Berlijn ter rege ling van de verhouding Neder landDuitschland en van het bestuur in Nederland. De be spreking had de uitwerking op papier van Musserts plan tot vorming van een bond van Ger- maarische staten tot gevolg. Ten aanzien van de Joden vervolging, had Mussert voor gesteld hen naar Britsch- en Fransch Guinea te laten gaan. Mussert bepleitte hier dus een minder onmenschelijke oplos sing;, dan de Duitschers kozen. van belang voor de beoor deeling van Musserts gedra gingen aldus vervolgde mr. Zaayer zgn alleen de beide andere grondslagen van zijn bond van Germaansche volke ren, de gemeenschappelijke we reldbeschouwing en de gemeen. schapp ♦jjke weermacht. Sprekend over het tweede punt van de tenlaste legging, nl. het plan om Mussert tot egent te laten uitroepen, noem de mr. Zaayer dit een incident, dat geen verdere gevolgen heeft gehad. In Juli 1942 was het plan tot in de kleinste details klaar en de bespreking daarvan met Hitier aangevraagd. De hoop is bedrogen uitgekomen. Bij zijn ontmoeting met Hitier, op 10 Dec. 1942, verkreeg Mussert als resultaat niet de regeering, maar „de leider wordt door den Führer aanvaard, als de leider en voorspreker van de belangen van het Nederland- sche volk". Dit was aldus mr. Zaay er niet eens een half ei, n\aar een leege dop. De ijdel- heid werd ten minste bevre digd. doordat de leider van het Nederlandsche volk op zijn briefpapier het door hem be dachte rijkswapen van het Nederland kon laten In een nota van van Geel kerken d.d. 12 Aug. 1943 schreef deze, dat van de 35.000 mannelijke N.S.B.'ers er 23.700 op de een of andere manier in de oorlogvoering waren ingeschakeld waarvan 17.000 bij zuiver militaire on- derdeelen. Er is niets, dat zoo duidelijk de zwakheid van den „leideri' Mussert en zijn ware rol van gedienstige strooman in Duitsche handen, toont, als de wijze, waarop hg zich heeft laten gebruiken om de Duit- schers aan soldaten te helpen. Mussert heeft zich als een landverrader tegen ons volk en als een marionet tegen over de Duitschers gedragen. In zijn zucht om een rol te spelen waarvoor hij de capa citeiten miste, is hg door de Duitschers misleid en met mooie praatjes gepaaid. De activiteit van Mussert en de N.S.B. is er op gericht ge weest Nederland zonder meer aan Duitschland te onderwer pen. Hg, die tijdens een strijd op leven en dood een leiderspositie bekleedt en dan niet voorgaat in den strjjd tegen den vijand, begaat, hij moge dan heeten Mussert of De Geer, een mis daad jegens zijn volk, aldus de proc. generaal. Tenslotte requireerde de procureur-fiscaal dat het bij zonder gerechtshof Mussert schuldig zal verklaren aan de in de dagvaarding ten laste gelegde feiten en vroeg de drukken. Deze onschuldige uiterlijkheid hebben de Duit schers het mislukt staatshoofd gelaten, maar de bezittingen van het Kon. Huis heeft hi niet kunnen loskrijgen, hoewe hg" het in zijn besprekingen met Seyss Inquart eind 1943 en begin 1944 nog. wel heeft geprobeerd. Hierna kwam het derde en laatste punt der tenlaste legging ter sprake: de voort gezette actie tqt deelneming aan de Duitsche oorlogvoering. Voor dit misdrijf is element MET KERSTMIS SLAOLIE. De Directeur van hefc Cen traal Distributiekantoor te Vught maakt bekend, dat om streeks Kerstmis een rantsoen slaolie (2 dL of circa 180 gr.J beschikbaar wordt gesteld. Hiertoe dienen de bonnen 328 of 422 van de bonkaart K 513 uiterlijk 1 December a.s. te zijn ingeleverd bg een detaillist, die eertijds gewoon was spijsolie te verkoopen. De detaillist dient hiervoor ont vangstbewijs af te geven. Ver koop mag eerst plaats vinden, nadat zulks is bekend ge maakt. Nader zal worden me degedeeld of hiervoor een nieuwe bon zal worden aan gewezen. doodstraf uit tfi spreken. Mussert had met belangstel ling toegeluisterd. Toen mr. Zaayer zeide, dat de N.S.B. reclamecampagnes voerde, wel. ke zeker niet uit Nederland sche bronnen betaald konden worden, interrumpeerde hij met de opmerking: »,toch is het zoo". Dit was een der weinige uitingen van zijn opgewonden heid. De eisch maakte geen zicht baren indruk op Mussert. DE VERDEDIGING. verkreeg de verde dig C. R. C. Wijcker- holc bisdom het woord Uitvoerig betoogde deze, hoe Mussert o.m. tegen de annexa tie-gedachte heeft gestreden. Voorts wees hg op de gebreken van Mussert ook als politicus en voerde verder verzachtende omstandigheden aan. Pleiter besloot met den wensch dat op waarlijk Nederlandsche wgze recht gedaan zal worden met inachtneming van alles wat voor en tegen den verdachte pleit. H M. DE KONINGIN BEZOEKT GRONINGEN. H. M. de Koningin bracht gisteren en vandaag een be zoek aan Groningen om eenige zakelijke besprekingen te voe ren over het sociaal-economi sche en cultulreele herstel der provincie, terwg H. M. ook eenige voormannen van het verzet ia audiëntie zal ontvan gen. BRITSCHE TORPEDOBOOT- -JAGER VOOR NED. MARINE De Nederlandsche marine heeft den Britschen torpedo- bootjager „Quilliam" 1725 t.) overgenomen, die bij de invasie op Sicilië zeer nuttig werk deed. Het schip wordt herdoopt in Hr. Ms. „Banckert" en is be wapend met 4 stukken 11.7 cm. geschut, 4 tweeponders, 2 torpedolanceerbuizen en instal laties voor het werpen van dieptebommen. De max. snel heid is 36.75 mijl. 15.000.000 zullen dit jaar voor het Roo- de Kruis noodig zijn. (Vóór 1940 bedroeg het jaarlrjksch budget 80 90.000). Draagt U reeds Uw steentje daartoe bij Zoo niet, wordt dan lid en vergeet de a.s. collecte niet HET WERELDGEBEUREN Df- verklezlnpsultslasr klezln^ Katholieken, democra- L/C VCrKicziiigöuiiairtg j.en en SOCiaaj-democraten hou- in Oostenrijk. De. Amerikaansche ambassa deur in China, generaal-majoor Hurley, heeft voor een sensatie van den allereersten rang ge zorgd door zijn ontslag aan te vragen als protest tegen de buitenlandsche politiek der V. S. in het Verre Oosten. Hurley, die een medestander is van Tsjang Kai Tsjek en niets met de communisten op heeft, is van oordeel, dat de Amerikaanschebuitenlandsche politiek gericht is op 't onder mijnen van de ware democra tie en het steunen van het ko loniale imperialisme en het communisme en acht dit uit den booze. Hij voorspelt een derden wereldoorlog, als men op den ingeslagen weg voort- faat en verklaart, dat Ameri- a moet bouwen aan de orga nisatie der Vereenigde Volken, inplaat3 van steun te verlee- nen aan de met elkaar in strijd zijnde ideologieën van oorlog- makeinde groepen van mogend heden. In Washington wordt deze verklaring van Hurley als het meest democratische protest tegen de Amerikaansche poli tiek in Azië beschouwd, dat ooit werd geuit en men ver wacht, dat dit incident tot fel le debatten over de buitenland sche politiek zal leiden. Het aftreden van Hurley is overigens de uitdrukking van een bezorgdheid, die door on- telbaren, verspreid over de ge heele wereld, wordt gedeeld. Wij zien allen, dat het niet goed gaat, dat er overal span ningen ontstaan, die noodlotti ge gevolgen kunnen hebben, die inderdaad tot een nieuwen oorlog kunnen leiden. Hurley weigert onder die omstandig heden het spel verder mede te spelen en zijn aftreden is een waarschuwing, die niet kan worden misverstaan. De volledige uitslag van de Oostenrijksche verkiezingen is thans bekend geworden. De katholieke democraten behaal den de absolute meerderheid en verwierven 85 zetels. De sociaal-democraten kregen 76 zetels, de communisten 4. Er bestond voor deze ver kiezingen in de geheele wereld een groote belangstelling. Se dert 1934 werd Oostenrijk dic tatoriaal geregeerd. Eerst was het de kleine sympathieke dr. Dollfuss, die trachtte zijn land voor het nationaal-socialisme te behoeden. Toen hg door de Nazi's Planetta en Holzweber was vermoord, nam dr. Schuschnigg zijn taak over, maar alle moeite was vruchte loos. Hitler had Oostenrijk voor zgn oorlogsplannen noodig en in 1938 sloeg hij toe. In meer dan 10 jaar tgds waren er dus in Oostenrijk geen verkiezingen gehouden De uitslag van den stembus strijd van Zondag bewijst nu- dat het communisme zeer wei den elkaar bjjna in evenwicht en opgemerkt dient te worden, dat de R.K. hun stemmen kre- en op het platteland, terwijl _e soc.-democraten in het van oudsher „roode" Weenen en in de andere steden hun aanhang hebben. Met dat al is een stem busuitslag als deze wel in staat om de wereld te overtuigen van de goede democratische gezindheid van het Oostenrijk sche volk. Overigens zal het moeilijk zijn om een regeering te vor men, die de macht stevig in handen heeft. Het mooiste zou natuurlijk zgn, als katholieke democraten en socialisten het met elkander eens zouden kun nen worden en samen de re- geeringsverantwoordelijkheid op zich namen. De communis ten hebben verklaard, dat zi zich als goede democraten bi; den voor hen teleurstellenden uitslag zullen neerleggen. Oostenrijk gaat met dat een moeilijke periode tegemoet. Deze staat, met weinig in dustrie, verdeeld in vier bezet, tingszönes, met een hoofdstad, die als millioenenstad als een waterhoofd past op het kleine land, arm en uitgeplunderd door de Duitschers, heeft nau welijks levenskansen. Het zal met zijn nooden nog vaak om aandacht vragen. NEURENBERG. Dinsdag is te Neurenberg de voorbereiding van de Duitsche agressie tegen Oostenrijk en Tsjecho Slowakije behandeld. De Amerikaansche aanklager. Alderman, produceerde het feitenmateriaal om vervolgens de uitbreiding van deze acte tot een algemeene agressie te behandelen. De aanklachten betreffende de aanvallen O' Scandinavië, Nederland, Bel gië, Frankrijk en den Balkan zullen worden Ingediend door den Britschen aanklager. Er werd onder meer een ver klaring voorgelezen van admi raal Raeder, waaruit blijkt, dat de Duitschers tijdens hun ge heime herbewapeningscampag ne in Nederland werkten aan de moderniseering van hun duikbootwapen. In zooverre hielden zg zich aan het verdag van Versailles, dat zij niet in Duitschland zelf duikbooten moderniseerden. De personeelsbezetting bij Handel en Nijverheid. Bij het ministerie van handel en nijverhejd waren op 1 Oct. jl. 11.258 personen in dienst, waarvan 2617 in directen dienst van het ministerie. Hieronder zgn ca 1500 personen van het directoraat-generaal van de prgzen, welke dienst vroeger buiten departementaal verband stond. Aan vaste diensten, w.o. Centraal Bureau voor de Sta tistiek, waren 1615 personen verbonden, aan de rijksbureaux 5606 en aan het CJD.K. 1420 personen. Het personeel van de plaatselijke distributiediensten en de organisaties van het be drijfsleven ressorteeren niet onder genoemd ministerie. Een rede van 3 uur. Uitspraak op 12 Dec. In den namiddag kreeg Mussert gelegenheid een eigen verdediging te voeren. Hg sprak bijna drie uur lang en verklaarde onder meer, dat hij het in 1940 zijn taak achtte te voorkomen, dat Nederland bij Duitschland zou worden ingelijfd. Hg trachtte dit te bereiken door de vorming van een Germaanschen Staten bond. De slechtste Nederland sche regeering in Den Haag was Mussert liever geweest dan welke andere ook. „Ik heb dit nooit kunnen bereiken, maar welke macht had ik achter mij? Enkele tiendui zenden goedwillenden". Mus sert verklaarde gemakkelijk „stadhouder van Himmler" te hebben kunnen worden. Zijn pogingen om als regent op te treden hadden ten doel de Duitsche kliek uit Den Haag weg te houden. Actieve deel neming aan den oorlog be pleitte Mussert om de annexio- nisten den wind uit de zeilen te nemen en het Aziatisch ge vaar verre te houden. De of fers, die daartoe noodig wa ren, had Mussert laten bren gen door zijn eigeel menschen. Mussert ze»de zich krachtig te hebben verzet tegen de in voering van den algemeenen dienstplicht. Mussert betoogde hierna, dat hij steeds voor de kolonia le belangen van Nederland op de bres had gestaan en deelde onder meer mede, dat het geld voor de propaganda uit Indië afkomstig was. Steeds lad hij getracht de gijzelaars te be schermen en Nederland zoo goed mogelijk door dezen oor log heen te voeren. Uitvoerig besprak Mussert zijn plan om de Joden weg te voeren naar Nederlandsch, Britsch en Fransch Guyana, dat hem in Duitschland den naam van Jodenknecht bezorgde. Ver dachte verklaarde verder, dat zijn behartigen der Nederland sche belangen een lijdensweg is geworden, die hg zijn erg- sten vijand niet toewenscht. Leider van het Nederlandsche volk liet hij zich slechts noe- n en, omdat Hitier daarmede erkende, dat er een Neder landsch volk bestond en niet een „weggeloopen Duitsche stam". Hij wees op het vele goede, dat de W.A. deed, die daar om wel eens het Leger des Heils werd genoemd en con cludeerde ten slotte, dat een regeeringssysteem zonder con trole-apparaat en zonder vrije meeningsuiting niet bestaan kan, zooals nu is gebleken. „Ik heb als ideaüst gehan deld en gedaan wat mijn plichtsgevoel mij voorschreef. Ik weet, dat mijn leven in han den is van het Hof. Ik blijf echter aan Nederland getrouw tot in den dood." Het Hof zal op 12 Decem ber uitspraak doen. Rammekens eind deze week dicht? Woensdagmorgen werden in de Oo3tgeul bij Rammekens een betonnen schip en twee beett- les tot zinken gebracht. Men hoopt dat gat op het eind van deze week te kunnen blokkee- ren. De overlaat in den dgk tu3- schen A urg en Veere heeft zijn dienst thans gedaan. Het water op het eiland is nu zoo laag, dat er via dezen over laat practiseh niet meer ge spuid kan worden. Het gat wordt met bulldozers weer dicht geschoven en de verbin ding met het Kanaal is reeds verbroken. Het water kan nu alleen nog geloosd worden door de sluizen bij Vlissingen en Veere. Met het inschakelen van „De Boreel" zal nog even moeten worden gewacht. Overbruggings- uitkeering opgeheven. De minister van sociale za ken heeft besloten, de rege ling der overbruggingsuitkee- ring voor geheel Zeeland stop te zetten, behalve voor haven arbeiders te Terneuzen voor korten tijd, ter beoordeeling van het arbeidsbureau- Dezelf de regeling wordt voor het ge. Dramatisch beroep op de wereld Eerste commentaar van Girale overschrijvingen bij boerenleenbanken^ Het ministerie van financiën deelt mede Landbouwcrediet- mstellingen, aangesloten bg de centrale banken te Eindhoven en Utrecht, zullen voorloopig voor bedragen van 100 en minder geen overschrijvingen uitvoeren, voor zoover deze ge schieden ten laste van girale en vrije rekeningen. Overschrij vingen ten laste van geblok keerde rekeningen, die op grond van deblokkeeringsbeschikkin- gen of deblokkeeringsvergun- ningen zijn toegelaten, zijn niet aan genoemde grens ge bonden. Deblokkeering van 100 per maand in contanten ten behoe ve van studenten moet aller eerst ten laste van de girale rekening van den aanvrager geschieden en pas wanneer de ze rekening ontoereikend is, uit geblokkeerd tegoed. Tweede vliegtuig naar Indië. Woensdagmorgen om half negen vertrok van Schiphol de tweede D.C. 4, onder comman do van Moll, met 24 passa giers. 549 kg. post en 383 kg. vrachtgoederen naar Batavia. WORDT JOEGO-SLAVIE EEN* REPUBLIEK? Te middernacht is de nieu-i we constitueerende vergade ring van Joego-Slavië voor het eerst bijeengekomen. Het zou geen volkomen verrassing zgn. indien Joego-Slavië hedennacht nig aanhangers heeft. Vier..0r aldus mr. Zaayer datIzetels van de 165 is inderdaadIformeel tot republiek zou wor. de verdachte wist, dat Neder-1 een schamele buit bij een ver- den geproclameerd. Moskou. Op een te Batavia gehouden persconferentie van het Roode Kruis hebben de heeren A. Guthwirth (vertegenwoordiger van de Zwitsersche regeering), en A. H. Bg, alsmede mevr. G. H. J. Fokkema- (vertegenwoor digster van de vrouwen nit de interneeringskampen), een dra matisch beroep gedaan op de geheele wereld om bijstand te verleenen bij de evacueering van de 200.000 menschen op Java, wier levens constant ge vaar loopen. De heer Guthwirth oefende critiek uit op het Indonesische Roode Kruis, waaraan voorra den en fondsen werden aange boden, welk aanbod echter werd afgeslagen. De Indonesi sche vertegenwoordiger ver klaarde daarna glimlachend, dat het Ind. Roode Kruis steun ontvangt van de Rawpi. Na nieuwe aanbiedingen, zeide de Indonesiër ten slotte, alleen, dat Indonesische Roode Kruis- werlcers door Britsche soldaten herhaaldelijk waren beschoten. Dr. Van Mook heeft op 16 Nov. aan generaal Christison hulde gebracht voor de presta ties der Britsche soldaten in Soerabaja. Voor' het eerst heeft Moskou commentaar gegeven op de ge beurtenissen in Indië en wel door middel van de radio. Tot uiting werd gebracht, dat de Indonesiërs door naar onafhan. kelijkheid te streven slechts handelen volgens de principes, die in Teheran, Jalta en San Francisco door de geallieerden geproclameerd werden. Het Indische nationale con gres heeft thans 17 leden van het werkcomité gekozen. Acht moeten er nog worden aange wezen. In Engeland werd in het La ;erhuis critiek uitgeoefend op iet plat branden van huizen door de Britten bij wijze van represaille. In Soerabaja nadert het laat ste stadium van de operaties. Naar Semarang, thans evenals Bandoeng, een brandpunt van spanning- zijn versterkingen gezonden. In Soerabaja verlo ren de Britten aan dooden 16 officieren, 2 manschappen en 91 Britsch Indische soldaten. De verliezen waren dus zeer laag. De bond van oud krijgsge vangenen in Indië heeft telegram gezonden aan prof. Scherm erhorn, waar met klem gepleit wordt voor snelle hulp verleening aan de vrouwen en kinderen van de leden. Nationale Repnblikeinsche conventie afgeloopen. Na een driedaagsche zitting is de republikeinsche nationale conventie Dinsdag beëindigd. Het belangrijkste resultaat was wel dat Sjariris motie van vertrouwen in zijn „ka binet" een meerderheid van stemmen gekregen heeft. Een aantal nieuwe ministers zullen echter aan het „kabinet" wor den toegevoegd. Het schijnt dat de kansen op verdere besprekingen onge wijzigd zijn gebleven. Er is ook een motie aange nomen door de conventie, waarin de wenschelijkheid wordt uitgedrukt van het ver vangen der Nederlandsche, Britsche, en Britsch-Indische troepen door Australische. Amerikaansche, Chineesche en Russische. Bandoeng wil den strijd staken. De Indonesiërs in Bandoeng itlwillen den strijd staken. De i-TBritten hebben hen desge vraagd voorwaarden hiervooi gesteld. heele land, voor timmerlieden, metselaars, straatmakers en loodgieters onmiddellijk bulten werkln0 gesteld, uiterlijk vóór 15 December. Voor uitzonde ring is de toestemming van het gew. arbeidsbureau noo dig. MINISTERIEEL BEZOEK AAN SCHOUWEND UIV ELAND. Vrijdag zullen de ministers Schermerhorn, Ringers, Mans- holt en Beel, vergezeld van den secretaris van den min.- pres., den heer Vriezendaal en den algem. commissaris voor den wederopbouw, dr. ir. Van der Meer een bezoek brengen aan Schouwen. De tocht wordt per vliegtuig gemaakt, 's Mid dags zal een rit ove<r het eiland worden gemaakt om de schade in oogenschouw te nemen. Met ingang van 1 Dec. zal te Middelburg het aantal gas- uren worden uitgebreid en zal jas worden geleverd van 7 .3 en 1719 u. De bestaande rantsoenen worden evenwel gehandhaafd. In de gemeene Middelburg zal ter verdelging van de rat ten, vergif neergelegd worden. Dierenbescherming verzoekt gedurende 6 dagen katten binnen te houden en geen hon den los te laten loopen, daar dit vergif ook voor huisdieren doodend is. Op charitatief gebied is Rit. them de laatste maand niet vergeten. Een 3-tal diep getroffen gezin- nen kreeg een aanmerkelijk geldsbedrag, bijeengezameld onder de inwoners van Ter schelling. Voorts werd een deel van de meubelen, gereedschappen en een groote hoeveelheid klee ding ontvangen, ingezameld door de inwoners van Wasse naar. Aangezien 95 der bevol king geëvacueerd is, moesten de goederen naar 26 plaatsen worden geëxpedieerd. De gemeente Stad Vollen- hove zal nog een 2e adoptie-in. zameling gehouden. Vrijdagavond vergaderde de woningbouwvereenlging van St. Laurens. Besloten werd voor het noodherstel de gemeente een uitvoerder te doen aanwnzen. Voor het gewone onderhoud wordt voor 1946 aangewezen voor het blok te Brigdamme de heer J. Mesu en bij de begraafplaats de heer P. Passenier. De rekening werd goedge keurd. Tot bestuurslid in de vacature P. Vader werd be noemd de heer J. Boon Pz. en herkozen als commissaris de heer J. Wondergem. In de week van 19 Nov. t.m. 23 Nov. werden te Veere 6973 kg. consumptiegarnalen aange voerd. Zaterdagavond heeft het muziekkorps van Veere in den Campveerschen Toren, ter ge legenheid van het dichten van het gat in den dijk, voor een stampvolle zaal eenige num mertjes ten beste gegeven. Burgemeester van Tholen in eere hersteld. Burgemeester van der Hoe ven te Tholen, die na de be vrijding was gestaakt, later zelfs geschorst, is nu na on derzoek van zijn beleid, tijdens de bezetting, volkomen in eere hersteld. Hij heeft zijn ambt opnieuw aanvaard. Te Tholen is deze gebeurtenis met enkele feestelijkheden gevierd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1