PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE CQUÏANT Neurenberg-dagvaarding AFZICHTELIJK DOCUMENT KORTE PREDICATIE UIT DE PROVINCIE Zeeland deer liet Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes. J. L. van Leeuwen, Ds. M- L. W. Sclioch, Vlissingen. B. A. van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Zaterdag 10 Nov. 1945 188e Jaargang Nummer «81 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 3-20 per kwartaal, franco per post, 3-45 per kwartaal. Losse nummers 5 cent. ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm., minimum per advertentie I 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29. telefoon 2077 en 2924. Goes Turfkade 15. telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prnv. Zeeuwsche Courant, Middelburg. ZUIVERING EN RECHT „Snel en streng recht". Dat is een belofte, die in bezettings tijd door onze regeering in Londen vele malen aan ons volk werd gedaan. In de practyk is van de in. lossing ervan bitter weinig te recht gekomèn. De snélheid is ver te zoeken. Het gros der tribunalen begint niet voor vol gend jaar te werken. De rest ■werkt traag. Van de bizondere gerechtshoven zijn er maar twee in functie. De kopstukken, de groote landverraders, komen nag niet voor. De kleintjes wachten. Als we in dit tempo doorgaan, zullen tenslotte de tribunalen en bizondere ge rechtshoven opgeheven moeten worden bij gebrek aan werk, omdat een groot aantal poli tieke delinquenten van ouder dom zal sterven, voor hun zaak in behandeling komt Met het recht is het al even droevig gesteld. De tribunalen en bizondere gerechtshoven leggen zeer verschillende maat staven aan, de verschillende zuiveringscommissies en orga nen evenzeer. Van herstel der rechtszekerheid is nog weinig te bespeuren, Menschen, die een vonnis volkomen verdienen loopen vrijgesproken rond dank zij de hulp van een han dig advocaat, anderen, die eigenlijk onschuldig zijn, wor den gestraft. Dit alles is onbevredigend. De bekende journalist D. Hans behandelde dezer dagen in De Telex de zuivering nog eens en constateerde terecht, dat er een willekeur heerscht waarvoor •men zijn hart vasthoudt. Hij wyst erop, dat als criterium, als eenig juist criterium dient te gelden, of iemand eerlijk vaderlandslievend is geweest en niet, of hij een bepaalde daad heeft verricht, die in the orie wellicht wat onzuiver was en neerkwam op gehoorzamen van den vijand, maar in de praclijk geen enkel wezenlijk nadeel medebracht. Inderdaad hieraan zou men zich dienen te houden. Doet men dat niet, dun is het recht ver te zoeken. Er is nog een ding, waarop wij de aandacht zouden willen vestigen. Op de kosten, die tot dusver verbonden zijn aan het opbergen van N.B.B.-ers en collaborateurs. Zij bedragen maar eventjes 400.000 per dag Bij dit alles ryst de vraag Kan daarin nu geen verande ring komen STALIN Uit Moskou wordt ge- meid, dat Stalin met ziek is, maar nog steeds vacantie houdt in Sotsji. Alle geruchten zijn on gegrond. Gunstige vooruitzichten voor gamalenvisscherij Evenals zooveel andere tak ken van Nederlandsche be. dryvigheid heeft ook de gar- nalenvisschery ten gevolge van den oorlog heel wat van haar capaciteit ingeboet. Waren er voorheen omtrent 350 schepen in de vaart, thans is dit aan tal geslonken tot ongeiv. 100 de rest is gezonken of in be slag genomen. Desondanks kan de op brengst niet ongunstig ge noemd worden. Bedroeg vroe- ger de wekelijksche vangst met 350 schepen by benadering 250 300.000 kg., nu brengen omtrent 100 schepen meer dan 100.000 kg. (in één week zelfs 134.000 kg.) garnalen aan. Slechts een deel van de vangst wordt bestemd voor de menschelijke consumptie; 50.000 kg. van de wekelyksche vangsten gaat naar den visch- handelaar, tegenover 200.000 kg. voorheen. Men zal zich afvragen, waai de andere helft van de garna- lenvangst blijft. Nu is de gar naal zeer rijkelijk aan eiwit, vandaar het gebruik voor vee voederdoeleinden. De oorlogstijd heeft er ook toe geleid belangrijke bijpro ducten tot ontwikkeling te brengen, zooals de vitaminen- winning, de vervaardiging van gelatin preparaten en de pro ductie van bestanddeelen van Indische gerechten. Deze bij producten zullen in de toe komst van belang blijken te zijn voor de economische basis der gamalenvisscherij. Door de verwerking van evéntueele oven-schotten in bij producten, zal de regeerings- steun vermoedelijk wel tot het verleden gerekend kunnen wor den. De regeling van den af zet door een centraal lichaam blijft niettemin gewenscht. Op het oogenblik bijv. is de vraag .veel grooter dan het aanbod. Met name de varkensmesterij- en zijn voor een belangrijk deel aangewezen op het garnalen- meel. Garnalen zijn altijd ook een groot export-artikel geweest. Reeds zijn voorbereidende be sprekingen gevoerd over het weder opvatten der buitenland, sche betrekkingen. Het spreekt vanzelf dat de verbetering on zer deviezenpositie hierby een rol speelt. Samenvattend kan gecon stateerd worden, dat. ook al zijn aan de gamalenvisscherij door het wegvallen van een groot deel harer vloot, zwem slagen 'oegbbrr-.h1, de - tieven alleszins gunstig zyn. HET WERELDGEBEUREN Sovjets bezetten gebouwen in Teheran Nazi's In Saargebled spelen eerste viool. Zestig millioen menschen werden door toedoen van de Duitsche oorlogsmisdadigers den dood in gejaagd, waarvan alleen zes en twintig millioen in concentratiekampen. De dag vaarding voor het proces in Neurenberg, dat vermoedelyk op 20 Nov. zal beginnen, stelt het nadrukkelijk vast. Nooit vielen er, in eenigen oorlog, zooveel slachtoffers als gevolg van terreur. Wat wordt aan de leidende Duitsche nazi's ten laste ge legd Het ontketenen van een oorlog, het vertrappen van het oorlogsrecht, het vermoor den en in ballingschap weg voeren van onteLbaren, ver woesting en plundering, het vervolgen en uitmoorden van menschen wegens ras of gods dienst. De dagvaarding is een staalkaart van nationaaLsoci- alistische barbarij. Men huivert als men de op somming leest. Mishandeling van gevangenen met gloeiende staven, uittrekken der nagels, experimenten op levende men schelijke wezensAlle el lende uit de concentratiekam pen is hier vastgesteld in sobe re getallen. Van de 228.000 Fransche politieke gevangenen leven er nog slechts 28.000. In Maidanek werden anderhalf millioen menschen vermoord, in Auschwitz 4 mill, in Lem- berg 700.000. De wreedste me thoden werden toegepast, zoo als het verwijderen van de in gewanden en het bevriezen van menschen in bakken water. -executies vonden plaats met begeleiding van muziek van 'n orkest, samengesteld uit gevangenen. De Duitschers brachten typhuspatiënten naar kampen, om daardoor de ande re gevangenen uit te roeien In de randstaten werden honderdduizenden Sovjetbur gers vermoord, in Rusland honderdduizenden. Van vrou- wen werden de borsten afge sneden, vingers en teenen a.f- gehakt; op de lichamen der mannen werden Sovjetsterren gebrand of met een mes uitge. sneden. Zelfs kinderen werden ver nietigd. Kindertehuizen en hos. pitalen werden moordholen, waar kinderen levend werden begraven, in het vuur gewor. pen, aan de bajonet geregen, vergiftigd. Hun bloed werd af- getaot ten behoeve van het Duitsche leger Krijgsgevangenen werden uitgemoord, steden van den aardbodem weggevaagd, staten leeggeplunderd, kunstschatten geroofd. De Sovjet-Unie leed een materieel verlies van 679 milliard roebeL Aldus een zeer kleine bloem, lezing uit deze dagvaarding, die een afzichtelijk document is, dat men niet lezen kan zon der te huiveren en dat mer. ten slotte vol afschuw ter zijde schuift, omdat de inhoud te benauwend is. Eén ding stemt evenwel tot voldoening. Misdaden als deze, begaan door de hoogst geplaat ste staatslieden, worden dit maal tenminste vervolgd. Na den vorigen oorlog weis het an. ders. Wat nu geschieden gaat, bevredigt althans het wereld geweten Veel ander nieuws is er niet vandaag. De Russen hebben weer eens voor sensatie ge zorgd, door in Teheran 45 ge bouwen te bezetten en meer dan 100.000 man troepen in Iran geland. Het was te voorzien. Iran is een rijk olieland en de Sovjets geven dat niet gemak kelijk prijs als zij er zich een maal genesteld hebben. Olie is een kostbaar mineraal Meldden wij dezer dagen, dat in Hamburg vroegere vooraan staande nazi's de eerste viool speelden, nu meldt de Fransche pers, dat dit ook in het En- gelsche en Amerikaansche be zette Saargebied het geval is. Van de 8000 nazi's werden er slechts 500 gearresteerd. Ge motiveerd wordt dit feit met de mededeeling, dat er te wei nig geschikte andere personen zijn...... Liften Ineens, zonder slag of stoot, >eft dit woord ons Holla/nd- sche taaleigen veroverd. Zon der dat een regeering of een groep menschen daaromtrent een afspraak maken verrijkt een oorlog onzen woordenschat. Denk bijv. aan de nieuwe be- teekenis van onderduiken van zwarte pieten en ook van liften. Och, vroeger reed je wel eens met iemand mee en waag je het onderweg je hand op te stekem. Maar dit jaar was liften de gewoonste zaak van de wereld. Kort na de bevrij ding moest je het wel doen, om je te verplaatsen. Van „liften" is ook sprake in de Engelsche vertaling van Psalm 121 Ik hef mijn oogen op naar de bergen. Vanwaar zal mijn 1 nip komen In het EngelscliI will lift tip mine tes. Dit liften" is een levens noodzaak. Dit welbevjust uit. zien en opzien naar God is iederen levensdag voor ieder levend mensch geboden. Nie- Nieuws in een notedop. Volgens een beschikking van den chef staf van het Mi litair Gezag mogen de con troleurs van den centralen con troledienst voortaan bij de uitoefening van hun dienst wederom wapenen dragen. Alle munten, welke op 10 Mei 1940 in omloop waren, dus niet alleen het oude zilvergeld, maar ook de koperen munten en de nikkelen stuiver, zijn wettig betaalmiddel gebleven. Het ..s.s. Orestes" van de K.N.S.M. is met een lading van 630 stuks slachtvee, dat door de Iersche regeering aan ons land is geschonken, uit Dublin naar Amsterdam vertrokken. Het aantal arbeiders in de Amerikaansche Afcoomfa- brieken is teruggeloopen van 64.000 tot 49.000, omdat de arbeiders hun werk te gevaar lijk of te onzeker vinden. Neg in Augustus 1944 smeedden de Duitschers groot- scheepsche plannen om na een nederlaag over de geheele we reld een ondergrondsche actie te gaan voeren. De Franschen blijven zich verzetten tegen de vorming van een centrale Duitsche re geering. De te Londen vergaderde internationale jeugdconferentie eischt onder meer int. controle op de atoom-energie, 8-urige werkdag voor jeugdige perso nen, afschaffing van nachtar beid en bijzondere gezondheids zorg. Zweden eischt van Duitsch- land millioen kr. als ver goeding voor aangerichte oor logsschade. Alle Zuid-Amerikaansche staten hebben de diplomatieke betrekkingen met Spanje ver broken. Duitschland is toegelaten tot de intern, jeugdorganisatie. Geleide economie. Verklaring van min. Vos. De minister van handel en nijverheid, ir. H. Vos. heeft verklaard, dat voor zoover de regeering betreft, zal aange stuurd worden niet op een tij delijke, doch op een blijvende geleide economie. Na eenigen tijd zal dienen te worden onder, zocht, welke gebreken een der gelijke economie aankleven en of zij haar meerwaardigheid heeft bewezen boven de vrije economie. De Volksvertegen, woordiging zal ten slotte heb ben te beslissen. In dit verband koestert de minister geen vrees, dat in de eerstvolgende jaren de werkloosheid in ons land groot zal zijn. Er zal zelfs een vrij groote vraag bestaan naar geschoolde krachten. Ook beveelt de minister aan een plan voor openbare werken. Nachtdienst Moerdijk. Met ingang van Maandag 12 Nov. zal bij wyze van proef een nachtdienst aan het Moer- dijksche veer worden gevaren, behalve in de nachten van Za terdag op Zondag en van Zon dag op Maandag. Des Maandags zal om 5 uur des morgens met den veer dienst worden begonnen. De laatste vaarten op Zaterdag en Zondag blyven bepaald op 22.20 uur van Moerdijk en 22.40 uur van Willemsdorp, DE GEZONKEN PROVINCIALE VLOOT. Van de 3 provinciale ferry booten, die in den mond van de VILssingsche buitenhaven tot zinken waren gebracht, is de nieuwste die nog niet in de vaart was en aangeduid wordl met het bouwnummer „215", door de Engelschen gelicht. Het schip is nabij de marine haven aan den grond gezet. Het staat echter niet hoog ge noeg tegen den dijk, dan dat het met laag water droog komt en gedicht kan worden. Het mand kan zotuier Gods hulp le ven en dienen. De eeredienst van de Kerk van Jezus Christus spreekt de ze gedachte aan het begin van elke nieuwe week en aan het begin van élke samenkomst uit. Het z.g.n. Votum luidt immers: Onze hulp is in den naam des Heeren, die hemel en aarde gemaakt heeft. Zonder dien onmisbaren bij stand zijn wij menschen geen menschen en doen wij onop houdelijk onmenschélijke din. gen. Hef dus uw oog omhoog Langs den kant van den weg liftendvragen om menschely- ke gunsten kan van tijd tot tijd wenschelijk zijn. Op iederen levensweg Goa vragen om. Zijn onwaardeerbaren en onmisba ren bijstand is tioodig. Belijd voor God uw hulpe. loosheid. Val voor Jezus op de knie- en met de bede: o Heere, help mij C ij kunt helpen, Gy alleen B. Brltsch ultimatum te Soerabaja. Soekarno vraagt interventie. Het stoffelijk overschot van generaal Mallaby is 8 Nov. te Soerabaja ter aarde besteld. Gemeld wordt dat de Indo nesiërs van plan zijn om 5 di visies te vormen. De Britsche generaal Man- sergh heeft tot den „gouver neur" van Soerabaja een ulfci- tom gericht dat zy geen verzet moeten plegen als eerstdaags nieuwe Britsche troepen aan land worden ge zet op Oost-Java. Als antwoord wekten de Indonesische leiders de Indonesiërs op hun wapens niet over te geven aan de Brit ten. De spanning neemt hier door weer toe. Uit Batavia wordt gemeld, dat Soekarno thans een beroep heeft gedaan op Truman en Attlee om hun bemiddeling te verleenen ..ter voorkoming van oorlogsgeweld op geheel Java". In tal van plaatsen hebben zich weer kleine incidenten voorgedaan. Vooral in het Kramatsawah&istrict wordt hevig gevochten. Geallieerde tanks zijn onderweg daarheen. Soekarno is naar Djokjakar ta vertrokken tor bijwoning van verschillende vergaderin gen. In Benkoelen zijn nieuwe moeilijkheden gerezen, waarbij een Britsch officier werd ge dood. Bij de gevechtsacties op Java zijn van 1118 October 22 blanken gedood. Te Manilla zijn ruim 2000 vroegere Nederlandsche gevan genen ingescheept voor Borneo. Ontkend wordt, dat in Au stralië een landingsverbod voor Nederlandsche troepen is af gekondigd. In Britsch-Indië dreigt een staking van een dag als pro test tegen het gebruik van Britsch-Indische troepen in Indonesië. tn opkcuw ecg van een sc)»Ider Bernard van Vlijmen teekende Zeeland. „Walcheren-avond" in de hoofdstad op til. Meer dan een maand lang heeft een der bekendste Ne derlandsche beeldende kunste naars, de schilder-teekenaar Beirnard van Vlijmen, in Zee land gewerkt Zijn oogst bestaat uit meer dan honderd teeke- ningen en een aantal aquarel len en het is jammer, dat de ze niet in onze provincie ge- exposeerd kunnen worden. Zij vormen een vicueel epes van den indrukwekkenden op- bouwarbeid, die hier hoe onvolmaakt allerlei dingen ook mogen wezen verricht wordt, vervaardigd door een kunstenaar, die aangegrepen door de tragiek van de ramp, die Zeeland op Walche ren en in Zeeuwsch-Vlaanderen trof en door de heroiek van hetgeen hier thans geschiedt. Een van de eerste dingen die ik hier Zeg, was een golf die op een huis aanrolde. Het water spoelde hcog over de vensterbanken en drukte de voordeur open. Toen de golf terug rolde, duwde het water de deur weer dicht. Dit her haalde zich eenige malen en ten slotte kon ik dat niet lan ger aanzien Overal waar ik keek, zag ik ellende. Den voL- Speciaal voor de Prov. Zeeuwsche Courant ver vervaardigde Bernhard van Vlijtncn bovenstaan de penteekening van de werkzaamheden aan liet dykgat bij Rammekens. genden dag echter zag ik het gat in den Nolledijk dichten. Ik stond op een dijk en keek naar een mierenhoop van zwoegende menschen, die een titanenstrijd leverden tegen onzen erfvijand, het water. Toen kon ik niet meer stil bliiven staan en ik heb mee geholpen met het sjouwen van zandzakken. Voor het eerst begreep ik iets van de bijna bovenmenschelijke worsteling, die hier wordt uitgestreden. En ik heb getracht om in mijn krijtteekeningen iets vast te leggen van al die ellende, van de grootscliheid van den we deropbouw, van den onbuigza- men wil om vol te houden, ook onder de moeilijkste omstan digheden, zoo vertelde van Vlijmen. Hij is in zijn opzet geslaagd en zcoals gezegd, het is jam mer. dat Zeeland zelf dit mees terlijke werk niet te aanschou wen krijgt. Het is echter interessant om te weten, dat deze teekeningen een plaats zullen vinden In een boekwerk, dat „Vrij loeder- land" zal heeten en bestemd is om in Amerika en Engeland te demonstreeren, waartoe Ne derland ook nu nog in staat Tweeduizend teekeningen zullen er een plaats in vinden, naast een tekst van den beken den schrijver Herman van den Eerenbeemt. En Zeeland zal er een afzonderlijke plaats in bezetten. Het boek zal ver schijnen in 1948, het jaar. waarin Koningin Wilheimina 50 jaar draagster van onze kroon hoopt te zyn, en waarin de 300ste verjaardag van den vrede van Münster zal worden gevierd. Bovendien zullen deze teeke ningen in Engeland en Aaneri- ka werden tentoongesteld. Voor zij evenwel ons land verlaten, zal ook Amsterdam hen kunnen aanschouwen. Van Vlijmen organiseert nl. in de hoofdstad een Walcheren- avond, waarop het woord zal worden gevoerd door A. den Doolaard en vermoedelijk ook door ir. Verhey van den Rijles- waterstaat. Voor Zeeland kan deze ten toonstelling niet anders dan nuttig zijn, omdat in het Wes ten nog altyd niet beseft wordt, hoe ontzaglijk zwaar dit gewest is getroffen. Van Vlymens werk zal menigeen de oogen openen, maar tegelijk doen zien, dat Nederland ook nu nog groot is in datgene, waarin een klein volk groot kan zijn. lichtingswerk, dat onderbroken werd, doordat de militairen naar Engeland teruggeroe pen werden, zal door de Ne derlanders worden voortgezet, die het schip t.z.t. opnieuw zullen lichten en hooger op het strand zetten, waarna het zal worden gedicht. De beide andere ferry-boo ten, de „Prinses Juliana" en de „Prins Hendrik", zullen eveneens t.z.t. door Nederlan ders gelicht worden. ONTEVREDENHEID ONDER DIJKWERKERS. Vrijdagavond heeft een zes tal dijkwerkers uit Koude- kerke den nooddyk rond Vlissingen doorgestoken ten einde een snellere afwatering via Vlissingen te bevorderen. De mannen zyn door de politie gearresteerd en ingesloten. Hedenmoreen zyn nu een 100-tal dijkwerkers van den Nolledijk uit protest tegen deze arrestaties in staking gegaan. Hun klachteen zijn voorts dat zij, terwyl zy dag en nacht moeten werken aan den Nolle- dyk, zelf in hun woonplaats met water blyven zitten. Zooals wy reeds gemeld hebben, zou er dezer dagen inderdaad weer begonnen worden met het spuien via Vlissingen. Donderdagavond arriveer de een dragline om den dam in den watergang te verwij deren, doch naar wy van de zyde van den Rijkswaterstaat vernemen, kon in verband met ongunstige weerberichten Vrij dag niet gespuid worden. La ter werden de weerberichten gunstiger, zoodat de Koude- terkenaren ongewild het spui en slechts 12 uur vervroegden. Van de zijde van den Water staat worden pogingen gedaan om de aangehoudenen vry te krygen. TWEEDE GOLFBREKER BIJ WESTKAPELLE GELEGD. In Westkapelle is nu ook een tweede ,,Phoenix"-caisson tot zinken gebracht. Dit tweede gevaarte is, eveneens als golf- ireker, evenwijdig aan den nieuw gemaakten dijk gelegd. Een derde ligt in Engeland klaar en zal zoodra het weer gunstig is met sleepbooten worden overgebracht en voor den Westkapelschen dijk wor den neergelegd. Donderdagavond vergaderde in de trouwzaal te Vlissingen het college van kiesmannen, door den Commissaris der Ko ningin, op voordracht van de vertrouwensmannen, benoemd cot het kiezen van den nood- gemeenteraad. De wnd. burge meester, de heer L. P. van Oorschot, sprak een inleidend woord, waarin hij deed uit komen dat in dezen tijdelijken gemeenteraad slechts 17 leden zitting kunnen nemen, inplaats van vroeger 19. Bij de verdee ling van deze zetels is reke ning gehouden met den uitslag der laatste gemeenteraadsver kiezingen. Voorts is het billijk, dat ook de communisten in den tijdelijken raad een zetel be zetten. De tijdelijke raad zal dus bestaan uit 6 soc.-democraten, 3 vrijzinnigen, 1 communist, 3 Chr.-Hist., 2 Anti-Rev. en R.-Katholieken. Na deze inleiding werd tot voorzitter van het kiescollege gekozen de heer A. de Bart. Op 13 Nov. moeten de can- didatenlijsten bij den burge meester zyn ingediend. Zeer vermoedelijk zal de verkiezing van de 17 leden bij enkele can- didaatstelling kunnen plaats hebben. Naar wij vernemen hebben de patroons in de bouwbedrij ven te Vlissingen toegestemd in een 10 tijdelijken toeslag voor de bouwvakarbeiders. Van heden tot en met volgende week is des avonds en den geheelen Zondag te Middelburg apotheek v. Garde en te Vlissingen apotheek Ockenburg. Badhuisstraat, geopend. De noodkerkeraad voor de geëvacueerde Hervormde ge meente te Middelburg organi seerde Woensdag jL een ont spanningsavond voor de leden. Na een openingswoord van ds. Simoons, waarin deze wees op de nieuwe taak, die ons wacht Walcheren weer drooi wordt, volgde een gevarieerc programma van gemeenschap- pelrjken zang, voordracht tooneel door de leden van verschillende jeugdvereenigin- gen en natuurkundige en hu moristische films. Het muzi kale gedeelte werd verzorgd door den heer S. Sanders, pia no, en den heer A. H. Ver beek, zang, onder wiens leiding ock met veel enthousiasme vaderlandsche liederen gezon gen werden. NIET GENOEG TE ETEN De heltt der volwassenen in Groot-Brittannië meent, dat zij op het oogenblik niet vol doende voedsel krijgt om naar behooren te werken, zooals een enquête door het Britsche Instituut voor Opinie-onder zoek uitwees. De vraag, of men genoeg te eten had. werd door slechts 47 pet- beantwoord met ,.ja"; 3 pet. had geen meening. LAATSTE NIEUWS Opening van de Staten-Generaal. De zitting van de voorloopl- ge Staten-Generaal zal Dinsdag 20 dezer door H. M- de Ko ningin in de historische Rid derzaal worden geopend. Het gebrulkelyke ceremonieel zal ditmaal achterwege blyven. De gouden koets zal men dit jaar dan ook niet op het Binnenhof kunnen zien. Handelsverdrag met België. Vrydag heeft Nederland met België een handelsverdrag van beperkten omvang gesloten. Wy zullen in hoofdzaak ont vangen glas en kalk. Voorzien is in den invoer van 600.000 >12 glas tot het einde des jaars. Tn het volgende jaar zal 250.000 M2 glas per maand worden geïmporteerd. Neder land zal aan België cokes le veren. Cokes was voor ons vroeger reeds een belangrijk export-artikel- OUDE RANTSOEN- EN WISSELBONNEN. Na vandaag, 10 November, zyn de oude rantsoen- en wis selbonnen ongeldig. Omruiling zal niet mogelijk zijn. ZWARE NACHTVORSTEN TE WACHTEN. Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt deelt voor land- en tuinbouwers mede, dat in de komende nachten zware nacht vorsten kunnen worden ver wacht. RUSSISCHE GRAVEN BIJ AMERSFOORT. Nabij het kamp Amersfoort is een massagraf van 70 door de Gestapo vermoorde Russi sche krijgsgevangenen gevon den. 200.000 Nederlanders gedood. Volgens een schatting van het Centraal Bureau voor de Statistiek zyn 200 000 Neder landers, de verliezen in Ned. Indië niet inbegrepen, ten ge volge van den oorlog omgeko men* Hierbjj gerekend militai ren, burgers, de verliezen van marine, koopvaardy, in kam- >en omgekomen Joden, politie- te gevangenen, tewerkgestel- den en slachtoffers van hon gersnood. Per 1000 inwoners zyn er 22 omgekomen. (In Gr. Brittannië en N. Ierland 7 per 1000 inwoners). ATTLEE'S REISDOEL. De Britsche premier, Attlee, heeft voor zijn vertrek naai de V. S. verklaard, dat het voornaamste doel van zijn be zoek aan pres. Truman was om met hem en Mackenzie de wereldaangelegenheden in het licht van de ontdekking van de atoomenergie te bespreken. KONING LEOPOLD. Koning Leopold heeft kort geleden 'n tweeden hartaanval gehad. Volgens een persoon lijken vriend zou de koning er de voorkeur aan geven zich ver van alle politiek te houden en verder te leven als particulier. De Utrechtsche jaarbeurs zal in 1946 gehouden worden van 2 t-m. 11 April en 10 t.m. 19 September. Nederlandsche Partij van den Arbeid? Predikanten richten zich tot partijbestuur der S.D.A.P. Meer dan 50 jongere predikan ten van verschillende kerkge nootschappen hebben aan het voorloopfg-partijbestuur der S.D.A.P. een brief gezonden, waarin zij haar teleurstelling uiten over den gevolgden weg om aan de S.D.A.P. nieuwe ge stalte te geven. Zekerheid dat er een waarlijk nieuwe partij zou komen, die de arbeiders van verschillende richting, de intellectueelen, de middenstan ders in het algemeen, de bree- de, naar sociale hervorming verlangende volksmassa zou kunnen omvatten, kan niet gegeven worden. De predikanten zeggen dat hun voor oogen staat een Ne derlandsche partij van den arbeid. Zij zien als beste mo gelijkheid daartoe, dat de S.D. A.P een commissie benoemt, die het gesprek voert met groe pen, die den strijd voor een de mocratische socialistische or de willen voeren en tot een party van den arbeid willen komen. Tot die groepen be hooren allereerst de Neder landsche Volksbeweging, maar ook minderheidsgroepen bij R.K. en orth. protestanten. Ze ker is ook de Vrijz. Dem. groep tot overleg bereid. De S.D.A.P. zou dan eigen bestaan moeten offeren. Indien in de toekomst het socialisme in Nederland niet gedragen wordt door een meerderheid van het volk ei dit dank zij een radicaal en moedig initiatief der S.D. A.P. belanden wy in de po litieke machteloosheid van voor den oorlog, vermeerderd met de destructieve gevolgen van den oorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1