PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT Indrukwekkende Troonrede Begin van het proces t Neurenberg. Slachtoffers van verzet en onderdrukking herdacht Zorg over ontwikkeling op Java. Geen wraak „MIJN VERARMDE LAND" Batavia geen tweede Soerabaja Wederopbouw en sociale voorzieningen Hoofdredacteur G- Ballintljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hoof» te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre, C- Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKLNSCHE COURANT Woensdag 21 Nov. '45 !88e jaargang Nummer 190 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco Eer post. 1 3-45 per kwartaal, osje nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.. minimum per advertentie 1 2—» Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924- Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuren Nieuwedlepstraat 23 Postrekening 359300 Prov Zeeuwsche Coutani. Middelburg. KcnSnklSJIt nicer J Een stem, die in de zwarte jaren van nood en ellende zoo vaak als milde vertroosting en in haar eenvoud ontroerende bemoediging vanuit Londen tot ons overklonk, heeft gis teren gesproken voor onze volksvertegenwoordiging, dus voor ons volk. En er zal wel niemand geweest zijn, die, haar beluisterend, niet gegrepen werd door haar warme bewo genheid by het herdenken dergenen, die, zichzelf weg cijferend, het grootste offer brachten voor het Nederland van hun droomen, die niet met eerbied werd vervuld, toen de ze stem in strakke lijnen schet. ste, wat voor de toekomst van land en volk zal worden ge daan. Deze troonrede was een koninklijk woord. Zie, wy staan voor een afgrond, wy zijn berooid, beroofd, gemar teld en geplunderd. Wij heb ben niets dan onze naakte handen om wat verwoest werd weder op te bouwen. Wij zul len zware offers moeten bren gen voor de herleving van het land, dat eens „het gezegendst, het schoonst was op aard". Van dit besef is deze troon rede doortrokken en daardoor wordt zij tot een ernstig ver maan in een tijd, die nog im mer een tijd is van nood. Een vermaan, dat wij onszelf zullen moeten wegcijferen, ons dienst baar zullen moeten maken aan wat het belang is van vaderland en volk, aat wjj de hand aan den ploeg moeten slaan, en moeten dienen. Toen Churchill in 1940 als minister-president naar voren trad, zei hij in allen eenvoud: „Ik heb niets te bieden, dan bloed, zweet en tranen". Het Engelsche volk huiverde, maar volgde hem vastbesloten, ter wille van het behoud van alles wat dit volk dierbaar was. Hier wordt van ons dienst baarheid gevraagd, verant woordelijkheidsbesef en een dracht. Laat ons die geven. Soms krggb een mensch in deze dagen heimwee naar den tijd, waarin wij mateloos ver langden naar de vrijheid en met een brok in de keel dachten aan hetgeen wij zouden doen als die vrijheid weergekeerd zou zijn; de tijd, waarin wij slechts één hunkering kenden: te mogen offeren, na de ver drijving van den gehaten on derdrukker. voor de toekomst van ons volk den tijd, waarin er zulk een schoone eenheid was. Het is anders geworden. De eenheid schijnt onbereikbaar ver. Het offeren is moeilijk, als anderen slechts eigenbe lang dienen. Als vele dingen aanleiding geven tot bittere critiek. Maar dat het zoo an ders is, dan wij droomden, is eigen schuld. Dit koninklijk woord maant tot bezinning en is een roep om eendracht. Moge het verstaan worden! Moge het vrucht dragen en een ommekeer inluiden! Op dat Nederland herrijze en de nood van dezen tjjd weer wijke van ons volk. De Fransche regeeringscrisis Het Is duidelijk, zoo meldt Harold King, Reuters corres- Sondent, dat het besluit van e constitueerende vergade ring van hedenmiddag feitelijk de Fransche regeerings-crisis niet oplost. De toestand is hedenavond aldus, dat het thans de taak van generaal de Gaulle en van de communis ten is om een basis van over eenstemming te vinden ten- ding der communisten jegens einde de sterk vijandige hou- de Gaulle te overwinnen en wellicht het voornemen van de Gaulle te wijzigen om aan de communisten niet een der drie sleutelposten in het ministerie toe te vertrouwen. Nader wordt vernomen dat in de volgende zitting van de assemblee a.s. Donderdag, de motie van. de socialisten in behandeling zal komen be treffende vorming van een grondwetcommissie van 44 personen voor het ontwerpen van een nieuwe grondwet. Na de zitting heeft Felix Gouin zich naar de Gaulle hegeven om hem van het be sluit der assemblee in kennis te stellen. Officieel is bekend gemaakt dat het internationale mili taire tribunaal Dinsdagochtend om 10 uur zou bijeenkomen. De moeilijkheid, ontstaan door de Russische mededeeling, dat de Russische officier van jus titie, Rudenko, ziek is en niet in staat is de eerste dagen aanwezig te zyn, is opgelost. Rudenko heeft namelijk zyn assistent, kolonel Prokovsky, benoemd tot zyn plaatvervan ger voor de dagen, waarop lijj zelf niet aanwezig kan zyn. De veiligheidsmaatregelen in en buiten het gerechtsgebouw zjjn aanzienlijk verscherpt. De Duitsche werkmeisjes moesten by het binnentreden en het verlaten van jet gebouw hun tasschen laten onderzoeken. Plannen tot herstel der welvaart Oproep tot eenheid H.M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag by de opening van de zitting der voorloop ige Staten-Generaal de volgende troonrede uitgesproken Leden der Staten-Generaal, Gevoelens van diepe bewo genheid mengen zich met die van vreugde en erkentelijkheid nu ik na zes jaren van bittere scheiding weer in uw midden verschijn. Leed en ontbering, nederlaag en ontreddering, maar ook of fervaardigheid en heldenmoed kenmerkten de donkere jaren der Duitsche furie. In smart gedenken wij de tienduizenden Joodsche landgenooten, die werden gemarteld en ver moord. millioenen Nederlan ders en Indonesiërs, wier vei ligheid bedreigd, wier levens kracht verteerd en wier zede lijk oordeel werd aangetast. Wij gedenken daarnaast het verzet tegen den vijand, dat sterke krachten wekte en dat ons thans onze vrijheid als een recht doet aanvaarden. Lijden en strijden werkten ook ten zegen. Wij werden ontvanke lijker voor geestelijke bezin ning, meer bereid tot offers, dieper bewust van onze saam- hoorigheid en vaster besloten onze roeping als natie te ver staan. Te midden der verwoesting liggen hier de krachten voor herstel en vernieuwing en wij gorden ons tezamen aan om de verworvenheden te bewaren en de zwakheden te overwinnen. Te duur hebben wij onze vrijheid gekocht dan dat wij haar nu zouden misbruiken of verspillen. Daarbij denk ik aan de dui zenden, die vielen in den strijd om het vaderland, hetzij in onze krijgsmacht, op de koop vaardij, of in het verzet. Moge hun offer inspireerend werken op hen, die gespaard bleven. Met groote voldoening zie ik de succesvolle krachtsinspan ning gericht op de noodvoor ziening in de geteisterde ge bieden en op het herstel van verkeer en industrie. W'y zyn dankbaar voor de redding van Walcheren en van de Wierin- germeer, dankbaar ter wille van deze getroffen landstreken, maar bovenal, omdat zij het symbool zijn van herwonnen kracht. In mtjn radiorede van 20 Maart 1941 riep ik u allen op tot gezette overweging van herzieningsplannen op staat kundig gebied, waarbij met de veranderde omstandigheden en met de opgedane ervaringen zou zijn te rekenen. Met groote vreugde consta teer ik, dat deze oproep grooten weerklank heeft gevonden. De plannen van velen, ge smeed in den bezettingstijd, breken zich thans een weg naar hun verwerkelijking. Zij om vatten niet alleen hervormin gen op het staatkundig bestel, maar zyn ook gericht op een nieuwe vormgeving van het maatschappelijke en cultureele leven. In deze worsteling worden de krachten gesterkt en ge bundeld welke thans den aan val hebben ingezet tegen norm loosheid en ontwrichting. De overheid heeft bij dit al les slechts een beperkte taak en haar arbeid is alleen dan vruchtbaar, wanneer zij de ac tiviteit der burgers in kerk en gezin, zoowel als in andere le vensverbanden positief waar deert. Zorg over Indië Met groote zorg vervult mij de ontwikkeling der gebeurte nissen op Java. In gespannen, medeleven volg ik het lot der tallooze kinderen, vrouwen en mannen, beroofd, in lijfsgevaar of nog onverlost in de dreiging van een verdwaasde massa. Ik versta de gevoelens van bitter heid in de harten van hen, wien al dit onheil in onrecht is aan gedaan. Ik betreur diep het leed, dat tot aan het herstel dei- orde over Java's bevolking on vermijdelijk zal komen. En toch blijven wy pogen voor Nederlanders en Indone siërs In dit thans geteisterde land de toekomst te redden, de toekomst van een gemeenebest, gebouwd op de vrijwillig aan vaarde saamhoorigheld der rijksdeelen. Geen wraak oefening staat ons voor oogen, noch de vestiging eener kolo niale overheersching, doch wy houden ons er van overtuigd, dat slechts de gemeenschap on. zer volkeren, hier en overzee, een waarborg biedt voor aller harmonische ontwikkeling, vei ligheid en blijvende welvaart. Moge het ons spoedig gegeven zijn de grondgedachten, die ik reeds schetsmatig ontwikkel de in mijn radiorede van 7 De cember 1942, langs constituti- oneelen weg tot volle werke lijkheid te zien worden. Ik weet, dat Nederland bereid is, onbaatzuchtig mede te werken aan de totstandkoming van een nieuwen status van ons Ko ninkrijk. Het spoedige bijeen komen van de rijksconferentie blyf ik daarom bevorderen. Vol bewondering ben ik voor het groote aandeel van Suri name en Curasao, zoowel in de oorlogvoering van het Ko ninkrijk als in de hulpver leening aan Nederland. De na tionale gevoelens van de bevol king van deze gebiedsdeelen zyn in de afgeloopen jaren op ondubbelzinnige wijze tot uit drukking gekomen en zullen zonder twijfel op de aanstaan de rijksconferentie als een kracht ten goede medewerken. De buitenlandsche politiek Ten aanzien van onze be trekkingen met het buitenland valt in de eerste plaats met greote waardeering te gewa gen van den steun, dien wij na de bevrijding uit verschillende landen in onzen tijdelyken nood ondervonden. De roof, geduren de de bezetting op ons volk gepleegd, heeft een afhanke lijkheid op velerlei gebied ten gevolge gehad, die voorloopig onze internationale handelsbe trekkingen sterk beïnvloedt. Moge de eendrachtige vredes inspanning van ons volk dit tij weldra doen keeren. Met de verbonden landen zijn de be trekkingen hartelijk, in weer wil van de moeilijke problemen, die gezamenlijk moeten worden opgelost en waaromtrent, naast veel overeenstemmend inzicht ook verschil van meening mo gelijk is. De totstandkoming van de Vereenigde Naties wettigt de verwachting, dat deze nieuwe poging tot vrede door organi satie en overleg ook in moei lijke omstandigheden met kracht zal worden volgehou den. Ook al zijn niet al onze wenschen ten aanzien van de ze organisatie bevredigd, toch zal mijn regeering met kracht haar medewerking verleenen aan de voorbereiding en wer king van alle organen der Ver. eenigde Naties. Met betrekking tot den ge slagen vyand spant de regee ring zich in, onze belangen overal, waar zulks mogelyk is, met de meeste kracht te be pleiten. In Duitschland ving de Nederlandsche militaire Minister Meynen naar Engeland. De min. van oorlog mr. J. Meijnen is gisteravond via Hoek van Holland naar Enge land vertrokken teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de opleiding der Nederlandsche militairen van de expeditionnaire macht. Minister van Kletfens moet rust nemen. De min. van buitenlandsche zaken mr. E. N. van Kleffens, moet op medisch advies, enke le weken de vervulling zijner amtsbezigheden onderbreken De minister zonder portefeuil le, mr. J. H. van Royen, zal zijn functie waarnemen. missie haar arbeid aan, terwijl het eveneens tot tevredenheid stemt, dat Nederland is ver tegenwoordigd in het advisee- rend comité voor het Verre Oosten, dat te Washington zetelt. Nederland dient in staat te zijn in internationaal verband naar vermogen by te dragen tot de handhaving van de rechtsorde. Daartoe zal met kracht worden gewerkt aan den wederopbouw van de Ko ninklijke Marine, welke in den oorlog zulke zware offers bracht, terwijl de Koninklijke Landmacht op doeltreffende wijze wordt georganiseerd. Maatregelen zyn in voorberei ding ten einde in het voorjaar van 1946 een jaarklasse dienst plichtigen in werkelyken dienst op te roepen. Ten behoeve van de ontwik keling van de militaire en van de burgerlijke luchtvaart wordt een centrale dienst ingesteld, die alle gemeenschappelijke be langen zal behartigen. Herstel van den rechtsstaat. Het is mjj een behoefte uiting te geven aan het ernstig stre ven mjjner regeering, om Ne derland te doen herleven als een rechtsstaat, waarin rechts, zekerheid en vertrouwen ln de rechterlijke organen volledig zullèn zijn hersteld. Een snelle en rechtvaardige berechting van de politieke de linquenten beschouwt de regee. ring als een dringende zorg. Het ligt in het voornemen om de bevoegdheden tot opsporing en aanhouding op dit gebied weldra toe te vertrouwen aan de normale politieorganen. De herziening van de finan- cieele verhouding tusschen het ryk en de gemeenten heeft de bijzondere aandacht der regee ring. Herstel van de financi- eele zelfstandigheid der ge meenten als einddoel staat hierbij voor oogen. Het vraag stuk der gemeentelijke indee ling heeft -nede haar aandacht. De financieele toestand ken merkt zich door de noodzaak van zeer groote uitgaven. Voor myn verarmde land, dat reeds onder een zeer zware staats schuld gebukt gaat. beteekent dit alles een centenaarslast. Het streven zal er by voortdu ring op zyn gericht een doel matige besteding der gelden te verzekeren en de onvermyde- lyke heffingen zoo biliyk mo gelyk te verdeelen. De zuivering van het geld wezen zal ten spoedigste door een gezondmaking van de be- grooting worden gevolgd. Door het opnemen van buitenland sche leeningen zal het tekort op de betalingsbalans worden aan gevuld, tot deze door een her vatting van den uitvoer en van het internationale dienstbe toon weer in evenwicht zal komen. Een overzicht van 's lands fi nanciën en ingrijpende belas tingplannen, die er mede op gericht zullen zijn om de loo- pende lasten op het bedrijfs leven te verlichten, zullen bin nenkort aan de volksvertegen woordiging worden aangebo den. De regeering is voornemens het gelukkig reeds ingetreden herstel van industrie, handel en scheepvaart met kracht te blijven bevorderen, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche productie als van den export. Reeds werden handelsverdra gen afgesloten met eenige sta ten, terwijl verdere onderhande lingen gaande zijn. De industri- eele ontwikkeling van het land waarbij groote aandacht zal worden geschonken aan het wetenschappelijk onderzoek zal verder worden geleid, uit gaand van een algemeen nati onaal welvaartsplan, waarvoor de grondslagen thans worden gelegd. Land- en tuinbouw Land- en tuinbouw nemen in dit plan een belangrijke plaats in. Met groote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestgans- bronnen van ons volk, zoowel ten behoeve van de verzeke ring onzer voedselvoorziening als van 'n voor de volkshuishou. ding onmisbaren export. De regeering streeft er naar, de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen ver vullen in de regeling van pro ductie en afzet en tegelijker tijd een groot ere mate van vrijheid in eigen bedrijfsvoe ring mogelijk ce maken. In voorbereiding zijn wets ontwerpen tot regeling der be drijfsorganisatie, waaraan zoo wel een economische als een sociale taak zal worden toever trouwd. Beheersching van de ontwik. Warme belangstelling voor Zeeuwsche kinderen. Van vele zijden komen de aanbiedingen tot het opnemen van Zeeuwsche kinderen; ze komen uit binnen- en buiten land; voor langeren of kor- teren tijd. Denemarken bijv. bood aan, 200 Zeeuwsche kinderen op te nemen, waarvan er 50 uit Zeeuwsch Vlaanderen zullen gaan en de overigen uit Wal cheren en Zuid Beveland. Deze kinderen, die waarschijnlijk 24 November vertrekken, zullen 4y2 maand in Denemarken kunnen blijven en rechtstreeks in gezinnen worden onderge bracht. Ook naar Engeland staat er weer een uitzending op het program, ditmaal voor oudere jongens (van 1417 jaar), die na 2 maanden kampleven nog 3 maanden in gezinnen kun nen doorbrengen. 29 Novem ber zal uit Zeeland een con tingent van 50 jongens ver trekken. België zal in de naaste toe komst eveneens Zeeuwsche kinderen in gezinsverband op nemen. Zwitserland zal gedurende 3 maanden kinderen willen op nemen. Bij het kiezen van deze jeugdige wereldreizigers zal deze maal voornamelijk rekening worden gehouden met de jonge evacué's in Z.- Beveland. Hun vertrek eveneens op eind November bepaald. Deze uitzendingen naar het buitenland, vooral die naar Zwitserland, zijn op medisch advies gebaseerd. Tenslotte is er weer bin- nenlandsch aanbod. Amersfoort, een van de ge meenten, die Middelburg heb ben geadopteerd, zal graag kinderen uit deze plaats ont vangen. De animo in Amers foort is zoo groot, dat de menschen er, by wyze van spreken, in de ry staan voor een logee. Zeer veel enthuoslasme leg gen de Amer9foortsche spoor- wegmenschen aan den dag; van de 4 of 500 kinderen, die Artiersfoort zou willen nerber- gen, kunnen zij er wel 200 voor him rekening nemen, liefst „spoorwegkinderen". Ook Leiden neemt, zooals reeds gemeld, weer kinderen 2y2 liter petroleum. De bonnen 169 en 269 der bonkaarten K 512 geven van 21 Nov. Lm. 24 Dec. 1945 recht op het betrekken van 2 liter petroleum. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelyk, dat de petroleum niet 'overal direct verkrijgbaar zal zijn. Vóórinlevering der bonnen is echter niet toegestaan. Detaillisten dienen deze bon nen in veelvouden van 40 stuks by de distributiediensten in te leveren. Schoenreparatiebon. Bon 02 van de Lederkaart is met ingang van 21 Nov. 1945 tot nader aankondiging geldig voor het doen repareeren van schoenen met 25 gram leder, met inachtneming van de be kende bepalingen. Sovjet-antwoord onvoldoende. Noel Baker, de Britsche mi nister van staat, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een desbetreffende vraag medege deeld dat minister Bevin het antwoord van de Sovjet- Unie op het Britsche protest over de handelsovereenkomsten tusschen Hongarije. Roemenië en de Sovjet-Unie niet voldoen, de acht en dat hij er bij de Sovjet-regeering op aandringt hem den volledigen tekst van de overeenkomst te verschaf fen. Bevin overweegt thans wat hem verder te doen staat Stalln weldra terug In Moskou. Naar de News Chronicle meldt wordt verwacht dat Sta lin spoedig in het openbaar'zal verschijnen Zijn vacantie is bijna voorbij. De dagorder door maarschalk Wassilovsky. uit naam van Stalin, ter gelegen heid van den dag der artillerie getetkend, verscheen vandaag onder een foto van Stalin. Uit gezaghebbende bron wordt nogmaals verklaard dat de ge zondheid van den maarschalk buitengewoon goed is. op, evenals Sassenheim, waar de Geref. kerk 75 kinderen heeft uitgenoodigd. Aan harte lijkheid en medeleven ont breekt het werkelijk niet. Indische Nat. Conventie 25 November bijeen. Weinig optimisme. Het kabinet-Sjarir heeft be sloten speciale maatregelen te nekten om te voorkomen, dat Batavia een tweede Soerabaja zal worden. Onder meer zullen de TKR (Indonesische stryd- krachten j worden teruggetrok ken tot buiten Batavia on incidenten te voorkomen. In verband met de critiek. die tegen het kabinet-Sjarir is gerezen, is tegen 15 Nov. de Indische nationale conventie bijeengeroepen. Als deze by- eenkomst van het volledige centrale nationale comité de politiek van het kabinet af keurt, zal het aftreden. Te Batavia zyn twee ton wapenen in beslag genomen in het politiebureau. De voedselvoorziening blijkt zorg te baren. Er is 500.000 ton ryst minder dan verleden jaar beschikbaar. De verwachtingen nopens de komende besprekingen van Nederlandsche en "ndische ge delegeerden zijn niet hoog gespannen. Het zal zeer moei lijk zyn de Indonesiërs tot snel besluiten te bewegen. keling van pry zen en loonen en het scheppen van verhoudin gen, waarby het levensonder houd voor allen gewaarborgd is een van de doeleinden, waarop de economische en so ciale politiek wordt gericht Voorvaarde voor een verrui ming van het levenspeil is daarby opvoering der produc tie, zoowel door volle bezet ting der bedrijven, als door ver hooging der arbeidsproductivi teit. den grondslag van een in Londen tot stand ge komen rapport wordt een her ziening der sociale verzekering uitgewerkt, die deze van ar beidersverzekering zal doen uitgroeien tot een algemeene volksverzekering, in de eerste plaats ten einde te komen tot een betere verzorging voor den ouden dag. De gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft ge leden onder de gevolgen van de bezetting, zal groote waak zaamheid en krachtige maat regelen eischen. Ten einde het de bevolking mogelijk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoeisel aan te vullen, wordt overwogen om, waar noodig, consumptiecredieten te verstrekken in de mate, waarin deze goederen beschikbaar ko men. In het jaar 1946 zullen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar beschadigde wo ningen definitief worden her steld. Daarnaast zullen 10.000 nieuwe woningen worden ge bouwd, terwijl het drievoudige van het hiervoor benoodigde materiaal voor den wederop bouw van de industrie en het herstel van het verkeerswezen zal worden gebruikt. Dè plan nen voor volledige bevrediging van de behoeften van volks huisvesting en industrie wor den krachtig ter hand geno men. Wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding tot verzeke ring van de doeltreffende uit voering van dit bouwprogram ma. Ook de wederopbouw van het cultureele leven heeft de volle aandacht der regeering. Met groote aandacht volg ik den wederopbouw van de over heidsorganen, zoowel burger lijk als militair. De herziening van de rechtspositie en de be zoldiging van de ambtenaren is in studie. Moge 't resultaat me de tot verbetering van de waar deering van den ambtenaar lei den, zoowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke over heidsmaatregel ook kan echter hiertoe bydragen de verster king van het bewustzyn van den ambtenaar, dat de diepste bevrediging in het arbeidsleven voor hem ligt in zijn dienst aan de volksgemeenschap. Voor het overige wil lk niet pogen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komenden tijd uw aandacht zullen vragen. Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, ondanks vermoeid heid en teleurstelling hier er daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om eenerzyds de waar de van nude zekerheden en tra dities in volle kracht te bewa ren en anderzyds ruimte te la ten voor een vernieuwing, die niet slechts historisch noodza kelijk is, doch ook de vrucht is van moreele bezinning in de jaren der verdrukking. De weg neming van den bezettingsdruk moge de eenheid, die ons deel werd in 't verzet, maken tot een dracht in ryker schakeering. De nieuwe krachten die gewekt zijn zullen zich biyven opdrin gen en winnen aan bewustheid LAATSTE NIEUWS DE OPENING DER STATEN-GENERAAL, In een plechtige byeen. komst der beide Kamers in de historische Ridderzaal, heeft H. M. de Koningin gisteren de zitting der vcorloopige Sta ten-Generaal geopend. De plechtigheid droeg een sober karakter. Zoo ontbrak ditmaal de gouden koets. Lang voor de aankomst van H.M. de Koningin aan het Paleis Noordeinde, had zich een groote menigte verzameld om Hare Majesteit te kunnen toejuichen. De prinsesjes sloe gen voor de ramen van het paleis de bedryvigheid gade. Om kwart voor één arriveerde de Koningin met Prinses Juli ana en Prins Bernhard per auto aan het Paleis Noord einde van Haar woning aan de Nieuwe Parklaan te Scheve- ningen. Om klokslag één ver liet de Koningin met de Prin- en den Prins het paleis voor den autorit naar het Binnenhof. De Kon. Mil. kapel zette het Wilhelmus in. H.M. was gekleed in een eenvoudige zwarte bontjas en droeg een zwarten hoed. Prin ses Juliana droeg een donker bruinen bontmantel met een vlotten hoed. Prins Bernhard was in uniform. De stoet volg de de gebruikelijke route naar net Binnenhof, die geheel af gezet was door manschappen van verschillende troepeneen heden. Terwijl de kapel van de mariniers het Wilhelmus speel de, gingen H.M., de Prinses en meer dan ooit van noode nu wij gewikkeld zijn in een stryd van even groote hevigheid en beteekenis als die der oorlogs jaren: den strijd ora den vrede, om de ware vrijheid en om her nieuwden voospoed. Met de bede, dat God myn volk moge zegenen in dien stryd, dat Hij het ln eendracht den weg der overwinning zal doen betreden en uwen arbeid moge doen strekken tot heil des lands, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Ge- en energie. Wy hebben dezeneraal voor geopend. EEN EEREPLICHT Ook voor ons, Zeeuwen. Er is alarm geslagen! Duizen den menschen verkeeren in nood. Het zijn ditmaal geen Chlneezen Britsch-Indiërs, neen... het zijn onze eigen land en rijksgenooten in NecL-Indië. Byna vier jaren Japansche 'erheersching hebben in In dië menschonteerende toestan den doen ontstaan, die hun weerga in de geschiedenis van de beschaafde wereld niet ken nen. De sterftecyfers in de kampen zijn schrikbarend hoog. De hygiënische toestan den zjjn ten hemelschreiend. Iedereen zal begrypen: hier moet geholpen worden, koste wat kost! Het Nederlandsche Roode Kruis, dat zich met de ze taak belast zag, heeft al verschillende geneeskundige teams uitgezonden, doch er moet nog veel en veel meer gedaan worden. Ter verkryging van de kapi tale sommen naar schatting minstens twee millioen gul den welke deze hulpverlee ning zal vergen, heeft het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis een plan opge steld. waarby aan elke provin cie de verzorging van een aan tal teams is toegedacht. Zeeland zal tenminste 2 teams moeten uitzenden, waarvan de kosten op 50.000 worden geschat. Dit beteekent dus, dat wH, Zeeuwen, min stens een halve ton bij elkaar moeten brengen, of wel, zeer globaal berekend, 22 cent per Inwoner. Zou dit niet mogelijk zyn? Zeeuwen, dit kunnen, moe ten en zullen wij doen! Im mers, hier staat het leven van duizenden op het spel. Zoo eenigszins mogelyk, zullen wij dit bedrag nog ver moeten overschrijden! Na ons prachtig optreden by de hulpverleening aan de hongerprovincies kunnen wij thans, nu de te lenigen nood nog grooter is, zeker niet ach terblijven. Wy hebben een naam, den naam van Zeeland, hoog te houden en zullen dit doen ook! Op 29 e<n 30 November en 1 December worden in alle Zeeuwsche gemeenten Roode Kruls-collecten gehouden. Ei- wordt geen „gift voor een goed doel" gevraagd, doch een offer. Werkelijk een offer, voor onze berooide en lichamelijk gebroken land- en rijksgenoo ten in Indië. Het is een eere plicht, dien wy niet mogen verzaken. Te minder, als wij bedenken op welk een schitte rende wijze Indië in de jaren '40 en '41 de Nederlandsche zaak diende, door het schen ken van een enorm bedrag aan het London-Committee van het Ned. Roode Kruis. Legt uw bydrage alvast klaar. Uw geld geblokkeerd? Geen nood! Van uw geblok keerde rekening kunt ge vrije lijk voor dit doel overschrijven op de Ned. Handel Mij. te Vlissingen, giro 185283 of op giro 80563 van dokter G. Sis- singh, kringcommissaris Ned. Roode Kruis te Vlissingen. de Prins de Ridderzaal bin nen, waar de troonrede werd uitgesproken. Na het voorlezen hiervan hief de heer Duymaer van Twist den traditioneel en uit roep: „Leve de Koningin!" aan. Alle aanwezigen, de mi nisters, de Raad van State en de Kamerleden, stemden met een driewerf hoera in. Na afloop werd langs de zelfde route naar het Paleis Noordeinde teruggereden en vandaar later naar de woning van H. M. aan de Nieuwe Parklaan te Scheveningen. Batavia moet worden ontruimd. Op order van den geallieer den bevelhebber moeten alle Nederlandsche en inlandsche troepen uit Batavia worden teruggetrokken. Vandaag nieuwe Fransche regeering Dinsdagavond kon gezegd worden, dat de Fransche re geeringscrisis feitelijk is opge lost en dat het ministerie van ochtend zou worden gevormd. In dezen indruk is men ver sterkt door het bezoek van de communisten Thorez en Duclos aan generaal Dc Gaulle. De communisteen hebben nl. het voorstel van De Gaulle in een driepartyenkabinet onder zyn leiding zitting te nemen aan vaard. In den loop van den avond ontving De Gaulle ver scheidene persoonlijkheden die ongetwijfeld geroepen zullen worden in de regeering zitting te nemen. LUCHTAANVAL OP SEMARANG. Zes Thunderbolts-bommen- werpers van de R.A.F. hebben Dinsdagochtend een aanval ge daan op Semarang, waar zes 500-ponders zijn geworpen in het centrum der stad. In den nacht hadden de Indonesiërs in een verrassenden aanval de stad in tweeën weten te split sen, en zoodoende de Britsche brigade eveneens. Geref. kerk. Beroepen te Goes ds. C. Stam te Pernis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1