PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT AT00MSP00K NOG NIET UIT DE WERELD. VRAGEN, He Gaulle afgetreden. De nieuwe crisis in Frankrijk BESPREKING TE BATAVIA GING NIET DOOR. UIT DE PROVINCIE DE WEDEROPBOUW VAN ROTTERDAM. Hoofdredacteur G. Ballintijn (met rcdactioneele medewerking van dr. XV. H. Beckenkamp). Uitgever": F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand XV. 't Hooft tc Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 17 Nov. 1945 ISSe Jaargang Nummer 187 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post. 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2~— Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen»; Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneueen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg; Werken J welk. HET WERELDGEBEUREN Er wordt beweerd, dat te genwoordig drievyfdedeel van ons volk direct of indirect leeft van salarissen en pensioe nen van overheidsinstellingen. Zoo'n bewering is natuurlijk niet één twee drie te contro leeren, maar iemand, die veel by den weg is, weet dat zy 'niet ver bezijden de werkelijk heid kan zijn. Als het vroeger examentijd was, spraken we spottend van de periode waar in de eene helft van ons volk de andere examineerde. Te. genwoordig leven we perma nent in een tyd, waarin de grootste helft van het Neder landsche volk de andere be ambtenaart. En dat terwijl de landbouw om werkkrachten schreeuwt en ze zelfs niet krijgen kan te gen loonen, waarnaar menig uitstekend vakman likke baardt. In een tijd, waarin de fabrieken niet op volle toeren kunnen draaien, omdat er geen werkvolk genoeg is. In een tijd, waarin in een ruïneland als Zeeuwsch Vlaanderen geen noodwoningen opgetrokken kunnen worden omdat er geen bouwvakarbeiders te krijgen zijn. Het is één van de dingen, die ons na de bevrijding teleur gesteld hebben. Toen we be zet waren en met gebalde vuis. ten ons land zagen uitplunde ren en verwoesten, dachten we: „Wacht maar, straks, als we weer vrij zÜn> slaan we de handen aan den ploeg Dan gaan we Nederland weer op bouwen. eensgezind Bureau cratie behoort dan tot het ver leden. De ambtenarij wordt in- feperkt tot een minimum. We ebben genoeg van het Duit- sche „gemassregel". Bouwen willen we, we zijn bereid tot .zware offers, maar Nederland moet herrijzen Wij willen toonen. dat wij niet minder «ijn, dan ons voorgeslacht Helaas. Nauwelijks waren we bevrijd, of de ambtenarij be gon te bloeien als nooit te. voren. Er ontstond een baan- tjesjacht, die ongekende afme. tin gen heeft aangenomen. Er doet een grove zegswijze de ronde: Ambtenaren zijn als konijnen. Zet er twee bij el kaar en over een paar weken zitten er dertigGrof. Maar ook bitter. En helaas waar. Het Centraal Bureau voor Sta tistiek zou een belangwekken. de graphiek kunnen opstellen met in roode curve de toene ming van het aantal ambtena ren vergeleken bij 1939. En dit alles zou nog niet zoo 'erg zijn, als men maar de ze kerheid had, dat we door al die ambtenaren vooruit kwa men. Het tegendeel schijnt het geval te zijn. Daar komt nog by, dat al die nieuwe instellingen, die top. zwaar zijn door hun omvang rijk personeel, salarissen loonen betalen, waartegen een particulier niet coneuireeren kan. Zoo af en toe krijgt men fantastische staaltjes te hoo- ren en te zien. Zoo haalt de staat werkkrachten weg uit particuliere bedrijven, die er geen kunnen missen, aldus het gebrek aan werkkrachten ver- grootend in een tijdsbestek, waarin meer werk ligt te wachten dan sedert menschen- heugenis het geval is geweest. Gemeente en provincie doen aan al die ambtenarij niet mee. Gemeentelijke en provin ciale salarissen blyven binnen de perken, zijn zelfs uitge sproken aan den lagen kant. Tal van provinciale en ge meentelijke ambtenaren zou den In particuliere bedrijven aanzienlijk beter worden be taald. En ook de oude rijks instellingen geven geen aan leiding tot critiek. Wel echter gaat het X'erwyt uit naar de tallooze nieuwe officieele en half-officieele in stanties, die roofbouw op onze nationale werk] en meer remmen dan stimu- leeren. De Nederlandsche staat zal den weg der ambtenarij moe ten verlaten. We moeten een werkend volk worden, zooals we waren en geen volk van ambtenaren. Nieuws in een notedop B. en W. van Amsterdam heb ben ter herdenking van dr. Henri Po lak den naam Plantage Franschelaan vervangen door Henri Polaklaan. De Eerste en de Tweede Kamer zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag middag a-s. In Bergen op Zoom zijn er 5271 bewoonbare huizen voor 6202 gezin nen. Minstens 277 van de plm. 900 gevallen van samenwoning zijn houdbaar. Bij Werkspoor te Amsterdam biak Donderdagnacht een brand uit in een timmerwerkplaats die geheel werd vernield. De onlangs ingestelde - sie voor het geven van advies over de vraag, welke maatregelen tot verder gaande positieverbetering van over heidspersoneel zouden kunnen worden genomen, heeft haar advies uitge bracht Het zal met spoed aan den ministerraad worden voorgelegd. Groote hoeveelheden gifgas zijn in Duitschland gevonden, die bewij zen, dat het Derde Rijk was vóór bereid op een gifgasoorlog op groote schaal. In Hongarije is het nieuwe ka binet gereed. Van de 18 ministers zijn er 4 communist, 4 socialist. r,T. '2 ^an ?.',e P'aatsen aan de Dutlschc universiteiten moet gereser veerd worden voor vroegere dwang arbeiders en ex-krijgsgevangenen. In Finland is het proces begon nen tegen dc Finsche oorlogsmisdadi gers. Joego Slavië wordt republiek Cjujte De Zwitsers zijn boos. De conferentie te Washing ton is ten einde en Truman, Attlee en King hebben een slotcommuniqué uitgegeven, dat volkomen overeenkomstig de verwachting uitsluitend be trekking heeft op het pro bleem der atoomenergie. Deze verklaring is van groote be- teekenis en Attlee heeft resul taten weten te leveren, waar voor men hem dankbaar mag zijn. Een paar weken geleden verklaarde Truman nog, dat het geheim van de atoombom in Amerikaansch bezit zou blijven nu heeft hij zich bereid verklaard om in de toe komst dit geheim met de an deren te deelen. Bovendien is uitdrukking gegeven aan het vaste voornemen om de atoom energie uitsluitend aan te wen den voor vredelievende doel einden. Een nadeel is alleen dat men in Washington niet heeft kunnen besluiten om Rusland onmiddellijk deelge noot te maken van het fabri- cageprocedé. Dat zal in Mos kou wel felle critiek uitlok kenIn ieder geval is het atoomspook nog niet uit de wereld, ook al zal de voorge stelde „atoomcommisssie" po gen gedaan te krijgen, dat alle staten beloven, de atoombom niet als wapen te gebruiken. Dat dit afdoende zal zijn. gelooven Attlee en Truman zelf niet. Zij gaven in hun gemeenschappelijke verklaring althans met nadruk te ken nen, dat het meer dan ooit noodzakelijk blijft om een nieuwen oorlog te voorkomen Slaagt men daarin niet, dan is het leed niet te overzien... De groote vraag ls nu, wat Moskou zal zeggen van dit atoomcommuniqué. Rusland begint den laatsten tijd wat vriendelijker te worden jegens Engeland en Amerika en het geeft aan buitenlandsche journalisten wat meer vrijheid om te schrijven. Dat is een hoopgevend teeken. Als nu de conferentie van Washington maar geen roet in het eten werpt. In Frankrijk, waar men zoo goed op weg was met de vor ming van een nieuwe, voor- loopige regeering, zrjn nieuwe moeilijkheden ontstaan doordat de Gaulle geen sleutelposities in zijn kabinet aan de com munisten wil geven. Natuurlijk zieden de geestverwanten van Stalin daarover van veront waardiging. En het vooruit zicht op een drie-partyen-re geering is er daardoor niet beter op geworden. De com munisten zullen n.l. vermoede lijk weigeren, om portefeuilles te accepteeren als zij genoe gen moeten nemen met onbe langrijke ministeries terwijl omgekeerd de Gaulle tevoren verklaard heeft, geen regee ring te willen vormen, als hij niet rekenen kan op volledi- gen steun van de drie groote partijen. Als beiden voet by stuk houden, staat er een ernstige crisis voor de deur. Het wordt echter niet uit gesloten geacht, dat de De verzorging der politieke gevangenen. Momenteel wordt hard ge werkt om de interneerings- kampen waar 90.000 perso nen verblijven, „winterhard" te maken. Ongeveer de helft der geïnterneerden heeft nog geen krib. Daarom zyn 35.000 kribben met 3 slaapplaatsen uit de Engelsche schuilplaat sen en in België 75.000 stroo- zakken aangekocht. Er is een crediet voor den aankoop van plm. 100.000 oude legerdekens in Engeland verstrekt. Voor de verwarming zyn de noodige maatregelen getroffen. De kleeding en het schoeisel is een lastiger probleem. Voor de vrouwen is in Amerika een partij gebruikte uniformen aangekocht. Hout voor klom pen is er niet. Daarom zal het de vraag zyn of de geïnter neerden dezen winter buiten zullen kunnen werken. Voor het bewakingspersoneel zyn er uniformen gekomen. Het voe dingsprobleem is opgelost. On dervoeding of hongeroedeem komt vrywel niet meer voor. - Bij Tripolis is een Britach vlieg tuig neergestort. 28 man kwamen om het leven. Tsjecho Slowakije heeft Oostenrijksche regeering erkend. De Paus heeft stappen gedaan ten gunste van ltaliaansche ter dood veroordeelden. In Engeland neemt men proeven met huizen van geperst staal. In de komende 7 maanden moe ten in de Britsche zone van Duitsch land 2 millioen vluchtelingen uit Hon garije en Tsjecho Slowakije worden opgenomen. Als er per dag 10 treinen met puin uit Berlijn zouden vertrekken, zeu het 16 jaar duren, eer alle puin was opgeruimd ring te vormen, die alleen be staat uit leden van de repu- blikeinsche volksparty en so. cialisten. Het nadeel van zulk een oplossing is natuurlijk, dat dan de gi-ootste party in Frankrijk in de oppositie wordt gedreven, hetgeen voor een premier aitijd een gevaar lijk experiment is. De comunisten baseeren hun eisch, dat zij sleutelposities in het kabinet moeten bezitten op de motiveering, dat zij niet alleen de sterkste party zyn, maar ook tijdens de bezetting de zwaarste offers voor Frank, rijk hebben gebracht. De com munisten op den tweeden rang plaatsen is volgens hun een miskenning van hen, die voor Frankrijk hun leven offerden. Over de rest van het nieuws kunnen wij kort zijn. Zwitser land is boos over de Ameri- kaansche onthullingen betref fende een geheim accoord met Duitschland. Er is volgens de Zwitsers niets van waar en de Amerikanen hadden niet mo gen afgaan op een nazi-cor respondentie alleen. Tenslotte zij hier nog mel ding gemaakt van het feit, dat de verkiezingen in Joego-Sla- vië Zpndag j.l. een complete overwinning voor Tito hebben opgelever-d. Dit beteekent, dat Tito nu de bevoegdheid Ixeeft om den monarchistischen staatsvoim te vervangen door den renublikeinschen. Voor ko_ ning Peter staan de kansen op terugkeer naar zijn land dus zeer slecht. KORTE PREDIKATIE GESLAGEN. Een onderwijzerafkomstig van het eiland Jerseytrad als getuige op tn het proces tegen de beulen van het vernieti gingskamp BergenBeleen. Hij had een Russisch officier hulp verleend. Pas uit het zieken huis ontslagen sprak hij in de rechtszaal: „De eenige taal, die in Beisen gehoord werdwas de taal der stokslagen". Slechts heel weinig Zeeuwen hoeveel f kennen uil eigen ervaring de verschrik king van deze doodsvallei Bcl- sen. Wij zijn er voor gespaard. Wel zijn wij geslagen. Zijn wij ook verslagen Voelen vrij de pijn nog t Toen de profeet Jeremia zijn opdracht uitvoerde en de scha- re van zijn dagen de bedoeling van bange dagen ging verdui delijkensprak hij teleurstel lend en bedroefd Heere, Gij hebt hen ge slagenmaar zij voelden het niet. Gij hebt zoo ernstig moge lijk gewaarschuwd, maar zy wilden zich niet laten ge- zeggen. Zij maakten hun gelaat harder dan een rots. Ongevoelige en onbuigzame menschen te ontmoeten na een periode van zooveel angst, él- lende en ontbering is- een bit tere ervaring. Spreekt de taal der stoksla- gen dan nog niet duidelijk ge noeg f Welke dan wel f Laat het voor ons allen mo gen zijn de taaldie Jeremia niet kende, nl. de taal van de openbaring van Gods ondoor. grondelyke liefde tn Jezus Christus. Zijn taal klinkt voort en be- wege ons ons zonder eenige te rughouding toe te vertrouwen aan Zyn barmhartige, heilza me leiding. Volg den Geslagene, den Ge kruisigde B. DE STRIJD IN S0ERABAJA Breuk onder de nationalisten? Donderdagavond zou te Ba tavia een bespreking plaats hebben gevonden tusschen Nederlandsche en Indonesische vertegenwoordigers. Deze werd evenwel op hes laatste oogen- blik door de Britten afgezegd, naar verluidt omdat zy de door Soekarno aangewezen vertegenwoordigers onaan vaardbaar achten voor de Ne derlanders en voor het nieuwe „kabinet" van Sjarir. Van Nederlandsche zy'de is over dit uitstel nog geen me- dedeeling gedaan. Vermoed wordt, dat. deze spoedig zal volgen. Men neemt aan, dat weldra officieel contact zal plaats vinden. Reeds Woensdag be stond er contact tusschen ge allieerde afgevaardigden, w.o. van Mook en vertegenwoordi gers der oude Indonesische re- geering. Vrijdag zou een nieuwe bespreking volgen. Strijd in Soera ba ja duurt voort. De stryd in Soerabaja duurt nog voort. Er zijn weer nieu we luchtaanvallen gedaan op Indonesische concentraties. De Indonesiërs koesteren het plan om 7000 Japansche mariniers mee te laten vechten tegen de Britten. Zy wekken op tot nog feller verzet en beweren, dat er op Java een Chineesch le ger wordt gevormd, om de Britsch Indiërs af te lossen. De nationalisten in Soerabaja dreigen zich af te scheiden van Soekarno. In Batavia bedraagt het aantal vermisten van 1 Oct. tot 15 Nov. 616, w.o. 400 Ja panners en 144 Nederlanders. De meeste Nederlanders schy- nen omgekomen. De Jappen zijn spoorloos verdwenen. Betreurenswaardige hou ding van Australië. In een officieele Australi sche radiouitzending is Donder dag gezegd, dat 40 millioen Indonesiërs voor Australië van meer belang zyn dan een handjevol Nederlanders, die Indië vroeger onder hun ge zag hadden. Australië Wil zelf bestuur voor Indonesië. In de zelfde uitzending wordt overi gens ook gezegd, dat vele na tionalisten callaborateurs met de Japanners waren. De Australische regeering heeft het denkbeeld geopperd om in verband met de haven conflicten Nederlandsche sche pen voortaan onder Australi sche vlag, onder Australische contróle en met Australische bemanning naar Indië te laten varen. Nederland zou dit vier kant van de hand hebben ge wezen. Is dat zuinigheid? De regeering heeft 3500 militaire auto's gekocht. Die zullen een nieuw kleurtje krygen, h 200 per stuk. To- taalkosten 7 ton. - Indlëvliegtulg te Batavia. Vriydagochtend om 10 uur Ned. tüd is de eerste DC 4, die na den oorlog weer in dienst kwam, te Batavia gear riveerd. GEEN EERSTE KLASSE BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de directie der Ncd- Spoorwegen om de eerste klasse, die op de meeste lijnen reeds is verdwe nen, ook in de toekomst niet meer' in te voeren. DACHA UPROCES BEGONNEN. De 40 beschuldigden in het Da chauproces worden onder meer be schuldigd van medische experimen ten op levende menschen, waarbij onder meer malaria, bloedvergiftiging en allerlei besmettelijke ziekten wer den opgewekt. Het blijkt waarschijnlijk, dat he: proces te Neurenberg wordt uitge steld. MAANDAG VRIJE OVERTOCHT. Van Slaandag a.s. af zullen op de Itfnen VlissingenBres- kens en KruiningenPerkpol. der personen, rywielen, motor rijwielen, auto's en goederen in auto's thans vrij vervoerd worden. UITBREIDING SPOORDIENST. Met ingang van Maandag 19 November wordt voor het pu. bliek richting VlissingenRoo. sendaal een nieuwe trein in gelegd. Deze trein was tot dusver alleen bestemd voor arbeiders en reizigers voor ver der dan Goes, met speciale vergunning. Vertrektijden: Vlissingen 17.00, Middelburg 17.20. Goes 18.02. Deze ti'ein loopt met op Zaterdag en Zondag. Tn een korte bijeenkomst van het college van kiesman nen voor den noodgemeente- raad te Vlissingen constateer de de wnd. burgemeester, de heer L. P. van Oorschot, dat slechts 17 candidaten zijn in gediend en wel zij, wier namen wij enkele dagen geleden reeds in ons blad hebben vermeld. Indien de kiesmannen geen ge bruik. maken van hun bevoegd, heid om bij Ged. Staten hier tegen bezwaren in te brengen, zullen deze 17 candidaten op 19 Nov. definitief verkozen worden verklaard- De burgemeester hoopte, dat al heeft de nood-gemeenteraad niet vele bevoegdheden en zal hij slechts van korten duur zijn. toch hartelijk zal kunnen wor den samengewerkt. De collecte te Vlissingen. ge. houden ten bate van de ver- eeniging tot Werkverschaffing aan Hidpbehoevende Blinden, heeft opgebracht 1276.19. Dinsdag 13 Nov. 11. herdach ten de heer en mevr- J. F. Ka mermansPietera hun 50-ja- Besluit op de materieele oorlogsschade. Afgekondigd is het besluit op de materieele oorlogsscha den 1945. Door een nieuwe om schrijving van het begrip „oor logsschade" valt voortaan hieronder behalve de schade aan goederen door oorlogsge weld ook de schade aan goe deren. die door de vijandelijke weermacht zijn opgeblazen als zgn. represaillemaatregel (be- zettingsschade)die door den vijand zijn afgebroken in ver band met zyn defensieve maat regelen aan de kust; die tij dens evacuatie door weersin vloeden of door plundering door burgers zijn vernield of die-door de zgn Jodenmaatre- gelen aan eigenaren zijn ont nomen en door rechtsherstel niet in hun bezit kunnen wor den teruggebracht, noch kun nen worden vergoed. Aan de bijdragen in huisraadschade worden maxima op basis van de huurwaarde der woning ge steld. Gezien het enorme aan tal schadegevallen, zal met de afwikkeling een zeer gerui- men tijd gemoeid zijn. Weer een geïllustreerd Kinderverhaal. Met ingang van Maan dag begint de Prov. Zeeuwsche Courant weer met de publicatie van een geïllustreerd kinder verhaal. De titel luidt „Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg". Tekst en teekeningen z\jn van de hand van G. Th. Rot man, die tijdens zijn. le ven in dit genre een re putatie had. Wij ver trouwen, dat de Zeeuw sche jeugd iederen dag naar Jantjes avonturen grijpen zal BON ZUIDVRUCHTEN. Voor zuidvruchten voor hou- ders van bonkaarten en KE 512 is niet zooals gemeld, bon 161 aangewezen, doch bon 255. rige echtvereeniging in huize „De Ooyman", pensionafdee- ling van het Chr. ziekenhuis „Bethesda", thans gevestigd te Doetinchem. Te midden van hun familiekring en overige bewoners van de „Ooyman' brachten de beide nog zeer krasse oudjes een onvergete- liiken dag dooi-, waarvan als hoogtepunt een serenade door het Doetinchemsche muziek corps en het vertoonen van een aantal humoristische film- schetsen dienen vermeld te worden. In de Woensdag gehouden ledenvergadering van de ver. „Kindervoeding te Middel burg is nievr. H. FabiusHaL bertsma benoemd tot penning- meest eresse in de plaats var mevr. G. de Graaf—Bloemen- daal, die vele jaren in deze functie haar krachten aan de ver. heeft gegeven en om ge zondheidsredenen bedankte. 'Iet verstrekken van maaltij den aan de leerlingen der la gere scholen, dat sinds 1943 niet meer heeft plaats gehad, zal 1 Dec. worden heiwat. In- plaats van in het gebouw in de Lat. Schoolstraat, dat door een granaat werd getroffen, zal dit geschieden in een lokaal van School C op de Bree. Het woonschip, waarmee 20 leden van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers te Zaan dam naar Middelburg zouden komen, om hier him hulp bij het schoonmaken der droog gevallen huizen aan te bieden, is door den mist opgehouden en ligt nu in Rotterdam te wachten tot men verder kan. De Middelb. huisvrouwen, wie eind van deze week hulp was toegezegd zullen dus nog geduld moeten hebben, tot de meisjes zyn gearriveerd. Geslaagd voor apothekers-assisten te te Utrecht, mej. E. Schippers te y.iddclburg. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school te Baam- bnigge (U.) de heer J. C. Abrahamse te Koudekerke. die Zeeuwsch-Vlaanderen stelt Streekbureau wederopbouw verhuist naar Oostburg. Problemen aan den loopenden band. Hoewel niet ontkend kan worden, dat de belangstelling van Den Haag voor Zeeuwsch- Vlaanderen stygende is, voelt dit deel van onze provincie zich nog altijd stiefmoederlijk be deeld. Spreekt men met Z. Vlamingen, dan wordt men dikwijls overstelpt met vragen, vragen waarop meestal niet on middellijk een antwoord moge lijk is en die toch een ant woord verdienen. Waarom ls na een jaar nog steeds het Streekbureau van den Wederopbouw in Terneuzen gevestigd, waar het practisch onbereikbaar ls voor de men schen uit het Westen, die het waarschijnlijk het meest noodig hebben. Waarom schakelt het Streekbureau in tegenstelling met Walcheren en de Bevelan- den, hier allen handel uit eii is liet zelf handelaar en distribu tie-ambtenaar? Hoe komt het dat na eenige maanden de hoofden van alle sub-kantoren West-Zeeuwsch-'Vlaanderen van over de Schelde kwamen? Waarom branden er In het kamp van de bouwvakarbeiders uit Holland te Breskens eiken avond 9 groote buitenlampen en straalt het licht uit ieder venster, terwijl men in de pik donkere overblijfselen van de nlaats zelf de beenen breekt Waarom is er voor de 100 be ■voners van dit kamp een ont spann'ngslokaal en een specie.V sociale verzorgster, en gaan z' om de 14 dagen 2 deg-n naa: normale oorden iret verlof, ter wijl de 1400 lnwone-s vu :Jres kens zieh met het pu'n knnner amuseeren Hoe komt het, dat er voor deze 400 arbeiders na 14 dagen, öf rubberlaarzen, öf werkschoe nen, onder- en bovenkleeding was terwyl gedupeerden, die reeds 9 maanden aan den we. deropbouw werken en van al- beroofd zyn, in Emitsche soldatenbroeken, soms ook nog -jassen en op klompen moeten loopen Waar moet het hout voor den opbouw van West-Zeeuwsch- Vlaanderen vandaan komen, wanneer deze stxreek 15.000 MS hout moet leveren voor de ver vaardiging van lucifers er klompen Ziedaar een reeks vragen, waarbij je je achter je oor krapt als zoo'n nxstige Zeeuwsche Vlaam je die stelt. Een antwoord moet er echter zyn en daarom hebben wy dit reeksje voorgelegd aan de in stanties, die er op zouden ant woorden. En inderdaad: er zit aan die vragen zoo het een en ander vast. Het antwoord. Het Streekbureau van den Wederopbouw hoort inderdaad in het Westen thuis, op welke manier dan ook ondergebracht- Maandenlang heeft men hier voor gewacht op den aanvoer van barakken uit Engeland en nu die er zijn, ontbreken vex*- voer en arbeiders voor het op stellen. Men heeft thans ten 3lotte een lokaal van de Am bachtsschool te Oostburg ge buurd, waar het Streekbureau iên dezer dagen in zal trekken Het is niet juist, dat dit .treekbureau den handel zou uitschakelen; alleen die goede ren, die door C.N.V bijv., in be- slag genomen worden bjj den handel, worden direct in distri butie gebracht Verscheidenen van de hoofden der sub-kanto ren in West-Zeeuwsch-Vlaande ren zijn uit deze streek afkom stig, maar dit corps moest wor den aangevuld met personeel van elders. Als men bedenkt, dat het gcheele kantoorperso neel wel uit Zeeuwsch Vlamin gen bestaat, kan men toch wel aannemen, dat deze aanvulling nderdaad noodzakelijk was. De 400 bouwvakarbeiders uit het Noorden, die in Breskens in kampverband leven, mogen dunkt ons wel om de 2 weken- dagen vry hebben, om die by hun gezin door te brengen. Een ontspanningslokaal en een so ciale vex-zorgster lykt ons voor deze menschen, bij de omstan digheden waaronder zij leven, eerlijk gezegd, geen luxe. Maar waarom wordt er niet gezorgd, dat ook de bevolking ontspan ning heeft? Of deze Noorderlingen, die 8 maanden later dan wij be vrijd werden, inderdaad ook zooveel slechter in hun klee ding zaten, dat zy extra moes ten worden voorzien, is niet zonder meer te beoordeelen- De linnenkasten in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn dunkt ons ook slecht voorzien of zelfs in 't geheel verdwenen. Voor de ar beiders in dienst van het Streekbureau zijn echter in middels ook schoenen aange vraagd en 100 paar zullen reeds gedistribueerd worden. Ten slotte iets over het te leveren hout. Het betreft hier alleen het voor de klompen en lucifers-industrie benoodigde populierenhout, dat slechts voor bouwwerken gebruikt wordt bÖ gebrek aan iets an ders. De houtpositie is voor Zeeuwsch-Vlaanderen wel zoo danig, dat aan deze aanvrage kan worden voldaan. Na deze antwoorden op een deel van bovenstaande vragen zal men zich wellicht niet ge heel bevredigd voelen, maar toch misschien iets getroost. En wat minder stiefmoederlijk bedeeld LAATSTE NIEUWS Naar officieel te Parijs is me degedeeld heeft De Gaulle het mandaat dat hem door de As semblee Constituante gegeven was weer ter beschikking ge steld. In welingelichte kringeu te Parijs wordt erop gewezen, dat het conflict tusschen De Gaul le en de Fransche communisten meer omvat dan looter de kwestie van portefeullle-ver- ileeling. Uit een brief welken Do Gaulle aan Maurice Thorez heeft geschreven, blijkt duide lijk. dat De Gaulle van do communisten de verzekering verlangd heeft, dat eventuoelo communistische ministers In aangelegenheden van buiten landsche politiek niet te zeer onder invloed zouden staan van de buitenlandsche politiek der Sovjet-Unie. De heerschende meening is dat geen regeering kan worden gevormd zonder de communis ten, maar de publieke opinie wordt sterk beheerscht door de populariteit van. De Gaulle. Donderdagavond is in het Quartier Latin door studenten een groote betooging gehouden. De Fransche communistische partij is vastbesloten tot 't aan vaarden van volledige verwit- woordelijkheid in een regeering welke in overeenstemming met de uitslagen der verkiezingen van 21 October zal worden ge vormd. In politieke kringen te Pa rijs meent men hieruit te moe ten opmaken, dat de communis ten vooj-nemens zijn aanspraak te maken op de leiding bij de vorming van een nieuwe regee- ring. DELEGATIE H rDONE SISCHE BURGERS DOOR DE KONINGIN ^NTVANGEN. H.M. de Koningin heeft Vrijdagmorgen in gehoor ont vangen een delegatie uit het hoofdbestuur van het Verbond van Indonesische burgers. DE PRINSES BEZOEKT DRENTHE. Vrijdag heeft H.K.H. Prin ses Juliana in haar hoedanig heid van voorzitster van Volks herstel een bezoek aan Dren the gebracht. Overal werd Zij luide toegejuicht, 150 DOODEN BIJ SPOORWEGONGEVAL- Honderdvijftig personen wei*, den gedood toen een trein in de buurt van Gergal in Spanje ontspoorde en tegen de hoog spanningsleiding botste. Ondergrondsche tram, centrale stadsverwarming. Kosten 700 millioen op basis '39 De minister van openbare werken en wederopbouw, dr. ir. Ringers, heeft in een pers conferentie een aantal mede- deelingen gedaan over den wederopbouw van Rotterdam. Het rijk zal een groot ge deelte van de kosten voor zyn rekening moeten nemen omdat men van het standpunt uit gaat, dat deze stad een be langrijk deel van Nederland is. In de plannen zijn er drie punten van groot gewicht. Het Hofplein, het van Hogen- dorpplein en het Beursplein. Vooral de hoek van Hogen- dorpplein baart groote zorgen, omdat hier een uiterst druk verkeersknooppunt wordt ver wacht en omdat er nu een maal een stad gebouwd moet worden voor eeuwen. Van de verdere vraagstuk ken is daar dat van de tram. Het beste zou zijn, wanneer de tram onder den grond zou worden geleid. Hierover wordt nog steeds gesproken met het gemeentebestuur. Nu het neerzetten van groote gebouwen zoo enorm kostbaar is geworden, moet ook een oplossing voor den étage-eigendom worden ge vonden. Hier is een wijziging van het burgerlijk wetboek noodig. De totale kosten van weder opbouw worden geraamd, Vol gens basis van 1939 op 700 millioen gulden. Dit bedrag komt dus nog aanmerkelijk hooger te liggen. Betreffende de oeververbin dingen zijn nieuwe ideeën ge rijpt, die nog nader uitge werkt moeten worden. Wat de havens betreft zal allereerst hersteld worden, hetgeen ver nield is. Intusschen zal de industrie hoofdzakelijk naar den Spaan- schen polder verhuizen. Hier komt het industrieele kwar tier van Rotterdam. Voor het bouwen van woningen en groote bedrijfsgebouwen is er nog geen materiaal. Tenslotte de stadsverwarming, d.i. de verwarming uit een centraal punt. Deze is niet mogelijk zonder medewerking van het «•emeentebestuur. In principe is er echter reeds overeen stemming bereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1