PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Alle safes en trommels geblokkeerd. OPVOLGER VAN STALIN AANGEWEZEN De crisis in Frankrijk duurt voort Heldenmoed Nederlandsche vrouwen geprezen. Nieuwe strijd op geheel Java. UIT DE PROVINCIE OOSTBURG LEEFT WEER OP Hoofdredacteur Q. Baflintijn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Bcckenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vllsslngen. Commissie van Bijstand W. 't Hooit te Goes. J. L- van Leeuwen. Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 20 Nov. 1945 !88e Jaargang Nummer ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco Eer post. 3-45 per kwartaal, osse nummers- 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnenMiddelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475- Terneuzen Nieuwedlepstraat 23 Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. Een Ingrijpende maatregel- Speciale bevoegdheden van belasting-ambtenaren. Op 17 November is in het Staatsblad een Koninklijk be sluit afgekondigd, dat tijdelijk eenige bijzondere bevoegdhe den toekent aan de ambtena ren van den belastingdienst. Op grond van dit besluit heb ben deze ambtenaren, behou dens speciale formaliteiten met betrekking tot woningen, toegang tot alle plaatsen ten aanzien waarvan zij ernstige reden hebben om te vermoe den, ,dat zich aldaar gegevens bevinden voor het juist vast stellen van belastingaanslagen, of zaken, die in aanmerking koimen om voorloopig in beslag te worden genomen tot verze kering van de betaling van belastingschulden. Zij kunnen dan alle onderzoekingen 'ver richten, die zij noodig achten. Zij kunnen ook voorwerpen voor nader onderzoek on ®5 zich nemen. Eveneens kunnen zH op eenvoudiger wtfze dan volgens het gewone recht voorloopig beslag leggen, in dien het belang van de invor dering van belastingschulden zulks vordert. Tegen zoodanig beslag staat echter beroep open op den president van de rechtbank. Van deze bevoegd, heden zal al dadelijk gebruik worden gemaakt voor het in stellen van een algemeen on derzoek naar den inhoud van alle safes en van alle trom mels, pakketten e.d., die in ge sloten bewaargeving bij ban ken enz. berusten. Om te voor komen, dat inmiddels zaken worden weggehaald, verbiedt het besluit bovendien een safe of trommel te openen of iets te verwijderen zonder toestem- i ming van den inspecteur. Den banken is het verboden, daar toe op ©enigerlei wijze mede werking te verleenen. En zoo zijn dan thans alle safes en alle gesloten trom mels, die zich bij banken be vinden. geblokkeerd, om eerst na onderzoek te worden vrijge- om zijn safe of frommel in zijn tegenwoordigheid te openen. Verschijnt men niet, dan heeft de inspecteur het recht tot verbreking van de afsluiting op kosten van den nalatige. Wie geen of geen volledige aangifte Inlevert, zal eerst op een later tijdstip geholpen kunnen worden. Het is dus niet alleen een uitdrukkelijk opgelegde verplichting, doch ook ieders eigen belang, de aangifte tijdig, volledig en nauwkeurig in te dienen. UITZONDERINGEN. Ir zullen een aantal safes en trommels zijn, welker ge bruikers ernstig zouden wor den benadeeld, indien zij niet reeds voor de volledige blok keering toegang tot hun zaken zouden kunnen krijgen. Men denke bijv. aan personen, die hun bedrijfskas in hun safe plegen op te bergen. In zulke gevallen, doch alleen als de strikte noodzaak overtuigend wordt aangetoond, kan de ambtenaar, die in de safe-in richting aanwezig is, toestem ming geven, dat men onder zijn voortdurend toezicht de safe of trommel opent en het noodige verricht. Verwijderen mag men dan echter alleen gangbaar Nederlandsch geld en dringend benoodigde docu menten. Verwijdering van een zal zijn leert een beschikking van den minister van finan ciën van 17 November 1945, die in do Staatscourant is ge publiceerd. Om te beginnen is iedere huurder van een safe en iedere bewaargever van een trommel enz., wier namen al le door de banken moeten wor den opgegeven, verplicht, uiterlijk op Zaterdag 24 No vember a.s. een schriftelijke, onderteekende aangifte in te dienen, waarin vcor iedere safe-inrichting en iedere trom- melbewaarp laats afzonderlijk, moet worden opgegeven: WAT OPGEGEVEN MOET WORDEN. a Een nauwkeurige plaatselijke schrijving van de safe-inrichting of trommelbewaarplaats met aanduiding van den verhuurder van de safe(s) of den bewaarder van de trommel(s) e.d.; b. Het (de) nummer(s) van de safe(s) van welke de aangever huur trommel(s) e.d-, van welke hij be waargever is; c. Een opgave van den Inhoud van de safe(s) of trommel(s) e-d-, voo zoover deze bestaat uit: buitenland sche effecten, dan wel mantels, cou ponbladen of dividendbladen daarvan tenzij zij waardeloos zijn. Volstaan kan worden met opgave van aantal en soort (geen nummer) van de stuk ken. Vreemd geld en «lle bescheiden betreflende in vreemd geld luidende vorderingen of waarden. Goud, paar len, edelgesteenten, platina en an dere kostbaarheden. Volstaan kan worden met opgave van aantal, soort en te goeder trouw geschatte totale waarde-; d- Aanwijzing van andere safe-in richtingen of trommelbewaarplaatsea waar zich een safe of trommel e-d bevindt van welke de aangever huur der of bewaargever Is. Zijn geen zaken als hiervoor ge noemd in de safe of trommel e-d, aan wezig. dan moet wel aangifte wor, den gedaan, maar met de vermelding dat zich zulke zaken niet in de sa fe of in de trommel bevinden. Kan men de bedoelde zaken niet opgeven zonder eerst de safe of trommel te openen, dan vermelde men dit in zijn aangifte, onder opgave van bijzon derheden, die men wel kent. De aan gifte moet worden ingediend bij den verhuurder van de safe of den be waarder van de trommel (en dus niet bij een inspecteur), desgewenscht in een gesloten omslag, voorzien van de aanduiding „deblokkeering safes en trommels" en met vermelding van het nummer of andere aanduiding van de safe. Met deze aangiften in han den zullen de inspecteurs het safe- en trommelonderzoek zoo snel en vlot mogelijk kunnen doen verlocpen. Men wordt daartoe, zoo mogelijk, t.z.t. door den inspecteur opgeroepen trommel e.d. kan niet worden toegestaan. Is geen ambtenaar aanwezig, dan kan, indien al thans de safe of trommel niet reeds ambtelijk verzegeld is, de verhuurder of bewaarder den ambtenaar vervangen, doch alleen zoo lang de inrichting of bewaarplaats ingevolge de gewone desbetreffende rege ling voor het publiek geopend is en in ieder geval slechts tusschen 8 en 16 uur- De ver huurder ctf bewaarder moet dan omtrent iedere opening van safes of trommels, die zij aldus toestaan, ten behoeve van den inspecteur nauwkeu rig aanteekening houden in een register, o.m. van den naam van den belanghebbende, van de gronden op welke de ope ning is toegestaan en van al les, wat uit de safe of trommel is verwijderd. ZWARE STRAFFEN OP OVERTREDING. Dat de nakoming van de vo renstaande bepalingen mede door bedreiging met zware straiffen tegen alle betrokke nen is beschermd, behoeft wel nauwelijks te worden vermeld. Tenslotte wordt er op gewe zen, dat men zich omtrent alle aangelegenheden betreffende de blokkeering en deblokkee ring kan wenden tot den in specteur in wiens dienstkring de safe oif trommels zich be vinden. Is deze niet dezelfde inspecteur als die, welke de gewone belastingaangelegen heden van den belanghebbende behandelt, (men kan bijv., een safe hebben buiten zijn woon plaats). dan zal men in spoed gevallen goed doen, zoo mo gelijk eerst met laatstgenoem den inspecteur overleg te ple gen. op Australië. Maandag is bekend gemaakt, dat het gedurende den nacht in Semarang, waar de Britsche troepen de voornaamste punten in handen hebben, rustig ge weest is. Het rapport uit het geallieerde hoofdkwartier van Maandag deelt mede, dat ge heel Java en Sumatra over het algemeen rustig waren. In Soe. rabaja werd nog wat gescho ten in het gebied, dat door de Britten bezet is. In de wijk Kramat te Batavia werd hier en daar geschoten, maar van een georganiseerde poging tot verzet is geen sprake. HET WERELDGEBEUREN Vóór of tegen de Gaulle gezondheidstoestand ten spjjt. En daarmede begint inderdaad Nieuws in een notedop. Het Nederlandsche s.s. Edam is Zondag op weg van New York naar Nederland op de Goodwinbanken ge- loopen, doch later op eigen kracht los gekomen. Voor liet tribunaal in den Bosch heeft de bankdirecteur J. F. A. Mer- tens terecht gestaan, die veel relaties met de Dultscliers onderhield, maar die gebruikte om Nederlanders te hel pen. Het tribunaal stelde hem ir vrijheid en gelastte een nader onder zoek. De provinciaal-inspecteur grond stoffen N. H. van Mierlo te Vught werd door het Bossche Tribunaal wegens leveren van camouflagewerk aan de Duit sche weermacht, waar voor hij hooge provisie kreeg, ver oordeeld tot verbeurdverklaring van zijn vermogen van 25.000 en ont zegging van 'kiesrecht voor 10 jaar De crisis in Frankrijk duurt voort. De socialistische party heeft Zondagavond medege deeld, dat het haar onmogelijk lijkt, een regeering te vormen uit de drie groote partijen on der leiding1 van de Gaulle. Tot deze conclusie zgn de socialis ten gekomen, omdat de republi- keinsche volksbeweging wei gert om een kabinet te aan vaarden geleid door de commu- nisben en omdat ook de Gaulle dit niet wil accepteeren. De socialisten stellen zich ver der op het standpunt, dat er dringend behoefte is aan 'n re. geering, die er dan ook onver wijld moet komen. Zij aanvaar, den ook het door de Gaulle op gestelde regeeringsprogram, maar verklaren zich tegen een tweepart ijen-regeering, omdat deze te veel partijbelangen zou dienen. Zulk een regeering zou onmogelijk Frankrijk een goe de grondwet kunnen geven. Om uit de impasse te gera ken doen de socialisten een be roep op de resp. volksbeweging en de communisten om hun houding te herzien in het belang van Frankrijk. Een toe stand, zooals thans dreigt te ontstaan, kan volgens hen slechts de vijanden der demo cratie dienen. Er werden besprekingen ge voerd tot diep in den nacht. Maandagochtend was echter nog geen accoord bereikt. De Gaulle zelf trekt zich niet geheel en al terug. Hg heeft Gouin, die candidaat is voor de functie van kabinetsforma teur, gevraagd zich openlijk vóór of tegen hem, de Gaulle, te verklaren en is van plan de leden der constitueerende ver gadering voor dezelfde vraag te stellen. Er ontspint zich daardoor een zeer belangwekkende strijd, Zal de Gaulle een nieuwe op dracht krijgen, of komt er een nieuwe candidaat? Uit Finland komt de tijding, dat Stalin als zgn eventueelen Bpvolger aangewezen heeft ge neraal Andrei Alexandro- witch Zhdanov, voorzitter van den Sowjet in Leningrad. De generaal is inmiddels r naar Moskou verplaatst heeft voor den tijd van Stal ins afwezigheid de leding genomen. Het feit dat Stalin op 7 No vember de viering van den Re volutiedag niet bijwoonde en ook geen radiorede hield, heeft aan de geruchten, dat hij ern stig ziek zou zijn nieuw voed sel gegeven, allé officieele me- dedeelingen over zijn goeden De dienst Ontwikkeling. Sport en Ontspanning" van de Kon. Ma rine is thans met zijn werkzaamhe den In Nederland begonnen. Het ligt in de bedoeling in alle marinebases en op alle schepen een O.S— en O.- commissie te vormen. In Aserbcidsjan openbaart zich een beweging voor afscheiding van Perzié. Daar men aanneemt, dat Rus land de hand in het spel heeft, legt men in Engeland bezorgdheid aan den dag. Bulgarije heeft in antwoord op een Amerikaansche nota ontkent, da de oppositie bij de verkiezingen lam gelegd was De verkiezingen waren volkomen democratisch. De vroegere Japansche min. van buitenl zaken Matsoeoka is op last van Mac Arthur gearresteerd, even als de vroegere ambassadeur te Rome, Hirota. het probleem wie zijn opvolger zal worden, actueel te worden. Stalin wordt in ieder geval een dagje ouder, hij is 66 jaar. Hij heeft een bewogen leven achter den rug. Het is dus begrijpelijk dat hij dezelfde tactiek volgt, die ook Lenin destijds volgde en zelf een opvolger kiest. Candidaten waren er in over vloed. De beste kans maakte volgens de algemeene opvattin gen Molotov, die over veel in ternationale ervaring beschikt en speciaal den laatsten tijd nog al sterk op den voorgrond trad. Kalinin en Worosjilof wor den te oud geacht, Kaganowitsj is een Jood en men schijnt het wenschelijk te achten, dat het staatshoofd een Rus is. Er wa ren nog meer candidaten. Maar Zhdanov schijnt dan nu de bes te kansen te hebben gekregen. Hij is de commandant geweest van Leningrad tijdens het be leg van deze stad door de Duit- schers. Hij is 49 jaar oud en nog al naar het Westen ge oriënteerd. Een opgewekt man, met gevoel voor humr. Heeft Stalin hem werkeiyk als opvolger aangewezen? Nie mand kan dat met zekerheid zeggen. Toen Lenin zgn einde voelde naderen, wees hij Trotski als opvolger aan en verklaarde nadrukkelijk, dat Stalin niet geschikt was om de leiding van de Sowjet Unie op zich te nemenNa zijn dood ontspon zich een strijd om de macht, die door Stalin glans rijk werd gewonnen. Het is al lerminst uitgesloten, dat het ook ditmaal tot een strijd om de macht komt. EMMY GOERING GEVANGEN. Het blijkt, dat de vrouw van Goering, de actrice Emmy Son- nemann, in een Amerikaansch gevangenkamp zit opgesloten. Door een toeval werd dit dezer dagen ontdekt. Zij had haar identiteit goed verborgen ge houden. Critiek van Mountbatten Nieuwe deblokkeerings- maatregelen. De minister van financiën heeft bepaald, dat voortaan voor betaling van loonen, pen sioenen, sociale verzekeringen, interest en 'tantième, gebruik moet worden gemaakt van het girale tegoed. Pas als dit on toereikend is, mag geblok keerd tegoed worden vrijgege ven. Voorts mag voor levenson derhoud voortaan niet meer 50, maar 100 per 14 da gen worden vrijgegeven, waar bij eveneens in de eerste plaats girale rekeningen moeten wor den geboekt. Achterstallige dividenden en couponbetalingen mogen op een geblokkeerde rekening van den begunstigde betaald wor den, mits voor de dividenden het boekjaar op 31 Juli 1945 eindigde en de coupons op 15 Nov. 1945 betaalbaar waren gesteld. De tegenwaarde van vorde ringen, die in eigendom waren overgegaan op den Nederland- scnen staat en aan de voor malige rechthebbenden worden teruggegeven, mogen eveneens alleen op geblokkeerde reke ning worden betaald. Voorts is bepaald, dat voortaan niet meer alleen voor kleinbedrijven het maximum van 10.000 bij de afsplitsing van een giraal gedeelte van rekeningen geldt, maar ook van bedrijven, die In de 4e of een hoogere schaal van het handelsregister zijn ingedeeld. Ten slotte is besloten, dat vrijstellingen en deblokkee- ringsvergunningen van de Ne derlandsche Bank niet zullen gelden voor door den inspec. teur der belastingen geblok keerde rekeningen. GEEN INVOERRECHT OP HERSTELGOEDEREN. ACCIJNS OF WIJN. Bjj K.B. is bepaald, dat geen invoerrechten meer geheven zullen worden op goederen, die voor den herstel en hulp verleening van belang zijn en voor goederen, die in opdracht of met toestemming der regee ring worden geïmporteerd. Te vens zijn ten behoeve van den handel met België douanefaci liteiten getroffen. Practisch zullen alleen luxe-goederen worden belast. Het bedrag van den wijn- accijns is vastgesteld op 24 per hectoliter. Admiraal Mountbatten heeft volgens legerautoriteiten hier de onlangs door het ministerie van voorlichting uitgezonden verklaring over Nederlandsch- Indië als onjuist en schadelijk gequalificeerd. In een boodschap aan het di visieblad „Fighting Cock" (Kemphaan) prijst generaal- majoor Hawthorn, de comman dant van de 23ste Britsch-In- dische divisie, het heldendom van de Nederlandsche vrouwen gedurende de gevechten in Soe- rabaja. „Temidden van tooneelen, die die van de Fransche1 revo lutie nabij kwamen, dikwijls van de eigen troepen afgesneden en omringd door wilde en bloed dorstige menschenmassa's, wa ren haar kalmte en heldenmoed prachtig", zoo schrijft htj. WEER STRIJD IN BATAVIA. Volgens de laatste berichten is het in Batavia opnieuw tot strijd gekomen. Voor het eerst sedert de landing der gealli eerden moest het tramverkeer onderbroken worden. Wonderbare vischvangst. Het is opmerkelijk welke rijkdommen aan haring de zee oplevert. Er zijn dit seizoen reusachtige vangsten gedaan, waardoor alle records werden gebroken Hoewel de tijd ten einde loopt is de zee nog steeds niet uitgeput Een Kat- wijksche logger deed dezer da gen In één trek zoo'n groote vangst, dat het niet mogelijk bleek alle netten in te halen. Andere loggers hebben toen een deel van de netten aan boord gehaald. Extra vleeschrantsoen yan 100 gr. De minister van landbouw, visscharij en voedselvoorzie ning maakt bekend, dat 't eener- zijds door den grooteren aan voer van slachtvee op de na- jaarsmarkten en anderzijds door de regelmatig binnenloo- pende transporten van vette ossen uit Ierland, mogelijk is geworden om naast het hui dig vleeschrantsoen van 150 gram per week een extra bon voor vleesch uit te geven. Op dezen bon, die voor één maal bedoeld is, zal in de pe riode van 19 Nov. tot 2 Dec. a.s. 100 gram vleesch zonder been gekocht kunnen worden. Blgvende verhooging van het vleeschrantsoen is nog niet mogelijk. Het huidige rantsoen van 150 gram kan echter in ieder geval worden gehandhaafd. Amerikanen randden burgemeester aan. Twee Amerikaansche onder officieren hebben den burge meester van de Limburgsche gemeente Hunsel, F- Schey- mans, mishandeld, bloedend verwond en met hun revolvers bedreigd, omdat hij hen, toen zij in zgn auto liftten, niet verder wilde brengen dan zijn eigen plaats van bestemming. De Amerikanen zijn gearres teerd. LAATSTE NIEUWS „Eereschuld en dankbaarheid". Het sub-comité voor de pro vincie Zeeland maakt er be langhebbenden opmerkzaam op, dat de penningmeester van het hoofdcomité, ds. D. Ring- nalda, op Donderdag 22 No vember a.s., des avonds van 8 uur tot 8.15 uur, voor den zender „Herrijzend Nederland" een causerie zal houden over het onderwerp „Eereschuld en Dankbaarheid in verleden en toekomst". Het comité zal en kel dfe belangen behartigen van oorlogsgewonden en na gelaten betrekkingen, behoo- rende tot de land-, vloot- en luchtmacht, terwijl de „Stich ting 1940-1945" de slachtoffers onder de illegalen voor haar rekening neemt. Gemeentebesturen, die de ingevulde formulieren nog niet terugzonden, worden verzocht dit alsnog te doen. BRAND IN OLIETANK. Maandagmiddag geraakten de olieresten in één dgr tanks aan de Buitenhaven te' Vlissin gen in brand, vermoedelgk door vonken van een snij- en lasch- apparaat dat bij het herstellen der tanks wordt gebruikt. De tank brandde geheel uit, waar bij de vlammen hoog oplaai den. Er bestond' geen gevaar voor uitbreiding. De Vlissing- sche brandweer verrichtte de nablussching. VEREENIGING VOOR INVALIDEN. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor lichamelijk ge- brekkigen organiseerde Zater dag jl. te Middelburg een pro- paganda-bg eenkomst onder voorzitterschap van den heer C. J. Nieuwenburg, die in zijn openingswoord meedeelde dat nog 40 invaliden in Middelburg van kunstledematen moeten worden voorzien. De kosten hiervoor zullen, voor zoover noodig, worden bngepast door de G.O LW. De heer J. van Oeveren van het hoofdbestuur gaf een kort overzicht van de invalidezorg. In Nederland zijn thans 4200 invaliden georganiseerd naar schatting 100.000 niet. De heer R. v. d. Zee betoog de dat thans het tijdperk is aangebroken waarin de invali de zelf zgn stem doet hooren, KERKNIEUWS Geref. kerken. Beroepen te Vlissingen Ds. J. Hindriks te Dussen. Op een viertal te Am sterdam komt voor dr. N. J Hommes te Middelburg en ds P. N. Kruyswijk te Hilversum Noodwoningen schieten op. Werklust bij de arbeiders. Burgemeester optimistisch. Ouderwetsche drukte op de markt. Het is ons een genoegen, eindelijk ook eens waardeeren- dc woorden te kunnen schrij ven over de werkzaamheden In West Zeeuvvsch Vlaanderen, waarbij wij ditmaal speciaal het oog richten op Oostburg, de centrum-gemeente. Toen wij aldaar dezer da gen eens een kijkje namen bij den bouw van noodwoningen, werden wij getroffen door den goeden geest die daar heersch- te. De slagzin „Er zit schot in", is daar zeer zekér van toe. passing. Men ziet letterlijk de nood woningen uit den grond ver rijzen. De laatste weken is er zeer hard gewerkt op het Le- delplein. Tien steenen noodwo ningen zijn nu bgna alle on der de kap. de fundamenten van ruim 40 Bruinzeelnoodwo ningen zijn gereed en men is druk doende ze in elkander te zetten, terwgl een gedeelte der arbeiders zich met de afwer king aan de binnenzijde bezig houdt. Er wordt gewerkt van morgens tot 's avonds en vele arbeiders verklaarden: „Als 't noodig is, zullen wg ook des Zondags doorwerken". „Meneer", zoo vertelden ons de arbeiders, „we hebben er lust in, we zullen alles op alles zetten om deze noodwoningen zoo spoedig mogelijk in orde te maken, omdat wg weten, dat zoo vele gezinnen er reik. halzend naar uitzien." Dat is taal naar ons hart Men kan er dan ook stellig op rekenen, dat een groot aan tal gezinnen, die nu nog zeer primitief behuisd zgn, vóór Kerstmis een eigen woning zullen hebben. De werklust van de arbei ders aan deze noodwoningen schijnt bij anderen aanstekelijk te werken, want waar men ook komt, overal klinkt het lied van den arbeid. Huizen, die er tot voor kort als een ruïne uitzagen, staan in stellingen en komen, geheel hersteld, daaruit te voorschijn; het straatdek wordt, waar noodig, hersteld en het gaat alles even opgewekt, de koude kan deze arbeiders niet deeren. Ook op ander terrein is reden tot blgdschap en dan denken wij aan de verstrek king van meubelen en huis houdelijke artikelen, geschon ken door de bevolking van Schiedam. Zoo zagen wg' vele huismoeders uit de Ambachts school komen, beladen met pannen, ketels en ander keu- kengerief, alles door vrijwil lige krachten geselecteerd en gedistribueerd. De Woensdagsche markt vertoonde weer de echt ouder wetsche drukte, een bewgs, dat Oostburg zich ook als han delscentrum vlug aan hét her stellen is. Wij spraken nog even bur gemeester Van Dongen, en ook deze harde werker was één en al optimisme. Al met al. vreugdevolle ver- schgnselen, die er op wgzen, dat Oostburg bezig is zich snel te herstellen. .zich organiseert en vraagt om geestelijke en moreele deelna me aan het wereldproces- De vereeniging zal binnenkort den naam gaan voeren van Alg. Ned. InvalidenboncL Tenslotte werd overgegaan tot oprichting van de afdee- ling Zeeland, gevestigd te Mid delburg. Het bestuur werd als volgt samengesteld: A. Klaas- se, voorz., D. M. Poppe (Lan ge Geere 18), secretaris-pen- ningm., B G. v. d. Stel, N. Moes, C. Riemens, commissa rissen. ONTSPANNING VOOR DIJKWERKERS. Het comité „Walcheren moet droog" zet zgn arbeid tot het brengen van ontspanning aan de dijkwerkers nog steeds voort Zoo werden deze maand op de werken te Rammekens en Vlissingen cabaretvoorstel lingen gegeven, waarvoor de belangelooze medewerking verkregen was van ,,'t Over. schotje" uit Middelburg. Beide avonden werd door de dames en heeren van ,,'t Overschotje' een goed cabaretprogramma gebracht, waarin de humor hoogtij vierde. Het was een welkome onderbreking in den sleur van alledag op deze fronten van den arbeid, die dan ook door de dgkwerkers hoo- gelgk werd gewaardeerd. De vergadering van de Ned. Volksbeweging, Zaterdagavond te Vlissingen gehouden, was zeer matig bezocht. Na ope ning door den voorzitter, den heer J. L. Verhagen, zette de heer Thomassen, hoofdbe stuurslid, de doelstelling der N.V.B- uiteen. Ben groote groep Nederlanders van aller lei richting kwam in den oor log tot de overtuiging dat een heid op velerlei gebied nood zakelijk was. De Ned. Volks beweging spreekt zich uit voor vernieuwing en samen binding van Christendom humanisme, het gezag van ze delijke normen in de samenle ving en voor persoonlijke ver antwoordelijkheid. Met de oude politieke samenstelling van vóór den oorlog dient gebro ken te worden. Mevr. Sleutel zong ter afwisseling enkele liederen, terwijl na de pauze gelegenheid was tot gédach- tenwisseling. De VUsslngsche buurtver- eeniging „Het Schaapje van de Nieuwstraat e.o." hield Vrijdagavond een feestavond. Een dilettantengezelschap, ge vormd uit de buurtbewoners, voerde een aardig programma uit. Er volgde nog een gezel, lig dansuurtje. Ook de buurtvereeniging Nieuwendijk hield dezer dagen voor haar leden een intieme bgeenkomst. Dezer dagen vierde het echt paar J. Peters-van Opbergen te Vlissingen zgn gouden hu welijksfeest. Van vele zijden mochten de jubilarissen blij ken van belangstelling ontvan gen. Ook de Oranjebond, de •ond van Buurtvereenigingen en instanties gaven blgk van belangstelling, gepaard met bloemstukken. Het echtpaar heeft 12 kinderen en (voorloo pig) 36 kleinkinderen. Na een werkzaamheid van 5% jaar zal majoor G. Kooistra deze maand afscheid nemen van het Leger des Heils te Middelburg om te vertrekken naar den Haag, waar hg de leiding krijgt van de le afd. aan de Prinsengracht. De af. scheidsdienst is Zondagavond 25 Nov. in het gebouw aan de Hoogstraat. Zgn opvolger officier Bakkenes. Urgentieprogram voor Amemuiden. B. en W. van Arnemuiden hebben een urgentieprogram samengesteld voor de eerst komende jaren. Dit jaar en in 1946 zullen, voorzoover dit nog NIEUW MANDAAT VOOR DE GAULLE Generaal de Gaulle heeft zich bereid verklaard z(jn po gingen tot de vorming van een regeering uit de drie groote partijen te hervatten. Des middags had de eontitu- eerende vergadering met 400 tegen 163 stemmen een motie aangenomen, inhoudende dat de Gaulle onder bepaalde voor waarden aan het hoofd zal staan van een door hem te vormen regeering der S par tgen. Een soc. voorstel om de mi nistersportefeuilles geiyk te verdeelen onder de o partgen werd aangenomen met 858 tegen 39 st. Beide malen >nt- hielden de communisten zich van stemming. Vanochtend zou hij vertegenwoordigers der 3 groote partg ontvangen. Indonesiërs verklaren den oorlog aan de Britten. In een Indonesische radiouit- zending werd Maandag de oor log verklaard aan de Britten. Op de nationalisten in Midden Java werd een beroep gedaan hun bondgenooten in Semarang te komen versterken. NED. SOLDATEN MOGEN NOG NIET NAAR JAVA. Het zal nog een aanzien lijken tijd duren voordat de Nederlandsche troepen, die nu in Singapore zijn, verlof zul len krijgen naar Java te gaan. De meer dan 3000 man die met de „Nieuw Amsterdam" arriveerden, zullen op Penang (bg de Westkust van Malak- ka), hun training voortzetten. S.s. „Amstel" op een mijn geloopen. Het 2115 br. reg. too me ende s^. Amstel" van de reederij' Vlnke, is op weg naar Zweden om hout, bg Fanmare op een mgn geloopen en ge zonken. De geheele bemanning is gered. HET INDIÊ-VLIEGTUIG OF DE TERUGREIS. Maandagmorgen Is het Indië-vliegtuig uit Batavia vertrokken voor de terugreis met 20 passagiers aan boord. niet is gebeurd, de beschadigde gebouwen worden hersteld, evenals de grint- en steenslag wegen. die in zeer slechten toestand verkeeren. De klinker, bestrating in de kom der ge meente, die erg beschadigd is door den oorlog, zal nog in 1946 worden vernieuwd, ter wijl men in 1947 zal trachten ongeveer 25 woningen te bou wen. Na 1947 wordt dit aantal met 75 uitgebreid. De Room- schestraat wordt hiertoe door getrokken tot de Spoorstraat. Verder zal een nieuwe riolee- ring met zuiveringsinstallatie worden aangelegd, terwijl ook de havenwerken worden ver beterd. Boeren en Ambtenaren slaags geraakt Zaterdagmiddag ontstond na afloop van de weekmarkt te IJzendgke in een café ruzie tusschen landbouwers en cri sisambtenaren waarbg nog al rake klappen werden* uitge deeld. De vechtpartij werd op straat voortgezet, doch bg de komst van de politie was een en ander snel afgeloopen. Vrgdag is de heer C. v. d. Heuvel, schipper der in Cad- zand gestationneerde reddings boot, in den ouderdom van 66 jaar plotseling overleden. De heer v. d. Heuvel was se dert 1906 het, jaar der op richting van het reddingssta- tion, tot heden als zoodanig werkzaam. In totaal heeft hg 20 geslaagde reddingen vol bracht met totaal 57 geredde personen van verschillende na tionaliteiten. In den laatsten oorlog heeft hg onder zeer moeilgke omstandigheden en niettegenstaande het mijnen gevaar nog 4 Belgische en 1 Am. vlieger gered. De heer v. d. Heuvel werd onderscheiden met de Orde van Oranie-Nas- sau in zilver; medaille 2e klas van België in zilver; medaille From the British Government in zilver en de Groot zilveren medaille met de zilveren Ges pen der Zuid-Hollandsche Mg. tot redding van schipbreuke lingen. Radicraccoord bereikt. De besprekingen tusschen de regeering en de orproepver- eenigingen over den vorm van den Ned. radio-omroep in den. overgangstijd hebben vorige week tot 'n gunstig resultaat geleid. De omroepvereenigin- gen zullen ieder met één afge vaardigde zitting nemen in het bestuur der stichting Radio Nederland in Overgangstijd, terwgl zg daarnaast de gele genheid krijgen de programma, stof. elk voor haar aandeel, zelfstandig te bereiden. Deze regeling is bestemd om te werken tot het tijdstip, waar op de normaal gekozen volks vertegenwoordiging haar oor deel over het vraagstuk in zgn geheel uit zal hebben ge sproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1