PROVIMCIALE ZEEUWSCHE COUDAMT Indrukwekkende Troonrede Begin van het proces Neurenberg. Slachtoffers van verzet en onderdrukking herdacht Zorg over ontwikkeling op Java. Geen wraak „MIJN VERARMDE LAND" Zorg over Indië Batavia geen tweede Soerabaja Wederopbouw en sociale voorzieningen Hoofdredacteur G. Ballintljn (met redactioneclc medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer.1 Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B- A. van Verre. C. Zwagerman. M'burg, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Woensdag 21 Nov. '45 IBRe Jaargang Nummer 190 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3.20 per kwartaal, franco per post. t 3.45 per kwartaaL Losse nummers 5 cent. ADVEK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 1Ü (2 lijnen i. Middelhurg Lnndensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: TurlkaUe 15. teleio-oi 2475. Terneuren Nieuwediepstraat 23. Postrekening 3593|Ki Prnv_Zeeuwsciie_ irant. Middelburg. Koninklijk woord Een stem, die in de zwarte jaren van nood en ellende zoo vaak als milde vertroosting en in haar eenvoud ontroerende ■bemoediging vanuit Londen tot ons overklonk, heeft gis teren gesproken voor onze volksvertegenwoordiging, dus voor ons volk. En er zal wel niemand geweest zijn, die, haar beluisterend, niet gegrepen werd door haar warme bewo genheid bij het herdenken dergenen, -die, zichzelf weg cijferend, "met grootste offer brachten voor het Nederland van hun droomen, die met eer- b|fcd werd vervuld, toen deze stem in strakke lijnen schetste, wat voor de toekomst van land en volk zal worden ge daan. Deze troonrede was een koninklijk woord. Zie, wy staan voor een afgrond, wij zijn berooid, beroofd, gemar teld en geplunderd. Wij heb ben niets dan onze naakte handen om wat verwoest werd weder op te bouwen. Wij zul len zware offers moeten bren gen voor de herleving van het land, dat eens ,,het gezegendst, het schoonst was op aard". Van dit besef is deze troon rede doortrokken en daardoor wordt zij tot een ernstig ver maan in een tijd, die nog im mer een tijd is van nood. Een vermaan, dat wij onszelf zullen moeten wegcijferen, ons dienst baar zullen moeten maken aan wat het belang is van vaderland en volk, dat wij de hand aan den ploeg moeten «laan, en moeten dienen. Toen Churchill in 1940 als minister-president naar voren trad, zei hij in allen eenvoud: .,Ik heb niets te bieden, dan bloed, zweet en tranen". Het Engelsche volk huiverde, maar volgde hem vastbesloten, ter wille van het behoud van alles wat dit volk dierbaar was. Hier wordt van ons dienst baarheid gevraagd, verant woordelijkheidsbesef en een dracht. Laat ons die geven. Soms krijgt een mensch in deze dagen heimwee naar den tijd, waarin wij mateloos ver langden naar de vrijheid en met een brok in de keel dachten aan hetgeen wij zouden doen als die vrijheid weergekeerd zou zijn; de tijd, waarin wij slechts één hunkering kenden: te mogen offeren, na de ver drijving van den gehaten on derdrukker. voor de toekomst Van ons volk den tijd, waarin er zulk een schoonen eenheid Was. Het is anders geworden. De eenheid schijnt onbereikbaar ver. Het offeren is moeilijk, als anderen slechts eigenbe lang dienen. Als vele dingen aanleiding geven tot bittere critiek. Maar dat het zoo an ders is, dan wij droomden, is eigen schuld. Dit koninklijk ■woord maant tot bezinning en is een roep om eendracht. Moge het verstaan wordenl Moge het vrucht dragen en een ommekeer inluiden! Op dat Nederland herrijze en de nood van dezen tyd weer wijke van ons volk. De Fransche regeerintjscrisis Het is duidelijk, zoo meldt Harold King, Reuters corres pondent, dat het besluit van de constitueerende vergade ring van hedenmiddag feitelijk de Fransche regeerings-crisis niet oplost. De toestand is hedenavond, aldus, dat het thans de taak van generaal de Gaulle en van de communis ten is om een basis van over eenstemming te vinden ten- ding der communisten jegens einde de sterk vijandige hou- fïe Gaulle te overwinnen en wellicht het voornemen van de Gaulle te wijzigen om aan de communisten niet een der drie sleutelposten in het ministerie toe te vertrouwen. Nader wordt vernomen dat In de volgende zitting van de assemblee a.s. Donderdag, de motie van de socialisten in behandeling zal komen be treffende vorming van een grondwetcommissie van 44 personen voor het ontwerpen van een nieuwe grondwet. Na de zitting heeft Felix Gouin zich naar de Gaulle begeven om hem van het be sluit der assemblee in kennis te stellen. Officieel is bekend gemaakt dat het internationale mili taire tribunaal Dinsdagochtend om 10 uur zou bijeenkomen. De moeilijkheid, ontstaan door de Russische mededeeling, dat de Russische officier van jus titie, Rudenko, ziek is en niet in staat is de eerste dagen aanwezig te zijn, Ls opgelost. Rudenko heeft namelijk zijn assistent, kolonel Prokovsky, benoaAd tot zijn plaatvervan ger \w>r de dagen, waarop hy zelf niet aanwezig kan zijn. De veiligheidsmaatregelen in en buiten het gerechtsgebouw zyn aanzienlijk verscherpt. De Duitsche werkmeisjes moesten by het binnentreden en het verlaten van het gebouw hun tasschen laten onderzoeken. Plannen tot herstel der welvaart Oproep tot eenheid H.M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag bij de opening van de zitting der voorloopige Staten-Generaal de volgende troonrede uitgesproken Leden der Staten-Generaal, Gevoelens van diepe bewo genheid mengen zich met die van vreugde en erkentelijkheid nu ik na zes jaren van bittere scheiding weer in uw midden verschijn. Leed en ontbering, nederlaag en ontreddering, maar ook of fervaardigheid en heldenmoed kenmerkten de donkere jaren der Duitsche furie. In smart gedenken wij de tienduizenden Joodsehe landgenooten, die werden gemarteld en ver moord. millioenen Nederlan ders en Indonesiërs, wier vei ligheid bedreigd, wier levens kracht verteerd en wier zede lijk oordeel werd aangetast. Wij gedenken daarnaast het verzet tegen den vijand, dat sterke krachten wekte en dat ons thans onze vrijheid als een recht doet aanvaarden. Lijden en strijden werkten ook ten zegen. Wij werden ontvanke lijker voor geestelyke bezin ning, meer bereid tot offers, dieper bewust van onze saam- hoorigheid en vaster besloten onze roeping als natie te ver staan. Te midden der verwoesting liggen hier de krachten voor herstel en vernieuwing en wij gorden ons tezamen aan om de verworvenheden te bewaren en de zwakheden te overwinnen. Te duur hebben wij onze vrijheid gekocht dan dat wij haar nu zouden misbruiken of verspillen. Daarbij denk ik aan de dui zenden, die vielen in den strijd om het vaderland, hetzy in onze krijgsmacht, op de koop vaardij, of in het verzet. Moge hun offer inspireerend werken op hen, die gespaard bleven. Met groote voldoening zie ik de succesvolle krachtsinspan ning gericht op de noodvoor ziening in de geteisterde ge bieden en op het. herstel van verkeer en industrie. Wjj zyn dankbaar voor de redding van Walcheren en van de Wierin- germeer, dankbaar ter wille van deze getroffen landstreken, maar bovenal, omdat zij het symbool zyn van herwonnen kracht. In mijn radiorede van 20 Maart 1941 riep ik u allen op tot gezette overweging van herzieningsplannen op staat kundig gebied, waarbij met de veranderde omstandigheden met de opgedane ervaringen zou zyh te rekenen. Met groote vreugde consta teer ik. dat deze oproep grooten weerklank heeft gevonden. De plannen van velen, ge smeed in den bezettingstijd, breken zich thans een weg naar hun verwerkelijking. Zij om vatten niet alleen hervormin gen op het staatkundig bestel, maar zijn ook gericht op een nieuwe vormgeving van het maatschappelijke en cultureele leven. In deze worsteling worden de krachten gesterkt en ge bundeld welke thans den aan val hebben ingezet tegen norm loosheid en ontwrichting. De overheid heeft bij dit al les slechts een beperkte taak en haar arbeid is alleen dan vruchtbaar, wanneer zij de ac tiviteit der burgers in kerk en gezin, zoowel als in andere le vensverbanden positief waar deert. De buiienlandsche politiek Ten aanzien van onze be trekkingen met het buitenland valt in de eerste plaats met groote waardeering te gewa gen van den steun, dien wij na ue bevrijding uit verschillende landen in onzen tijdelyken nood ondervonden. De roof, geduren de de bezetting op ons volk gepleegd, heeft een afhanke lijkheid op velerlei gebied ten gevolge gehad, die voorloopig onze internationale handelsbe trekkingen sterk beïnvloedt. Moge de eendrachtige vredes inspanning van ons volk dit tij weldra doen keeren. Met de verbonden landen zijn de be trekkingen hartelijk, in weer wil van de moeilijke problemen, die gezamenlijk moeten worden opgelost en waaromtrent, naast veel overeenstemmend inzicht ook verschil van meening mo gelijk is. De totstandkoming van de Vereenigde Naties wettigt de verwachting, dat deze nieuwe poging tot vrede door organi satie en overleg ook in moei lijke omstandigheden met kracht zal worden volgehou den. Ook al zijn niet al onze wenschen ten aanzien van de ze organisatie bevredigd, toch mijn regeering met kracht haar medewerking verleenen aan de voorbereiding en wer king van alle organen der Ver. eenigde Naties. Met betrekking tot den ge slagen vijand spant de regee*- ring zich in, onze belangen overal, waar zulks mogelijk is, met de meeste kracht te be pleiten. In Duitschland ving de Nederlandsche militaire missie haar arbeid aén, terwyl het eveneens tot tevredenheid stemt, dat Nederland is ver tegenwoordigd in het advisee- rend comité voor het Verre Oosten, dat te Washington zetelt. Nederland dient in staat te zyn in internationaal verband naar vermogen bij te dragen tot de handhaving van de rechtsorde. Daartoe zal met kracht worden gewerkt aan den wederopbouw van de Ko ninklijke Marine, welke in den oorlog zulke zware offers bracht, terwijl de Koninklijke Landmacht op doeltreffende wijze wordt georganiseerd. Maatregelen zijn in voorberei ding ten einde in het voorjaar van 1946 een jaarklasse dienst plichtigen in werkelijken dienst op te roepen. Ten behoeve van de ontwik keling van de militaire en van de burgerlijke luchtvaart wordt een centrale dienst ingesteld, die alle gemeenschappelijke be langen zal behartigen. Herstel van den rechtsstaat. Het is mij een behoefte uiting te geven aan het ernstig stre ven mijner regeering, om Ne derland te doen herleven als een. rechtsstaat, waarin rechts zekerheid en vertrouwen in de rechterlijke organen volledig zullen zijn hersteld. Een snelle en rechtvaardige berechting van de politieke de linquenten beschouwt de regee. ring als een dringende zorg. Het ligt in het voornemen om de bevoegdheden tot opsporing en aanhouding op dit gebied weldra toe te vertrouwen aan de normale politieorganen. De herziening van de finan- cieele verhouding tusschen het ryk en de gemeenten heeft de bijzondere aandacht der regee ring. Herstel van de financi- eele zelfstandigheid der ge meenten als einddoel staat hierbij voor oogen. Het vraag stuk der gemeentelijke indee ling heeft mede haar aandacht. 2'/2 liter petroleum. De bonnen 169 en 269 der bonkaarten Kr 512 geven van 21 Nov. t.m. 24 Dec. 1945 recht op het betrekken van 2% liter petroleum. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk, dat de petroleum niet overal direct verkrijgbaar zal zijn. Vóorinlevering der bonnen is echter niet toegestaan. Detaillisten dienen deze bon nen in veelvouden van 40 stuks bij de distributiediensten in te leveren. Schoenreparatiebon. Bon 02 van de Lederkaart is met ingang van 21 Nov. 1945 tot nader aankondiging geldig voor het doen- repareeren van schoenen met 25 gram leder, met inachtneming van de be kende bepalingen. Minister Meynen naar Engeland. De min. van oorlog mr. J. Meijnen is gisteravond via Hoek van Holland naar Engel land vertrokken teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de opleiding der Nederlandsche militairen van de expeditionnaire macht. Sovjet-antwoord onvoldoende. Noel Baker, de briische mi nister van staat, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een desbetreffende vraag medege deeld dat minister Be vin het antwoord van de Sovjet unie op het Britsche protest over de handelsovereenkomsten tusschen Hongarije, Roemenië en de Sovjet-Unie niet voldoen, de acht en dat hij er bij de Sovjet-regeering op aandringt hem den volledigen tekst van de overeenkomst te verschaf fen. Bevin overweegt thans De financieele toestand ken merkt zich door de noodzaak van zeer groote uitgaven. Voor myn verarmde land, dat reeds onder een zeer zware staats schuld gebukt gaat, beteckent dit alles een centenaarslast. Het streven zal er by voortdu ring op zyn gericht een doel matige besteding der gelden te verzekeren en de onvermjjde- lyko heffingen zoo billyk mo gelijk te verdeelen. De zuivering van het geld wezen zal ten spoedigste door een gezondmaking van de be- grooting worden gevolgd. Door het opnemen van buitenland- sche leeningen zal het tekort op betalingsbalans worden aan gevuld, tot deze door een her vatting van den uitvoer en van het internationale dienstbe toon weer in evenwicht zal komen. Een overzicht van 's lands fi nanciën en ingrijpende belas tingplannen, die er mede op gericht zullen zijn om de loo- pende lasten op het bedrijfs leven te^ verlichten, zullen bin nenkort aan de volksvertegen woordiging worden aangebo den. De regeering is voornemens het gelukkig reeds ingetreden herstel van industrie, handel en scheepvaart met kracht te blijven bevorderen, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche productie als van den export. Reeds werden handelsverdra gen afgesloten met eenige sta ten, terwyl verdere onderbande, lingen gaande zijn. De industri- eele ontwikkeling van het land waarby groote aandacht zal worden geschonken aan het wetenschappelijk onderzoek zal verder worden geleid, uit gaand van een algemeen nati onaal welvaartsplan, waarvoor de grondslagen thans gelegd. Land- en tuinbouw Land- en tuinbouw nemen dit plan een belangrijke plaats in. Met groote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestaans- bronnen van ons volk, zoowel ten behoeve van de verzeke ring onzer voedselvoorziening als van 'n voor de volkshuishou ding onmisbaren export. De regeering streeft er naar, de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen ver vullen in de regeling van pro ductie en afzet en tegelijker tijd een grootere mate van vrijheid in .eigen bedrijfsvoe ring mogelijk ce maken. ïn voorbereiding zijn wets ontwerpen tot regeling der be drijfsorganisatie, waaraan zoo. wel een economische als een Met groote zorg vervult my de ontwikkeling der gebeurte nissen op Java. In gespannen medeleven volg ik het lot der tallooze kinderen, vrouwen en mannen, beroofd, in lijfsgevaar of nog onverlost in de dreiging van een verdwaasde massa. Ik versta de gevoelens van bitter heid in de harten, van hen, wien al dit onheil in onrecht is aan gedaan. Ik betreur diep het ieed, dat tot aan het herstel der orde over Java's bevolking on- vcrmydeiyk zal komen. En toch biyven wy pogen voor Nederlanders en Indone siërs in dit thans geteisterde land de toekomst te redden, de toekomst van een gemeenebest. gebouwd op de vrijwillig aan vaarde saamhoorigheid der ryksdeeleix Geen wraak oefening staat ons voor oogen, noch de vestiging eener kolo niale overheersching, doch wy houden ons er van overtuigd, dat slechts de gemeenschap on. zer volkeren, hier en overzee, een waarborg biedt voor aller harmonische ontwikkeling, vei ligheid en blyvende welvaart. Moge het ons spoedig gegeven zyn de grondgedachten, die Ik reeds schetsmatig ontwikkel de in mijn radiorede van 7 De cember 1942, langs consfituti- oneelen weg tot volle werke- lykheid te zien worden. Ik weet, dat Nederland bereid ls, onbaatzuchtig mede te werken aan de totstandkoming van een nieuwen status van ons Ko ninkrijk. Het spoedige byeen- komen van de ryksconferentie bluf ik daarom bevorderen. Vol bewondering ben ik voor het groote aandeel van Suri name en- Curasao, zoowel in de oorlogvoering van het Ko ninkrijk als in de hulpver leening aan Nederland. De na tionale gevoelens van de bevol. king van deze gebiedsdeelen zijn in de afgeloopen jaren op ondubbelzinnige wyze tot uit drukking gekomen en zullen zonder twijfel op de aanstaan de rijksconferentie als een kracht ten goede medewerken. De geméentebegrooting van Den Haag vertoonde over 1944 een tekort van 13 millioen en over 1945 millioen. Bijna 800 inwoners kwa men om door oorlogsgeweld, meer dan 2000 door hongerdood. De 17.000 Joden zijn gedecimeerd. Strijd tegen den gifhandel. Binnenkort wordt met een groote actie tegen den zwarten handel beter genaamd de gifhandel begonnen. Ook het publiek dient aan dezen stryd, die immers in zyn eigen be lang wordt gevoerd, volle me dewerking te verleenen. Niets moet worden nagelaten om den gifhandelaren hun economisch en moreel ondermijnend werk onmogelijk te maken. Het pu bliek kan daartoe bijdragen door alle medewerking te ver leenen aan de zware taak van de opsporingsambtenaren bij de bestrijding van alle econo mische overtredingen en mis daden. Ook aangiften worden gaarne ingewacht. Men kan dit doen aan de volgende adressen: Leliestraat 68, Goes; Nieuwstraat 32, Terneuzen (Ook voor W.-Z. Vlaanderen) en Oude Haven D 416, 'Zierik- zee, waar af deelingen van het directoraat-generaal van de Prijzen zijn gevestigd. De strafmaat voor de over treders wordt zeer belangrijk uitgebreid, zoodat zij even tueel de consequenties van hun a-sociaal gedoe hebben te aan vaarden. Het wordt nu ernst Er zijn geen uitvluchten meer mogelijk om den gifhandel te spaten. Stalin weldra terug in Moskou. Naar de News Chronicle meldt wordt verwacht dat Sta lin" spoedig in het openbaar zal verschijnen Zijn vacantie is bijna voor by. De dagorder door maarschalk Wassilovsky. uit naam van Stalin, ter gelegen heid van den dag der artillerie geteckend, verscheen vandaag onder een foto van Stalin. Uit gezaghebbende bron wordt nogmaals verklaard dat de ge zondheid van den maarschalk wat hem verder te doen staat, buitengewoon goed is. Indische Nat. Conventie bijeengeroepen eenkomst van 25 November bijeen. Weinig optimisme. Het kabinet-Sjarir heeft be sloten speciale maatregelen te nemen om te voorkomen, dat Batavia een tweede Soerabaja zal worden. Onder meer zullen de TKR (Indonesische strijd krachten) w orden teruggetrok ken tot buiten Batavia om incidenten te voorkomen. In verband met de critiek, die tegen het kabinet-Sjarir is gerezen, is tegen 25 Nov. de Indische nationale conventie Als deze bij- het volledige centrale nationale comité de politiek van het kabinet af keurt, zal het aftreden. Te Batavia zijn twee ton wapenen in beslag genomen in het politiebureau. De voedselvoorziening blijkt zorg te baren. Er is 500.000 ton rijst minddr dan verleden jaar beschikbaar. De verwachtingen nopens de komende besprekingen van Nederlandsche en Indische ge delegeerden zijn niet hoog gespannen. Het zal zeer moei lijk zyn de Indonesiërs tot snel besluiten te bewegen. sociale taak zal worden toever trouwd. Beheersching van de ontwik keling van prijzen en loonen en het scheppen van verhoudin gen, waarby het levensonder houd voor allen gewaarborgd is. is een van de doeleinden, waarop de economische en so ciale politiek wordt gericht. Voorwaarde voor een verrui ming van het levenspeil is daarby opvoering der produc tie, zoowel door volle bezet ting der bedrijven, als door ver hooging der arbeidsproductivi teit. Op den grondslag van reeds in Londen tot stand ge- komen rapport wordt een her ziening der sociale verzekering uitgewerkt, die deze van ar beidersverzekering zal doen uitgroeien tot een algemeene volksverzekering, in de eerste plaats ten einde te komen tot een betere verzorging voor den ouden dag. De gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft ge leden onder de gevolgen van de bezetting, zal groote waak zaamheid en krachtige maat regelen eischen. Ten einde het de bevolking mogelyk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoeisel aan te vullen, wordt overwogen om, waar noodig, consumptiecredieten te verstrekken in de mate, waarin deze goederen beschikbaar ko men. In het jaar 1946 zullen de 800.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar beschadigde wo ningen definitief worden her steld. Daarnaast zullen 10.000 nieuwe woningen worden ge- bouwd, terwyl het drievoudige van het hiervoor benoodigde materiaal voor den wederop bouw van de industrie en het herstel ran het verkeerswezen zal worden gebruikt. De plan nen voor volledige bevrediging van de behoeften van volks huisvesting en industrie wor den krachtig ter hand geno men. Wettelijke maatregelen zyn in voorbereiding tot verzeke ring van de doeltreffende uit voering van dit bouwprogram ma. Ook de wederopbouw van het cultureele leven heeft de volle aandacht der regeering. Met groote aandacht volg ik den wederopbouw van de over heidsorganen, zoowel burger lijk als militair. De herziening van de rechtspositie en de be zoldiging van de ambtenaren is in studie. Moge't resultaat me de tot verbetering van de waar deering van den ambtenaar lei den, zoowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke over heidsmaatregel ook kan echter hiertoe bijdragen de verster king van het bewustzyn van den ambtenaar, dat de diepste bevrediging in het arbeidsleven voor hem ligt in zijn dienst aan de volksgemeenschap. Voor het overige wil ik niet pogen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komenden tyd uw aandacht zullen vragen. Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, ondanks vermoeid heid en teleurstelling hier er daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om eenerzyds de waar de van oude zekerheden en tra dities in volle kracht te bewa ren en anderzyds ruimte te la ten voor een vernieuwing, die niet slechts historisch noodza- kelyk Is, doch ook de vrucht is van moreele bezinning in de jaren der verdrukking. De weg neming van den bezettlngsdruk moge de eenheid, die ons deel werd in 't verzet, maken tot een dracht in ryker schakeering. De nieuwe krachten die gewekt zyn zullen zich blyven opdrin gen en winnen aan bewustheid en energie. Wy hebben deze meer dan ooit van noode nu wy gewikkeld zyn in een stryd ran even groote hevigheid en beteekenls als die der oorlogs jaren: den strijd om den vrede, om de ware vrijheid en om her nieuwden voospoed. Met de bede, dat God myn volk moge zegenen in dien stryd, dat Hij het in eendracht den weg der overwinning zal doen betreden en uwen arbeid moge doen strekken tot heil des lands, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Ge neraal voor geopend. Warme belangstelling voor Zeeuwsche kinderen. Van vele zijden komen de aanbiedingen tot het opnemen van Zeeuwsche "kinderen; ze komen uit binnen- en buiten land; voor langeren of kor- teren tyd. Denemarken bijv. bood aan, 200 Zeeuwsche kinderen op te nemen, waarvan er 50 uit Zeeuwsch Vlaanderen zullen gaan en de overigen uit Wal cheren en Zuid Beveland. Deze kinderen, die waarschijnlijk 24 November vertrekken, zullen 41/2 maand in Denemarken kunnen blijven en rechtstreeks in gezinnen worden onderge bracht. Ook naar Engeland staat er weer een uitzending op het program, ditmaal voor oudere jongens (van 1417 jaar), die na 2 maanden kampleven nog 3 maanden iA gezinnen kun nen doorbrengen. 29 Novem ber zal uit Zeeland een con- tangent van 50 jongens ver- België zal in de naaste toe komst eveneens Zeeuwsche kinderen in gezinsverband op nemen. Zwitserland zal gedurende 3 maanden kinderen willen op nemen. Bij het kiezen van deze jeugdige wereldreizigers zal deze maal voornamelijk rekening worden gehouden met de jonge evacué's in Z.- Beveland. Hun vertrek is eveneens op eind November bepaald. Deze uitzendingen naar het buitenlanfi, vooral die naar Zwitserland, zyn op medisch advies gebaseerd. Tenslotte is er weer bin- nenlandsch aanbod. Amersfoort, een van de ge meenten. die Middelburg heb ben geadopteerd, zal graag kinderen uit deze plaats ont vangen. De animo in Amers foort is zoo groot, dat de menschen er, bij wijze van spreken, in de ry staan voor een logee. Zeer veel enthuosiasme leg gen de Amersfoortsche spoor, wegmenschen aan den dag; van de 4 of 500 kinderen, die Amersfoort zou willen herber gen, kunnen zij er wel 200 voor hun rekening nemen, liefst „spoorwegkinderen'" Ook Leiden neemt, zooals reeds gemeld, weer kinderen op, evenals Sassenheim. waar de Geref. kerk 75 kinderen heeft uitgenoodigd. Aan harte lijkheid en medeleven ont breekt het werkelijk niet. EEN EEREPLICHT Ook voor ons, Zeeuwen. Er is alarm geslagen! Duizen den menschen verkeeren in nood. Het zyn ditmaal geen Chineezen, Britsch-Indiërs, neen... het zyn onze eigen land en rïiksgenooten in Ned.-Indië. Bijna vier jaren Japansche erheersching hebben in In dië menschonteerende toestan den doen ontstaan, die l?un weerga in de geschiedenis van de beschaafde wereld niet ken nen. De sterftecijfers in de kampen zijn schrikbarend hoog. De hygiënische toestan den zyn ten hemelschreiend. Iedereen zal begrijpen: hier moet geholpen worden, koste wat kost! Het Nederlandsche Roode Kruis, dat zich met de ze taak belast zag, heeft al verschillende geneeskundige teams uitgezonden, doch er moet nog veel en veel meer gedaan worden. Ter verkryging van de kapi tale sommen naar schatting minstens twee millioen gul den welke deze hulpverlee- ning zal vergen, heeft het H-cofdbestuur van het Ned. Roode Kruis een plan opge steld. waarby aan elke provin cie de verzorging van een aan tal teams is toegedacht. Zeeland zal tenminste 2 teams moeten uitzenden, waarvan de kosten op 50.000 worden geschat. Dit beteekent dus, dat wij, Zeeuwen, min stens een halve ton bij elkaar moeten brengen, of wel, zeer globaal berekend, 22 cent per inwoner. Zou dit niet mogelijk zijn? Zeeuwen, dit kunnen, moe ten en zullen.wij doen! Im mers, hier staat het leven van duizenden op het spel. Zoo eenigszin9 mogelijk, zullen wij dit bedrag nog ver moeten overschrijden! Na ons prachtig optreden bij de hulnverleening aan de hongerprovincies kunnen wy thans, nu de te lenigen nood nog grooter is. zeker niet ach terblijven. Wij hebben een naam, den naam van Zeeland, hoog te houden en zullen dit doen ook! Op 29 ein 30 November en 1 December worden in alle Zeeuwsche gemeenten Roode Kruis-collecten gehouden. Er wordt geen „gift vcor een goed doel" gevraagd, doch een offer. Werkelijk een offer, voor onze berooide en lichamelylc gebroken land- en rijksgenoo- ten in Indië. Het is een eere plicht, dien wij niet mogen verzaken. Te minder, als wij bedenken op welk een schitte rende wijze Indië in de jaren. '40 en '41 de Nederlandsche zaak diende, door het schen ken van een enorm bedrag aan het London-Committee van het Ned. Roode Kruis. Legt uw bijdrage alvast klaar. Uw geld geblokkeerd?» Geen nood! Van uw geblok keerde rekening kunt ge vrije lijk voor dit doel overschrijven, op de Ned. Handel Mij. te Vlissingen. giro 185283 of op giro 80563 van dokter G. Sis- singh. kringcommissaris Ned. Roode Kruis te Vlissingen. Tot A'ederlandsch gezant tn Por. tugal werd benoemd jhr. P. A. van Buttingha Wickers. DE OPBOUW VAN W.-Z.-VLAANDEREN. Rietdekkers en timmerlieden gevraagd- De afd. voorlichting van het ministerie van openbare wer ken en wederopbouw deelt'het volgende mede Zooals algemeen bekend mag worden geacht behoort Weste- lyk Zeeuwsch Vlaanderen tot de zwaarst geteisterde gebie den van ons land. Nog zeer vele bewoners van dit Neder- landsch gebied verkeeren in grooten nood. Deze menschen moeten voor den winter invalt in wind- en vochtvrije verblij ven worden ondergebracht. Teder, die kan meewerken, dit te bereiken en zulks nalaat, erzuimt een nationalén plicht. Thans zijn noodig een groot aantal rietdekkers en vakbe kwame timmerlieden. Indien deze in de gelegenheid zijn, mede te helpen aan het spoedig onderdak brengen van deze Zeeuwen, wordt hun verzocht, zich ten spoedigste te melden op het gewestelyk arbeidsbu reau of een bijkantoor daarvan in de plaats van inwoning en zich daarna ten spoedigste te begeven naar ir. Roos, verte genwoordiger van het college van algemeene commissarissen voor den wederopbouw te Oostburg, café Buiteniust. Voor voeding en huisvesting is gezorgd. Nieuws in een notedop. Binnenkort wordt de export van vlsch hervat, o.a- naar België en Frankrijk. Op de brug bij Alblasserdam is een auto, waarin de legerpredikant in alg. dienst, ds. .4. 7". W. de Kluis, vroeger te Vlissingen. was gezeten, geslipt met het gevolg dat ds. de Kluis een hersenschudding en hoofd wonden opliep. Hij is in het Diacones- senhuis te Rotterdam opgenomen. Er is geen levensgevaar. De Britsche minister Noel Ba ker heeft medegedeeld, dat hem niets bekend is van onderzoekingen, die door Duitsche geleerden in Spanje zouden worden verricht. Hij ver klaarde, dat ieders inlichting hem welkom zou zijn. dit naar aanleiding van een interpellatie door kapitein Swingier. die had gesraagd, of het departement van buitenlandsche za ken wist, dat door uitgeweken nazi- geieerden in Spanje werd gewerkt I aan het atoomprobleem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5