PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het proces tegen Mussert begonnen Naar totale ontwapening der Indonesiërs Krachtiger optreden der Britten verwacht Nationale herdenking van het verzet DE NEDERLANDSCHE EISCHEN AAN DUITSCHLAND Zal Duitschland ooit betalen? Het proces .e Neurenberg. UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur O. Bafotijn (met redactioneele medewerkij van dr- W. H. Beekenkamp). Ugever F. B. den Boer. Mlddelbjg. Druk firma F. van de Velde Jr. Vlissingen. Commissie van Bijstanw. 't Hooft te Goes. J. L. v» Leeuwen, fes. M. L. W. Schoch, Vangen. B- A. van Verre. C. Zwagerun, M'bijrg. Woensdag 28 Nov. *45 Nummer 196 188e Jaargang ABONNhMfcN ISFNIJb 25 cent per week. 3-20 per kwartaal. Iranco per oost. 3 45 per k ««laai. Losse nummers 5 cent AUVKK- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT minimum oer advertentie t 2- Bureaux gevestigd te lissingcn Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turlkade 15. teleloun 2475 Terneu/gn Nieuweiiiepstraai 23 Postrekening I-V.». /.ecuvw IrlllUfR. Het grootte ooit in ons land gevoerd. Dinsdagmorgen om tien uur is dan het grootste proces, dat vermoedelijk ooit in d geschiedenis van het Nederlandsche koninkrijk is gevoerd begonnen. Ir. Anton Adriaan Mussert, gewezen hoofdingenie^ zooals op de rol vermeld staat, leider van de nationaal sociilstlsche beweging in de Nederlanden, is gistermorgen voor jjn rechters verschenen» om verant woording af te leggen oor hetgeen hU gedaan heeft in de ja ren tusschen Mei 194<en Mei 1945. De publieke belanjtelling was bij het proces-Blokyi aan merkelijk grooter. Het bijzonder gerthtshof werd gepresideerd dooimr. A. L. M. van Berckel. Prcureur- fiscaal was mr. J. Zaaer. De verdediging van Musset is in handen gesteld van mi C. R. C Wijckerheld Bisdom, lie aan Mussert is toegevoegd. Mussert aróeert. Uiteraard was de bewa king van Mussert en mrCarp, een van Musserts naasi me dewerkers in de N.S.B. Ie als getuige zou optreden, zeer scherp. Reeds Maandag was het geheele gebouw doogocht en gecontroleerd en ondr be waking gesteld. Alle genodig den en belangstellenden o al le pers- en radioreportertwer- den, voordat zij een plats in de zaal konden krijgen, auw- keurig gecontroleerd. Omstreeks half tien ameer. de de gevangenisauto uit iche- veningen met Mussert ex de twee getuigen Carp en Van Dien. Mussert stapte laoend uit den auto en constaterde met galgenhumor, dat de be langstelling hem meeviel. De drie mannen werden drect naar de cellen in de keldersvan het gebouw overgebracht om daar te wachten tot het »ro- ces zou beginnen. Omstreks kwart^voor tien werd de pu blieke tribune opengesteld. De belangstelling was er opvallnd gering. Mussert was gekleed in en «ffen donkerblauw costuum. lij Soseerde nadat hij in de vr- achtenbank had plaats je- nomen, rustig voor de talrfre persfotografen en keek daara belangstellend rond. Uiterlk had hij weinig van zjjjn zei- vertrouwen verloren. Hg' maal te physiek en mentaal e<i gezonden indruk. De dagvaard! n Nadat de president Musset de gebruikelijke vragen heet gedaan, was het woord aan da procureur fiscaal, voor het uit spreken van de tenlaste leg ging. De voornaamste punte, hieruit zijn Het trachten Nederland on der Duitsche heerschappij ti brengen, het pogen den grond, wettelijken regeeringsvorm vaj het koninkrijk der Nederlandei omver te werpen en hulpver leening aan den vijand. Mr Zaayer heeft deze drie puntei uitvoerig uitgewerkt en toege licht. met talrijke citaten. D< tenlastelegging omvat vijf oj enkelen regel getypte folio vellen. komen. Daarna was de eerste getuige het hoofd van den bij zonderen dienst van den P. O. D. Van Dien. die Mussert de eerste verhooren heeft afge nomen. Getuige verklaarde dat Mussert steeds den indruk maakte oprecht, waarheidsge trouw antwoord te geven op de hem gestelde vragen. Hierna toonde de president een aantal stukken, waar onder de befaamde nota bestemd voor Hitier, waarin hij de idee van een bond van Germaansche volkeren, waar van Nederland ook deel uit zou moeten maken, onderschrijft. Als absoluut hoofd met dic tatoriale volmachten van dezen bond zou optreden Hitier, Ftlhrer aller Germanen. Mus sert noemde deze nota zjjn po litieke geloofsbelijdenis. Mus sert meende, dat niet voldoen de aandacht aan zijn „bond" is besteed. Hij schudde veronge lijkt het hoofd. Mr. Carp, een der naaste me. dewerkers van Mussert in de N.S.B. en samensteller van het statuut van den bond van Ger maansche volkereu, werd ver volgens als getuige gehoord. Deze verkaarde, dat de aan wijzingen, die hij van Mussert had gekregen, er op neer kwa men. dat waarborgen moesten worden geschapen, opdat de vrijheid en geestesgerechtlgd- heid van Nederland gehand haafd zou blijven en bo vendien, dat de internationali- seering", dus het verlies der nationale waarden, tegenge gaan zou worden. Het statuut zegt o.m., dat de leiding van den bond in handen zal zijn van den Führer van het Duit sche rijk. De president merkte hierover op, dat hieruit toch duidelijk blijkt, dat Duitsch- land alle macht zou hebben. Mussert antwoodde er op, dat dit juist het punt was waarom deze bond nooit is doorgegaan (gelach). Althans een van de redenen, verbeterde hij zichzelf. Mussert draait er niet omheen. Voortdurend bladerde de pre sident in de talrijke stukken en boekwerken, die deel uitma kend van het dossier, herhaal- de malen legde de deurwaarder Mussert stukken voor ter her kenning. Ook nu maakte Mus sert den indruk niet van plan te zijn om de feiten heen te draaien. Hij was kort en duide lijk in zijn antwoorden. en weifelde dan ook niet niet te erkennen, dat hij Hitier heeft beschouwd en dit ook heeft vastgelegd als Führer aller Germanen. Voorts werd als getuige ge hoord kapt. Van Houten, hoofd documentatie te Londen, die vele knipsels had verzameld van uitspraken van Mussert in den bezettingstijd. Op vragen antwoordde Mus sert nog dat hij een sterke N.S.B. als de eenige mogelijk heid zag om in lg ving door Duitschland te ontgaan. De oproepen om dienst te nemen voor den strijd in het Oosten had hij gedaan om het front zoover mogelijk van Nederland te houden. Om half een werd de zitting verdaagd tot Woensdag. Fruitbon Inleveren. gDe Directeur van het C. D, R,.' te Vught, maakt bekend, dat men» teneinde in het Zui den des lands gedurende de pe riode van 9 Dec. t.m. 5 Jan. a.s. fruit te kunnen betrekken, bon F 02 der fruitkaart uiterlijk op Zaterdag 1 December a.s. bij een handelaar in fruit moet inleveren. Eau de Cologne weer vrij. De directeur van het rtjks- bureau voor genees- en ver bandmiddelen maakt, in over leg met den directeur van het rijksbureau voor chemische producten, bekend, dat de ver plichting Eau de cologne uit sluitend op recept of dokters attest af te leveren als verval len moet worden beschouwd „Centraal Orgaan" neemt ontslag. Het besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken om de meeste gestaakte ambtena ren plm. 1500 weer in dienst te nemen, heeft geleid t-ot het ontslag aanbieden door het Centraal Orgaan voor de Zuivering. Elf Am. vliegtuigen verongelukt. Van de Amerikaansche vliegtuigen, die uit Br. Indië naar China gaan, zijn er niet minder dan elf verongelukt door slecht weer. Onteerende toestanden. Met spanning worden in Ned.-Indië de nieuwe bespre kingen met de nationalisten te gemoet gezien. Deze span ning is nog toegenomen, om dat de politieke adviseur van generaal Christison verklaard heeft, dat de actie der Britten zich alleen tegen de extremis ten richt en niet tegen de wet- Mussert hoorde staande mettelijke aspiraties der Indonesi kennelijke belangstelling heters. Veel hangt si van de voorlezen van dit document aan. Het verhoor. Op een vraag van den pre sident of Mussert de citaten erkent, antwoordde hfl: ja Hij bracht echter meteen naar voren dat hij nooit de bedoe ling heeft gehad Nederland onder vreemde heerschappij te brengen, integendeel, alles heeft gedaan om dit te voor- Nieuws In een notedop. M. de Konigin schonk 250.000 voor „Nederland helpt Indië". De trawler ..Utrecht" kwam n 10 dagen vlsschen met 1850 kistei visch binnen en maakte een besom mlng van 70.000. Het Jl. Vrijdag van de eerst Indië-vlucht teruggekeerde vliegtuig heeft 31.471 poststukken meegebracht die tezamen 195 kg. wogen. De reis van de mijnenveger naar Indië verloopt voorspoedig. Te gen Kerstmis worden zij in de In dische wateren verwacht, Dezer dagen Is te Delfzijl het eerste schip (265 ton) met destijds geroofde machinerieën aangekomen Gelost werden o.a. draai- en werk banken. boor- en fraisemachines. Via het rijksbureau voor metalen wordt een en ander aan de rechtmatige eigenaren teruggegeven, Uit het postkantoor aan d< Baljuwslaan te Haarlem is een geld zending ter waarde van plm. 1 40-000. bestemd voor de bijkantoren der posterijen, ontvreemd. In het Laurentiusziekenhula te Roermond Is een drieling geboren. Het zijn drie meisjes die het, even als de moeder, mevrouw Gijzen, goed maken. Het gezin Gijzen telde tot nog toe één kind. Op Nederlandsch voorstel Is de Columbiaan Zulelta tot president van de voorbereidende commissie Vereenigdc Volkeren gekozen. Te 's-Gravenhagc is opgericht de organisatie „federale unie", die streeft naar het tot stand komen van een verecnigd Europa onder een fe derale regecring. gekozen uit en door de volkeren, om productie en ver bruik internationaal te regelen. 20 000 Tsjechische boeren zijn de laatste maanden geplaatst op vroe gerc Sudeten duitsche boerderijen De geallieerden hebben aan Oostenrijk door de Dultschers geroof de schilderijen teruggegeven te waarde van 7J'a milliocn pond ster ling. vraa/r, of het kabinet-Sjarir gehandhaafd zal kunnen blij- ren of dat het ten val zal wor- (en gebracht. Met voldoening wordt ge constateerd. dat Se houding der Eritten tegen de extremisten krachtiger wordt en dat onder rreer de ophitsende radiosta tions Djokjakarta en Soera- ksrta tot zwh>en zrjn gebracht. In gezaghebbende kringen wixt algemeen de overtuiging veld, dat de totale ontwape ning van alle ongeregelde In donesische benden noodzake lijk zal blijken, met inbegrip van het zgnT Indonesische le ger van 70.000 man. Nu de evacuatie van vrouwen en kin deren van midden-Java goed vordert, zal men hiertoe ge makkelijker over kunnen gaan. De vraag, wanneer de Ne derlandsche troepen- die zich thans te Penan g en Singapore bevinden, toestemming zullen kr(jgen om op Java te landen, is nog altHd niet beantwoord. Men meent, dat de Britten er toe overhellen om deze toe stemming vroegtijdig te geven-, omdat ook zy inzien, dat noch Soekarno, noch Sjarir de situ atie beheerechen. Inmiddels bljjven in de vrou wen- en kinderkampen op Ja va onceerencie toesLanden heer- schen. Nederlandsche vrouwen kinderen beschikken niet over bedden, meubelen, vol doende kleeding en schoeisel. Er wordt honger geleden. De toestand is slechter dan tijdens de Jaoansche bezetting. De stemming i3 slecht, door de voort au i :".e oiwo.iigheid. By Ambawara zijn Indonesi sche concentraties en transpor ten door Britsche vliegtuigen aang vallen. Ook werden de d -.esiërs bij Semarang aan gevallen uit dv. lucht. Te Soe- rabaja is een dossier gevonden over den moord op Mallaby. Doe je best I De kortste troonrede, die ooit gehouden werd, is gisteren uitgesproken door keizer Hlrohito bij den aanvang van de zit ting van het Japansche parlement. Zy nam 43 seconden in beslag. De inhoud bestond uit de woorden: „Doe je best". Er bestaan plannen om aan de Cote d'Azur een Internationale film- stad te bouwen De Duitsche activa fn Zwitser land bedragen slechts een milliard Zwitsersche franken. Engeland heeft de nieuwe Hon- gaarsche regeering erkend. fn Mexico Is een Spaansch vcr- zetsfront gevprr.d onder leiding van Negrin. De capaciteit der Rotterdamsche haven. De Rotterdamsche haven is thans in staat 24 millioen ton goederen per jaar te verwer ken, nl. 3 tot 4 millioen ton graan. 1^ tot 2 millioen ton olie, 12 tot 15 millioen ton ko len, erts en hout, 4 tot 5 mil lioen ton diversen. Gemiddeld komen er in de Rotterdamsche haven thans 40 tot 45 schepen binnen met 100.000 tot 120.000 ton goede ren. Vóór den oorlog kon er per jaar 120 millioen ton goederen worden verwerkt en liepen ge middeld ruim 200 schepen per week met 500.000 tot 600.000 ton goederen binnen. Plechtige bijeenkomst in de St. Bavo te Haarlem. Koninklijke familie aanwezig|kitt.met stoffelijk over- ,3| schot van Hannie Schaft, ge- In tegenwoordigheid van de dekt door de Nederlandsche Koninklijke familie had Dms- Ook geëvacueerden krijgen extra-toewijzingen. Tot dusver was het zoo dat de bewoners van Walcheren en W.-Zeeuwsch-Vlaanderen die op Zuid-Beveland en 0.-Z.- V laanderen geëvacueerd waren niet in aanmerking konden ko men voor extra-voedseltoewij zingen als deze via het Roede Kruis werden toegewezen aan de niet-geëvacneerde bevolking. Naar wjj vernemen zai hier in thans door het Roode Kruis, in samenwerking met het prov. bureau verzorging oorlogs slachtoffers voorzien worden. Binnenkort zullen belangheb benden worden opgeroepen om de vereischte gegevens te ver strekken en een extra-bonkaart Roode Kruis in ontvangst te dag te Haarlem in de St Ba- vo-kerk de nationale herden king van het verzet plaats. In de duinen naby Haarlem werd het stoffelgk overschot van 422 gefusilleerden opge graven. waarna de stoffelgke resten op een daartoe beschik baar gesteld gedeelte duin- grond zijn herbegraven. Het eenige vrouwelgke slachtoffer, mej. Hannie Schaft werd in de St. Bavo-kerk als symbool op gebaard, waarna Maandag middag een urenlang défilé plaats vond- Dinsdagochtend werd daar op de plechtige herdenkings bijeenkomst gehouden. Na een rede van dr. A. Wamsteeker, voorzitter van het comité Eeregraf-hof, sprak de minis ter-president, prof. ir- W. Schermerhorn, die wees op den rechtvaardigen strijd die deze gevallenen hebben gestreden. Namens het verzet sprak Pa ter van Rooy. Voorts voerden nog het woord ds. H- Grave- meier en deken J. C. W. v- d. Wiel. Na de bijeenkomst werd de vlag, die indertyd op de wo ning van H M. de Koningin te Londen werd gebeschen toen in Sept. '44 het eerste deel van Nederland werd bevrijd, naar het Eeregraf gedragen. Langs den 5 k.m. langen weg naar Overveen stonden de school kinderen opgesteld- Kleeding en schoeisel op afbetaling. Minister Lleftinck heeft verleden week medegedeeld, dat, nu binnenkort de aan vulling van de linnenkast mo gelijk wordt, de mogeiykheid zal worden geopend om de be taling van dezen aankoop te verdeelen over twee jaar. Het bedrag zal op dezelfde wyze als de loonbelasting worden teruggevorderd. Als de regee ring deze methode van finan ciering aanvaardt, zal dit den staat 700 millioen in twee jaar tgds kosten. Export van stroo. Met België en Frankrgk is een overeenkomst tot stand gekomen waarbij een hoeveel heid stroo naar deze lander zal worden geëxporteerd. Het ligt in het voornemen dezen export met in achtneming van de binnenlandsche behoef te in de toekomst, indien mogeiyk nog te verhoogen, voor het verkxijgen van de viezen. HET WERELDGEBEUREN Onze eischen de hoogste. Zooals gemeld zullen de Nederlandsche eischen tot schadevergoeding aan Duitsch land. ten bedrage van ruim 25.000 millioen gulden, op de herstelconferentie aan de orde komen. Commentaar bevat een gedetailleerde be schouwing over de Nederland sche vordering en deze bevat belangwekkende bizonderhe- den Voor de zeer velen in Zee land, die oorlogsschade hebben geleden, is het bgv. van belang om te weten, dat de schadever goeding niet geëischt wordt naar de waarde, die de ver nielde of geroofde goederen hadden op het tgdstip van ver nietiging of roof, maar naar de vervangingswaarde van 1938 Zouden de tegenwoordige prg- zen als basis worden aangeno men, dan zouden de bedragen met niet minder dan 75 moeten worden verhoogd Het belangwekkendst is de rubriek „Materieele verliepen' Daaruit blijkt, dat de schade aan gebouwen en land op 20G millioen gulden wordt geraamd, die der machines op 1000 mil lioen. die aan voorraden even eens op 1000 millioen. Voor den handel wordt de schade ge raamd op 400 millioen gulden aan gebouwen en installaties op 1400 millioen aan voorra den. Scheepvaart en verkeer leden een verlies aan schepen, dat geschat wordt op 300 mil lioen jnilden, de schade, die aan Nederlandsche havenwerken werd toegebracht, wordt op hetzelfde bedrag getaxeerd. Aan de transportmiddelen werd een totale schade toege bracht van 680 millioen, waarvan 300 millioen aan de spoorwegen,. 100 millioen aan de binnenscheepvaart en 240 millioen aan voertuigen. De schade aan de bruggen wordt getaxeerd op 100 millioen, die aan land-, tuin- en boschbouw op 825 millioen. Interessant is nog, dat de schade aan inboedels geraamd wordt op 700 millioen en dat de roof van 600.000 radiotoe stellen, 1 millioen rgwielen en tallooze inboedels, den Duit- schers 150 millioen zal kos ten. Aan goud werd geroofd voor 292 millioen, aan vreemd bankpapier voor 14 millioen De waarde van het goud en de tegoeden, die door de Ne derlandsche regeering te Lon den werden gebruikt, worden getaxeerd op 900 millioen. Aan Joodsch bezit werd ver beurd verklaard voor 500 mil lioen gulden aan effecten, aan juweelen en schüderijen werd voor resp. 300 en 200 millioen gulden geroofd. Dit zijn de meest belang wekkende cijfers. Het zijn ech ter niet de hoogste. Wij ver meldden reeds eerder, dat we gens verminderde productie 4000. millioen, wegens ge dwongen afvoer naar Duitsch land van 'n deel der verminder, de productie 6000 millioen en Gezondheids toestand in Europa Volgens den medischen stat van de Unrra bestaat er geen gevaar, dat evenals na den vorigen oorlog, in Europa epi demieën zullen uitbreken, die veel slachtoffers zullen eischen Wel heerscht er veel diphtherie. speciaal in Berlijn, is het aan tal typhusgcvallen dertig maal zoo groot ais normaal, twintig maal zooveel dysenterie en zeer veel malaria. In het proces te Neurenberg gaan de Amerikanen voort, do cumenten te publiceeren waaruit de gewetenloosheid der nazi-leiders blijkt. Maandag kwam onder meer een verslag voor den dag over een bespreking met Keitel voorafgaande aan de bezetting van Tsjecho Slowakge. Hitier. bevreesd voor de reactie van het buitenland, wilde een aan val motiveeren met door hem zelf uitgelokte incidenten, bij voorbeeld met een door hem bevolen moord op den Duit- schen gezant in Praag. Voorts werd een document voorgelezen, behelzende een verslag van een bespreking van Hitler met de party, en mili taire leiders op 5 Nov. 1937. waarop Hitier zgn plannen ont vouwde voor de buitenlandsche politiek. Reeds toen gaf hg ronduit te kennen, dat hg voor nemens was geheel Europa te veroveren. De documenten, die betrek king hebben op den aanval op Rusland toonen aan, dat Hitier van oordeel was, dat het rgke Rusland veroverd moest wor den om het Duitsche leger te kunnen voeden. De beklaagden houden zich met hun verdedigers nog steeds bezig met de vraag, welke ge tuigen zg zullen oproepen. Zoo zal Goering in de zaak-Hess als getuige optreden. Allen voe len zich nog steeds onschuldig BETAAL NIET TEVEEL Voor wild en gevogelte zijn de prij zen op het oogenbiik vrij. behalve voor wilde eenden en tamme konij nen. Een wilde eend kost 4-20 per stuk, panklaar, een tam konijn f 3-25 per pond, eveneens panklaar. Ook voor losse bloemen gelden normale prijzen. Crocussen mogen 0-10 per stuk kosten, cyclamen- bloemen 0.45 a 0-75 per 10 stuks, Kerstrozen (soort Neger) 1.30 a 2-25, Kerstrozen (srt atropurpureus) 1.30 a 1.50, beide per 10 stuks. Voor hyachinten is de prijs t 0-45. voor narcissen 0-20, voor tulper. 0.25. wegens verminderde productie na 7 Mei 1945 4300 millioen schadevegoeding wordt ge- eischt. Het zgn enorme bedragen. En men vraagt zich af, oi Duitschland dit ook werkelgk betalen zal Bovendien moet er rekening mee worden gehou den. dat Duitschland boven dien alle herkenbare geroofde Nederlandsche eigendommen terug zal moeten geven. Veel vertrouwen hebben wjj in de Duitsche betalingscapaci teit nog niet. Maar het kan meevallen. In ons voordeel is, dat ver moedelijk geen enkel land eischen zal stellen, die ook maar bij benadering zoo hoog zgn als de Nederlandsche, om dat geen land ter wereld zoo zwaar van den oorlog heeft geleden als het onze. Boven dien schgnt Amerika niet voornemens om eischen aan Duitschland te stellen, omda het de kleine, uitgeplunderd; '.anden voor wil laten gaan. Dit bericht zal door betrok kenen zonder twjjfel met groote voldoening worden be groet» ORANJEHOTEL. Het Centrale Bestuur der Zeeuwsche Volksuniversiteit is er in geslaagd den heer Pierre Balledux bereid te vinden met zgn Zuid-Nederlandsch Tooneel het tooneelspel in vier bedrg- ven „Oranjehotel", welk stuk de vorige week met zooveel succes in Middelburg werd op gevoerd, voor de Z.V.U.-leden ten tooneele te brengen. De opvoeringen zullen plaats vinden te Vlissingen op Don derdag 6, te Terneuzen op Vrij dag 7 en te Goes op Zaterdag 8 December, terwijl de datum voor Zierikzee nader zal wor den vastgesteld. STEUN VOOR WESTKAPELL13 EN SOUBURG. Het Centraal Bestuur der Zeeuwsche Volksuniversiteit deelt ons mede, dat de netto opbrengst der Charlotte Kohier-uitvoeringen en van het extra-concert van het Swee- linck-kwartet, welke, geiyk bekend, door de kunstenaars aan dit bestuur zgn geschon ken met bestemming vooi noodlgdend Walcheren, de som van 1756.05 bedraagt. Van dit bedrag bestemde het bestuur 1250 voor de inrich ting van een ontspanningslo kaal te Westkapelle en 506.05 voor een soortgelgk doel te O.- 3ii W-Souburg. ZEELAND HELPT INDIÊ. In het kader van de Roode Kruis-actie voor de hulpverlee ning aan Indië, zal Donderdag, Vrgdag en Zaterd? g a.s., de dagen waarop de collecte ge houden zal worden, een colon ne bestaande uit 8 ambulance auto's en een geluidswagen, door een deel der provincie trekken. Donderdag wordt Schouwer en Duiveland bezocht. Vrijdag Kruiningen, Yerseke, Wol- faartsdgk en Noord-Beveland. terwgl voor Zaterdag Middel burg, Arnemuiden en Goes op het programma staan. Op de Kon. Mg. „De Schel de" te Vlissingen zal op de Maandagen 24 en 31 December niet worden gewerkt. Om deze uren in te halen, wordt van Maandag jl. af eiken dag een kwartier langer gewerkt. In December zal het gezel schap Willem van Capellen een drietal voorstellingen in Zee land geven voor het comité .Walcheren moet droog", nL te Goes, Vlissingen en Middel burg. De straatverlichting te Goes wordt nog steeds uitgebreid. Niet alleen neemt het aantal electrische lichtpunten toe, Door de geringere verbouw de oppervlakte, de matige op brengst, alsmede het gunstige weer, is de bietencampagne te Krabbendyke thans geëindigd. Ook alle andere werk op het land staat er goed voor. On danks alle vrees voor tekort aan werkkrachten is hier het werk niets achter by normale -ijden. Er is in Krabbendgke .link aangepakt. Dit geldt ook voor het bouwbedrijf. Er is in korten tijd veel opgebouwd en hersteld. ENSCHEDE ADOPTEERT HOEDEKENSKERKE- Hoedekenskerke is door de rwentsche textielstad Ensche de geadopteerd. Dinsdag a.s. zal in de groote sociëteit te En schede een propaganda-avond worden gehouden, waar de wnd. burgemeester van Hoedekens kerke zal spreken. Tevens wordt een film vertoond, welk© een beeld geeft van de verwoes ting in Zeeland. Als gemachtigde in het kies college der Ned. Herv. kerk te Biezelinge werd bg de herstem, ming gekozen de heer S. de Puit De heer G. Hundersmark. hoefsmid te Biezelinge, had het ongeluk, bg het beslaan van een paard, een tran tegen zijn been te krijgen. Doktershulp moest woiuexi ingeroepen, BURGEMEESTER SFEE8T TE NISSE. Niettegenstaande het slech te weer heeft Nisse Maandag de herdenking van het 25- jarig burgemeesterschap van den heer A. van der Poest Cle ment opgewekt gevierd. Des morgens heeft een rui terstoet den jubilaris aan de frens der gemeente aan den teenenweg afgehaald en be geleid naar het gemeentehuis, waar de muziek zich liet hoo- ren en de kinderen liederen zongen. In het gemeentehuis had een huldiging plaats, waar. bij wethouder van Liere het woord voerde. Namens de ge meenteambtenaren sprak iie ontvanger, de heer De Kurj r. De burgemeester van Ooster- land, de heer Van uer ilave, heeft namens de inwoners dier gemeente, die te Nisse geëva cueerd zgn geweest, nog eens dank gebracht voor de genoten gastvrgheid. Burgemeester Van der Poest Clement heeft alle sprekers dank gebracht. Tgdens de hul- digiii0 kwam bericht binnen, dat de beide klokken uit Nisse te Goes waren aangekomen. Des middags hadden de volks spelen plaats. Eerst voor de kinderen, die des morgens reeds onthaald waren, en daarna voor de grooten. In het ge meentehuis had een zeer druk bezochte receptie plaats, o.a. werden ongemerkt verschillen de burgemeesters van ornlig- genue gemeenten, een depu tatie van de verc.u.ging van burgemeesters; vertegenwoor digers van de veiling Zuid-Be veland; van de Boerenleen bank en verschillende andere organisaties en vereenigingea. De muziek zorgde voor afwis seling en het feest werd des avonds voortgezet, o.a. met een filmvoorstelling voor de ouderen in het .schoolgebouw. Met ingang van 1 Dec. a.s. is eervol ontslag verleend aan den heer A. van Loenhoud te Ovezande als districtssecre taris van de V.V.O. In deze vacature is benoemd de heer G. Krekelberg. maar ook zijn enkele gaslan taarns in eere hersteld en ma ken het verkeer op bepaalde punten gemakkelgker en min der gevaar hjk. Tot hulpkassier bg de Boe renleenbank te Driewegen werd benoemd de heer M. A. Slaak weg. De zendingscollecte heeft in de Ned. Herv. kerk te Hoedekenskerke opgebracht 201.41. In de Herv. kerk te Krab bendyke zgn tot notabeien herkozen de heeren M. Schou- ten, Joost Vergouwe en C. Waardenburg. Geen vreemde schepen naar Engeland De Engelsche regeering is voornemens om net importee ren van goederen door sche pen van andere nationaliteit dan de Britsche, te verbieden. Het doel is deviezen te bespa ren. Voor zeevarende naties beteekent deze maatregel na- tuurlgk een schadepost. MILLIOEN DUITSCHERS MAG IN TSJECHO- SLO W'AKI J E BLIJVEN. Een millioen Duitschei s mag in Tsjecho-Slowakge blg- ven. Twee en een haft mil lioen Duitschers zuilen in de Britsche en Amerikaansche gazones worden opge nomen. LAATSTE NIEUWS Duitschland nog 10 jaar bezet? De Amerikaansche radio deelt mede, dat genei-aal Mac Narney, de opvolger van ge neraal Eisenhower, verklaard heeft dat Duitschland waai- schijnüjk nu nog minstens tien jaar bezet zou blgven. De ge neraal voegde daar aan toe „Ik ben niet vergeten, dat het geheele Duitsche volk aan het conflict heeft deelgenomen. Wn moeten het doen begrgpen, dat het verantwoordeigfcheid heeft en dat het schulden moet be talen. Het bestuur over Duitsch land zal zoo spoedig mogelijk aan de burgerlijke autoriteiten worden overgedragen." Prijzen consumptiemelk Het directoraat-generaal van de prijzen maakt bekend: De prijzen van consumptie- melk zullen m.i.v. 25 Nov. "45 in Zeeland, N.-Brabant en Limburg op hetzelfde xüveau worden gebracht ais in overig Nederland. De prgzen voor losse gestandaardiseerde en losse karnemelk worden voor de verschillende prgsklassen als volgt: prgsklasse 3 0.17 per 1. (losse gestandaardiseer de melk); losse Karnemelk 0.10 per 1.; prgsklasse 3a: losse gestandaardiseerde melk f O.lö per 1.; 0.09 per 1. losse karnemelk; 4. 0.15 per 1. losse gestandaardiseerde melk; 0.09 per 1. losse kar nemelk; 5. 0.14 per 1. losse gestandaardiseerde melk; 0.08 per 1. losse karnemelk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3