PROVINCIALE ZEEÜWSCHE COURANT Bommen en granaten op Soerabaja CONFERENTIE IN WASHINGTON BEGONNEN Walcherens zwaar beschadigde wegen UIT DE PROVINCIE Hoofdredacteur O. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beckenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk lirma F. van de Velde Jr.. Vllssingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg, Maandag 12 Nov. 1945 ISSe Jaargang Nummer 182 ABONNLMliNI SPRIJS 25 cent per week, 3 20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent AUvth- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT minimum per advertentie 2. Bureaux gevestigd tc Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 <2 lijnen Middelburg: Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes: Turfkade 15. telefoon 2475. Terr.euien Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zceuwsch^Onirant^tu^ Indonesiërs weigerden wapens In te leveren De Britsche commandant van Soerabaja, generaal Mansergh, heeft in een, als ultimatum ge richt schrijven, den Indonesiërs aldaar bevolen de wapens in te leveren In een radiorede heeft de republikeinsche gouverneur van Soerabaja, Soerio, geant woord, dat men niet van plan was zulks te doen en de Indo nesische strijdkrachten aange spoord zich te verzamelen, ten einde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Strijdkrachten van de vijfde Britsch Indische divisie zijn daarop Zaterdagmorgen vroeg begonnen Soerabaja schoon te vegen. Er waren verborgen schutters aan het werk en de Indonesiërs schoten met lichte machinegeweren. Het verzet der Indonesiërs nam steeds toe, waardoor de Britsche eu Britsch Indische troepen ver liezen leden. Generaal Man sergh besloot toen een krach tige actie in te zetten. De ge allieerden brachten artillerie en luchtmacht in den strijd. Be paalde deelen van Soerabaja werden met granaatvuur en bommen bestookt, terwijl Brit. sche oorlogsschepen het haven gebied beschoten. Ei- werden zware verliezen door de Indo nesiërs geleden. Het schijnt dat 12 Masquito's 28 bommen op door de Indonesiërs bezette punten hebben geworpen. Drie der vliegtuigen werden door mitrailleurvuur beschadigd. Een der Mosquito's i3 by den start verongelukt, waarbij de Britsche brigade-generaal Lo- der Symonds, om het leven kwam- Volgens berichten van Indo nesische zijde, werden behalve bommen ook tanks en zware vuurmonden door de Britten gebruikt. Den geheelen dag zouden de beschietingen hebben voortgeduurd, waarna de Brit sche en Britsch Indische troe. pen de stad begonnen binnen te rukken. Het bericht dat tweederde van de stad reeds in handen van de Britten zou zijn, wordt niet bevestigd. Van Brit sche zijde zijn nog geen nadere berichten over de gevechten gemeld. De wegen, langs welke men de stad kan verlaten zyn op gepropt met vluchtelingen. Generaal Christison deelde in een proclamatie mede, dat de extremisten de schuldigen zijn van de gebeurtenissen in Soerabaja en dat het alleen de schuldigen zijn die moeten lijden. De Indonesische minister van buitenlandsche zaken, Soebard- jo, heeft generaal Christison medegedeeld, dat de republi keinsche regeering in staat ge steld zou moeten worden de extremisten van Soerabaja geleidelijk te ontwapenen. Mo- hammed Hatta, de vice-presi dent van de „Indonesische re publiek", tracht in een schrij ven aan generaal Christison alle schuld voor' de gebeuirte nissen in Soerabaja op de Brit ten te schuiven. De speciale correspondent van de Times te Batavia schrijft, dat verschillende Brit sche toeschouwers van meening zijn, dat er aan het politieke front veel meer had kunnen ge schieden als de Nederlanders reeds vroeger van hun oprech ten wensch om zich niet afzij dig te houden van de Indone sische leiders, blijk hadden ge geven en een edelmoedige en liberale politiek waren gaan voeren. Het zou misschien in hun betrekkingen met deze leiders geen verschil hebben gemaakt, maar het zou de Nederlanders meer in het gelijk hebben gesteld in het oog van de geallieerden. Het feit. dat zij het uitgeven van de verklaring i.z. de regee- ringspolitiek tot op het laatste oogenblik hebben uitgesteld, nu de zaken zich te ver hebben toegespitst dan dat zij nog doeltreffend zou kunnen zijn, heeft slechts de verdenking van de wereld, dat de Neder landers van plan waren om met geweld in deze „moei lijkheden met de inheemschen" op te treden, bevestigd. REPUBLIKEINSCHE KABINETSWIJZIGING VERWACHT. Volgens de „Merdeka" heeft Soekarno den voorzitter van het uitvoerende comité, Soetan Aharit, opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Eenige le den van het kabinet zouden COLLECTE VOOR DE STICHTING 1940'45. De stichting 19401945, wel. ke ten doel neeft het lenigen der zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke nooden van per sonen, die tijdens de bezetting door daad of houding tot het binnenlandsche verzet hebben bijgedragen alsmede van hun gezinnen of nabestaanden, zal een collecte gaan houden Men zal zich Herinneren dat H.M- de Koningin reeds een bedrag van 500.000 aan de stichting schonk. Is er dan nog wel een aanbeveling noodig om dit ko ninklijke voorbeeld te volgen Geeft mild. vervangen worden door andere, die een meer extremen kyk op de zaken hebben. Aharit is tot dusverre hierin niet geslaagd en zoolang het nieuwe kabinet nog niet geformeerd is, zal 't oude blyven functionneeren. AUSTRALISCHE LUCHTMACHT MAG GEEN HULP OP JAVA VERLEENEN. Radio Melbourne heeft ge meld, dat de Australische mi nister van luchtvaart. Arthur S. Drakeford, een verbod heeft bekend gemaakt, volgens welk geen leden van de Australische luchtmacht Australië mogen verlaten om steun te verleenen aan de Nederlandsche troepen op Java- Deze bekendmaking is uitge lokt door een verklaring van den secretaris van de „Lahour Council" van New South Wa les. waarin deze gezegd heeft, dat de luchtvaartautoriteiten vrijwilligers hadden opgeroe pen voor hulp aan het Neder- landsch Oo3t-Indische leger. Duitschland wordt niet verdeeld. Veldmaarschalk Montgomery heeft op een persconferentie te Berlijn verklaard, dat het niet in de bedoeling lag, Duitsch land in vier aparte zones te verdeelen- Montgomery zeide te meenen. dat de thans door de geallieerden gevolgde me thode van opbouw in Duitsch land niet zou leiden tot de ont wikkeling van een zeer sterk Duitschland. Montgomery verklaarde ver der o.m. dat de voedselsituatie in Duitschland momenteel cri- tieker was dan ooit, sinds de geallieerden Duitschland waren binnengetrokken. De steenkool, productie steeg op bevredigen de wijze, doch door transport moeilijkheden werd de verdee ling der kolen belemmerd. De rantsoenen in Duitschland ver tegenwoordigen op het oogen blik gemiddeld slechts 1200 tot 1500 calorieën- Slechts met groote moeite kon het huidige rantsoen van 1 kg. aardappelen per week gehandhaafd wor den- Iersche ossen voor Nederlandsche magen. In Amsterdam zijn 630 fersche. os sen aangekomen. Er volgen er nog 10.000, waarvan er 4000 door Ier land ten geschenke zijn gegeven. Het vleesch zal dienen ter verbetering van onze vleeschpositie HET WERELDGEBEUREN Krijgt Rusland atoombommen? Moeilijke regeerings- vorming in Frankrijk, De besprekingen in Wash ington tusschen president Tru man, den Britschen premier Attlee en den Canadeeschen premier Mackenzie King zijn Zondag begonnen en wel met een diner, waarbij tafeltoespra ken werden gewisseld. Er wer den daarbij Vanzelfsprekend vele vriendelijkheden uitge sproken, maar er viel toch ook een ernstiger toon te beluiste ren en wel in de rede van Att lee, die woorden sprak, die overal ter wereld wel met in stemming zullen worden be groet. De Britsche premier ver klaarde nl. dat net doel van de buitenlandsche politiek der groote mogendheden nimmer mag zijn, de belangen van een bepaalden staat te dienen, maar dat alle volkeren ter wereld er de voordeelen van moeten genieten. Het wil mf voorkomen, zoo zeide Attlee, dat de onder den voet geloopen belangen der wereldbeschaving allereerst de aandacht waard zijn! Inderdaad. Men krijgt wel eens den indruk dat alleen de belangen der Big Three mee tellen en dat de kleinere sta ten volkomen naar de pijpen van de groote moeten dansen. Dat is in een normalen tijd al een leelijk ding en aller minst democratisch. Maar een buitengewoon onaangename si tuatie is het, nu de wereld staat aan het begin van het atoomtijdperk Daarom zijn de woorden van Attlee welkom bij den aanvang van deze conferentie, welke zich, zooals bekend, zal bezig houden met alle problemen, die als gevolg van de atoom bom in de wereld gerezen zijn. Vermoedelijk zal Attlee Dinsdag een groote rede hou den voor het Amerikaansche Congres. Na zijn verblijf in Washington zal hij Canada be zoeken. Van zeer groote beteekenis zal natuurlijk zijn welke be sluiten Truman en Attlee zul len nemen nopens Rusland. Zullen zij de Sovjetunie op de hoogte stellen van het pro cédé, volgens hetwelk de atoombommen worden vervaar digd? Zullen zij trachten om nu de internationale samen werking sedert Potsdam zoo veel te wenschen laat, nieuwe besprekingen met Stalin te openen Het zou interessant zijn, het antwoord op deze vragen te weten! Stalin zelf houdt zich op den achtergrond. Zijn gezondheids toestand is goed, maar de „sphinx" vertoont zich niet in het openbaar. In Frankrijk worden bespre kingen gevoerd over de regee- ringsvorming. Het blijkt tot dusver nog al moeilijk te zijn om tot een accoord tusschen de drie groote partijen, de re publikeinsche volkspartij, de socialisten en de communisten te komen. De tijd dringt even wel. De verkiezingsuitslag is duidelijk geweest. En Frank rijk heeft recht op een regee ring, gevormd overeenkomstig den bij de verkiezingen uitge sproken volkswil. Bij het buitenlandsch nieuws is verder van belang, dat nu officieel is medegedeeld, dat met de Sovjettroepen ook de Amerikaansche troepen Tsje- cho Slowakije zullen ontrui men en dat zich in Slowakije een streven openbaart om niet met Praag samen te werken, maar zich blijvend af te schei den. In China grijpt de burger oorlog steeds verder om zich heen. En in Finland is generaal Mannerheim om gezondheids redenen met vacantie gegaan inPortugalMannerheim is stokoud. Maar Portugal lijkt toch wel een erg ver van Fin land verwijderd herstellings oord Een voorstel van Attlee. Volgens inlichtingen uit ge zaghebbende bron te Washing ton zou Attlee aan president Truman hebben voorgesteld, te pogen van Sovjet-Rusland een verklaring te verkrijgen over de uiteindelijke eischen voor zijn veiligheid aan Europee- schen kant, als onderdeel van een plan tot verzekering van een volledige overeenstemming tusschen de groote mogendhe den en tot het instellen van een „pool" van geheimen be treffende de atoomenergie en andere wetenschappelijke on derwerpen- Mocht Attlee er niet in sla gen Truman of Stalin voor zijn plan te winnen, dan is het mo gelijk, dat een ander voorstel ervoor in de plaats zal treden. Groot-Brittannië, de Ver. Sta ten en Canada zouden zich wil len verbinden in een overeen komst, volgens welke de atoombom een geheim zou bly ven, maar volgens welke de bom uitsluitend zou worden ge bruikt °P verzoek van den vei ligheidsraad. VON MACKENSEN OVERLEDEN. De Duitsche veldmaarschalk on Mackensen is op 96-jarigen leeftijd te Stettin overleden. In den eersten wereldoorlog ver overde hij Brest Litovsk en in 1916 Roemenië. Hij was een van de bekendste veldheeren uit den vorigen oorlog. MINDER KAAS Het huidige kaasrantsoen van 100 gram per week zal wellicht tot ongeveer Decem ber gehandhaafd kunnen blij ven. Daarna zal het tijdelijk weer op 50 gr- per week terug, gebracht worden. Deze kaas zal dan uit zeer vette soorten bestaan. Oorzaak van deze rantsoenverlaging is het nij pend tekort aan consumptie- melk. Eerste Indië-vliegtuig gestart. Zaterdagochtend is de eer ste K.L.M.-machine naar Ned. Indië van Schiphol gestart. Er waren 28 passagiers en onge veer 1000 kg- post aan boord. Eerste bestuurder is de be kende piloot Parraentier, de man van de Melboumerace. Tal van autoriteiten waren ge tuige van het vertrek. Huishoudelijke artikelen voor iedereen. Tal van artikelen, vooral van huishoudelijken aard, waren tot dusver alleen voor oorlogs gedupeerden verkrijgbaar, ter wijl zij daarnaast over vele hulporganisaties werden ver spreid, zooals Ned. Volksher stel, H.A.R.K., Centrale Voor ziening etc. Begin volgend jaar zal de positie der oorlogsgedu peerden zoo zyn, dat deze ar tikelen ook voor het overige deel der bevolking in distri butie kan worden gebracht. De centrale voorziening heeft in middels uitstekend werk ge daan. - Het hoofdbestuur van den Ned. Prot. Bond hééft de zer dagen den nieuwen liede renbundel aanvaard. De voorzitter van de V-B-N.A., de heer Bouwman, gerulmcn tijd geleden door den P.O-D. gearresteerd, tot verontwaardiging van de meeste aardappelhandelaren, die zelfs met staking dreigden, is in vrijheid ge steld. Nieuws in een notedop. Een drietal meisjes te Hengelo vond langs den weg een projectiel. Toen zy het projectiel opraapten, ontplofte het. Twee meisjes van 16 en 17 jaar waren op slag dood. - Volgens de laatste offi- cieele opgave, bedraagt het aantal dooden onder de bur gers van Nymegen in het oor logsjaar 19441945, 2200. On geveer 5500 burgers zijn zwaar verminkt of hebben blij vend letsel. - Voor het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam is de doodstraf geëischt tegen den 26-jarigen schilder J. C. Groot uit Zaandijk, die bij de S.S. had dienst genomen en bij Arnhem had meegevochten te gen de geallieerden. Eveneens werd de doodstraf geëischt te gen J. A. van Eek uit Ren- kum, die eerst bij de org. Todt gring en later bij den Land storm. De Bankcommissie. welke advies moet uitbrengen over de herziening van het statuut der Nederlandsche Bank, is Zaterdag geïnstalleerd. Bij een inbraak in een Haag- sche bontzaak is voor 50.000 aan bontmantels ontvreemd Er kunnen thans weer brieven tot 40 gr. en briefkaarten naar het Verre Oosten worden gezonden. Bo ven het verschuldigde luchtrecht moet 0.30 per 5 gram extra worden betaald. De bekende voordrachtskunstenaar en advocaat, mr A W. Kamp, is op 61-jarigen leeftijd te Den Haag over leden. Minister Lieftinck over de geldsaneering. De minister van fi nanciën, prof. mr. P. Lieftinck, zal Dinsdag avond tc 21.00 uur een radiotoespraak houden over: ..de ontwikkeling van de geldsaneering". EXTRA SUIKER MET ST. N1COLAAS. In verband met de viering van het St. X'co laas feest zal „voor groot en klein" een ons suiker extra beschikbaar wor den ges:eld. Lasterlijke aantijging? Volgens een artikel in het ..Vrye Volk" van Zaterdag zou in de Rotterdamsche haven hammen, worsten, eieren en ander voedsel, dat in de veemen was opgeslagen, bedorven zyn en bij groote hoeveelheden in het water zijn geworpen. Ook havermout en gort zouden lig gen te bederven, terwyl boter ranzig ligt te worden- Voorts zouden groote pakken kleeren, die bij gebrek aan opslagruim te in een loods waren opge borgen, liggen te verschimme len en te verrotten. De ver slaggever vertelde over boord gegooide kleeren in bet water te hebben zien liggen- Het wa ren eenige kisten vol mantels, die door het vocht aangevreten en vergaan waren. Een verslaggever van het A- N.P. en een vertegenwoordi ger van den regeeringsvoor- lichtingsdienst zijn in de gele genheid gesteld ter plaatse een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Volgens hun mededee- lingen, mede gebaseerd op het geen arbeiders verklaarden, zijn er echter nimmer levens middelen in het water gegooid. Boter en spek was er zeis nooit aanwezig. Men sprak van „las terlijke aantijging". KOSTELOOZE FAMILIE TELEGRAMMEN NAAR INDIË. Zij, die over de radioverbin ding AmsterdamBatavia fa milieberichten ontvangen met de an wijzing Natof fb, mogen via Radio-Hoiland kosteloos een antwoord-telegram verzen den van max. 10 woorden, on geacht adres en onderteeke- ning. Locomotieven. In Utrecht zijn 5 in Zwitserland aangekoch te locomotieven aange komen. Ze zijn welkom, want van de 171 locomo tieven, die tot dusver uit 't buitenland terugkwa men, bleek er slechts 1 bruikbaar! Van de rest kon 30 gerepareerd worden. Urgentieprogram voor noodherstel Spuisluis bij Ritthem onbruikbaar. Terwijl In de buitenwyken van Middelburg en Vlissingen één en al bedrijvigheid heerscht groepjes vrouwen trekken, gewapend met schoonmaakmateriaal naar de gehavende huizen en beginnen den strijd tegen modder en slib valt Walcheren zelf langzaam maar zeker droog. De dorpskernen, die als kleine eilanden in het water ver spreid lagen, groeien van dag to.t dag, de landerijen komen weer boven en de wegen, al thans de hoofdwegen, zijn voor een groot deel weer begaan baar. Een uitzondering vormt de Noordweg tusschen St. Lau rens en Serooskerke, die hier nog onder water ligt en zwaar beschadigd is. Men zal dit ge deelte met puin ophoogen. Door den weg Middelburg Veere heeft, bij het gehucht Zandrjk, een breede kreek, ko mend van het voormalig dijks- gat bij Vrouwenpolder, zich een weg gebaand. De Seisweg, die zeer ongelijk in hoogte is, is tusschen Middelburg en But- tinge by gedeelten droog ge vallen, evenzoo de weg Mid delburg, Koudekerke, Bigge- kerke, Zoutelande. De mooiste weg op Walche ren is op het oogenblik wel die tusschen Domburg en Westkapelle, die vlak na de bevrijding veel van het duin. landschap er vlak naast had, maar geheel opnieuw bestraat werd. Daarentegen heeft het geulenstelsel, dat zich achter het dijksgat bij Westkapelle vormde, zich ook door den duinweg tusschen Zoutelande en Westkapelle heengevreten over een lengte van 150 meter is hier de weg verdwenen. Iets dergelijks heeft zich voorgedaan bij den weg Kou dekerkeVlissingen, die nabij de Begraafplaats oorspronke lijk doorsneden werd door een 4 meter breeden watergang, die later uitgegraven werd tot de beruchte tankgracht, een geul van 50 meter breedte i 7 meter diepte vormt. Bij vele wegen zijn de straatsteenen losgespoela; kui len ontstaan; soms zijn de bruggen weggeslagen. - De Polder Walcheren, wiens taak het is, dit alles weer in orde te brengen, heeft in ver band met den omvang van de herstelwerkzaamheden, een „Urgentieplan voor het nood- herstel van de wegen" opge steld, waarnaar de wegen her steld zullen worden in de volg orde, die overeen komt met hun belangrijkheid als ver keersader. De weg Middel burgVlissingen, die reeds spoedig geheel droog viel, staat hierbij boven aan de lijst. Het herstel, dat natuurlijk mede afhankelyk is van het tijdstip, waarop de weg droog komt, zal met de eenvoudig ste middelen moeten plaats vinden en tot de uiterste grens van berijdbaarheid wor den beperkt. Het rijden op Walcheren zal voorloopig geen pretje zijn en wie zyn auto lief heeft, zal alleen weghobbelen wanneer er menschenlevens mee gemoeid zyn. Na het noodherstel staat natuurlijk een algeheele herbestrating op het programma; er worden in verband hiermee op het oogen blik onderhandelingen gevoerd met den Dienst Droogmaking voor het aanleggen van een zanddepöt met behulp van de zandzuigers. Men is er nu min of meer van terug gekomen, om, ter- wille van een gemakkelijker loozing van het water door den overlaat in den kanaaldijk, den Veerschen weg te door graven. Men hoopt thans, dat de 5 bruggen en duikers in den weg voldoende zullen zijn om het water van de rest van het eiland doorgang te ver leenen. Met zekerheid is van den waterloop in het algemeen nog niets te zeggen, daar deze, naarmate het waterpeil daalt, meer en meer gestremd kan worden door verstopte duikers, dichtgeslibde watergangen, versperringen van boomen en wat dies meer zij. In het gemaal „De Boreel" zyn thans de machines ge plaatst. Aan de eigenlijke droogmaking zal dit gemaal echter niet kunnen meewer ken. Het spuien zal moeten geschieden via de sluizen bij Veere en Vlissingen en den doorlaat in den Kanaaldijk. Van hulppompen zal in dit deel van Walcheren geen gebruik worden gemaakt. Dit in tegenstelling met het Oostelijk deel, waar men be halve de afwateriugssluig by Ritthem, een 5-tal pompen had willen inschakelen. Men heeft hier echter een grooten tegenslag; juist dezer dagen is het gebleken, dat de sluis door bominslag en vernieling van de zyde van de Duit- schers, zoo zwaar beschadigd is, dat zy practiseh niet is te gebruiken. Het aantal hulp- pompen zal nu waarsehynlyk tot 8 worden verhoogd. BESLUITEN VAN GED. STATEN. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten over het be lastingjaar 1945 ten behoeve van de provinciale begrooting 50 opcenten te heffen op de personeele belasting. De be grooting voor 1945 is nog niet vastgesteld. Op de grondbelasting wor den geheven 60 opcenten voor de ongebouwde en gebouwde eigendommen. VIADUCT TE 's-HEER ARËNDSKERKE OPENGESTELD. Zaterdag is het viaduct over den spoorweg, gelegen in den rijksweg MiddelburgGoes, te 's-Heer Areudskerke voor het verkeer opengesteld. DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdagavond omstreeks vijf uur, had in de Verk. Quakke- laarstraat te Vlissingen een doodelyk ongeval plaats. De 42-jarige A. Cracau, die op een aanhangwagen van een vrachtauto was gezeten, had het ongeluk er af te vallen. De man kwam onder den wa gen terecht, waarna een ach terwiel hem over de borst ging. Het slachtoffer was op slag dood. EERSTE BEWOONBAAR HEIDSVERKLARINGEN. De buitenwijken van Middel burg tusschen Veersche weg en Noordweg zijn nu practiseh droog en over de 100 menschen gemeentepersoneel zijn er werkzaam om de verschillende leidingen op orde te brengen. De rioleering is, voorzoover ge controleerd, in goeden staat bevonden; ook de toestand van de waterleiding is zeer meege. vallen en aan een groot gedeel te van het gebied kan reeds water worden geleverd. Wel bleken een aantal binnenleidin- gen stukgevroren te zijn. Ge tracht zal worden in de eerste plaats het geheele drooggeval len gebied, met- inbegrip van den Seisweg, van water te voorzien- Daarna volgt de voor ziening van gas en electrici- teit, die van minder vitaal be lang is. Met een beperkte ploeg wordt aan de gasaansluitingen gewerkt. De binneninstallaties voor de electriciteitsvoorziening heb ben, voorzoover ze met het wa ter in aanraking zijn geweest, zeer geleden. Zoo moet hijv. een respectabel aantal schakelaars vernieuwd worden. Er is dan ook aan electrisch materiaal, ofschoon er al wat aangekomen i3, nog een enorm tekort. Inmiddels zijn echter na een medische controle en inspectie door bouw. en woningtoezicht, de eerste bewoonbaarheidsver- klaringen afgegeven. EXCURSIE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. De Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond maakte Za terdag zijn eerste excursie na den oorlog naar de dijkwerken bij Rammekens- In de cantine in het fort heeft de wnd. voor zitter. mr- H. F- Lantsheer, de talrijke aanwezigen toegespro ken en den secr-pènningmees- ter, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot namens de 'eden dank gebracht voor de organisatie der excursie. De heer Metse laar gaf hierna een beschrij- ving van de droogmaking Wal cheren, waarby hij in bizonder- heden inging op de werkzaam heden bij Rammekens. Tenslot te werden de werkzaamheden bezichtigd- Niet alle evacué's zal het even licht vallen hun droogge- komen woning schoen en weer bewoonbaar te maken. De Unie an Vrouwelijke Vrijwilligers te Zaandam wil met 20 van haar leden de Middelburgsche huisvrouwen te hulp komen. Wanneer er niets tusschen komt arriveeren de meisjes in den loop van de volgende week met een woonschuit omdat er voor de Noordelijke hulpkrach ten, die zich aanboden, tot nu toe geen onderkomen gevon den kon worden. Deze eerste groep zal voorloopig 4 weken blyven en onder leiding staan van de afd. Middelburg van de U.V.V., die in deze samenwerkt met het bureau voor sociale zaken. Het woonschip zelf blijft als huisvesting, ook voor de eventueele volgende groe pen. tot Maart beschikbaar. Woensdagavond a.s wordt blijkens een publicatie elders in dit nummer, te Middelburg een voordracht gehouden over my- nen- en munitiegevaar. Zaterdag herdacht de har monie „Ons Genoegen" te Vlis singen haar- 55-jarig bestaan. Na een muzikalen rondgang, tezamen met de signaal-afdee- ling van .Achilles" uit Mid delburg, werd in den namid dag een receptie gehouden in het Concertgebouw. Vele bloemstukken, w.o. van het gemeentebestuur en den bond van buurtver. waren gezonden. Behalve het bestuur, hadden achter de bestuurstafel plaats genomen de heer F. van Hoorn, lid van de oprichting af en 40 jaar voorzitter, en de heer A. Frenks, mede-oprichter en eere-lid, en de directeur, de heer P. de Rooij. Afgevaardigden van ver schillende vereenigingen deden hun gelukwenschen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Ook het voltallige college van B. en W. wenschte Dij monde van den wnd. burge meester „Ons Genoegen" ge luk. De heer A. Schout sprak namens den bond van buurt verenigingen zijn beste wen schen uit. De voorzitter van „Ons Ge noegen". de heer F. Naere- bout, dankte de sprekers en verder in het bijzonder nog den bond van buurtverenigingen voor het geschonken bedrag voor de oprichting van een signaal-afdeeling. Des avonds werd een feest avond gehouden voor de le den met hun dames. De voor zitter gaf hier een overzicht van de afgeloopen 55 jaar. De heeren F. van Hoorn en A. Frenks werden geluk ge- wenscht met hun langdurig lidmaatschap en de heeren C. P. van Boven, J. Corveleyn, M. Kranendonk, F. Naerebout en A. Prince met hun 25-jarig jubileum. De te Vlissingen zoo goed bekende declamator, de neer Jac. van' Elsacker, trad Don derdag- en Vrijdagavond op voor C.K.W.O. aldaar, in het Jeugdgebouw der Geref. Kerk. De belangstelling was groot. De -ieer Elsacker gaf in het eerste gedeelte van zijn re pertoire verzetsgedichten en na de pauze stukjes van lichter genre. Zooals steeds stond het gebodene op hoog peil. De afd. VUssingen van de Ned. Ver. voor E.H.B.O. hield Zaterdagavond in het Scheide- lokaal een druk bezochten propaganda- avond- Het is gebleken, dat het niet zoo eenvoudig is een aantrek kelijk programma samen te stellen en dat vlot af te wer ken- Vooral voor de pauze liet dit nogal te wenschen over. De voorzitter, de heer C- Vader, wekte op tot steun aan de vereeniging, daar de hulp verleening tijdens de oorlogsja ren veel materiaal had gevergd en ook een gedeelte door het water is verloren gegaan. Het hoofdbestuur heeft afdeeling een oorkonde toege zegd voor het vele belangrijke werk, door haar in de oorlogs jaren verricht. De zes Koudekerltsche dijk werkers die den dam by Vlis singen hadden doorgestoken en deswege door de politie wa ren aangehouden, zyn later vrijgelaten. De dijkwerkers aan den NöUedyk hebben daarop het werk hervat. Op 20 November a.s. zu'Ien 50 VHssingsche kinderen de reis naar Denemarken aan vaarden om in dit gastvrije land eenige maanden te vertoe. ven. Uit Souburg zullen 10 kinderen deze reis medemaken. Binnenkort zullen ook 80 kin deren uit Vlissingen naar Lei den vertrekken. Zaterdag en Zondag a.s. zal te Leiden een stedenontmoeting LeidenVlissingen worden ge houden. Zaterdagavond vindt in het Sportfondsenbad een Zwemwedstrijd plaats, terwy 1 Zondag de Vlissingsche dames- en heeren handballers, de korf ballers en de voetballers hun krachten zullen meten met de Leidenaars. Des avonds wordt een gezamenlijke maaltijd ge geven, gevolgd door een gezel lig samenzijn. De Commissaris der Konin gin heeft benoemd tot leden van het kiescollege ter verkie zing van een tydelijken ge meenteraad te Oostkapelle, de heeren F. C. de Roo; K. Poppe; A. Bimmel; M. Kwekkeboom; M- Geerse; G. Schoonenboom; J. Koene; J. Francke; P. de Voogd: S. Roelse; K. Melis; J. Wondergem; D. Coppoolse; J- de Kam; A. H. Geertse; J. Job- se Mzn.; L. Wondergem; C. Wondergem; S Louwerse; J, van Moolenbroek en A. de Vis ser. Onder groote belangstelling werd op de begraafplaats te Oostkapelle het stoffelijk over schot van S. Walraven, in leven gem.-veldwachter en wacht meester der marechaussee, ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door een broer van den overledene en den districtscommandant aer ma rechaussee te Middelburg. Daarna sprak als vriend en collega de groepscommandant der marechaussee te Domburg. De wnd- gem.-secr. van Oost kapelle, de heer A. J. de Broe- kert, sprak namens het ge meentebestuur. Ds. Don eindig de met gebed. In een vergadering van de Landbouw Jeugd-Gemeenschap te Nieuw- en St. Joosland hield de heer A. de Visser Kz. een inleiding over „Het werk paard tegenover tractor". Er werden 10 vragen behandeld uit de vragenbus. De heer A. de Lange hield een voordracht over „De Boer". Donderdagavond, pLm. 10.30 uur, is 1 km. ten W. van den misthoorn aan de Nieuwe Sluis onder Breskens een Fransche sleepboot met lichter op sleep touw, op weg van Boulogne naar Zwijndrecht, aan den grond geraakt. Alle 12 opva renden konden gered worden. De lichter is in den loop van den nacht losgeslagen en af gedreven of gezonken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1