PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Soerabaja vrijwel geheel in geallieerde handen. Over de toekomst van West-Duitschland. 12 Jaren van striid. UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactioncelc medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer, Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen- Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goe», J. L. van Leeuwen, Ds. M. L- W. Sclioch, Vlissingen. B. A- van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKbNSCHE COURANT Dinsdag 13 Nov. 1945 fSSe Jaargang Nummer 183 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3.20 per kwartaal, franco per post, ƒ3.45 per kwartaal- Losse nummers 5 cent. AUVfcK- TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie J 2 Londensche K..i 29. Meloen 2077 en 2924. Goes: Tnrfkade 15. Mei..-,, 2175- Te.o.ue.n M.uwedl.ps.r.at 23. Poslr.kenlne 359300 Prov. Ze..«cl.e Coueone. Het is eerltfk en prijzens waardig, wanneer menschen na jaren van bewogen, heldhaf- tigen stryd boetvaardig er voor uit komen, dat zij, on danks inspanning en wils kracht, nog te weinig stout moedig waren. In 1934 kwamen te Bannen strijdende helden bijeen. Zij riepen elkander op, om de diepste bedoelingen van de organisatie van het 3e Derde Duitsche Rijk te peilen. Onlangs kwamen zij weer enkele dagen in Spandau sa men en hebben zij gemeen schappelijk het strijdgewoel van die 12 jaar overzien. Voor zij uiteengingen dacht het hun goed hun eindindrukken op schrift te stellen en bekend te maken aan het Duitsche volk. Deze mannen waren de Sy nodeleden der belijdende kerk en hun bekentenis is ook voor ons van groot gewicht. Hier volgen enkele opvallende ge dachten. Van ons volk was 90 gedoopt. Er was een officieele kerk. Jezus Christus had ons land eeuwen gezegend. Toen echter het nationaal- socialisme opkwam, is het Woord van God onderdrukt. De kerk was doof en blind. Vrees voor de menschen bond predikanten en gemeentele den. Zelfs de belijdende kerk beleed te zwak. Er was een tekort aan eendracht en moed. Ons heeft geloof ont broken, toen het er op aan kwam. Veel leden wij, maar wij waren niet radicaal ge noeg. Thans roept God ons op boetvaardig te zyn. Voor Hem moeten wij het uitspreken, dat wy ons lieten misleiden. Toch is er ook een bron van diepe dankbaarheid. On danks onze slapheid staat de Kerk voor een nieuw begin. De Heer der kerk heeft ge zorgd vt>or een jong geslacht van verantwoordelijke voor gangers. En de gemeenteleden vragen weer naar de rechte gemeenschap op grond van het Evangelie. Zy willen weer de bediening van den Doop en het Avondmaal mee genie ten. Zy vragen om nieuw on derwijs en om een zegenrijke broederschap. „De regeering van ons land is uiteengeslagen, juist zooals de hoofdstad grootendeels in een puinhoop is verkeerd. Een nieuwe orde moet noodzake lijkerwijs worden opgebouwd. De Kerk wordt geroepen om waardevollen en krachtigen bijstand te geven in de vesti ging dezer nieuwe orde. Onze taak zal zijn, wanneer wij gelooven, dat God ons een taak gegeven heeft, dat de wet Gods ons in alles zal bin den; er zal een strenger ge- zins-leven moeten worden aan gekweekt; de jeugd zal be paald dienen te worden by Gods Woord; het Evangelie moet gepredikt worden, dat ieder persoonlijk verantwoor delijk is jegens God en dat hij het voorrecht heeft van liefde te beoefenen jegens zijn naas te. Daarom zal het de speciale taak der Kerk zijn toe te zien dat de arme, de zwakke en de grijsaard, verzorgd zal worden. Iedereen en ieder christen wordt geroepen om te dienen, in zijn eigen gezin en familie, in zijn omgeving, in zrjn werk, jof het geschiedt in de stad of op het land, waar hij ook maar is. Laat ons bovenal bidden dat God ons niet moge straf fen door den zegen van Zijn Woord van ons af te nemen". W. H. B. 3500 Europeanen bevrijd Gevechten zullen nog voortduren. Nieuws In een notedop. Tot Commissaris der Koningin in do provincie Groningen is be noemd de lieer E. H Ebels. Te Amsterdam vond Zaterdag de begrafenis van H. Sneevliet zijn 9 medestrijdera plaats. De verkiezingen in Roemenië zouden worden uitgesteld als gevolg van bloedige incidenten voor het pa leis des konings op 's konings ver jaardag. Het gerucht gaat dat Macken zie King, Canada's eerste minister, zich na afloop van de conferentie over de atoombom te Washington naar Moskon zou begeven. Koning Leopold van België ia voornemens in Januari 1946 een wit boek te publiceeren over de Belgi sche Koningskwestie. In Joego Slavlë zijn Zondag al- gemeene verkiezingen gehouden. Koning Faroek van Egypte heeft bij de opening van het parlement me degedeeld, dat Egypte den Soedan wil annexceren en daartoe met En geland onderhandelt. Ook wordt be raadslaagd over het terugtrekken van de Engelsche troepen uit Egyp te. De streek van Aosia (Italië) waar Fransch gesproken wordt, zal plaatselijk zelfbestuur krijgen. Het' zelfde zal gebeuren met de Duitsch sprekende deelen van Italië. In Hongarije is een coalitie-i. geering gevormd door de drie groo- ie partijen, die der kleine bezitters, de socialisten en de communisten. Min.-pres. is de leider van eerst genoemde partij. Zoltam Tildy. SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND. 35 menschen zyn gedood en 117 gewond by een botsing tusschen twee passagierstrei- nen te Hildesheim in de Brit- sche bezettingszone. Naar A.N.P.-Aneta uit ge zaghebbende bron verneemt, hebben Britsche en Britsch- Indische troepen nu vrijwel de geheele stad Soerabaja schoon geveegd. De telefooncentrale is intact en in geallieerde handen, de verbinding met Batavia i£ hersteld. De water- en electri- citeitsvoorziening zyn echter gestagneerd. Soekarno heeft op het jeugd- congres te Djokjakarta ge sproken, maar niets gezegd over den strijd in Soerabaja. In Soerabaja is overigens hevig gevochten. Er heerschte een complete oorlogsstemming. Zondagavond woedden er 7 groobe branden. De straten waren uitgestorven. Ook Zondagmiddag werden door geallieerde toestellen weer luchtaanvallen op Soera baja gedaan. Er vielen bij de bombardementen en de gevech ten vooral aan Indonesische zijde veel dooden. Het aantal wordt op 1500 .geschat. De Britsche verliezen worden als zeer licht beschreven. Ver wacht wordt dat de gevechten nog verscheidene dagen zullen duren. Radio Soerabaja heeft een nieuw beroep gedaan op Amerika, China en Rusland om te bemiddelen. Vrijwel alle officieren van het hoofdkwartier der 49e bri gade zyn gedood of worden vermist na den aanval van 28 October. Geallieerde solda ten die door Indonesiërs wa ren gevangen genomen, maar later bevrijd zijn, hebben ver klaard, dat de Indonesiërs vooral tegen de Britsch- Indiërs wreedheden hebben begaan. Zoo zijn gevallen be. kend waarbij Britsch-Indiërs de beenen zyn afgesneden door extremisten. 3500 Europeanen die in Soerabaja gevangen zaten, zijn door geallieerde strijd krachten bevryd. Er zyn nog meer Europeanen in handen der Indonesiërs, als Zwitsers, Duitschers en Zweden, die er de voorkeur aan hadden ge geven te biyven waar zij wa ren. In Batavia heeft de situatie geen verandering ondergaan, 's Nachts mag zich niemand op straat bevinden. Weer „heilige oorlog' te Soerabaja. Radio Soerabaja heeft ge zegd, dat de strijd te Soera baja een „heiligen oorlog" was en een beroep gedaan op alle bewoners van de residenties by Soerabaja om de wapens op te nemen en zich naar Soerabaja te begeven. De om roeper noemde de Britten „moordenaars" en riep uit: „Wij zullen vechten tot het einde. Vermoordt alle Niea- agenten en hen die hun hel pen". Ook de Chineezen poogt men in den stryd te betrek ken. Drie Japansche generaals zullen terechtstaan. Drie Japansche generaals, te weten: luitenant-generaal Nagano, de commandant van het 16e leger op Java, gene- raal-majoor Yamoto, chef van den star en generaal-maj. Ma- kimoera, de commandant van de Japansche troepen op Mid- den-Java, zullen binnenkort te Singapore terecht staan we- gens het overgeven van wa pens en munitie aan de Indo nesiërs, zulks in tegenstelling tot de bevelen van den gealli eerden opperbevelhebber. ATOOM-AUTO'S Een groep Fransche in genieurs maakt bekend, dat men er in ge slaagd is een toestel te vervaardigen, gebaseerd op het beginsel der vrij making van atoomener gie. Dit toestel zou een omwenteling teweeg brengen in de automo bielindustrie De onder zoekers beweren, dat proeven hebben uitgewe zen, dat door het ge bruik van hun vinding 20 minder benzine voor auto's noodig zal zyn dan vroeger. Boven dien zal de auto een grootere snelheid kunnen ontwikkelen, zich ge makkelijker laten han- •teeren en minder ge- ruisch maken. TER DOOD VEROORDEELD. Het bijzonder gerechtshof te A.msterdam heeft S. Bakker uit Purmerend, die samen met zijn vrcuw verschillende per sonen aan de S.D. had verra den, waardoor enkelen den dood vonden, ter dood veroor deeld. Zyn vrouw werd tot l jaar gevangenisstraf veroor deeld, met ontzetting uit het kiesrecht voor 10 jaar. 73 VOOR DOODSTRAF. Van politieke misdadigers. ..Moeten de ergste politieke mis dadigers met den dood worden ge straft Deze vraag gaf de Neder- landsche Stichting voor Statistiek aanleiding door middel van een opi nie-peiling na te gaan. hoe het Ne- derlandsche Volk als geheel hier over denkt Het resultaat van dit onderzoek kan als volgt worden samengevat Vóór doodstraf voor de ergste poli tieke misdadigers Is 73 pCt. der be volking tegen doodstraf 22' pCt.5 pCt kan over dit onderwerp geen meéning te -kennen geven. Bij de ondervraging gaven ver schillende voorstanders te kennen de doodstraf alleen toegepast te willen zien op de zéér ernstige gevallen- Daartegenover motiveerden enkele te genstanders van de doodstraf hun standpunt met de opmerking, doodstraf in vele gevallen een lichte straf zou beteekenen .Le venslang moeten ze hebben I" EERSTE INDIË-VLIEGTUIG IN BASRA. Het eerste vliegtuig:, op weg naar Indië, is Maandagmorgen in Basra geland. NIEUWE RANTSOEN BONNEN HUISHOUDZEEP. Met ingang van 11 Novem ber is voor huishoudzeep een nieuwe rantsoenbon inge voerd, met den opdruk „A 41 een rantsoen huishoudzeep". Op dezen bon is plm. 225 gr. huishoudzeep verkrijgbaar. De rantsoenbonnen met den opdruk „een rantsoen artikel A" blijven geldig. KRIJGSGEVANGENEN MAKEN HET GOED. De lichamelijke gesteldheid der zich in Bangkok bevin dende 11.000 ex-krygsgevange- nen, die de Japansche gevan genschap hebben overleefd, is thans dusdanig verbeterd, dat allen geschikt zyn het werk te hervatten. Deze mededee- ling kan gedaan worden op grond van de medische rap. porten. HET WERELDGEBEUREN Stemmen voor afscheiding van Rijnland en Roergebied. Geen verdediging tegen atoombommen mogelijk. De vraag, wat er met West- Duitschland dient te gebeuren, houdt velen in Europa bezig en is inderdaad van beteekenis. De Franschen wenschen. da' het Roergebied van Duitsch- land zal worden afgenomen, omdat dit de wapensmidse is geweest zoowel van het kei zerrijk als van Hitiers „dui zendjarige Derde Rijk". Ook Nederland zal wellicht aan spraken doen gelden op een deel van West-Duitschland en er gaan stemmen op, die zeg gen, dat zoowel de mensche. lijkheid als het gezond ver. stand zich tegen een zoc sterke verbrokkeling van Duitschland verzetten. Duitsch- land zou economisch machte loos worden en de Duitsche nationale trots zou een te zware slag ontvangen. Er is echter ook een an. dere opvatting mogelijk en wij vinden die onder meer weer spiegeld in het Engelsche weekblad. „New Statesman and Nation". Dit blad wijst er op, dat het Oostelijk deel van Duitschland reeds volkomen uiteen is gerukt en dus toch al geen economische eenheid meer vormt. Dat Duitschland in het geheel geen oorlogs schade meer zou kunnen ver goeden is ook maar ten deele juist. Europa zou immers een aanzienlijke vergoeding kry- gen doordat de producten van de industrie in het Roergebied en het Rijnland beschikbaar zouden komen. Bovendien zou afscheiding van de beruchte „wapensmidse" van Duitsch. land een herleving van het Duitsche militairisme voor goed onmogelijk maken, een voordeel, dat zeker niet on derschat mag worden. Inderdaad is dit een argu. ment, waal-mede tot dusver te weinig rekening is gehou den. In het Oosten heeft men Duitschland zyn industriege bied ontnomen. Waarom dan in het Westen niet, als daar door de vrede wordt gediend? Het is waar, dat Duitschland economisch sterk verzwakt zou worden. Maar is dat niet beter, dan dat we over een kwart eeuw opnieuw tegen over een Duitschland staan, dat een bedreiging is van vrede en vrijheid? De vraag, wat er met West- Duitschland moet gebeuren, zal ongetwijfeld nog nader moeten worden bezien. Duitschland zou, als de in. dustrie in het Westen geheel aan het rijk wordt onttrok, ken, een landbouwstaat wor den. Maar dit heeft van den aanvang af in de bedoeling van Churchill en Roosevelt ge legen en een Amerikaansch journalist komt zelfs met ont hullingen voor dsn dag over een geheime overeenkomst dienaangaande, die destyds tusschen Churchill en Roo sevelt gesloten zou zyn. Truman zou zich aan deze overeenkomst willen houden. Welnu: als men de slachtof fers van het Duitsche militai- risme schadeloos wil stellen door hen toe te staan de ma chines van bedrijven weg te voeren, is het dan niet veel beter, de industrie intact te laten, maar los te maken van Duitschland Veel ander groot nieuws is er niet. Vermeld dient echter te worden, dat men zich in de V.S. niet slechts bezig houdt met de theoretische atoomkwestie, maar ook met de practyk. De opperbevelheb. ber van de Amerikaansche luchtmacht, generaal Arnold, heeft al een officieel rapport aan zijn regeering uitgebracht, waarin hij onder meer pleit voor een sterke atoombewape ning voor de V.S. Hij wil een atomische V2 maken, waar tegen een eventueele vijand zich niet kan wapenen. Verder zullen er draadloos bestuurde robots moeten komen en vliegtuigen, die met zeer groote nauwkeurigheid zullen kunnen bombardeeren. De verdediging tegen de atoombom acht Arnold zeer moeilijk. Maak, dat een andér geen atoombommen heeft! Zoo luidt zyn voor naamste, maar onuitvoerbaar advies. Zijn tweede luidt: Zorg voor de absolute meerder heid in de lucht. En als dat niet kan, verander dan het heele bouwplan van Amerika zoodanig, dat een minimum kwetsbaarheid voor atoom- bomaanvallen wordt verkregen. Het ziet er dus niet bemoe digend uit. De luchtlijn naar Zeeuwsch Vlaanderen. De luchtlijn van Zeeuwsch - Vlaanderen naar het Westen zal in bedryf komen, zoodra een geschikt landingsterrein in orde is gemaakt en de K.L. M.-vloot met 2 toestellen is uitgebreid. Het zullen de Ha- vLlland-Dominitoestellen zyn met als eenige taak de verbin ding met Zeeuwsch-Vlaande ren te onderhouden. Driemaal per dag zal in beide richtingen worden gevlogen. Vermoedelijk zullen busdiensten aansluiting f;even op de landende en ver rekkende vliegtuigen. De regeering, zoo deelt Com mentaar mede, ontveinst zich niet, dat hierdoor de trans por tbezwa ren echter zeer be perkt zullen worden opgehe ven. De capaciteit der De Ha- villand-Dcminimachines is zoo klein, dat een groot deel van het publiek er geen gebruik van zal kunnen maken. Wel zullen de postverbindingen aanmerkelijk verbeteren. De industrie op Walcheren. In aansluiting op hetgeen wn vorige week meldden over het verplaatsen van de fabriek van Philips-van Houten uit Arne- muiden naar elders, wordt ons nader medegedeeld, dat er een goede kans bestaat, dat dit aan ruim 60 werkkrachten emplooi biedende bedryf toch voor Wal cheren behouden blijft. Er worden nl. besprekingen fevoerd om de transportpro- lemen, waarmede het bedrijf thans te kampen heeft, op te heffen. Voeren deze onderhan- delingen tot een gunstig resul taat, dan zal Philips-van-Hou- ten niet verdwijnen. LAATSTE NIEUWS Nieuwe duiker in Nieuwlandschen weg. De greote duiker in den Nieuwlandschen weg, die reeds voor de bevrijding vernield werd, wordt thans hersteld. De holte, die in den weg was ontstaan, had men met puin van de meelfabriek en grint opgevuld, wat niet de juiste methode bleek, want de plaats werkte nu als een zeef, tus schen het geïnundeerde ge bied van Rittnem en den droog- gelegden Grenadierpolder. Dit werd later verholpen, doordat ook de tweede duiker, die in den westelijken kanaaldijk, werd opgevuld. Thans is men bezig het puin weer uit den duiker te verwij deren, hetgeen een zeer tijd- roovend werk is. Hierna zal een nieuwe duiker worden ge maakt. De weg is gedurende deze werkzaamheden omge legd. Op het eigenlijke droogma ken van Walcheren heeft deze reparatie geen invloed. N.S.B.-VROUVVEN AANGEKOMEN. Uit Maastricht werden vorige week de volgende N.S.B.-vrou- wen naar Middelburg overge bracht: K. P. Bakker; J. v. Ket tingBartha; A. Radema kersv. d. Bergen; M. A. M. SchunselaarGeerard; H. P. BliekHypers; E. J. F. Dom missede Mari; P. J. Dek kerMathijsen; E. Stam; H. G. Angei-manPosthuma; T. Angermande Vos. Uit an dere plaatsen werden overge bracht de N.S.B. ers C. Min- derhoud; J. J. v. d. Bergen; IN. Bimmel. Beroepstooneel in Middelburg- De heer B. A. van Verre schryft ons: Eindelyk weer beroepstoo neel in onzen Middelburgschen Schouwburg! Na ruim 3la jaar gedwongen rust. Ter opening van het seizoen 19451946 worden er op 21, 22 en 23 No vember a.s. drie voorstellingen gegeven van „Oranje-Hotel", historisch gedenkschrift in vier bedrijven, geschreven door een onzer bekendste tooneelschry- vers schuilgaande onder zijn gevangenisnummer en opge voerd door acteurs, die, als le den van „De Vereenigde Haag- sche Spelers", hun gezelschap terstond ontbonden, zoodra de Kultuurkamer verrees en die we, alleen al om dit feit, met blijdschap in onzen Schouw burg begroeten! De pemiere van „Oranje Ho tel" gaat op 19 November a.s. in den Kon. Schouwburg in den Haag en het bestuur van den Middelburgschen Schouwburg heeft dus de hand kunnen leg gen op een gloednieuw stuk- De Schouwburg zal ver warmd zijn, hetgeen de voor- oorlogsche sfeer ongetwijfeld zal ten goede komen. Onder het motto „brengt een offer, geeft iets goeds!" heb ben de inwoners van Baam, dat, zooals men weet, tezamen met Soest en Amersfoort Mid delburg adopteerde, inderdaad iets goeds gegeven. Niet tal- locze spiegels en bloementafels en verdere in den grond onnoo- dige dingen, maar zeer bruik baar huisraad, textiel, aarde werk en kinderspeelgoed, en dit in zeer goede conditie, zoo dat elk stuk inderdaad een kleine of grootere opoffering vertegenwoordigt. En door dlle bewoners is gegeven; door die van de villa's, en door die van de zgn. arbeiderswijken. Uit één van deze laatsten, de wijk Oosterhei, kwamen Zater dag jl. eenige leden van de buurtvereeniging zelf met een trailer 7 ton aan meubelen, aardewerk en speelgoed bren gen, ongehaaid in hun buurt. De rest komt per trein, ver telden ze, met al het andere dat in Baam opgehaald werd. 10 wagonladingen staan klaar voor verzending en kunnen in den loop van deze week ver wacht worden. Met het speel goed hoopt men vele Middel- burgsche kinderen op 5 De cember gelukkig te kunnen maken. Bravo Baam en... bedankt! In de jL Vrijdag gehouden vergadering van de afd. Mid delburg van de Ned. Ver. v. huisvrouwen is o.m. een voor- loopig afdeelingsbestuur geko zen. Dit zal echter wegens de gerine opkomst der leden in de e.v. vergadering op 8 Jan. a.s. nog worden goedgekeurd. Te Middelburg heeft een slagerij, die ook bij de distri butie van het varkensvleesch uit Denemarken was inge schakeld, inplaats van 230 gr. slechts 200 gr. per persoon verstrekt. De C.C.D. heeft het overgebleven vleesch in be slag genomen en tér beschik king van de ziekenhuizen ge steld. De Noodkerkeraad van de geëvacueerde Hervormde meente te Middelburg heeft Zaterdagmiddag een kinder feest voor de geëvacueerde kinderen georganieerd, waar aan heel wat kleintjes van 5 tot 12 jaar deelnamen. Na een kort openingswoord van ds. Simoons volgden gezamenlijke zang, filmvertooning en ver tellen. Aangezien het langzamer hand te koud begint te wor den om gebruik te maken van de douchebaden van het Ned. Roode Kruis op den Nieuw en- dijk te Vlissingen, heeft, zoo als gemeld, het bestuur beslo ten om de bad- en waschin- richting te verplaatsen. Van heden af zijn de douchebaden in de verwarmde garage in de Aagje Deken straat naast de electrisch'e centrale. De N.V. Kon. My. „De Schelde" heeft deze ga rage geheel belangeloos afge staan aan het Ned. Roode Kruis. Gezien den groo ten toeloop, waaruit de noodzakelijkheid blijkt, zyn er nu inplaats van 8, 16 hokjes gekomen, zoodat wachten vrijwel uitgesloten is. DE „ARM 9" VERGAAN. Alle 4 opvarenden omgekomen. Voor de tweede maal bin nen twee maanden is de Ar- nemuidsche visschersvloot door een ramp getroffen. Gister middag rond één uur is de „Arm. 9" tijdens het visschen in de Deurloo op een mijn ge- loopen en vergaan. Alle 4 op varenden, schipper J. van BeL- zen en zyn zoon en A. Meer man, eveneens met zyn zoon, kwamen om. De ramp heeft zich in enkele oogenblikken afge- speeld. Op de andere In de omgeving visschende vaartui gen werd plotseling een groote vuurzuil waargenomen, gevolgd door een .egen van houtsplinters. Het vaartuig werd totaal in stukken gesla gen Van de opvarenden is tot dusver niets teruggevonden. Alle vier slachtoffers waren gehuwd. De „Arm. 9" was eerst 14 dagen in de vaart, nadat het schip hersteld was van de bij de landing in 1944 opgeloopen schade. Meerman met zyn zoon voeren op de „Arm. 9" omdat hij eerst in 1940 en voor de tweede maal by de oevrrjding in 1944 zyn eigen schip had verspeeld. H.M. DE KONINGIN BEZOEKT R.A.F.-TENTOON STELLING. H.M. de Koningin bracht Maandagmiddag een bezoek aan de R.A.F.-tentoonstelIing te Amsterdam. Op haar tocht door de stad werd H.M. harte lijk toegejuicht. De verliezen van de R.A.F. De totale verliezen die de R IF, van 3 September 1939 tot 8 Mei 1945 heeft geleden, bedragen 79.147 man, t.w. doo den, gewonden en vermisten. DE „SKYMASTER" TE SHEIBA. Het Indië-vliegtuig is Maan dag om 3.40 (G.M.T.) te Shei- ba aangekomen. De Staten van Curasao ontevreden. De Staten van Curasao heb ben 2 telegrammen gezonden aan Koningin Wilhelmiiia, waarin betreurd wordt, dat de Staten geen zeggenschap krij gen in verband met de ver bondenheid van het koninkrijk aan het Handvest der Ver. Volken. De Staten verzoeken, zoolang geen vertegenwoordigers van Curasao in Nederland zijn, de Staten te raadplegen in zake alle kwesties over Cura cao. Voorts verklaren de Sta ten dat er groeiende ontevre denheid bestaat over het hui dige, verouderde bestuurs systeem. In de conferentie ter voor bereiding van de Rondetafel conferentie is geen vertegen woordiger van Curasao geko zen. De Staten verzoeken vei* gunning om vertegenwoordi gers te kiezen om de belangen van Curasao te behartigen. Geen gunstig vooruitzicht van mosselculfuur. Volgend jaar normale productie. Momenteel is de mosselpro ductie slechts ©en vierde deel van de normale. Volgend sei zoen echter reeds kan een op brengst worden verwacht wel ke de normale zal benaderen. De mosselen die in normale tijden grootendeels een uit- voerproduct waren, worden thans reeds naar België als voornaamste afzetgebied geëx porteerd. De productie is momenteel gering en de directe vooruit zichten van de mosselcultuur zijn niet gunstig te noemen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de laatste twee jaar te weinig mosselzaad kon wor den aangevoerd. De Wadden zee nl., waar dit zaad voor een niet onbelangrijk gedeelte van daan moet komen,"was door de bezettende macht vrijwel ge heel afgesleten en ook de Bel gische kust, waar vandaan het paalzaad, dat zich op de paal hoofden vastzet, wordt ge haald, kon niet bevaren wor den. De algemeene oorlogsche en na-oorlogsche moeilijkheden hebben bovendien de mossel cultuur ongunstig beïnvloed. Vele perceelen konden niet werden onderhouden, -waardoor de zeesterren, die de mosselen opvreten en de schelpen laten liggen, er welig tieren. Daarbij moet men rekening houden met het feit, dat vorig jaar de frontlijn tusschen de Zeeuw- sche eilanden doorliep, waar door niet alle perceelen be reikbaar waren en waardeer in de bereikbare perceelen min of meer roofbouw werd ge pleegd, doordat ze finaal wer den leeggevischt, ook van de kleine mosselen. Dit is mede oorzaak, dat er dit jaar min der groote mosselen zijn en de totale productie op amper 25 procent van de normale kan worden geschat. Aanvoer van zaad. De eerste zorg is daarom dit jaar de aanvoer van zaad geweest. Daarin is men zeer gelukkig geslaagd, nog wel niet op de Belgische kust, maar speciaal in de Waddenzee, waaruit betrekkelijk veel zaad is aangevoerd, zoowel groot als klein. Door den uitzaai van groot zaad zal het reeds in het be gin van het volgend jaar mo gelijk zijn mosselen te leveren, terwijl de hoeveelheid zaad zoodanig is meegevallen ook thans is men nog met den aanvoer er van doende dat men in het volgende seizoen weer vrij behoorlijk over mos selen zal kunnen beschikken. Met beslistheid kan nog niets worden gezegd, daar men ook van het weer afhankelijk is, maar vast staat vrijwel, dat in het volgend seizoen minstens - van' de normale prcduc- 75 tie zal worden bereikt. Het afzetgebied. Op het oogenblik zyn er weinig mosselen, terwijl men eveneens met transportmoei lijkheden zit, waardoor het niet mogelijk is naar alle dorpen en kleine plaatsen hoeveelhe den mosselen te sturen. In ons land worden daarom voorna melijk de grootere plaatsen van mosselen voorzien. Naar Zuid-Nederland, dat per spoor bereikbaar is, wor den wagonsgewijze mosselen verzonden, de groote plaatsen in West-Nederland krijgen de mosselen (gedeeltelijk natuur- mosselen en gedeeltelijk cul tuurmosselen) per schip, terwijl ook in het Noorden mosselen zullen worden afgeleverd, voor zoover er snelle en niet te dure verbindingen zijn. Ook de groote plaatsen in Limburg en het Oosten des lands zullen voor mosselen in aanmerking komen. Er is een maximum prijs vastgesteld, waarin de vracht is gecalculeerd. Daar mee moet men zien uit te ko men en daardoor kunnen geen kleine hoeveelheden getrans porteerd worden. Export gewenscht. Aangezien aan den anderen kant met de toekomst reke ning moet gehouden worden, waarin evenals voor den oor log, een zeer belangrijk deel van de mosselen in het buiten land geplaatst zal moeten worden, wo-rdt ook thans reeds geëxporteerd, voorzoover zulks mogelijk is. De export naar België, het voornaamste afzet gebied in normale tijden, is reeds ingeschakeld en een zeer belangrijke hoeveelheid mosse len wordt daarheen verzonden De gedwongen export van de oorlogsjaren naar Duitschland is vanzelfsprekend komen te vervallen en daarvoor heeft men thans des te gemakkelijker België weer kunnen inschake len. België en Frankrijk zijn zeer groote afnemers geweest en men zal in de toekomst, in het belang van de mosselcul tuur, dit afzetgebied moeten behouden. Als volgend jaar de opbrengst grooter wordt, zal vermoede lijk ook Frankryk kunnen wor den ingeschakeld. Op zeer beperkte schaal worden de mosselen thans de inleggerijen verwerkt in blikjes en potjes, die geheel voor het buitenland bestemd zijn. De tijden, waarop de baden geopend zijn, zijn in het ver volg: Maandag om de 14 da gen 912 en 1418 uur; Dins dag en Woensdag 912 en 1418 uur; Donderdag en Vrydag 912 en 1621 uur; Zaterdag om de 14 dagen 9 12 en 1418 uur. De secr. van den Chr. Be sturenbond te Vlissingen schrijft c-ns: Het is dezer dagen een jaar geleden, dat voor het Zuiden des lands de Chr. vakbeweging het werk weer openlijk kon aanvatten. Toen de Chr. vakorganisaties onder Woudenberg werden ge steld, lieten alle hoofdbestuur ders een krachtig „neen" hoo- ren. Deze fiere houding had tot gevolg, dat 90 der leden het lidmaatschap opzegde. Hiermede ging de Chr. vakbe weging met eere ten onder. De Chr. vakbeweging echter verrees weer terstond na de bevrijding. In het jaar, dat achter ons ligt, zyn duizenden weer toegetreden tot de oude organisaties. De dankbaarheid hiervoor wil men uiten in een bijzondere samenkomst, welke op 13 Nov. te Middelburg en 14 Nov. te Vlissingen gehou den wordt. In vrijheid mag de Christelijke vakbeweging haar banier weer opheffen en God loven voor Zijn groote daden. KERKNIEUWS Ds. D. v. Swigchem, afkom stig uit Middelburg, heeft zijn intrede gedaan bij de Geref- kerk van 's-Gravenliage-West als predikant voor den evan gelisatie-arbeid, met een pre dikatie over Joh. 10 16 (2de deel), na bevestiging door ds- P. Nomes- De bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans, heeft het bestuur van het bisdom over gedragen aan zijn coadjutor, Mgr. J. W. M. Baeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1