PRDVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT 3 «diS Rust, maar blijvende spanning in Soerabaja. Ned. vrouwen en kinderen vermoord. ATTLEE WIL RUSLANDS EISCHEN KENNEN UIT DE PROVINCIE DE ONTWIKKELING DER GELDSANEER1NG. Finale bij Rammekens in zicht Geweldige Phoenix zal dijkgat blokkeeren. Hoofdredacteur G. Baltintijn (met redactloneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L- van Leeuwen, Da. M. L. W. Sclioch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. Woensdag 14 Nov. '45 183e Jaargang Nummer 184 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per weclc. 3-20 per kwartaal, franco p«, post, I3M por Losse nummers 5 cent. auvek- TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Londensclie Kaai 29, telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15, telefoon 2475- Terneuzen Nieuwediepstraat 23, Postrekening 3593Q0jVov^_Zeeu*s^ Bureaux gevestigd te Vlissingen Walatraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg ftederlund en Soms rijst de vraag, of men in Nederland wel begrijpt. wat er voor ons in Indië op het spel staat- Men oordeelt vaak zoo oppervlakkig. Het lijlct er wel eens op, dat een groot deel van het Nederiandsche volk zich nauwelijks interesseert voor wat er in ons rijk aan der- evenaar geschiedt. Is het eigenlyk niet beschamend, dat bij een enquête, ingesteld door 't Instituut voor Opinie-onder zoek, 29 der ondervraagden verklaarde geen meening te hebben over de door onze re geering gevoerde Indische poli tiek? Ons onderwijs is daar schuld aan. Wat leerde eertijds de jeugd op de scholen over Indië En in dit tijdsbestek is ook de perser schuld aan, omdat zij niet door middel van heldere artikelen gewezen heeft op de beteekenis van Indië voor Ne derland. De dagbladen konden dat niet doen. Zij beschikken niet over plaatsruimte en kun nen bijvoorbeeld ook veel te weinig aandacht besteden aan het toch zoo uiterst belangrij ke annexatieprobleem. Wij hebben nu eenmaal de kleinste dagbladen ter wereld Begrijpen, wat er in Indië Ëeschiedt doet ons volk niet. :et beseft niet, dat hier een erfenis van eeuwen -verloren dreigt te gaan- Het heeft er nog altijd geen idee van, dat er een einde schijnt te komen aan een overzeesdie traditie, die, gemeten met den maatstaf, waarmede ook andere staten hun koloniale prestaties me ten, ongeëvenaard is- Het be seft met, dat een afschei ding van Indië ons beroóven zal van een arbeidsveld, waar duizenden, die in de toekomst wellicht met werkloosheid wor den bedreigt, emplooi zouden kunnen vinden- Het staat er niet bij stil, dat deze afschei ding neer zou komen op de zwartste armoede voor ons volk en op het verlies van on ze internationale beteekenis. Nederland zonder Indië mist de mogelijkheid om zich, be rooid als het is, na dezen oor log ooit te herstellen. Neder land zonder Indië telt in de in ternationale politiek nauwelijks mee- Omgekeerd is een belangrij ke volksgroep er ternauwer nood van doordrongen, dat In dië zonder Nederland een zeer onzekere toekomst tegemoet gaat. Op Java moge het nati onalisme dan al min of meer vasten voet hebben, elders is dat niet het geval en als ge heel zal Indië het bovendien zeer zeker niet zonder Wester- sche hulp en leiding kunnen stellen. Wie zal die hulp ver- leenen als Nederland het hiet doet? De kans is verre van denkbeeldig, dat Indië een speelbal wordt van politieke hartstochten en dat de groote mogendheden elkaar een der gelijk rijk gebied zullen be twisten. Is het daarom ook voor Indië niet beter, dat er een compromis tot stand komt, waarvan nauwe samenwerking de grondslag vormt, maar waarin ook de belangen der Indische bevolking en de ver langens der nationalisten tot hun recht komen? Het is zoo gemakkeijk om de leuze aan te heffen: Indië los van Neder land! Maar beseffen zij, die dit doen, welke consequenties de realiteit ook voor Indië kan hebben Nederlapd kan Indië niet missen. Nu minder dan ooit. -Indië kan Nederland evenmin missen. Met holle leuzen komt men evenmin verder, als met mili taristische grootdoenerij. Het is daarom te hopen, dat de In dische regeering snel de juiste middelen weet te vinden om uit de huidige impasse te geraken. Snel handelen blijft geboden- Overigens is het goed, dat on ze regeering nauw contact onderhoudt met de regeeringen van Engeland en de V. S- Kan zij deze overtuigen van de juistheid van haar beleid, dan is er veel gewonnen. Bij de te genwoordige internationale verhoudingen is het immers zoo, dat de groote mogendhe den de macht in handen heb ben. Zonder hun medewerking staan kleine mogendheden machteloos. Japansche steun voor Indonesiërs. Volgens de laatste berichten van Dinsdagmiddag is Soera baja nu voor een derde deel in Britsche handen. In den nacht van Zondag op Maandag werd in Soerabaja nog hevig gevochten- Maandag werd het vliegveld van Soera baja door de Indonesiërs be schoten. Mosquito's bombar deerden wederom met groote nauwkeurigheid de voornaam ste haarden van verzet- De In donesiërs beschikken evenwel over luchtafweer, die den pi loten last bezorgt. Eenige vliegtuigen werden beschadigd. „De gouverneur" beweert dat de Indonesiërs naar het postkantoor opdringen. De In donesiërs lijden volgens hem zware verliezen. Maandag heb ben de extremisten twee aan vallen gelanceerd, de eerste daarvan werd uitgevoerd door 200 man, de tweede werd on dersteund door pantserwagens. Zij moesten afgeslagen worden door artillerie, mortier- en ma chinegeweervuur. Omtrent den eersten aanval op 28 October wordt nog ge meld, dat deze ondernomen werd door 20.000 Japanners met tanks en pantserwagens, het geregeld Indonesische le ger en een menigte van naar schatting 12.000 man- Zooals gemeld werden bijna alle Brit sche officieren vermoord. De menigte maakte zich meester van 20 militaire vrachtauto's, die Nederl. vrou wen en kinderen vervoerden. Er waren geen overlevenden, ondanks het heldhaftig verzet der Britsch-Indische chauf feurs die op hun post stierven. Overeenkomstige gevallen kwarrien door de geheele stad voor. Gevangen genomen Brit sche soldaten en officieren werden gemarteld, verminkt en hun lichamen met geboeide armen in de rivier geworpen. Deze wandaden culmineerden in den moord op generaal Mal- laby. MOGEN NEDERLAND. SCHE TROEPEN NIET LANDEN? ANP-Aneta verneemt uit gezaghebbende bron» dat de Britsche militaire autoriteiten nog geen toestemming hebben verleend aan Nederiandsche troepen om te landen in Ne- derlandsch-Indië. De „Alcan tara", waarop zich ook de man schappen van het 14e K-I- be vinden, arriveerde Dinsdag te Singapore met meer dan vier bataljons Nederiandsche troe pen. (3200 man). De „Nieuw- Amsterdam", met ongeveer eenzelfde aantal soldaten, heeft Colombo verlaten en zal waar schijnlijk eveneens in Singapo re aanloop en. donesiërs aanmoedigen en steu nen. Het Indonesische kabinet. De verwachte veranderingen in het Indonesische kabinet zgn nog niet aangebracht. Vei'- wacht wordt, dat er geen leden toe zullen behooren, die met de Japanners hebben samenge werkt. Uit Britsch Indië wordt op. nieuw aangedrongen op terug trekking der Br. Indische troe pen. Tegenstelling Het hoofdartikel van het Dagblad te Batavia bespreekt de openbare meening van de Nederlanders in geheel Indië, die, „zeer teleurgesteld wa ren over den omvang en de kracht van de hulp, die de ge allieerden hebben geschonken" Handels- en betalings verdrag met Zweden gesloten. Op 10 November j 1. is een handels- en betalingsovereen komst tussehen Nederland en Zweden gesloten. De wederzyd- sche leveringen tot eind 1946 zullen een totale waarde van 320 mlllioen Zw. kronen bedra gen, waarvan plm. 190 millioen voor Import uit en plm- 130 mlllioen voor export naar Zwe den. Geïmporteerd zullen worden om-: rondhout, houten huizen en barakken, papier, carton, houtsiyp, (jzer, staal. Voorts machinerieën, auto's tele graaf- en telefooninstallaties. Nederland exporteert naar Zweden om. zaden, fruit- en groente, bloembollen, cokes, ruwvjzer, macliinerieën. Phi- lipsprodueten, kunstzijde e.d. De officieele koers tussehen gulden en kroon is vastgesteld op 63.58 cent. HET WERELDGEBEUREN Uitstel van Neurenberg-proces Soekarno voerde woord. het: Soekarno heeft het woord gevoerd op het jeugdcongres te Djokjakarta- Hij drong aan op wijs beleid bij het nemen van besluiten. Andere sprekers vergeleken den tegenwoordigen opstand met dien van 1825 on der Diepo Negoro. In Britsche kringen wint de meening veld, dat de Indonesi sche troepen geleid en gesteund worden door de Japanners. Me degedeeld wordt, dat 20.000 man Japansche troepen ver dwenen zijn naar de binnenlan den van Java en daar de In- Schiphol wereldluchthaven. Het vliegveld Schiphol groeit gestaag tot wereldluchthaven. Er komt een semi-perrnanent stationsgebouw van 220 m. lang, waarvoor de beton-ele- menten reeds gereed liggen. Ook nieuwe werkplaatsen, han. gars en loodsen herrijzen. De inrijhoogte van de hangars zal 9 m. boven de vroeger gebrui kelijke liggen. Vijf km. startbanen met de rioleering daaronder moes ten worden hersteld. Binnen 10 dagen zal men hiermee ge reed zijn. De mistbaan, vroeger 1100 m. lang, door de Duit- schers tot 1600 m. verlengd wordt nog uitgebreid tot 2150 m. Een even lange baan is loodrecht op de eerste gepro jecteerd. De verkeersbeambten op het veld zullen bij hun werk van jeeps gebruik maken. Nieuws in een notedop Negen ambtenaren van den rijksverkeersinspecteur te Haarlem liebben op onrechtmatige wijze ben- zir.emachtiglngen uitgeschreven. In totaal werden op deze wijze meer dan 20.000 liter benzine aan de normale distributie onttrokken. De betrokken ambtenaren zijn ontslagen. Op hun vlucht voor de commu nisten zijn in China duizenden bur gers van koude en honger omgeko men In Berlijn is een monument ont huld voor de gevallen Russen. De censuur in Rusland op de berichtgeving der buitenlandsche jour nalisten ia den laatsten tijd minder streng. In de Russische zone van Duitschland wordt op 1 December een volkstelling gehouden Het salaris der Engelschc par lementsleden zal verhoogd worden van 600 tot 1000 pond per jaar. Donderdag of Vrijdag zal het vennis worden geveld tegen de beulen van Bergen-Belsen. Koning Faroek heeft zijn stem verheven tegen de Zionistische im migratie in Palestina. In Amerika staken thans 270.000 arbeiders. Er dreigt een nieuwe sta king van 250.000 man in de electri- sclie industrie en van 60-000 man in de autofabrieken van Detroit. Geeft ons rijst, dan worden wij democratenI zeggen de Japanners tol de Amerikanen. Er dreigt een ernstig voedselgebrek in Japan. Twee Fransche prelaten, de bis schop van Atreclit en van Mande, zullen door den Paus ontslagen wor den, wegens samenwerking niet de Duitschers. De Sovjetunie heeft 764 mil lioen roebel uitgetrokken voor weder opbouw der verwoeste steden. Er zijn ongeveer 5 millioen padvin ders over de geheele wereld. Frank rijk telt er 156.000. Noorwegen 30.000, Denemarken 31.000, België 44-000. In Luxemburg is een op dc drie jon gens padvinder- Nederland heeft naar schatting meer dan 100-000 padvinders. Nogmaals: de laatste dagen van Hitier. Er is weinig nieuws uit het buitenland op het oogenblik, waarop wij dit overzicht schrij ven. Over de besprekingen, die door Attlee in Washington worden gevoerd, lekt niets uit, in Frankrijk hebben de onder- handelingen over het vormen van een coalitie-regeering, waarvan ook de communisten deel uit zouden maken, nog steeds niet tot een resultaat ge. leid, in België blyft de konings. kwestie actueel en komen steeds meer vooraanstaande fi guren tot de conclusie, dat de koning niet op den troon mag terugkeeren, omdat het lands belang daardoor zou worden geschaad. En in Spanje dreigt, naar verluidt, een staats greep van de communisten te gen het regime van Franco, een complot, waarbij ook de persoon van Franco zelf niet veilig zou zyn. Het is, als het erop aankomt, allemaal klein nieuws. Van beteekenis is alleen het gerucht, dat Attlee aan Tru man zou hebben voorgesteld om een poging te doen van de Sovjet-unie eindelijk een scherp geformuleerde verkla ring los te krijgen over „Rus- lands uiteindelijke wenschen voor zijn veiligheid aan Euro- peeschen kant", om op die ma nier een basis te kunnen ver krijgen, op grond waarvan vol. ledige overeenstemming tus. schen de groote mogendheden zou kunnen worden bereikt. Dan is er verder nog een be. richt, volgens hetwelk het pro ces in Neurenberg, waar zoo als bekend, de groote Duitsche oorlogsmisdadigers terecht zul. staan, zal worden uitgesteld in verband met een ziekte van Gustav von Krupp von Bohlen. Het zal voor den leek wel niet duidelijk zijn, waarom een pro ces van 24 beklaagden uitge steld moet worden, als één hun ner ziek is Wel komt er nog steeds be langwekkend nieuws los over de laatste dagen van Adolf Hitler, Uit de getuigenverkla ringen, die verleden week in een rapport van den Britschen geheimen dienst zijn gepubli ceerd. blijkt, dat Hitier tot op het laatste oogenblik de hoop heeft gehad, dat er een won derbaarlijke ommekeer zou plaats grijpen. Hij was doods bleek, aan zenuwoverspanning ten prooi en zag in, dat slechts als men erin zou slagen de Russen terug te werpen, de om singeling van Berlyn zou kun nen worden verbroken. Nog den dag voor zijn zelfmoord zond hij een laatste noodkreet aan Doenitz, die den 29sten April werd afgezonden en de zen op 30 April bereikte. Hij beschuldigde daarin zyn staf chef Keitel van verraad en vroeg een wanhopige poging te doen om Berlyn te ontzet ten. Doenitz antwoordde, dat hij zijn best zou doen. Maar toen zijn telegram Berlijn be reikte, behoorde Hitier reeds niet meer tot de levenden... Goebbels was de laatste dagen volkomen abnormaal. Martin Bormann daarentegen bewaar de zijn kalmte en noteerde zorgvuldig alle woorden van Hitier. Merkwaardig is, dat alle ge tuigen bewondering uitspreken voor de houding, die Eva Braun gedurende de laatste dagen leeft aangenomen. Zij zorgde zoo goed en zoo kwaad als dat ging voor Hitier. En zij bewaarde een stoïcijnsche kalmte. Maar nu duikt uit Spanje het gerucht weer op, dat Hitier daar een toevlucht zou hebben gezocht. De laatste da gen voor de capitulatie zouden niet minder dan 40 50.000 Duitschers bij Fran co een toevlucht hebben ge zocht. Onder hen zou ook Hit- Ier zich wel eens kunnen be vinden We zullen er maar niet te veel van gelooven. Het rapport van den Britschen geheimen dienst maakt een betrouwba ren indruk. VRIJ GELD BLIJFT VRIJ. Daar er nog steeds het mis verstand blijkt te bestaan, dat men bij storting van contanten de beschikkingsmacht over dit geld geheel of gedeeltelijk zou verliezen, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd dat vrije betaalmiddelen ook na storting vrij blijven. Zy worden dan geboekt op een vrije rekening, waarover men onbelemmerd door eenig blokkeeringsvoorschrift kan beschikken. De postchèque. en girodienst kent echter momenteel geen vrije rekeningen. Stortingen worden daar op girale reke ning geboekt, waarover men dus alleen door overschrijving kan beschikken. MEER KUNSTMEST. In een vergadering te Hoorn verklaarde de min. van land bouw, S. Mansholt, dat vol- Lichtwachters redden 12 schipbreukelingen. Met gevaar voor eigen leven Nobelprijzen voor den vrede De Nobel-commissie van het Noorsche parlement heeft den Nobelprijs 1945 toegekend aan Cordell Huil. De Nobelprijs voor 1944 wordt uitgereikt aan het „Comité Internationale de la Croix Rouge", te Genève, het Internationale Roode Kruis, dat zulk prachtig werk gedurende den oorlog verricht heeft. De redding van de 12 schip breukelingen van de Fransche sleepboot en den lichter nabij Nieuwesluis, gem. Breskens. waarvan wij Maandag in het kort melding maakten, is een prachtig staaltje van zelfopof fering van twee lichtwachters van den toren van Nieuwesluis geweest. Het was 's avonds ongeveer kwart voor tien, bar slecht weer, toen de lichtwachters S. Visser en J. J. Kemel, een Franschen lichter, de „Oreon", met een defecte riviersleep- boöt, de „Creuze" op sleeptouw, de Wielingen zagen binnen komen. Ongeveer 2 km. van Nieuwesluis, is, naar later bleek, de roerketting van de sleepboot gebroken, zoodat met dit schip niet meer te manoeu. vreeren was. Het gevolg was, dat de sleepboot ging gieren, waardoor ook de lichter in moeilijkheden kwam en uit eindelijk op het strand liep. De lichtwachters besloten onmid dellijk hulp te verleenen, daar het ter plaatse zeer gevaarlijk is, in verband met de aanwezig heid van mynversperringen. Dat dit gevaar niet denkbeel dig was, bleek enkele oogen- blikken later toen de lichter op zulk een mijn botste en mid scheeps werd getroffen. De stukken vlogen den mannen rond de ooren, doch gelukkig werd niemand getroffen. Eén voor één hebben de lichtwach ters, tot hun borst door de kokende golven wadend, daar op de 12 schipbreukelingen de 7 opvarenden van de sleep boot waren intusschen op den lichter overgesprongen van boord gehaaid en naar den wal geleid. In den loop van den nacht is de lichter nog verder op de kust geworpen, terwijl de sleepboot losgeslagen en ge zonken is. PIANO-AVOND Z.V.U. Voor een talrijk publiek heb ben de pianisten Walther Kauf- mann en mevr. Mendes de Leon- Veltman te Middelburg voor de Z.V.U. een piano-avond ge geven. Voor de pauze bestond het programma uit sonates voor twee piano's van Bach en Mozart. Beide kunstenaars grepen daarbij echter iets te hoog. Het uitvoeren van Bach's werken is een afzonderlijk vak; om Mozart te benaderen is een speciale kunstzinnige faculteit vereischt. Zoo miste het staal- strakke Adagio van Bach's So. nate alle dramatische span ning en werd Mozax't's Andan te, een meesterwerk vol ver holen weemoed, een droog ser moen. Toegegeven moet echter worden dat Bach en Mozart hun werken voor het lichtere, meer kleurrijke clavecimbel concipieerden en dat dus op twee moderne con eert-vleugels de uitvoering topzwaar moest worden. Daarbij werd het scherpe toucher van de pia niste geaccentueerd door den dunnen klank van het instru ment. Na de pauze revancheer, de Kaufmann zich met een sublieme vertolking Brahms. Hierop volgden eenige kleine werken van Chopin met als slot een ze&r romantische Appassionata van Beethoven. Het was als geheel een mooie avond, met veel bijval, waar voor men de Z.V.U. dankbaar mag zijn. H. De Geref. kerk van Sassen- heim heeft aan de Geref. kerk van Middelburg aangeboden 75 kinderen in de gezinnen op te nemen. Maandagavond vond in de Luth. kerk de vaarwelsamen komst plaats van de kapiteins GerstelVerrijk, leiders van de afdeeling Vlissingen van het Leger des Heils. De dienst stond onder leiding van br. W- de Nooijer, zangbrigadeleider van Rotterdam I. Na opening sprak br. Byl, een der oude getrouwen, de scheidende offi cieren toe Eén der zaalbezoe- kers, de heer Leeflang, wees op de plaats die de beide kapi teins ook buiten den Leger- kring innamen. Hierna sprak de Jeugdleider, sergeant-ma joor van het korps, br. Mabé- lus, die memoreerde hoe hij samen met den kapitein was opgegroeid en samen met hem in het korps had gestreden. Zich tot de beide officieren wendend, zeide spr. Ga naar Rotterdam en zeg den duizen den dat alleen Jezus Chnstus vrede geeft. Nadat enkele makkers nog hadden gespro ken, had de plechtigheid van de uitzending plaats onder de legervlag. Na een toespraak van br. de Nooijer. sprak kapt. Gerstel naar aanleiding van 1 Thess. 5 24. Met ^dankge- bed werd deze dienst m het geheel gevulde kerkgebouw be. eindigd. De dienst werd op geluisterd met zang van de zangbrigade. Namens het korps werden nog verschillende geschenken aangeboden, ook bloemen ont braken niet. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting is van ochtend om 6 uur brand ontstaan in den wasscherijwagen van het Roode Kruis, die nabij de centrale der Mij „de Schelde" in de Aagje Dekenstraat te Vlissingen was opgesteld. De brandweer had het vuur snel bedwongen. De auto is zwaar beschadigd. Met ingang van Donderdag 15 Nov. a s. gaat de bootdienst VeereVrouwenpolder weer op de bekende uren varen- Binnenkort zal na jarenlange onderbreking het bewaar- schoolonderwijs te Domburg worden hervat. Te Koudekerke werd in een vergadering van jonge land bouwers, na een uiteenzetting van den heer Arendse, besloten tot oprichting van een afdee ling van de Landbouw Jeugd Gemeenschap. Tot bestuursle den werden gekozen de heeren: A Janse, voorz-, A. Boogaard, d! Joziasse. P. Verhage Kzn- en J. de Witte. KERKNIEUWS Geref. kerken- Tweetal te Krabbendijke J. Hindriks te Dussen en cand. P. de Bruyn te Rotterdam-Charlois. LAATSTE NIEUWS PROF. LIEFTINCK DOET BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN. Prachtig werk van de M. U. Z. Ook de dichting van het laatste gat in de dyken van Walcheren nadert nu haar voltooiing. De werkzaamheden by Rammekens hebben een vlot verloop en als zich geen onverhoopte tegenslag voor doet. zal nog in den loop van deze maand een van de ge weldige Phoenix-pontcns, waarvan er reeds twee bij Westkapelle als golfbrekers dienst doen, ter blokkeering van het dijkgat tot zinken worden gebracht Een zoo om vangrijk materiaal werd tot dusver niet gebruikt: het plaat, sen ervan zal een indrukwek kend schouwspel opleveren. Zooals bekend lag bij Ram mekens het op één na grootste gat in de dijken. Het grootste lag bij Veere, waar het een breedte had van 975 m. Daarna volgde Rammekens met 750 m., dan Westkapelle met 600 m. en ten slotte de Nolle met 350 m. De dichting bij Rammekens was zeer moeilyk in verband met den sterken stroom, die daar stond en die zeer diepe geulen had uitgeslepen. Dank zij de M.U.Z., de Maatschappij tot Uitvoering der Zuiderzee werken, een aannemerscombi natie, die speciaal op werken van grooten omvang is inge steld en een ervaring heeft op dit-gebied als geen. ander be drijf in Europa, zijn echter ook hier alle moeilykneden over wonnen. Men is nu bezig aan de dich ting van „het" sluitgat en daar zal. evenals bij de andere dijk- gaten geschiedde, weer met "kunst- en vlieg-middelen" moeten worden ingegrepen, gend jaar driekwart van de omdat de stroom er zoo sterk normale behoefte aan kunst-ia. dat diehting met gewone meat kan werden gedekt. lmiddelen hiet meer baat. Zoo sterk is de stroom, dat er op bepaalde punten een diepte van 24 meter gepeild wordt. Het sluitgat zelf is ongev. 10 m.! diep en alles wat men er eerst daags nog aan.ander dan zeer zwaar materiaal in zal werpen om het te blokkeeren, wordt er door den stroom weer uit weg gevreten. Er zijn thans reeds enkele beetles tot zinken ge bracht, het uiteindelijke sluit stuk zal, zooals gezegd, be staan uit een Phoenix-ponton, die nog deze maand zal wor den geplaatst. Alleen met der gelijk materiaal is het gat te sluiten. Is het eenmaal zoover, dan zal ook met het droogmaken van de laatste 2000 nog blank staande hectaren Walcher- schen bodem begonnen kunnen worden. Dit laatste stuk zal drooggemalen worden, een werk, dat vermoedelijk drie we. ken in beslag zal nemen, zoo dat, al weer zonder onverboop- ten tegenslag, Walcheren in derdaad nog dit jaar droog zal komen. Enkele cijfers kunnen wel licht een indruk geven van den omvang, dien de droogmaking ook nu nog heeft. Er werken nog steeds 3500 man aan de dijkgaten, waarvan er 1800 verblijf houden in barakken en aan boord van schepen. Het varende personeel telt niet minder dan 800 man. Twaalf groote zandzuigers, 2 groote baggermolens, 88 sleepbooten en mofcorbooten, 135 bakken, 4 keileemkranen en 15 kleine kranen, 39 draglines en 80 auto's, bulldozers en andere hulpmiddelen zijn voortdurend in bedrijf- Het is dus nog al tijd een drukte van belang. Het einde is echter in zicht. En dan begint het geweldige werk van den wederopbouw en van het weer bruikbaar maken van den Walcherechen bodem Vérgaande bezuinigingen noodzakelijk. Dinsdagavond hield de mi nister van financiën, prof. Lieftinck, een radiorede over de ontwikkeling van de geld- saneering. De minister wees op het belang en de noodza kelijkheid van de „girale" re keningen, die het geldverkeer een bruikbaar middel verschaf fen om de noodzakelijke beta lingen te blijven verrichten, zonder contant geld. De geldvernieuwing bracht de eerste plaats moreele winst. Het aanbod van ar beidskrachten is toegenomen, den zwarten handel is een dei- eerste zware slagen toege bracht. Een plan ligt gereed om tegen deze laatste met andere dan monetaire maatre gelen krachtig toe te slaan. De minister deed een beroep op het publiek zich te ont houden van zwart te koopen. Na eenige maanden zal men tegen redely ke pry zen kunnen koopen wat men thans nog mist. Tot nog toe Is byna 900 millioen aan bankpapier in omloop, op girale rekening ongeveer het dubbele. Teza men ruim 2^ milliard. De waarde van het volksinko men wordt geraamd op ong. 5 milliard, zoodat de geldcirculatie zich thans tot het volksinkomen verhoudt als 1 2, hetgeen normaal kan worden geacht. Om de omloopsnelheid van het geld niet te vertragen is snelle overschrijving van gi raal geld en niet oppotten Van bank- en muntpapier noodza kelijk. Om de banken niet te overbelasten dient men beta lingen onder de 25.voort aan met bank- en muntpapier en niet giraal te doen. Voor hoogere waardeering van pa piergeld dan aan giraal geld ontbreekt elke grond. Zoodra mogelijk zal men het girale geld weer in papiergeld kun nen omzetten. Voorts deelde de minister mede dat kleine zaken die in moeilykheden geraken wegens gemis aan voldoende bedrijfs kapitaal een ruimere deblok- keering wordt toegestaan. Het bedrag van 50 per 14 dagen door ieder op te nemen die over onvoldoende vrye midde len beschikt, wordt- verhoogd tot 100 per 14 dagen. Voor het verschaffen van middelen ten behoeve van aan vulling van linnenkast, klee ding enz-, door personen die geen geblokkeerd tegoed heb- jen, wordt gedacht aan den in voer van leveranties op crediet met een afbetalingsstelsel. De regeering hoopt de regeling gereed te hebben als de goede ren komen. Het ontwerp voor een hef fing ineens van In den oorlog verkregen vermogensvermeer dering is gereed. De opbrengst hiervan wordt op ong, 4 mil- ard gulden geschat. Zij zal ook met effecten en andere waarden betaald kun nen worden. De staatsleening, zal bestaan uit inschrijvingen op een bijzonder grootboek, rentende 3 Hiermede zullen bepaalde belastingen kunnen worden voldaan. De opbrengst wordt bestemd voor consolidec- ring van de vlottende staats schuld van byna 9 milliard Om de staats begrooting in evenwicht te brengen, zullen vérgaande bezuini gingen noodig zyn. De re geering staat voor een dub bele taak, een geweldig her stelwerk en den opbouw en mobilisatie van leger en voot van den grond af, in een yitempo. „Wy behoeven onzen blik slechts naar het Oosten te wenden om van dit laatste overtuigd te zya", aldus de minister. De besteding van eiken gul den moet zorgvuldig worden afgewogen. Daarom eed prof. Lieftinck een dringend beroep op alle verantwoordelijken in ryks-, provincie- en gemeen tediensten alle verspilling te bestrijden. Behave grootboekinschrij vingen staan de spaarcertifi- caten op stapel. Alle particu lieren zullen daarin .oor max. 300 kunnen deelnemen. De certificaten zullen in beperkte mate overdraagbaar 2ijn - - de grootboekinschrijvingen niet. Ook hiermee zullen bepaalde belastingen kunnen worden betaald. De Gaulle gekozen. De Assemblee Constituante heeft Dinsdag eenstemmig Ge neraal de Gaulle tot president van de vcorloopige Fransche regeering gekozen. De Gaulle heeft de opdracht tot vorming van een nieuwe regeering aan vaard. Landarbeidersloonen verhoogd. De sociale commissie uit de prov. commissie v. samenwer king tussehen de landbouwor ganisaties en de landarbeiders- bonden heeft besloten, overeen komstig het oordeel van de rijksbemiddelaars, dat de 20 Iconsverhooging zal ingaan op 12 November jl. De looncn zijn dan als volgt: Voor paarden knechten: van 1230 Nov. 36 per week; van 1 Dec.28 Febr. 30 per week. Voor losse en vaste arbeiders 0.60 per uur. Tevens heeft zy op advies van de rijksbemiddelaars de bestaande loonreglling om gezet in een collectief contract met ingang van denzelfden da tum t.m. 28 Febr. 1946, het welk ter teekening is rondge zonden. SAMENSTELLING NOODGEMEENTERAAD VLISSINGEN. Voor den Vlissingschen nood- gemeenteraad zrjn de volgende candidaten gesteld: S.D.A.P.: L. P. van Oorschot, A. R. König, M. van Popering, J. Post, A. de Bart en M. J. van Poelje; Vrijzinn.H. B. J. Knoop, A. Kortewcg, J. L. Verhagen; Chr. Hist.: H. van Rooijen, F. C. Wijsveld, W. Sanderse Jr.; Anti-Rev. J. Marys en W. Poppe; R.-Kath.: E. Andriesseh en J. C. Limo- nard; Communisten: C. M. Schillemans. Vrijdag- vindt de vaststelling van de opgave der candidaten- lijsten plaats. DE HAMPSHIRE-BAND KOMT NAAR MIDDELBURG De ongeveer 40 man groote band van het Hampshire-regi ment zal Zaterdagmiddag te 2 uur een uitvoering geven in de groote Schuttershofzaal te Middelburg, die voor dit doel welwillend ter beschikking werd gesteld. Het concert is gratis voor burgers toegar.ke- ïyk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1