PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT BESPREKINGEN IN BATAVIA MISLUKT Sl. Caurcns licrrifsl u«l tic golven Fransche communisten breken met de Gaulle Crisis neemt scherpe vormen aan. Elf doodvonnissen in proces-Belsen. Vooruitgang over geheele linie Ministers Beel en Ringers bezochten Zeeland. UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur G. Baïüntijn (met redactioneele medewerking van dr. \V. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Maandag 19 Nov. 1945 188e Jaargang Nummer 188 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco Eer post, 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per min., minimum per advertentie 2—-» Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijm Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924- Goes: Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov- Zeeuwsche Courant. Middelburg. HET WERELDGEBEUREN „Vrije" verkiezingen in Portugal en Bulgarije. Zooals reeds verwacht werd, is de Fransche crisis, ont staan door een geschil van meening over de toekenning van sleutelposities in het door de GauUe te vormen kabinet, uitgegroeid tot een conflict, dat de positie van de Gaulle zeer onzeker maakt. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat zijn lot aan een zijden draad hangt. De communisten hebben na melijk volledig met de Gaulle gebroken en verklaard, dat zg als er een nieuwe formateur zal worden aangewezen, niet op de Gaulle zullen stemmen. Zij zullen hun stem geven aan Felix Gouin, die voorzitter is van de assemblee constituan te. Het is waarschijnlijk, dat de' Gaulle zich naar hij verklaard heeft, zonder bitter heid terug zal trekken. Typisch Fransch is deze ontwikkeling en zij roept merkwaardige herinneringen wakker aan de eeuwige poli tieke verdeeldheid vóór den oorlog. Dat de verdeeldheid, die toen zooveel onheil ver oorzaakte, zich thans wederom openbaart, is overigens een feit, dat ten zeerste betreurd moet worden. Frankrijk heeft mist noodig om zich te her stellen, de vierde republiek kan slechts goede levenskansen hebben, als het volk en de politici beseffen, dat het nog allerminst tijd is voor een tot het uiterste doorgevoerden po- litieken strijd. Conflicten kun- l nen Frankrijks prestige, dat v toch al zoo zwaar geleden tjieeft in dezen oorlog, slechts ^schaden. 5? Er is nog een kleine kans, dat men er in slagen zal een .drie-partijen-regeering te vor- Lrnen. De socialisten hebben ®zich namelijk bereid verklaard Som een communist als premier fte aanvaarden, als ook de Spartij van de Gaulle dit doel "en omgekeerd hebben de com- "rnunisten zich bereid verklaard Sm in dat geval een socialist 1 Is premier te willen acceptee- ën. De aanhangers van de jt jaulle schijnen echter onver- oenlyk, zoodat de kans inder. ~faad zeer gering is. De vraag, waaróm de Gaulle ■een sleutelposities aan de junmunisten wil geven, z3por hem beantwoord in een ?jvaterdag gehouden radio- JJ^de. Hij verklaarde daarin *art Frankrijk een brug moei 'men tusschen Rusland en fant beide andere groote mo ren $heden en dat dit onmoge- staat3' als FrankrÜk een com- mistischen minister van ^eeitenlandsche zaken of bin- bTlandsche zaken heeft. Wel l hrj de communisten de °rar'tefeuilles voor economische wa)ven en sociale zaken toewij- jjg-n, maar deze zijn daarmede (et tevreden, aa Overigens heeft de Gaulle m^ijk de spelregels der demo- citatie te eerbiedigen, door af d.e treden als men zich tegen siijn wenschen verzet. Zijn po- qsitie is een dusdanige, dat hrj, 3 als hij wilde, vermoedelijk zijn wil door zou kunnen drijven. Dat hg dit niet doet, valt in hem te prijzen. Met spanning mag men de verdere ontwikkeling in Frankrijk tegemoet zien. Reeds is het in Parijs tot studenten demonstraties gekomen ten gunste van de Gaulle. Zoodat men niet vreemd moet opkij ken, als Frankrijk de eerste staat wordt, waar zich na het staken der vijandelijkheden po litieke onlusten voordoen.. Verder groot nieuws is er nauwelijks. In twee Europee- sche staten, n.l, in Portugal en Bulgarije zijn gisteren ver kiezingen gehouden. Zij had den niet veel om het lijf, want Nieuws in een notedop. Bij K. B. is met ingang van 1 De cember 1945 benoemd tot commissa ris der Koningin in de provincie Friesland rar. H. P. Linthorst Homan. Te Amersfoort is een club van pasgehuwde vrouwen van Canadee- sche soldaten geopend, om hen vroegtijdig in een Canadeesche sfeer Ie brengen. De Nat adviescommissie kwam Vrijdag voor fiet laatst bijeen, daar de voorloopige Staten-Generaal Dinsdag a.s. in functie treedt. Zaterdag heeft H.K.H. Prinses Juliana een bezoek aan Overijssel ge bracht. Overal viel haar een uitbun dige ontvangst ten deel. Van 1 Dec. tjm 5 Jan. a.s. zuilen weer Kinderzegels verkrijg baar worden gesteld- De Ned.-Ind. regeering is bezig «net den aankoop van heeren-, dames- en Kinderondergoed in Amerika voor .sen bedrag van 2.000-000 dollar. eers'e nieuwe Austin-auto's 'oor doktoren j geteisterde gebieden. -en geschenk van de American Re- ■ct for Holland, zijn in ons land oangekomen. ei 's Werelds grootste mailschip Queen Elizabeth, neemt thans Di/el aan het terugvoeren der Cana- \e<*sche troepen uit Europa Hierdoor arbfdt hun repatrieering aanzienlijk sneld. Verwacht wordt dat de in beide staten schitterde de oppositie door afwezigheid. In Portugal weigerden de tegen standers van de regeering te stemmen, omdat zij den tgd van voorbereiding voor de ver kiezingen tekort achtten, in Bulgarije mochten alleen de aanhangers van de communis tisch georiënteerde regeering candidaten stellen. Men vraagt zich af, of der gelijke verkiezingen nog iets met democratie te maken heb ben en het stemt daarom tot voldoening, dat de regeering der V. S. reeds bij voorbaat heeft doen weten, dat zg het resultaat van deze „vrije" ver kiezingen in Bulgarije niet zal erkennen. Terecht. Want de Big Three hebben uitdrukkelijk beloofd, dat er democratische bewinds- vormen zouden worden inge voerd, ook in Zuid Oost Europa. Zaterdag zyn de vonnissen geveld in hei proces Belsen. Veroordeeld tot den dood door ophanging zgn: Kramer, dr. Klein, Peter W'eingartner, Fr. Höszler, Irma Grese, Elizabeth Volkenrath, Juana Bormann, Wilhelm Dor, Ansgar Plchen, Karl Frankisch en Franz SterfeL De andere verdachten wer den veroordeeld tot straffen varieerende tusschen levens lang en een jaar gevangenis straf. 14 verdachten werden vrijgesproken. De meeste verdachten hoor. den het vonnis onbewogen aan en verklaarden beroep aan te teekenen. Uitzending Troonrede. „Herrgzend Neder land" zal Dinsdag a.s. de troonrede van H.M. de Koningin uitzenden. Daaraan zal een korte reportage voorafgaan. De uitzending begint om plm. 13.00 uur. Des avonds te 19.25 u. volgt een herhaling. BINNEN 5 DAGEN NIEUW CONTACT. Gevechten in Batavia. Spanning in Semarang. Er heeft Zaterdagavond een conferentie plaats gehad te Batavia tusschen Nederland- sche, Britsche en Indonesische afgevaardigden. Er werd aan deelgenomen door de volgende personen: dr. H. van Mook, dr. C. H. van der Plas, prof. F. M. baron van Asbeck (Nederland), Sja- rir, Sjarifoedin, Poetoehena, Abdoel Karim (namens de republiek Indonesië"). Behalve deze waren nog te genwoordig van Britsche zijde: generaal Christlson, Maberley, Denning en Nery Walsh, nu de adviseur van het departe ment van buitenlandsche za ken bij generaal Christison's hoofdkwartier, brigadier N. D. Wingrove en brigadier Mac lean. De heer J. Morsink was tegenwoordig als tolk, terwijl ook de secretaresse van dr. van Mook, mevr. R. Stokdijk, alsmede een aantal Indonesi sche tolken en secretaressen aanwezig waren. Als voorzit ter fungeerde generaal Chris- tison. De conferentie is mislukt. Zij heeft drie uur en drie kwartier geduurd. Zij werd door zeer betrouwbare Brit sche zegslieden beschreven als zeer teleurstellend". De Indo nesiërs vermeden het directe antwoorden op de vragen te geven. Nadat de discussie drie uur geduurd had, trokken de Indonesische „ministers" zich terug om in een naastgelegen kamer te confereeren. Toen zg teruggekeerd waren werd het volgende communiqué uitgege ven: „Na voortgezette discus sie werden geen resultaten be reikt door het feit, dat de Indonesische leiders op het oogenblik niet in de gelegen heid zgn verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het geven van definitieve antwoorden op de besproken vraagstukken. Verdere bgeenkomsten kunnen binnen vijf dagen tegemoet gezien worden". Sjarir, de Indonesische pre mier, heeft verklaard, dat de Nederlandsche voorstellen lang niet ver genoeg gaan en de Nederlanders altgd nog een slag om den arm houden. Men acht het in Indonesische krin gen een fout, dat de leiding van de regeering aan Sjarir is opgedragen inplaats van aan Soekarno, die nu op den ach tergrond dreigt te raken. Weer gevechten in Batavia. In Batavia is het weer tot incidenten gekomen na het bekend worden van de mis lukking der besprekingen. Er werd hevig geschoten, maar het is nog niet bekend, van ;nïpen omstreeks Italf Januari uit ris causa. ons land vertrokken zullen zijn. Alle eigendommen van Krupp in Essen zijn door de Britten in be slag genomen. Zwitserland heeft officieel ont kend dat zich daar Duitsche financi- eele reserves zouden bevinden. In de Britsche bezetting3zönè is de laatste Nazidie een ambt be kleedde. ontslagen. In Italië vormt zicli een nieuwe fascistische beweging Tal van restaties zijn verricht, De Russische delegatie te Neu renberg heeft verzocht het proces tegen de groote oorlogsmisdadigers zes weken uit te stellen. De Hongaarsche regeering door Engeland erkend. Otto von Habsburg en zijn broer, die zich clandestien naar Oos tenrijk hadden begeven, zullen hel land uit worden gezet. Bij zijn bezoek aan Brussel werd Churchill het eereiidmaatschap van 'l Belgische parlement aangeboden, ter wijl hij door de Vrije Universiteit van Brussel benoemd is tot doctor hono- welken omvang de gevechten zijn. Te Semarang zijn 2 Britsch- Indische officieren vermoord. Er heerscht groote spanning. Op aansporing van radio Soe- rakarta weigeren de Indiërs aan Europeanen voedsel te le veren. In Soerabaja wordt nog al tijd gevochten. De Britten ma ken langzaam vorderingen. gert. Amsterdam 50 miliioen tekort. B. en W. van Amsterdam hebben een suppletoire begroo- ting voor 1945 vastgesteld, waarbij het tekort van de oor spronkelijke begrooting ten bedrage van 16.800.000 gebaseerd op den toestand van vóór Aug. '44, nader werd be groot op rond 50 miliioen gul den. Meer bonloos eten in hotels en restaurants. De restaurant-bedrijven en de hotels zullen voortaan toe wijzingen voor levensmiddelen ontvangen, zonder dat ZÜ daar. voor consumentenbonnen be hoeven in te leveren. Hiervan uitgezonderd de toewijzing voor vleesch. 200.000 dekens gereed, 200.000 dekens zullen eerst daags onze textielfabrieken verlaten. Ook ondergoed voor kleine kinderen is bijna ge reed. Stoffen voor costumes zijn er nog niet voldoende, omdat er niet genoeg garens zijn. In België worden thans garens aangekocht. Deblokkeering levensverzekeringsgelden. Afgekondigd is de „Beschikking levensverzekerlngsuitkeeringen 1945". Hierin is o.a. een regeling getroffen voor de betaling van niet-periodieke uitkeeringen van uit hoofde van op 26 September 1945 bestaande levens- verzekeringsovereenkomsten, alsmede van uitkeeringen wegens afkoop of beleening. Periodieke uitkeeringen, zooals de uitbetaling van pensioenen en lijf renten, zullen in beginsel np vrije re kening worden geboekt. Uitkeerin gen uit hoofde van overeenkomsten, gesloten na 26 September 1945. zijn niet onder de nieuwe beschikking be- grepen en kunnen te allen tijde in •'ij geld worden uitbetaald. De regeling berust o.a op het prin cipe. dat de bedoelde niet-periodieke uitkeeringen in vrij geld kunnen wor den uitbetaald voor zoover zij niet hun oorsprong vinden in stortingen van vóór 26 September 1945. Voor zoover zij wel berusten op stortin gen van vóór 26 September, zijn bij zondere voorzieningen getroffen. BENOEMING VACATURES STATEN-GENERAAL. Wegens het niet aanvaarden van hun benoeming tot lid van de Eerste Kamer door: prof. dr. J- H. W. Verzgl en dr. J. P. Kruyt, beiden te Utrecht, zijn thans benoemd mr- D. U. Stikker te Amsterdam en N. Stufkens te De Bilt en tot lid van de Tweede Kamer wegens bedanken door mevr. dr. H. VerweyJonker te Eindhoven en H. W- van Randwijk te Am. sterdam: J. B. Vlam te Henge lo (O.) en mr. C. A. M. ten Hagen te Ngmegen. DE KONINGIN ONTVANGT KOL. DOORENBOS. Zaterdagmiddag heeft H.M. de Koningin ontvangen kolo nel dr. Doorenbos, (Middelbur ger van geboorte), vertegen woordiger van het Ned. Roode Kruis in Ned. Indië, die eenij dagen in ons land vertoei Hij was vergezeld van zijn wnd. secretaris, den res. ka pitein van het K.N.I.L., Korte- weg, die 14 kampen in Indië i als gevangene heeft leeren kennen. Belangstelling voor Vlissingen, Souburg en Westkapelle. Een noodbrug voor Souburg „Sedert mgn vorige bezoek heb ik aanzienlijken vooruit gang kunnen constateeren aan de dijkwerken, waar met on verminderde energie wordt voortgebouwd. En dat het de regeering met vreugde vervult, dat Walcheren thans voor zulk een groot deel droogvalt, be hoeft wel nauwelijks gezegd. Allen, die aan de droogmaking en den wederopbouw hun beste krachten wijdden, kunnen met gerechtvaardigde voldoening op hun werk neerzien." Aldus verklaarde de minis ter van openbare werken, dr. J. A. Ringers, aan het einde van het bezoek, dat hg Vrijdag en Zaterdag, vergezeld door den minister van binnenland- sche zaken, mr- L. J. M. Beel, aan Zeeland bracht. „Ik ben onder den indruk van dezien tocht door Walche ren, waar overal de ellende wel zeer duidelijk aan den dag treedt. Maar de uitstekende samenwerking tusschen W< deropbouw en alle instanties, die op liet eiland betrokken zijn bg het streven naar Walche- rens herleving .en beider voort varendheid, geven mij de over tuiging, dat Walcheren zijn rampen te boven zal komen." Aldus de opinie van minister Beel aan het einde van dit mi nisterieel bezoek. De ministers arriveerden Vrijdagavond in Vlissingen, waar een bespreking plaats vond met het bestuur van de Stichting Herbouw Walcheren. Speciaal werd hier de samen werking bekeken tusschen de overheidsorganen van den We deropbouw en de instanties op het eiland zelve. Voorts werd het uitbreidingsplan van Vlis singen diepgaand besproken, terwijl er gelegenheid was tot het stellen van vragen, die door de ministers werden be antwoord. De burgemeesters van Souburg en Koudekerke bepleitten hier de belangen van hun gemeenten. De wnd. burgemeester van Vlissingen, de heer L. P- van Oorschot, bracht dank voor de officieele belangstelling, welke den laat- sten tijd voor Zeeland getoond wordt en zeide, daarvan goede resultaten te verwachten. De nooden van Souburg en Westkapelle. Nadat de heeren Beel en Ringers in Goes hadden over nacht, werd Zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan Sou burg, waar met den burge meester, den heer A. H. S. Stemerding, en de wethouders de Souburgsche belangen wer den besproken. Onder meer werd onder de oogen gezien, of er een noodbrug kan wor den geslagen tusschen Oost- en West-Souburg, terwijl ook de kwestie der lintbebouwing werd besproken. De ministers bezochten hier enkele huizen in het geïnun deerde gebied, waarbij zij zich gemoedelijk met de bewoners onderhielden. Uitvoerig lieten zij zich inlichten over de om standigheden, waarin hier meer dan 2000 menschen nog altijd boven het water leven. Zij toonden daarbij begrip te hebben voor het onhoudbare Van den toestand- De tocht werd hierna ver volgd naar Vlissingen, waar de werkzaamheden aan den Nol- ledijk werden bekeken, terwijl vervolgens een bezoek werd gebracht aan Westkapelle, waar met het gemeentebestuur de plannen voor den wederop bouw nog eens onder de loupe werden genomen. Ook de nood woningen, waarvan er thans een aantal geheel gereed is. werden hier bezocht, waarbij de beide Excellenties wederom contact zochten met de bewo ners. In de barakken te Westka pelle werd een maaltijd ge bruikt. In het gezelschap der minis ters bevonden zich o.m. de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de secretaris-generaal van het dep. van binnenl- za ken, de Alg. Commissaris voor den Wederopbouw, dr. ir. Y. Z. van der Meer, de inspecteur der Volkshuisvesting, .ihr. J. de Ranitz, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, griffier van den Polder Walcheren, het hoofd van het Streekbureau Weder opbouw Walcheren, ir. J. Ger- ber, de hoofding. van den Rijkswaterstaat Droogmaking Walcheren, ir. P. Ph. Jansen en de heer A. Abspoel, direc teur der Stichting Herbouw Walcheren. Suiker voor a.s. en jonge moeders. In den vervolge zullen a.s. en jonge moeders geen 700 gr. bloem of 800 gr. brood extra meer ontvangen, doch inplaats hiervan 500 gr. suiker. A.s. en jonge moeders ontvangen dus voortaan als extra-rantsoen per 4 weken: 1000 gr. haver mout, 1000 gr. gort, 20 1. melk, 500 gr. boter, 500 gr. suiker, 400 gr. vleesch. Berechting van politieke delinquenten. De presidenten der tribuna len te Almelo, Zwolle, Zut- phen, Arnhem, Middelburg, Breda en 's Hertogenbosch hebben te Nijmegen een ver gadering gehouden ter bespre king van de situatie, ontstaan door de nieuwste regeerings- voorschriften inzake de berech. ting van politieke delinquenten. Verscheidene punten welke op deze vergadering naar vo ren kwamen, zijn schriftelijk onder de aandacht van den minister van justitie gebracht. In het desbetreffende schrij ven verklaren de presidenten iederen maatregel toe te jui chen, welke getroffen wordt om te komen tot een spoedige reviseering der interneeringen. Zij zijn van oordeel, dat de vrijlating niet kan geschieden aan de hand van algemeene richtlijnen, doch dat elk geval door de daartoe aangewezen instantie zal moeten worden beoordeeld. Dit oordeel zal moeten geschieden door de be rechtende instantie. Is dat bezuinigen? Alle regeen'ngsdepartemen- ten, die bij het naderen van de invasie evacueerden uit Den Haag, zijn in de residen tie teruggekeerd. Een legertje ambtenaren is, om dit moge lijk te maken, maandenlang bezig geweest met het vorde ren van 700 woningen van belastingbetalers. Alleen al het departement van handel en nijverheid telt 50-000 ambtenaren, tegen 5000 voor den oorlog DE KOMENDE FEESTDAGEN. Aan patroons, wier perso. neel Maandag 24 Dec. en'of Maandag 31 Dec. a.s. niet werkt, is onder de gebruike lijke voorwaarden toegestaan het aantal daardoor verzuimde uren tot een maximum van 8% uur voor elk der beide dagen te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der we ken gelegen in het tijdvak van 3 Dec. 1945 t.m. 15 Jan. ""Me. OOSTENRIJK WIL Z.-TIROL. Oostenrijk heeft van de ge allieerden Zuid-Tirol, dat na den vorigen oorlog aan Italië werd afgestaan, terugontvan gen. Een schande. Zeeland schrééuwt om arbei ders. Ze zgn niet te krijgen. En als ze te krijgen waren, zouden ze niet gehuisvest kunnen wor. den. Maar eind September tel de ons land 92.000 werkloozen en 98.000 wachtgelders. Waar om werden er dezen zomer geen barakken gebouwd werden noodzakelijke maatre- felen genomen om deze tien- uizenden voor den wederop bouw in te kunnen schakelen? Zou dat millioenen hebben ge kost? Dat kost het onderhoud dezer onproductieven ook. Li er worden millioenen minder goed besteed. Vanuit Delfzijl werden Don derdag de volgende N.S.B.- vrouwen naar het schoolge bouw aan de Heerengracht te Middelburg overgebracht: A. v. d. KetterijMeulmeester te Arnémuiden, J- M. Bassie Coppoolse en A. v. Loon- Vroonland, beiden te Middel burg. Naar wij vernemen is het thans definitief dat het Ned. Loodswezen per 1 Januari naar Vlissingen terugkeert. Vrijdagavond vond in de Luth. kerk te Vlissingen het welkom plaats van den nieu wen plaatselijken leider van het Leger des Heils. kapt- C. A. Verwaal. De bijeenkomst stond onder leiding van br. Bijl. Terwijl de nieuwe leider binnentrad zongen de aanwezi gen hem toe ..Dat 's Heeren zegen op U daal". De J.L. serg.-maj. Mabélus heette hem welkom en wees op de taak die voor hem in Vlissingen is weggelegd- De zangbrigade zong een passend lied en b bloemen aan. Na enkele toe spraken van makkers sprak daarop de nieuwe leider naar aanleiding van 1 Kor. 2 2. De Eenheidsvakcentrale hield Vrijdagavond in het Concert gebouw te Vlissingen een ver gadering, welke door een 60- tal bezoekers werd bijgewoond. De heer Boetskens verdedig de de noodzakelijkheid van één ongedeelde vakbeweging. Spr. constateerde, dat ook na den oorlog alles hetzelfde is gebleven en onderwierp de samenwerking der drie vak organisaties. het N.V.V., het R.K.W.V. en het C.N.V aan critiek. Hij ontkende ten stel ligste dat de Eenheidsvakbe weging een „communistische bende" zou zijn en verdedig de de plaats gehad hebben de stakingen. Scherp laakte spr. de voedselvernietiging, ter wijl er nog aan zooveel ge brek is. Zaterdagmiddag had te Goes de teraardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer A. Afscheid van Middelburg. Een woord van den wnd. burgemeester De wnd. burgemeester van St. Laurens, de heer P. Boon, die heden zgn functie neerlegt in verband met den terugkeer van burgemeester J. W. van 't Hoff, schrijft ons: Vorig jaar omstreeks dezen tijd schreef ik in een toen verschijnend blad, een artikel tje inzake de evacuatie nzer gemeente. Die evacuatie was zeer ingrijpend. Van de bewo ners waren er op 1 October 1945 slechts een 50-tal overgebleven. De overigen, plm. 1450, waren geëvacu eerd en ook afgeschreven uit het bevolkingsregister. Thans zijn de rollen echter omgekeerd. Sint-Laurens her rijst. De wegen en de meeste huizen zijn droog en langzaam maar zeker keeren onze men schen terug. Als men den Noordweg langs gaat, wat nu mogelijk is, is de aanblik ont moedigend. De ravage is ge weldig. Maar men ziet weer leven en beweging. De groote schoonmaak is begonnen. Onze vrouwen en meisjes steken de handen uit de mouwen en' overal heerscht bedrijvigheid. De bakker bakt weer en rijdt met zgn kar langs de straat. De winkels gaan weer open, de ambachtsman v_t zijn werk weer op. De van Citterstraat is het minst gehavend en bijna ge heel bewoond. Daar veroor zaakten de Dukws geen schade. Aan wat men langs den weg en op de trottoirs ziet liggen kan men zien, welke inspan ning het mannen en vrouwen kost, de modder en andere onnutte ballast uit de huizen te scheppen. Het zal een heeie toer zijn den rommel naar af gelegen terrein te vervoeren. Ook onze weinige timmerlui, metselaars en glazenmakers, zijn druk in de weer en men bemerkt aan ieder: De moed zit er in! Met tegenzin verliet men ons dorp, eigen huis en erf, met groote blijdschap keert men terug. Dan praten we nog eens over ons evacuatie-verblijf elders, Niet overal werden wij gastvrij ontvangen, maar ook wijzelf waren niet altijd zooals we ^"'■•oorden te zgn. Een en ander behoeft niet te verwon deren. Ongeveer 160 gezinnen, de helft van onze bevolking, vonden onderdak in Middel burg, niettegenstaande eigen overbevolking, door inundatie der buitenwijken. Toch bereik ten ons uit die gemeente de minste klachten. Bracht de zoo enge samenwoning soms meer intimiteit? Ook onze secretarie op Vlas- markt 8, staande in het cen trum der vluchtgemeenten, bleek in een dringende behoef te te voorzien, n.L om het con tact te bewaren met de eva- cué's. Zoo ook het kantoor van onze Boerenleenbank. Wg mochten prettig samenwerken met de Zeeuwsche HARK en velen werden aan allerlei ge holpen. Nu gaan wij Middelburg ge leidelijk verlaten. Maar wg blijven dicht bij Middelburg. Met onze gedachten zullen we er nog vaak vertoeven, terwgl sommigen er den winter nog moeten doorbrengen. Maar toch mag en woord van afscheid in de krant niet achterwege blijven. En dat kan, speciaal voor Middelburg, een woord zijn van dankbare waardeering voor alles, wat wij als gemeentenaren genoten. Allen danken is onmogelgk. Laat mij daarom alleen den burgemeester, mr. A. J. van der Weel, mogen zeggen: Het was ons goed in Middelburg tc zgn. U was altijd vriendelijk en welwillend, evenals heel het gemeentebestuur en de amb tenaren. Ik heb zelf gevoeld, hoe moeilijk het is in dezen tijd burgemeester te zijn, en nu ik van dit ambt wordt ont heven, mag dit mijn laatste woord zijn na een verblijf van 13 maanden in uw goede stad. Ik besloot mijn beschouwing in 1944 met de opwekking: Wij zullen ons opmaken en bouwen, en God in den hemel zal het ons doen gelukken! Thans, November 1945, gaat onze wensch in vervuiling. Walcheren komt droog. Middel, burg wordt herbouwd, Sint- Laurens herrijst! Verhage, gepensionneerd leer- aar van de Handelsschool te Middelburg. Aan de groeve heeft de di recteur van genoemde school, de heer mr. P. C. Jonge, na mens het bestuur der Ver. voor Handelsonderwijs, oud collega's en vele oud-leerlingen, geschetst wat de overledene voor de school en ook daar buiten voor de leerlingen en oud-leerlingen is geweest Men heeft hem na zijn afscheid, nu 13 jaar geleden, niet ver geten. De zoon van den overledene, de heer J. Verhage, dankte den spreker voor de waardee- rende woorden. De Show- en Cabaretvereeni- ging „De Contrasten" gaf Donderdag jl. in den Schouw burg te Middelburg een origi neel opgevoerde show, die met het oog op het droogvallen van Walcheren, den titel droeg „Hou je kop boven water". In het vroolgke en zeer gevari eerde programma hadden Jim my Spake en zijn onafscheide lijke vriend Piet Castemiller weer een groot aandeel, terwijl muziek- en zangnummers van de Contrastenband met kluch tige schetsen den zeer ge slaagden avond mede vulden. Ook met deze derde show van dit jaar zullen „De Con trasten" in de verschillende kampen van de dijkwerkers op treden; in verband hiermee sprak de heer L. Onderdrjk aan het einde van den avond een hartelijk woord van dank uit namens „Walcheren moet droog" voor hetgeen „De Contrasten" reeds voor de ont spanning van de dijkwerkers hebben gedaan. Donderdag jl. had de eerste openbare vergadering van de Eenheids Vakcentrale te Mid delburg plaats. Bij verhinde ring van den aangekondigden spreker, den heer H. Boetskens hoofdbestuurslid van deE.V.C., werd het woord gevoerd door den E.V.C.-bestuurder A. de Vroome uit Amsterdam, die taak en doel van de E.V.C. uit. eenzette en wees op den snel len groei van de E.V.C.niet alleen in de groote steden, maar ook in gebieden als Twente en de mijnstreek. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim ge bruik gemaakt. Inwoners van Middelburg moeten een zegel laten aan brengen op hun tweede distri butiestamkaart, willen zg bg de volgende bonuitreiking niet worden uitgesloten. Een be kendmaking in dit nummer vermeldt dag en uur, waarop dit kan geschieden. Voor een geheel gevulde Schuttershofzaal te Middel burg gaf de Herv. Jeugdraad Vrijdag jl. een jeugdavond. Na een openingswoord van den voorzitter, dr. W. H- Beeken kamp, hield ds. Th. C. E. da Costa uit Oudenbosch een cau serie getiteld: „Iets uit het le ven van de Russische kerk". Aan de hand van een geschied kundig overzicht behandelde spr. enkele aspecten van deze kerk, eindigend met de we reldbeschouwing der Russische kerk: War liefde voor het ver achte en vervolgde, haar ge meenschapszin en roeping tot wereldhervorming o.mr, welke ideeën men, zij het ook gewy- zigd en minder verheven, in het communisme terugvindt, Na de pauze voerden leden van bg den raad aangesloten vereenigingen het leekenspel ,Ben ik die man?" op. De ongeveer 40 man groote band van het Hampshire-regi ment gaf Zaterdag j.L een gratis concert voor burgers in de groote Schuttershofzaal te Middelburg. Hierbij werd voor namelijk lichte muziek ten ge- hoore gebracht. De militaire band werd ook omgevormd tot een dansorkest met een saxofoonbezetting van 8 man, die als één instru ment samenspeelden. Het viel wel te betreuren dat de be langstelling niet wat grooter was. Er viel voor muzieklief hebbers veel te genieten. Te Den Haag slaagden voor de hoofdacte voorbereidend onderwijs de dames J. Bosdijk en H. Dorleijn, beiden te Mid delburg. LAATSTE NIEUWS DE IMPASSE IN FRANKRIJK. De Gaulle heeft zich Zon dagavond met een schrijven tot Feïix Gouin gericht, waarin hij de Assemblee Constituante vraagt of zij het mandaat te rugverlangt dan wel of zy de opdracht van de Gaulle beves tigt. Gouin zou aan zgn socialis tische collega's hebban doen weten dat hij een opdracht oor kabinetsformatie niet zal aanvaarden. Officieel werd ook medegedeeld dat de Fransche socialistische party zich tegen iedere regeering van twee par tyen zal verzetten. De communisten hebben zich officieel tegen de candidatuur van de Gaulle uitgesproken- Volgens de laatste berichten zou Maurice Thorez zich can- didaat stellen indien de 3 groote partgen niet uiterlijk Maandag tot overeenstemming zouden zgn gekomen over een anderen candidaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1