PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT INDONESIËRS WILLEN ALLEEN MET BRITTEN ONDERHANDELEN Nazi grooten voelen zich niet schuldig UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur G- Ballinfljn (met redactioncclc medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L- van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKhNSCHE COURANT Vrijdag 23 Nov. 1945 188e Jaargang Nummer 192 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3.20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.. minimum per advertentie f 2. gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nleuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwscbe Courant. Middelburg. LOONEN EN PRIJZEN. Men hoort den Iaatsten tqd zeer veel klachten over loo- nen en prijzen. De loonen lig-, gen te laag. de prijzen te hoog en de menschen zijn ontevre den. Stelt men evenwel een onderzoek in en vergelijkt men loonen en prijzen met die van het buitenland, dan blijkt, dat noch het loon, noch het prijs peil belangrijk verschilt van bv. dat in Engeland. Daarmede is echter natuurlijk het pro bleem de wereld niet uit. De regeering voert dan ook een actieve prijspolitiek, die zeer zeker de aandacht ver dient. De spil, waarom alles daarbij draait, zijn de loonen en het doel, dat het kabinet zich voor oogen stelt is twee ledig: le. het bereiken van een prijsniveau, dat ons in staat stelt in de toekomst met het buitenland te concurreeren; 2e. het invoeren van zooda nige prijzen, dat bij de boven genoemde loonen een redelqk levensonderhoud gewaarborgd is. De loonen zqn echter het vaste punt- Zij bepalen im mers voor een belangrijk deel de productiekosten. Stelt men nu de vraag: of de prijzen voor het levenson derhoud te hoog zijn, in ver houding tot de loonen, dan moet zij ontkennend worden beantwoord. De prijzen voor de levens middelen kunnen, dank zij een regeeringssubsidie van 600 miL Iioen gulden, redelijk worden geacht. Alleen de prijs van visch en groenten ligt nog te hoog, hoewel de ergste mis standen reeds zijn opgeheven. De prijzen van schoeisel en kleeding zijn nog te hoog, me de door de duurte der grond stoffen en ook meubelen en huisraad zijn te duur. Getracht zal worden de productie van standaard-typen meubelen te stimuleeren en te bewerken, dat de prijsbepaling minder dan tot dusver op grond van een calculatie-schema en meer op de basis der realiteit zal ge schieden. De huurprijzen zijn normaal gebleven en er wordt naar ge-! streefd, deze te handhaven. De duurte van het levens onderhoud wordt echter voor een niet gering gedeelte ver oorzaakt door de prijzen, die men moet betalen voor alle mogelijke diensten, zonder wel ke een huishouding het nu eenmaal niet kan stellen. Op dit gebied vindt een prijsop drijving plaats, die tot een inflatie kan leiden, hoezeer de regeering ook streeft naar handhaving van den koers van den gulden. Wat baat een scherpe prijsstelling voor le vensmiddelen, waarbij centen worden bespaard, als loodgie ter, behanger, reparateurs van alle mogelijke dingen prijzen vragen, die guldens hooger lig- gen dan vroeger? Wat denkt nu de regeering te doen om ook hierin ver betering te brengen? Prof. G. Brouwer, directeur- generaal voor de prijzen, heeft in een persconferentie te Mid delburg dezer dagen het ant woord gegeven. Zij zal prijsregelend optre den, regelmatig prqzen publi- ceeren, die als normaal kun nen worden beschouwd, zij zal een prrjscontróle in het leven roepen, die zeer intensief zal werken. Zij doet echter tevens een dringend beroep op iederen Nederlander om vastbesloten te weigeren zwarte prijzen te betalen en gevallen van prijs opdrijving zonder pardon aan te brengen. Op haar beurt zal zij dan een snelle en strenge berechting van gevallen van prijsopdrijving doorvoeren. Dit alles moet op korten termijn gebeuren. Het aantal artikelen, dat in de winkels verkrijgbaar is, stijgt voort durend. Bovendien moet infla tie worden voorkomen, omdat anders de ellende voor ons volk niet te overzien is. In het buitenland heeft men algemeen bewondering voor de doeltreffende wijze, waarop wij orde op zaken stellen. De po litiek der regeering om het bereikte resultaat veilig te stellen, mag niet mislukken als gevolg van binnenlandsche misstanden! Britten ontruimen Magelang Australië voert verontschuldiging aan, Het „Indonesische kabinet" heeft Donderdag verklaard, dat bet weigert om deel te nemen aan besprekingen, waaraan ook door Nederlan ders wordt deelgenomen. Het „kabinet" heeft zich echter bereid verklaard om alle vraagstukken met de Britten te bespreken. De Neder landsche Regee- rings Voorlichtingsdienst pu bliceert een verklaring, waar in o.m. wordt gezegd: Te betreuren valt, dat tel kens opnieuw, ook na bekend making van een gedetailleerd hervormingsschema, het geluid wordt gehoord, dat de Neder landera geen verdergaande staatkundige toezeggingen willen doen. Het is niet rede lijk, van ons te verwachten, dat wij bij elk nieuw contact een stap verder gaan. Wij wenschen het koninkrijk te re- construeeren op realistische en rechtvaardige grondslagen. 'I Kader, waarin die reconstruc tie door Hare Majesteit is ge plaatst, dit wil zeggen in kern: zeüfregeering voor in wendige aangelegenheden volledig deelgenootschap in het koninkrijk, is niet vaag, zooals men het probeert voor te stellen, maar ruim. Ruim genoeg, dunkt ons, om het de moeite waard te maken aan de ronde tafel plaats te ne men. Wij staan open voor con structief overleg, niet voor een loven en bieden, waarbij men telkens verdere concessies poogt uit te lokken. Britten uit Magelang teruggetrokken. In een officieel Britsch com. muniqué wordt bekend ge- maakt, dat alle Britsche troe pen uit Magelang zijn terug getrokken, daar him taak be ëindigd was. NederL kringen teekenen hierbij aan, dat deze taak be- Nederlandsche mariniers moeten Amerika verlaten. Het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche za ken heeft verklaard dat de op leiding van Nederlandsche ma riniers in de Ver. Staten aan het einde van den oorlog is stopgezet. In de officieele ver klaring wordt o.m. nog ge zegd dat de Nederlandsche re- geering in 1943 toestemming gevraagd had tot het oefenen en uitrusten van Nederlandsche landingstroepen in de Ver. Sta ten, opdat Nederland in staat zou zijn een werkzaam aandeel te hebben in uen oorlog tegen Japan. De eerste Nederlandsche ma riniers zqn in Sept. en Oct. 1943 in de Ver. Staten aange komen. Ten tijde van de capi tulatie van Japan waren om streeks 5000 Nederlai.dsche mariniers in de Ver. Staten in opleiding, terwijl 2000 andere op hun transport naar de V. S wachtten. Terstond na het einde der Het Nederlandsche standpunt Financieele positie overheidspersoneel. D< onlangs ter zake ingestelde ad vies-commissie heeft ter verbetering van de financieele positie van het burgerlijk rijkspersoneel, met name van het lager bezoldigd personeel, de volgende maartegelen aanbevolen: 1. Invoering te rekenen van 1 Sept 1945'. van een tijdelijke overbruggings toelage ten bedrage van 240 per Jaar of f 4.80 per week voor ge huwden en ongehuwden eenlge kost winners en van f 120 per jaar of 2.40 per iweek voor de overige on gehuwden, voorzoover zij den 21-ja- rigen leeftijd hebben bereikt. Gead viseerd wordt de toelage niet toe te kennen aan hen wier basisbezoldiging 1200 per jaar of meer bedraagt. Omtrent de zoogenaamde jeugdbe- zoldiging zal den minister van bin nenlandsche zaken nog een afzonder lijk advies van de commissie berei ken- 2. Invoering te rekenen van 1 Sep tember 1945 van een gegarandeerde bezoldiging voor hen die den 21-ja- rigen leeftijd hebben bereikt, welke zou moeten bedragen voor: gehuwden en ongehuwde eenlge kostwinners. In een standplaats der le klasse 1800 per jaar of 34.56 p. w In een standplaats der 2e kla'sse: f 1675 per jaar of 32.16 p. w. In de overige standplaatsen: f i550 per jaar of 29-76 p. w. De overige ongehuwden: In een standplaats der te klasse: 1400 per jaar of 26-88 p. w In een standplaats der 2e klasse 1325 per jaar of 25.44 p. w. In de overige standplaatsen: f 1250 per jaar of 24 p. w. In verband met de uitvoering dezer garantie wordt voorgesteld de bepa ling, krachtens welke aan huwende ambtenaren een ultkeerlng van 360 ineens wordt verleend, behoudens een overgangsbepaling, In te trekken. 3. Een soepeler regeling met in gang van 1 Jan- 1946 voor een over gang van de oude bepalingen om trent de minimum-kindertoelage, wel ke voor 1 Mei 1945 200 per kind per jaar bedroeg, naar de nieuwe be palingen. waarbij het minimum op f 150 werd gebracht Deze over gangsregeling zou moeten vervallen op het oogenblik. waarop het her ziene rijksbezoldigingsbesluit in wer king zal treden. Zijn wij wel ingelicht dan bestaat er gegronde reden voor de verwach ting dat dit advies door de regeering zal worden aanvaard. vijandelijkheden is in overeen stemming: met de politieke richtlijnen, welke tevoren wa ren vastgesteld, de Nederland sche regeering ervan verwit tigd, dat het transport van ma riniers naar V. S. moest wor den stopgezet en dat de mari niers, welke in de V. S. in op leiding waren, zich gereed die nen te houden om te vertrek ken met medeneming van hun uitrusting, en wel medio Nov. 1945. De prijs van dierlijk vet Het dir.-gen. van de prijzen deelt mede het binnenkort in distr" utie te brengen dierlijk vel - pakt in eenheden van iü0 gram, mag ten hoog- .mden consument worden venveocht tegen 3. 5 per kg 0.33 per 200 gram) stond uit ontwapenen der Ja panners en het evacueeren der Nederlanders, terwijl een over eenkomst was gesloten tus- schen de Britsche troepen en de extremisten, dat de Brit sche commandant geen be stuursdaden van het Nederl. gezag zou toelaten. Nader wordt nog gemeld, dat de inheemsche Nederland sche troepen uit Batavia moe ten worden teruggetrokken, omdat hun discipline slecht was. Ook op Sumatra komt het nu tot schietpartijen. Australië heeft zijn veront schuldiging aangeboden voor de onlangs gewraakte radio uitzending. REGEERINGS0PR0EP OVER DEN GIFHANDEL. De regeering roept de ge- heele bevolking op mede te werken aan een doortastende actie tot vernietiging van den zwarten handel, den gifhan- del. Hieronder te verstaan: alle handelingen, waardoor foederen aan de eerlijke dis- ributie worden onttrokken, en voorts het verkoopen of koopen van goederen of dien sten tegen hoogere dan de vastgestelde prezen. Zoowel 't verkoopen als het koopen In den gifhandel is strafbaar. Overtreders van beide catego rieën kunnen nu direct te werk gesteld worden in de rijks werkinrichting te Veenhuizen, Van nu af zal er snel en streng worden opgetreden tegen ver- koopers en koopers in den gif- handel, omdat deze handel 't herstel van ons aller welvaart in den weg staat. HET WERELDGEBEUREN Frankrijk heeft een nieuwe regeering Koningskwestie in Griekenland Massale stakingen in de V. S. Zooals wij gisteren reeds in een deel onzer editie meldden, heeft Frankrqk een nieuwe re- feering. De Gaulle heeft met e verschiUende part (jen onder, handeld en het eindresultaat is geweest, dat de portefeuilles vrijwel gelijkmatig over de drie groote partijen werden ver deeld. Socialisten, communistten en rep. volkspartij bezetten elk 5 ministerszetels en voorts ma ken nog 3 leden van andere partijen deel uit van deze re geering, die minder ministers telt, dan de vorige. Voor Frankrijk mag het een geluk worden genoemd, dat de com munisten ter elfder ure hebben afgezien van him eisch, dat zjj sleutelposities zouden moeten bezetten en genoegen hebben genomen met een belangrijken socialen en economischen in vloed. Duidelijk was immers aan het licht getreden, dat eer verdwijnen van De Gaulle ge leid zou hebben tot een strijd om personen, waarmede het belang van Frankrijk aller minst gebaat zou zijn geweest. In ieder geval: de crisis is voorbij. De wetgevende ver gadering kan haar arbeid thans beginnen en men mag met belangstelling de resul taten tegemoet zien. Voor De Gaulle een succes het blijkbaar met den koning eens en is afgetreden. De juist gevormde nieuwe, geheel uit republikeinen bestaande regee- ring-Soephoelis, komt dus al dadelijk voor problemen te staan. Merkwaardig is, dat volgens Grieksche berichten tot het uitstel van het referendum over den terugkeer van den koning zou zqn besloten op aandrang van Londen, dat geweigerd zou hebben economischen steun te verleenen, als dit niet ge schieddeAls deze berich ten juist zijn, zal Attlee met een motiveering voor den draad moeten komen en gaat er in Engeland een parlementair stormpje waaien! In Neurenberg geschiedt tot dusver weinig bizonders. Voor het eerst hebben de stemmen van de Duitsche oorlogsmisda digers in de rechtszaal, weer klonken en wel toen hen ge vraagd werd, of zij zich zelf schuldig achtten. Het was een overbodige vraag. Natuurlijk achtten zij zich niet schuldig. Ook onze Seyss Inquart niet, die nog steeds even zenuw achtig en brutaal is en zelfs Streicher, de Jodenvervolger, niet. Vermeldenswaardig is nog, dat de verdediging een poging heeft gedaan om het proces te torpedeeren. Zij achtte namelijk het Neuren- bergsche internationale hof onbevoegd en de aanklacht in strqd met het int. recht. Te recht werd dit protest van de hand gewezen. Het proces gaat voort. In Amerika zijn stakingen weer aan de orde van den dag. Bij General Motors te Detroit staken een dikke 300.000 man, die dertig procent loonsverhoo. fing eischen, terwijl hen maar 0 procent wordt aangeboden. Bovendien staakten er al een dikke 200.000 man in de auto industrie en als dit half mil- lioen het staken een week vol houdt, zal de geheele auto-in dustrie lam liggen, waardoor opnieuw 750.000 arbeiders zon. der werk komen. In tal van steden, onder meerWashington, ligt nu reeds het tramverkeer stil. President Truman tast ech ter door. Het geheele verkeers wezen moet intact blijven, heeft hij verklaard en als het normale personeel niet werken wil zal de verkeersorganisatie van het departement van de fensie worden ingeschakeld. Of het helpen zal is de vraag. Ten slotte dient vermeld, dat de Grieksche koning zich tot zijn volk heeft gewend. Hij pro testeert ertegen, dat terwijl te voren overeengekomen was. dat een referendum ov"er de koningskwestie plaats zou vin den voor de verkiezingen, thans bepaald is, dat de verkiezingen eerst zullen worden gehouden en het referendum 3 jaar wordt uitgesteld. Het tijdelijke staatshoofd, aartsbisschop Damaskinos, is 2-daagsche keuring voor dienstplicht. Het plan bestaat Maandag 7 Januari 1946 te beginnen met de keuring voor den dienstplicht voor de lichting 1945. Voor eiken feeurings- plichtige zal het uitgebreide onderzoek twee volle dagen in beslag nemen. Ais zittingsplaatsen van deze indeeiingsraden zullen uitsluitend aangewezen kun nen worden plaatsen, waar zich een Röntgeninrichting be vindt. RICHTLIJNEN VOOR LOONVORMING. De richtlijnen inzake de loonvor ming vervat in de nota, die de Stich ting van den Arbeid aan den minister van Sociale Zaken heeft aangeboden, komen in feite neer op het volgende, De voorgestelde gemiddelde inko mens voor de onderscheiden groepen zijn als volgt: Voor de groote steden: Geschoolde arbeiders weekinkomen: 42.20 uurinkomen: "87.5 cents; gs- oefende arbeiders resp. 38-50, 80 cents; ongeschoolde arbeiders 35.—, 73 cents; voor het platteland: geschoolde arbeiders: 38.79 cents; geoefende arbeiders: f 34-50. 72 cents; ongeschoolde arbeiders: 3165 cents. Met nadruk zij hierbij opgemerkt, dat de opgegeven bedragen niet be doeld zijn als minima, maar als ge middelden. De werkelijke loonen moe ten zich daarom heen groepeeren De Stichting heeft wel een grens voor de afwijkingen naar beneden van de gemiddelde weekloonen voorgesteld door het aangeven van minimumloo- nen. Dit sociale minimumloon be draagt voor de laagste toongroep op het platteland 29.50. Zou door het verruimen van de rantsoenen het distributiepakket het sociale minimum gaan overschrijden, dan wordt aanbevolen bonnen met een bestedingsraogelijkheid in te voeren en het sociale minimumloon te baseeren op de kosten van een distributiepak ket van de goedkoopste samenstelling. Voorts bij het bepalen van deze gemiddelde loonen is uitgegaan van de behoeften van een gezin van 4 personen Voor de grootere gezinnen zijn extra maatregelen voorgesteld. Tenslotte is bij de voorgestelde loo nen ook geen rekening gehouden xnet de uitgaven noodig voor de aanschaf fing van schoenen, kleeding, e-d. Ook ter voorziening daarvan zijn speciale maatregelen voorgesteld in den vorm van een spaar- en voorschotregeling, De H.A.R.K. heeft met het s.s. ,,Coen" weer ca. 70 ton goederen en met het s.s. ..Bellatrix" 159 kisten Relief-goederen uit Engeland ontvan gen. VERHOOGING DER LANDARBEIDERS- LOONEN. Vorigeweek publiceerden wq een mededeeling van de Sociale Sectie van de Commis sie van de Samenwerkende Zeeuwsche Landbouw-, Tuin bouw en Landarbeidersorgani saties inzake de verhooging van de arbeidersloonen en den datum van ingang van deze MART. TUITEN VOOR HET TRIBUNAAL Wat hij als N.S.B.-burgemeester te Westkapelle en Kloetlnge misdeed. Woensdag had zich voor het Tribunaal te Goes te verant woorden de 64-jarige N.S.B. burgemeester van Westkapelle en Kloetinge, Mart. Tuiten. Er was tegen den verdachte een lijvige dagvaarding uitge bracht, waaraan wij ontlee- nen, dat hij zich in September 1940 heeft aangesloten bq de N.S.B., lid was van den Ned. Volksdienst en als burgemees ter alle Duitsche bevelen tot vordering van menschen, paar. den, wagens, fietsen, enz. ge trouwelijk heeft uitgevoerd. Voorts verleende hij hulp aan den vijand door er voor te zor gen, dat de onderduiker A. Koe man werd gearresteerd en gaf hij blijk van ingenomenheid met den vijand door vertrouwelijk om te gaan met alle mogelijke Duitsche autoriteiten. In zijn installatierede te Westkapelle verklaarde hij destijds, dat hij Hitier vereerde, dat hij wilde ijveren voor samhoorigheid met het Duitsche rijk, dat Neder land den oorlog begonnen was en een afstraffing had uitge lokt, alsmede dat hij zijn bur gemeestersambt wilde gebrui ken om de goede samenwer king met Duitschland te bevor deren. Hij meende met dit laat ste zijn vaderland een dienst te bewqzen. In zijn installatierede in Kloetinge- in Januari 1943, had hij het voorval op Rusland be grepen. Deze rede had hij te voren onderworpen aan de goedkeuring van den Beauf trag- te voor Zeeland, Münzer; hjj noemt het daarin een eer, dat zes mannen uit Kloetinge aan het Oostfront streden en meen de, dat volk en vaderland hen daarvoor later dankbaar zou den zijn. Ten slotte vond hij, dat er nog veel te weinig Ne derlanders aan het Oostfront stonden. Verd. ontkende ter zitting, onderduikers te hebben ver raden. Hij was het niet eens met de Jodenvervolging en het uitzenden van Nederlanders naar Duitschland. Hq had ech ter een angst voor de commu nisten en had bezwaren tegen sommige handelingen van de koningin. Na verhoor van zijn eveneens geïnterneerde vrouw, kreeg de verdediger mr. Kuipers het woord, die een pleidooi hield van ongeveer één uur. Hoewel T. verschillende fouten heeft gemaakt, voerde spr. verschil lende verzachtende omstandig- Nieuws in een nutedup. Met het IndiS-vliegtuig komen ongefrankeerde brieven en briefkaar ten mee, die te Amsterdam van een dagteekeningsstempel worden voor zien en zonder heffing van port wor-] den bezorgd De Ned. Kath. arbeidersbeweging heeft zich vóór annexatie uitgespro ken, doch met alleen verwijdering van die personen die een gevaar vor men voor rust en orde. heden aan en noemde 't geval droevig. PI. vroeg een men- 3chelijke overweging en meen de dat een man op zoo'n leef tijd niet voor 10 jaar kan wor den geïnterneerd. Des middags werd de reeds voor het tribunaal te Middel burg begonnen zaak tegen den caféhouder Marinus J. Smits uit Vlissingen voortgezet. De ze werd er van beschuldigd, sympathiseerend lid der N.S.B, te zqn geweest en lid van de Duitsch-Nederlandsche cul tuurkamer, terwijl hij veel om gang met Duitschers en N.S.B.. ers zou hebben gehad. Nadat een schriftelijke ver klaring was voorgelezen en een drietal getuigen waren gehoord om speciaal dit laatste vast te leggen, heeft mr. P. C. Adri- aanse er op gewezen, dat ver dachte een onevenwichtig per soon is. Spr. riep de clementie van het tribunaal in. jze publicatie is door noemde Sectie geschied, na de Stichting voor den Land bouw te 's-Gravenhage telegra fisch had voorgesteld, de ver hooging te doen ingaan op 12 Nov. De commissie heeft in haar vergadering van 17 Nov. jl. zich wel hiermede kunnen vereenigen, doch alleen met het nadrukkelqk voorbehoud, dat de eertijds gedane toezeg ging van den Minister van Landbouw, Visscherq en Voed selvoorziening na overleg met den Minister van Sociale Za ken, dat de orjjzen van de producten in juiste verhouding tot de loonen zouden gebracht worden, tot uitvoering komt. De secretaris van de stich ting, de heer ir. J. Vet, die in de vergadering van 17 Nov. jl. aanwezig was. deelde tijdens de bespreking mede, dat ook het bestuur der stichting zich nadrukkelijk aan deze toezeg ging houdt en op uitvoering er van vertrouwt. Woensdagavond hield de afd. Goes van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders een goed bezoch. te propagandavergadering in de zaal Krijger. Na een ope ningswoord van den voorzit ter, den heer F. P. J. Polder man, heeft het hoofdbestuurs lid de heer W. Brak in een tcespraak gewezen op de noodzakelijkheid van organi. seeren. De hoer A. de Lange, voor zitter van den Chr. Besturen bond, sprak een slotwoord en besprak daarin enkele provin ciale en plaatselqke verschijn selen en toestanden. De afdeeling kon verschil lende nieuwe leden inschrijven Haar ledental is reeds belang rijk hooger dan vóór 1940. In een vergadering der gei- tenvereeniging te Borssele, deelde de voorzitter mede, dat in de Prov. vergadering beslo ten was tot het bouwen van een fokstation, ter waarde van 8000. Daar de vereeniging 4000 leden telt, werd verplicht dat ieder lid 2 zal bijdragen. Zoo niet dan zul men geschrapt worden. Wenscht een ge schrapt lid gebruik te maken van de rechten der vereeniging (bqv. dekking van geiten) dan zal hjj daarvoor 2 boven de normen, die voor niet-leden gelden, moeten betalen. De straatcollecte voor de Stichting 1940'45 bracht te Krabbe ndqke 1309.70 op. Benoemd tot ambtenaar ter secretarie te 's Heer Arends- kerke de heer P. Dekker, thans ambtenaar te Yerseke. Benoemd tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. lagere school te 's H. Hendrikskin deren, mej. J. Smallegange, thans onderwijzeres aan de bijz. lagere school te Wemel- dinge. Benoemd tot hoofd aan één der Herv. scholen te Leiden, de heer N. L. van Dalsen, hoofd der Nederd. Herv. school te Kamperland. Ontvangstcentrum repatrieerende marinemannen Voor uit krijgsgevangen schap gerepatrieerde marine mannen en voor hun gezinnen :e Doorn Fo- ret" ingericht als ontvangst centrum. Bij aankomst ia Nederland zullen zij aldaar worden opge nomen, teneinde hen zoonoodig te voorzien van kleeding, geld middelen enz. en voor re gistratie, keuring en medische hulp. Er zal naar worden ge streefd een en ander zoo mo gelijk binnen 24 uur te doen verloopen. Afhalen van de gerepatrieer- den in de ontschepingshaven in Nederland is om de genoemde redenen niet mogelijk. Voor de ge-repatrieerden, dus ook de gezinnen, die hier te lande nog geen onderdak hebben wordt de gelegenheid geopend voor- loopig in het ontvangstcentrum te verblijven. Aan het gerepatrieerde ma rinepersoneel zal voorloopig twee maanden verlof worden verleend, waarna wederom een medische keuring zal plaats vinden. Aan marinepersoneel in Nederland dan wel in Groot- Brittannië vertoevend, zal in dien het gezin zich bevindt on der de gerepatrieerden, zoo mogelijk een extra verlof van 14 dagen worden verleend. NIEUWE BONNEN Van 25 Nov. t.m. 8 Dec. voor het Zuiden des lands. Bonkaarten KA- KB, KC 613. Brood: 300 t.m. 306, 800 gram, B 21- B 22: 400 gram. Bloem: 307, 308, 200 gram. Suiker: 309, 400 gr., 310: 100 gram. Boter: 311, 125 gram. Margarine: 312, 250 gram. Vet: 313- 100 gram. Kaas: 314, 200 gram. Vleesch: 315, 150 gram. Aardappelen: 316, 317, 2 kg., B 24: 1 kg. Melk: A 23, B 23, 1% liter, C 23: 31/2 liter. Bonkaarten KD, KE 518. Brood: 400, 401- 800 gr., D 21, D 22: 400 gram. Bloem: 402, 403, 200 gram. Rijst: 404, 250 gr. rjjsb rqste. bloem of kindermeel of 250 gr. kinderbiscuits, ilkcr: 405, 500 gr., 406: 100 gram. Boter: 407, 250 gram. Margarine: 408, 125 gram. Kaas: 409- 200 gram. Melk: 410, 6 liter. Vleesch: 411, 150 gram. Aardappelen: 412, 1 kg. Kinderbiscuits: E 21, 250 gr. Inlegvellen. Kaas: A 14, B 14, 100 gram. Toeslagkaarten M 513. Margarine: M01- 125 gram. Brood: M02, 800 gr., M03: 400 gram. Vleesch: M04, 100 gram. Aardappelen: M05, 1% kg. Tabakskaarten enz. T 01: 2 rants, tabaksartikelen (geen sigaretten). V 01: 100 gram choc, of sui kerwerken of 2 tabl. Eng. chocolade 56 gram. X 01: 2 rants, tabaksartikelen (geen importsigaretten). Toelichting: De bonnen voor vleesch, melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 1 December a.s. Ditmaal ontvangen personen van 4 jaar en ouder wederom een kg. aard appelen per we« meer. Deze extra hoeveelheid van een kilogram per per soon, is bestemd om een voorraad te vormen. Men beware derhalve deze kilogram aardappelen. Ter compensatie van het lagere melkrantsoen in het Zuiden wordt wederom kaas beschikbaar gesteld op de inlegvellen A 14 en B 14. met op druk Zeeland", ,,Noord-Brabanr\ .Limburg", „Gelderland". -,DK 353", ,.DK 368" of ,,DK 370". Voor de week van 2 tot en met 8 December a-s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor de artikelen vleesch, melk, aardappelen, bloem, biscuits, zout, peulvruchten, tabak en versnaperingen Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Nov. a-s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van 26 Nov. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden der Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 315 of 411 voor vleesch en bon 316 voor aardappelen worden in geleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch. melk of aardappelen moeten op door den distributiedienst te bepalen da gen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk en aard appelen. Op de bonnen T01, X01 mogen in geen geval imporlsigaretten worden verkocht. Deze dienen te worden be waard totdat te zijner tijd een nieu- bon voor imporlsigaretten wordt aangewezen. De extra-vleeschbon. Voor het tijdvak van 18 t.m. 24 Nov. zqn aangewezen de bonnen 165 en 259 voor het be trekkeu van 100 gram vleesch. LAATSTE NIEUWS ERNSTIGE ONRUST IN BANDOENG. Het is geruimen tjjd betrek- kelqk rustig geweest in Ban doeng, maar thans begint er ernstige onrust te heerschen. Blijkbaar zjjn de extremisten, vastbesloten het werk van de Rapwi te belemmeren. Z\j trachten de voedselbevoorra- ding af te snijden door de win keliers en de boeren te tnti- mideeren. Er wordt nog steeds gemoord en menschen wegge voerd. In de buurt van Tjitjadas zijn het Nederlandsche hoofd van de Rapwi en. nog een Ne derlander ontvoerd, terwijl te vens schietpartijen in dit ge bied gemeld zqn. De Europeesche bevolking van Bandoeng, die gedurende de afgeloopen maanden door de komst der geëvacueerden tot ruim 60.000 is toegenomen, bevindt zich in hoe langer hoe hachelijker parket gezien de met den dag stijgende terreur en verslechtering van den voedseltoestand. 39.000 -personen wonen nu buiten het interneeringskamp. Hieronder zijn 11.000 kinderen, onder de 16 jaar en ruim 18.000 vrouwen. De Britsche autoriteiten hebben besloten een beschermd gebied in te stellen dat be waakt kan worden met de thans beschikbare middelen. De Indonesiërs die zich nog daar in bevinden, zijn aangezegd dit gebied te verlaten. De huidige voedselvoorzie ning is slechter dan onder de Japansche bezetting, hetgeen bevestigd wordt door het hoofd van den volksgezondheidsdienst te Bandoeng, professor A. G. C. van Veen. Intusschen maakt Bandoeng hoe langer hoe meer den in druk van een stad, die zich voorbereidt op straatgevechten, bijv. door de aanwezigheid van prikkeldraadversperringen met mitrailleurnesten bij de voor naamste kruispunten der we gen, terwijl de ingangen der groote hotels en gebouwen door zandzakken beschermd zqn. Tegen het vallen van de duisternis zijn de straten ver laten en is de stad gehuld in stilte, maar er heerscht groote spanning en soms wordt de stilte verbroken door de ont ploffing van handgranaten, als teek en, dat de terroristen ook 's nachs werkzaam blijven. Het beperkt aantal troepen dat Bandoeng beschermt, maakt de autoriteiten bezorgd. De nieuwe tabakskaart in werking. Deze week zqn voor het eerst bonnen aangewezen van de nieuwe tabaks- en tabaksver- snaperingenkaarten, Bon T. 01 van Is tabakskaart geeft recht Oj. 2 rantsoenen tabaksartikc- len. De volgende week zal van deze kaart wederom een bon voor 2 rantsoenen worden aan gewezen. Van de gemengde kaart is bon X 01, geldig verklaard voor 2 rantsoenen tabaksarti kelen. De volgende week zal van deze kaart een bon voor versnaperingen geldig worden verklaard. Voor degenen, die alleen rauar >epen, is van de ver- s naperir.gen kaart bon V 01 aangewezen voor 100 gram olioco.ade. 01 suiker,verken. Van deze kaart zal de volgende week eveneens weder een bon worden aangewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3