PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Het proces tegen Mussert begonnen Nationale herdenking van het verzet Naar totale ontwapening der Indonesiërs Krachtiger optreden der Britten verwacht DE NEDERLANDSCHE EISCHEN AAN DUITSCHLAND Zal Duitschland ooit betalen? Het proces te Neurenberg. UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur O. Ballinfljn (mei redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F» B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissïngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Woensdag 28 Nov. '45 188e Jaargang Nummer 196 ABONNEMENT SFKlJb 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco pe, oost, 3.45 pe. Losse nummers 5 cent. auvek- Dn. M. L. W. schoth, B. v/AARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT minimum oer advertentie t 2 Middelburg. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475- Terneuzen Nienwediepstraat 23 Postrekening Het grootste ooit in ons land gevoerd. Dinsdagmorgen om tleti uur is dan het grootste proces, dat •vermoedelijk ooit in de geschiedenis van het Nederlandsche koninkrijk is gevoerd, begonnen. Ir. Anton Adriaan Mussert, gewezen, hoofdingenieur, oooalsop de rol vermeld staat, leider van de nationaal socialistische beweging in de Nederlanden, is gistermorgen voor z'gn rechters verschenen, om verant woording af te leggen voor hetgeen hij gedaan heeft ln de ja ren tusschen Mei 1940 en Mei 1945. De publieke belangstelling was bij het proces-Blokzijl ian- merkelijk grooter. Het bijzonder gerechtihof werd gepresideerd door mr, A. L. M. van Berckel. Procunur- fiscaal was mr. J. Zaayer. De verdediging van Mussert it in handen gesteld van mr. C. R. C Wgckerheld Bisdom, dieian Mussert is toegevoegd. Mussert arriveert. Uiteraard was de beva- king van Mussert en mr. Carp, een van Musserts naaste me dewerkers in de N.S.B. die als getuige zou optreden, zeer scherp. Reeds Maandag -was het geheele gebouw doorzocht en gecontroleerd en onder be waking gesteld. Alle genoodig. den en belangstellenden en al le pers- en radioreporters wer den, voordat zij een plaats in de zaal konden krijgen, nauw keurig gecontroleerd. Omstreeks half tien arriveer de de gevangenisauto uit Sdie ven ingen met Mussert en 3e twee getuigen Carp en Vin Dien. Mussert stapte lacheid uit den auto en constateerde met galgenhumor, dat de be langstelling hem meeviel. De drie mannen werden direct naar de cellen in de kelders van het gebouw overgebracht daar te wachten tot het pro ces zou beginnen. Omstreeks kwart voor tien werd de pu blieke tribune opengesteld. De belangstelling was er opvallend gering. Mussert was gekleed in een effen donkerblauw costuum. Hij poseerde nadat hg in de ver dachtenbank had plaats ge nomen, rustig voor de talrijke Sersfotografen en keek daarns elangstellend rond. Uiterlijk had hij weinig van zijn zelf vertrouwen verloren. Hij maak, te physiek en mentaal gezonden indruk. De dagvaarding. Nadat de president Mussert de gebruikelijke vragen heeft gedaan, was het woord aan den procureur fiscaal, voor het uit-l spreken van de tenlaste leg ging. De voornaamste punten' hieruit zijn Het trachten Nederland on der Duitsche heerschappij te brengen, het pogen den grond wet telij ken regeeringsvorm van het koninkrijk der Nederlanden omver te werpen en hulpver leening aan den vijand. Mr. Zaayer heeft deze drie punten tJitvoerig uitgewerkt en toege licht met talrijke citaten. Dc tenlastelegging omvat vijf op enkelen regel getypte folio vellen. Mussert hoorde staande met kennelijke belangstelling het voorlezen van dit. document komen. Daarna was de eerste getuige het hoofd van den bij zonderen dienst van den P. O. Van Dien. die Mussert de eerste verhooren heeft afge nomen. Getuige verklaarde dat Mussert steeds den indruk maakte oprecht, waarheidsge trouw antwoord te geven op de hem gestelde vragen. Hierna toonde de president sn aantal stukken, waar onder de befaamde nota bestemd voor Hitier, waarin hij de idee van een bond van Germaansche volkeren, waar van Nederland ook deel uit zou moeten maken, onderschrijft. Als absoluut hoofd met dic tatoriale volmachten van dezen bond zou optredenHitier, Fiihrer aller Germanen. Mus sert noemde deze nota zijn po litieke geloofsbelijdenis. Mus sert meende, dat voldoen de aandacht aan zijn „bond" is besteed. Hij schudde veronge lijkt het hoofd. Mr. Carp, een der naaste me. dewerkers van Mussert in de N.S.B. en samensteller van het statuut van den bond van Ger maansche volkeren, werd ver volgens als getuige gehoord. Deze verkaarde, dat de aan wijzingen, die hij van Mussert had gekregen, er op neer kwa men. dat waarborgen moesten worden geschapen- opdat de vrijheid en gee3tesgerechtigd- heid van Nederland gehand haafd zou blijven en bo vendien, dat de „internationali- seering", dus het verlies der nationale waarden, tegenge gaan zou worden. Het statuut zegt o.m., dat de leiding van den bond in handen zal zijn van den Führer van het Duit sche rijk. De president merkte hierover op, dat hieruit toch duidelijk blijkt, dat Duitsch- land alle macht zou hebben. Mussert antwoodde er op, dat dit juist het punt was waarom deze bond nooit is doorgegaan (gelach). Althans een van de redenen, verbeterde hij zichzelf. Mussert draait er niet omheen. Voortdurend bladerde de pre sident in de talrijke stukken en boekwerken, die deel uitma kend van het dossier, herhaal de malen legde de deurwaarder Mussert stukken voor ter her kenning. Ook nu maakte Mus sert den indruk niet van plan te zijn om de feiten heen te draaien. Hij was kort en duide. lijk in zijn antwoorden- er weifelde dan ook niet met te erkennen- dat hij Hitier heeft beschouwd en dit ook heeft vastgelegd als Führer aller Germanen. Voorts werd als getuige ge hoord kapt. Van Houten, hoofd documentatie te Londen, die vele knipsels had verzameld van uitspraken van Mussert in den bezettingstijd. Op vragen antwoordde Mus sert nog dat hij een sterke N.S.B. als de eenige mogelijk heid zag om inlgving door Duitschland te ontgaan. De oproepen om dienst te nemen voor den strijd in het Oosten had hg gedaan om het front zoover mogelijk van Nederland te houden. Om half een werd de zitting verdaagd tot Woensdag. Frultbon Inleveren. De Directeur van het C. D, K,. te Vught, maakt bekend, dat men, teneinde in het Zui den des lands gedurende de pe riode van 9 Dec. t.m. 5 Jan. a.s. fruit te kannen betrekken, bon F 02 der frnitkaart uiterlijk op Zaterdag 1 December a.s. bij een handelaar in fruit moet inleveren. Eau de Cologne weer vrij. De directeur van het rijks bureau voor genees- en ver bandmiddelen maakt, in over leg met den directeur van het rijksbureau voor chemische producten, bekend, dat de ver plichting Eau de cologne uit sluitend op recept of dokters attest af te leveren als verval len moet worden beschouwd. De capaciteit der Rotterdamsche haven. De Rotterdamsche haven is thans in staat 24 millioen ton goederen per jaar te verwer ken, nl. 3 tot 4 millioen ton graan. 1V3 tot 2 millioen ton olie, 12 tot 15 millioen ton ko len, erts en hout, 4 tot 5 mil lioen ton diversen. Gemiddeld komen er in de Rotterdamsche haven thans 40 tot 45 schepen binnen met 100.000 tot 120.000 ton goede ren. Vóór den oorlog kon er per jaar 120 millioen ton goederen worden verwerkt en liepen ge middeld ruim 200 schepen per week met 500.000 tot 600.000 ton goederen binnen. Plechtige bijeenkomst ln de St. Bavo te Haarlem. „Centraal Orgaan" neemt ontslag. Het besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken om de meeste gestaakte ambtena ren plm. 1500 weer in dienst te nemen, heeft geleid tot het ontslag aanbieden door het Centraal Orgaan voor de Zuivering. Elf Am. vliegtuigen verongelukt. Van de Amerikaansche vliegtuigen, die uit Br. Indië naar China gaan, zjjn er niet minder dan elf verongelukt door slecht weer. Koninklijke familie aanwezig In tegenwoordigheid van de Koninklijke familie had Dins dag te Haarlem in de St- Ba- vo-kerk de nationale herden king van het verzet plaats. In de duinen nabg Haarlem werd het stoffelijk- overschot van 422 gefusilleerden opge graven, waarna de stoffelijke resten op een daartoe beschik baar gesteld gedeelte duin- grond zgn herbegraven. Het eenige vrouwelijke slachtoffer, mej. Hannie Schaft werd in de St. Bavo-kerk als symbool op gebaard, waarna Maandag middag een urenlang défilé plaats vond- Dinsdagochtend werd daar op de plechtige herdenkings bijeenkomst gehouden. Na een rede van dr. A. Wamsteeker, voorzitter van het comité Eeregraf-hof, sprak de minis ter-president, prof. ir- W. Schermerhorn, die wees op den rechtvaardigen strijd die deze gevallenen hebben gestreden. Namens het verzet sprak Pa ter van Rooy. Voorts voerden nog het woord ds. H- Grave- meier en deken J. C. W. v- d. Wiel. Na de bijeenkomst werd de kist met het stoffelgk over schot van Hannie Schaft ge dekt door de Nederlandsche vlag, die indertijd op de wo ning van H M. de Koningin te Londen werd geheschen toen in Sept. '44 het eerste deel van Nederland werd bevrijd, naar het Eeregraf gedragen. Langs den 5 k.m. langen weg naar Overveen stonden de school kinderen opgesteld. Het verhoor. Op een vraag van den pre sident of Mussert de citaten erkent, antwoordde hg: ja Hij bracht echter meteen naar voren, dat hg nooit de bedoe ling heeft gehad Nederland onder vreemde heerschappij te brengen, integendeel, alles heeft gedaan om dit te voor- Nieuws ln een notedop. tf M. de Konlgln schonk 250.000 voor „Nederland helpt lndië". De trawler Utrecht" kwam n 10 dagen vlsschen met 1850 kistci visch binnen en maakte een besom ■ming van f 70.000. Het j.l. Vrijdag van de eerst Indië-vlucht teruggekeerde vliegtuig heeft 31,471 poststukken meegebracht die tezamen 195 kg. wogen. De rets van de mijnenveger naar Indië verloopt voorspoedig. Te gen Kerstmis worden zij in de In dische wateren verwacht, Dezer dagen is te Delfzijl het eerste schip (265 ton) met destijds geroofde machinerieën aangekomen Gelost werden o.a. draai- en werk banken. boor- en fraisemachines. Via het rijksbureau voor metalen wordt een en ander aan de rechtmatige eigenaren teruggegeven. Uit het postkantoor aan dt Baljuwslaan tc Haarlem is een geld zending ter waarde van plm. S 40-000. bestemd voor de bijkantoren der posterijen, ontvreemd. ln het Laurentiusziekenhuis te Roermond is een drieling geboren. Het zijn drie meisjes die het, even als de moeder, mevrouw Gijzen, goed maken. Het gezin Gijzen telde tot nog toe één kind- Op Nederlandsch voorstel is de Columbiaan Zulelta tot president van de voorbereidende commissie Vereenigde Volkeren gekozen. Te 's-Gravenhage is opgericht de organisatie „federale unie", die streeft naar het tot stand komen van een vereentgd Europa' onder i derale regeering. gekozen uit en door dc volkeren, oin productie en ver bruik internationaal te regelen. 20 000 Tsjechische boeren zijn de laatste maanden geplaatst op vroe. «ere Sudeten duitsche boerderijen De geallieerden hebben i Oostenrijk door de Duitschcrs geroof de schilderijen teruggegeven te waarde van 7J^ millioen pond ster ling. Onteerende toestanden. Met spanning worden in Ned.-Indië de nieuwe bespre kingen met de nationalisten te gemoet gezien. Deze span ning is nog toegenomen, om dat de politieke adviseur van generaal Christison verklaard heeft, dat de actie der Britten zich alleen tegen de extremis ten richt en niet tegen de wet telijke aspiraties der Indonesi ërs. Veel hangt af van de vraat, of het kabinet-Sjarir gehandhaafd zal kunnen blij ven of dat het ten val zal wor den gebracht. Met voldoening wordt ge constateerd. dat de houding der Britten tegen de extremisten krachtiger wordt en dat onder meer de ophitsende radiosta tions Djokjakarta en Soera- karta tot zwiieen zijn gebracht In gezaghebbende kringen wint algemeen de overtuiging veld, dat de totale ontwape ning van alle ongeregelde In donesische benden noodzake lijk zal blijken, met inbegrip van het zgriT Indonesische le ger van 70.000 man. Nu de evacuatie van vrouwen en kin deren van midden-Java goed vordert, zal men hiertoe ge makkelijker over kunnen gaan. De vraag, wanneer de Ne derlandsche troepen' die zich thans te Penang en Singapore bevinden, toestemming zullen krijgen om op Java te landen, is nog altijd niet beantwoord. Men meent, dat de Britten er toe overhellen om deze toe stemming vroegtijdig te geven, omdat ook zfl inzien, dat noch Soekarno, noch Sjarir de situ atie beheerschen. Inmiddels blijven in de vrou wen- en kinderkampen op Ja va onteerende toestanden heer- schen. Nederlandsche vrouwen en kinderen beschikken niet over bedden, meubelen, vol doende kleeding en schoeisel. Er wordt honger geleden. De toestand is slechter dan tijdens de Jaoansche bezetting. De stemming is slecht, door de voortdurende onveiligheid. Bg Ambawara zijn Indonesi sche concentraties en transpor ten door Britsche vliegtuigen aang vallen. Ook werden de I- d -esiërs bij Semarang aan gevallen uit dc lucht. Te Soe- rabaja is een dossier gevonden over den moord op Mallaby. Doe je best I De kortste troonrede, die ooit gehouden werd, is gisteren uitgesproken door keizer Hirohito bg den aanvang van de zit ting van het Japansche parlement. Zij nam 43 seconden in beslag. De inhoud bestond uit de woorden: „Doe je best". II Kleeding en schoeisel op afbetaling. Minister Lieftinck heeft verleden week medegedei dat, nu binnenkort de aan vulling van de linnenkast mo gelijk wordt, de mogelijkheid zal worden geopend om de be taling van dezen aankoop te verdeelen over twee jaar. Het bedrag zal op dezelfde wijze als de loonbelasting worden teruggevorderd. Als de regee ring deze methode van finan ciering aanvaardt, zal dit den staat 700 millioen in twee jaar tijds kosten. Export van stroo. Met België en Frankrijk is een overeenkomst tot stand gekomen waarbij een hoeveel heid stroo naar deze landen zal worden geëxporteerd. Het ligt in het voornemen dezen export met in achtneming van de binnenlandsche behoef te in de toekomst, indien mogelijk nog te verhoogen, voor het verkrijgen van de viezen. HET WERELDGEBEUREN Er bestaan plannen om aan de Cote d'Azur een internationale film- stad te bouwen De Duitsche activa in Zwitser land bedragen slechts een milliard Zwltsersche franken. Engeland heeft dc nieuwe Hon- gaarsche regeering erkend. In Mexico is een Spaansch ver- zetsfront gevormd onder leiding van Negri n. Onze eischen de hoogste. Zooals gemeld zullen de Nederlandsche eischen tot schadevergoeding aan Duitsch land. ten bedrage van ruim 25.000 millioen gulden, op de herstelconferentie aan de orde komen. Commentaar bevat een gedetailleerde be schouwing over de Nederland sche vordering en deze bevat belangwekkende bizonderhe- den Voor de zeer velen in Zee land, die oorlogsschade hebben geleden, is het bijv. van belang om te weten, dat de schadever goeding niet geëischt wordt naar de waarde, die de ver nielde of geroofde goederen hadden op het tijdstip van ver nietiging of roof, maar naar de vervangingswaarde van 1938 Zouden de tegenwoordige prij zen als basis worden aangeno men, dan zouden de bedragen met niet minder dan 75 moeten worden verhoogd Het belangwekkendst is de rubriek „Materieele verliezen' Daaruit blijkt, dat de schade aan gebouwen en land op 200 millioen gulden wordt geraamd, die der machines op 1000 mil lioen. die aan voorraden even eens op 1000 millioen. Voor den handel wordt de schade ge raamd op 400 millioen gulden aan gebouwen en installaties, op 1400 millioen aan voorra den. Scheepvaart en verkeer leden een verlies aan schepen, dat geschat wordt op 300 mil lioen gulden, de schade, die aan Nederlandsche havenwerken werd toegebracht, wordt op hetzelfde bedrag getaxeerd. Aan de transportmiddelen werd een totale schade toege bracht van 680 millioen, waarvan 300 millioen aan de spoorwegen. 100 millioen aan de binnenscheepvaart en 240 millioen aan voertuigen. De schade aan de bruggen wordt getaxeerd op 100 millioen, die aan land-, tuin- en boschbouw op 825 millioen. Interessant is nog, dat de schade aan inboedels geraamd wordt op 700 millioen en dat de roof van 600.000 radiotoe stellen, 1 millioen rijwielen en tallooze inboedels, den Duit- schers 150 millioen zal kos ten. Aan goud werd geroofd voor 292 millioen, aan vreemd bankpapier voor 14 millioen. De waarde van het goud en de tegoeden, die door de Ne derlandsche regeering te Lon den werden gebruikt, worden getaxeerd op 900 millioen. Aan Joodsch bezit werd ver beurd verklaard voor 500 mil lioen gulden aan effecten, aan juweelen en schilderijen werd voor resp. 300 en 200 mülioen gulden geroofd. Dit zijn de meest belang wekkende cijfers. Het zijn ech ter niet de hoogste. Wg ver meldden reeds eerder, dat we- fens verminderde productie 4000. millioen, wegens ge dwongen afvoer naar Duitsch land van 'n deel der verminder, de productie 6000 millioen en Gezondheids toestand in Europa Volgens den medischen staf van de Unrra bestaat er geen gevaar, dat evenals na den vorigen oorlog, in Europa epi demieën zullen uitbreken, die veel slachtoffers zullen eischen We! hcerscht er veel diphtheric, speciaal in Berlijn, is het aan tal typhusgevallen dertig maal zoo groot als normaal, twintig maal zooveel dysenterie en zeer veel malaria. In het proces te Neurenberg gaan de Amerikanen voort, do cumenten te publiceeren, waaruit de gewetenloosheid der nazi-leiders blijkt. Maandag kwam onder meer een verslag voor den dag over een bespreking met Keitel, voorafgaande aan de bezetting van Tsjecho Slowakije. Hitier, bevreesd voor de reactie van het buitenland, wüde een aan val motiveeren met door hem zelf uitgelokte incidenten, bij voorbeeld met een door hem bevolen moord op den Duit- schen gezant in Praag. Voorts werd een document voorgelezen, behelzende een verslag van een bespreking van Hitler met de partij- en mili taire leiders op 5 Nov. 1937. waarop Hitier zijn plannen ont vouwde voor de buitenlandsche politiek. Reeds toen gaf hij ronduit te kennen, dat hij voor nemens was geheel Europa te veroveren. De documenten, die betrek king hebben op den aanval op Rusland toonen aan, dat Hitier van oordeel was, dat het rijke Rusland veroverd moest wor den om het Duitsche leger te kunnen voeden. De beklaagden houden zich met hun verdedigers nog steeds bezig met de vraag, welke ge tuigen zg zullen oproepen. Zoo zal Goering in de zaak-Hess als getuige optreden. Allen voe len zich nog steeds onschuldig Ook geëvacueerden krijgen extra-toewijzingen. Tot dusver was het zoo dat de bewoners van Walcheren en W.-Zeeuwsch-Vlaanderen die op Zuid-Beveland en O..Z.- Vlaanderen geëvacueerd waren, niet in aanmerking konden ko. men voor extra-voedseltoewij- zingen als deze via het Roode Kruis werden toegewezen aan de niet-geëvacueerde bevolking. Naar wjj vernemen zal hier in thans door het Roode Knus, in samenwerking met het prov. bureau verzorging oorlogs slachtoffers voorzien worden. Binnenkort zullen belangheb. benden worden opgeroepen om de vereischte gegevens te ver strekken en een extra-bonkaart Roode Kruis in ontvangst te nemen. Dit bericht zal door betrok- kenen zonder twijfel met groote voldoening worden be groet. ORANJEHOTEL. Het Centrale Bestuur der Zeeuwsche Volksuniversiteit is er in geslaagd den heer Pierre Balledux bereid te vinden met zgn Zuid-Nederlandsch Tooneel het tooneelspel in vier bedrg- ven „Oranjehotel", welk stuk de vorige week met zooveel succes in Middelburg werd op gevoerd, voor de Z.V.U.-leden ten tooneele te brengen. De opvoeringen zullen plaats vinden te Vlissingen op Don derdag 6, te Terneuzen op Vrij dag 7 en te Goes op Zaterdag 8 December, terwijl de datum voor Zierikzee nader zal wor den vastgesteld. STEUN VOOR WESTKAPELLE EN SOUBURG. Het Centraal Bestuur Zeeuwsche Volksuniversiteit deelt ons mede, dat de netto opbrengst der Charlotte Köhler-uitvoeringen en van het extra-concert van het Swee- linck-kwartet, welke, gelijk bekend, door de kunstenaars aan dit bestuur zijn geschon ken met bestemming voor noodlijdend Walcheren, de som van 1756.05 bedraagt. Van dit bedrag bestemde het bestuur 1250 voor de inrich ting van een ontspanningslo- kaal te Westkapelle en 506.05 voor een soortgelijk doel te O.- en W-Souburg. ZEELAND HELPT INDIË. In het kader van de Roode Kruis-actie voor de hulpverlee ning aan Indië, zal Donderdag. Vrijdag en Zaterdag a.s., de dagen waarop de collecte ge houden zal worden, een colon ne bestaande uit 8 ambulance, auto's en een geluidswagen, door een deel der provincie trekken. Donderdag wordt Schouwen en Duiveland bezocht, Vrijdag Kruiningen, Yerseke, Wol- faartsdijk en Noord-Beveland, terwijl voor Zaterdag Middel burg, Arnemuiden en Goes op het programma staan. Donderdag a.s. zal de heer F. A. Wagner- van de Kon. Ver. Indisch Instituut (voorheen Koloniaal Instituut) te Vlissin gen een lezing met lichtbeel den over Indië houden in het schaftlokaal van de Mij. „de Schelde". De Roode Kruis-collecte zal te Vlissingen Zaterdag a.s. worden gehouden- Des och tends een huis-aan-huis-collec- te, terwijl des middags muziek korpsen door de stad zullen gaan, waarbij eveneens gecol lecteerd zal worden. Op de Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen zal op de Maandagen 24 en 31 December sergeant-majoor, de leider van, het jeugdwerk, de kapelmees ter, de vertegenwoordiging van de nieuwe lichting Heils soldaten en een lid van de Zangbrigade en van Gezins zorg. spraken ook ds. C. F. Nolte- Luth. pred. namens de Middelburgsche kerkgenoot schappen en -groepeeringen en de heer A. Petermeyer, leider van de Evangelisatie. Mevr. Kooistra had o.m. een schilder stuk namens het korps in ont„ vangst te nemen. Tenslotte voerde majoor Kooi stra het woord naar aameiding van Rom. 8 35a. De Christ muziekvereen. „Oefening na den Arbeid" te Middelburg gaf Maandag j.L ter herdenking van de bevrij ding der stad een uitvoering in 't Schuttershof. Voor de pauze werd een herdenkings- ea feestprogram uitgevoerd. Daar na brachten onderduikers en ge- repatrieerden met „Voor volk en Vaderland", episodes uit deu spittgd, spelend ten stadhuize, kamer 25. Dat een en ander groote hilariteit verwekte in de stampvolle zaal behoeft geen betoog. Declamatie door den heer F. Schout en enkele solo-nummers door leden van de muziekver- eeniging maakten dezen avond tot een geslaagd geheel. Het was wel een verrassend en varieerend stuk dat de Middelburgsche tooneeivereeni- ging „Onder Ons" Zaterdag in een stampvolle Schuttershof zaal opvoerde. De eene dwaze verwikkeling volgde de andere, in het op vlotte wjjze ten too neele gebrachte stuk op. Tenslotte kwam natuurlijk in het „Huis vol herrie" alles op zijn pootjes terecht. Het koor „Beatrix" uit Dom burg heeft Donderdag en Vrij dag te Voorschoten vier zeer geslaagde uitvoeringen gege ven. De burgemeester van Domburg heeft de uitvoeringen van de Vredescantate telkens met een dankwoord aan de be woners van Voorschoten inge leid. De directeur, de heer Bosdijk, ontving bloemen en een blij vend souvenir en de leden zul len binnenkort ook een aan denken ontvangen. Tot gemeente-ontvanger te Serooskerke (W.) is benoemd de heer S. Francke, le amb tenaar ter secretarie te Sfc, Laurens. Ds. K- H. E. Gravemeyer uit 's-Gravenhage, de secreta ris der Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, hoopt deze week Zeeland te bezoe ken. Vanavond zal hij een rede houden te Zierikzee en Don derdagavond in de Oostkeric te Middelburg. In de morgen en middaguren zijn er bespre kingen met leden van kerkelij ke colleges en commissies. Het onderwerp bij deze beraadsla gingen en voor de te houden voordracht is: De nieuwe koers in de Hervormde kerk. BETAAL NIET TEVEEL Voor wild en gevogelte zijn de prij zen op het oogenblik vrij, behalve voor wilde eenden en tamnie konij nen. Een wilde eend kost f 4.20 per stuk, panklaar, een tam konijn 3-25 per pond, eveneens panklaar. Ook voor losse bloemen gelden normale prijzen- Crocussen mogen 0.10 per stuk kosten, cyclamen- bloemen 0.45 a 0-75 per 10 stuks, Kerstrozen (soort Neger) f 1.30 a 2.25, Kerstrozen (srt atropurpureus) 1.30 h f 1.50, beide per 10 stuks. Voor hyachinten is de prijs 0-45, voor narcissen f 020, voor tulper. f 0.25. wegens verminderde productie na 7 Mei 1945 4300 millioen schadevegoeding wordt ge- eischt. Het zijn enorme bedragen. En men vraagt zich af, of Duitschland dit ook werkelijk betalen zaL Bovendien moet er rekening mee worden gehou den. dat Duitschland boven dien alle herkenbare geroofde Nederlandsche eigendommen terug zal moeten geven. Veel vertrouwen hebben wjj in de Duitsche betalingscapaci teit nog niet. Maar het kan meevallen. In ons voordeel is, dat ver moedelijk geen enkel land eischen zal stellen, die ook maar bg benadering zoo hoog zijn als de Nederlandsche, om dat geen land ter wereld zoo zwaar van den oorlog heeft geleden als het onze. Boven dien schijnt Amerika niet voornemens om eischen aan Duitschland te stellen, omda het de kleine, uitgeplunderde landen voor wil laten gaan. niet worden gewerkt. Om deze uren in te halen, wordt van Maandag jl. af eiken dag een kwartier langer gewerkt. In December zal het gezel schap Willem van Capellen een drietal voorstellingen in Zee land geven voor het comjté ..Walcheren moet droog", nl. te Goes, Vlissingen en Middel burg. In de Nieuwe kerk te Vlis singen werd Zaterdag een con cert gegeven door den heer Gommert de Kok, orgel en me. vrouw M. Remijnsevan Wes ten, viool. Het aandachtig ge hoor werd een keurig uitge voerd program van nummers voor orgel en viool en orgel ge boden. De opbrengst kwam ten ba te van de Ned. Herv. gemeente te Nisse, die haar orgel door het oorlogsgeweld verloren zag gaan. In de meer dan volle Bo- gardzaal te Middelburg werd Zondagavond jl. afscheid ge nomen van majoor en mevr. Kooistra. Behalve de korps Geen vreemde schepen naar Engeland De Engelsche regeering is voornemens om het importee ren van goederen door sche pen van andere nationaliteit dan de Britsche, te verbieden, Het doel is deviezen te bespa ren. Voor zeevarende naties beteekent deze maatregel na tuurlijk een schadepost. LAATSTE NIEUWS Duitschland nog 10 jaar bezet? De Amerikaansche radio deelt mede, dat generaal Mac Narney, de opvolger van ge neraal Elsenhower, verklaard heeft dat Duitschland waar schijnlijk nu nog minstens tien jaar bezet zou blijven. De ge neraal voegde daar aan toe „Ik ben niet vergeten, dat het geheele Duitsche volk aan het conflict heeft deelgenomen. Wij moeten het doen begrijpen, dat het verantwoordelijkheid heeft en dat het schulden moet be talen. Het bestuur over Duitsch land zal zoo spoedig mogelijk aan de burgerlijke autoriteiten worden overgedragen." Prijzen consumptiemelk Het directoraat-generaal van de prijzen maakt bekend: De prgzen van consumptie- melk zullen m.i.v. 25 Nov. '45 in Zeeland, N.-Brabant en Limburg op hetzelfde niveau worden gebracht als in overig Nederland. De prgzen voor losse gestandaardiseerde en losse karnemelk worden voor de verschillende prijsklassen als volgt: prijsklasse 3 0.17 per 1. (losse gestandaardiseer de melk); losse Karnemelk 0.10 per 1.; prijsklasse 3a: losse gestandaardiseerde melk 0.16 per 1.; 0.09 per 1. losse karnemelk; 4. 0.15 per L losse gestandaardiseerde melk; 0.09 per 1. losse kar nemelk; 5. 0.14 per 1. losse gestandaardiseerde melk; 0.08 per 1. losse karnemelk. PROF. DR. A. G. v. HAMEL OVERLEDEN. Dezer dagen overleed op 59-jarigen leeftijd prof. dr. An ton Gerardus van Hamel, hoogleeraar in de Germaan sche en Keltische talen aan de rijksuniversiteit te Utrecht, zoon van den bekenden ge leerde in het strafrecht. Na te Amsterdam aan het gym nasium en de universiteit te hebben gestudeerd, was prof. van Hamel gedurende drie jaar aan het gymnasium te Middelburg verbonden, in wel ke periode hij ook promoveer de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1