PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Engelands houding in Nederlandsch-Indië CONFERENTIE IN WASHINGTON TEN EINDE. Zal nieuwe kabinet bloedvergieten voorkomen 1800 slachtoffers bij doodenmarsch. UIT DE PROVINCIE NIEUWE BONNEN Hoofdredacteur O- Ballintljn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Bcekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, A. van Verre. C- Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKtNSCHE COURANT Vrijdag 16 Nov. 1945 188e Jaargang Nummer 186 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco per post, 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie Z.—» Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 5 telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaal 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuren Nieuwedlepstraat 23. Postrekening 359300 Prov- Zeeuwschc Courant, Middelburg. Ons vclk cn zijn geld* De nieuwe rede over de geld- saneering, welke minister Lief- tlnck Dinsdag; heeft gehouden, Is zonder twijfel bemoedigend. Er wordt in geconstateerd, dat de saneeringsmaatregelen goe de vruchten afwerpen en er worden cyfers genoemd, die in. derdaad iets zeggen. Toch moet ons naar aanlei ding van deze rede iets van het hart. Ons blad wil èlles minder zijn, dan een kankerorgaan. Wij zijn de overtuiging toege daan, dat als over een eeuw de geschiedenis van onzen tijd wordt geschreven, de droog making van de Wieringermeer en Walcheren byv. met gouden Jetters zal worden geboek staafd en dat dan veel, van wat thans onze ontstemming opwekt, la: en breed verge ten zal zijn. Maar als minister Lieftinck in den aanhef van zijn rede de opmerking maakt, dat wat een volk met zijn geld doet een toetssteen is voor zijn alge- meene levenshouding, dan zijn dat woorden, die ons en velen met ons prikkelen. Want het allergrootste deel van ons volk doet met zijn geld geen dwaze dingen. Het heeft zijn guldens en zijn dubbeltjes broodnoodig voor het betalen van de le vensmiddelen, die op den bon te krijgen zrjn en de man met een groot gezin is bij lange niet in staat om alles te koopen wat hij krijgen kan. Juist van overheidswege blijft men echter een geldver spilling zien, die alleronaange naamst aandoet en de vraag doet rijzen, of er wel voldoen de op ge-let wordt, dat ook in overheidsdienst ieder dubbel, tie een paar maal wordt omge. draaid. eer het wordt uitge geven. En of omgekeerd ons ambtenarencorps de goeden niet te na gesproken wel voldoende beseft, dat het om springt met hetzelfde geld, waaraan de gewone man ge brek heeft. De geallieerde textielgoede- ren, voor een groot deel aan- fekocht met regeeringsgeld, lijken af en toe zoo voddig en oudmodisch te zijn, dat zelfs wie ze cadeau krijgt er geen weg mee weet. Er zijn tuin en landbouwmachines aange kocht, die te zwaar zijn voor onzen bodem en nu ergens in Holland staan te verroesten. Er zijn vrachtauto's aangekocht, die te zwaar zijn voor onze wegen. Er zijn erwten gekocht, die oneetbaar bleken en mi nister Vos vertelde ons, dat die auto's en die- erwten een dikke 25 millioen gulden hebben ge kost. Niet eens zoo heel veel, zei deze bewindsman. De regee. rlngsorganen schieten als pad destoelen uit den grond, ook hier in Zeeland. De overheids bemoeiing grijpt steeds verder om zich heen, zóó ver, dat de boeren bijv. rebelsch beginnen te worden. En dat kost duizen den Het blijkt mogelijk te hande. len lijnrecht tegen door de regeering aangegeven richt lijnen in. Als de regeering zegt, dat de prijzen niet verhoogd mogen worden, blijken plotse ling textiel en schoenen eenige malen duurder dan vóór den oorlog. En de spoorwegen kon. digen doodleuk een tariefsver- hooging van 25 aan. Dit alles wettigt de vraag, of de zuinigheid, waarop van overheidswege weer wordt aan gedrongen, alleen geldt voor het Nederlandsche volk en niet voor de overheid en haar or ganen. Of is ook voor haar wat zij met het geld van het Neder landsche volk doet toch toets steen voor haar algemeene le vensbeschouwing Reeds herhaaldelijk werd aangedrongen op zuinigheid der overheidsinstanties, ook van officieele zijde. Prof. Lieftinck doet dit nu weer. Het is te hopen, dat het ditmaal helpt. Het Nederlandsche volk heeft er in ieder geval recht op, dat met zyn geld met meer zorg wordt omgesprongen, als het zelf voortdurend tot spaar, zaamheid wordt gemaand. Het moge waar zijn, dat bij de enorme staatsuitgaven een paar millioen geen rol spelen, het is een zeer onaangenaam gevoel, te moeten denken, dat terwijl men zelf krap zit, de staat over duizenden al te luchthartig beschikt. HET WERELDGEBEUREN Duitsche reserves In Zwitserland? De voorzitter van de En- gelsche Labourparty, prof. Laski, heeft dezer dagen de Britsche politiek ten opzichte van Java en Indo-China scherp becritiseerd. Hy noemde het een schande, dat Engelsche en Britsch-Indische troepen ge bruikt worden om tyrannie te herstellen. Dezer troepen moeten niet gebruikt worden om het den Amsterdamschen bankiers mogelijk te maken de Javanen uit te buiten. Het ergste noemde Laski het, dat de bevelen voor het inzetten van deze troepen zijn uitge. gaan van een socialistische arbeidersregeering. Een uiting als deze, uitgaan de van een zoo invloedryk man als Laski, verdient de aandacht, te meer trouwens omdat zyn opvatting gedeeld wordt door de socialistische en communistische bladen in Engeland. Zij bewijst weer eens, hoe onjuist dergelijke opvattingen kunnen zijn en hoe lichtvaar dig er vaak geoordeeld wordt. Prof. Laski houdt er absoluut geen rekening mee, dat wat er in Indië gebeurt, een ge volg is van 5 jaar Japansche agitatie. Hij verliest uit het oog, dat er van Nederlandsche zijde voorstellen zijn gedaan om aan Indië een groote mate van zelfstandigheid te verlee- nen en dat deze voorstellen, ware de Japansche stokerij er niet geweest, in Indië met vreugde begroet zouden zijn. Hij vergeet, dat de Japanners vlak voor hun capitulatie Indië „onafhankelijkheid" hebben verleend met geen andere be doeling, dan een nieuwe haard van onrust in Azië te schep pen. Hij staat niet stil bij het feit, dat de gevechten, die door de Javanen met de En- gelschen worden gevoerd, al leen mogelijk zijn,omdat de Jappen hun wapens aan de nationalisten hebben gegeven en zelfs medevechten aan hun zijde. Wat prof. Laski zeide, klinkt zeer onaangenaam voor Neder landsche ooren maar omge keerd zouden wij de Engel- schen met recht nog onaange namer dingen kunnen zeggen. De overgroote meerderheid van ons volk is ontevreden over de houding van Enge land. Het eerste optreden van generaal Christison, die in het begin verbood, dat Neder, landsche troepen in Indië aan wal gingen, is terecht aan felle critiek onderworpen. De En- gelschen hebben zelf veel te lang gewacht met het nemen van doeltreffende maatrege len en dragen zelf mede schuld aan wat er nu gebeurt.Toen En. gelsche en Amerikaansche be langen vereischten, dat de Ne- derlandsch-Indische zee- en luchtmacht in 1942 zichzelf op offerden, werden wij toege- uicht. Nu het Nederlandsche jelang elscht, dat de orde in Indië ten spoedigste wordt hersteld, krijgt men wel zeer sterk den indruk, dat Neder land in den steek gelaten wordt en dat de wereldmach ten bereid zijn om in Ned. Indië de gevolgen van 5 jaar Japansche volksvergiftiging te accepteeren. Neen, tevreden over Enge land is Nederland niet! Wachtende bruiden. In Redburg bij Kleef bevin- den rich vele „wachtende bruiden", vrouwen van alle leeftijden en nationaliteiten, die in Duitschland gehuwd zijn, maar niet toegelaten worden in de landen, waar hun man of aanstaande man woont. Het gevolg ia, dat de mannen alleen gaan. Worden de vrouwen niet binnen 3 we ken door hun mannen ,,opge- eischt". dan worden zij terug gestuurd naar eigen land of naar de Duitsche autoriteiten. De conferentie te Washing ton loopt ten einde. Attlee en Mackenzie King verlaten van daag Washington en gaan naar Canada. Indrukwekkende resultaten schijnen niet be haald te zijn. Vermoedelyk zal er inderdaad een poging wor den gedaan om te weten te komen wat Rusland wil in Europa en zal Truman voor. stellen om de atoom buiten de wet te stellen als oorlogswa pen. Of met dit laatste het probleem is opgelost, staat te bezien Joden, noch Arabieren zijn natuurlyk tevreden over het feit. dat Engeland en Amerika in de toekomst de verantwoor delijkheid voor een oplossing van de Palestijnsche kwestie samen zullen deelen. Beiden vreezen het kind van de reke ning te zullen worden. De Jo den beweren, dat Bevin de Joodsche zaak verraden heeft en in Jeruzalem hebben de Joden reeds een proteststaking van een uur gehouden. De kwestie is dus de wereld nog niet uit. Tenslotte zy hier vermeld, dat in Amerika onthullingen zijn gedaan over geheime over eenkomsten tusschen Zwitser land en het Derde Rijk, die het kort voor de capitulatie aan Duitschland mogelyk heb ben gemaakt, aanzienlijke be dragen in Zwitserland onder te brengen, die later weer ge bruikt zouden kunnen worden en dan Berlijn tot een nieu wen oorlog in staat zouden stellen. Deze onthulling zal leiden tot een streng onderzoek naar het bestaan van Duitsche eco nomische reserves in het bui tenland. Terecht wordt ver langd, dat deze geliquideerd zullen worden en ten goede zullen komen aan de slacht offers van de Duitsche agres sie. ,,OP DE BRUG". Hedenavond om 9 u. spreekt mr. Van Kleffens In de serie „Op de brug" over het Hand vest van San Francisco. NEDERLANDSCHE MIJNENVEGERS GIBRALTAR GEPASSEERD. De Nederlandsche mijnenve gers op weg naar Ned.-Indiëzyn Gibraltar gepasseerd. Na een dag aldaar te zijn gebleven, zijn de schepen in convooi naar Malta vertrokken. De mijnen vegers hebben met zeer slecht weer te kampen gehad, waar door zij een Spaansche haven moesten aandoen. Over onge veer een jaar worden zij hier terug verwacht. GELDSANEERING EN PENSIOENGELDEN. Pensioengelden, die voor 26 Sept. jl. zyn ontvangen voor een periode, die na dezen da tum eindi°l, kunnen thans ook worden gedeblokkeerd, wanneer zij bij een P.T.T.-kan- toor op een geldkaart werden gestort. KLESSEBES GEARRESTEERD. Op aanwijzing van een on derofficier der gezagstroepen is een inval gedaan ln het lerceel Gerard Reynstraat 58, e 's-Gravenhage. In dit huis, dat met geheime kasten bergplaatsen in alle opzichten tot een geschikt „onderduik- oord" was ingericht, hield zich op een tweetal medewerkers van het voorm. cabaret van Paulus de Ruiter, n.l. Rienks en zijn echtgenoote Ceesje Speenhoff. De laatste beter bekend als Klessebes. Beiden zijn in verzekerde bewaring gesteld. Is dit bezuinigen? De regeering deelt mede. dat „Oog en Oor", tot dus ver het onderdeel van den re- geerinf» «voorlichtingsdienst, waarbij het publiek met klach ten en voorstellen kan konten, een afzonderlijke instelling wordt, met een eigen direc teur, drs. C. Nicolal. i» DE MIST. Nieuws in een notedop Aan mr. P. A, V. baron van itarlnxmn Tltoe Slooten werd eervol ontslag verleend als commissaris der Koningin in de provincie Friesland. De eerste trein van den Harwich Hoek van Holland-dienst, is Woens dagavond na een onderbreking van f jaar met eenig feestbetoon uit Lon den vertrokken. De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft een be risping toegediend aan prof. dr. W. F% Suermondt, hoogleeraar aan di rijksuniversiteit te Leiden ten aan zien van zijn houding gedurende de bezetting. Hiermede is zijn schor sing opgeheven. De verschijning van alle radio bladen is voorlooplg uitgesteld. Dit besluit geldt zoowel voor het blad Radio-Nederland van de Stichting Ra dio in .Overgangstijd als voor de bla den van de oude omroeporganisaties. In het gisteren begonnen pro ces tegen de leiders van het concen tratiekamp Dachau worden 40 perso nen verantwoordelijk gesteld voor den dood van 30.000 roenachcn. steun van de overheid wordt my. voor walvlsclivaart op- Voor het vangseizoen '46'47 zal een tankschip tot fabrieksschip worden omgebouwd. In de toekomst zal men 3 of 4 fabrieksschepen, elk met 10 vangschepen moeten hebben De walvlschvaart brengt ons traan, dus vet en deviezen door levering van traan aan het buitenland. In Indo China blijkt de toestand verward. De Franschen zijn er nog niet ln geslaagd, hun gezag te her stellen. Vijf personen werden gedood bij een vliegongeval bij Brussel. In Singapore hcerscht malaria als gevolg van de vcrwaarloozing der drainage tijdens de Japansche bezet ting. In' dé Russische zone var. Duitschland is op bevel van maarschalk Zjoekof het Duitsche Roode Kruis ontbonden. In het voormalig hoofdkwartier van Himmler. zijn 300 lijken gevonden van Volkssturmleden en burgers, die door de Gestapo vermoord werden. De Unrra krijgt van de V. S. een ■nieuw crediet- van 1350 millioen dol lar. Nederland krijgt van de Unrra echter geen steun meer, daar het vol gens Truman voldoende deviezen heefto"m Het nObdlge in te kunnen voeren. Nog steeds gevechten in Soerabaja. De vorming' van het Indo nesische kabinet-Siarir heeft ln Batavia veel optimisme ge wekt. Britsche en Nederland sche kringen hopen, dat het bloedvergieten verder zal kunnen voorkomen. De premier Sjarir heeft een bro chure uitgegeven, waarin hij protesteert tegen het optreden van Indonesische fascisten. Men verwacht spoedige be sprekingen tusschen van Mook en leden van het kabinet, waarvan nu geen personen meer deel uitmaken, die zich met de Japanners hebben ge compromitteerd Omtrent de ontvoering van dr. Mansveldt wordt vermoed, dat deze papieren bij zich had. die Soekarno en leden van zrjn vroegere kabinet kunnen com- promitteeren. In Soerabaja woeden nog steeds gevechten. Weer zijn 8000 personen uit door de In donesiërs bezet gebied be vrijd. Ook in Bandoeng wordt gevochten. Op Celebes hebben de natio nalisten zich bereid verklaard tot samenwerking. Op Sumatra neemt de onrust toe. Ondermeer is een Indo nesische aanval gedaan op Fort de Koek. Ook te Palem- bang kwam het tot botsingen. Volgens niet-officieele schat tingen bedraagt de totale sterkte der Indonesiërs bij Soerabaja tusschen de 15 en 18.000 gewapende manschap pen, met inbegrip van de T.K. R-strijdkrachten. De organi satie dezer strijdkrachten echter zeer matig. Rond 15.000 kilo bommen werden uitgeworpen op be paalde doelen, die zich ir handen bevonden van Indone sische extremisten te Soera baja. „De operaties in Soera baja vinden methodischen voortgang", aldus werd heden middag op het Britsche hoofd kwartier verklaard. De „Daily Mail" brengt op de voorpagina onder den vetten kop „Borneo death march of 1800 prisoners" een artikel van zrjn specialen correspon dent te Singapore over den massamoord op 1800 geallieer de krijgsgevangenen. twee maanden voor de capitulatie. Slechts zes overlevenden wer den op Borneo door Britsche en Australische officieren, die op een onderzoekingstocht uit waren, aangetroffen. De Ja pansche officieren, die er bij betrokken waren, zullen te rechtstaan als oorlogsmisdadi gers. In een tweetal dooden- marschen werden de krijgsge vangenen door de binnenlanden van Borneo gejaagd, ziek en gewond als zij waren. Diege nen, die er tenslotte bij neer vielen, werden door de Japan sche bewakers door bajonet steken of revolverschoten om het leven gebracht. Staking op de „Tuba". Op het Nederlandsche schip „Tuba", dat op weg naar Java is, is Woensdag in de haven van Bombay staking uitgebro ken. De stakers beweerden, dat het schip wapens en munitie voor de Britsche troepen in Indonesië vervoerde. Deze zee lieden waren in de plaats ge komen van een Indonesische bemanning, die weigerde het schip te laden of te bemannen. MIJNENGEVAAR Elke week komen er in Ne derland ruim 200 menschen door onvoorzichtigheid ten opzichte van mijnen of muni tie, om het leven. Ook Walche ren zal, met zijn talrijke bun kers, mijnenvelden en ex- Duitsche behuizingen, zyn slachtoffers vragen,, wanneer de bevolking niet van te voren ingelicht is, in welken vorm zij het gevaar moet ver wachten. Het is daarom te be treuren dat de Woensdag j.l. te Middelburg gehouden lezing over mijnen- en munitiegevaar niet meer toehoorders trok. Vanwege de Rijksinspectie van de Luchtbescherming en Brandweer te Den Haag, be handelden, na een inleidend woord van den burgemeester, Lt. van Ooyen en na de pauze majoor Roelofsen, het zeer dringende probleem van de springstof, waarvan een inter nationale collectie in ons land werd achtergelaten. Niet al. leen op bekende en aange geven plaatsen, maar ook in den meest onverwachten onschuldigen vorm komen de metalen bouten, bakelieten en glazen mijnen voor. Hun uit werking is echter vaak des te erger en men wordt dan ook ernstig aangeraden geen drooggevallen bunkers binnen te loopen, huizen waar Duit- schers gebivakkeerd hebben, binnen te treden en de kinde ren, niet eenmaal, maar bij herhaling er op te wijzen, dat het nèch avontuurlijk, nóch dapper is, zich met springstof bezig te houden, maar dom, zeer dom. Alleen zoo kan wor den voorkomen, dat het aantal slachtoffers per week, by het droogkomen van Walcheren, niet nog meer oploopt. GASRANT S OENEER ING. De directie van het Prov. Gasbedrijf Zeeland te Vlissin gen deelt mede, dat in de af- geloopen tweemaandelyksche periode verschillende gasver- bruikers het hun toegewezen gasrantsoen in meer of minde re mate hebben overschreden. Hiertegen wordt ernstig waarschuwd, daar bij herha ling strenge maatregelen moe ten worden toegepast. MINISTERSBEZOEK AAN WALCHEREN. Zooals gemeld zullen de mi nister van openbare werken en wederopbouw en de minister van binnenlandsche zaken van. daag en morgen een bezoek brengen aan Walcheren. Te voren zullen zij West.N.-Bra bant bezoeken. Vrijdagavond op het stadhuis te Vlissin gen een bespreking plaats heb. ben met het bestuur van de Stichting Walcheren. Zaterdag zal een langdurig bezoek wor den gebracht aan Walcheren. Een bezoek aan Westkapelle en Vlissingen staat op het pro gramma, benevens een tocht naar Oost-Souburg. DANK AAN DENEMARKEN EN HET ROODE KRUIS. Hozeer de be-volking van de geteisterde deelen van onze Èrovincie, het geschenk van 'enemarken, bestaande uit varkensvleesch en jam, op pry's heeft gesteld, blijkt over duidelijk uit den stroom van brieven die bij het Roode Kruis ter doorzending binnen kwa men, jong en oud, arm en ryk, zeggen ieder op hun wijze, onze Deensche vrienden hartelijk dank voor hun goede gaven. Bijzonder aardig was de ge dachte van het hoofd van de Chr. school te St. Ann al and. die alle kinderen een opstel over dit onderwerp liet maken. Verder kwam o.m. nog een dankbetuiging binnen van metaalbewerkersbond namens haar leden. Ook in den vorm van zeer vele giften in de Roode-Kruis-bussen is de dank. baarheid op prachtige wijze tot uiting gebracht. Geen brand- en aanmaakhout. Daar al het beschikbare hout voor wederopbouwdoel- einden, meubelfabricage, emba_ lage e.d. gebruikt moeten wor den en ook het afval in vele gevallen nog voor borstels of penseelen ten nutte kan wor den gemaakt, zal er geen hout als brandstof of als aanmaak hout beschikbaar worden ge steld. Wat eventueel aan stronken van gevelde boomen en door oorlogsgeweld geschonden hout overblijft, zal in het algemeen voor ziekenhuizen, scholen en openbare instellingen ter be schikking komen* Van 11 t.m. 24 Nov. 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512. Grutterswaren: 155, 250 gr. Zout: 156, 200 gram. Jam: 157, 250 gram. Peulvruchten: 158, 250 gTtun. Pudding, vermicelli: 159, 100 gram. Ontbijtkoek: 160, 210 gram. Gedr. zuidvduchten: 161, 100 gram. Vleesch: 162, 150 gram. Aardappelen: 163, 164 2 kg. B 15 1 kg. Melk: A 1$ B 16 1%, 1.; C 16 3i/2 liter. Bonkaarten KD, KE 512. Grutterswaren: 250, 250 gram. Zout: 251, 200 gram. Jam: 252, 250 gram.' Pudding, vermicelli 253, 100 gram. Ontbijtkoek: 254. 210 gram. Gedr. zuidvruchten: 161, 100 gram. Vleesch: 256, 150 gram. Aardappelen: 257, 1 kg. Melk: 25S, 6 liter. Toeslagkaarten M 512. Vleesch: M48 „vleesch" 100 gr. Aardappelen: M48 „aardappe len" li/? kg. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Nov. a.s. van des middags 12 uur af worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor vleesch, melk en aardappe len, waarop eerst met ingang van 12 Nov. mag worden afgeleverd. Deze week wordt wederom één ki logram aardappelen per persoon meer verstrekt aan personen van 4 jaar en ouder. Dit kilogram extra is bestemd om een voorraad te vormen Men be ware deze één kilogram aardappelen. De aardappelenbonnen met opdruk .,Land" zijn niet geldig in de stads gebieden. Bij deelneming aan maaltijden der Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 162 of 256 voor vleesch en bon 163 voor aardappelen worden in geleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributiedienst te bepalen dagen aldaar de bonnen voor die artikelen, waarvoor zij onder de zelfverzorgings- regeling vallen, inleveren. De dichte mist der laatste dagen vormt een ernstige han dicap vcor de werkzaamheden aan de dyken van Walcheren. Deze werkzaamheden zijn thans voor een groot deel „va rend bedrijf". Er moeten stee- nen worden aangevoerd van Terneuzen, er moet verkeer plaats vinden van de zandbak ten met de bodemzuigers en de bakkenzuigers. Dit verkeer is by dezen mist practisch onmo gelijk. Er zyn op het oogenblik weer drie Phoenix-caissons op weg van Engeland naar Wal cheren. Een daarvan, gesleept door de Thames, is Donderdar vcor Westkapelle gearriveerd De tweede werd door den mist genoodzaakt om bij Oostende .e ankeren. De derde, gesleept door de Hudson en de Storm- king was hedenochtend nog varende in de richting van Westkapelle. Als de mist geen beletsel vormde, zou deze cais son Vrijdagochtend ter bestem der plaatse aankomen. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Dec a.s. be noemd tot chef van de 3de afd. der Prov. Griffie, den heer mr. Jan de Vries, thans wnd. chef dier af deeling; met ingang van 1 Dec. a.s. tot commies, de heer A D. Waardenburg, thans adjunct commies. Bij beschikking van den Mi nister van Openbare Werken en Wederopbouw is de inspec teur in tijdelijken dienst by den Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken, ir. H. N. Coolman, te rekenen van 1 Nov. 1945, in zijn hui digen rang benoemd tot hoofd van de inspectie Zee land, ter standplaats Middel burg. In het St. Joannaziekenhuis te Goes is Woensdagavond op gen leeftijd overleden de heer J. Verhage, wonende te Middelburg. De overledene was oor. spronkelrjk werkzaam op ad ministratief gebied, eerst te Frederiksoord, later te Zie- rikzee. In deze gemeente werd hij vervolgens leeraar aan de R.H.B.S. en aan de Handels avondschool, totdat hij naar Middelburg kwam als leeraar aan de Handelsschool aldaar. Deze betrekking bekleedde hy tot den pensioengerechtigden leeftijd, maar bleef tot de ver plichte evacuatie te Middelburg wonen. De Vlissingsche Chr. arbei dersbeweging herdacht Don derdagavond haar herrijzenis met een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw. De groote zaal was stampvol, toen de voorzitter van, den Chr. Be sturenbond, de heer J. Marys, met een woord van welkom de byeenkomst opende. Als feest redenaar trad op de heer A Stapelkamp, voorz. van het C.N.V., die in 'n gloedvol betoog wees op de beteekenis van de Chr. vakbeweging in dezen tijd en in de toekomst en op de tot stand gekomen samenwerking met de andere vakcentrales. Medewerking aan dezen avond verleenden de Chr. zangver- eeniging „Hosanna" en de Chr. gymnast.-vereeniging „Oranje Nassau", terwijl ook meerdere vaderlandsche liederen in sa menzang werden gezongen. Rywieldief geknipt. Eén dezer dagen is te Middelburg een rywieldief op heeterdaad betrapt, toen hy een onbeheerd staande fiets voor een café weg nam. Juist op dat moment kwamen 2 ken. nissen van den eigenaar van de fiets naar buiten, die den man onmiddeliyk by den kraag grepen en aan de politie over leverden. Tegen den dader, Van L., arbeider te Middelburg, is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag a.s. belegt de Ned. vereeniging van lichamelijk gebrekkigen in de zaal Mercu- rius te Middelburg een propa- gandavergadering voor invali den en gebrekkigen, om te overleggen of ook voor hen in organisatie het middel is ge legen om hun maatschappelijke positie te verbeteren. LAATSTE NIEUWS BESLUIT INZAKE DE ATOOMENERGIE D© Ver. Staten, Gr. Brit. tannic en Canada hebben be sloten het geheim der fabri catie van de atoom-energie over te dragen aan de „Ver- eenigde naties", zoodra deze internationale organisatie in staat zal zyn den wereldvrede te verzekeren. De Ver. Staten, Gr. Brit- tannië en Canada zyn thans bereid fundamenteele weten schappelijke inlichtingen over de atoomenergie op basis van wederkeerigheid met alle na ties uit te wisselen. De kennis van de fabricage der atoombom zal geheim ge houden worden totdat het mo gelijk is een doeltreffende we- derkeerige en uitvoerbare be veiligd "er te ontwerpen die voor alle naties aanvaardbaar Truman, Attlee en King hebben de vorming van een commissie voorgesteld, die op de volgende vier punten voor stellen zou moeten doen: 1. Fundamenteele weten schappelijke inlichtingen tus schen alle naties uitwisselen over alle onderwerpen voor vreedzame doeleinden; 2. een zoodanige contróle op de atoomenergie uitoefenen dat het gebruik alleen voor vreed zame doeleinden wordt verze kerd; 3. uit de bewapening der landen verwijderen de atoom wapens en alle andere groote wapens die in massa geprodu ceerd kunnen worden; 4. een doeltreffende beveili ging bewerkstelligen langs den weg van inspectie en andere middelen teneinde de staten die zich hieraan onderwerpen te beschermen tegen de kan sen op schending van grond gebied en op een invasie. Minister Byrnes heeft mede gedeeld dat afschriften van het rapport over de atomi- sche energie toegezonden zyn aan alle regeeringen van de landen, die lid zijn van de Ver- eenigde volken. Ernstige impasse in Frankrijk. Reuters correspondent te Parys meldt dat ln kringen wel ke hi nauw contact staan met generaal De Gaulle hedennacht werd verklaard dat Indien de communisten by hun eischen blyven een der sleutelministe ries te moeten bezetten, de Gaulle zal weigeren ztjn pogin gen tot het vormen van een re geering voort te zetten. Men acht het in communist!, sche kringen niet onmogelyk, dat De Gaulle terugkomt op zyn voornemen uitsluitend aan het hoofd te willen staan van een regeering van alle partij en en dat hy ertoe zal overgaan een coalitiekabinet te vormen van socialisten en M.R.P. HEROPENING BOOTDIENST HOEK VAN HOLLAND- HARWICH. Donderdagavond 5 uur, is de ..Praque", die den bootdienst HarwichHoek van Holland heropende, door mist 10 uur te laat, te Hoek van Holland aangekomen. O.a. maakten ir. B- Hupkes, pres. der Ned. Spoorwegen en ir. W. F. H. v. Rijckevorsel, dir.-gen. der N.S-, de eerste reis mede. In een onderhoud verklaar de de heer Leo H- K. Nel, Con tinental Traific Manager voor de London and North Eastern Railway, dat Engeland spoedig ook het contact met de Mij. Zeeland hoopt te kunnen her stellen. Het is niet teveel ge zegd, als ik verklaar, aldus de heer Nel, dat deze twee ver bindingen tot de belangrijkste Internationale connecties be lt ooren, welke het Ver. Ko ninkrijk met Europa bezit. Wy hopen, zoo besloot hjj, dat binnen niet al te langen rijd ook de schepen van de Sly. „Zeeland" weer kunnen varen, al is het dan misschien nog niet van Vlissingen. dan toch van Hoek van Holland af. De My. „Zeeland" onderhield een dagdienst, terwyl onze sctle- Ons vervoer. Commentaar, het orgaan van den regeeringsvoorlich- tingsdienst, bevatte onlangs een staatje betreffende de na tionale transportmiddelen. Er blijkt uit, dat we nog 29 hebben van het aantal perso nen-auto's van 1939, nog 33 CA> van het aantal motorrij wielen, nog 11-6 van het aantal autobussen en nog 61 6 9é van 't aantal vrachtauto's. Het is niet veel Paardenpositie verbeterd. Volgens het ministerie van landbouw, visschery en voed selvoorziening is de paarden positie thans belangryk verbe terd. De najaarswerkzaamhe- den in den landbouw zyn ook al ver gevorderd, zoodat de be hoefte aan paarden minder root is geworden. Bovendien ;an rekening gehouden worden met de te verwachten toene ming van de mechanische trac tie in den landbouw en van de autotractie in het transportbe drijf, die de vraag naar paar den zal drukken. Uitgaande van deze verbetering zal dan ook met ingang van 19 Nov. a.s. de taxatie-, de aan- eD verkoopregeling van paarden door het vee. en vleeschaan- koopbureau vervallen. Toch ölyrt voorloopig nog voor den verkoop van een paard een aankoopvergunning noodig Ook de maximumprijzen blij ven van kracht. De paardenidentiteitskaarten verdwijnen, het uitleen- en verhuurverbod van paarden wordt opgeheven. pen 's nachts varen. Op deze wyze zal het mogeiyk zyn, op nieuw tweemaal binnen een etmaal een verbinding tus schen Engeland en het vaste land tot stand te brengen, TANDJONG PRIOK ONDER INDONESISCH VUUR. Donderdagmorgen vielen de Indonesische granaten in het havengebied van Tandjong Pri- ok in de onmiddeliyke nabij heid van het schip „Empire Canning". 100-BILJETTEN TEGOED GEDEELTELIJK VRIJ vOOR GIRAAL VERKEER. Van de geblokkeerde reke ningen, ontstaan door het in leveren van biljetten van 100, kan thans ook 25 van het tegoed volgens den stand van 2 Oct. na kassluiting, voor gi rale betalingen worden ge bruikt. Dit aldus berekende bedrag wordt verminderd met het bedrag sedert 26 Sept. jl. reeds uit geblokkeerd tegoed bij dezelfde instelling in con tanten of op girale rekenirg vrijgekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1