PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Hel begin wan hel begin Drie laar geleden landing in Noord Afrika Geen verandering in Ned.-lndi'é UIT DE PROVINCIE NIEUWE BONNEN Hoofdredacteur G- Ballintijn (met redactioneele medewerking van dr. W. H. Beekenkamp). Uitgever F. B. den Boer. Middelburg. Druk firma F. van de Velde Jr.. Vlissingen. Commissie van Bijstand W. 't Hooft te Goea, J. L. van Leeuwen, Ds. M. L. W. Schoch, Vlissingen. B. A- van Verre. C. Zwagerman, M'burg. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT Vrijdag 9 Nov. 1945 188e Jaargang - Nummer 180 ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per week, 3-20 per kwartaal, franco ter post, 3.45 per kwartaal, osse nummers 5 cent ADVER TENTIEPRIJS 12 cent per mm-, minimum per advertentie 2 Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstraat 58-60, telefoon 10 (2 lijnen); Middelburg: Londensche Kaal 29. telefoon 2077 en 2924. GoeB Turfkade 15, telefoon 2475. Terneuzen Nieuwediepstraat 23, Postrekening 359300 Prov. Zeeuwsche Courant, Middelburg. STAKINGEN EN LOONEN Als gevolg van een staking in een suikerfabriek in het Noorden des lands is, zooals wy dezer dagen meldden, 70.000 kg. suiker voor ons volk ver horen gegaan. Vijf dagen na dat de fabriek op in overleg met de vakvereenigingen vast gestelde loonsvoorwaarden was gaan draaien. De reden van de staking f De arbeiders wenschen een loonsverhoogmg van 35 en erkenning van de eenheidsvak centrale. Toen de directie deze eischen afwees, omdat ten eer ste de uurloonen belangrijk hooger liggen dan in Halfweg en Brabant en ten tweede de regeering de E.V.C. ook wei gert te erkennen, legden de ar. beiders er het bijltje bij neer. Wij zijn de eersten om toe te gevendat in vele bedrijven de loonen herziening behoeven, omdat zij niet of nauwelijks voldoende zijn om het distribu tiepakket levensmiddelen te koopen. Natuurlijk is dat een wantoestand. Stakingen evenwel, waardoor in een periode, waarin de voed. selpositie van ons volk nog zoo weinig rooskleurig is, de voed- selvoorzienmg in gevaar wordt gebracht en waardoor belang rijke hoeveelheden eenvoudig naar de mestvaalt moeten ver huizen aarzelen wij niet om misdadig te noemen. Gelukkig, dat zich ook uit het personeel der fabriek vele werkwilligen eigener beweging méldden. Dat pleit voor hun verantwoordelijkheidsgevoel en hun gezond verstand. IJveren voor billijke loonen Goed. Maar niet staken als de loonen de hoogste zijn in het land en voedsel door een sta. king bederft. Hier kon een ramp voorkomen worden. Doch 70.000 kg. suiker is geen klei nigheid De eerste vergadering van de Gen. Synode der Nederland sche Hervormde Kerk Is 2 da gen bijeen geweest en weder om uiteengegaan. Hoe was dit eerste samen zijn? Gespannen waren de ver wachtingen. De geheele Kerk gevoelde, dat een buitenge woon gewichtig oogenblik in de geschiedenis der Neder- landsche Christenheid aange broken was. Hier en daar rees misver stand. Men meende, dat de Hervormde Kerk naar de macht zou gaan grijpen. Het karakter van de beginwerk- zaamheid dezer Synode bewees het tegendeel. Bij de toespra ken en handelingen kwam tel kens weer uit, dat deze hoog ste kerkelijke vergadering juist alleen tot eenvoudig die nen bereid wilde zijn. In ge hoorzaamheid aan den altijd dienenden Heer der Kerk, wa ren de nieuwe afgevaardigden der 44 classes bijeen. President der Synode werd ds. W. A. Zeydner, de man van de Zuiderkerkwijk, in 't hartje van het in '40 zwaar getroffen Rotterdam. Zonder eenigen twijfel zal deze waardige, diep ernstige figuur dit voorzitter schap uit louter gehoorzaam heid aan Jezus Christus waar nemen- Zijn 3 assessoren zijn ds. H. J. F. Wesseldijk van Eind hoven, dr. J. N. Sevenster van Leeuwarden en dr. H. J. Hon- ders van Wassenaar. Secreta ris werd ds. K. H. E. Grave- meyer. Indrukwekkend was de Bid stond aan den vooravond. Prof. dr. K. H. Miskotte sprak en bad. Het was echt een ge bedsdienst. In vele gemeenten luisterde men vaak in over volle kerken met behulp van de radio mee. Dr. Miskotte zeide: Voor de Kerk is maar één ding noodig: luisteren aan Jezus' voeten naar zijn woor den. De eenige, Bijbelsch ver antwoorde houding voor een Synode is die van de gehoor zame Maria in de tegenwoor digheid van den Heer. De buitenlandsche gasten waren niet weinige. Dr. W. A. Visser 't Hooft, die den wereld bond van kerken vertegen woordigde, leidde hen in. Bis schop Eivind Berggrav uit Oslo, prof. Henderson uit Schotland, pasteur Schaedelin uit Zwitserland en anderen verklaarden, hoe er in him kerk tijdens den oorlog en nu hartelijke belangstelling voor de kerk van Christus in Ne derland was en is. Zij zijn al dien tijd met ons één geweest in het gebed en in het verzet. Rev. Ronald Allan uit Man chester las een brief voor van den aartsbisschop van Canter bury, waarin deze gewaagde van diepe sympathie voor het Nederlandsche volk en de kerk. Het is van belang nog iets te zeggen over 3 besluiten. De Synode nam kennis van een verzoek van den minister van overzeesche gebiedsdeelen om advies te geven over de structuur van het koninkrijk. Dit verzoek werd ingewilligd. Aan de hand van bijgevoegde vraagpunten zal een commis sie, die o.a. bestaat uit prof. dr. H. Kraemer en den zen- dingsdirector Brouwer, aan het werk gaan. Op grond van de vele ver zoeken aan de Generale Synode I om zich uit te spreken oVerj HET WERELDGEBEUREN Nieuwe Kamerleden. Coalitiekabinet in Hongarije op komst Stakingsschade in Engeland Drie jaar was het gisteren ge- leden, dat Engelsche en Ameri- kaansche troepen In Noord- Af rik a landden en de reeks der Duitsche nederlagen begon, die uiteindelijk leidde tot de in eenstorting van den nationaal- socialistischen heilstaat. Op 2 October 1942 had de Zuid-Afrikaans che premier Smuts in een gecombineerde zitting van Hooger- en Lager huis verklaard' dat het defen sieve stadium van den oorlog voorbij was en het tooneel ge reed voor het offensief. Op 18 October had Goebbels in zijn waanwijsheid medegedeeld, dat de geallieerden niet genoeg schepen hadden om waar ook ter wereld 'n „tweede front" te vormen. Maar reeds op 25 Oc tober begon het groote offen sief bjj El Alamein, op 4 Nov. moesten de Duitschers en Italianen daar terug op 8 November gingen bij Algiers en O ran in N.-Afrika, bjj Ca sablanca aan de Westkust van Marokko met meer dan 140.000 man de geallieerden aan wal Op een vloot van 800 schepen kwamen zij over den Oceaan, onder bevel van generaal Eisenhower en geen enkel schip viel (ten offer aan de Duitsche duikbooten! Nog Op 8 November capitu leerde Algiers, op den 9den wa ren Safi, Agadir en Fedala in geallieerde handen, op 10 No vember viel Oran, den llden Casablanca en den 12den Bone. Alleen in Tunis en Bi- zerta kwamen de geallieerden te laat en het heeft hevigen strijd gekost, eer deze op 17 November door de Duitschers bezette bolwerken waren ver overd. De ommekeer was echter ge komen. Van af dit moment boekten niet alleen de Rus sen, maar ook de Engelschen en Amerikanen succes op suc ces en kregen Duitschers en Italianen nederlaag na neder laag te slikken. En van af dat oogenblik wis ten allen, die ook in de zwart ste jaren van tegenspoed nim mer hun geloof in een gealli eerde zege hadden verloren, dat de Duitsche ondergang on afwendbaar was geworden. Groot buitenlandsch nieuws ontbreekt vandaag. Bij de ge vechten in China schijnen de troepen van Tsjang-Kai-Tsjek tegen de communisten een zware nederlaag te hebben geleden. Er werden 50.000 man, w.o. 2 generaals, gevangenge nomen en er is nog steeds geen kans op ©en vreedzame oplos sing der moeilijkheden. Uit Hongarije wordt gemeld, dat daar een coalitieregeering zal worden gevormd, waarin de helft der ministerszetels zal worden toegewezen aan de tij der kleine bezitters, wel- 60 van de parlements zetels bezet. De andere porte feuilles worden verdeeld over communisten, socialisten en nationale boerenpartij. In Engeland maakt men de balans op van de staking der havenarbeiders, die zooals be kend Maandag jl. eindigde. De Britsche exporthandel alleen al leed een schade van 864 mil- lioen gulden en de geheele wereldvoorziening voor den ko menden winter verkeert in groot gevaar. En alsof dat nog niet genoeg is wedijveren nu de bouwvakarbeiders, de bus chauffeurs in Londen en de bakkers met elkaar in ééndags- stakingen, omdat het puinrui men niet genoeg betaalt, de bussen te vol zitten en de bakkers te lang moeten wer ken...... HERSTELBETALINGS CONFERENTIE. Heden wordt in Parijs de herstelbetalingsconferentie ge opend, waarop ook Nederland vertegenwoordigd is. De op richting zal worden besproken van een bureau, dat de ver deeling der betalingen regelt uit de Westelijke bezettings zones. Rusland krijgt alles, wat voor de Oostelijke zóne betaalt wordt en 'n kwart van wat door het Westen wordt betaald. Nieuws in een notedop In de ouderlijk© woning te Haren (Gr.) sloegen twee jongelui een gevonden granaat tegen een muur. Door de ont ploffing werd een der jongens gedood en de ander levensge vaarlijk gewond. Van Breda ztfn de eerste groepen van elk 500 man, opgeleid op de K.M.A., via Oostende naar Engeland ver trokken, waar zji verder ge traind zullen worden in Wolver hampton ter encadreering van de eerste divisie. Er heeft zich een be langrijke concentratie van krachten in de bouwnijverheid en wederopbouw voltrokken door de oprichting van de Stichting Bouw. Deze stichting omvat alle instanties, welke op eenigerlei wyze bij het bouwen betrokken zijn. Ook in Zwitserland is een regeeringscommissie benoemd ter bestudeering van de atoombom. de doodstraf, werd besloten, advies te vragen aan de com missie voor kerk en overheid, aangevuld met de leden der Synode: prof. dr. K. H. Mis kotte, prof. dr. M. A. de Vrij er, dr. M- v. d. Voet en ds. E. J. Beens, om de Synode een fundamenteel advies te geven, opdat ztj in haar volgende zit ting uitspraak doe. Tenslotte is er gesproken over de radio. Na een bespre king, waaraan enkele leden deelnamen, nam de Synode het zeer belangrijke besluit, zich uit te spreken voor een Natio- nalen Omroep. Daarmee zijn kerk en volk gediend. Particu liere omroepvereenigingen moeten geen kerkdiensten uit zenden. De kerk dient hiervoor haar eigen organen te hebben. Degenen, die tijdens de bezet ting in hot interkerkelijk over leg (I.K.O.) samen spraken en handelden, waren het er over eens, dat alle uitzendin gen, die de verhouding van kerk en wereld raken, in oecu menisch verband (dat is dus: zuiver kerkelijk) geregeld moeten worden. De motie inza ke de radio is met algemeene stemmen aangenomen. W. A. B. De commissie voor de benoeming van leden der Staten-Generaal heeft tot leden van de Eerste Kamer benoemd: rar. J- H- Cramer te As sen, leider van de Opbouworganisatie Drenthe; C Woudenberg, Amster dam, secretaris der S-D.A-P. aldaar; prof. dr. J. H. W. Verzijl, Utrecht; Ch. 1. J. M. Weiter, 's-Gravenhage; rar. dr. E. J. Beumer, Utrecht; A. Stapelkamp, Utrecht; prof. mr. P. Scholten, Den Haag; rar. Ch. M. J. H. Hustinx, Nijmegen; ir. F. C M- Wijffels. Brunasura; A. J. Koejeraans, Amsterdam, hoofdredacteur dagblad ..de Waarheid"; dr. F. Wibaut, oog arts, Amsterdam; prof. dr. J. R. M. van de Brink, Laren (N. H.); prof. dr. N. A. Donkersloot, Amsterdam; mr. dr. P. J. Witteman, Overveen; mr M. N. D. Pamontjak. Leiden; dr. J- P. Kruyt, Utrecht, leider cuituree- Ie afd. instituut kerk en wereld. Tot leden der Tweede Kamer'zijn benoemd: mej. mr. C. Tendeloo, lid van den gemeenteraad van Amster dam; J. de Ruiter, hoofd chr. land bouwschool te Balk (Fr.); dr. W. L. P. M. de Kort, Goirle; R M. Setyad- jit, Amsterdam; H. J. Hofstra. be lastingconsulent, Wassenaar; Hubert Jongen, Heerlerheide; L. N. Palar, belast met leiding koloniale aangele genheden bureau der S-D-A-P. te Am sterdam; R. van de Brug. Gouda; mevr. dr. H. VerweyJonker, Eind hoven; J. W. van Bochove, hoofd chr. school der Geref. gemeente te Zeist; C. K. J. M. Receveur. Venlo; mr. J. Ie Poole. secretaris nationale advies commissie, Noordwljk aan Zee; jkvr. mr. C. W. I. Wttwaal van Stoetwegen, 's-Gravenhage; F. J. Goedhart, Amsterdam; dr. H. van Velthoven, 's-Hertogenbosch; dr. ir. P. M. Heertjes, lector aan de tech nische hoogeschool te Delft; mr. J. J R. Schmal, Voorburg; mej. mr" J- de Vink, Utrecht; mr. J A. W. Bur ger, advocaat te Dordrecht; G. Wa genaar. Amsterdam; H. van Kuilen burg. directeur N.V. „de Arbeiders pers" te Rotterdam; drs. H. A. Kort hals. Voorschoten; J. Smallenbroek, Assen; P. de Groot, Amterdam; H. M. van Randwijk, Amsterdam. De benoemde leden behooren, be halve voor wat de N.S-B. betreft, tot de partijen, waartoe ook de leden behoorden, in wier vacature zij zijn benoemd. D© 14-daag9che dienst van de K.L.M. van Curagao naar de Bovenwindsche Eilan. den is een wekelijksche gewor den. Gaan voorstellen niet ver genoeg Evacuatie vordert goed. Volgens den correspondent van de Times te Batavia is dej eerste reactie van Britsche waarnemers aldaar, dat de Nederlandsche verklaring den Indonesiërs veel minder biedt, dan het Britsche witboek den Birmeezen bood, toen in Bir ma de omstandigheden lang niet zoo ernstig waren als op Java. De Nederlanders staan te genover een veel ernstiger na tionalistisch probleem en be schikken over minder eigen hulpbronnen om het te kunnen oplossen. Twee maanden of één maand geleden zou een verklaring inzake de Neder landsche politiek mogelijk de sfeer hebben kunnen zuiveren, Lhans echter, terwijl op heel Java groote spanning heerscht en eiken avond schoten ge wisseld worden in Batavia en vrywel iedereen en vooral de Nederlanders in oorlogstoe stand leven, beteekent een dergelijke verklaring al heel weinig. Het was nauwelijks te verwachten, dat zij Soekarno en diens nationalistische colle ga's zou bevredigen, want zij beseffen dat als de Nederlan ders opnieuw Indië beheeren zij in moeilijkheden zullen ko men. In Djokjakarta hebben de nationalisten een eigen mili taire academie gesticht. De chef van den staf van het In donesische leger, genei-aal Soe- mohardio, die in Breda werd opgeleid, roept nu specialisten op voor studie aan deze aca demie. De electriciteitswerken in Djokjakarta weigeren om lan ger stroom te leveren aan de Nederlanders. Tegelijk met het jeugdcon- gres zal te Djokjakarta een Islam-congres worden gehou den. Soekarno zal beide ver gaderingen bijwonen. De In dische communistische partij is weer opgericht. Hoewel het op Java oppervlak, kig rustig schijnt, zijn er voor al in Bandoeng en Magelang voortdurend stille krachten werkzaam. Bandoeng is hoofd kwartier van 6 in wording zijn de Indonesische divisies en in Magalang concentreeren zich gewapende Indonesiërs uit de Kampongs rondom. Donderdagmorgen werden 300 gewapende Indonesiërs bij het vliegveld Tjilitan na een gevecht van een uur uiteen gedreven. Één Nederlander ernstig en één licht gewond. Op tal van plaatsen in Bata via deden zich kleine inciden. ten voor. In Kramat moesten Britsche tanks te hulp ko men. HET HANDVEST VAN SAN FRANCISCO. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp, dat regelt de toe. treding tot het handvest van San Francisco, behandeld. Na. dat verschillende sprekers zoo wel optimistische als pessimis tische geluiden hadden laten hooren heeft de minister van buitenlandsche zaken er op ge wezen. dat het handvest helaas 'n juridische consequentie van feitelijk bestaande onbevredi gende toestanden is. Het wets, ontwerp werd z.h.s. aange nomen. In Soerabaja is het rustig, de evacuatie wordt voortge zet. Woensdag werden 800 voorm. geïnterneerden geëva cueerd. Ook in Semarang is het rustig. In Batavia worden vele ar restaties verricht. De evacua tie van vrouwen en kinderen maakt goeden voortgang. De voedselpositie op Java met er voor Nederlanders," zoowel als voor Indonesiërs somber uit. Het was gisteren een jaar geleden, dat in tegenwoordig heid van Soekarno op het Ko ningsplein te Batavia afbeel dingen van Churchill, Roose velt en van der Plas in het openbaar werden verbrand. Oude foto's uit die dagen too- nen Soekarno terwijl hij den Japan schen premier Tojo de hand drukt MINISTERIEEL BEZOEK. Vrijdag zullen de ministers van openbare werken, dr. Rin gers, en de minister van binnenlandsche zaken, Beel, een bezoek aan Zeeland brengen. DE DROOGMAKING VAN WALCHEREN. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling ook weer via de afwatering te Vlissingen te gaan spuien. Hiertoe zal de na bij het fort Linker Reduit in den watergang gelegde dam weer moeten worden verwijderd. Teneinde te voorkomen, dat wellicht opnieuw water in het Tuindorp zou komen te staan, wordt echter eerst een dijkje aan de Rozengracht opgewor pen. Uit vele nu droogvallende plaatsen bereiken de P.Z.E.M. verzoeken om de electrische aansluitingen zoo spoedig mo gelijk in orde te maken. Het spreekt vanzelf dat aan deze particuliere verzoeken niet on middellijk kan worden voldaan. De Directie van de P.Z.E.M. heeft, om allen vlot te helpen, een schema ontworpen volgens hetwelk ploegen personeel plaats na plaats zal afwerken. Maatregelen zijn getroffen om zoodra aansluiting op grootere schaal kan geschie den, personeel van Z.-Beveland te laten komen om het werk zooveel mogelijk te bespoe digen. BAKVISCH OP VROUWENPOLDER Ten gevolge van het lage en stilstaande wa ter wordt te Vrouwen polder veel bakvisch ge vangen. Een buitenkans je in dezen tijd. SCHOONMAAKARTIKELEN. VOOR WALCHEREN. Het Commissariaat Nood voorziening voor de getroffen gebieden deelt naar aanleiding van het telegrafisch verzoek der Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland aan min. Ringers mede, dat via de distributie aan „drooggeval len" gezinnen tegen kostprijs zal worden verstrekt een kilo NIEUWE BON SCHEERZEEP. Bon 11 Tabak van de tabaks- kaart Q 413 dient van 11 t.m. 17 Nov. a.s. te worden inge leverd by die detaillisten, die ook voorheen het artikel scheerzeep voerden. De detaillisten dienen de bonnen geplakt op opplakvel- len in te leveren in de week van 18 t.m. 24 Nov. bij de plaatselijke distributiediensten, waarvoor zij nummercoupures 436 zullen ontvangen. Omtrent de af te leveren hoeveelheid volgt nadere me- dedeeling. Van 11 t.m. 24 Nov. voor het Zuiden des lands. Bonkaarten KA, KB, KC 512. Brood: 135 t.m- 141, 800 gr.; B 11, B 12: 400 gr. Bloem: 142, 143, ?O0 gram. Gebak: 144, 1 rantsoen. Beschuit: 145, 70 gram. Suiker: 146, 400 gram. Boter." 147, 125 gram. Margarine: 148, 250 gram en 149: 125 gram. Kaas: 150, 200 gi-a.ni- Snoep: 151, 100 gram choc, of suikerwerken of 2 tabl. Eng. chocolade. Vleesch: 152. 150 gram. Aardappelen: 153, 154, 2 kg-, B 13: 1 kg. Melk: A 14, B 14, 1% liter, C 14: 3i/2 liter. Bonkaarten KD, KE 512. Brood: 235. 236, 800 gr., D 11, D 12: 400 gram- Bloem: 237, 238, 200 gram. Rijst: 239 en E 11, 250 gr. rijst, rijstebloem of kindermeel of 225 gr. kinderbiscuits. Gebak-- 240, 1 rantsoen. Beschuit: 241, 70 gram- Suiker: 242, 500 gram. Boter: 243, 250 gram. Margarine: 244, 125 gram. Kaas: 245, 200 gram. Snoep: 246, 100 gr- choc, of suikerwerken of 2 tabl. Eng. chocolade. Melk. 247, 6 liter. Vleesch: 248, 150 gram. Aardappelen: 249, 1 kg. Inlegvellen. Kaas." A 13, B 13 200 gram. Tabakskaarten Q 413. Tabaksartikelen: 05, 2 rant soenen tabaksartikelen (naar keuze) (geen import sigaret ten). 06 10 sigaren of 20 cigarillos of 40 gram tabak. Toeslagkaarten M 512. Brood: M 47, M 48 „brood", 400 gram. Margarine: M 47, M 48 „bo ter" 125 gram. Vleesch-" M 47 „vleesch", 100 gram. AardappelenM 47 „aardappe len", 1 Vz kg. Toelichting: De bonnen voor vleesch, melk en aardappelen zijn gel dig tot en met *7 Nov. a.s- Wederom ontvangen perso nen van 4 jaar en ouder 1 kg. aardappelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van 1 kg. per persoon is bstemd voor wintervoorraad. Het verdient aanbeveling deze extra hoe veelheid niet voor onmiddellij ke consumptie te gebruiken. Op de bonnen 150, 245, A 13 en B 13 zal in hoofdzaak Ar- gentijnsche kaas worden afge leverd. Hollandsche kaas zal voor zoover verkrijgbaar voor de helft in volvette of 40-}- kaas en voor de helft in ma gere of 20+ kaas worden ge leverd. Het voor het Zuiden geldende extra rantsoen van 200 gram, op de bonnen A 13, B 13 van de inlegvellen met opdruk Limburg, Nocrd-Br., Zeeland of Gelderland of voor zien van de kringnummers 353, 368 en 370, is bestemd ter compensatie van de in het Noorden verstrekte grootere hoeveelheid melk voor een tijd vak van vier weken. Op de geldige broodbonnen kan men desgewenscht Engel- sche biscuits betrekken voor zoover de detaillist of bakker deze nog in voorraad heeft. Evenwel geeft een bon van 400 gram brood voortaan recht op 400 gram Engelsche biscuits. Voor de week van 18 tot cn met 24 Nov. a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor de artikelen vleesch, melk, aardappelen, ontbijtkoek, grutterswaren, zout, jam, peul vruchten, zuidvruchten en ver micelli. Op de in bovenstaande bon aanwijzing voorkomende bon nen kan reeds op Vrijdag 9 No vember a.s. van af dés middags 12 uur worden verkocht met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardap pelen, waarop eerst met ingang van 12 November mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltij den der Centrale Keukens moe ten aldaar de bonnen 152 of 248 voor vleesch en bon 153 voor aardappelen worden in geleverd- Zelf verzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributie- dienst te bepalen dagen al daar de bonnen voor die arti kelen, waarvoor zij ónder d- zelfverzorgingsregeling vallen nleveren. groene zeep, 1 kilo soda-ver- vangend poeder, 2 kg. wasch- poeder, 2 kg. schuurpoeder, 2 bezems en/of 2 borstels en 1 dweil. Gedeeltelijk zijn deze goede ren al bij de grossiers op Wal cheren. De Nederlandsche Persll maatschappij uit Jutphaas heeft 2 ton draadnagels ge schonken ten behoeve van den wederopbouw van Zeeland. Bij de schoonmaakartikelen, die in Middelburg en Vlissin gen aan de bewoners van drooggevallen huizen worden verstrekt, behoort ook na- triummetasilicaat. In een pu blicatie in ons blad vindt men een gebruiksaanwijzing van dit preparaat. POLDER WALCHEREN. Voor de verkiezing van den Polder Walcheren werd voor het onbebouwde candidaat ge steld mr. J. A. Dumon Tak te Middelburg (vacature jhr. W. Z. van Teylingen) en voor het gebouwde de neer L. Janse de Jonge te Middelburg (vacatu re J. J. Krijger). Beide heeren zijn wegens enkele candidaat- stelling benoemd. Naar wij vernemen zullen de Kdt. Kapiteins Gerstel-Verrijk van het Leger des Heils Vlis singen verlaten, wegens hun benoeming tot leiders van de afd. Rotterdam-8. Tot bevelvoerend officier te Vlissingen is thans benoemd kapitein C. A. Verwaal. Zondag a.s. wordt in de Ge ref. Kerk te Vlissingen bij den ingang in beide diensten een inzameling gehouden van lich te kleeding en geld voor Euro peanen in Indië, die door hun gevangenneming alles kwijt zijn. Vanuit het Zendings centrum te Utrecht worden zeer binnen, kort een aantal predikanten en doktoren uitgezonden om de opengevallen plaatsen te be zetten. Deze zullen deze klee ding meenemen, terwijl het In terkerkelijke Comité met de uitgifte wordt belast. Ieder die in het bezit is van tnopenkleeding of andere lich te kleeding en daarvan iets wil afstaan, kan dit op de boven aangegeven wrjze schenken voor onze berooide landgenoo- ten in Indië. Het 9-jarig dochtertje van mevr. A. te Vlissingen kwam bij het spelen met andere kin deren in een put aan de Coos- je Buskenstraat terecht. Het kind brak den rechterschou der en is op advies van dok ter Wolters naar het St. Joseph-ziekenhuis gebracht. Te Vrouwenpolder zijn van de destijds ingeleverde radio toestellen een 20-tal terugge komen. Over het algemeen wa ren het cude toestellen, ter wijl de meeste lampen kwijt waren. Nadat plm. 14 dagen gele den Jan Maas te Vrouwenpol der het ongeluk had door een val van een boerenwagen zijn arm te breken, had zijn broe der, Jac. Maas, nu het ongeluk eveneens met een boerenwa gen, zijn been te breken. TRIBUNAAL MIDDELBURG. In Middelburg stonden Woensdag j.l. weer 7 N.S.B- ers terecht L. J. ZIetse, winkelier te Vlissingen, was vanaf Juli '41 bij de Duitsche marine, ver kocht de Deutsche Zeitung, bracht den Hitler-groet en kreeg brandstof van de Duit schers- De eerste twee feiten gaf verd. toe, de andere ont kende hij echter ten stelligste. De verdediger, mr. J. F. van Deinse, wees erop, dat verd. veel tegenslag in zijn zaken heeft gehad. De verkoop van een Duitsche krant vond pi. niet 200 erg, misschien heeft verd. wel eens „Heil" gezegd, maar nooit „Hitier". B. Dentz, bouwkundig amb- naar te Middelburg, was lid ge weest van het N.A.F., den N- V.D. en de Cultuurkamer, voor welke instellingen hij ook pro paganda maakte. Verd- ont kende lid van den N.V.D. te zijn geweest: met de Cul tuurkamer had hij zich verder nooit ingelaten. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, meende dat verd. een goed en zedelijk hoogstaand mensch is. evenwel zeer impul sief en reeds van af '18 met een diep medelijden voor het Duitsche volk bezield. J. de R\jke, werkman te Mid delburg, leverde goederen aan de Duitschers, repareerde hun schoenen, terwijl zijn vrouw de wasch voor hen deed. Verd. had echter op de Schelde ont slag gevraagd, toen hij voorde Duitschers werk moest verrich ten. Verdediger mr. A. H. Kui pers meende, dat dit geval een misgreep was en het gevolg van een persoonlijke veete- G. de Ryke, betonwerker te Serooskerke, thans wonend t Vlissingen, was sinds Juli lid van het N-A.F., lid buurtschapshoofd N.VX werkzaam voor W.H-N. Eo dien verkocht hij „zwarte" bak aan de Duitschers. De verdediger, mr. F. Adriaanse, acht verd.'s w zaamheid voor N.V.D. en H-N. niet bewezen. Daa:v had hij te kiezen tusschen v ren^'ng r«ir Duitschland oi het N.A.F, LAATSTE NIEUWS Stalin ernstig ziek? Het Fransche persagent schap „Agence Edition et de Pre860" verspreid het overi gens geheel onbevestigde be richt, dat de gezondheidstoe stand van Stalin, die in een rusthuis bij Sotsji zon vertoe ven, plotseling verslechterd zou zijn. Op 28 October zouden zeven doktoren naar Sotsji ontboden zijn, omdat Stalin een hart aanval gehad had. Zijn toe stand zou daarna verbeterd zijn, tot op 4 November Molo- tof het bericht zou hebben ont vangen dat Stalins toestand zeer achteruit gegaan was en dat zijn- dokters hem de reis naar Moskou verboden. GENERAAL CUNNINGHAM HOOGE COMMISSARIS VAN PALESTINA. Tot opvolger van veldmaar schalk Gort is benoemd tot hooge commissaris van Pales tina luit.-generaal sir Alan Cunningham. STAKING IN SUIKERFABRIEK OPGEHEVEN- De staking in de Friesch- Groningsche beetwortelsuiker fabriek te Groningen is Don derdag opgeheven, om de grie ven aan de rijksbemiddelaars te kunnen voorleggen. EERSTE GEREPATRIEERDEN UIT INDIK. Donderdag zijn de eerste 14 gerepatrieerden uit Indië, allen personeelsleden Van den Rot- terdamschen Lloyd, met een Poolsch schip in ons land te ruggekeerd. Eind November worden er nog 40 en half Dec. 3000 repatrieerenden hier te lande verwacht. AANSLAG OP TRIEST? Volgens een door A.F.P. aan gehaald bericht van de Gazette de Lausanne, ontleend aan N.- Italiaansche bladen, zou een gewapende coup om Triëst van Joego-Slavisehe zijde op han den zijn. In de omgeving van Triëst zouden troepenconcen traties zijn gesignaleerd. Curasao neemt marine basis over. De gebouwen en kaden te Willemstad, die vroeger tot de Amerikaansche marinebasis behoorden, zijn door de Cura- qaosche regeering voor een be drag van 175.000 dollar aangekocht. De werkelijke waarde wordt geschat op 800.000 dollar. HEROPENING HARWICH- LUN. Op 15 Nov. a.s. wordt de bootdienst HarwichHoek van Holland hersteld. In aanslui ting hierop zal een boottrein via Deventer naar Duitsch land loopen. De boot vaart 3 maal per week in beide rich tingen. VERZOEK TOT OPENING EFFECTENBEURS. Een aantal leden van de Ver- v. d. Effectenhandel heeft zich met een adres tot het dagelijksch bestuur gewend met het verzoek er op aan te dringen de Effectenbeurs ten spoedigste en uiterlijk in de derde week van November te heropenen. WEER REMBOURS- VERKEER. Remboursverkeer tegen con tante betaling is weer toege staan. Deblokeerinkg hiervoor is echter niet mogelijk. EXTRA BRANDSTOFFEN voor centrale verwarming en leskamers. Aan gezinnen, die zijn aan gewezen op het gebruik van centrale verwarming, zal als nog een beperkte toeslag co kes kunnen worden toegekend, voldoende zijn om één woon kamer in ongeveer gelijke mate te verwarmen als een ka mer die met een kachel wordt gestookt. Aanvragen hiervoor moeten schriftelijk bij de brandstoffen, commissie worden ingediend, onder overlegging van 'n ver klaring, dat 't gebruik van de centrale verwarm ingsinstallau tie het eenige middel is om de woonkamer of een kamer, die daarvoor kan worden inge richt, te verwarmen. Diegenen, die in het geven van lessen aan eigen huis een hoofdbron van inkomsten heb ben. dienen zich schriftelijk aan te melden by de brand- stoffencommissie, die zal na gaan, of aan de voor het uit reiken van extra toeslag vaste brandstoffen gestelde voor waarden wordt voldaan. ierland schenkt textiel. Behalve voedingsmiddelen ,cft de Iersche regeering ook n aanzienlijke hoeveelheid iitiel aan Nederland aeschon- a, w.o. 20.000 woiten de ns, 28.000 paren lieerensok- n, 12.000 paren handschoe- :n. 10.000 pond breiwol cn 1.000 pond icollen onderklee- n voor 38.000 kinderen en een Ander aantal volwassenen. De loedereti zullen worden be istemd voor repatrieerenden ui [Indië,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1945 | | pagina 1