PROVIHCIAIE ZEEUWSCHE COURANT Wil Sjarir onderhandelen? OFFERS GEVRAAGD Zeeuwen Goede start van de Gaulle. UIT DE PROVINCIE VRIENDEN, DIE VERDWENEN Hoofdredacteur O. Ballintijn (met redr.ctioneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgever F. B- den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W- 't Hooit te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Maandag 26 Nov. 1945 188e jaargang Nummer 194 ABoNNKMKNI SPKIJ5 '25 cent per week. 3-20 pe» kwartaal, franco per oost. I 3 41 po, Losse nummers 5 cent. auvgk- TENTIEPRIIS 12 cent per mm., minimum oer advertentie t 2-—» Bureaux gevestigd te Vlissingen Waistraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen)Middelburg l.ondensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turtkade 15, telefoon 2475. Terneu/.-n NieiiwediepMraat Middelburg. op weg naar Indië. Zooals bekend bevinden vele Zeeuwsche vrijwilligers zich aan boord van het s.s. „Al cantara", op weg naar Indo nesië en zooals alles, wat met Indonesië verband houdt, te leurstellend en bedroevend is, too is het ook met de erva ringen van deze Zeeuwen ge steld. Bij wie de schuld ligt, wij kunnen het van hieruit niet be- oordeelen. Treft hier de Neder- landsche regeering een blaam, zooals de jongens meenen, of moet men gebrek aan mede werking van de Engelschen constateeren Wg weten het niet, maar laten hier een paar citaten volgen uit brieven, dateerende van begin November, die ons ter inzage werden verstrekt. Er blijkt in de allereerste plaats uit, dat de Nederlan ders uit Engeland zijn vertrok ken met een onvoldoende uit rusting. Van Engeland gingen zij naar Port Said en van daaruit naar Colombo. In Co lombo zou een Nederlandsche militaire missie aanwezig zijn om hen te ontvangen. Er zou den besprekingen met een En gelschen generaal worden ge voerd. De uitrusting zou met auto's, carriers, muskieten gaas, tropenkleeding en wat dies meer zij, worden aange vuld. Ook was den soldaten medegedeeld, dat er post voor hen zou zijn. De „Alcantara" is echter op Engelsch bevel in het geheel niet naar Colombo gegaan, maar naar Trincomalee, een Ceylonsche haven, 250 km. van Colombo verwijderd. „Hier", zoo luidt een der brieven, „gingen onze comman danten aan wal. Zij werden op minderwaardige wijze ontvan gen en onder meer gefouil leerd op wapens door een En gelschen korporaal. Trouwens aan boord ook. Onze officie ren worden door die Engel schen haast nog erger ge- koeieneerd, dan ooit een mof zou doen. Toen de officieren aan wal waren, werden ze di rect teruggestuurd. Men wist van onze komst niets af. Ook in Colombo niet. Een Engel- sche generaal was er niet en een Nederlandsche militaire missie nog minder. Carriers en auto's waren er niet, ook geen tropenkleeding en muskieten gaas. Er was niets. Ze ken den ons niet en vroegen, wat we eigenlijk kwamen doen. Post was er ook niet. Die bleek achteraf naar alle waar schijnlijkheid doorgestuurd naar Batavia. In 14 dagen had den we geen geld gehad, zoo dat we zelfs geen limonade konden koopen. Waar we ver der heen moesten, omdat we toch niet zonder voldoende spullen naar Indië konden, wisten ze ook niet. Ze wisten dus niets!" Is het wonder, dat onder die omstandigheden de stemming daalde tot beneden het vries punt, dat er gekankerd werd, dat er geruchten de ronde gingen doen en dat de ont stemming tot verbittering steeg, toen er officieus van officierszrjde werd medege deeld, dat deze troepen tweede of derderangs waren uitge rust, omdat de Nederlandsche regeering geen geld meer wilde geven voor een betere uitrusting? Is het wonder, dat vele jon gens heimwee krijgen? Maar het bleef niet bij dit alles. Tot overmaat van ramp was ook de voeding niet in orde. „In Trincomalee werden de porties eten hoe langer hoe kleiner. Tevens werd de kwa liteit belangrijk minder. Vaak was het voedsel onfrisch of gewoon bedorven". Ten slotte werd na 5 da- fen de „Alcantara" naar wettenham op Malakka ge stuurd. Van naar Indië gaan was geen sprake. In deze haven „moet men eerst den toestand maar eens aan zien". De Engelschen verklaarden, dat de komst van Nederland sche troepen slechts tot nieuwe onrust zou leiden. Men moet respect hebben voor de Nederlandsche officie ren, die ten slotte de stem ming weer wat hebben weten op te voeren. De voeding werd later beter. Er werd ook sol dij uitbetaald. Maar wy vragen ons toch af, wie de schuld treft voor deze onverkwikkelijke dingen. Als de Nederlandsche regee ring erin heeft toegestemd, dat Nederlandsche troepen on voldoende toegerust naai' de tropen werden gezonden, heeft zij een ernstige fout gemaakt. Hebben de Britten medewer king toegezegd en laten zij onze jongens in den steek, dan is dit wel zeer sterk te be treuren. In orde is deze toe stand in ieder geval niet. Bevin over den toestand in Indonesië. FAMILIE VAN MUSSEBT GEARRESTEERD. Bij den grenspost Glanerbrug zijn de vrouw van overste Mussert, een broer van den N.S.B.-leider, en die in 1940 bij den Móerdyk werd doodge schoten, met haar 2 getrouw de dochters en 5 kinderen, bij het overschreden der grens fearresteerd. Allen waren lid er N.S.B. geweest. Britsch hoofdkwartier overvallen. In de nationale conventie der Indonesische republiek, die Zondagochtend werd geopend heeft Soetan Sjarir een ver klaring afgelegd, waarin hjj m. zei: De tegenwoordige omstan digheden zijn uitermate moei- lyk en Ik bemerk dikwyls, dat vele menschen de wanhoop zeer nab\j zjjn. Onze positie is sterk on danks de omstandigheden en wij zijn van meening, dat wij ons niet door andere groepen in een richting kannen laten dringen, die wy niet in willen. Volgens sommige waarne mers slaat de laatste zinsnede uit deze verklaring op de po gingen van Britsche en Ne- eriandsche zjjde om een ac eoord te bereiken. Op de conventie is een re solutie voorgesteld om te pro testeeren tegen de aanwezig heid van het Britsche leger op Java en om voor te stellen, dat dit leger door een ge meenschappelijke Australi sche en Amerikaansche macht vervangen wordt. Zaterdag had dr. van Mook verklaard, dat de deur voor onderhandelingen nog steeds openblijft, maar dat het ini tiatief voor nieuw overleg van de Indonesiërs moest uitgaan. Hij meende, dat de weigering van het kabinet Sjarir om ver der met de Nederlanders over leg te plegen, geschied was onder extremistische pressie. Vier „Rockot-Firing" Mus- quito's hebben Zondag het ra diostation van Djokjakarta aangevallen en zoo een eind gemaakt aan de oorlogsophit sing, die dit station de laatste weken heeift uitgezonden. De incidenten duren intus schen voort. Het hoofdkwartier van de Britsche 9e brigade is Zater dag met artillerie beschoten. Ook deden extremisten weer aanvallen op de oprukkende Britsche troepen. De incidenten duren intus- schen voort. In Ambarawazijn weer eenige Nederlandsche vrouwen en kinderen op beest achtige wijze door de Indone siërs vermoord. Een voedsed- transport, dat uit Batavia op weg was naar Bandoeng, werd overvallen. Van de 20 auto's bereikt© er slechts één het doel. Zondag trachtten Indone siërs met 200 kleine vaartui gen te landen bij Ambarawa, waar troepen de evacuees uit het platgebrande kamp be schermden. De Indonesiërs be zetten de gevangenis, waaruit zij door tanks en artillerie weer verdreven zijn. In Sema- rang werd een aanval van duizenden Indonesiërs afge slagen. Boven Java is een Britsch Dakota-vliegtuig neergestort. Vijf lylcen zijn gevonden. Men meent, dat de 25 andere inzit tenden er het leven hebben af gebracht, maar door de Indo nesiërs zijn weggevoerd. Op Sumatra zijn te Padang de lijken gevonden van een aantal vermoorde Europeanen en Ambonneezen. In Palem- bang blyft de situatie gespan nen. In Soerabaja luwt het Indo nesische verzet. Het aantal inheemsche sol daten, dat Batavia verlaten moet, beloopt circa 1400. Er wordt echter nog overleg ge pleegd over de vraag, of deze troepen niet alsnog kunnen blijven. In Batavia heerscht rust Uit het binnenland van Java moeten nog 15000 vrouwen worden geëvacueerd. Men is begonnen met de evacuatie van 2000 vroüwen en kinderen uit Soekaboemi en 500 uit Sema- rang. Joris Ivens heeft de regee- ringsopdracht om de bevrij ding van Indië te filmen, neergelegd, omdat hij die niet met zjjn geweten overeen kan brengen. Verklaring van Bevin. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken Bevin, heeft Vrijdag in zijn Lager huisrede onder meer ook een verklaring afgelegd, zulks in verband met de critiek, die in Engeland wordt uitgeoefend op het gebruik van Britsche troepen tegen de Indonesiërs. Bevin wees erop, dat Neder land en Ned.-Indië de eersten waren, die Japan den oorlog verklaarden en dus recht hadden op geallieerde mede werking na de capitulatie van Japan. Zoo spoedig mogelijk zal de Ned.-Indische regeering in staat gesteld worden, zelf weer de aansprakelijkheid in Indië op zich te nemen. De si tuatie is thans evenwel zeer verward en onoverzichtelijk en het is onmogelijk te vermijden, dat Engeland betrokken wordt in de politieke aangelegenhe den op Java. Zij, die critiek uitoefenen op de politiek der Britsche regeering. zoo ver klaarde Bevin, hebben er geen idee van, voor welke proble men men stond na de capitula tie van Japan. Bevin merkte wat de houding der Neder landsche regeering aangaat nog op, dat de Britsche regee ring vaak zoo verstandig was geweest met zoogenaam de rebellen tot een vergelijk te komen. Kennelijk liet hij hierdoor blijken, dat z.i. Ne derland goed deed de deur voor overleg niet dicht te wer pen. Overigens zeide Bevin, dat de bekwaamheid van de Indo nesiërs om te onderhandelen en orde te houden hem zeer teleurgesteld had. Nederlandsche lichting naar Indië. Tydens z(jn bezoek aan de verschillende opleidingseenhe den te Glasgow, Wolverhamp ton en Brentwood gevestigd, heeft de minister van oorlog, mr. J. Meynen, medegedeeld, dat, in verband met de ont wikkeling van de omstandig heden in Indië, besloten is, de in Engeland opgeleide man nen toch zoo spoedig mogelyk naar Nederlandsch-Indië uit te zenden. In Februari zal het kader zijn opleiding hel/oen beëin digd en naar Nederland ver trekken. Dit kader zal dan de opleiding ter hand nemen van de lichting 1945, die om streeks Mei onder de wapenen moet komen. Na een oplei ding van 5 6 maanden zal de uit deze lichting gevormde divisie in het najaar van 1946 naar Indië worden verscheept. Het is de bedoeling dat deze mannen dan ongeveer een jaar in Indië zullen blijven. In September 1946 begint de opleiding eener tweede divisie, welke t.z.t. de eerste in Indië zal aflossen tenzy intusschen het Kon. Ned. Ind. leger in staat zal zyn zyn taak over te nemen. Alleen zomerjaponsiof op „gewone" punten. Ter voorkoming van misver stand deelt het C.D.K. mede, dat niet alle japonstoffen op de aangewezen punten 1 t.m. 15 per textielkaart verkrijg, baar zijn. Alleen uitgesproken vallen onder deze regelinj zomerjaponstoffen. HET WERELDGEBEUREN Bevin wil Internationaal wereldparlement. Verkiezinaen in Oostenrijk. antwoorden. Argwaan verKiezmgen in ^ostennj*. achtte Bevln onnoodig> vooral DE STERFTECIJFERS IN DE HON GERPERIODE. De sterftecijfers. Cijfers van het centraal bu reau voor de statistiek wijzen uit dat in een 12-tal groote gemeenten in het Westen de? lands, tegenover ruim 13.000 sterfgevallen In de eer ste helft van 1944, in 1945 ruim 29 000 personen zijn overleden, een stijging met 120 Alleen Amsterdam en Rot terdam telden tezamen reeds 10.000 extra sterfgevallen. De weekstcrltecijfers waren het hoogst In de 5e week. eindigend 4 Februari en in de 19e week. eindigend 13 Mei 1945, hetgeen overeenkomt met de minima in calorische waar de van het distributiepakket. In Oostenrijk zijn Zondag de eerste algemeene verkiezingen gehouden sedert de annexatie van dit land in 1938 door Hitier. De eerste uitslagen werden in den laten Zondagavond ver wacht. Omtrent den uitslag valt nog weinig te voorspel len. Wel echter staat reeds nu vast, dat het staatshoofd, dr. Renner, aan de geallieerden verzoeken zal de verdeeling van Oostenrijk in vier bezet- tingszónes op te heffen. Oos tenrijk kan, als het verdeeld blijft, geen handel drijven, verklaart hij. Of dit voor de geallieerden een voldoend ar gument zal zijn om de verdee ling in vier zones op te hef fen, staat echter te bezien. In Frankrijk is de Gaulle Vrijdag met zijn regeering voor het voetlicht getreden. De entree maakte een indruk van bijna symboliscvhe eens gezindheid: achter de minister tafel zetelde de Gaulle zelf naast zijn felsten bestrijder, den communist Thorez! Spre kers van alle partijen gaven uiting aan hun verlangen om de regeering te steunen, waar bij overigens steekjes op de andere partijen niet achter wege bleven. De voornaamste spreker was natuurlijk de Gaulle zelf, die met een zeer knappe regeeringsverklaring voor den dag kwam. Hij kondigde daarin natio nalisatie van de banken en de electriciteitsbedrijven aan, schetste in groote lijnen een indrukwekkend wederopbouw- programma en wees, wat den internationalen toestand aan gaat, op de beteekenis van het vriendschapsverdrag met Rus land en de noodzaak van goe de betrekkingen met de Wes telijke mogendheden, w.o. ook Nederland. De Gaulle sprak de hoop uit, dat het mogelijk zou zijn met Engeland tot een aocoord te komen over de Rijn-problemen en uitte zich tenslotte voor intensieve inter nationale samenwerking, die door de verschijning van de atoombom noodzakelijker is dan ooit. Na deze regeeringsverkla- ring werd een motie van ver trouwen ingediend, die met algemeene stemmen werd aan- enomen. De communist Duclos ver klaarde nog nadrukkelijk, dat alle geschillen van de laatste weken thans vergeten zijn en dat de voornaamste taak van alle Franschen voortaan is te werken en te produceeren. om dat alleen daardoor Frankrijk weer tot bloei kan komen. De Britsche minister van buiter'andsche zaken, Bevin, heeft Vrijdag na de debatten over de buitenlandsche poli tiek een groote rede in het Lagerhuis gehouden, die nog eens een oproep inhield aan het ad^-es van Amerika en Rusland om alle wantrouwen te laten varen en eerlijk sa men te werken. Hij achtte het daartoe nood zakelijk dat alle groote mo gendheden precies zeggen, wat zij ten aanzien van grondge bied of bases verlangen. Laat ons met opgeheven hoofd alle kaarten op tafel leggen en eenig land ter wereld bezwa ren heeft, laat het die dan openhartig kenbaar maken. Wij zullen dan even openhar- tegenover Engeland, dat zich aan al zyn verplichtingen houden zal. Een bespreking tusschen de Big Three verklaarde Bevin overbodig te achten, daar op 2 of 7 Januari de Vereenigde Volkeren bijeenkomen en alle atoomproblemen dan behan deld zullen worden. Met warm te pleitte hij voor versterking der internationale samenwer king. Bevin meende, dat men moest komen tot een wereld, volksvertegenwoordiging waar. aan de nationale regeeringen verantwoording schuldig zijn. Oorlog zou dan uitgesloten zijn. Zoolang deze wereld volksvertegenwoordiging niet bestaat, zal men zich echter aan het Handvest van San Francisco moeten houden. Bevin besprak ook uitvoerig de gebeurtenissen in Ned. Indië en de rol, die Engeland daarin vervult. Bijzonderheden over dit deel van zijn uitste kende rede vindt men bij het Indische nieuws. Vrijstelling gem. personeel van werkelijken dienst. Voor opkomst in werkely- ken dienst zijn vrijgesteld bur gemeesters en wethouders, ge meente-secretarissen, gemeen te-ontvangers, één of in ge meenten met meer dan 50.000 zielen, twee door den burge meester aan te wijzen perso nen, die ter secretarie belast zijn met de behandeling van militaire zaken, de hoofdamb tenaren, ambtenaren en be zoldigde beambten bij de gem. politie, wier werkkring uitslui tend tot het politie-wezen be perkt is. Geen zeebliek meer voor consumptie. Het bedrijfschap voor vis- scherijproducten deelt mede, dat zeebliek niet langer voor menschelijke consumptie ge schikt wordt geacht. Voortaan mag deze vischsoort alleen aan vervoerders voor visch- meelfabrieken of aan handela ren in puf en mest worden verkocht. De prijzen in restaurants. In de eenvoudige restaurants (klasse A, w.o. cafetaria's), ma,? thans voor een volledigen maaltijd (soep, aardappelen, groente, jus, 100 gr. vleesch en toespijs) niet meer dan 1.45 worden berekend voor een z.g. bonloos menu met voor- en nagerecht niet meer dan 1.Een koffie tafel mag bijv. nu ten hoogste 0.80 kosten, een slaatje 0.40 en dagschotels van 0.751.35. De prijzen in betere restaurants liggen naar verhouding h^ger. Alle prijs kaarten moeten duidelijk zichtbaar voor het publiek worden opgehangen. Waarom de spoortarieven worden verhoogd. De verhooging van de spoor tarieven met 25 vindt haar oorzaak in de geringere productie van de spoorwegen, doordat men slechts over 20 van het aantal zitplaatsen van voorheen beschikt, terwyl het aantal goederenwagens Voor Zeeland staat een be langrijke week voor de deur. Een weeik, die geheel in het teeken van het Roode Kruis zal staan, onder het motto ,Ook Zeeland helpt Indië". In de kcmende dagen zullen wij moeten toonen onzen plicht recht te verstaan, wan neer er hulp geboden moet worden. Donderdag, Vrijdag en Za terdag zullen in alle gemeen ten van onze provincie de Roode Kruis-collertanten ronc gaan om ieders offer in te za melen. Een geldelyk offer om rnze in kommervolle omstan digheden verkeerende land- en rijksgenooten in Indië, die aan den rand van leven en dood 3taan, lichamelijk er weer bo venop te helpen. Tenminste twee van de hon. derdvyftig volledig gespecia liseerde geneeskundige teams zullen wiH Zeeuwen, moeten uitrusten en financieren. De uit te zenden teams zullen den naam „Zeeland" dragen, zoo dat in Indië onze landgenoo- ten, wellicht ook leden van on ze Zeeuwsche familie, zullen kunnen ervaren, dat onze geteisterde provincie met al haar eigen nooden en zorgen, hen toch niet vergeten heeft. In het kader van de hulp- verleeningsactie zullen in ver schillende gemeenten ook In- dië-avonden worden georgani seerd, terwijl sport- en andere vereenigingen zyn uitgenoo- digd hun medewerking te ver- leenen. door het houden van wedstrijden, tooneelavonden enz., ten bate van het Roode Kruis. Prachtig kan het Roode Kruis-werk voor Ind!ë voort* worden gesteund door zich juist déze week als lid van het Ned. Roode Kruis aan te mel den. Het ledental in deze pro vincie is zeer zeker voor groote uitbreiding vatbaar, wanneer men bedenkt, dat nog slechts 5,4 der bevolking van Zeeland lid is, tegen 50% in Zuid-Holland. Zeeuwen, een laatste be roep. Laten wij de in ins ge daalde van 30.000 tot 14.000.stelde verwachtingen niet be- Met de verhooging van 20 schamen. De 50.000 als Nieuws in een nutedop daKiniddag een bezoek nan de ten toonstelling „In liet verborgene ge drukt" in het museum Boymans te Rotterdam. Bij haar aankomst en hef vertrek werd H. M- door honderden hartelijk toegejuicht, Er is een prijsregeling ontwor pen voor die bloemisterij producten welke volgende maand op de markt mogen worden verwacht. Het Ned Roode Kruis zamel' oude Röntgenpiaten in voor noodgtas in de geteisterde gebieden Reed; 40.000 platen, d.i. 4000 M2, wer den ontvangen. Met de „johan van Oldenbarne- velt" zijn de eerste 30 van de 200 gedipl. verpleegsters van het Roode Kruis naar Indië vertrokken. De politie te Doornik (België! heeft 2 Nederlandsche jongens van 15 jaar aangehouden, die naar Frank rijk wilden. Zij hadden 33-000 frank bij zich. het overrchot van 70.000 frank die een van hen van zijn pa- .roon gestolen had. Het Etcrftecijfe'r aan tuberculose is van 4.1 per 10-000 in 1939 ge tegen tot 8.3 in de eerste 6 maanden van 1944, met nog veel hoogere cijfers in Ie groote steden. Gedurende den oorlog zijn in Ber lijn plm. 1000 Nederlanders ver moord, normaal gestorven of door bombardementen gedood. Het peil van de Wieringermeer is reeds tot 3-25 m. beneden N.A-P- gcdaald. Er zijn reeds 7000 H.A. drooggevallen. Op het terrein „Kijk in de Pot" bij Bergen op Zoom is een airstrip aangebracht. De luchthaven is offi cieel geopend met de landing van 9 Austervhegtuigen van het Dutcli Auster Squadron. In verband met den overweldi genden toevloed van familletelegram- men zal een aantal hiervan met het Woensdag vertrekkende Indië-vlieg- luig worden verzonden. De Amerikanen willen Japan desi.ndustrialiseeren om te voorkomen, dat het ooit weer oorlog zal voeren. In Calcutta kwam het tot on geregeldheden in verband met de na derende processen tegen het zgn. In dische nationale leger, dat in Br'. In dië met de Japanners meevocht. In Denemarken bevinden zich 200,000 Duitsche burgervluchtelingen, die de wijk namen voor de Russen, Zij zullen niet worden uitgewezen. Op het proces te Neurenberg tegen de Duitsche oorlogsmisdadi gers zal een proces tegen Duitsche nidustricclen volgen. De vroegere Hongaarsche pre mier Imredy, die met de Duitschers samenwerkte, is ter dood veroordeeld, ifij zal opgehangen worden. Degenen, die in Hiroejima en Nagasaki dc atoom'jomaanval heb ben overleefd, lijden aan ongenees- ijke bloedziekten en onvruchtbaar heid. Engeland heeft thans een memn. randum aan Turkije gezonden over de Dardancllcnkwestie in 1941, komen de tarieven anderhalf maal boven het voor-oorlogsche peil te liggen. Ook een verhooging van de goederentarieven is in voorbe reiding. De verhouding tusschen week- en trajectkaarten komt terug op die van 1939. De houders van weekkaarten zul len hierbij eenige offers moe ten brengen. Op de lange af standen boven 130 km. wordt weer de reductie ingevoerd. Op do-^e afstanden ze.l er zoo doende geen of slechts een kleine prijsverhooging komen. Op 1 December zullen weer overal weekkaarten en voor personen beneden 20 jaar ook ieugdkaarten verkrijgbaar zijn. Op 1 Januari komen er voor afstanden tot 40 km. weer fietskaarten van 0.65. De andere fietskaarten van 1.30 worden 1.50. Retours komen weer overal met Nieuwjaar. In Neurenberg gaat men elkaar beschuldigen I Tijdens het proces te Neu renberg heeft Frick een aan klacht tegen Göring inge diend, daar deze in 1943 op bevel van Hitier de partij zui verde en ongeacht schuld of onschuld, honderden personen zonder proces heeft gedood. Sevs-Tnquprt> die a^nvsn lcelijk door Servatius uit Keu len verdedigd zou worden, heeft thans zijn keuze laten vallen op dr. Steinbauer uit Weenen, de eenige niet-Duit- sche verdediger, geen nazi man. Steinbauer zal geen ge tuigen uit Nederland oproe pen. Frank wil 2 Poolsche getui- ren laten ko—'en. waarvan hij verwacht, dat zij zullen ver klaren, dat hij steeds het beste met Polen voor had! Frank wil alles op de rekening van de S.S. zetten. het kan nog veel meer móé ten er komen. Er hangen men- schenlevens van af! Dus: Geeft, Geeft. Geeft!!! TIJDELIJKE TOESLAG LOONEN. De Raden van Overleg te Vlissingen en Middelburg heb ben tot het college van Rijks- bemiddelaars een met redenen omkleed sehryven gericht, waarin zij dringend verzoeken de mogelijkheid van een trjde- lijken toeslag van 10 boven de reeds toegestane 25 op de loonen, uit te willen breiden tot het overige Walcheren en West-Zeeuwsch Vlaanderen, en dus niet alleen voor Vlissingen ZEEUWSCHE KINDEREN NAAR DENEMARKEN. Onder groot enthousiasme zijn Zaterdagmorgen 150 jon gens en meisjes uit Middel burg, Vlissingen en Goes met autobussen naar Utrecht ver trokken, vanwaar zij, verge zeld van Nederlandsche en Deensche leiders, de reis naar Denemarken aanvaarden. De kinderen zullen daar 4 5 maanden in gezinnen door brengen. De Zeeuwsch-Vlaamsche deelnemers hebben zich terug moeten trekken, doch zullen een volgend keer het eerst in aanmerking komen. Vrijdagavond hield de afd, Goes en omstreken van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde in „de Land bouw" te Goes haar jaarver gadering, onder voorzitterschap van den heer Goudzwaard. De verslagen van penning meester en secretaris getuig den van een opgewekt veree- nigingsleven en een stygend ledental. Besloten werd weder een bloembollen-wedstrijd te houden, terwijl een cursus in snoeien van fruitboomen onder leiding van den heer M. Jan sen, chef van den Proeftuin, reeds is begonnen. Begin De cember zal nog een cursus over bloemisterij, onder leiding van den voorzitter, volgen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. A. v. d. Guchte, C. Dagevos en M. Evers. Vrijdagavond heeft in de Prins van Oranje te Goes, uit gaande van de A.V.O.S. (Alles voor onze strijdkrachten), een zeer druk, v:oral door mili tairen bezochte, uitvoering plaats gehad, die met wel komstwoord van kapitein Ver burg, granizoenscommandant te Goes, geopend werd. Hierna heeft Jan Kok's cabaret Chee rio gedurende een drietal uren de aanwezigen doen genieten van zeer goede muziek, zang en schetsen. Kapitein Verburg heeft het gezelschap dank gebracht voor het geboden e, terwijl er voor de dames blrennen waren. Met het zingen van het Wilhelmus werd de uitvoering, die door een „dansje na" werd gevolgd, besloten. In het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Borssele zijn als gemachtigden herkozen de heeren F. W. Perrels, Jac. van Liere, C. de Vroe. In de plaats van J. A. Schipper, Ja cobus van Liere en L. Ruster zijn gekozen: C. vVesterweele, J. Dekker en C. Almekinders. Tot notabelen zijn gekozen de heeren J. Zweemer en D. Ge- schiere. Gistermiddag werd een kind van den klein-landbouwer N. te Borssele tydens het spelen door een motorfiets aangere den. Het kind werd tegen den grond geworpen en bleef be wusteloos liggen. De spoedig ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. Te Borssele is een onderaf- deeling van de vereeniging van oorlogsgedupeerden opgericht- De collecte ten bate van de Stichting 1940—'45 heeft te Yerseke opgebrach 383.20 De opbrengst van de col lecte, gehouden te Oudelande, voor de Stichting 1940—'45 bracht 531.40 op. Woensdagavond trad in de Geref. Kerk te Yerseke op ds. Simoons van St. Laurens met het onderwerp „God heeft een plan met ons gezin". De oud-Yersekenaar, de heer A. J. van Oosten, majoor by het Amerikaansche leger, die van 1 Mei 1942 af tot de ca pitulatie van Japan, in Japan- sche krijgsgevangenschap was onder de ontzettendste ontbe ringen, is na terugkomst in Amerika bevorderd ot luit.- kolonel. Met ingang van 1 Jan. 1945 is de heer K. Zweririg te Gramsbergen benoemd tot op zichter bij den gemeenschap- nelijken dienst van gemeente werken voor de gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland, ter standplaats Yerseke. By de gehouden verkiezing voor drie leden van het college van notabelen der Ned. Herv. kerk te Wemeldinge, zyn geko. zen de heerenAdr. Haay, Joost de Jonge Dz., W. H. van Moort. Naar wtj vernemen gaat Zr. Grönloh, verpleegster bij het Groene Kruis te Wemeldinge, deze gemeente verlaten wegens benoeming in gelyke betrek king te Zierikzee. Zeer velen zullen Zr. Grönloh ongaarne zien vertrekken. Ruim 9 jaar is zij hier werkzaam geweest en heeft groote waardeering voor haar werk mogen onder vinden. Molens uit het land van Cadzand. Met meer succes dan Don Quichot voert sedert jaren de moderne zakelijkheid een strijd tegen de windmolens. Van den wind alleen wil geen mulder meer leven. Gewoonlijk doet de motor haar intrede om het wiekenstel te vervangen op windstille dagen ^Jiaar al te vaak volgt op de komst van een zóóveel-p.k de ontluistering van den molen de wieken worden gedemon teerd, de kap wordt afgebro ken en weer is een vroolyl: beeld uit het landschap ver dwenen. In het land van Cadzanc. w-aren oudtijds veel molens In 1S90 telde men er 36. Toen ikvr. S. Collot a'Eseury in 1927 '.aar boekje „De molens van ..eeuwsch-Vlaanderen" uitgaf ..aren er neg 22. Hoe heeft de oorlog onde: cleze twee elf.allen huisgehou Jen De prachtige houten stan lerdmolen „De Zesmeermin" ti 'rrev's-Scherpbier is van de aarde weggevaagd, van de bleef niets dan een uitgebrand, de huls. In Oostburg verdween „Het Lam", terwyl de „Prins Willem" ernstige schade op liep. Deerlijk gehavend werden de molens van Breskens, Zuid- zande, IJzendyke en Retran- chement. Met de romp van den baliemolen te Groede ging, wat bouwkundig schoon aangaat, niet veel verloren. Gelukkig bleef de gesloten standerd- molen van Groede behouden. Dit siera"* werd reeds in 1613 gebouwd, onmiddellijk na de bedyking van „De Groe". Als het opschrift, dat Jacob de Marez in 1655 liet aanbrengen (Avec l'age, on devient sage) ook voor den molen zelf geldt moet hij thans wel een zeer wijze grijsaard zijn Intusschen: de verliezen aan molens zijn in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen zeer groot en alleen een krachtig, actie van de „Vereeniging tot behoud van molens in Neder land" zal kunnen voorkomen dat het vlakke Cadzandscbc lolderland binnenkort grooten. deels van zyn wiekentooi be roofd is. PROTEST INZAKE SCHADEUIT KEERINGEN. De parochiale Kath. Ge meenschap „Uzendyke" zond een protest-telegram aan den minister-president tegen het regeeringsbesluit betreffende materieele oorlogsschade van 9 Nov. 1945. Wordt dit regee ringsbesluit ongewyzigd door de Staten-Generaal aanvaard, dan valt geheel W.-Zeeuwsch- Vlaanderen ten prooi aan ar moede. Geëiseht wordt: 100 uitkeering herbouw- en/of aanschaffingskosten van le door oorlogsgeweld verloren gegane goederen met aftrek van de „meerwaarde van het herbouwde perceel en/of aan geschafte goederen". Vandaag is op den veerdienst Zijpe-Anna Jacoba-polder een groote boot uit Dordrecht met een dekoppervlakte van 200 m2. ingelegd. Alle motorvoer tuigen kunnen op deze boot een plaats vinden. Van 's mor gens zes, tot 's avonds tien uur kan men tbans op Zijpe over. KERKNIEUWS De kerkeraad der Geref. kerk te Veere verzocht aan de classis Middelburg aan den heer A. V(ingerling) te G(oes) toestemming te verleenen tot het spreken van een stichte lijk woord in de kerken van deze classis. De classis heeft echter dit verzoek afgewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3