PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Protest tegen de economische dictatuur. sasis: EB,.s:|sviïï»i aj-,. Proces in Neurenberg begonnen Nederlandsche troepen nog steeds niet op Java geland UIT DE PROVINCIE Nieuwe glans op oude glorie Middelburgs Abdij wordt in luister hersteld. Hoofdredacteur O. Ballintljn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M- L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre, C- Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKkNSCHE COURANT Donderdag 22 Nov. '45 188e Jaargang Nummer 191 ABONNEMENTSPRIJS 26 cent per week. t 3-20 per kwartaal, franco per post. 3-45 per kwartaaL Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per minimum per advertentie t 2— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475- Terneuzen Nieuwediepstraat 23 Postrekening 3593(10 Prov /eeuwsche Cjnirant^Mnldelbu^ Actie ging van Zeeuwsch-Vlaanderen uit. Het voorloopig comité van! de federatie van het bedrijfs leven ter bestrijding van de economische dictatuur hield Dinsdag te Amsterdam zijn eerste vergadering, welke zeer druk bezocht was door per sonen uit het geheele land. De heer L. Zijp zette uit een, dat iedereen het er over eens is, dat het huidige, bu- reuacratisch en autocratisch systeem niet kan blijven voort bestaan. Vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen is een oproep uit- fegaan tot de industrieelen egen de ambtelijke belemme ringen van het bedrijfsleven. Die heeft overal weerklank gevonden. Zoowel in Zeeland, een van de zwaarst getroffen provincies, als in Amsterdam, economisch de zwaarst ge troffen groote stad, wil men den muur van bureaucratie neerhalen. Zes maanden na de bevrijding had men mogen verwachten, dat het ambtelijk apparaat ingesteld zou zijn op het verleenen van hulp aan het bedrijfsleven. Integendeel, het is een kluister geworden. Deze kan alleen verbroken worden door een gemeenschappelijk verzet van het bedrijfsleven. Spr. bracht hulde aan de ambtenaren, die uitstekend werk verrichten. Tegen hen gaat de strijd niet. Maar het verweer gaat tegen de sfeer op vele ambtelijke bureaux, die meenen dat het bedrijfs leven er voor hen is. Men is gedwongen geworden lid te worden van de vakgroepen door de hulp van den be zetter ontstaan. Deze vakgroe pen zijn oppermachtig; in vorm, wezen en opbouw in strijd met de democratische gedachte van ons vereenigingsleven. De vak groep is als zoodanig onaan vaardbaar, omdat er nog steeds het „Führer-principe" heerscht. De voorzitter weet het alleen en beslist alleen. De leden hebben alleen de hun van boven af opgelegde contri butie te betalen. Vrije maatschappelijke orga- 'ïien moeten gevormd worden, die de taak van menig rijks bureau kunnen overnemen. Spr. gaf eenige krasse staal tjes hoe door bureaucratie kostelijk voedsel verloren ging. 15.000 kg. eipoeder is naar de mestva&lt gereden, dat is gelijk aan 1.050.000 eieren en een kapitaal van 75.000 en dat in den tijd toen er groot gebrek aan voedsel bestond. De bureaucratie kost millioe- nen aan belastinggeld. Deze actie is niet revolution- nair, maar wil herstel van on recht en de regeering helpen bij het verwijderen van alle overbodigen rompslomp. Besloten werd een telegram aan den minister-president en den minister van handel en nijverheid te zenden, om te protesteeren tegen de econo mische dictatuur van het be drijfsleven. De heer van der Zee uit Middelburg las een brief voor van den minister van handel en nijverheid die hierin mede deelde dat de geheele organi satie van het bedrijfsleven grondig zal worden bekeken. In afwachting daarvan moeten de vakgroepen hun werk voorzetten- De min. bestreed dat de vakgroepen schuldig zijn aan de sluiting van be drijven tijdens de bezetting en dat zij onvoldoende medewer king verleenen aan de herope ning van bedrijven. Het voorloopig comité heeft hierop uitvoerig schriftelijk geantwoord. Spr. deelde mede, dat het comité honderden be wijzen van instemming heeft Panamakanaal een zeestraat. In Washington worden plan nen onderzocht ora den stand van het water in het Pana- rnakanaai met de zee gelijk te maken. De atoombom maakt het kanaal met zijn vele sluizen uitermate kwets baar. Sommige experts zijn van meening, dat liet kanaal verbreed en de sluizen verwij derd moeten worden, teneinde doorgang aan groote vlieg tuigmoederschepen te verlee nen. Een dergelijk plan zou vele mlllioencn en vele jaren ar beid kosten. Het wordt ech ter als een vitaal belang voor de toekomstige verdediging van de V. S. beschouwd ROOFMOORD NABIJ OSSENDRECHT. Even over de Nederlandsch- Belgische grens ten zuiden van Ossendrecht, ter plaatse de Bladluis onder de gemeen te Kapelle, hebben Zaterdag nacht eenige gemaskerde ban dieten zich toegang verschaft tot de woning van de wed. Heylaerts, waar zij den inwo- nenden zwager, den 45-jarigen Jules Heylaerts, in koelen bloe de doodschoten. De wed. werd nadat men haar geld en sieraden had af geperst er was slechts wei nig geld aanwezig vastge bonden. Uit de vragen welke zij de vrcuw stelden kan wor den afgeleid, dat zij zich in het adres hadden vergist. Zij waanden een belangrijk be drag aan geld aanwezig als opbrengst' van pas verkocht vee. Deze verkoop had echter niet door weduwe H. doch door een familielid plaats ge had. OOG EN OOK. De Regeeringsvoorlichtings- dienst deelt ons mede, dat het feit, dat de afd. Oog en Oor van den Regeeringsvoorlich- tingsdienst een zelfstandig or gaan wordt, geen uitbreiding HET WERELDGEBEUREN Seyss Inquart is brutaal, Goering valt in slaap. Nieuws in een notedop Voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer is de volgende nomi natie aan H. M. de Koningin aange boden: 1. mr, J R H v. Schaik, 2, C. Smeenk, 3 mevr. A. E. J. de Vries- Bruins- Waarschijnlijk zal midden De cember de spoorverbinding Nijmegen. Arnhem. Utrecht via de spoorbrug bij Oosterbeek hersteld kunnen worden. Op 12 Nov. is het telefoonver keer tusschen Nederland en Dene marken geopend Met hulp uit Amerika wordt ge poogd het bekende Carlton-hotel tt Amsterdam, dat tijdens den oorlog zwaar werd beschadigd toen een Engetsch vliegtuig neerviel, te her stellen. Een deel is reeds officee heropend. Te Driebergen ia de Stichting f,Kerk en Wereld" officieel geopend met een rede van den minister van onderwijs, prof. dr. G. v. d Leeuw Aan luitenant-generaal tit. b. d. J. H. F graaf du Monceau is óp zijn verzoek met ingang van I Jan. a.s. eervol ontslag verleend ais oppei ceremoniemeester als groot-meester van het Huis van H. M. de Koningin en als kanselier der huisorden. Met ingang van den zelfden datum 'is hij benoemd tot opper-ceremoniemeester en grootmeester honorair. In Engeland is een schroefloos tweemotorig vliegtuig gestolen van hetzelfde type, waarmede onlangs het snelheidsrecord werd gebroken. -De V. S. tellen thans 140.000.000 inwoners. Tot burgemeester van Keulen is benoemd dr. Hermann Puender. die min. van buit. zaken was onder Brii- ning en na het verijdelde complot te gen Hitler in 1944 naar Dachau werd vervoerd. De postzegelverzameling van Roo sevelt, ter waarde van 100-000 dol' lar, wordt begin 1946 geveild. Het Kruppconccrn is nu geheet uiteengevallen. Het einde van deze machtigste wapenindustrie is een ver nietigde klap voor het Duitsche mi litairisme. In verscheidene steden van Iran woeden onlusten. De Russen laten niet toe, dat er troepen worden ge stuurd om de orde te herstellen. Oorlog kostte Amerika 290 milliard Terwijl Truman Dinsdag ver klaard heeft, dat de V. S. nog steeds atoombommen vervaar digt, natuurlijk uitsluitend voor experimenteele doeleinden en niet om als er eens ruzie komt oorlog te kunnen voe ren en aan die mededeeling toevoegde, dat hfl gelooft in een duurzamen vrede, terwijl in Frankrijk als de voorteeke nen niet bedriegen de Gaulle opnieuw kabinetsformateur zal worden en de crisis dus ten einde loont, is in Neurenberg het proces tegen de groote oorlogsmisdadigers Dinsdag be. gonnen. Daar zitten nu de Duitsche leiders". Hess is ongeschoren en staart voor zich uit, Goering maakt een matten indruk en valt soms in slaap, Keitel Jodl dragen armzalige unifor men zonder distinctieven, Frick schijnt nog te gelooven in een Duitsche overwinning en is opgewektAls geheel een armzalig stelletje, dat schuw is. Seyss Inquart is levendig en nieuwsgierig, Ribbentrop verbeten. Streicher kijkt bru taal rond, ieder tracht zich een houding te geven. De Britsche president Law rence opent de zitting. Naast hem zitten de Amerikaan Bi- dale, de Franschman Donne- vieu en de Rus Nichtchenko. De Rus geniet kennelijk van den aanblik van zijn aartsvij anden. Lawrence legt een korte verklaring af over de histori sche beteekenis van dit proces en dan wordt gedurende de rest van den dag de dag vaarding voorgelezen. Een lange reeks van de gru welijkste Duitsche misdaden wordt in woord en beeld (de film) vertoond voor de oogen van hen, die hier de beschaaf de naties vertegenwoordigen. Een zee van ellende moord, mishandeling, uithongering, uitmoording, terechtstelling, de brutaalste slavenarbeid. Schrij nend zijn de herinneringen aan de plaatsnamen Dachau. Mauthausen, Marseille, Parijs, Nancy, Vaien, Vught, Haarlem, Rotterdam, Brussel, Gent, Luxemburg. Cijfers, waarvan de volle beteekenis het men- schelijk begrip te boven gaat, worden genoemd uit het gebied der U.S.S.R. De zinnelooze ver woesting van steden en dorpen, den roof van kunstschatten, de waanzinnige overstroomin gen in Holland worden weer voor den geest geroepen. Eind loos lijkt de reeks misdaden die uren lang in het Engelsch, Fransch, Russisch en Duitsch wordt opgesomd. Uren, uren lang gaat dit voort. Goering leunt als een baliekluiver voorover op de ba- lustrade, Seyss Inquart is ge agiteerdMaar er komt geen einde aan deze lange aan klacht Zoo begon ongeveer dit pro ces, dat uniek is in de wereld geschiedenis en dat bevredi ging moet schenken aan het wereldgeweten. Hitier heeft zich aan zijn vonnis onttrokken, Goebbels ook, maar de anderen staan hieT tegenover hun rech ters. Zij zullen hun straf niet ontgaan. De belangstelling voor het Êroces is geweldig, ook van 'uitsche zijde. En met span ning wordt gewacht op het ver hoor der verdachten, die dan rekenschap zullen moeten af leggen van hun daden. ternationale contrólecommis- sie voor de atoomenergie reeds in Januari zal plaats hebben en verder, dat thans mededeeling is gedaan van de kapitalen, die Amerika aan de oorlogvoering heeft geofferd. De oorlog kostte den V. S 290.000.000.000 doUar (290 milliard), terwyl het totaal der staatsuitgaven 323 milliard dollar bedroeg Ten slotte dient vermeld, dat de geallieerde bestuurs commissie in Duitschland be sloten heeft om de 7% millioen Duitschers, die uit Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Polen werden verdreven in de Duitsche bezettingszóne op te nemen. Het belangrijkste verdere buitenlandsche nieuws stipten wij in den aanhef van dit overzicht reeds aan. Er dient echter nog vermeld te worden, dat de instelling van een in- NIEUW FRANSCH KABINET GEVORMD. Generaal De Gaulle is ge slaagd in de vorming van een nieuwe Fransche regeering. Hy zal zelf optreden als hoofd van de regeering en zal tevens op perbevelhebber van het leger zijn en de leiding op zich ne men van de nationale verdedi ging. H\j zal hierin worden by. gestaan door een minister voor iet leger: Miehelet (M.R.P.) en een minister voor de wa pening: Tillon (communist). Binnenlandsche zaken is in handen van Tixier (soc.) en Buit. zaken: Bidault (M.RP.). 'fc Kabinet telt o.m. 5 socialis ten, 5 leden van de M.R.P., de partij van de Gaulle en 5 com munisten. De communisten be. zetten den. economischen sector daar de portefeuille van nat. volkshuishouding, industrleele productie, arbeid en bewape ning in hun handen zijn. Verbetering extra rantsoenen bijzonderen arbeid. De omstandigheden der voed. selvoorziening in ons land zijn zoodanig verbeterd dat er thans toe kan worden overge gaan een aanvang te maken met de herziening van de z.g. extra-rantsoenen voor arbei ders, die zwaren dan wel zeer zwaren arbeid, langdurig werk en nachtarbeid verrichten. Deze herziening heeft voorshands voornamelijk betrekking op de groep arbeiders, die zeer zwa ren arbeid verrichten. De rant soenen van deze groep komen thans op een peil, waarmede ongeveer het physiolcw minimum wordt bereikt. Hier bij is rekening gehouden met de mogelijkheid voor groepen arbeiders bonloos warme maal tijden te verkrijgen. Churchill gaat critiseeren. De conservatieve oppositie, onder leiding van Churchill, zal komende week een motie in dienen, waarin critiek zal wor den geleverd op de Britsche labourregeering, ter zake van haar nationalisatieprogram, tekortkomingen in de binnen landsche politiek, buitengewoon hooge staat van onkosten en haar bel ei', ten opzichte van het huisvestingsprobleem en de demobilisatie. Dit zal de eerste motie van critiek zijn sinds de labourregeering aan het bewind kwam. en nieuwe incidenten. Gebruiken Indiërs oorlogsgas? In Batavia is Dinsdagavond wederom vrij hevig gevochten. In Soerabaja bieden nog altijd 20.000 goed georganiseerde In diërs verzet tegen de Britten. Zij zijn ruim bewapend. De In dische verliezen zijn zeer groot. Dat er geen snellere voortgang wordt gemaakt verklaren de Britten met de mededeeling, dat zy menschenlevens willen sparen- vooral van de vele burgers in het strijdgebied en dat zij de stad niet te veel wil len beschadigen. Semarang is door de Britten gebombardeerd. De toestand in Bandoeng en Magelang is gespannen. In Batavia zouden volgens een Britsch officier de Indiërs oorlogsgas gebruiken, dat zij in flesschen naar hun tegenstanders werpen. Te Ma gelang zijn 8 R.K. geestelijken door de Indiërs vermoord. De extremisten protesteeren tegen de „incidenten" te Ba tavia en het kabinet-Sjarir heeft verklaard, dat Indone sië bereid is lid te worden van de organisatie der Ver. Vol- Luit.-kol. Frowyn, de verbin' dingsofficier tusschen het Ne derlandsche en Ned. Indische leger, is te Batavia aangeko men. Hij verklaarde, dat de Britten nog steeds weigeren toestemming te geven om Ne derlandsche troepen op Java te landen. De verzoeken der Ne derlandsche regeering bleven zonder resultaat. NEDERLANDS CHE INHEEMSCHE SOLDATEN UIT BATAVIA. Volgens een officieele Brit sche verklaring zullen op be vel van het geallieerde opper bevel alle inheemsche soldaten, behoorende tot het Ned- Ind. leger, uit Batavia verwyderd worden in verband met het uit breken van ernstige onlusten en wanordelijkheden. Voorts wordt daarin ver klaard dat Britsche troepen thans van Magelang terugge trokken worden om elders een gelijksoortige taak te vervul len, (Verb, bericht). Britsche officieren op het geallieerde hoofdkwartier te Batavia hebben verklaard, dat er geen gevaar bestaat voor verlies van contróle over de situatie- ondanks het feit, dat er van veel plaatsen berichten binnenkomen over onlusten- Tot j.l. Zondag zyn er op Java aan Britsche zijde 85 dooden gevallen, 296 gewonden en 172 vermisten. Eisenhower Chef Staf der Ver. Staten. President Truman heeft ge neraal Eisenhower benoemd tot opvolger van generaal Mars hall als chef van den staf der Vereenigde Staten. Loonregeling voor het bouwbedrijf. Het college van rijksbemid delaars heeft een bindende re geling van loonen en arbeids voorwaarden voor het bouwbe drijf vastgesteld, ingaande 12 Nov. jl. Het aantal gemeenteklassen is daarbij teruggebracht tot 6. De door den oorlog zwaar- geteisterde gemeenten zijn tijdelijk geplaatst in een hoo- gere klasse. De duurtetoesla- gen daarentegen vervallen. De loonen varieeren van 90 ét. maximum tot 62 ct. mini mum. Bij arbeid in tarief of accoord mag daar slechts 10 boven uit worden gegaan. De loonen voor de schilders zijn met ingang van lenzelfden dag hiermede gelijkgemaakt. Indië-vliegtuig Vrijdag thuis. Het Indië-vliegtuig is op zyn terugreis in Cairo aangekomen. Daar zal men een dag blijven om de repatrieerende passagiers in de gelegenheid -te stellen de noodige kleeding uit de voor raden, die daar speciaal met dit doel gereed liggen, aan te schaffen. Vrijdag verwacht men de ,,Skymaster"t die 216 kg. post aan boord heeft, te Amsterdam terug. Aan de grens ingehouden gelden worden vergoed. Repatrieerende Nederlanders kunnen nu vyandelijk papier geld invoeren op voorwaarde dat dit aan den Staat wordt overgedragen tegen een ver goeding in Nederiandsch geld. De koers zal binnen enkele da- ?en worden bekend gemaakt. evens wordt de terugbetaling van ingeleverd Nederiandsch geld geregeld. O. a. zal over legging van een bewijs van politieke betrouwbaarheid wor den verlangd, tot welk doel P.O.D.'s in afwijking van de thans daarvoor geldende rege ling, dergelijke bewijzen aan ide betrokken gerepatrieerden zullen verstrekken. jiiii«iii#iiii«iii#iii»iiii«iii»iiii#iiii#ii „Canadees" rookte Rhodesia. 5 Dezer dagen vervoegde zich aan het distributiekantoor te Hoorn een Canadeesch ma- 0 joor, die vertelde, dat in den loop der volgende week 120 meisjes uit Brussel ter op- 0 leiding bij vliegertroepen te Hoorn zouden worden gehuis- 0 vest. 12 Canadeesche instruc- 0 teurs zouden hen vergezellen. 0 Voor deze instructeurs waren rantsoenbonnen voor sigaret- 0 ten vereischt. De „Canadees" legitimeerde zich en deelde tij- 0 dens een genoeglijk praatje met de distributieambtenaren kwistig sigaretten uit. Het viel een der ambtenaren op dat de „majoor" Rhodesia-sigaretten rookte Daar het den distribu- tie-ambtenaar bijzonder on- waarschijnlijk voorkwam, dat een Canadeesch majoor deze Nederlandsche sigaretten zou 5 rooken, waarschuwde men de politie, die at spoedig con- X stateerde hier met een ge- 5 raffineerd bonnenhandelaar en X oplichter te doen te hebben. X De man. een Tilburger. is X in verzekerde bewaring ge- X steld. DOODELIJK ONGELUK. Op den rijksweg te Krab- bendijke had een ernstig onge luk plaats. Een militaire auto, waarin eenige lifters zaten, slipte door de gladheid van den weg en kwam tegen een boom terecht. De heer K, uit Vlissingen, een der lifters, is aan zijn verwondingen over leden, terwijl de anderen zwaar gewond naar het ziekenhuis zyn vervoerd. SCHORE EN VLAKE WE NS CHEN ZELFSTANDIGHEID. De oud-leden van den voor- maligen gemeenteraad van Schore en Make, en de heer M. in 't Aker namens de burgerij' hebben aan Ged. Staten van Zeeland een adres gezonden, waarin verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat de samenvoeging der gemeente bij Kapelle en Kruiningen, wel ke per 1 Jan. 1941 is ingegaan, ongedaan gemaakt wordt en aan de gemeente Schore er Vlake haar vroegere zelfstan digheid terug te geven. Benoemd tot Commissaris van den Polder Walcheren voor den ongebouwden eigen dom, mr. J. A. Dumon Tak te Middelburg; tot Commissaris van den Polder Walcheren voor den gebouwden eigendom L. Jan- se de Jonge te Middelburg. Met ingang van 19 Nov. is tot onderwijzer aan de R.K. school te Middelburg benoemd de heer K. de Rooij te Vlis singen. De heer L. W. de Bree uit Middelburg is benoemd tot leeraar-geschiedenis aan de R. H.B.S. te Oostburg. Naar wij vernemen is mr. A Meerkamp van Embden, de N S.B.-burgemeester van Middelburg- in verband met zijn gezondheidstoestand toegestaan, om 't interneeringskamp Mili tair Hospitaal M'burg te ver laten en zich met huisarrrest naar zyn woning te begeven. Dinsdagavond ging het ge meentebestuur van Middelburg de Zaansche U.V.V.-meisjes met hun leidster, Zr. N. Feek- man, officieel in hun woonschip verwelkomen. De burgemees ter, vergezeld van zijn echtge- noote, den wethouder van Soc. Zaken, den heer A. J. Beren pas en den heer J. C. F. van Kamer, directeur van het Gem. Bureau voor Soc. Zaken, hield een hartelijke welkomst toespraak. Van de zijde van de Middelburgsche U.V.V. was om de voorzitster, mevr. A. BattenPaarlberg, aanwezig. De Commissaris van politie te Middelburg wijst alle weg gebruikers, fietsers, automobi listen enz. erop de verlichting van him voertuigen te contro leeren, niet in het minst in hun eigen belang en veiligheid. Po litie en marechaussee zullen ook de noodige aandacht hier- win* Ik heb thuis een granaat. In een dorp, ergens in Noord-Bra bant, hield men eenigen tijd geleden voor ongeveer 500 kinderen een le zing over de gevaren van oorlogstuig en munitie- Na aftoop werd den Jeugdigen toe hoorders gevraagd, wie er niet van dat „spul in huis had. Drie vingers gingen de lucht in. De overige 497 hadden dus blijkbaar iwel spul. Er werden huiszoekingen verricht. En wat er te voorschijn kwam, kon nog niet op 3 groote Amerikaansche trucks geladen worden. Er was een klein kanon bij, met bijbehoorende projec tielen; verscheidene mitrailleurs, even eens compleet met munitie; een groot aantal zeer explosieve pantservuisten; ontelbare handgranaten, waa sommige gevuld met fosfor mosterdgas; bijna 200 geweren vele emmers buskruit Een van de bezitters, zegge schrijve negen jaar oud, wiens hand door een onfortuinlijk experiment reeds deerlijk was verminkt, vertelde, dat hij tezamen met zijn even oude vriendje '3 avonds gewoonlijk met zijn mitrailleur schietoefeningen hield. Wat is interessanter en dapperder dan het spelen met munitie. Maar wat ook gevaarlijker?! Want het spel is veel echter dan de jeugdige Indianen en roovers wel den den. En ook in het straks drooggeloo- pen Walcheren zullen hun ouders hen er niet eenmaal, maar hij herhaling op moeten wijzen, dat zij van alles, wat ze in het drooggekomen gebied vinden, moeten afblijven. Tot dat zij weten, waar ze aan toe zijn en niei meer de opmerking maken van dat kleine jongetje, dat zei: ,.fk heb thuis een granaat en als ik daar nou een klap opgeef, vlieg ik dan werke lijk de lucht in?" Er wordt gewerkt, er groeit alleen de muren nog stonden, 3 3 ia geheel klaar, eveneens het verlengde ervan, het voorma iets schoons.' Toen de Middelburgsche Ab dij in Mei 1940 door brand verwoest werd, bleven van de vele gebouwen alleen de mu ren overeind staan, en ontdaan van hun daken en vloeren, vormden zij een labyrint van smalle hooge binnenplaatsen, waar daags na den brand ma gere rookspiralen nog langs de geblakerde kozijnen kron kelden en de radiatoren van de verwarming ergens in de hoogte aan hun verwrongen ~"~ten hingen. >ok nu lijkt het grootste deel van het Abdijcomplex nog op een verzameling leege doo. zen. Maar de tijd is er reeds overheen gegaan. De muren, waartegen vroeger kostbare gobelins hingen, zijn green ge worden en tusschen de gebar sten traptreden en in de hoe ken van de zalen groeit malva en decimeters hooge vlier. De plaats, waar eens het bestuur van Zeeland zetelde is in een vredigen tuin herschapen. Herleving. Maar tusschen het getjilp van de musschen door klinkt een regelmatig geklop; het ge luid van de steenhouwerij, die in de Kruisgang gevestigd is, van de dakspanten een scherpe hamerslag, want de Abdij wordt herbouwd. Reeds van kort na de verwoesting tot op heden is de Rijksgebouwen dienst, met soms meer, soms minder werklieden, aan het herstel bezig geweest. Aansluitend oij het stuk, dat onbeschadigd is gebleven, het Rijksarchief tusschen Burg- en Balanspoort, is men met de restauratie begonnen. De beide torens ter weerszijden van de Balanspoort werden van een nieuwe spits voorzien, terwijl één ervan bovendien ingrij pend werd gerestaureerd. Het poortgebouw zelf, waarvan lige brandweerhuis, dat ein digt in een hoogen gevel, waar. bovenin eens* een bel zal han gen- Hiernaast wordt thans, eveneens in den oorspronke- lijken vorm, een gebouw opge trokken, dat de bestemming heeft van restaurant. Lagere huizen op den hoek van St. Pieterstraat en Balans zullen het rijzige van de Abdij- gevels nog meer accentueeren. 33 de plaats van Hotel de U, komt een nieuw gebou wencomplex, welks stijl echter bij die van de Abdij zal aan- iassen, dat doorloopt tot aan le St. Pieterstraat en voor de Prov. Griffie bestemd zal zyn. Het sluit aan bij het eveneens gespaard gebleven Notaris- Ook de woning van den Com. missaris aan de overzijde van het plein, zal in dezen aange tasten stijl worden opgetrok- len. De poort, uitkomend op den Burg, moet om verschil- lende redenen kleiner en zon der gewelf worden hersteld. Herstel van het oorspronkelyfee. Ook op vele andere plaatsen wordt er met deze ingrijpende restauratie winst geboekt, doordat onderdeelen van ge bouwen, die in den lcop der tijden door verbouwingen of onoordeelkundige vernieuwing werden verminkt, hun oor spronkelijk voorkomen her krijgen. Uitgaande van kleine aan wijzingen, een groef in den muur, een andere steensoort, moet men wat sinds lang ver dwenen was, reccnstrueeren. want teekeningen van de Ab- ry-gebouwen bezit men. op een paar schetsen na. niet- Schietlood en waterpas uit den booze. In het algemeen wordt met groote nauwkeurigheid te werk gegaan, waar het handhaven of herkrijgen van het oude en eerbiedwaardige voorkomen van de Abdy geldt. Schietlood en waterpas zyn voor het bui tenwerk dan ook uit den boo- Dientengevolge helt een der torens naast de Balans poort 40 cm. en de hooge gevel van het brandweerhuis nog meer. Ook door het zorgvuldig gebruik van oude en de juiste soort steen voorkomt men het hinderlijk strakke en nieuwe in de gerestaureerde gedeel ten. De steen voor het herstel van de Abdij is voor een ge deelte uit het puin van Mid delburg afkomstig, voor een deel in andere deelen van het land opgekocht De nieuwe steen, die voor de binnenmuren wordt gebruikt, heeft men indertijd voor grij- perige Duitsche handen weten te beschermen door oude steen om de tassen nieuwe steen op te stapelen. Ook de andere materialen zijn, opgeslagen in ontelbare donkere hoekjes, aan deze handen ontkomen. Het eindresultaat. Wanneer men een kijkje neemt in het gedeelte, dat nu klaar is, en door den techni- schen uienst van den Polder Walcheren gebruikt wordt, staat men verrast Eiken zol deringen met zware gespleten balken, glas en lood raampjes, die niet altijd heelemaal recht zijn, oude uitgesleten oranje kleurige tegels en gekalkte wanden. Het is nieuw en toch weer oud. Het is met eindelooze zorg hersteld. Het zal waarschijnlijk vele jaren duren, voordat het her stelde deel eenigen omvang zal hebben aangenomen. Maa; wanneer men doorgaat met op deze wyze te restaureeren. sa: al weer reg kom, dat wil zeg gen in dit geval niet al t< recht en strak, en in alle nieuwigheid weer eerbiedwaar dig oud. In een Maandagavond te Missingen gehouden ledenver- lering der Geref. kerk deed Wiersinga van Leiden. vroeger predikant der Ger. kerk aldaar, vesehillende mededeo lingen over den toestand op de zendingsterreinen in Indiè. De kerk der Javaansche Chris tengemeenten heeft onder den grooten druk volkomen stand gehouden en de gemeenten zyn nog gegroeid, vooral de Chineesche Chr. kerk. Nederlandsche zendelingen en zendingsvrouwen werden al spoedig naar concentratiekam pen gezonden en hebben daar vooral veel honger geleden. De vrouwen moesten zwaren veld arbeid verrichten en werden geslagen. Velen zyn om het le ven gekomen. Verder besprak hij wat in bezettingstUd in ons land voor de zending is ge daan. Vele missionnaire predi kanten, artsen en verpleeg sters staan gereed naar Indie te vertrekken. Onder de ver pleegsters bevindt zich ook mej. E. Geljon uit Vlissingen. In Baam zal 1 Dec. een zen dingscentrum worden gesticht, van waauit de geheele Geref. zendingsarbeid wordt gestimu leerd. Tot secretaresse van den directeur is benoemd mej. S. Leijnse te Vlissingen. Voorschoten adopteerde Domburg. Onder het motto .Domburg dankt Voorschoten" zal het gemengd- en kinder koor „Beatrix" een uitvoering geven in Voorschoten van de „Vredescantatj 19401945", woorden en muziek van den directeur, den heer A. Bosdijk. Met de 79 koristen gingen ook enkele comitéleden Woens dag op reis. Er wordt op 2 achtereenvolgende avonden telkens 2 maal gezongen in een reeds volgeboekte zaal. De le den ontvangen logies bij par ticulieren, maken Vrijdag een trip naar Den Haag en nopen Zaterdag terug te keeren. Vermogen drukkers „Zeeuwsche Stroom" verbeurd verklaard. Het Tribunaal te Goes deed Woensdag uitspraak in de zaak tegen den 53-j A. en den 63-j. W. Siepman, drukkers van de „Zeeuwsche Stroom" en andere N.S.B.-lectuur. Het Tribunaal bracht één vonnis in beide zaken uit en kwam tot de conclusie dat verdachten lang genoeg geïnterneerd zijn geweest, doch dat hun geheele bezitting aan gebouwen, per sen enz. moet worden verbeurd verklaard, evenals de winst die tijdens het beheer van de zaak is gemaakt, terwijl verd., die op vrije voeten werden ge steld, nimmer meer het druk- kersbedrjjf mogen uitoefenen. J. C. Verlinde, 40 j., Souburg, 1% j. interneering en in bew. stelling; G. de Rijke, 38 j., Vlis singen, verb, verklaring van 2 rnwielen. Alleen ontzegging recht tot het bekleeden van ambten en uitoefening van actief en pas sief kiesrecht werd opgelegd aanJ. L. v. Hove, 36 j., Veere; P. E. A. von Heimburg, 47 j„ Middelburg; L. J. Götzen, 55 j., Veere; B. Dentz, 54 j.. Middelburg. Voor de laatste tevens verb, verkl. vermogen tot 3000. Geheel vrUgespro- ken werden A. P. de Leeuw, 22 j„ Middelburg; F. Geldof, 53 j„ Serooskerke en J. de Rijke, 33 j., Middelburg. RECHTBANK MIDDELBURG. Voor de Middelburgsche rechtbank werd tegen den 23- j. bakkersknecht J. C. D. te Middelburg 6 mnd. gev. straf voorw. met 3 j. proeftyd onder toezicht van de R.K. reclas- seering geëischt, wegens dief stal van een hoeveelheid sui ker van de N.V. van der Harst. De 19-j. kok H. R. R. uit 's Gravenhage, thans gedeti neerd, die 3 stel autobanden wegnam en hielp bij bovenge noemden suikerdiefsta 1 hoorde 4 mnd. gev. straf met aftrek Ivoorarrest tegen zich eischen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1