PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT INDONESIËRS WILLEN ALLEEN MET BRITTEN ONDERHANDELEN Het Nederlandsche standpunt. Financieele positie Nazi grooten voelen zich niet schuldig MART. TUITEN VOOR HET TRIBUNAAL. UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur O. Ballintijn (met redactloneele medewerking van dr. W. H, Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. VHssingcn. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. Vrijdag 23 Nov. 1945 IS8e Jaargang Nummer 192 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. f 3-20 per kwartaal, franco per post, f 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT minimum per advertentie t 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 12 lijnen)Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475- Terneazen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 350300 Prov. Zeeuwsclie 100NEN EN PRIJZEN Men hoort den laatsten t$d 2eer veel klachten over loo nen en prijzen. De loonen lig gen te laag, de prijzen te hoog en de menschen zgn ontevre den. Stelt men evenwel een onderzoek in en vergelijkt men loonen en prijzen met die van het buitenland, dan blijkt, dat noch het loon, noch het prijs peil belangrijk verschilt van bv. dat in Engeland. Daarmede is echter natuurlijk het pro bleem de wereld niet uit. De regeering voert dan ook een actieve prijspolitiek, die zeer zeker de aandacht ver dient. De spil, waarom alles daarbij draait, zijn de loonen en het doel, dat het kabinet zich voor oogen stelt is twee ledig: le. het bereiken van een prijsniveau, dat ons in staat 3telt in de toekomst met het buitenland te concurreeren; 2e. het invoeren van zooda nige prijzen, dat bij de boven genoemde loonen een redelijk levensonderhoud gewaarborgd is. De loonen zijn echter het vaste punt- Zij bepalen im mers voor een belangrijk deel de productiekosten. Stelt men nu de vraag: of de prijzen voor het levenson derhoud te hoog zijn, in ver houding tot de loonen, dan moet zij ontkennend worden beantwoord. De prijzen voor de levens middelen kunnen, dank zij een regeeringssubsidie van 600 mil. lioen gulden, redelijk worden geacht. Alleen de prijs van visch en groenten ligt nog te hoog, hoewel de ergste mis standen reeds zijn opgeheven. De prijzen van schoeisel en kleeding zijn nog te hoog, me de door de duurte der grond stoffen en ook meubelen er huisraad zijn te duur. Getracht zal worden de productie van standaard-typen meubelen te stimuleeren en te bewerken, dat de prijsbepaling minder dan tot dusver op grond van een calculatie-schema en meer op de basis der realiteit zal ge schieden. De huurprijzen zijn normaal gebleven en er wordt naar ge streefd, deze te handhaven. De duurte van het levens onderhoud wordt echter voor een niet gering gedeelte ver oorzaakt door de prijzen, die men moet betalen voor alle mogelijke diensten, zonder wel ke een huishouding het ni eenmaal niet kan stellen. Op dit gebied vindt een prijsop drijving plaats, die tot een inflatie kan leiden, hoezeer de regeering ook streeft naar handhaving van den koers van den gulden. Wat baat een scherpe prijsstelling voor le vensmiddelen, waarbij centen worden bespaard, als loodgie. ter, behanger, reparateurs van alle mogelijke dingen prijzen vragen, die guldens hooger lig gen dan vroeger? Wat denkt nu de regeering te doen om ook hierin ver betering te brengen? Prof. G. Brouwer, directeur- generaal voor de prijzen, heeft in een persconferentie te Mid delburg dezer dagen het ant woord gegeven. Zij zal prijsregelend optre den, regelmatig prijzen publi- ceeren, die als normaal kun nen worden beschouwd, zij zal een prijscontróle in het leven roepen, die zeer intensief zal werken. Zij doet echter tevens een dringend beroep op lederen Nederlander om vastbesloten te weigeren zwarte prijzen te betalen en gevallen van prijs opdrijving zonder pardon aan te brengen. Op haar beurt zal zij dan een snelle en strenge berechting van gevallen van prijsopdrijving doorvoeren. Dit alles moet op korten termijn gebeuren. Het aantal artikelen, dat in de winkels verkrijgbaar is, stijgt voort durend. Bovendien moet infla tie worden voorkomen, omdat anders de ellende voor ons volk niet te overzien is. In het buitenland heeft men algemeen bewondering voor de doeltreffende wijze, waarop wij orde op zaken stellen. De po litiek der regeering om het bereikte resultaat veilig te stellen, mag niet mislukken als gevolg van binnenlandsche misstanden! Britten ontruimen Magelang Australië voert verontschuldiging aan. ^Indonesische kabinet' heeft Donderdag verklaard, dat het weigert om deel te nemen aan besprekingen, waaraan ook door Nederlan der» wordt deelgenomen. Het „kabinet" heeft zich echter bereid verklaard om alle vraagstukken met de Britten te bespreken- De Nederlandsche Regee- rings Voorlichtingsdienst pu bliceert een verklaring, waar in o.m. wordt gezegd: Te betreuren valt, dat tel kens opnieuw, ook na bekend making van een gedetailleerd hervormingsschema, het geluid wordt gehoord, dat de Neder, landers geen verdergaande staatkundige toezeggingen willen doen. Het is niet rede lijk, van ons te verwachten, dat wij bij elk nieuw contact een stap verder gaan. Wij wenschen het koninkrijk te re- construeeren op realistische en rechtvaardige grondslagen. 't Kader, waarin die reconstruc tie door Hare Majesteit is ge plaatst, dit wil zeggen in kern: zelf regeering voor in wendige aangelegenheden volledig deelgenootschap het koninkrijk, is niet vaag, zooals men net probeert voor te stellen, maar ruim. Ruim genoeg, dunkt ons, om het de moeite waard te maken aan de ronde tafel plaats te ne men. Wij staan open voor con structief overleg, niet voor een loven en bieden, waarbij men telkens verdere concessies poogt uit te lókken- Britten uit Magelang teruggetrokken. In een officieel Britsch com muniqué wordt bekend ge maakt, dat alle Britsche troe pen uit Magelang zijn terug getrokken, daar hun taak be ëindigd was. Nederl. kringen teekenen hierbij aan. dat deze taak be- Nederlandsche mariniers moeten Amerika verlaten. Het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche za ken heeft verklaard dat de op leiding van Nederlandsche ma riniers in de Ver. Staten aan het einde van den oorlog is stopgezet. In de officieele ver klaring wordt o.m. nog ge zegd dat de Nederlandsche re geering in 1943 toestemming gevraagd had tot het oefenen en uitrusten van Nederlandsche landingstroepen in de Ver. Sta ten, opdat Nederland in staat zou zijn een werkzaam aandeel te hebben in den oorlog tegen Japan. De eerste Nederlandsche ma riniers zijn in Sept. en Oct. 1943 in de Ver. Staten aange komen. Ten tijde van de capi tulatie van Japan waren om streeks 5000 Nederlandsche mariniers in de Ver. Staten in opleiding, terwgl 2000 andere op hun transport naar de V. S wachtten. Terstond na het einde der De onlangs ter 2akc Ingestelde ad vies-commissie heeft ter verbetering van de financieele positie van het burgerlijk rijkspersoneel, met name van het lager bezoldigd personeel, de volgende maartegelen aanbevolen: 1 Invoering te rekenen van 1 Sept 1945, van een tijdelijke overbruggings toelage ten bedrage van 240 per aar of f 4 80 per week voor ge huwden en ongehuwden eenige kost winners en van 120 per jaar of 2.40 per week voor de overige on gehuwden. voorzoover zij den 21-ja- rigen leeftijd hebben bereikt. Oead- viseerd wordt de toelage niet toe te kennen aan hen wier basisbezoldiging 1200 per jaar of meer bedraagt. Omtrent de zoogenaamde jeugdbe- zoldiglng zal den minister van bin- nenlandsche zaken nog een afzonder lijk advies van de commissie berei ken. 2. Invoering te rekenen van Sep tember 1945 van een gegarandeerde bezoldiging voor hen die den 21-ja- rigen leeftijd hebben bereikt, welke zou moeten bedragen voor: gehuwden en ongehuwde eenige kostwinners. In een standplaats der le klasse 1800 per jaar of 34.56 p w In een standplaats der 2e klasse 1675 per jaar of 32.16 p. w. In de overige standplaatsen: 1*550 per Jaar of 29-76 p, w. De overige ongehuwden: In een standplaats der le klasse 1400 per jaar of 26-88 p. w In een standplaats der 2e klasse 1325 per jaar of 25.44 p. w. In de overige standplaatsen: *1250 per jaar of 24 p. w. In verband met de uitvoering dezer garantie wordt voorgesteld de bepa ling. krachtens welke aan huwende ambtenaren een uitkeering van 360 ineens wordt verleend, behoudens een overgangsbepaling, in te trekken. 3. Een soepeler regeling met In gang van 1 Jan. 1946 voor een over gang van de oude bepalingen om trent de minimum-kindertoelage, wel ke voor 1 Mei 1945 200 per kind per jaar bedroeg, nanr de nieuwe be palingen, waarbij het minimum op 150 werd gebracht Deze over gangsregeling zou moeten vervallen op het oogenblik. waarop het her ziene rijksbezoldigingsbesluit in wer king zal treden. Zijn wij wel ingelicht dan bestaat er gegronde reden voor de verwach ting dat dit advies door de regeering zal worden aanvaard. stond uit ontwapenen der Ja panners en het evacueeren der Nederlanders, terwijl een over eenkomst was gesloten tus- schen de Britsche troepen en de extremisten, dat de Brit sche commandant geen be stuursdaden van het Nederl. gezag zou toelaten. Nader wordt nog gemeld, dat de inheemsche Nederland sche troepen uit Batavia moe ten worden teruggetrokken, omdat hun discipline slecht was. Ook op Sumatra komt het nu tot schietpartijen. Australië heeft zijn veront schuldiging aangeboden voor de onlangs gewraakte radio- uitzending. REGEERINGS0PR0EP OVER DEN GIFHANDEL. De regeering roept de ge- heele bevolking op mede te werken aan een doortastende actie tot vernietiging van den zwarten handel, den gifhan- del. Hieronder te verstaan: alle handelingen, waardoor foederen aan de eerlijke dis- ributie wordien onttrokken, en voorts het verkoopen of koopen van goederen of dien sten tegen hoogere dan de vastgestelde prjjzen. Zoowel 't verkoopen als het koopen In den gifhandel is strafbaar. Overtreders van beide catego rieën kunnen na direct te werk gesteld worden in de rijks werkinrichting te Veenhuizen. Van nu af zal er snel en streng worden opgetreden tegen ver- koopers en koopers in den gif- handel, omdat deze handel 't herstel van ons aller welvaart in den weg staat. HET WERELDGEBEUREN Frankrijk heeft een nieuwe regeering Koningskwestie in Griekenland Massale stakingen In de V. S. Zooals wjj gisteren reeds in een deel onzer editie meldden, heeft Frankrijk een nieuwe re geering. De Gaulle heeft met de verschillende partijen onder handeld en het eindresultaat is geweest, dat de portefeuilles vrijwel gelijkmatig over de drie groote partgen werden ver deeld, Socialisten, communisten en rep. volkspartij bezetten elk 5 ministerszetels en voorts ma ken nog 3 leden van andere partijen deel uit van deze re geering, die minder ministers telt, dan de vorige. Voor Frankrijk mag het een geluk worden genoemd, dat de com munisten ter elfder ure hebben afgezien van hun eisch, dat zij sleutelposities zouden moeten bezetten en genoegen hebben genomen met een belangrijken socialen en economischen vloed. Duidelijk was immers aan het licht getreden, dat een verdwijnen van De Gaulle ge leid zou hebben tot een strijd om personen, waarmede het belang van Frankrijk aller minst gebaat zou zijn geweest. In ieder geval: de crisis is voorbij. De wetgevende ver gadering kan haar arbeid chans beginnen en men mag met belangstelling de resul taten tegemoet zien. Voor De "feulle een succes vijandelijkheden is in overeen stemming met de politieke richtlijnen, welke tevoren wa ren vastgesteld, de Nederland sche regeering ervan verwit tigd, dat het transport van ma riniers naar V. S. moest wor den stopgezet en dat de mari niers, welke in de V. S. in op leiding waren, zich gereed die nen te houden om te vertrek ken met medeneming van hun uitrusting, en wel medio Nov. 1945. De prijs van dierlijk vet Het dir.-gen. van de prjjzen deelt mede het binnenkort in distributie te brengen dierlijk vet, verpakt in eenheden van 200 of 400 gram, mag ten hoog ste aanden consument worden verkocht tegen 1. 5 per kg. 0.33 per 200 gram). In Neurenberg geschiedt tot dusver weinig bizonders. Voor het eerst hebben de stemmen van de Duitsche oorlogsmisda digers in de rechtszaal, weer klonken en wel toen hen ge vraagd werd, of zij zich zelf schuldig achtten. Het was een overbodige vraag. Natuurlijk achtten zij zich niet schuldig Ook onze Seyss Inquart niet, die nog steeds even zenuw achtig en brutaal is en zelfs Streicher, de Joden vervolger, niet. Vermeldenswaardig nog, dat de verdediging een poging heeft gedaan om het proces te torpedeeren. Zij achtte namelijk het Neuren- bergsche internationale hof onbevoegd en de aanklacht in strijd met het int. recht. Te recht werd dit protest van de hand gewezen. Het proces gaat voort. In Amerika zgn stakingen weer aan de orde van den dag. Bij General Motors te Detroit staken een dikke 300.000 man. die dertig procent loonsverhoo. ging eischen, terwijl hen maar 10 procent wordt 'aangeboden. Bovendien staakten er al een dikke 200.000 man in de auto industrie en als dit half mil- lioen het staken een week vol houdt, zal de geheele auto-in dustrie' lam liggen- waardoor opnieuw 750.000 arbeiders zon. der werk komen. In tal van steden, onder meer Washington, ligt nu reeds het tramverkeer stil. President Truman tast ech ter door. Het geheele verkeers wezen moet intact blijven, heeft hij verklaard en als het normale personeel niet werken wil zal de verkeersorganisatie van het departement van de fensie worden ingeschakeld. Of het helpen zal is de vraag. Ten slotte dient vermeld, dat de Grieksche koning zich tot zijn volk heeft gewend. Hij pro testeert ertegen, dat terwijl te voren overeengekomen was, dat een referendum over de koningskwestie plaats zou vin den voor de verkiezingen, thans bepaald is. dat de verkiezingen eerst zullen worden gehouden en het referendum 3 jaar wordt uitgesteld. Hèt trjdelgke staatshoofd, aartsbisschop Damaskinos, is het blijkbaar met den koning eens en is afgetreden. De juist gevormde nieuwe, geheel uit republikeinen bestaande regee- ring-Soephoelis, komt dus al dadeljjk voor problemen staan. Merkwaardig is, dat volgens Grieksche berichten tot het uitstel van het referendum over den terugkeer van den koning zou zgn besloten op aandrang van Londen, dat geweigerd zou hebben economischen steun te verleenen, als dit niet ge. schieddeAls deze berich ten juist zijn, zal Attlee met een motiveering voor den draad moeten komen en gaat er in Engeland een parlementair stormpje waaien! 2-daagsche keuring voor dienstplicht Het plan bestaat ."Maandag 7 Januari 1946 te beginnen met de keuring voor den dienstplicht voor de lichting 1945. Voor eiken keurings- plichtige zal het uitgebreide onderzoek twee voile dagen Ln beslag nemen. Als zittingsplaatsen van deze indeeiingsraden zuilen uitsluitend aangewezen kun nen worden plaatsen, waar zich een Itöntgeninrichting be vindt. RICHTLIJNEN VOOR LOONVORMING. De richtlijnen inzake de loonvor ming vervat in de nota, die de Stich ting van den Arbeid aan den minister van Sociale Zaken heeft aangeboden, komen in feite neer op het volgende. De voorgestelde gemiddelde inko mens voor de onderscheiden groepen zijn als volgt: Voor de groote steden: Geschoolde arbeiders weekinkomen: 42.20 uurinkomeo; 87.5 cents: gs- oefende arbeiders resp. 38-50, 80 cents: ongeschoolde arbeiders: 35.73 cents; voor het platteland: geschoolde arbeiders: f 38.79 cents; geoefende arbeiders: 34-50, 72 cents; ongeschoolde arbeiders: 3165 cents. Met nadruk zij hierbij opgemerkt, dat de opgegeven bedragen niet be doeld zijn als minima, maar als ge middelden, De -werkelijke loonen moe ten zich daarom heen groepeeren. De Stichting heeft wel een grens voor de afwijkingen naar beneden van de gemiddelde weekloonen voorgesteld door het aangeven van minimumloo- nen. Dit sociale minimumloon be draagt voor de laagste loongroep op het platteland f 29-50. Zou door het verruimen van de rantsoenen het distributiepakket het sociale minimum gaan overschrijden, dan wordt aanbevolen bonnen met een bestedingsmogelijkbeid in te voeren en het sociale minimumloon te baseeren op de kosten van een distributiepak ket van de goedkoopste samenstelling- Voorts bij het bepalen van deze gemiddelde loonen is uitgegaan van de behoeften van een gezin van 4 personen Voor de grootere gezinnen zijn extra maatregelen voorgesteld- Tenslotte is bij de voorgestelde loo nen ook geen rekening gehouden met de uitgaven noodig voor de aanschaf fing van schoenen, kleeding, e-d- Ook ter voorziening daarvan zijn speciale maatregelen voorgesteld in den vorm van een spaar- en voorschotregeling. De H.A.R.K. heeft met het s.s, .,Coen" weer ca. 70 ton goederen en met het s-s- ..Bellatrix" 159 kisten Relief-goederen uit Engeland ontvan gen. Wat hij als N.S.B.-burgemeester te Westkapelle en Kloetinge misdeed. Woensdag had zich voor het Tribunaal te Goes te verant woorden de 64-jarige N.S.B.- burgemeester van Westkapelle en Kloetinge, Mart. Tuiten. Er was tegen den verdachte een lijvige dagvaarding uitge bracht, waaraan wij ontlee- nen, dat hij zich in September 1940 heeft aangesloten bij de N.S.B., lid was van den Ned. Volksdienst en als burgemees ter alle Duitsche bevelen tot vordering van menschen, paar, den, wagens- fietsen, enz. ge trouwelijk heeft uitgevoerd. Voorts verleende hij hulp aan den vgand door er voor te zor gen, dat de onderduiker A. Koe man werd gearresteerd en gaf hij blijk van ingenomenheid mei den vgand door vertrouwelijk om te gaan met alle mogelijke Duitsche autoriteiten. In zijn installatierede te Westkapelle verklaarde hij destijds, dat hij Hitier vereerde, dat hij wilde ijveren voor samhoorigheid met het Duitsche rijk, dat Neder land den oorlog begonnen was en een afstraffing had uitge lokt, alsmede dat hij zijn bur. gemeestersambt wilde gebrui ken om de goede samenwer king met Duitschland te bevor deren. Hg meende met dit laat ste zijn vaderland een dienst te bewgzen. In zgn installatierede Kloetinge. in Januari 1943, had hij het voorval op Rusland be grepen. Deze rede had hij te voren onderworpen aan de goedkeuring van den Beauftra;_ te voor Zeeland, Münzer; hij noemt het daarin een eer, dat s mannen uit Kloetinge aan het Oostfront streden en meen. de, dat volk en vaderland lien daarvoor later dankbaar zou den zijn. Ten slotte vond hij, dat er nog veel te weinig Ne derlanders aan het Oostfront stonden. Verd. ontkende ter zitting, onderduikers te hebben ver raden. Hy was het niet eens met de Jodenvervolging en het uitzenden van Nederlanders naar Duitschland. Hij had ech ter een angst voor de commu nisten en had bezwaren tegen sommige handelingen van de koningin. Na verhoor van zgn eveneens geïnterneerde vrouw, kreeg de verdediger mr. Kuipers het woord, die een pleidooi hield van ongeveer één uur. Hoewel T. verschillende fouten heeft gemaakt, voerde spr. verschil lende verzachtende omstandig- Nieuws In een notedop. Met het Indië-vllegtulg komen ongefrankeerde brieven en briefkaar ten mee, die te Amsterdam van een dagteekeningsstempel worden voor zien en zonder heffing van port wor den bezorgd De Ned. Kath. arbeidersbeweging heeft zich vóór annexatie uitgespro ken, doch met alleen verwijdering van die personen die een gevaar vor men voor rust en orde. heden aan en noemde 't geval droevig. PI. vroeg een men- schelrjke overweging en meen de dat een man op zoo'n leef tijd niet voor 10 jaar kan wor den geïnterneerd. Des middags werd de reeds voor het tribunaal te Middel burg begonnen zaak tegen den caféhouder Marinus J. Smits uit Vlissingen voortgezet. De ze werd er van beschuldigd, sympathiseerend lid der N.S.B. te zijn geweest en lid van de Duitsch-Nederlandsche cul tuurkamer, terwijl hg veel om gang met Duitschers en N.S.B.. ers zou hebben gehad. Nadat een schriftelijke ver klaring was voorgelezen en een drietal getuigen waren gehoord om speciaal dit laatste vasS te leggen, heeft mr. P. C. Adri- aanse er op gewezen, dat ver dachte een onevenwichtig per soon is. Spr. riep de clementie van het tribunaal in. Oranjehotel. Droeve plechtigheid. Slachtoffers yan verzet worden ten grave gedragen Zaterdagmiddag zal op de algemeene begraafplaats te Middelburg de teraardebestel ling plaats vinden van het stoffelgk overschot van twee ondergrondsche strijders uit de bezettingsjaren, G. de Pag- ter en C. W. Sturm, die op 20 Juli 1943 op de Leusderheide door de Duitschers werden ge fusilleerd. Deze droeve plechtigheid roept de herinnering wakker aan een zeer tragische gebeur tenis uit de periode der onder drukking. Er werd in Zeeland reeds in het begin van den oorlog een spionnagegroep ge vormd, geleid door den oud marineman F. van Beest. Deze spionnagegroep verschafte zeer waardevolle inlichtingen aan den Nederlandschen geheimen dienst in Londen, maar in den zomer van 1942 werd haar ac tiviteit aan de Duitschers ver raden en de gevolgen waren ontzettend. Op 7 Aug. werden C. W. Sturm en P. A. Bouwense te Rotterdam gegrepen op 11 Aug. werd getracht Van Beest te arresteeren, maar deze schoot eerst twee Duitschers neer en beroofde daarna zich zelf van het leven om te voor komen, dat hij, blootgesteld aan martelingen, anderen zou kunnen verraden. Op denzelf den dag werden gearresteerd G. de Pagter, P. de Pagter, A. Pouwer, L. Hoogenboom, C. Mooiman, J. Sturm en J. Merk uit Middelburg, J. Bras ser uit Westkapelle, B. Tiche laar uit Zevenbergen, J. Mol uit Kapelle, W. van Doorninck J. van Pienbroek en G. v. d. Ende, eveneens uit Middelburg. De verrader was in dit geval een zekere Daanen uit Rotter dam, die op 7 Aug, door een van de leden der spionnage groep werd doodgeschoten. In 1943 werd het proces te gen de gearresteerden gevoerd, gelijktijdig met dat tegen an dere Nederlandsche spionnage- groepen. Ter dood veroordeeld en ge fusilleerd werden C. W. Sturm, G. de Pagter, J. Brasser, W. van Doorninck en J. van Pien broek, Tot concentratiekamp of tuchthuis werden veroor deeld P. de Pagter, A. Pouwer, L. H oogeboom, B. Tiche laar, J. Mol, C. Mooiman- J. Sturm, P. A. Bouwense en J. Merk. Alleen de belde laatstge noemden keerden behouden in Nederland terug. Deze week werd in Amers foort het stoffelgk overschot van Van Doorninck en Pien broek met militaire eer be- graven. C. W. Sturm en G. de Pag ter zullen nu Zaterdag te Mid delburg ten grave worden ge dragen, terwijl J. Brasser te Westkapelle begraven wordt, Een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van deze helden, die bij hun verzet tegen den vijand hun leven voor het vaderland offer den, mag zeker niet achterwege blijven. De door het Tamboers. jperscorps „Juliana" te Mid delburg te houden muzikale wandeling ter gelegenheid van haar 12% -jarig bestaan op Za_ terdagmiddag a.s., zal wegens begrafenis van wijlen de heeren Sturm en De Pagter geen doorgang vinden. NIEUWE BONNEN Van 25 Nov. t-m. 8 Dec. voor het Zuiden des lands. Bonkaarten KA- KB, KC 513. Brood: 300 t.m. 306, 800 gram, B 21- B 22: 400 gram. Bloem: 307, 308, 200 gram. Suiker: 309, 400 gr., 310: 10C gram. Boter: 311, 125 gram. Margarine: 312, 250 gram. Vet: 313- 100 gram. Kaas: 314, 200 gram. Vleesch: 315, 150 gram. Aardappelen: 316, 317, 2 kg., B 24: 1 kg. Melk: A 23, B 23, 1% liter, C 23: 3% liter. Bonkaarten KD, KE 513. Brood: 400, 401. 800 gr., D 21, D 22: 400 gram. Bloem: 402, 403, 200 gram. R\jst: 404, 250 gr. rijst» rijste. bloem of kindermeel of 250 gr. kinderbiscuits. Suiker; 405, 500 gr., 406: 100 gram. Boter: 407, 250 gram. Margarine: 408, 125 gram. Kaas: 409- 200 gram. Melk: 410. 6 liter. Vleesch: 411, 150 gram. Aardappelen: 412, 1 kg. Kinderbiscnits: E 21, 250 gr. Inlegvellen. Kaas: A 14, B 14, 100 gram. Toeslagkaarten M 513. Margarine: M01. 125 gram. Brood: M02, 800 gr., M03: 400 gram. Vleesch: M04, 100 gram. Yardappelen: M05, 1% kg. Tabakskaarten enz. T 01: 2 rants, tabaksartikeler. (geen sigaretten). V 01: 100 gram choc, of sui kerwerken of 2 tabl. Eng. chocolade A 56 gram. X 01: 2 rants, tabaksartikelen (geen importsigaretten). Toelichting: De bonnen voor vleesch, melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 1 December a.s. Ditmaal ontvangen personen van 4 jaar en ouder wederom een kg. aard appelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van een kilogram per per soon, Is bestemd om een voorraad te vormen Men beware derhalve deze kilogram aardappelen. Ter compensatie van het lagen melkrantsoen in het Zuiden wordt wederom kaas beschikbaar gesteld op de inlegvellen A 14 en B 14, met op druk .Zeeland", „Noord-Brabant", „Limburg", „Gelderland". .,DK 353", ,,DK 368" of ,,DK 370". Voor de week van 2 tot en met December a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor de artikelen vleesch, melk, aardappelen, bloem, biscuits, zouti peulvruchten, tabak en versnaperingen Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Nov. a-s. van des middags 12 uur af worden gebruikt met uitzondering van de bonnen vooi vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met Ingang van 26 Nov. mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden der Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 315 of 411 voor vleesch er bon 316 voor aardappelen worden in geleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributiedienst te bepalen da gen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk en aard appelen. Op de bonnen T0I, X0I mogen in geen geval importsigaretten worden verkocht. Deze dienen te worden be waard totdat te zijner tijd een nieu we bon voor importsigaretten wordt aangewezen. De extra-vleeschbon. Voor het tjjdvak van 18 t.m 24 Nov. zyn aangewezen de bonnen 165 en 259 voor het be trekken van 100 gram vleesch. Een ze ar goed speelbaar brok levend tooneel. rijk aan drama, tische effecten, doortinteld te vens door den merkwaardigen, heldhaftigen humor, die zelfs in de moeilijkste omstandig heden de gevangenen der Duit schers geestelijk „op de been" hield, ziedaar een korte karak teristiek van „Oranje-hotel' een dramatische schets in 4 bedrijven van N.N. nr. 1057, waarvan Dinsdag in den Mid- delburgschen Schouwburg twee dagen na de première in den Haag de eerste opvoe ring werd gegeven, Critiek uitoefenen is gemak kelijk, maar het standpunt van waaruit men een normaal too- neelstuk pleegt te beoordeelen, geldt nu eenmaal niet voor een „dramatisch gedenkschrift" als Oranjehotel. Daarom geen cri- ticasterij, maar warme waar deering voor deze boeiende too. neelhuide aan allen, die hun verzet tegen den Germaan- schen onderdrukker bekochten met vaak vele maanden gast vrijheid in de beruchte Scheve- ningsche gevangenis, het Oranje-hotel. Den inhoud verraden wij niet. De auteur heeft een aan tal zeer verschillende typen een leeraar, een advocaat, een zwarte piet, een verrader, een student en een jongen Jood in een cel tesamen gebracht en laat den toeschouwer hun wel en wee mee beleven. De eerste drie bedrijven geven rake ty peeringen, anecdotische trou vailles, die overigens strikt historisch zgn, het vierde be- argf brengt den dramatischen climax en vormt ongetwijfeld het hoogtepunt van den avond. Het Zuid-Nederlandsche Too. neel, w. L o.: De Stichting Ver- eenigde Haagsche Spelers, onder directie van Pierre Bal- ledux, speelde dit stuk zeer knap, met als uitblinkers Nico de Jong, Pierre Balledux en Niek Engelschman. De tjok volle zaal, kennelijk geboeid en ontroerd, reageerde spontaan en zong aan het slot uit volle borst het Wilhelmus. De heer B. A. van Verre, di recteur van den Schouwburg, huldigde bij den aanvang Balie, dux met een krans voor het feit, dat hij van den aanvang af weigerde Kultuurkamer- cerisuur te aanvaarden. Zoo was de eerste normale avond van beroepstooneel na de bevrijding een volledig suc ces, dat verlangend maakt naar meer. G. B. Ten postkantore Middelburg zijn bereids maatregelen ge troffen om de post van het In- dië-vliegtuig bij aankomst zoo spoedig mogelyk te bestellen. LAATSTE NIEUWS ERNSTIGE ONRUST IN BANDOENG. Het is geruimen tyd betrek kelijk rustig geweest In Ban doeng, maar thans begint er ernstige onrust te heerscken. Blijkbaar zjjn de extremisten vastbesloten het werk van de Rapwi te belemmeren. Zij trachten de voedselbevoorra- ding af te snijden door de win keliers en de boeren te inti- mideeren. Er wordt nog steeds gemoord en menschen wegge voerd. De Europeesche bevolking van Bandoeng, die gedurende de afgeloopen maanden door de komst der geëvacueerden tot ruim 60.000 is toegenomen, bevindt zich in hoe langer hoe hachelijker parket gezien de met den dag stijgende terreur en verslechtering van den voedseltoestand. De huidige voedselvoorzie ning is slechter dan onder de Japansche bezetting, Intusschen maakt Bandoeng hoe langer hoe meer den in druk van een stad, die zich voorbereidt op straatgevechten, bijv. door de aanwezigheid van prikkeldraadversperringen met n-u-ailleurnesten by de voor naamste kruispunten der we gen, terwijl de ingangen der groote hotels en gebouwen door zandzakken beschermd zijn. De nieuwe tabakskaart in werking. Deze week zjju voor het eerst bonnen aangewezen van de nieuwe tabalis- en taöaksver- snaperingenkaarten. Bon T. 01 van .3 tabakskaart geeft recht o. 2 rantsoenen tabaksartike len. De volgende week zal van deze kaart wederom "en bon voor 2 rantsoenen ::Jen af gewezen. Van de gemengde kaart is oon X. 01, geldig erklaarcl voor 2 rantsoenen tabaksarti kelen. De volgc. ue week zal van deze kaart een bon voor versnaperingen geldig worden verklaard. Voor degenen, die akeen maa >epen, is van te ver- snaperirgenkaart oon V 01 aangewezen voor 100 gram 'hoco.ade oi suiu .erken. Van deze k"«rt zal de volgende week eveneens weder een bon worden aangewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1