DE TROONREDE PROV. ZEEUWSCHE COURANT H.M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag bij de opening- van de zitting der voorloopige Staten-Generaal de volgende troonrede uitgesproken Leden der Staten-Generaal, Gevoelens van diepe bewo genheid mengen zich met die van vreugde en erkentelijkheid nu ik na zes jaren van bittere scheiding weer in uw midden verschijn. Leed en ontbering, nederlaag en ontreddering, maar ook of fervaardigheid en heldenmoed kenmerkten de donkere jaren der Duitsche furie. In smart gedenken wij de tienduizenden Joodsche landgenooten, die werden gemarteld en ver moordde, millioenen Nederlan ders en Indonesiërs, wier vei ligheid bedreigd, wier levens kracht verteerd en wier zede- .lijk oordeel werd aangetast. Wij gedenken daarnaast het verzet tegen den vijand, dat sterke krachten wekte en dat ons thans onze vrijheid als een recht doet aanvaarden. Lijden en strijden werkten ook ten' zegen. Wij werden ontvanke* lijker voor geestelijke bezin ning, meer bereid tot offers, dieper bewust van onze saam- hoorigheid en vaster besloten onze roeping als natie te ver staan. Te midden der verwoesting liggen hier de krachten voor herstel en vernieuwing en wij gorden ons tezamen aan om de verworvenheden te (bewaren en de zwakheden te overwinnen. Te duur hebben wij onze vrijheid gekocht dan dat wij haar nu zouden misbruiken ot verspillen. Daarbij denk ik aan de dui zenden, die vielen in den strijd om het vaderland, hetzij u onze krijgsmacht, op de koop vaardij, of in het verzet. Moge hun oifer inspireerend werken op hen, die gespaard bleven. 'Met groote voldoening zie ik de succesvolle krachtsinspan ning gericht op de noodvoor ziening in de geteisterde ge bieder. en op het herstel van verkeer en industrie. Wy zijn dankbaar voor de redding vah Walcheren en van de Wierin- germeer, dankbaar ter wille van deze getroffen landstreken, maar bovenal, omdat zij hét symbool zyn van herwonnen kracht. In mijn radiorede van 20 Maart 1941 riep ik u allen op tot gezette overweging van. herzieningsplannen op staat kundig gebied, waarbij met de veranderde omstandigheden en met de opgedane ervaringen zou zijn te rekenen. Met groote vreugde consta teer ik, dat deze oproep grooten weerklank heeft gevonden. De plannen van velen, ge smeed in den bezettingstijd, breken zich thans een weg naar hun verwerkelijking. Zij om vatten niet alleen hervormin gen van het staatkundig bestel, maar zijn ook gericht op een nieuwe vormgeving van het maatschappelijke en cultureele leven. In deze -worsteling worden de krachten gesterkt en ge bundeld welke thans den aan val hebben ingezec tegen norm loosheid en ontwrichting. De overheid heeft bij dit al les slechts een beperkte taak en haar arbeid is alleen dan vruchtbaar, wanneer zij de ac tiviteit der burgers in kerk en gezin, zoowel als in andere le vensverbonden positief waar deert. Met groote zorg vervult mg de ontwikkeling der gebeurte nissen op Java. In gespanneni medeleven volg ik het lot der tallooze kinderen, vrouwen en mannen, beroofd, in lijfsgevaar of nog onverlost in de dreiging van een verdwaasde massa. Ik versta de gevoelens van bitter heid in de harten- van hen, wien al idlit onheil in onrecht is aan gedaan. Ik betreur diep het leed, dat tot aan het herstel der lorde over Java's bevolking on vermijdelijk zal komen. En toch blijven wij pogen voor Nederlanders en Indone siërs in dit thans geteisterde land de toekomst te redden, de toekomst van een gemeen,ebest gebouwd op de vrijwillig aan vaarde saamhoorigheid der rijksdeelen,. Geen wraak oefening staat ons voor oogen, noch de vestiging eener kolo niale overheersching, doch wjj houden ons er van overtuigd, dat slechts idé gemeenseliap on. zer volkeren, hier en overzee, een waarborg biedt voor aller harmonische ontwikkeling, vei. ligheid en blijvende welvaart. Moge liet ons spoedig gegeven zijn de grondgedachten, die ik reeds schetsmatig ontwikkel de in m|jn radiorede van 7 De cember 1942, langs consfituti- oneelen weg tot volle werke lijkheid te zien worden. Ik weet, dat Nederland bereid is, onbaatzuchtig mede te werken, aan de totstandkoming van een nieuwen status van ons Ko ninkrijk Het spoedige bijeen komen van de rijksconferentie blijf ik daarom bevorderen. Vol bewondering ben ik voor bet groote aandeel \an Suri name en, Curasao, zoowel in de oorlogvoering vair het Ko ninkrijk als in dte hulpver- leenfng aan Nederland. De na tionale gevoelens van de be vol. king van deze gebiedsdeelen zijn in de afgeloopen jaren op ondubbelzinnige wjjze tot uit drukking gekomen en zullen zoiUdler tw|jfel op de aanstaan de rijksconferentie als een kracht ten goede medewerken. Ten aanzien van onze be trekkingen met het buitenland valt in de eerste plaats met grcote waardeering te gewa gen van den steun, dien wij na de bevrijding uit verschillende landen in onzen tijdelijken nood ondervonden. De roof, geduren de de bezetting op ops volk gepleegd, heeft een afhanke lijkheid op velerlei gebied ten gevolge gehad, die voorloopig onze internationale handelsbe trekkingen sterk beïnvloedt Moge de eendrachtige vredes* inspanning van ons volk dit tij weldra doen keeren. Met de verbonden landen zijn de be trekkingen hartelijk, in weer wil van de moeilijke problemen, die gezamenlijk moeten worden opgelost en waaromtrent, naast veol overeenstemmend inzicht ook verschil van meening mo gelijk is. De totstandkoming van de Vereenigde Naties wettigt de verwachting, dat deze nieuwe poging tot vrede door organi satie en overleg ook in moei lijke omstandigheden met kracht zal worden volgehou den. Ook al zijn niet al onze wenschen ten aanzien van de ze organisatie bevredigd, toch zal mijn regeering met kracht haar medewerking verleenen aan de voorbereiding en wer king van alle organen der Ver. eenigde Naties. Met betrekking tot den ge slagen vijand spant de regee ring zich in, onze belangen overal, waar zulks mogelijk is, met de meeste kracht te be pleiten. In: Duitschland ving de Nederlandsche militaire missie haar arbeid aan, terwij. het eveneens tot tevredenheid stemt, dat Nederland is ver tegenwoordigd in het advisee- rend comité voor het Verre Oosten, dat te Washington zetelt. Nederland dient in staat te zijn in internationaal verband naar vermogen brj te dragen tot de handhaving van de rechtsorde. Daartoe zal met kracht worden gewerkt aan den wederopbouw van de Ko ninklijke Marine, welke in der. oorlog zulke zware offers, bracht, terwijl de Koninklijke Landmacht op doeltreffende wijze wordt georganiseerd Maatregelen zijn in voorberei ding ten einde in het voorjaai van 1946 een jaarklasse dienst plichtigen in werkelijken dienst op te roepen. Ten behoeve va,n de ontwik keling van de militaire en var de burgerlgke luchtvaart word, een centrale dienst ingesteld die alle gemeenschappelijke be langen zal behartigen. Het is mij een behoefte uiting te geven aan het ernstig stre ven mijner regeejring, om Ne derland te doen herle\-en als eer, rechtsstaat, waarin rechts zekerheid en vertrouv/en in de rechterlijke organen volledig zullen z|jn hersteld. Een snelle en rechtvaardige berechting van de politieke de linquenten beschouwt de regee. ring als een dringende zorg. Het ligt in het voornemen om de bevoegdheden tot opsporing en aanhouding op dit gebied weldra toe te vertrouwen aan de normale politieorganen. De herziening van de finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten heeft de bijzondere aandacht der regee ring. Herstel van de financi- eele zelfstandigheid der ge meenten *als einddoel staat hierbij voor oogen. Het vraag stuk der gemeentelijke indee ling heeft mede haar aandacht. De financieele toestand ken merkt zich door de noodzaak van zeer groote uitgaven. Voor mijn verarmde land, dat reeds onder een zeer zware staats schuld gebukt gaat, beteekent dit alles een centemaarslast. Het streven zal er bij voortdu ring op zijn gericht een doel matige besteding der gelden te verzekeren en de onvermijde lijke heffingen, zoo billijk mo gelijk te verdeelen. De zuivering van het geld wezen zal ten spoedigste door een gezondmaking van de be grooting worden gevolgd. Door het opnemen van buitenland- sche leeningen zal het tekort op de betalingsbalans worden, aan gevuld, tot deze door een her vatting van den uitvoer en van het internationale dienstbe toon weer in evenwicht zal komen. Een overzicht van 's lands fi nanciën en ingrijpende belas tingplannen, die er mede op gericht zullen zijn om de loo- pende lasten op het bedrijfs leven te verlichten, zullen bin nenkort aan de volksvertegen woordiging worden aangebo den. De regeering is voornemens het gelukkig reeds ingetreden herstel van industrie, handel en scheepvaart met kracht te blijven bevorderen, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche productie als van den export. Reeds werden handelsverdra gen afgesloten met eeriige sta ten, terwijl verdere onderhande. lingen gaande zijn. De industri- eele ontwikkeling van het land waarbij groote aandacht zal worden geschonken aan het wetenschappelijk onderzoek zal verder worden geleid, uit gaand van een algemeen nati onaal welvaartsplan, waarvoor de grondslagen thans worden gelegd. Land- en tuinbouw nemen dit plan een belangrijke plaats in. Met groote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestaans- bronnen van ons volk, zoowel ten behoeve van de verzeke ring onzer voedselvoorziening als van 'n voor de volkshuishou ding onmisbaren export. De regeering streeft er naar, de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen ver vullen in de regeling van pro ductie en afzet en tegelijker tijd een grootere mate van vrijheid in eigen bedrijfsvoe ring mogelgk te maken. In voorbereiding zijn wets ontwerpen tot regeling der be drijfsorganisatie, waaraan zoo wel een economische als een sociale taak zal worden toever trouwd. Beheersching van de ontwik keling van prijzen en loonen en het scheppen van verhoudin gen, waarb|j het levensonder houd voor allen gewaarborgd is. is een van de doeleinden, waarop de economische en so ciale politiek wordt gericht. Voorwaarde voor een verrui ming van het levenspeil is daarbij opvoering der produc tie, zoowel door volle bezet ting der bedrijven, als door ver hooging der arbeidsproductivi teit. Op den grondslag van een reeds in Londen tot stand ge komen rapport wordt een her ziening der sociale verzekering uitgewerkt, die deze van ar beidersverzekering zal doen uitgroeien tot een algemeene volksverzekering, in de eerste plaats ten einde te komen tot een betere verzorging voor den ouden dag. De gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft ge leden onder de gevolgen van de bezetting, zal groote waak zaamheid en krachtige maat regelen eischen. Ten einde het de bevolking mogelijk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoeisel aan te vullen, wordt overwogen om, waar noodig, consumptiecredieten te verstrekken, in de mate, waarin deze goederen beschikbaar ko men. In het jaar 1946 zuilen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar beschadigde wo ningen definitief worden her steld. Daarnaast zullen 10.000 nieuwe woningen, worden ge bouwd, terw|jl het drievoudige van het hiervoor benoodigde materiaal voor den wederop bouw van de industrie en het herstel van het verkeerswezen zal worden gebruikt. De plan nen voor A-oIledige bevrediging van de behoeften van volks huisvesting en, industrie wor den krachtig ter hand geno men. Wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding totl verzeke ring van de doeltreffende uit voering van dit bouwprogram ma. Ook de wederopbouw van het cultureele leven heeft! de volle aandacht der regeering. Met groote aandacht volg ik den wederopbouw van de over heidsorganen, zoowel burger lijk als militair. De herziening van de rechtspositie en de be zoldiging van de ambtenaren, is in studie. Moge het resultaat tot verbetering van de waar deering van den ambtenaar lei den, zoowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke over heidsmaatregel ook kan echter hiertoe bijdragen de verster king van het bewustzijn van den, ambtenaar, dat de diepste bevrediging in het arbeidsleven voor hem ligt in zijn dienst svan. de volksgemeenschap. Voor het overige wil ik niet pogen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komenden t|jd uw aandacht zullen, vragen. Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, ondanks vermoeid heid en teleurstelling hier en daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om eenerzijds de waar de van oude zekerheden en tra dities in volle kracht te bewa ren en, anderzijds ruimte te la ten voor een vernieuwing, die niet slechts historisch noodza kelijk is, doch ook de vrucht is van moreele bezinning, in de jaren der verdrukking. De wegneming van den druk moge de eenheid, die ons deel werd in het verzet, maken, tot een dracht in rijker schakeering. De nieuwe krachten die gewekt zjjn zullen zich blyven opdrin gen en winnen aan bewustheid en- energie. Wy hebben deze meer dan o,oit van noode nu w|j gewikkeld zijn in een strijd van eA'en groote hevigheid en beteeken,is als die der oorlogs jaren: den strijd om den vrede, om de ware vrijheid en, om her nieuwden voospoed. Met dfe bede, dat God myn volk moge zegenen in dien stryd, dat H|j het in eendracht den weg der overwinning zal doen betreden, en uwen arbeid moge doen strekken tot heil des lands, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Ge neraal voor geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 5