PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Hel begin Drie laar geleden landing in Noord Afrika Geen verandering in Ned.-Indië UIT DE PROVINCIE NIEUWE BONNEN Hoofdredacteur G. Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F- B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr., Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goes, J. L. van Leeuwen, Da. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B- A. van Verre. C-Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 9 Nov. 1945 188e Jaargang Nummer 180 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week. 1 3-20 per kwartaal, franco Eer post, 3-45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm.. minimum per advertentie 2- Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg Londensche Kaai 29, telefoon 2077 en 2924- Goes Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23. Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant. Middelburg. STAKINGEN EN LOONEN 'Als gevolg van een staking w een suikerfabriek in het Noorden des lands is, zooals wij dezer dagen méldden70.000 kg. suiker voor ons volk ver- lor en gegaanVijf dagen na dat de fabriek op in overleg met de vakvereenigingen vast gestelde loonsvoorwaarden was gaan draaien. De reden van de staking De arbeiders wenschen een loonsverhooging van 35 en erkenning van de eenheidsvak- centrale. Toen de directie deze eisclien afwees, omdat ten eer- ste de uurloonen belangrijk hoog er liggen dan in Halfweg en Brabant en ten tweede de regeering de E.V.C. ook wei gert te erkeivnen, legden de ar. beiders er het bijltje bij neer. Wy zijn de eersten om toe te gevendat in vele bedrijven de loonen herziening behoeven, omdat zij niet of nauwelijks voldoende zijn om het distribu tieparket levensmiddelen te koopen. Natuurlijk is dat wantoestand. Stakingen evenwel, waardoor in een periode, waarin de voed selpositie van ons volk nog zoo weinig rooskleurig is, de voed selvoorziening in gevaar wordt gebracht en waardoor belang rijke hoeveelheden eenvoudig naar de mestvaalt moeten ver huizen, aarzelen wij niet om misdadig te noemen. Gélukkigdat zich ook uit het personeel der fabriek véle werkwilligen eigener beweging meldden. Dat pleit voor hun verantwoordelijkheids gevoel en\ hun gezoold verstand. IJv&ren voor billijke loonen Goed. Maar niet staken als de loonen de hoogste zijn in het land en voedsel door een sta king bederft. Hier kon een ramp voorkomen worden. Doch 70.000 kg. suiker is geen klei nigheid van liet begin De eerste vergadering van de Gen. Synode der Nederland- sche Hervormde Kerk is 2 da gen bjjeen geweest en weder om uiteengegaan, Hoe was dit eerste samen zijn? Gespannen waren de ver wachtingen. De geheele Kerk gevoelde, dat een buitenge woon gewichtig; oogenblik in de geschiedenis der Neder- landsche Christenheid aange broken was. Hier en daar rees misver stand. Men meende, dat de Hervormde Kerk naar de macht zou gaan grijpen. Het karakter van de begin werk zaamheid dezer Synode bewees het tegendeel. Bij de toespra ken en handelingen kwam tel kens weer uit, dat deze hoog ste kerkelijke vergadering juist alleen tot eenvoudig die nen 'bereid wilde zijn. In ge hoorzaamheid aan den altijd dienenden Heer der Kerk, wa ren de nieuwe afgevaardigden der 44 classes bijeen. President der Synode werd ds. W. A. Zeydner, de man van de Zuiderkerkwijk, in 't hartje van het in '40 zwaar getroffen Rotterdam. Zonder eenigen twijfel zal deze waardige, diep ernstige figuur dit voorzitter schap uit louter gehoorzaam heid aan Jezus Christus waar nemen. Zijn 3 assessoren zijn ds. H. J. F. Wesseldijk van Eind hoven, dr. J. N. Sevenster van Leeuwarden en dr. H. J. Hon- ders van Wassenaar. Secreta ris werd ds. K. H. E. Grave- meyer. Indrukwekkend was de Bid stond aan den vooravond. Prof. dr. K. H. Miskotte sprak in bad. Het was echt een ge bedsdienst. In vele gemeenten luisterde men vaak in over volle kerken met hehulp van de radio mee. Dr. Miskotte zeide: Voor de Kerk is maar één ding noodig: luis twen aan Jezus' voeten naar zijn woor den. De eenige, Bijbelsch ver antwoorde houding voor een Synode is die van de gehoor zame Maria in de tegenwoor digheid van den Heer. De buitenlandsche gasten waren niet weinige. Dr. W. A. Visser 't Hooft, die den wereld bond van kerken vertegen woordigde, leidde hen in. Bis schop Eivind Berggrav uit Oslo, prof. Henderson uit Schotland, pasteur Schaedelin uit Zwitserland en anderen verklaarden, hoe er in hun kerk tijdens den oorlog en nu hartelijke belangstelling voor de kerk van Christus in Ne derland was en is. Zij zijn al dien tijd met ons één geweest in het gebed en in het verzet. Rev. Ronald Allan uit Man chester las een brief voor van den aartsbisschop van Canter bury, waarin deze gewaagde van diepe sympathie voor het Nederlandsche volk en de kerk. Het is van belang nog iets te zeggen over 3 besluiten. De Synode nam kennis van een verzoek van den minister van cverzeesche gebiedsdeelen om advies te geven over de structuur van het koninkrijk. Dit verzoek werd ingewilligd. Aan de hand van bijgevoegde vraagpunten zal een commis sie, die o.a. bestaat uit prof. dr. H. Kraemer en den zen- dingsdirector Brouwer, aan het werk gaan. Op grond van de vele ver zoeken aan de Generale Synode om zich uit to spreken over HET WERELDGEBEUREN Coalitiekabinet in Hongarije op komst Staklngsschade in Engeland Drie jaar was het gisteren ge. leden, dat Engelsche en Ameri- kaansche troepen in Noord- Af rika landden en de reeks der Dultsche nederlagen begon, die uiteindelijk leidde tot de in eenstorting van den nationaal- socialistischen heilstaat. Op 2 October 1942 had de Zuid-Afrikaansche premier Smuts in een gecombineerde zitting van Hooger. en Lager huis verklaard- dat het defen sieve stadium van den oorlog voorbij was en het tooneel ge reed voor het offensief. Op 18 October had Goebbels in zijn waanwijsheid medegedeeld, dat de geallieerden niet genoeg schepen hadden om waar ook ter wereld 'n „tweede front" te vormen. Maar reeds op 25 Oc tober begon het groote offen sief bij El Alamein, op 4 Nov. moesten de Duitschers en Italianen daar terug op 8 November gingen bij Algiers en O ran in N.-Afrika, bij Ca sablanca aan de Westkust van Marokko met meer dan 140.000 man de geallieerden aan waL Op een vloot van 800 schepen kwamen zij over den Oceaan, onder bevel van generaal Eisenhower en geen enkel schip viel ten offer aan de Duitsche duikbooten! Nog op 8 November capitu leerde Algiers, op den 9den wa ren Safi, Agadir en Fedala in geallieerde handen, op 10 No vember viel Oran, den llden Casablanca en den 12den Bone. Alleen in Tunis en Bi- zerta kwamen de geallieerden te laat en het heeft hevigen strijd gekost, eer deze op 17 November door de Duitschers bezette bolwerken waren ver overd. De ommekeer was echter ge komen. Van af dit moment boekten niet alleen de Rus sen, maar ook de Engelschen en Amerikanen succes op suc ces en kregen Duitschers en Italianen nederlaag na neder laag te slikken. En van af dat oogenblik wis ten allen, die ook in de zwart ste jaren van tegenspoed nim mer hun geloof in een gealli eerde zege hadden verloren, dat de Duitsche ondergang on afwendbaar was geworden. Groot buitenlandsch nieuws ontbreekt vandaag. Bij de ge vechten in China schijnen de troepen van Tsjang-Kai-Tsjek tegen de communisten een zware nederlaag te hebben geleden. Er werden 50.000 man, w.o. 2 generaals, gevangenge nomen en er is nog steeds geen kans op een vreedzame oplos sing der moeilijkheden. Uit Hongarije wordt gemeld, dat daar een coalitieregeering zal worden gevormd, waarin de helft der ministerszetels zal worden toegewezen aan de partg der kleine bezitters, wel ke 60 van de parlements zetels bezet. De andere porte feuilles worden verdeeld over communisten, socialisten nationale boerenpartij. In Engeland maakt men de balans op van de staking der havenarbeiders, die zooals be kend Maandag jl. eindigde. De Britsohe exporthandel alleen al leed een schade van 864 mil- lioen gulden en de geheele wereldvoorziening voor den ko menden winter verkeert in groot gevaar. En alsof dat nog niet genoeg is wedijveren nu de bouwvakarbeiders, de bus. chauffeurs in Londen en de bakkers met elkaar in ééndags- stakingen, omdat het puinrui men niet genoeg betaalt, de bussen te vol zitten en de bakkers te lang moeten wer ken Nieuws lii een notedop In de ouderlijke woning te Haren (Gr.) sloegen twee jongelui een gevonden granaat tegen een muur. Door de ont ploffing werd een der jongens gedood en de ander levensge vaarlijk gewond. Van Breda zijn de eerste groepen van elk 500 man, opgeleid op de K.M.A., via Oostende naar Engeland ver trokken, waar zij verder ge traind zullen worden in Wolver hampton ter encadreering van de eerste divisie. Er heeft zich een be langrijke concentratie van krachten in de bouwnijverheid en wederopbouw voltrokken door de oprichting van de Stichting Bouw. Deze stichting omvat alle Instanties, welke op eenigerlei wijze bij het bouwen betrokken zgn. Ook in Zwitserland is een regeeringscommissie benoemd ter bestudeering van de atoombom. de doodstraf, werd besloten, advies te vragen aan de com missie voor kerk en overheid, aangevuld met de leden dei- Synode: prof. dr. K. H. Mis kotte, prof. dr. M. A. de Vrij er, dr. M- v. d. Voet en ds. E. J. Beens, om de Synode een fundamenteel advies te geven, opdat zij in haar volgende zit ting uitspraak doe. Tenslotte is er gesproken over de radio. Na een bespre king, waaraan enkele leden deelnamen, nam de Synode het zeer belangrijke besluit, zich uit te spreken voor een Natio- nalen Omrcep. Daarmee zijn kerk en volk gediend. Particu liere omroepvereenigingen moeten geen kerkdiensten uit zenden. De kerk dient hiervoor haar eigen organen te hebben. Degenen, die tijdens de bezet ting in het interkerkelijk over leg (I.K.O.) samen spraken en handelden, waren het er over eens, dat alle uitzendin gen, die de verhouding van kerk en wereld raken, in oecu menisch verband (dat is dus: zuiver kerkelijk) geregeld moeten worden. De motie inza ke de radio is met algemeene stemmen aangenomen. W. A. B. HERSTELBETALINGS CONFERENTIE. Heden wordt in Parijs de herstelbetalingsconferentie ge opend, waarop ook Nederland vertegenwoordigd is. De op richting zal worden besproken van eèn bureau, dat de ver deeling der betalingen regelt uit de Westelijke bezettings- zónes. Rusland krygt alles, wat voor de Oostelijke zóne betaalt wordt en 'n kwart van wat door het Westen wordt betaald. Nieuwe Kamerleden. De commissie voor de benoeming van leden der Staten-Generaal heeft tot leden van de Eerste Kamer benoemd: mr. J. H. Cramer te As sen, leider van de Opbouworganisatle Drenthe; C. Woudenberg, Amster dam. secretaris der S-D.A-P. aldaar; prof. dr. J. H. W. Verzijl, Utrecht; Ch. I. J. M. Weiter, 's-Gravenhage; mr. dr, E. J. Beumer, Utrecht; A. Stapelkamp, Utrecht; prof. mr. P. Scholten, Den Haag; mr. Ch. M. J. H. Hustinx, Nijmegen; ir. F. C M. Wijffels, Brunssum; A. J. Koejemans, Amsterdam, hoofdredacteur dagblad ..de Waarheid"; dr. F. Wibaut, oog arts, Amsterdam; prof. dr. J. R. M. van de Brink, Laren (N. H.)prof. N. A. Donkersloot, Amsterdam; dr. P. J. Witteman, Overveen; mr M. N. D. Pamontjak, Leiden; dr. J. P. Kruyt. Utrecht, leider culturee- afd. instituut kerk en wereld. Tot leden der Tweede Kamer"zijn benoemd: mej. mr. C. Tendeloo, lid van den gemeenteraad van Amster dam; J. de Ruiter, hoofd chr. land bouwschool te Balk (Fr-); dr. W. L. P. M. de Kort, Goirle; R. M. Setyad- jlt, Amsterdam; H. J. Hofstra. be lastingconsulent, Wassenaar; Hubert Jongen, Heerlerheide; L. N. Palar, belast met leiding koloniale aangele genheden bureau der S-D-A.P. te Am sterdam; R. van de Brug. Gouda, mevr. dr. H. VerweyJonker, Eind hoven; J. W- van Bochove, hoofd chr. school der Geref. gemeente te Zeist; C. K. J. M. Receveur, Venlo; mr. J. Ie Poole. secretaris nationale advies commissie. Noordwijk aan Zee; jkvr. mr. C. W. I. Wttwaal van Stoetwegen, 's-Qravenhage; F- J. Goedhart, Amsterdam; dr. H. van Velthoven, 's-Hertogenbosch; dr. ir- P. At. Heertjes. lector aan de tech nische hoogeschool te Delft; mr. J. J R. Schmal, Voorburg; mëj. mr" J- de Vink, Utrecht; mr. J. A. W. B'ur- ger, advocaat te Dordrecht; G. Wa genaar. Amsterdam; H. van Kuilen burg. directeur N.V. „de Arbeiders pers" te Rotterdam; drs. H. A. Kort hals, Voorschoten; J. Smallenbroek, Assen; P. de Groot, Amterdam; H. M. van Randwijk, Amsterdam. De benoemde leden behooren, be halve voor wat de N.S.B. betreft, tot de partijen, waartoe ook de leden behoorden, in wier vacature zij zijn benoemd. De 14-daagsche dienst van de KJL.M. van Curagao naar de Bovenwindsche Eilan den. is een wekelgksche gewor den. Gaan voorstellen niet ver genoeg Evacuatie vordert goed. Volgens <Jen correspondent van de Times te Batavia is de eerste reactie van Britsche waarnemers aldaar, dat de Nederlandsche verklaring den Indonesiërs veel minder biedt, dan het Britsche witboek den Birmeezen bood, toen in Bir ma de omstandigheden lang niet zoo ernstig waren als op Java. De Nederlanders staan te genover een veel ernstiger na tionalistisch probleem en be schikken over minder eigen hulpbronnen om het te kunnen oplossen. Twee maanden of één maand geleden zou een verklaring inzake de Neder landsche politiek mogelijk de sfeer hebben kunnen zuiveren, thans echter, terwijl op heel Java groote spanning heerscht en eiken avond schoten ge wisseld worden in Batavia en vrijwel iedereen en vooral de Nederlanders in oorlogstoe. stand leven, beteekent een dergelijke verklaring al heel weinig. Het was nauwelijks te verwachten, dat zij Soekarno en diens nationalistische colle ga's zou bevredigen, want zij beseffen dat als de Nederlan ders opnieuw Indië beheeren zij in moeilijkheden zullen ko men. In Djokjakarta hebben de nationalisten een eigen mili taire academie gesticht. De chef van den staf van het In donesische leger, generaal Soe- mohardio, die in Breda werd opgeleid, roept nu specialisten op voor studie aan deze aca demie. De eleetriciteitswerken in Djokjakarta weigeren om lan ger stroom te leveren aan de Nederlanders. Tegelijk met het jeugdcon- gres zal te Djokjakarta een Islam-congres werden gehou den. Soekarno zal beide ver gaderingen bijwonen. De In dische communistische party is weer opgericht. Hoewel het op Java oppervlak kig rustig schijnt, zgn er voor al in Bandoeng en Magelang voortdurend, stille krachten werkzaam. Bandoeng is hoofd kwartier van 6 in wording zgn. de Indonesische divisies en in Magalang concentreeren zich. gewapende Indonesiërs uit de kampongs rondom. Donderdagmorgen werden 300 gewapende Indonesiërs bij het vliegveld Tjilitan na een gevecht van een uur uiteen gedreven. Één Nederlander ernstig en één licht gewond. Op tal van plaatsen in Bata via deden zich kleine inciden ten voor. In Kramat moesten Britsche tanks te hulp ko men. HET HANDVEST VAN SAN FRANCISCO. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp, dat regelt de toe. treding tot het handvest van San Francisco, behandeld. Na dat verschillende sprekers zoo wel optimistische als pessimis tische geluiden hadden laten hooren heeft de minister van buitenlandsche zaken er op ge wezen, dat het handvest helaas 'n juridische consequentie van feiteiyk bestaande onbevredi. gende toestanden is. Het wets, ontwerp werd z.h.s. aange- nomen. In Soerabaja is het rustig, de evacuatie wordt voortge zet. Woensdag werden 800 voorm. geïnterneerden geëva cueerd. Ook in Semarang is het rustig. In Batavia worden vele ar restaties verricht. De evacua tie van vrouwen en kinderen maakt goeden voortgang. De voedselpositie op Java ziet er voor Nederlanders, zoowel als voor Indonesiërs somber uit. Het was gisteren een jaar geleden, dat in tegenwoordig heid van Soekarno op het Ko ningsplein te Batavia afbeel dingen van Churchill, Roose velt en van der Plas in het openbaar werden verbrand. Oude foto's uit die dagen too- nen Soekarno terwgl hij den Japanschen premier Tojo de hand drukt MINISTERIEEL BEZOEK. Vrgdag zullen de ministers van openbare werken, dr. Rin gers, en de minister van binnenlandsche zaken, Beel, een bezoek aan Zeeland brengen. DE DROOGMAKING VAN WALCHEREN. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling ook weer via de afwatering te Vlissingen te ;aan spuien. Hiertoe zal de na- >y het fort Linker Reduit n den watergang gelegde dam weer moeten worden verwgderd. Teneinde te voorkomen, dat wellicht opnieuw water in het Tuindorp zou komen te staan, wordt echter eerst een dijkje aan de Rozengracht opgewor pen. Uit vele nu droogvallende plaatsen bereiken de P.Z.E.M. verzoeken om de electrische aansluitingen zoo spoedig, mo gelijk in orde te maken. Het spreekt vanzelf dat aan deze particuliere verzoeken niet on- middeliyk kan worden voldaan. De Directie van de P.Z.E.M. heeft, om allen vlot te helpen, een schema ontworpen volgens hetwelk ploegen personeel plaats na plaats zal afwerken. Maatregelen zgn getroffen om zoodra aansluiting op grootere schaal kan geschie den, personeel van Z.-Beveland te laten komen om het werk zooveel mogeUjk te bespoe digen. BAKVISCH OP VROUWENPOLDER Ten gevolge van het lage en stilstaande wa ter wordt te Vrouwen polder veel bakvisch ge vangen. Een buitenkans je in dezen tijd. Toen verleden jaar Goes be- vrgd was, bleven er verschil lende vraagstukken, die om oplossing vroegen. Daaronder was ook het opruimen van wrakken in het havenkanaal en het herstellen van de slui zen. Direct werden plannen be raamd, in overleg met de K. M. de Schelde te Vlissingen. Deze heeft toen zoodra haar andere werk dit toeliet, de sluizen onderhanden genomen. NIEUWE BON SCHEERZEEP. Bon 11 Tabak van de tabaks- kaart Q 413 dient van 11 tm. 17 Nov. a.s. te worden inge. leverd bij die detaillisten, die ook voorheen het artikel scheerzeep voerden. De detaillisten dienen de bonnen geplakt op opplakvel. len in te leveren in de week van 18 t.m. 24 Nov. by de plaatseiy'ke distributiediensten, waarvoor zg nummercoupures 436 zullen ontvangen. Omtrent de af te leveren hoeveelheid volgt nadere me- dedeeling. Van 11 t.m. 24 Nov. v het Zuiden des lands. Bonkaarten KA, KB, KC 512. Brood: 135 t.m- 141, 800 gr.; B 11, B 12: 400 gr. Bloem: 142, 143, 200 gram. Gebak: 144, 1 rantsoen. Beschuit: 145, 70 gram. Suiker: 146, 400 gram. Boter. 147, 125 gram. Margarine: 148, 250 gram en 149: 125 gram. Kaas: 150, 200 gram- Snoep: 151, 100 gram choc, of suikerwerken of 2 tabl. Eng. chocolade. Vleesch: 152, 150 gram. Aardappelen: 153, 154, 2 kg B 13: 1 kg. Melk: A 14, B 14, 1»£ liter, C 14: 31/2 liter. Bonkaarten KD, KE 512. Brood: 235, 236, 800 gr., D 11, D 12: 400 gram- Bloem: 237, 238, 200 gram. RUst: 239 en E 11, 250 gr. rijst, rijstebloem of kindermeel of 225 gr. kinderbiscuits. Gebak.- 240, 1 rantsoen. Beschuit: 241, 70 gram. Suiker: 242, 500 gram. Boter: 243, 250 gram. Margarine: 244, 125 gram. Kaas: 245, 200 gram. Snoep: 246, 100 gr. choc, of suikerwerken of 2 tabl. Eng. chocolade. Melk' 247, 6 liter. Vleesch: 248, 150 gram- Aardappelen: 249, 1 kg. Inlegvellen. Kaas- A 13, B 13, 200 gram. Tabakskaarten Q. 413. Tabaksartikelen: 05, 2 rant soenen tabaksartikelen (naar keuze) (geen import sigaret ten). 06 10 sigaren of 20 cigarillos of 40 gram tabak- Toeslagkaarten M 512. Brood: M 47, M 48 „brood", 400 gram. Margarine: M 47, M 48 „bo ter" 125 gram. Vleesch' M 47 „vleesch",- 100 gram. Aardappelen: M 47 „aardappe len", 1H kg. Toelichting: De bonnen voor vleesch, melk- en aardappelen zgn gel dig tot en met 17 Nov. a.s- Wederom ontvangen perso nen van 4 jaar en ouder 1 kg, aardappelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van 1 kg. per persoon is bstemd voor wintervoorraad. Het verdient aanbeveling deze extra hoe veelheid niet voor onmiddelhj- ke consumptie te gebruiken. Op de bonnen 150. 245, A 13 en B 13 zal in hoofdzaak Ar- gentijnsche kaas worden afge leverd. Hollandsche kaas zal voor zoover verkrijgbaar voor de helft in volvette of 40-f kaas en voor de helft in ma gere of 20-f kaas worden ge leverd, Het voor het Zuiden feldende extra rantsoen van 00 gram, op de bonnen A 13, B 13 van de inlegvellen met opdruk Limburg, Noord-Br., Zeeland of Gelderland of voor zien van de kring-nummers 353, 368 en 370, is bestemd ter compensatie van de in het Noorden verstrekte grootere hoeveelheid melk voor een tijd vak van vier weken- Op de geldige broodbonnen kan men desgewenscht Engel- sche biscuits betrekken voor zoover de detaillist of bakker deze nog in voorraad heeft. Evenwel geeft een bon van 400 gram brood voortaan recht op 400 gram Engelsche biscuits. Voor de week van 18 tot en met 24 Nov. a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor de artikelen vleesch, melk, aardappelen, ontbijtkoek, grutterswaren, zout, jam, peul vruchten, zuidvruchten en ver micelli- Op de in bovenstaande bon aanwijzing voorkomende bon nen kan reeds op Vrijdag 9 No vember a.s. van af des middags 12 uur worden verkocht met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardap pelen, waarop eerst met ingang van 12 November mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltg- den der Centrale Keukens moe ten aldaar de bonnen 152 of 248 voor vleesch en bon 153 voor aardappelen worden in geleverd- Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributie- dienst te bepalen dagen al daar de bonnen voor die arti kelen, waarvoor zg onder de zelfverzorgingsregeling vallen, inleveren. Voor de werkzaamheden moest 0.a. rekening worden gehouden met het feit, dat Schouwen en Duiveland nog niet bevrijd was en van uit het kanaal Engel sche marinebooten meermalen uitvoeren naar dit eiland. De laatste maanden wer den de plannen uitgewerkt, dcch er waren nog redenen om het aJflaten van het water van het kanaal nog even uit te stellen. Toen nu echter verleden week de vracht- en passagiers boot „Paulina" op een wrak stootte en zonk, werd de vaar geul te klein en dit maakte langer wachten niet ge- wenscht. Het water wordt thans afgelaten, de wrakken worden losgebrand, de „Pau lina" voorloopig gedicht. Als het water dan weer opkomt kan het schip naar een werf worden gebracht en de losse wrakstukken worden opge haald. De Brabantsche organist, koor- en harmoniedirigent, de heer Theo Luysterburg, is be noemd als organist aan de R. K. Maria Magdalenakerk te Goes. Deze veelzgdige kun stenaar heeft in Nederland en in België een goeden naam als componist en hoorspelschry- ver. Vóór den oorlog was hij aan den Vlaamschen Radio Omroep verbonden, terwijl thans ook Herrijzend Neder land hoorspelen van zgn hand uitzendt. Eveneens zagen ver schillende tooneelwerken en romans het licht. Op het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis te Goes, Klokstraat 9, in het ge bouw van de Incassobank, zijn informaties te bekomen omtrent vele personen die in Indië of elders in krggsge- vangen- of interneeringskam- pen zgn overleden. De lgsten liggen voor iedereen ter in zage. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad van Kruinin- gen onder leiding van den wnd, burgemeester A. v. Hootegem, Goedgekeurd werden de voor. loopige vastelling van de wer kelijke uitgaven van het O. L.-onderwgs over 1944; de be grooting voor den gemeen- schappelgken Keuringsdienst van vee en vleesch voor 1946, met een totaal van 5723.91. Vastgesteld werd een wijziging van de gemeente-begrooting over 1945 en een verordening op het gem. sportterrein. Vol gens deze verordening is er een commissie van toezicht van 3 leden, waarvan één gemeen teraadslid. Als zoodanig wer den gekozen B. P. Burkunk, J. Swehne en Weynands. Tot afgevaardigde en plaats vervanger naar de vergade ringen van de N.V. Waterlei-- ding Mg. Z.-Beveland werden gekozen de heeiren A. v. Hoote, gem en B. P. Burkunk. De voorz. gaf een plan en begrooting van het herstel der straten, wat de gemeente on geveer 100.000 zal kosten, waarbg nog komen zal de rio- leering en voorziening in den woningnood. Te Hoedekenskerke werd Woensdag een onderafdeeling van de Ver. v. oorlogsgedu peerden opgericht, na een in leiding van den heer J. Groe- newege, secretaris der centr. vereeniging. De onderafdeeling zal omvatten Hoedekenskerke, Kwadendamme en Baarland. Voor Hoedekenskerke werd in het bestuur gekozen de heer 1. Groenewege, H. Leendertse en J. Louisse; voor Kwaden damme en Baarland zullen resp. 2 en 1 bestuurslid wor den aangewezen. In Hoedekenskerke traden reeds 68 personen als lid toe. Te Yerseke zijn de benoodig- de gelden ingezameld voor den bouw van een modern wijkge- bouw voor het Groene Kruis, annex woning, in het centrum van het dorp. Het ligt in de bedoeling hierin zooveel moge lijk de geneeskundige diensten te concentreeren, als b.v. zui gelingenkliniek, inentingen, speciale voorzieningen materi aalvoorzieningen, enz. Zoodra de materialen beschikbaar worden gesteld zal met den bouw een aanvang worden gemaakt. Woensdag vierde te Bier vliet het echtpaar Blois Kramer zijn 50-jarige echt- vereeniging. De buurt had een aardige versiering voor het huis aangebracht. Het muziek gezelschap bracht 's avonds een serenade. De Classicale Commissie voor Bgzondere Kerkelijke Ge zinszorg in de Ned. Herv. kerk stelt zich voor dezen winter in Terneuzen een 6-tal lezingen te doen houden over het onder werp: „Het gezin is de basis van ons volksleven" en daarmee samenhangende onderwerpen Dinsdagavond werd in het Con certgebouw onder groote be langstelling de eerste lezing over genoemd onderwerp ge houden door ds. J. Mortier, van Kruiningen. Reeds kort voor den oorlog was het aantal echtscheidingen 153 op de 100.000 menschen en dat gaat voort in stggende lgn. Spr. zag echter ondanks alle verwording de toekomst niet donker in, mits men leeft naar Gods gebod. LAATSTE NIEUWS Stalln ernstig ziek? Het Fransche persagent schap „Agence Edition et de Presse" verspreid het overi gens geheel onbevestigde be richt, dat de gezondheidstoe stand van Stalin, die in een rusthuis bij Sotsji zou vertoe ven, plotseling verslechterd zou zyn. Op 28 October zouden zeven doktoren naar Sotsji ontboden zgn, omdat Stalin een hart aanval gehad had. Zgn toe stand zou daarna verbeterd zgn, tot op 4 November Molo- tof het bericht zou hebben ont vangen dat Stalins toestand zeer achteruit gegaan was en dat zgn dokters hem de reis naar Moskou verboden. GENERAAL CUNNINGHAM HOOGE COMMISSARIS VAN PALESTINA. Tot opvolger van veldmaar schalk Gort is benoemd tot hooge commissaris van Pales tina luit.-generaal sir Alan Cunningham. STAKING IN SUIKERFABRIEK OPGEHEVEN De staking in de Friesch- Groningsche beetwortelsuiker fabriek te Groningen is Don derdag opgeheven, om de grie ven aan de rgksbemiddelaars te kunnen voorleggen. EERSTE GEREPATRIEERDEN UIT INDUS. Donderdag zgn de eerste 14 gerepatrieerden uit Indië, allen personeelsleden van den Rot- terdamschen Lloyd, met een Poolsch schip in ons land te ruggekeerd. Eind November worden er nog 40 en half Dec. 3000 repatrieerendea hier te lande verwacht. AANSLAG OP TRIEST? Volgens een door A.F.P, aan- fehaaid bericht van de Gazette e Lausanne, ontleend aan N.- Italiaansche bladen, zou een gewapende coup om Triest van Joego-Slavische zijde op han den zijn. In de omgeving van Triëst zouden troepenconcen traties zgn gesignaleerd. Curagao neemt marine- basis over. De gebouwen en kaden te Willemstad, die vroeger tot de Amerikaansche marinebasis behoorden, zgn door de Cura- caosche regeering voor een be drag van 175.000 dollar aangekocht. De werkelgke waarde wordt geschat op 800.000 dollar. HEROPENING HARWICH- LIJN. Op 15 Nov. a.s. wordt de bootdienst HarwichHoek van Holland hersteld. In aanslui ting hierop zal een boottrein via Deventer naar Duitsch- land loopen. De boot vaart 3 maal per week in beide rich tingen. VERZOEK TOT OPENING EFFECTENBEURS. Een aantal leden van de Ver. v. d. Effectenhandel heeft zich met een adres tot het dagelijksch bestuur gewend met het verzoek er op aan te dringen de Effectenbeurs ten spoedigste en uiterlgk in de derde week van November te heropenen. WEER REMBOURS- VERKEER. Remboursverkeer tegen con tante betaling is weer toege staan. Deblokeerinkg hiervoor is echter niet mogelijk. EXTRA BRANDSTOFFEN voor centrale verwarming en leskamers. Aan gezinnen, die zijn aan gewezen op het gebruik van centrale verwarming, zal als nog een beperkte toeslag co kes kunnen worden toegekend, voldoende zgn om één woon kamer in ongeveer gelgke mate te verwal-men als een ka mer die met een kachel wordt gestookt. Aanvragen hiervoor moeten schriftelijk bg de brandstoffen, commissie worden ingediend, onder overlegging van 'n ver klaring, dat 't gebruik van de centrale verwarmingsinstalla tie het eenige middel is om de woonkamer of een kamer, die daarvoor kan worden inge richt, te verwarmen. Diegenen, die in het geven van lessen aan eigen huis een hoofdbron van inkomsten heb ben. dienen zich schriftelgk aan' te melden bg de brand- stoffencommissie, die zal na gaan, of aan de voor het uit reiken van extra toeslag vaste brandstoffen gestelde voor waarden wordt voldaan. Ierland schenkt textiel. Behalve voedingsmiddelen heeft de Iersche regeering ook een aanzienlijke hoeveelheid textiel aan Nederland geschon ken, w.u. 20.000 wollen de kens, 28.000 paren heerensok ken, 12.000 paren handschoe nen, 10.000 pond breiwol en 20.000 pond wollen onderklec- ren voor 38.000 kinderen en eèn minder aantal volioassenen. Dc fjoederen zullen icorden be stemd voor repatrieerendea v< Indië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 3