PROVINCIALE ZEEUWSCHE COUPANT Soekarno tracht „gezicht te redden". Nieuw Indonesisch kabinet gevormd. Engeland en V.S. deelen verant woordelijkheid voor Palestina. UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur G. Baliintijn "(met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vllssingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goea. J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoeh, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Donderdag 15 Nov. '45 lBSc Jaargang Nummer 185 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post. 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent ADVfcK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie 2«~ Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstra at 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turikade 15. telefoon 2475. Terneuren Nleuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prw_Zeeuwsche_Coura^ Middelburg. Nu spoedig besprekingen? Met goedkeuring van Soe. karno Ls een nieuw Indone sisch kabinet gevormd. De meeste leden hebben in Ne derland gestudeerd en zgn ca. 40 jaar oud. Dit nieuwe kabinet kan be- Bchouwd worden als een po- §ing om „het gezicht" van oekarno te redden, zoo seint Robert Kiek uit Batavia. Hij realiseert zich, dat hij den toestand op Java in het ge heel niet meer meester is en dat hy ook niet de juiste fi guur is om de toekomstige delicate besprekingen met de Nederlanders te leiden en is daarom op den achtergrond ge bleven. Klaarbiykelijk tracht hq zich nu de positie te ver werven van „staatshoofd In werkelijkheid is hg echter een symbolische figuur geworden. De politiek is nu overgelaten 9,an minder gecompromitteer de republikeinen. Behalve Sja- rifoedin is geen van de oude ministers aangebleven. Zoowel Sjarir als Sjarifoedin, die tot de voornaamste personen uit het kabinet behooren, worden beschouwd als voor de Neder landers aanvaardbare figuren bg spoedig verwachte eventu- eele besprekingen. In het al gemeen kan men zeggen, dat dit kabinet meer zin voor de werkelijkheid schijnt te heb ben, dan het vorige en niet als „extreem" betiteld zou mo gen worden. De toestand in Soerabaja. Ook Dinsdag zijn boven Soe rabaja weer vliegtuigen in ac tie geweest. Vastgesteld is, dat zich onder de gesneuvelde Indonesische strijdkrachten een aantal Japanners bevindt. Vierhonderd vluchtelingen, waaronder Europeesche en In dische vrouwen, hebben Soera baja verlaten en bevinden zich in veiligheid. Hoe moeilnk te toestand in Indië is, blgkt overigens op nieuw uit mededeelingen, door kol. dr. Doorenbos gedaan over een inspectie, die hg als vertegenwoordiger van het Ned. Roode Kruis in Indië maakte. Kol. Doorenbos ver klaarde o.m., dat de hulp van het Roode Kruis noodgedwon gen hoofdzakelgk beperkt blijft ;ot Nederlanders en andere Europeanen. De inlandsche be volking neemt een afwgzende houding aan en aanvaardt geen Nederlandsche hulp. Tweede manifest N.J.V. In een tweede manifest van het Nationaal Jongeren Ver bond wordt verklaard, dat de regeering nooit het beginsel der rijkseenheid zal mogen ver zaken dat Soekarno onaan vaardbaar blgkt en hem het zwijgen moet worden opge. legd en dat na herstel der orde zoo spoedig mogelgk over leg moet plaats vinden. GESTAAKTE BURGEMEESTERS WEER IN FUNCTIE. Volgens de Maas- en Roer bode zullen alle burgemeesters, alsmede provinciaal- en ge- meentepersoneel, aan wie een stakingsbevel is gegeven, naar den wensch van den minister van binnenlandsche zaken, met ingang van 1 Dec. a.s, in hun ambten dienen te worden her steld. Zulks met uitzondering voor hen waarvan met groote zekerheid kan worden aangeno men, dat zg ontslagen moeten worden. De beslissing voor ont slag van burgemeesters zal vóór 1 Jan. genomen moeten worden. LANDWACHTER VRIJGESPROKEN. De bqzondere raad van cas satie te 's-Gravenhage heeft O. van Wyk te Pgnacker ont slagen van rechtsvervolging. Tegen v. W. was de doodstraf gcëischt. waarna hg tot 20 jaar gevangenisstraf was veroor deeld omdat hy, als lid van de landwacht, jacht op onderdui kers had gemaakt. De raad van cassatie stelde'zich op het standpunt dat de Ned. Land wacht geen Duitsche organisa tie was. De raad trekt een scherpe scheiding tusschen de op Maart '43 en de in Nov. '43 opgerichte landwacht DE „SKY-MASTER" te KARACHL Het D.C. 4-toestel „Sky-mas- ter" is Maandagmiddag 12 uur te Karachi aangekomen. Nieuws in een notedop. De bond van distributie-ambtenaren ïn Nederland heeft een telegram aan den Minister van Handel en Nijver heid verzonden waarin wordt aange drongen op salarisverhooging met tenminste 25 zulks met terugwer kende kracht tot 1 Jan. '45, in ver band met stijging van het levenspeil. In het Zuiden blijven de oude rantnoenbonnen geldig tot 25 Nov- Alleen boven de rivieren vervielen de rantsoenbonnen op 10 November. Een dezer dagen zal een Ne derlandsche delegatie naar New-York vertrekken om besprekingen te voe ren over de deblokkeering van de be vroren Nederlandsche saldi in Ame rika. Bij K B. Is een nieuwe alge- tileene regeling voor de Nederlandsche politie tot stand gekomen. Te Nijmegen is een drieling ge boren. De namen der drie meisjes zijn Beatrix, Irene en Margriet. De moeder, mevrouw Vrolijks-Noever, en de drie kinderen maken het uitste kend- De laatste groep Nederlanders, bestaande uit ongeveer 500 mannen, vrouwen en kinderen, is uit Zwitser land gerepatrieerd- In totaal vonden 1500 Nederlanders in den oorlog daar gastvrijheid- Donderdag vangt in Frankrijk Let proces aan tegen de leiders en bewakers van het concentratiekamp Dachau. In Washington zijn besprekingen begonnen met Fransche vertegenwoor digers over de Duitsche problemen. Frankrijk handhaaft den mertijd in den komenden winter. Op 1 Dcc. komt voor het eerst sedert 19 jaar dc Japansche com munistische partij weer in congres bijeen. AUTO VAN PRESS BERNHARD GESTOLEN. Twee leden van de B. S- te A'dam hebben den auto van Prins Bern hard gestolen. Re chercheurs van den P-O-D. heb ben de blauwe Mercedes, vol gens hèt V.V., in een garage te Heiloo teruggevonden- Pogin gen om den wagen te verkoo- Onderwijzers gevraagd. Er dreigt in Nederland een ernstig tekort aan onderwijzers. Jonge onderwijzers acceptee ren na hun studie vaak ande re betrekkingen, die meer op leveren. Bovendien is de mo gelijkheid tot universitaire ontwikkeling voor onderwij zers vrijwel nihil. Alleen de veel zwaardere middebare examens kunnen worden afge legd. wat het onderwijzerschap onaantrekkelijk maakt. De wegen tot opheffing van het dreigend tekort wijzen zich dus vanzelf* HET WERELDGEBEUREN Attlee sprak voor Congres der V.S. De Gaulle boekt nieuwe succssen. Zooals gisteren reeds ge meld, is generaal de Gaulle eenstemmig door de onlangs gekozen wetgevende vergade ring van Frankrijk tot presi dent van de voorloopige regee ring benoemd. Voor de stem ming was er dienaangaande overeenstemming bereikt tus schen de drie groote partgen, de rep. volkspartg, de socia listen en de communisten. Oei: de kleine party en sloten zich hierbij aan. De Gaulle heeft daarna een verklaring gepubliceerd, waar in hy de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaardt. Als eisch stelde hg, dat de wetgevende vergadering de re- peering in staat moet stellen, iet noodige gezag uit te oefe nen, dat de vergadering als haar eerste taak beschouwt het opstellen van een nieuwe grondwet en het behandelen der begrooting. Ten slotte verlangde hg, dat alle partgen hun medewerking aan de re- ~;eering zouden toezeggen, zon- er dat dit overigens het ka binet ontslaan zou van zgn verantwoordeiykheid tegenover het parlement. Als aan deze voorwaarden niet zou worden voldaan, zou de Gaulle geen •geering vormen. De constitueerende vergade. ring besloot daarna om aan deze eischen van de Gaulle te voldoen en de Gaulle aan vaardde vervolgens de op dracht. Dertig weken staan nu aan de Assemblée Constituante ter beschikking voor het opstellen van een nieuwe grondwet. Men gaat in Frankrgk dus met spoed aan den arbeid om te rugkeer naar normale toestan den mogelgk te maken. Vermeld dient nog te wor den, dat in dezelfde vergade ring, waarin de Gaulle de op dracht kreeg tot kabinetsfor matie, alle oudstrgders en ille gale werkers geproclameerd HET HOUDEN VAN VARKENS. Daar de vleeschvoorziening vóór den oorlog voor ongeveer tweederde deel gedekt werd door varkensvleesch, is het van belang, dat thans weer zooveel mogelgk varkens voor binnen landsche consumptie gemest worden. Daarom is het aantal varkens, dat voor huisslach ting wordt bestemd, beperkt. Slechts zg, wier hoofdberoep in den land- en tuinbouw valt alsmede zg, die ook vóór 1940 gewoon waren een var ken voor eigen gebruik te mes ten, ook al waren 2dj niet di rect verbonden aan een land- of tuinbouwbediijf zullen gedurende het winterseizoen varkens voor eigen gebruik mogen slachten. Alle overige personen kun nen wel varkens mesten, doch dienen deze varkens op het gestelde gewicht van tenmin ste 95 kg. af te leveren. Voor deze varkens moet een con tract worden afgesloten. Fokvarkens mogen alleen gehouden worden, indien hier voor een vergunning is afge geven. ONTSTEMMING ONDER DE BOEREN. In een adres aan den minis ter van landbouw heeft de Noord-Brab. Chr. Boerenbond verschillende grieven geuit, o.a.: „Al te lang heeft de over heid gewacht met het nemen van maatregelen. die voor oen boer een redelijk bestaan mo gelijk maken- 's Lands ambte narenapparaat werkt tergend langzaam. Er leeft ongehoorde corruptie.- Dwaze practijken bestaan bg het distributiebe leid; er heerscht willekeur bg lagere tuchtrechtelgke instan ties en toezeggingen, door of vanwege de overheid bekend gemaakt, worden niet nageko men." Het adres dringt op zeer spoedige inwilliging van de eischen aan, daar anders wan- ordeiykheden dreigen. werden tot burgers, die zich bgzondere verdiensten jegens den staat hebben verworven. Ook vandaag is er nog geen nieuws over de besprekingen tusschen Tinman en Attlee. Wel echter heeft de Britsche premier Dinsdag zgn aange kondigde rede gehouden vcor het Amerikaansche Congres. Zijn rede bracht de officieele bevestiging, dat de oplossing van het atoomprobleem het voornaamste onderwerp der besprekingen is. Veel nieuws bevatte de rede verder niet. Attlee sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst en zeide, dat men er beter aan zou doen. minder aan de mogelijkheid van een nieuwen oorlog en meer aan het opbouwen van den vrede te denken. Alleen d'oor nauwe samenwerking van alle vredelievende staten kan de vrede worden gewaarborgd. Maar aan die samenwerking zeide Attlee dan ook onvoor. waardelgk te gelooven. Ten slotte zg hier vermeld, dat president Truman in Washington en de Britsche minister van buitenl. zaken Bevln voor het Lagerhuis Dinsdag hebben medegedeeld, dat op voorstel van Engeland een Engelsch-Amerikaansehe commissie zal trachten een voorloopige oplossing te vin den voor het Palestgnsche vraagstuk. Dit is een besluit van his torische beteekenis. Engeland heeft tgdens den vorigen oorlog aan de Joden een nationaal tehuis in Pales tina beloofd, maar kwam bg de uitvoering daarvan al spoe dig in conflict met de Arabie ren. Niet omdat deze laatsten anti-Joodsch waren, maar om dat zg door de Joden uit han del, industrie en landbouw werden verdreven, tot armoede vervielen en hun grond mces- ten verkoopen. Het resultaat bestond uit jarenlange ernsti ge onrust en het ontstaan van een onoplosbaar probleem. Engeland vist er ten laatste feen weg meer mee, geeft nu lijkbaar den moed op en gaat voortaan, in afwachting van een definitieve oplossing, de verantwoordelgkheid met Amerika deelen. Misschien is dat ook maar de beste methode. Bijna2 millioen ton ingevoerd. Van 1 Febr. t.m. 13 Oct. '45 zgn door het bureau goederen aanvoer van overzee (B.A. G.O.) hier te lande in totaal 1.710.244 ton goederen ont vangen, nl.: levensmiddelen 935.342 ton. tabak 10.439 ton, textiel 42.638 ton, leder en schoeisel 8.166 ton, bouwmate rialen 2.448 ton, hout 84.646 ton, kolen 140.317 ton. KAMERLEDEN BEDANKEN. Een viertal Kamerleden heeft voor de benoeming bedankt, n.l. prof. dr. J. H. W. Verzgl en dr. J. P. Kruyt, beiden Utrecht als leden van de Eerste Ka mer en mevr. dr. H. Verwey Jonker, Eindhoven en de heer H. M. van Randwijck te Am sterdam, benoemde leden van de Tweede Kamer. BLOKZIJL VOOR DEN BIJZONDEREN RAAD VAN CASSATIE. Gisteren stond Max Blokzijl voor den by zond eren raad van cassatie. Na verhoor van verd. en een pleidooi van zijn verde diger, die, op zuiver juridische fronden, tot verwerping van et vonnis van het gerechts hof concludeerde, was het woord aan den advocaat-fis caal, die van meening was. dat doodstraf wel degelgk toege past moet worden. De oud-burgemeester van Wassenaar, jhr. de Blocq van Schelting, die tot levenslange gevangenisstraf was veroor deeld, verscheen eveneens voor den raad. De advocaat-gene raal kwam ook hier tot de slotsom, dat het vonnis van het Hof ongewyzigd gelaten moet worden. Uitspraken op 5 De cember a.s. DOODSTRAF GEJ5ISCHT. Voor het bgzonder ge rechtshof te Amsterdam werd de doodstraf geëischt tegen den 32-j. chauffeur A. van Vliet uit Haarlem, die dienst nam bg de N.S.K.K., 200 auto's vorder, de, een Haarlemmer arresteer de, die later werd gefusilleerd en een partg koolzaad heeft laten wegnemen. N.V.V. EN E.V.C. Dinsdag is te Amsterdam een conferentie gehouden tus schen vertegenwoordigers van het N.V.V. en de E.V.C. over de mogeiykheid te komen tot een gemeenschappeiyke vak centrale. Besloten werd een memorandum samen te stel len, dat als basis zal dienen voor een volgende bespreking, welke op 1 Dec. a.s. zal ge houden worden. Deblokkeering voor koopers van granen, zaden en peulvruchten. De Ned. Bank verleent een alge- ..^eene vergunning aan de banken om onder bepaalde voorwaarden deblok keering te verlcenen of crediet te ge ven of te verhoogen, of te beschik ken ten laste van een debetrekening toe tc staan aan koopers van gra- en, zaden en peulvruchten, voor zoo- er zij als leden zijn aangesloten bij de vakgroep groothandel in granen^ gevestigd te Rotterdam. Requisitoir in proces Belsen-Belsen. De Britsche kolonel Back house, openbaar aanklager in het te Lüneburg gevoerde pro ces tegen de leiders en bewa kers van het kamp Bergen Belsen en Auschwitz, dat 94 dagen geduurd heeft, heeft thans zijn requisitoir uitge sproken. Ondanks de vertoogen van den verdediger, prof. Smith uit Londen, luidde de conclu sie van Backhouse, dat de be schuldigden als oorlogsmisda digers schuldig zgn, al kan volgens het Duitsche recht beweerd worden, dat zg slechts bevelen uitvoerden en daartoe als militairen verplicht waren. Kolonel Backhouse zeide: „Is het soms geen oorlogsmis daad zwakke menschen, zwan- rere vrouwen en kinderen on- ier de veertien jaar, die niet meer werken konden of niet meer van nut waren voor de Duitsche oorlogsindustrie, uit sluitend als gevolg van ver- schrikkelgk, gskoud overleg, gewoon te vermoorden? Is het wellicht geen oorlogsmisdaad, dat het Jcodsche ras, omdat het volgens Duitsche opvattin gen de revolutie in Duitsch- land bewerkstelligde, uitge roeid werd? De kracht van Polen werd in de gaskamers gebroken en eveneens werd, omwille van het oorlogsbelang, de mannelgke en vrouwelijke bevolking van andere bezette gebieden naar concentratie»- ftampen gebracht. Zoo tracht te men den tegenstand van de betreffende landen tegen Duitschland te breken", aldus Backhouse. Goede start van Stichting Nieuw Walcheren. Drie sprekers en een aangrijpende film. Dinsdagavond is de Stich. ting Nieuw Walcheren in het openbaar gestart met een sa menkomst in den Middelburg- schen Schouwburg, die een volledig succes is geweest. Drie sprekers voerden op de ze bijeenkomst het woord, nl. de voorzitter van de Stichting, de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen, de burgemeester van Rotterdam, oud-minister mr P. J. Oud en de burgemeester van 'Middelburg, mr. A J. van der Weel. Zg hebben alle drie een beeld gegeven van den noodtoestand waarin Walche ren zich bevindt en aan den vasten wil om dit eiland weer op te bouwen en den „tuin van Zeeland" tot nieuw leven en nieuwe schoonheid te wekken. De heer Verhagen deed dit door nog eens het doel van de Stich ting Nieuw Walcheren te om schrijven: van particuliere zgde mede te werken aan het groote werk van den wederopbouw en door toegewgde studie nieuwe denk. beelden te ontwikkelen voor en vorm te geven aan Walcherens toekomst. Hg deed een beroep op alle aanwezigen om steun te verleenen aan dit streven, door lid te worden of door daadwerkelijk mede te werken aan de verwezenlijking van dit doel. De heer Oud herinnerde aan de offers, die op Walcheren gebracht zgn voor de vrijheid van Europa en noemde het niet slechts 'n nationalen, maar een Europeeschen plicht om steun te geven aan de herleving van Walcheren. Liever bedorven land, dan verloren vrgheid, heeft de Vader des Vaderlands eenmaal uitgeroepen. Dezelfde leuze werd op Walcheren ge hoord en er werd naar gehan deld. Maar daarom moet thans dan ook alle energie worden ingezet om Walcheren van zgn oude glorie en schoonheid te rug te geven wat nog terug te geven is. Burgemeester van der Weel heeft in treffende woorden de ellende geschilderd, die ook thans nog op Walcheren heerscht. Hij heeft de Stichting Nieuw Walcheren gecompli menteerd met haar gelukkigen staat, haar aangemoedigd om voort te gaan op den inge slagen weg en te bouwen aan de toekomst. Tot slot deed spr. een beroep op alle aan wezigen om trouw te blgven aan Walcheren en mede de schouders te zetten onder den geweldigen arbeid, die nog wacht. De heer Verhagen heeft ten slotte hulde gebracht aan Wa terstaat en M.U.Z. voor hetgeen zg voor Walcheren reeds pres teerden. Op dezen avond werd een gedeelte gedraaid van de Wal- cheren-film, die vervaardigd wordt door de cineasten Man- nus Franken en Jo de Haas. Beter dan woorden konden doen heeft dit filmfragment slecht3 een derde deel van het geheele werk op aan grijpende wgze nog eens den nood van Walcheren doen zien. Schokkend was het beeld der verwoesting, de troosteloos heid van het verzonken eiland. De film deed echter meer. Zg liet ook het werk van den wederopbouw, van het herstel der dgken zien bemoedigend voorteeken. Waar zoo'n begin is, is het waard om vol te houden. De Stichting Nieuw Walche ren is goed gestart. Met span ning ziet Zeeland de ontplooi ing van haar werkzaamheid en de vrucht daarvan tegemoet Internationale belang stelling voor Zeeland. Zooals reeds gemeld zal de minister van openbare werken, dr. ir. A. Ringers, vergezeld ditmaal door den min. van bin. nenlandsche zaken, dr. L. J. M. Beel. Vrgdag een nieuw be zoek aan Zeeland brengen. Woensdag kreeg Walcheren bezoek van Brig. J. A. S. Rol- fe, chef van de sectie TJM.S. van het Engelsche ministerie van oorlog, een van de voor naamste ontwerpers van de befaamde Mulberry-havens, die de Normandische kust Scholieren in staking. Door dat er geen kachels zijn in de R.H B S. te Ber gen op Zoom, zijn .1e leer lingen in staking gegaan. Slot getuigenverhoor en pleidooi. Dinsdagmorgen werd voor het tribunaal te Goes de be handeling voortgezet van de zaken tegen de gebroeders Andries en Willem Siepman te Goes, de drukkers o.a. van .,De Zeeuwsche Stroom". Een 10-tal getuigen werd ge. hoord. De eerste was F. Reg- nierse, zwager van Andries Siepman, die zei, dat de be drijfsleider, De Munck, alles op de drukkerij organiseerde; ook het drukken van de Zeeuw sche Stroom. De tweede, A. Smit, werk zaam op de drukkerij, zeide dat de Z. Str. gedrukt werd onder leiding van de Munck. Hg had nooit gemerkt dat deze ver schil van meening met de ver dachten had. Alles geschiedde z.i. onder dwang der N.S.B. De derde, J. J. Snoek, heeft ook nooit gehoord van verschil van meening tusschen de Munck en Andries Siepman. Hg weet niet of S. wel eens Duitschers bevoordeelde om werk te krijgen. Getuige W. Bareman heeft niet gemerkt, dat verdachten verheugd waren, toen hun het drukken van de Z. Str. werd opgedragen en heeft niets ge merkt van sabotage. Ook niet direct van fraude, al geeft hij toe dat gelden die verstrekt waren, later weer werden ver rekend door verhooging van de drukwerkliosten. Dit laatste gaf ook Andries Siepman toe. C. Gunst zei o.a., dat het per. soneel sterk tegen den inhoud van de Z. Str. was. Get. A. de Dreu heeft wel gemerkt, dat A. Siepman zei, dat het verkrijgen van het drukken van de Z. Str. ook goed was voor het personeel. De Munck had de geheele lei ding op de drukkerg. De bedrgfsleider Fr. de Munck, zei deze fimctie in Sept. 1942 gekregen te hebben, toen dus de Z. Str. reeds ge drukt werd. Dit drukken was een zakelgke kwestie. Getuige ontkende pertinent ooit pro. Duitsch of pro-N.S.B. te zijn geweest. Getuige A. N. Hout man, zwager van beide ver- LAATSTE NIEUWS dachten, verzekerde dat zijn beide zwagers geen N.S.B.-ers zgn. Get. J. Burger, lid van het personeel, wees op de wgze. waarop Bareman en verdachte, Andries, met de Duitschers omgingen. Ten slotte zei P. Schrgver, dat verdachten z.i. niets anders deden dan voor Duitschers en N.S.B-ers werken. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, pleitte voor Willem S. en wees er op, dat deze reeds geruimen tgd geen deel meer had aan de uitoefening van het bedrijf, maar zijn geld er nog in had zitten, omdat de zaak anders niet te drijven zou zgn Wel is hij in 1937 donateur van de N.S.B. geworden, maar dit zooals van andere vereenigin- gen enz., die aan de zaak kwamen. Hg bedankte in 1941. Spr. meent, dat het jaar voorloopige interneering vol doende straf is. Voor Andries S. trad mr. F. W. Adriaanse op en zei dat deze zaak niet zoo zwaar is als men het in den volksmond wil doen voorkomen. Het drukken van de Z. Str. is hem min of meer opgedrongen en het ging om het instandhouden van het be drijf. Hg heeft zelf clandestien Engelsche radioberichten op genomen en doorgegeven en ook op andere wgze getoond teen N.S.B.-karakter te heb. en. Ook deze pleiter vroeg een straf voor zijn cliënt gelgx aan hetgeen hg reeds heeft onder gaan. De uitspraak werd bepaald op Woensdag 21 November. Nog werd voortgezet de be handeling van de zaak tegen den goud- en zilversmid Vos uit 's-Gravenpolder, die be schuldigd werd van het wer ken voor de Duitsche weer macht. Nadat de vertegenwoordiger van de arbeidsbeurs en de bur gemeester van 's-Gravenpolder waren gehoord, heeft mr. Kui pers voor V. gepleit en er op gewezen, dat deze niets anders heeft gedaan dan bodediensten en oproepen heeft gebracht voor wei ken by de Duitschers. Ook in deze zaak uitspraak 21 November. werden gelegd voor de invasie in Europa. Brig. Rolfe speelde een groote rol bg de beschik baarstelling van het Mulberry, materiaal, dat bg de dichting der dgken op Walcheren werd februikt. Hg komt thans om e resultaten der werkzaam heden te inspecteeren. In zgn gezelschap bevindt zich Brig. Reed, vroeger Chef-enginer van het Netherlands District, thans Chef-enginer van de Hg. L.O.D. te Brussel. Brig. Reed was de ziel van de geal lieerde hulpverleening aan Walcheren. Op 27 Nov. zal de Droogma king Walcheren bezocht wor den door baron Harinxma thoe Sloten, Nederlandsch ambassa deur te Brussel, terwyi dezer dagen tevens bezoek verwacht wordt van Miss Perkins, die onder Roosevelt de eerste vrou. weiyke minister der V.S. was en de portefeuille van arbeid beheerde. Daar het uiteraard niet mo gelijk was het varkensvleesch. geschonken door het Deensche Roode Kruis, nauwkeurig over de slagers te verdeelen, is er hier en daar nog een beperkte hoeveelheid overgebleven, na dat ieder het hem gratis toe- komende kwantum had ont vangen. De slagers zgn thans in ae gelegenheid gesteld dit vleesch tegen den geldenden prijs te koopen, om het nor maal op bon te verkoopen. De op deze wgze door de sla gers verkregen hoeveelheid vleesch, op hun gewone toewijzing rundvleesch in min dering worden gebracht. FILM OVER WALCHEREN DRAAIT IN AMERIKA. Door een „Filmunit" van den vroegeren regeeringsvoor- lichtingsdienst te Londen is kort na de bevrgding van Walcheren een film gemaakt over de verwoesting en de evacuatie op Walcheren. Na een serie geslaagde vertoonin gen in talrgke Engelsche bi oscopen is deze film, „Broken Dykes" genaamd, thans in Amerika in circulatie gekomen, waar hg in 5000 theaters ge draaid zal worden. Met ingang van 15 Nov. is mej. T. de Jonge te Middel, burg, hoofd van de Jeugd zorg in Zeeland, benoemd tot landelgke hoofdinspectrice bg dezelfde instelling. De woningbouwvereniging „Goed Wonen" te Vlissingen hield Dinsdagavond in net Concertgebouw een drukbe zochte jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. C. van de Velde», deelde o.m. mede, dat de schade aan de wonin gen, veroorzaakt door bomin slag en inundatie, getaxeerd is op 1.200.000. Nog dit jaar zullen plm. 100 bovenwoningen bewoond worden, die dan in middels hersteld zullen zyn. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden M. A. van Pope- ring, H. D. Kemeling en L. J. Florusse werden herkozen. Besloten werd tot instelling van een zgn. zuiveringscom missie, die zal hebben te oor- deelen haar de gedragingen van enkele leden-bewoners. De sta tuten laten toe. zoo noodig maatregelen tegen hen te ne men. Bij de rondvraag kwam vooral de as. bewoning van de complexen ter sprake. Het Babyton-orkest-revue- en cabaret-gezelschap bracht Dinsdag- en Woensdagavond te Vlissingen een „Herfst-sym- phonie" met vroolgke herfst- klanken, dans, fraaie costuum. pjes en tintelenden humor Vrouwen- en kinder transport overvallen. 150 DOODEN. Honderdvyftig vrouwen en kinderen zgn in zes vracht auto's levend verbrand of doodgeschoten, toen het kon vooi, dat hen uit het gebied van Dharmo evacueerde, door Indonesiërs met handgranaten werd aangevallen. Het kon vooi werd twee uur lang ver dedigd. Twee vrouwen en twee kinderen werden met zwaar den vermoord. Regeerlngsambtenaar ontvoerd. Naar men meent Is dr. W. M. F. Mansvelt, raadgever van dr. van Mook, Vroeger een vooraanstaand ambtenaar van liet departement van Econo mische Zaken, te Batavia op den terugweg van besprekin gen naar zijn verblgfplaats. Hotels des Indes, overvallen en ontvoerd. Den laatsten tgd werden ge middeld 26 personen per week door de extremisten ontvoerd.. DE GEVECHTEN TE SOERABAJA. De Indonesiërs te Soerabaja verzetten zich fanatiek tegen de gecombineerde land-, zee- en luchtaanvallen. Op den vijf den dag van den aanval be zetten zij nog steeds zekere posities in de puinhoopen van Soerabaja. Tot nu toe werden 30 bommen van 500 pond neergeworpen op door extre misten bezette gebouwen. 8000 personen werden bevrijd. DE PRINSES EN DE PRINS OP BUCKINGHAM PALACE. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben in Bucking ham Palace de lunch gebruikt met den koning en koningin van Engeland. DE VERDEDIGING VAN SEYSS-INQUART. Oostenrijksche advocaten hebben geweigerd Seyss-In- quart in het proces te Neu renberg te verdedigen. de muzikale show, die een daverend succes oogstte. „Nieuw Walcheren" heeft met bet doen optreden van „Babyton" den talrgken bezoe kers schitterende avonden ge boden. In 't kort werd gewezen op den steun, die deze stich ting dringend noodig heeft, wil zij de toekomstmogeiykheden van Walcheren kunnen uitdra gen, zoowel in binnen- als buitenland. De leuze „Ieder Walchenaar" lid van Nieuw Walcheren" moge in ruimen kring weerklank vinden. Door het groote succes en den grooten toeloop wordt de opvoering Zaterdag a.s- her haald. Door den rgkskieskring Zeeland werden benoemd tot afgevaardigden naar de a.s. partijraadsvergadering van de R-Kath. Staatspartij, de hee- ren Pa Raas uit 's Heerenhoek en F. Schets uit Vlissingen. UITSPRAKEN TRIBUNAAL. Het Tribunaal deed in zgn zitting van 14 Nov. te Mid delburg uitspraak in de op 31 Oct. te Goes behandelde za ken. Simon Adriaan van Keulen, 32 j., handelsreiziger te Mid delburg, werd 3 jaar internee- ring opgelegd met verbeurd verklaring van zgn radiotoe stel. Maria Johanna Louisa Hun- dersmarek, 19 j., wonend te Oostkapelle, werd veroordeeld tot 1% jaar interneering. Samuel Jobse, 42 jaar, werk man te Grijpskerke, kreeg 3 jaar interneering. Cornelis Willemse, 35 jaar, makelaar in onroerende goe deren te Middelburg, werd ver oordeeld tot 2 jaar internee ring met verbeurdverklaring van vermogen. Bovendien werden alle ver oordeelden ontzet uit het recht openbare ambten te bc- kleeden en ontheffing uit het actief en passief kiesrecht. Men verzoekt ons mede te deelen dat L. J. Zietse, winke lier te Vlissingen, die Woens dag jl. voor het Tribunaal te Middelburg stond, geen N-S.B - er is, hetgeen uit den aanhef van het verslag over deze zit ting zou kunnen worden op gemaakt. Een prachtig en vlot opgevoer. Krabbendgke. KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk. Beroepen naar Heerlen (toez.): J. P. Steenbergen te Biezelinge, (Verb, ber.) Geref. Kerken. Drietal te Goes Th. van Andel, Sou burg, M. den Boer, Oude- schoot en C. Stam, Pernis. Chr. Geref. kerk. Beroepen te Enschede (2e pred. pl.) M. W_ Nieuwenhugze te 's-Graven- hage-C. Geref. gemeenten- Beroepen te Middelburg D. L. Aangeen- brug te Leerdam. Bedankt voor Gouda en voor Kampen J. v. d. Berg tc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1